gum Subaru doet nieuwe aanval op Nederlandse automarkt Vauxhall stopt de verkoop samengesteld door Koos Post MINDER KADOOS SintNicolaas is ziek ZATERDAG 8 DECEMBER 1979 4KE&__ Mar - .''Sr "Neemt u van ons aan dat Suba ru niet langer onbekend, klein en onbelangrijk wil blij ven. Wij zijn op de markt om er te blijven en om een betere positie na te streven dan die waarin wij ons nu helaas be vinden". Er klinkt duidelijk teleurstel ling in de stem van de heer E.van Galen. Hij is directeur van de Nederlandse vestiging van Misuca Europe (hoofd kantoor Hooddorp). Al jaren proberen hij en zijn mensen ook in ons land het Japanse automerk Subaru van de grond te krijgen maar de aan tallen verkochte wagens blij ven aan de zeer bescheiden kant. Ze hebben het niet getroffen. Energiecrisis of een plotse linge fikse prijsverhoging, het waren onverwachte tegen vallers die een zware aanval op het Nederlandse front ver ijdelden. Daardoor is het werken in de marge gebleven. Eigenlijk wat vreemd, want in Amerika heeft het merk wel stevig kunnen wortelen. Mis schien is het teveel gezegd als men stelt dat daar de auto's de showroom uitvliegen maar zeer aanvaardbare verkoop cijfers worden inderdaad ge haald. Wellicht vormen daar voorwiel- aandrijving en onafhankelij ke wielophanging nog goede verkoopargumenten voor een Japans middenklassertje. In elk geval meer dan hier waar de Europese markt wordt overspoeld met soortgelijke auto's. Maar nu moet het hier ook an ders worden, meent de heer Van Galen. En dat kan vol gens hem want "er is aan het tijdperk van de Japans-Ame rikaanse ronde lijn een abrupt einde gekomen Dp nieuwe generatie Subaru's kan wor den omschreven als lichtge wicht, aërodynamische au tomobielen met een laag brandstofverbruik". Kort en goed: Subaru heeft een nieuwe serie auto's op de markt gebracht die behalve onder de motorkap in niets meer lijken op de vroegere produkten van dit merk. Zo als de meeste Japanse fabrie ken is ook Fuji Heavy Indus tries (haalt met produktie van o.m. vliegtuigen en treinen een omzet van drie miljard per jaar) nu overgestapt op de "Europese" autostijl. Het re sultaat is een aantrekkelijk ogende auto met prettige rij— eigenschappen. Dat laatste bleek ons tijdens een korte kennismakingsrit. In totaal komen er deze maand zeven verschillende Subaru's in de showrooms van de veer tig dealers. (Dat moeten er binnen de kortste keren zo'n honderd worden, vertelde de heer Van Galen). Zes van die zeven wagens zijn 1600's: drie sedans - waarvan één met aandrijving op alle vier wie len -, één coupé en twee sta- tionscars (waarvan ook één 4x4). De zevende versie is te vens de duurste: een auto maat met een 1800 cc motor. Die kost tegen de twintig mille. De goedkoopste Suba ru moet ruim zestienduizend gulden opbrengen. De wagens met vierwielaan- drijving kosten ongeveer tweeduizend gulden meer dan hun evenknieën met voorwielaandrijving. Subaru meent met die die aanbiedin gen toch een gat in de markt te kunnen vullen. Er bestaat volgens Subaru vraag naar zulke 4x4 voertuigen, maar - redeneren ze verder - als men zo'n negentig procent van de tijd op de gewone weg rijdt wil men toch liever een sedan dan zo'n militair karretje. Subaru's minst luxueuze versie: Maar men moet zich niet vergis sen... een wagen met vier aan gedreven wielen is nog geen terreinwagen. Collega's heb ben dat tijdens de introductie op onaangename wijze moe ten ervaren. De carrosserie hoogte van deze 4x4 Subaru's is slechts drie centimeter aangepast. In de garage kan dqt nog iets meer worden ge- de 1600 DL. maakt maar - zoals onze col lega's ontdekten - dat is niet voldoende om flinke zandho pen te overwinnen. Dat hoeft ook niet. "We denken vooral aan dierenartsen, landmeters en caravantrekkers die er on der alle weeromstandigheden op uit moeten of alleen wil len", zeggen ze bij Subaru. Vauxhall stopt de verkoop in Nederland en nog een aantal Europese landen. Over dik twee jaar (per 31 december 1981) maakt General Motors er een einde aan. Het loont de moeite niet meer, de afzet van deze Britse wa gens loopt steeds verder te rug. Om Nederland hij de kop te nemen: vorig jaar w erden er 3.622 Vauxhalls in ons land verkocht, in de eer ste tien maanden van dit jaar kozen nog slechts 2.125 au tomobilisten dit merk. Dus hebben de dealers te horen gekregen dat hun contracten eind 1981 zijn afgelopen. De Vauxhall-organisatie in Ne derland kent 72 dealers. Van hen zijn er vijf die geen ander merk voeren. Zij hebben nu twee jaar de tijd iets anders te zoeken. Overigens: de produktie en verkoop in Groot Brittanniè gaat gewoon door. Achter de schermen van de au to-industrie wordt hard, heel hard gewerkt aan de ontwik keling van modellen die voor alles zuiniger met brandstof omgaan. Want de