Schillebeeckx is geen ketter Dochter Onassis gaat scheiden LEZERS SCHRIJVEN Patriottisch Front blijft dwars liggen Gaddafi wil meer met Amerika overleggen WOENSDAG 12 DECEMBER 1979 VARIA PAGINA 11 Kardinaal Willebrands sprak Hot plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergege ven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redac- tiewcge worden ingekort. Matser HILVERSUM - "Ik ben overtuigd van de kerkelijke gezindheid en het geloof van professor Schille beeckx. Daarom is hij mij dier baar". Dat zei kardinaal Wille brands gisteravond voor de KRO- televisie. Uit zijn antwoord op een desbetreffende vraag bleek dat de kardinaal - die zelf lid is van de Congregatie voor de Ge loofsleer - de opvatting dat de Nijmeegse theoloog een dwaalle raar of een ketter zou zijn niet deelt. "Degenen die dat zeggen hebben het recht niet om een man van zo'n kwaliteit zo te kwa lificeren". Willebrands schilderde Schille beeckx als „een van de weinige theologen in de tegenwoordige kerk die nog de grote traditie van de theologie kennen: de schrif tuurlijke basis, de kerkvaders, de scholastiek (combinatie van theologie en filosofie - redactie) en de nieuwe ontwikkelingen,'. "Hij beheert het hele terrein. Dat is de vrucht van een leven van studie en grote toewijding^ Er zijn er maar weinigen die zich in dat opzicht met hem kunnen meten" Voorbereiding Over het feit dat de auteur - het gaat met name om zijn laatste theolo gische boeken - pas deze week in Rome zal horen welke theologen zijn werk hebben onderzocht en wie zijn verdediger zal zijn, ver klaarde kardinaal Willebrands dat hij zelf in Rome heeft ge vraagd of Schillebeeckx dat al eerder mocht weten. "Ik meen dat dit voor de psychologische en wetenschappelijke voorberei ding van belang was" Hij vermoedt dat Rome de namen niet heeft vrijgegeven omdat de ze in de acties rond de zaak dan een rol zouden zijn gaan spelen. Wat betreft deze acties is mgr. Willebrands er niet van overtuigd dat deze de behandeling zullen dienen. "Ik hoop dat ze de men sen in Rome die met hem gaan spreken niet in een bepaalde richting zullen dringen. Ik heb in die acties veel eerlijkheid her kend, maar soms meende ik er toch ook een zekere agressiviteit tegen de kerk in te moeten zien" Voor de afloop van het gesprek is de sfeer heel belangrijk. "Het zal het karakter moeten hebben van een - niet vrijblijvend - onder houd tussen theologen op weten schappelijk niveau. Het mag niet het karakter krijgen van een on dervraging die als een verhoor overkomt waarbij men zich moet verantwoorden". Willebrands zal naar Rome gaan als het onderhoud van deze week geen oplossing brengt en de zaak uiteindelijk in de Congregatie voor de Geloofsleer moet worden behandeld. "Maar ik hoop dat het gesprek tot opheldering leidt en vreedzaam zal aflopen" Over de synode De kardinaal werd gisteravond voor de tv ook geconfronteerd met opinie-onderzoek (van hst NIPO in opdracht van de KRO) over de komende synode in Ro me met de Nederlandse bis schoppen. De verwachtingen van de Neder landse katholieken aangaande deze synode zijn niet hoog: 47 procent verwacht nauwelijks of geen oplossing, 48 procent een gedeeltelijke en maar 2 procent ziet een positief resultaat uit de bus komen. Meer dan 80 procent van de katholieken vindt het goed dat de paus zich met de Ne derlandse problemen bemoeit. Een even hoog percentage meent dat het kerkelijke gezag meer moet luisteren naar de stem van de gewone gelovigen. Het onderzoek wijst uit dat er maar weinig verwantschap bestaat tussen de gelovigen en hun bis schoppen. Meer dan de helft voelt zich met geen enkele bisschop verwant. Dat verontrustte kardi naal Willebrands zeer. Hij hoopte, dat, wanneer de oorzaken zijn opgespoord, hierin een kentering kan worden gebracht. Bisschop Bluyssen (Den Bosch) komt er nog het best af met 28 procent dat meent op één lijn met hem te zitten. Willebrands zelf scoort met mgr. Zwartkruis Haarlem niet hoger dan 7 pro