LJA-bestuur stapt op bij doorgaan van fusie 0 eidse agenda Wethouders schuiven problemen voor zich Litteris bewijst talent voor waagstukBrecht "Multiple Choice": een onmogelijke keus Botenloods mag tien jaar blijven Overval op winkel: buit 1900 gulden Wethouder: "Reactie van LCC is voorstelbaar" PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 8 DECEMBER 1979 VOORSCHOTEN - Gepraat wordt er wel, maar gedaan te weinig. Dat is de kern van de kritiek van vrijwel alle politieke partijen in de Voorschotense gemeente raad op het beleid van de wethouders in die plaats. De partijen deden deze uitspraak bij de behandeling van de gemeentebegroting voor 1980. VVD. PvdA en D'66 in de Voorschotense raad vonden elkaar in de kritiek op de zittende wethouders. Het CDA stelde zich iets milder op, maar veegde wel het prioriteitenlijstje van het college voor volgend jaar van tafel. Volgens deze laatste partij schuiven bur gemeester en wethouders grote zaken die in Voorschoten aangepakt moeten worden naar achteren. De fantasie om een planning op langer termijn te maken ontbreekt, aldus het CDA. Politie Het CDA maakt zich zorgen over de sterk te van de Voorschotense politie. Volgens wethouder Marselis (als loco-wethouder ook verantwoordelijk voor de politie) zijn er wel genoeg agefkten, maar zijn ze vaak erg jong. Sommige jonge agenten hebben zelfs nog geen rijbewijs als ze bij het Voorschotense korps arriveren, zo bleek uit Marselis' woorden. Volgens de Voorschotense PvdA wordt burgemeester Van der Haar vaak gemist bij commissievergaderingen. Ook bij belangrijke hoorzittingen zoals over het bejaarden probleem ontbrak de burger vader, aldus de PvdA. Het komt neer op een overbelasting van wethouder Mar selis, die de taken van Van der Haar - die nu met ziekteverlof is - moet overne men. In sommige gevallen moet Marse lis zichzelf controleren, c n dat vindt de PvdA (met D'66 en de VVD) ongewenst. Gebouwen Er zijn nog steeds te weinig gebouwen in Voorschoten voor sociaal-cultureel werk. Volgens het CDA moet het Cultu reel Centrum worden omgebouwd tot onder meer bioscoop. De VVD is daar fel tegen. De exploitant van het Greenway Theater, die deze zaal verkoopt zodat er een disco-gelegenheid van kan worden gemaakt, moet volgens de liberalen zelf maar zien hoe hij een nieuw onderko men vindt. Ook PvdA en D'66 bleken gisteren weinig te zien in gemeentelijke bemoeienis met de bioscoop. 'Er is niets gedaan om het probleem van de gebouwen voor sociaal-cultureel werk in Voorschoten werkelijk op te los sen", wreef de VVD gisteren het college aan. Wethouder Marselis noemde deze kritiek later niet terecht. Volgens hem vereisen dit soort zaken nu eenmaal een grondige voorbereiding. In een ver verleden kon het nog wel eens gebeuren, dat kinderen, die 'aan het toneel' wilden, met het uiten van die wens pa en ma tot complete wanhoop brachten. Wim Sonneveld, Albert Mol en Ko van Dijk vonden vroeger wei nig begrip bij hun ouders. Te genwoordig ligt dat anders. De leden van het theaterkollektief 'Hare Majesteit' (zowel de soort naam als de eigennaam zouden vroeger overigens al volstrekt ondenkbaar zijn geweest), dat gisteravond in een bescheiden bezet LAK-theater een voorstel ling gaf van 'Multiple Choice', zullen deze weerstanden beslist niet hebben moeten overwinnen. Elke moeder meent tegenwoordig in haar acterende dochter een Kitty Jansen en in haar acterende zoon een Henk van Ulsen te bezit ten. Gelukkig zijn deze laatsten tot dergelijke artistieke hoogten gestegen om het broodnodige onderscheid te maken tussen ta lent en datgene, wat ervoor wil doorgaan. Na 'De Vergroeiing' in het vorige seizoen, trachtte 'Hare Majesteit' ditmaal bovenbedoeld talent te bewijzen met 'Multiple Choise'. Een vriendelijke poging, die ech ter volledig in vrijblijvende ini tiatieven bleef steken. Nergens wordt het clichématig taalge bruik doorbroken en de persifla ge op de Avenue/Viva-generatie, die tijdens de kaasfpndue aan partnerruil doet. lijkt nog ouder dan de bezweringen, die aan dit initiatief ten