vraag of er nu wel of geen tekort aan benzine in het verschiet ligt is in dit verband eigenlijk nauwelijks meer in teressant. In elk geval hebben de benzinemaatschappijen de ontstane sfeer goed kunnen gebruiken. De prijzen zijn de laatste tijd als kometen om hoog geschoten. En we zijn duidelijk nog niet aan het einde van die weg. De' automobilisten die de lasten verzwaring al danig in de por temonnee voelen zijn zich daar natuurlijk van bewust. Dat werkt sterk door in de verkoop van auto's. Men kan het in Amerika zien waar de grote concerns zich eigenlijk nauwelijks raad we ten omdat de verkoop van de kleinere autootjes met spron gen omhoog gaat terwijl zij met hun kolossale sleeën blij ven zitten. Men heeft kunnen lezen hoe Chrysler zich in alle bochten heeft moeten wrin gen om staande te blijven. En General Motors en Fords hébben het ook verre van ge makkelijk in deze "gouden" tijden voor de importeurs van kleine karretjes. Maar ook in Europa kan men de tekenen aan de wand zien hangen. De verkopen van au to's jn de klasse van en boven de twee liters lopen na de hausse van de laatste jaren in Duitsland hard terug. De fa brieken die in dat marktseg ment niet het sterkste zijn moeten snel terrein prijsge ven. Ford en Opel hebben er de wrange vruchten al van moeten plukken en hebben enige werktijdverkorting doorgevoerd. Om die klappen te kunnen op vangen wordt er natuurlijk achter de schermen hard ge werkt aan de ontwikkeling van zuiniger wagens. Af en toe druppelen daar bijzon derheden van door. Of fabrie ken die op het punt staan nieuwe typen te introduceren geven de details vrij. Volgend voorjaar komt er een nieuw klein Fiatje. Het 'gaat Panda heten. Met een licht 903 cc motortje. Maar men kan er toch 140 kilometer per uur mee halen. De kleine voorwielaandrijver is ont worpen door Giugiaro. Het is geen verrassend ontwerp maar als zuinig stadswagentje zou het toch wel een zonnige toekomst tegemoet kunnen rijden. U •k Renaults experiment: 25 procent zuiniger. k Giugiaro ontwierp dit stadswagentje van Fiat. Renault is met zijn extra zuinige auto nog niet helemaal klaar. Maar het is dan ook een expe rimentele wagen die pas eind volgend jaar zal kunnen wor den getest. Maar volgens het Franse staatsbedrijf is men een flink stuk op de goede weg gevorderd en zal men bijvoorbeeld ten opzichte van de Renault 18 een brandstof- besparing van 25 procent kunnen bereiken. door nog verder te gaan in de aërodynamische vormge ving, door vele lichte mate rialen als aluminium, plastic en speciaal staal te gebruiken en door een sterke reductie van de weerstand op de wie len te bewerkstelligen. Men kan er staat op maken dat Fiat en Renault niet de enige fabrieken zijn die in hun labo ratoria werken aan nieuwe zuiniger modellen. Het is voor de auto-industrie een "heilig moeten" geworden. Wij zien dat er in Cambodja da gelijks mensen aan de hon gerdood sterven. Dat is iets wat we samen kunnen voor komen. We kunnen namelijk allemaal een briefje aan Sin terklaas schrijven waarin staat dat hij dit jaar maar minder kadootjes moet ge ven. Het overige geld kan dan aan Cambodja worden geschon ken. Daar kunnen veel men sen dan een betere verzorging en beter voedsel voor krijgen. Zodat ook daar mensen een beter nieuwjaar ingaan. Mirjam Muller (namens klas 5b van de Duk dalf) Vuurbloem 21,- Leiden. "De Sint is ziek", roept Pedro de hoofdpiet, "en over drie weken is de Sint jarig, en dan zitten de kindjes te wachten maar er wordt niet op de deur gebonst". O, o wat erg. Sint zei dat er maar iemand voor hem in moest vallen, maar dat kan natuur lijk niet. De dokter moet maar komen tien minuten later was de dokter er al. Alle pieten stonden rondom het hemelbed van de Sint. Die zei: "U moet één week in bed blijven liggen Sintnicolaas. Dan kunt U met de stoom boot naar Nederland varen. "Maar dan komen we te laat in Nederland aan", zei Sintni colaas. "Ik heb een idee", zei de jongste Piet. "We dragen U met bed en al de stoomboot in en de dokter geeft U de medicijnen die U nodig heeft. "Dat is een goed idee", zei Sintnicolaas. De dokter gaf de Sint 2 potjes pillen en 2 flesjes hoestdrank. Zes sterke pieten tilde het hemelbed op en brachten hem naar de stoomboot. De pieten waren druk in de weer met het ruim te laden met kleine en grote cadeaus. En er werd een stal gemaakt voor het schimmel van de Sint. De volgende morgen vertrok de stoomboot vanuit de haven in Spanje naar Nederland. Een week later kwamen ze de ha ven van Nederland binnen, blijde kinderen, treurige pie ten, want de Sint is nog steeds ziek. Maar gelukkig op 5 de cember werd er in heel Ne derland op de deur gebonst. Sintnicolaas was weer beter. Erwin Nieboer (10 jaar) Hoflaan 341 Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 35