Moon-moloch bestaat nog steeds "Moonies": een verontrustend netwerk van Zuidkoreaanse anti-communisten, gehersen spoelde westerse jongeren en dekmantels van de Amerikanen J ZATERDAG 8 DECEMBER 1979 UHHIt KM r.v Moon, de sluwe dominee-zakenman, wil i grasmaaimachine gaan zitten. De sfeer van wittebrood en warme chocolade melk. Van geborgen heid binnen een gezin in plaats van de kilte in een vereenzaamde we reld. Een gezamenlijk groepsgevoel en niet de eigen verantwoorde lijkheid. Warmte, aan dacht. Maar ook afzien, keihard werken, zes uur slaap per nacht, geen sex, totale onthouding. Absolute gehoorzaam heid, uitschakeling van de eigen wil. En: een ongekend aantal mani pulatietechnieken, af komstig uit de moderne psychologie, waarmee nieuwkomers worden geprogrammeerd en het aantal afvalligen tot een minimum wordt beperkt. Dit is het beeld, dat de Moon- sekte oproept. Steeds weer is het een zelfde verhaal dat je hoort. Van een jongere, die op zoek naar zichzelf in de armen van de „moonies" - zoals de leden van de sekte worden genoemd - is gevallen, die zijn eigen familie niet meer wil zien en ten slotte totaal onbe reikbaar is geworden. Maar het is meer dan dit. De Unified Family, zoals de sekte ook wel heet, gaat het er niet alleen om leden te werven die godsdienstige opvattingen moeten verkopen. Het is pure macht die nagestreefd wordt. En om dat te bereiken, lijkt alles geoorloofd. Sluw Sun Myung Moon, alias de Der de Adam en de Tweede Mes sias, de geestelijk leider van het Derde Israël, het „uitver koren" Zuid-Korea, is een sluwe man. Steeds weer slaagt deze dominee erin met vooraanstaande mannen op de foto te komen: Edward Kennedy, Richard Nixon, Hubert Humphrey. Zijn in vloed reikt verder dan je denkt. Moon heeft zijn economische imperium opgebouwd rond de export van „geneeskrach tige" Ginseng-thee, de handel in wapens - minstens tien procent van de jaarlijkse Zuidkoreaanse defensieaan kopen wordt door hem gele verd - de toeristenindustrie, farmaceutische en titanium- bedrijven en bijvoorbeeld de tonijnvangst. Het heeft een jaaromzet van vele tientallen miljoenen guldens. Voor een groot deel belastingvrij, om dat een onbekend percentage van de winsten naar de „kerk" wordt gesluisd, die als godsdienstige instelling zo- wel in de Verenigde Staten als in Zuid-Korea vrijgesteld is van belastingplicht. Mister Moon is schatrijk. Dat is dui delijk. Als een ware Messias zou Moon op zestienjarige leeftijd door God zijn uitverkoren om de wereld te redden van het communisme. Dit staat breed uitgemeten in zijn bijbel, „The Divine Principle". Dat Moon in 1955 in de cel belandt omdat hij sexorgiën zou heb ben bedreven, wordt wijselijk niet vermeld. Evenmin dat de Raad van KerkenMoons Uni fication Church nooit heeft erkend. „Als we zo'n 500 dochters en zonen in elk land tot de on zen kunnen rekenen, dan zouden we elke regering kunnen controleren. Er zal een tijd komen, dat mijn woorden wet zijn. Als ik iets vraag, zal het gebeuren. Van alle heiligen die God gezon den heeft, ben ik de meest succesvolle. De hele wereld is op mijn hand; ik zal haar on derwerpen". Een greep uit de stapel citaten van Moon. Een beeld van zijn hoogmoed. Meesterbrein Maar Moon, de dominee-za kenman, is niet echt briljant. Daar kunnen zelfs zijn ruim één miljoen aanhangers over de hele wereld - voornamelijk in Japan, Taiwan en Zuid-Ko rea - niets aan doen; ook zijn 30.000 Amerikaanse volgelin gen niet. Het is zelfs twijfel achtig of deze zich voor inge nieur