Goede verlichting in huis belangrijk Kurk: prettige vloerbedekking Tochtstrips in v-vorm ELECTRO KIT Gereedschapskist Alleen bij daglicht ^Scotch bovendo loet tistnp Handige veelzijdige rasp LADDER IN DOOS KATE JANEDOOSJE BISON Elektrisch geleidende lijm WOENSDAG 12 DECEMBER 1979 va ii tnrmp Er zijn verschillende manieren (en materia len) om kieren tussen raam of deur en kozijn af te dichten. Het anti- tochtmateriaal van schuimkunststof vol doet niet in alle geval len, omdat vele kieren nu eenmaal de verve lende eigenschap heb ben niet overal even breed te zijn. Goed Tochtstrip in V-vorm is daarvoor een goede op lossing. Het omge- deel van de strip voegt zich overal feilloos naar de breed te van de kier en kan ook veranderingen in de breedte, door weersomstandighe den, opvangen. De strip is gemaakt van flexibel materiaal dat in V-vorm wordt ge vouwen en dat met een kleeflaag in het kozijn wordt geplakt. De open zijde van de V moet daarbij vanzelf sprekend naar buiten worden gekeerd, zodat de wind die van bui tenaf in de kieren dringt, „dood loopt". Het oppervlak waarop de strip wordt geplakt moet vooraf goed schoon worden ge maakt, om een goede hechting te verkrij gen. Smal Een ander voordeel van het V-systeem (door 3M Nederland onder de naam Scotch Isoleren de Tochtstrip in de handel gebracht) is dat het ook in zeer smalle kieren kan worden aangebracht. Vele an dere materialen zijn daar niet bruikbaar. Zo kan de nieuwe strip ook aan de scharnier- kant van het raam worden aangebracht, zonder de constructie van het raam te force ren. Bruin De strip is behalve in wit ook verkrijgbaar in bruin, vooral voor donker geverfde of hardhouten ramen van belang. Een verpak king van 5,5 meter strip, voldoende voor een deur, kost f 14,95. De winter staat weer voor de deur. De dagen worden korter, de avonden en nachten langer. Die lange winteravonden worden gezellige avonden genoemd. De verlichting wordt vaak al in de vroege middaguren aange daan, omdat het al donker wordt in huis. Het elektrisch licht is ech ter niet alleen een vervanging voor het daglicht, huis. Net als de kleuren kan het licht een deel drukken of verdoezelen. Licht kan een kamer toonloos of boeiend doen lijken: Licht kan eei terugdringen. bepaalt ook de sfeer »an de inrichting bena- jervelend of spannend, kleur benadrukken of Bij het toepassen van verlichting moeten vier grondregels in acht worden genomen: 1. Direct licht geeft harde contou ren (zie fig. la); 2. overwegend direct licht (ver strooiing van het licht door bij voorbeeld een plafonnier) ver licht de kamer gelijkmatig (zie fig- lb); 3. halfindirect licht ontstaat door lampen die naar boven schijnen (zie fig. lc); 4. indirect licht beschijnt het pla fond (zie fig. ld). Nu kan niet elke lamp voor ieder doel worden gebruikt. De ver lichtingssterkte, de lamp- en de plaatsingskeuze spelen ook ten belangrijke rol. Wat de verlichtingssterkte betreft: het is belangrijk te weten wan neer u in huis een sterke lamp nodig hebt, of dat u ook een zwakkere kunt nemen. Een sterke lamp wordt of in een ge sloten lampekap toegepast, of is ver van de te verlichte plek ver wijderd. Ze wordt als halfindi rect- of indirect licht toegepast en beschijnt donkere wanden. Een zwakkere lamp wordt vlak bij de te verplichten plek, bijvoor beeld een leeslampje, als directe verlichting gebruikt. De lamp behoeft niet te worden afge schermd in de stralingsrichting. Dit gaat op bij gewone gloeilam pen. Zodra u een andere lamp gaat toepassen, vergroot of ver zwakt u de verlichtingssterkte. Elke lamp heeft immers zijn spe cifieke eigenschappen. Bijvoor beeld: - een melkglazen lamp van dezelfde sterkte (in Watts) als een gloei lamp straalt drie- a viermaal zo weinig licht uit; - een TL-lamp van