cent, Gijsen van Roermond en Simonis van Rotterdam 4, Ernst van Breda 3 en Möller van Gro ningen 2 procent. "Er blijkt uit dat wij niet dicht ge- nosg bij onze mensen staan", rea geerde de kardinaal. Een van de oorzaken zoch hij in de verdeeld heid onder de bisschoppen zelf, "waardoor er te weinig inspiratie van hen uitgaat" LONDEN (ANP) - De nationalisti sche guerrillabeweging in Zim- babwe-Rhodesiè, het Patriot tisch Front, heeft gisteren ge waarschuwd dat de Britse gou verneur, Lord Solmes, op dit moment beter niet naar Salisbury kan komen. "Elke aanval op onze troepen in het land zelf of daarbuiten zal de gouverneur worden aangere kend", waarschuwde Nkomo met een verwijzing naar de jong ste aanvallen van het Rhodesi- sche leger op zijn guerrillatroe pen. Op het Rhodesië-cverleg in Londen kwam de Britse minister van bui tenlandse zaken, Lord Carring- ton, gisteren met gedetailleerde voorstellen om te proberen de vastgelopen onderhandelingen over details van de wapenstil stand weer op gang te brengen. Wanneer de gouverneur in Salisbu ry arriveert en de regering van bisschop Abel Muzorewa zijn ge zag officieel accepteert zal Zim- babwe-Rhodesië weer een Britse kolonie zijn, veertien jaar na de eenzijdig uitgeroepen onafhan kelijkheid. Tot aan de legale on afhankelijkheid na vrije parle mentsverkiezingen zal Lord Soames de zeggenschap voeren over het totale staatsapparaat, de politie en de strijdkrachten. Het huidige regime treedt dan terug. Lord Soames wacht een zware taak. Hij moet enerzijds toezien op de naleving van de wapenstilstand en anderzijds de verkiezingen voorbereiden. Ondanks de op het laatste moment weer gerezen problemen zal Lord Soames vandaag in Salisbury ar riveren. Premier Thatcher heeft dit gisteren meegedeeld. Premier Thatcher verklaarde in het La gerhuis te hopen dat het Patriot tisch Front binnen een paar da gen het gezag van de Britse gou verneur zal aanvaarden. Zij ant woordde hiermee een boze Ja mes Callaghan, oppositieleider van Labour, die van de premier de garantie eiste dat geen Britse troepen Rhodesië binnen zullen trekken zolang de guerrillabewe ging daar het bestand niet heeft ird. Thatcher zegde dit toe. NEW VORK (AFP/DPA) - De Libi sche leider Moeammar Gaddafi heeft zich uitgesproken voor een verbetering van de betrekkingen tussen Libië en de V.S. In een vraaggesprek met de New York Times verzekerde hij niet de vroegere dreigementen te willen uitvoeren inzake een Libi sche olie-embargo jegens de V.S. of een vermindering van de Ame rikaanse olie-invoer. "Wij zouden onze dialoog met de V.S. willen intensiveren", aldus Gaddafi. Als motief voor zijn houding gaf hij dat Washington had toegezegd dat de Midden- Oosten politiek van de V.S. inge val van herverkiezing van presi dent Carter neutraler zou wor den. Volgens de New York Times heeft het Witte Huis na deze uitlatingen van de Libische leider slechts verklaard dat "de V.S. vasthou den aan een alomvattende vrede in het Midden-Oosten. Dat bete kent een continuïteit en geen fundamentele wijziging van het beleid". Volgens het blad veroordeelde Gaddafi de gijzeling in Teheran en liet hij weten dat Libië zijn in spanningen voor de vrijlating van de gegijzelden wilde voortzetten. Hij leverde voorts kritiek op PLO-leider Jasser Arafat. Hij be schuldigde hem ervan het Pale stijnse volk te verkopen. Libië staakte zijn financiële steun aan de Palestijnse bevrijdingsorgani satie. ATHENE (ANP) - Christina Onassis heeft besloten te gaan scheiden van haar Russische echtgenoot Sergei Kauzov, met wie zij zestien maanden geleden in Moskou in het huwelijk trad. Dit heeft haar Griekse advocaat Stelios Papadimitriou gisteren verklaard. De scheiding zal waarschijn lijk al vóór Kerstmis worden uitgesproken, zo voegde de advocaat eraan Het was het derde huwelijk van de dochter en erfgename reder Aristoteles Onassis. Op de foto het echtpaar tijdens de huwelijksvoltrekking ii i de Griekse Ik kreeg het artikel, opgenomen in uw blad van 6 dec. van de heer Heiser. toegestuurd. Gaarne wil ik als Arnhemse hier op reageren en hoop. dat u dit wilt opnemen in uw blad. Wij hebben de oorlogsjaren in Arn hem beleefd en dus ook de eva cuatie. Gedurende de oorlog heb ik in de ondergrondse de heer Matser leren kennen als een fer vent anti-Duitser en anti- N.S.B.