grondslag liggen. Het lijkt te gemakkelijk je als thea tergroep af te zetten tegen sim pele huisvrouwen, die een uur nodig hebben om duidelijk te maken, dat de maggiblokjes twee centen duurder zyn geworden. Maar daarmee de naam van alter natief, experimenteel en anti dogmatisch theater te vestigen zou te gemakkelijk zijn. Men ver zandt teveel in dialogen, waar mee Koot Bic, middels ge- sprekstherapeut Jan-Jaap Dob belsteen, al jaren geleden hebben afgerekend, om echt werkelijk mee te tellen. Het is beslist niet slecht, wat 'Hare Majesteit' doet, maar teveel normbevestigend om je zelfs maar te laten blozen. Het stuk gaat over 'keuzen' in persoonlijke relaties en in het maatschappelijk leven. Door de bril van 'Hare Majesteit' wordt het een keuze tussen Sint Piet, Koot Bie, Bram Freek, Jut Jool, Hans Grietje, Dries Eugenie. Kortom: een onmogelijke keuze; even onmogelijk als de theater groep zelf. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - Het hele bestuur van de Leidse Jeugd Actie (LJA) zal aftreden, als de Leidse gemeenteraad be sluit om deze ondersteu ningsinstelling voor wel zijnswerk samen te voe gen met de Welzijnsraad, een andere instelling op dit gebied. Dit deelde het bestuur van de LJA gisteren mee op een persconfe rentie. Daar vielen felle verwijten te horen in de richting van het Leidse college van burgemeester en wethouders. Het besuur van de LJ A vreest mét de instellingen en organisaties die steun van de LJA krijgen (zoals peuterspeel zalen, club- en buurthuizen en speeltuinverenigingen) dat de LJA binnen de Welzijnsraad zal verdwijnen. LEIDEN - De enige botenloods van Leiden in openbaar water, in de Herensingel by de Zijlpoort, mag de eerste tien jaar blijven staan. •Dit besliste gistermiddag de commissie voor de beroepschrif ten der gemeente Leiden. Eerder dit jaar had de gemeente Leiden de eigenaar van het ruim vijftig jaar oude botenhuis laten weten dat het binnen veertien dagen ge sloopt moest zijn. Over de vergunning voor het bo tenhuis bestonden nogal wat on duidelijkheden. De eigenaar, de Leidenaar H. van Egmond, zei al geruime tijd belasting voor het botenhuis te hebben betaald. Hij was van mening dat mede dit hem recht gaf het botenhuis te kunnen gebruiken. LEIDEN - Twee nog onbekende jongens van ongeveer achttien jaar hebben gistermiddag een overval gepleegd op een winkel van Jamin aan de Haarlemmer straat. Zy maakten 1900 gulden buit door de cassière te bedrei gen met een voorwerp dat op een pistool leek en daarna een greep in de geldla te doen. Daarna kozen zij het hazenpad. gisteren andermaal, inmiddels behoorlijk bij de LJA verbruid. Deze partij nam het initiatief om tóch tot samenvoeging van LJA en Welzijnsraad over te gaan, waarna burgemeester en wet houders zeer snel met een voor stel hiertoe kwamen. In feite was wethouder Tesselaar al langer voorstander van samenvoeging, maar in de gemeenteraad strui kelde hij in juni vorig jaar over een afwijzende houding van VVD en CDA. Nu het CDA dacht dat bij een eventuele samenvoeging toch meer garanties voor de LJA uit het vuur te slepen vielen, ging deze partij - op initiatief van het raadslid Walenkamp - toch nog ten onrechte overstag, zo stelde een LJA-bestuurslid gisteren. "Het heet fraai samenvoeging, maar de LJA wordt in feite opge heven", zei LJA-direkteur G. Steinbach gisteren. In een brief aan burgemeester en wethouders en de gemeenteraad zegt de LJA, dat het college systematisch heeft geweigerd om een beslis sing die de gemeenteraad in juni vorig jaar nam, uit te voeren. Toen besloot de gemeentertaad dat LJA en Welzijnsraad twee aparte instellingen zouden blij ven. Volgens de brief heeft de LJA geen "eerlijke kans" gekre gen om zich tot "ondersteu ningsinstituut" om te bouwen. De gemeenteraad heeft, vindt de LJA verder, geen enkele belang stelling voor de problemen van de LJA met de samenvoeging ge toond. Omdat men geen heil ziet in een samenvoeging zal na een dergelijke beslissing van de ge meenteraad geprobeerd worden of het buurt- en clubhuiswerk op een andere