bijvoorbeeld 60 Watt is ongeveer 1,5 maal zo „sterk" als een gloeilamp van 60 Watt Toepassing in huis De keuze van de juiste lamp voor een plek in huis is vaak erg moei lijk. Een vuistregel om mee te be ginnen is de volgende: Ga uit van de funties van de kamer of van een gedeelte van de kamer en probeer deze ruimte zo functio neel mogelijk te verlichten. Het is belangrijk dat het licht niet verblindt. Door een lamp met een lampekap af te schermen, door de lichtstraal ergens anders heen te richten, of door een vergroting van het verlichtingsoppervlak kan dit worden bereikt. Het is echter ook belangrijk om in één kamer voor afwisseling in de sterkte van de lampen te zorgen. Dit maakt een kamer 's avonds Enkele tips voor de belangrijkste plekken in huis: 1. De keuken (zie fig. 2a) In de keuken is goed licht voor alle weergebieden nodig. Een lamp die aan het plafond hangt, kan slechts algemeen en aanvullend licht geven. Belangrijk zijn de p G 1 lichtpunten onder de hangkast- jes of aan de wanden. Slechts de ze kunnen ervoor zorgen dat de werkplekken aan het aanrecht goed verlicht worden, zonder dat u in uw eigen schaduw staat. TL- balken zijn hiervoor ideaal, om dat ze in verschillende breedten zijn te verkrijgen en een kleine inbouwhoogte hebben. Wanneer er aan de voorkant een lijstje wordt gemonteerd, dan kunnen ze niet verblinden en wordt het licht op het aanrecht en de wand gericht. Brengt u over de hele lengte TL-balken aan, dat is het zuiniger per lamp een aan- en uit- schakelknop te monteren. 2. De eetafel (zie fig. 2b) Aan de eettafel hebt u de lichtbron direct voor u. Het is dan ook erg belangrijk dat het licht niet ver blindt, maar het mag ook niet te zwak zijn. Ideaal zijn kopspie- gellampen, zo in de lampekap aangebracht, dat de metalen kop net of net niet onder de lampekap uitkomt. Het mooiste is als de lamp net iets boven ooghoogte hangt. Dit is 1.10-1.20 meter van een zittend persoon. De ogen mogen in elk geval niet door de verlichte binnenkant van de lampekap worden verblind. Het hele tafeloppervlak moet worden beschenen. Doordat de lampekap het licht over tafel en stoelen verspreidt, mag deze dan ook niet te klein zijn. Het midden van de tafel zou hier door veel licht krijgen, maar u eet in het halfdonker. Een lamp die in hoogte kan verschuiven is erg handig boven een uitschuifbare tafel. 3. De zithoek (zie fig. 2c) In de zit hoek moet gelezen, gepraat, ge breid en gespeeld kunnen wor den, maar ook televisie gekeken enz. De zithoek moet zo worden verlicht, dat naar keuze één acti viteit alleen maar ook meerdere activiteiten samen kunnen plaatsvinden. Bij het televisie kijken mag er door de verlichting geen reflectie op de beeldbuis ontstaan. Licht om te lezen, breien enz. moet gericht licht zijn, dat alleen op het werk valt, waarmee u bezig bent en niet in de ogen schijnt. Draaibare spots en in hoogte verstelbare sche merlampen kunnen voor meer dere doeleinden worden gebruikt en zijn dan ook erg handig in een zithoek. 4. De badkamer (zie fig. 2d) In de badkamer moet veel licht en weinig schaduw zijn. Is uw bad kamer klein, dan hebt. u aan de verlichting voor de wastafel en de douche veelal genoeg. Twee lampjes aan de zijkanten van de spiegel bij de watafel geven ge richt licht bij de spiegel en ver strooiend licht langs de wand. Een TL-balk in een koof langs de muur als indirecte verlichting die het plafond.of een tegelwand be schijnt is een erg mooie aanvul lende verlichting, vooral boven een bad. Al dit voorgaande kan u misschien op weg helpen wanneer u aan een nieuwe verlichting ergens in huis toe bent, of wanneer u de verlich ting wat gezelliger wilt rnaken. De ontwikkeling in de vcrlich- tingsarmaturen is groot. Wilt u meer weten, dan kunt u bij een speciaalzaak