-er. Hij heeft daarbij veel risico's gedragen en in moeilijke omstandigheden, onderduikers betreffende, mij met raad en daad bijgestaan. Toen de N.S.B.-bur- gemeester uit Gouda hier be noemd werd, hebben zowel Chr. Matser als Jan Bronkhorst ge weigerd verder mee te werken. Na de aanslag op het spoorweg viaduct werd de Heef- Matser ge waarschuwd en hij vluchtte uit het stadhuis en kon zich verber gen bij een groente- en fruit- groothandel op de Grote Markt. dit kan bevestigen heeft de heer Matser 's avonds uit de stad ge bracht. De heer Matser heeft daarna ondergedoken gezeten in Oosterbeek, de heer Bronkhorst in Emmen. Op 17 september be gon de slag om Arnhem. Nijme gen was die dag bevrijd. Wij heb ben tot 2 uur 's middags nog met kennissen uit die stad getelefo neerd. Wij verwachtten dus ook spoedig bevrijd te worden. Dit liep verkeerd en op 23 september moesten we Arnhem uit. Als de heer Heiser beweert, dat dit niet nodig was geweest, dan komt hij in tegenspraak met het R.I.O.D. (Rijks Instituut Oorlogsdocu mentatie), welke instantie in Düsseldorf de volledige plannen heeft opgespoord voor de eva cuatie van Arnhem. De heer Hei ser heeft ook niet geweten, dat de bewoners pamfletten kregen met de instructie voor de evacuatie, terwijl de politie nog eens huis aan huis kwam vertellen, dat bij niet opvolgen van de bevelen de doodstraf volgde (zoals toen ge bruikelijk). De hele binnenstad stond toen in brand. Wij gingen naar Velp in de hoop. dat wij na 3 weken wel bevrijd zouden zijn. Dat was een misrekening en wij moesten ook weer Velp verlaten en kwamen in Baarn terecht, waar wij tot 5 mei 1945 onderdak vonden. In Arnhem terug was dat één puinhoop. De heer Matser was inmiddels benoemd tot loco- burgemeester en heer Bronk horst tot wethouder van de be drijven en onderwijs. De heer Matser heeft ontzettend hard ge werkt om voor Arnhem weder- opbouwvergunningen los te krij gen in Den Haag. Daar was men overtuigd, dat het Westen van meer belang was dan het Oosten. Maar Matser bleef vechten en wist zelfs wederopbouwvergun- ningen bestemd voor Nijmegen los te krijgen omdat Nijmegen geen kans zag deze te realiseren. Men moet in een stad geleefd hebben, die half puin was, geen gas, water of licht en waar de meeste ramen geblindeerd wa ren, omdat er geen glas was. om enigszins te kunnen begrijpen hoe ontzettend veel arbeid na de bevrijding verricht moest wor den. Wij hebben dat allemaal meege maakt. Ja, er is geplunderd in de stad, maar het meeste door de Duitsers. Die hadden behoefte aan kleding, dekens en meubels voor hun platgegooide steden. "Liebespakkete aus Holland" stond op de wagons. Ook door de organisatie TOD, die voor de Duitsers in Arnhem werkte. Maar wat wilt u? Arnhem was leeg, dus alles was oorlogsbuit. Nu 35 jaar na de bevrijding, nu de mensen waar het om gaat dood zijn en zich dus niet meer kunnen ver dedigen komt de heer Heiser met onjuiste dingen aandraven, wel ke geen historisch onderzoek kunnen verdragen en welke ei genlijk in geen enkele krant een plaats moesten kunnen vinden. Nu worden de mensen van het eerste uur beschimpt en met vuil gegooid: velen kunnen zich niet meer verdedigen. Daar ik zulke goede herinneringen heb aan zo wel Matser als Bronkhorst. wilde ik u dit graag schrijven. Matser was een integer man en een goede Nederlander, zoals ik zelf in de bange jaren van '40-'45 heb on dervonden. Daarom dat ik nu m Leiden voor hun namen wil op komen, nu zij dit zelf niet meer kunnen. Mw. J.C. Dikker-Krop, Krop 59, - 1 Arnhem. Kerstdiner Sinds ik diverse keren in uw krant advertenties heb gezien van o.m. Holiday Inn, Kerstdiner a 150,- per