uitgevende vader ooit gestudeerd heeft ofdat hij zelf zijn bijbel geschreven heeft. Dat hij het eigenlijke mees terbrein is achter de vele ver takkingen van de „Moon-lob- by", is vrijwel uitgesloten. Daarvoor zullen we ergens anders moeten zoeken. Kim Jong Pil, Moons oude vriend en geloofsgenoot, lijkt hier eerder de aangewezen per soon. Kims wereldbeeld reikt verder dan het klakkeloos verkondi gen van godsdienstige slo gans. Tenslotte is hij politicus en een tactisch genie. Dat werd vooral duidelijk na de Korea-oorlog, toen Kim steeds meer invloed wist te verwerven. Zo was hij in 1961 de onbetwiste architect van de militaire coup die zijn aan getrouwde oom, de in oktober vermoorde Park Chung Hee, aan de macht bracht en legde hij de grondslag voor de De mocratische Republikeinse Partij, die nog steeds in de re gering zit. In hetzelfde jaar 1961 richtte Kim de KCIA op, de Zuidko reaanse geheime dienst. Een organisatie die onder het Park-regime op voorbeeldige wijze uitgroeide tot een zelf standige machtsfactor met tienduizenden agenten in Zuid-Korea. Een club boven dien, die nauwe banden heeft met de Amerikaanse inlich tingendienst CIA. Niet alleen in naam lijken beide organi saties op elkaar. Ook hun in terne structuur vertoont overeenkomsten. Kim, die of ficieel is uitgetreden, onder houdt nog steeds uitstekende contacten met de KCIA. Dekmantel De Moon-sekte is Kims dek mantel. Of, zoals een Ameri kaanse senaatscommissie, die in 1977 en '78 een onder zoek verrichtte naar de „Ko- rea-lobby" in de Verenigde Staten, in zijn eindverslag stelt „Kim Jong Pil organi seerde de Unification Church terwijl hij directeur was van de KCIA. met het doel haar als een politiek instrument te gebruiken. De kerk werd ge leid door dominee Moon..." Het citaat is afkomstig van een CIA-memorandum uit 1963. Het netwerk van mantelorgani saties en pressiegroepen dat Kim doelbewust rond de Moon-sekte heeft opge bouwd, zit uitermate kien in elkaar. Het omvat het „on schuldige" zangclubje „The "Little Angels of Korea", die ooit door Mies Bouwman nog voorde Nederlandse televisie zijn gehaald. Maar ook de „In ternational Conference on Unified Science", de ICUS, de Internationale Conferentie voor de Eenheid der Weten schappen. Jaarlijks organi seert ICUS aanlokkelijke congressen voor weten schappers, die daar gratis aan kunnen deelnemen. Afgelo pen maand kwamen zij bijvoorbeeld in Los Angeles bijeen. .Daarnaast bestaat een dertigtal instellingen dat door de sekte is opgezet of geïnfiltreerd on der meer uit een Centrum voor Geestelijk Onderwijs, een internationale hotelke ten, exportbedrijven, een ra diozender „Radio of Free Asia" en bijvoorbeeld de om streden „Diplomat National Bank". Deze bank werd in 1967 in Washington opge richt. Het merendeel van het aandelenkapitaal is in handen van de sekte of van Moon zelf. Maar ook prins Chaled van Saoedi-Arabië en commenta tor Jack Anderson van het in vloedrijke dagblad „The Washington Post" die als vi ce-president van de bank fungeert - bezitten aandelen van de DNB. Invloed Pas bij het bewuste onderzoek van de Amerikaanse Senaats commissie voor Internatio nale Zaken, onder leiding van senator Donald A. Fraser, werd een begin gemaakt deze „Gordiaanse knoop" te ont warren. Daarbij kwam heel duidelijk naar voren dat de „moonies" al sinds het begin van de jaren '60 stelselmatig clubjes hadden opgericht, met het enige doel de invloed van Zuid-Korea c.q. van Moon, Kim Jong Pil en con sorten te vergroten. Een