manier ondersteund kan worden. Hoe dat dan moet gebeuren, .daar is binnen de clubhuizen (en peuterspeelzaal- en speeltuinwerk) nog geen dui delijkheid over. Binnenkort gaat de discussie beginnen. Volgens de betrokken clubs is LJA- begeleiding broodnodig, zo bleek gistermiddag. "Wij willen graag ondersteuning, en die misgun nen ze ons", aldus gisteren een vertegenwoordiger van het Leid se speeltuinwerk. Soortgelijke geluiden vielen te horen uit de richting van het peuterspeel- zaalwerk, dat net met de gemeen te in financiële discussies is ver wikkeld en daarbij hulp van de LJA krijgt. Het Leidse CDA heeft het, zo bleek De groep "Jabula" zal zondag op treden in het café "In de Meren poort" aan de Mare in Leiden. Dit in het kader van de actie "Leiden tegen Apartheid", die maandag officieel begint. LEIDEN - "Zo'n reactie kan ik me best voorstellen. In een top- maand als december - in die drukke tijd - krijg je gemakkelijk zo'n uitbarsting. Als het aan mij ligt zullen we er niet op reage ren". Dat zegt wethouder mevrouw Fase over de advertentie die het Leids City Centrum, overkoepelend orgaan van de Leid se middenstand, deze week in de Leidse dagbladen plaatste. Daarin werd felle kritiek geleverd op het beleid van B en W in Leiden. Overigens wijst ze erop dat B en W op gezette tijden overleg plegen met het LCC en dat daarin nooit kritiek in deze zin ter sprake is gekomen. "Ik de laatste bijeenkomst bijvoorbeeld is de reconstructie van de Langebrug uitvoerig besproken. Wet houder Waal heeft toen nog gewezen op het feit dat vertegen woordigers van de middenstand hun zegje hebben gedaan over het plan in de commissie die werken in de binnenstad be spreekt". In het gesprek met het LCC hebben we ook nog gevraagd: wat willen jullie met de Langebrug. Moet de zaak stilgelegd worden tot januari? De reactie van het LCC was toen: nee, gaan jullie maar verder. En nu ineens krijg je via een advertentie die kritiek, aldus mevrouw Fase. LJA-directeur Steinbach: "Sa mengaan met Welzijnsraad bete kent opheffen LJA". Oranje-liefde zilver waard LEIDERDORP - "God. Neder land en Oranje, dat zijn drie ge dachtes die ik met mij meedraag. Dit zei de tyeer W. D. C. van den Wijngaard gistermiddag na het in ontvangst nemen van een zilveren legpenning. Hij kreeg deze namens de Federatie van Oranjeverenigin gen in Nederland aangeboden uit handen van burgemeester Van der Have. Het echtpaar Van den Wijn gaard mocht van het gemeentebe stuur. maar ook van het bestuur van de Leiderdorpse Oranjever eniging verschillende cadeau's in ontvangst nemen. Burgemeester Van der Have wees de aanwezige gasten op de grote waarde van de Oranjevereniging "juist in een tijd waarin tegen het koningshuis geschopt, getrapt en gelasterd wordt door de sensatie pers. Wij moeten daartegen stelling nemen en onze aanhankelijkheid, liefde en trouw jegens het konings huis niet laten verminderen"aldus de burgemeester. Residentie orkest: exact en meeslepend Het familieconcert van het Resi dentie-Orkest in de Stadsgehoor zaal is achter de rug. De ouders zijn opgetogen huiswaarts ge keerd en de kindertjes hebben ongetwijfeld een slapeloze nacht van al dat hevige dat over hun hoofd is gegaan, vooral na de pauze met de "Vierde" van Tsjai- kowsky. Dirigent Alain Lombard gooide alle registers open van zyn niet te to men temperament, en het orkest, nauwelijks tijd hebbend om adem te halen, volgde hem min stens zo gepassioneerd. Wat te denken van zo'n "Vierde" van Tsjaikowsky, soms onherken baar, maar met zo'n overweldi gende visie, dat men zich meege sleept voelt, zelfs al- houdt men bedenkingen tegen deze beze tenheid. In elk geval heeft Alain Lombard oor voor dramatiek. Toch is er iets in dit Residentie-Or kest gevaren, dat heel weldadig aandoet, een alerte bondigheid, die niet in elke andere visie beslo ten ligt. Puntig klonk ook dat ver rukkelijke Concert voor twee piano's en orkest van Poulenc, dat bovendien nog met een on gelofelijk esprit werd neergezet door zijn twee vertolkers Antho- ny.en Joseph Paratore. Het