couvert, heb ik grote behoefte hierover iets te schrijven. Hoe haalt iemand het in zijn hoofd voor 150,- te zitten consumeren terwijl elders in de wereld nog geen handvol rijst is voor uitge hongerde medemensen. Ook een bron van ergernis zijn alle eet lees vreetadvertenties. Hele bla den van V en D vol dure eet- en drinkwaren. Bah, steek elkaar de loef maar af. "Wat eet jij met de kerst?". Huisvrouwen, laatje niet langer allerlei luxe opdringen. Het spaart veel tijd en hoofdbre kens. Kook met de kerst een so bere vegetariese maaltijd (uit eerbied voor het dierenleven). En water wordt uitgespaard: geef dit aan een goed doel. Je went er snel aan, sober en of vleesloos. Bo vendien is het veel beter voor de gezondheid dan alle overdaad. Het is de hoogste tijd welvaart voor welzijn in te ruilen in ons aller belang op alle gebied. Maar nu zou men kunnen beginnen. Het is de enige mogelijkheid de wereld weer leefbaar te maken. Laat ieder bij zichzelf beginnen. Ans Koppen-Wentink Hansenstraat 6 Leiden Kernwapens. Volgens de peilin gen die het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) de laatste maanden in meer dan 100 plaat sen in ons land heeft gehouden en waarmee ongeveer 120.000 men sen zijn bereikt, meent een meer derheid van de Nederlandse be volking met het IKV dat Neder land geen kernwapens moet be zitten. Bij een steekproef van 150 IKV- kernen in verscheidene delen van het land bleek ongeveer 70 pro cent het eens te zijn met deze uit spraak: "Ik vind dat de kernwa pens de wereld uit moeten. Ik vind ook dat Nederland de eerste stap moet zetten op weg naar vermindering van kernwapens. Ik wil daarom dat de partij van mijn keuze in haar verkiezings programma het voorstel van het IKV opneemt om in de komende kabinetsperiode de kernwapens uit Nederland te verwijderen". Zo'n 15 procent was het daarmee niet eens en 10 procent wist het niet. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Nijland G. J. D. C. Loor Hasselt (deelgemeen te): bedankt voor Barendrecht (buitengewone wijkgemeente) G. S. A. de Knegt Barneveld, voor Nijland J. Zagema Roden. Gere formeerde Kerken: beroepen te Franeker B. J. Roolvink Noor deloos. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Zuid laren H. K. Bouwkamp Grams- bergen. Onderscheiding. De 89-jarige christelijk-gereformeerde domi nee R. Kok te Soest, die vandaag als predikant in Nijkerk officieel met emeritaat (pensioen) gaat, is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Hij heeft een loopbaan van niet minder dan 64 jaren achter de rug, eerst, in de Gereformeerde Gemeenten, daarna in de Chrsitelijke Gere formeerde Kerken. Boek. Ter gelegenheid van diens veertigjarig ambtsjubileum is ds. W. L. Tukker te Arnemuiden (voorheen o.a. Katwijk en Wasse naar) een bundel aangeboden met publikaties van zijn hand. Het boek heet "De weg van het Woord; in het spoor van de vade ren". Ir. L. van der Waal en ir. J. van der Graaf, vrienden van ds. Tukker, hebben het samenge steld en Kok in Kampen is de uit gever. De opstellen handelen over het geloof van de kerk, de kerk zelf, het geestelijke leven, de "praktijk der godzaligheid" en de Gereformeerde Bond in de Her vormde Kerk. WAPENS Een speciaal team van de rijkspolitie in Nijmegen heeft bij zoekacties in de maan den augustus, september en ok tober in de Bom meier- en Tielse waard in totaal 150 illegale vuur wapens en circa 40.000 stuks mu nitie in beslag genomen. Tegen 163 mannen in de leeftijd van 18 tot 77 jaar is proces-verbaal op gemaakt wegens verboden bezit en/of handel in vuurwapens. De meeste verdachten hadden een of meer vuurwapens in hun bezit, bestemd voor de wildstropcrij. Gracieuze flannel bloeze met origi nele asymmetrische knoopslulting. Kompleet met een smalle lakoeintuur. Uni ècru wit of zwart, afgezet met contrasterende bies. 59.. Draag 'm op zo'n exquise pantalon van polyester/ viscose crêpe, uiteraard in stjjl- 69.-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11