terecht. Deze heb ben uitgebreide folders over alle typen lampen en hun toepas sing. z. O -7 Voor de kleine "doe-het-zelver" is er van Fisher-Price een heuse gereedschap te koop. In die kist zitten: een boor. aangedreven door een springveer, schroevendraaier, bouten, moeren en een werkbankje. Prijs 54,95. Voor de doe-het-zelver is er een nieuw type lijm op de markt, die de ultraviolette stralen van daglicht nodig heeft om te verharden en zodoende in een paar sekonden glas op glas of glas op metaal te lijmen. Hoe meer violette stralen, hoe sneller de verbinding tot stand komt. Op een mooie zonnige dag is de verlijming in 10 sekonden handvast, op een bewolkte donkere dag moet men wel eén tot twee minuten wachten. Als de lijm na ongeveer 24 uur volledig uitgehard is, zal hij, volgens de fabrikant, water en detergenten kunnen weerstaan, maar geen hoge oventemperaturen. Hij kan gebruikt worden in de huishou ding, voor het repareren van glazen voorwerpen die vaak worden gewassen (met uitzondering van vuurvaste schalen), in de auto. bijvoorbeeld, voor het lijmen van een achteruitkijkspiegel op een windscherm, in de tuin, het atelier enz. Loctite Glass Bond zo heet de lijm - heeft de aanwezigheid van lucht nodig om vloeibaar te blijven. Dat is ook de reden waarom de verpakking niet geheel is gevuld. Er zijn van die doodgewone artikelen die al sinds mensenheugenis gebruikt worden en nooit veranderen. Tot ineens een fabrikant het lumineuze idee krijgt ze te moderniseren. Zo bijvoorbeeld de gewone huishoudtrap. Al eeuwenlang hebben huismoeders hun vingers of nagels kapot gesneden als ze een laatste restje wilden opraspen. De nieuwe, veelzijdige rasp bestaat uit vier verwisselbare metalen roosters die passen in een plastic frame. Daarbij hoort een getan de schuifkop, in de vorm van een bolhoedje, om het te raspen produkt vast te houden. De zijkanten van het hoedje glijden heen en weer in daartoe aangebrachte gleuven. Bovendien zijn er aan de onderkant van het frame inkepingen aangebracht die het schuiven op de rand van een schaal voorkomen. Fabrikant is Leifheit. Het gaat om een ladder van gehard aluminium die zig-zag in elkaar gedrukt niet meer plaats inneemt dan 58 x 40 x 35 cm. Hg kan zo opgeborgen worden in doos of kast of opgehangen in de garage. Uitgetrokken, zorgen twee stevige haken voor blokkering in de gewenste stand. Ideaal voor kleinbehuisden of doe-het-zei vers die hem eventueel mee kunnen nemen in de bagageruimte van de auto. Gebaseerd op hetzelfde principe, bestaan er ook uittrekba- re zoldertrappen die gemonteerd worden in een houten kader. Zij zijn verkrijgbaar in lengten van 10 tot 15 treden Importeur voor Nederland is Husslage Honsdrecht B V Van Nijenrodeweg 887, Amsterdam, tel. 020-46 14 02 Aanbevolen Prijs vanaf 625,- Katy Jane is een leuk beschilderd trommeltje. Op de afbeelding een leuk meisje (Katy Jane) en veel bloemmetjes De prijzen van de trommels en blikjes varieeren van 3,95 tot 12,50. Elektrisch geleidende lijm. Colte cor:dt»Kant f'étectricité. Ten opzichte van kurk als vloerbe dekkingsmateriaal staan veel mensen nog erg huiverig. Kurk lijkt zo'n zwak materiaal. Aan de slijtvastheid wordt dan ook vaak getwijfeld. Hoewel het een van de allergoedkoopste vloerbedek kingsmaterialen is (vergelijkbaar met de prijs van linoleum), wordt het daarom nog niet zo erg druk toegepast. Een kwestie van wan trouwen. Behalve dat kurk goedkoop is, weet bijna iedereen ook wel dat het andere aantrekkelijke hoedanig heden heeft. Het is plezierig 'voetwarm', geluidsabsorberend, warmte-isolerend, het is hygië nisch. Het lijkt wellicht wat 'sterk' uitge drukt, maar kurk is een van de sterkste vloerbedekkingsmate rialen die we kennen! Zand- straalproeven hebben dat uitge wezen. Kurk gaf