Residentie-Orkest was ook hier meeslepend en exact, iets dat be slist op rekening komt van diri gent Alain Lombard, die welis waar niet de meest fijnzinnige di rigent is die we sinds lang hebben gehoord, maar wel de meest over rompelende. Er was voor dit familie-concert een overweldigende belangstelling. BEP RIJNDERS Geen voetbal in afdeling Leiden LEIDEN - De KNVB heeft in ver band met de gesteldheid van de terreinen voor vandaag alle wedstrijden in de afdeling Lei den afgelast. Voor een niet-professioneel gezel schap betekent een stuk als 'De goede mens van Sezuan', een van de latere en bekendste stukken van Bertolt Brecht, een enorm waagstuk. 'Litteris Sacrum' bleek gisteravond in de Leidse Schouwburg over voldoende 'talent' te beschikken om dit waagstuk echt aan te kunnen. Het resultaat vormde dan ook een bezienswaardige voorstelling. Omdat dit stuk zo sterk afhanke lijk is van de kwaliteit van de ver tolking van de dubbelrol Shen Te/Shui Ta, komt in de eerste plaats Marian Delfgaauw alle lof toe voor de manier, waarop zij de ze twee sterk kontrasterende fi guren gestalte wist te geven: de goede Shen Te, die om goed te kunnen zyn in een slechte wereld af en toe orde op zaken moet laten stellen door haar verzonnen slechte neef Shui Ta. Zy is de eni ge goede mens, die de drie goden op aarde hebben kunnen vinden. Bob Hageman. Kees Schutte en Jan de Graaff wisten van het op treden van deze goden met hun door nylon prachtig verminkte gezichten een kostelijk gebeuren te maken. Ook Joop Segaar als waterventer Wang en Ad Lank- hout als de barbier mogen hier om hun spelprestaties (vooral Lankhout heeft zijn rol uitgebuit) niet onvermeld blijven. Het is regisseur Jan Chr. Bartels man goed gelukt met een groot aantal acteurs en actrices en vrij veel scènewisselingen de voor stelling goed overzichtelijk te houden. Hij had misschien - het geen voor Brechts stukken_van groot belang is - de toneeldimen sie, het theater als theater en niet als stukje werkelijkheid nog meer naar voren kunnen halen. Af en toe is zijn enscenering al te "echt"; hoewel het decor (weder om verzorgd door Bob Hageman) zonder meer schitterend is, lijkt het voor een Brechtstuk een beetje te veel van het goede. Het tabakswinkeltje van Shen Te zou met enkele rekwisieten vol doende aan te geven zijn: daar voor is geen heel bouwwerk no dig, hoe fraai dat op zich ook is. Bovendien zou dat de flexibiliteit van de voorstelling verhoogd hebben. Nu moet er verschillen de malen gesjouwd worden. Datzelfde geldt by v. voor de scènes waarin de goden met Wang pra ten. Waarom moeten die goden op een podium zitten? Echt min der geslaagd was de muzikale omlijsting; de muziek van Paul Dessau kwam zowel door het "ingeblikte" karakter als door de vaak zwakke vocale prestaties van de spelers niet goed tot zijn recht. Aan het eind van het stuk wordt het publiek er toe aangespoord, de geschetste maatschappijkritiek zelf op te lossen. Dat Brecht hier over niet vrijblijvend heeft ge dacht, is algemeen bekend. Het parabelkarakter van dit stuk (in vakkringen wordt dit stuk niet tot de zgn. 'Lehrstucke' eere- gisteravond door "Litteris Sacrum" op de planken i kend) laat echter meerdere mo- dat de maatschappijkritiek in'de Eens meer blykt: Brecht 1 gelijkheden open; zo wijst 'Litte- goede mens' eerder ethisch dan klassieker geworden, ris' er in het programmabblad op, van politieke aard is. WIJNAND ZEILSTRA Zaterdag Leiden - Molenwandeltocht - start VW-kantoor, 13 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, Go-Gongtournooi, 10-16 uur. Postduivententoonstelling - Ooster kwartier, Borneostraat za van 19-23 uur en zo van 10-17 uur. Postduivententoonstelling - Zeven sprong. Bemardkade: za van 14-18 urn en zo van 10-18 uur. Postduivententoonstelling - Anna Paulownastraat za van 18-22 uur en zo van 11-17 uur. Augustinus - Rapenburg 24, "Flower- Power-avond", 20 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, volksdansinstuif, 20 uur. Manifestatie Wij Vrouwen Eisen - och tend: Hartebrugkerk; middag: stad