instelling die uitvoerig door de Commissie is belicht, is de zogeheten „Korean Cul tural and Freedom Organisa tion" (KCFF), een culturele organisatie die, inspelend op de Amerikaanse sentimenten van de Koreaanse oorlog, een groot aantal vooraanstaande Amerikanen als lid wist te strikken. Belangrijke namen uit de beginjaren van de KCFF (rond 1964): de voor malige presidenten van de VS Harry S. Truman en Dwight D. Eisenhower, die ook op het officiële briefpapier van de „foundation" als ere-presi- denten optraden. Enkele leden: Richard M. Nixon in zijn pre-Watergate- jaren, de komiek Danny Kaye, de acteur Bob Hope en de schrijfster Pearl S. Buck. Verder tientallen generaals buiten dienst. Ere-voorzitter van de raad van directeuren: Kim Jong Pil, JPK voor zijn vrienden. Deze laatste mag dan zelf nu t direct voorkomen op de lijst van presidenten, directeuren en leden van de door de Moon-sekte opgerichte „Ra dio of Free Asia", Eisenhower en Nixon vinden we ook hier terug. En in de raad van ad vies zit bovendien Nixons la tere opvolger als president van de VS, Gerald R K->rd. destijds nog lid van het Ame rikaanse Congres. Een van de directeuren is de voormalige Zuidkoreaanse consul in Washington, Bo Hi Pak, te vens vice-president van de KCFF. Volgens het Fraser- rapport bestaan er nauwe banden tussen de Koreaanse CIA en de radiozender. Ideologie Uit alles blijkt, dat de „Moon- lobby" bijzonder gemakke lijk vooraanstaande Ameri kanen achter zich wist te scharen. Dit komt vooral, doordat de ideologie gretig inhaakt op het in Amerika heersende anti-communis- me, dat immers sinds de Tweede Wereldoorlog een vaste hoeksteen is geweest van het Amerikaanse bui tenlandse beleid. Daarnaast past het economisch florerende en ambitieuze Zuid-Korea uitstekend in het strategische belangenpa- troon van de VS, omdat het zo dicht bij Japan ligt, bij uitstek de steunpilaar van Amerika in het Verre Oosten. Zuid-Ko rea wil belangrijk zyn, pro beert zich op te werpen als leider van de Derde Wereld. Dat komt de VS goed van pas, te meer omdat Washington. Seoel en Tokio zich nog steeds ongerust maken over de dreiging van de commu nistische grootmachten Chi na en de Sowjet-Unie met hun „satelliet-staten". In feite is er niets veranderd sinds de Fraser-commissie haar onderzoek afsloot De ..Moon-moloch" bestaat nog steeds. Aangenomen mag worden, dat de banden tussen iir Amedkafenie CIA, dc KCIA. de KCFF en Radio of Free Asia doodleuk zijn voortgezet. Het kwalijke van deze gang van zaken is. dat dergelijke on democratische instellingen gewoon hun gang kunnen blijven gaan Maar ook. dat de Verenigde Staten bereid zijn deze groeperingen te steunen. Amerika zal er dan ook wei nig moeite mee hebben, als Kim Jong Pil aan de macht komt Slechts een met brede rouwban den gesierd portret op de be graafplaats ixin Seoel geeft de plek aan waar de Zuidkore aanse president Park Chung Hee begraven ligt. Geen ere wacht rondom het vers gedol ven graf. Geen enkel teken dat verwijst naar de moordaan slag die een einde maakte aan Parks achttien jaar durende dictatuur. Heel even slechts hield Zuid-Korea de adem in. Daarna ging alles weer zijn gewone gang. Veel is er niet veranderd sinds de 26e oktober, toen Park werd doodgeschoten door het hoofd van de Zuidkoreaanse inlichtingendienstNog steeds worden dissidente meningen met hechtenis gestraft. Ook de noodtoestandsu ettcndie door Park werden ingesteld, gelden nog. Eén positief punt is echter het akkoord dat de regerende Democratische