minder volume- afname te zien dan welK ander materiaal ook. Er wordt soms verondersteld dat Voor elektronika-knutselaars, maar ook voor mensen met lijmproblemen in allerlei andere situaties, zal de nieuwe lijm die Bison heeft ontwikkeld een handige oplossing vormen. Die nieuwe lijm heet Electro-kil; het is een acrylaatlijm die 'gevuld' is met minuscule zilverdeeltjes. Daardoor is de lijm elektrisch geleidend. Bij het in elkaar zetten van elektronische circuits, waar de contacten vaak heel dicht bij elkaar liggen en waar sterk hittegevoelige componenten als transistors, dioden, trioden, thyristors enz. de soldeertechniek (ook met het 'snelle' pistool) riskant maakt, is lijmen een veel zekerder methode. Althans, om de functie van die gevoelige elektronische componenten niet te schaden. Lijmen met gewo ne cyano-acrylaat- of epoxylijmprodukten van elektronische contacten kan echter verkeerd aflopen; wanneer de twee componenten niet zeer direct op elkaar gansluiten (bijv. een draadje aan een thyristor) dan werkt de lijmverbinding niet. De nieuwe elektrisch-geleidende lijm vormt echter een elektrische ver binding op zich; de lijmverbinding kan als een vorm van 'koud solderen' worden beschouwd. Modelbouwers (radiografisch bestuurde vliegtuigjes, schepen enz.), bouwers van hifi-apparatuur enz. zullen er veel plezier van hebben. kurk op de vloer zijn sterkte al leen kan ontlenen aan de speciale lak die erop wordt aangebracht. Dat is niet juist; die lakafwerking is nodig om het materiaal tegen (langdurige) inwerking van vocht te beschermen. Bovendien kan kurk, als het niet zou zijn afge lakt, vlekken en andere ontsie ringen oplopen die lastig of he lemaal niet te verwijderen zijn. Ook vooreen fraai uiterlijk is lak afwerking vereist. Overigens verhoogt een deugdelij ke laklaag de slijtvastheid na tuurlijk nog wel; met name tegen krassen van meubelpoten e.d. Kurktegels voor vloerafwerking zijn zowel in gelakte als ongelak- te uitvoering te koop; in het laat ste geval moet u de lak zelf (een aantal lagen) opbrengen. De tegels zijn vervaardigd van ge malen kurk, dat onder hoge druk en bij hoge temperatuur wordt geperst. De natuurlijke harsen in het materiaal smelten daarbij en binden de fijne korrels tot een homogene plaat. Die kurk plaatjes zijn veerkrachtig genoeg om indrukken van meubelpoten enz. na enige tijd vanzelf weer on zichtbaar te maken; het materiaal 'veert' vanzelf weer terug, behal ve uiteraard wanneer de 'indruk' van een zwaar voorwerp zeer lan ge tijd heeft geduurd. Kurk heeft voor de doe-het-zelver nog een aantrekkelijk aspect het is erg gemakkelijk te leggen. In de eerste plaats door de tegel- vorm. en ten tweede omdat het zo gemakkelijk te snijden is. Ook het lijmen vormt geen i kurkvloertje plezierig problèem; met een getande kit- strijker wordt de kurkkit (per m2 is ongeveer een halve kilo nodig) op de ondervloer uitgestreken en daarin worden de kurktegels aangebracht. Eén ding is echter van groot belang bij het leggen van een kurkvloen de ondervloer moet absoluut vlak zijn. Lijm de tegels dus niet direct op de vloerplanken. Hoe egaal zo'n plankenvloer er ook uit mag zien, de naden tekenen zich later onherroepelijk in het kurkmate- naal af. Een egalisatielaag van bijv. hardboard (ruwe kant bo ven) of dun spaandcrplaat is dan ook oelal vereist Vul de nadi n tussen de stukken plaatmateriaal met bijv. porion en schuur deze. na uitharding. glad. Dan knjgt u een ideale onderlaag Het maakt uw kurkvloer wel wat duurder, mfear sites bty élksar bli)A hst toch nog een heel economische vloerbedekking Aan kurk plus lijm en lak bent u zo'n 30 gulden per m2 kwnt. dus dat axtrq 11km een egalisatie jaagt de kosten niet over de kop.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17