huisplein. Leids Vrijetijdscentrum - Hot House- jazz: Ed de Vos-kwartet, 21 uur. Schouwburg - Opus 2, met Thérèse Steinmetz, 20.15 uur. LAK-theater - Lumière Son, "Jean Pool", 20.30 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. Nieuwe Rijn 20a-vrouwencafé, vanaf 21 Voorschoten - Lindenhoeve, 21 uur, op treden van Brohe. Leiderdorp - ruildag van de postzegel vereniging Rijnstreek, in het Dorpshuis. Zondag Leiden - Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, dia-ochtend werkgemeenschap De Ratel, 10.30 uur. LAK-theater - 15 uur. Kindervoorstel ling Boa Constrictor "Grote Mensen", 20 uur, 'Tussen de schuifdeuren", pre sentatie-avond. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, Femke, ontmoetingscentrum voor vrouwen, 13-16 uur. K O - Koffieconcert, 11.30 uur foyer Stadsgehoorzaal. Oegstgeest - Groene Kerkje, clavecim- belconcert, 12 uur. Maandag Stadhuis - Cie beroepschriften, 9.30 uur. Stadhuis - Raad, 19.30 uur. 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, voorlich tingsavond, bestemmingsplan Pancras- Oost, 20 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos, Zuid-west, 14.30 Wassenaar - Gespreksavond, Vrouwen raad: "over energiebesparing in en om het huis", Lange Kerkdam. Voorschoten - Raad, 20 uur, Gemeente- Wassenaar - Raad, Raad, 20 uur, Ge meentehuis. Benthuizen - Raad, 20 uur, Gemeente- Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst van zaterdag 10 uur vm. tot zondag 24 uur waargenomen door de volgende artsen: Wijk 1 (Morswegkwar- tier, noord-binnenstad, Noorderkwar tier en Groenoord), za: A. Ravenstein- Weber, tel: 01717 - 7050, Bevrijdings plein 60, tel 768918; zo: E. Nieuwenhuis- Smalbroek, tel: 767185, Bevrydingsplein 60, tel: 768918. Wyk 2 (Kooi en Meren- "wijk), J. Verhage, Rozemarijntuin 1, Leiderdorp, tel: 895144. Wyk 3 (Waard, Professorenwijk, Tuinstadwyk en zuid binnenstad), J. de Bruyne, Kerkstraat 11, tel: 141225. Wijk 4 (zuid-west en Haagwegkwartier), H. Engel, De M. van Streefkerkstraat 53, tel: 121334. Leiderdorp - S.P. Ouwerkerk, Loeve- stein 40, tel: 891037. Spreekuur van 12.30 -13 uur, gezondheidscentrum Florijn 10, tel: 891000. Oegstgeest - E. Roelants, Fr. Halslaan 10, tel: 153747. Warmond - J. Hoornweg. Prof, Aalber- selaan 2, Voorhout, tel 11393. Apotheken De avond-, nacht-en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 7-14 dec. door Haven apotheek, Haven 18, tel: 120085. Door apotheek Beker, Kempenaerstraat lb, tel: 153274 en door de Voorschotense apotheek, Leidseweg 66, tel: 2525. In dien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uit sluitend voor spoedgevallen van een taxi, tel: 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m do van 14 - 15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel 4641. Warmond - Zr. G. Filbusscher, J. v. Ruysdaelplein 85, Lisse, tel 13277. Dierenartsen Leiden - Weekend regeling dierenartsen Muurling/Roest/Helder - F. Muurling, Plantsoen 23, tel 125057. Weekendrege ling dierenartsen Krol/van Gool/Vest- jens - J. Vestjens. Rijn en Schiekade 23, Leiden, tel 144323. B. Broer, Boshui- zerlaan 26, tel 764058. Ondanks sterke aandrang op de regering, niet alleen van alle geledingen in de dagbladpers, maar ook van een groot deel van de Tweede Kamer, om het btw-nultarief voor dagblad abonnementen na 1 januari 1980 voort te zetten, is het Kabi net zich hardnekkig daartegen blijven verzetten. Dit betekent, dat per 1 januari 1980 over het abonnement 4% btw moet worden geheven. Als gevolg hiervan, en mede door de nood zaak van een overigens beperk te prijsaanpassing wegens ge stegen kosten, zijn met goed keuring van het ministerie van Economische Zaken onze abonnementsprijzen per 1 ja nuari 1980 als volgt vastgesteld: 46,30 per kwartaal 173,70 per jaar Wij nemen gaarne aan dat de abonnees, die een macntiging tot automatische afschrijving hebben verstrekt, ermee ak koord gaan dat bij de eerstvol gende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aan gehouden. De Direktie

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2