Republikeinse Partij (DRP) met de oppositie gesloten heeft en waarbij de regels voor een nieuwe grondwet zijn opgesteld. Daarbij is bepaald dat nog deze maand een voorlopige opvolger van Park uordt aangewezenwaarna de be volking in de loop van het vol gend jaar een definitief staatshoofd kan kiezen. Vier Vier kandidaten dingen naar dit hoogste ambt. Twee van hen behoren tot de vleugel lamme oppositie en maken weinig kans. Ook de huidige waarnemend president Choi Kyu Hah geldt, gezien zim a- politiek verleden als carriere diplomaat, niet bepaald als .Sterke" man. Voor hem is hooguit het komende interim presidentschap weggelegd. Dat is wat zijn partij .de DRP wil. Op het moment dat het de finitieve staatshoofd aan treedt, moet Choi wijken. De beste kaarten zijn daarmee in handen van de 53-jarige beroepspoliticus Kim Jong Pil. Vorige maand werd hij als opiHilger van Park naar voren geschoven om leiding te geven aan de regeringspartij Kim is bijzonder populair. Hij kwam met de oppositie tot overeenstemming over de nieuwe grondwet. Jarenlang was hij een vertrouweling van Park. Hij is getrouwd met een nicht van de vermoorde president. Alleen deze band maakt Kim al tot een belang rijke factor binnen de Zuid koreaanse machtselite, waar familierelaties een eerste voorwaarde zijn voor het ver krijgen van politieke in vloed. Maar slechts weinigen weten, dat deze energieke oud-pre mier en oprichter van de Zuidkoreaanse geheime dienst KCIA. het sinistere meesterbrein is achter de fa- natiek-reltgieuzc Moon-sekte ofwel de Unification Church ofwel de Unified Family Een uiterst geheimzinnige, ehristelijk-boeddhistisch geo riënteerde beweging.die zich zelf tot wereldgodsdienst wil verheffen en ook m het Ne derlandse Bergen aan Zee een hoofdkwartier heeft. "Lobbyen" Kim blies de betveging van ..Vader" Moon nan tiet begin Dan dc /o ren M dodbeu u t nieuw leven in Hij maakte haar van een minuscule sekte ccn geordende gra NmxJ >'i de Vt Staten, maar in toenemende male ook in West-Eurova ac tief is. Politieke beïnvloeding via "lobbyen" is een van haar doelstellingen Dit gebeurt vooral door het opzetten van tientallen mantelorganisa ties. die bedoeld zijn om het Westen te infiltreren. Wie herinnert zich niet de rel die ontstond nadat gebleken u*as tenschappers ziek hadden lo ten strikken voor buitenland se congressen die georgani seerd (oor dc M Hét centrale strijdpunt van dit gecoördineerde Koreaanse r port prod uk t is steeds de to- tolc reldcommunLsme. de satan" van de tinntigste eeuir Een den. Het klinkt fantastisch, maar het is toch echt waar: een fanatieke sek te, afkomstig uit Zuid- Korea en verweven met tal van propagandisti sche organisaties, is mede verantwoordelijk voor het op gang houden van de koude oorlog. Diezelfde sekte, bekend als de „Moonies", bezit in Bergen aan Zee een soort klooster met een een vijf tigtal aanhangers, in het Friese Het Bildt een cac tuskwekerij, voert in tal van universiteitssteden ijverig wervingscam pagnes onder vereen zaamde studenten maar ook onder wetenschap pers - en tegelijk maakt een van de leiders van de beweging een goede kans op het presidentsschap van Zuid-Korea. Redacteur buitenland Wim Wansink ontwarde een verontrustend netwerk van Zuidkoreaanse anti communisten, Ameri kaanse dekmantels en gehersenspoelde wester se jongeren. Sun Muyng Moon, alias de Derde Adam en de Tweede Messias, viert temidden van zijn familie een verjaardagsfeest.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27