Conflict tnssen Chomeini en Shariat-Madari SPD VÓÓR KERNENERGIE VS willen sancties tegen Rhodesië opheffen keukens, badkamers, zitkomfort - onder één dak Dreigement van ETA 4000+2000m LüIjJD Bij treinbotsing in Spanje: twintig doden Iran aan rand crisis Warschaupact wil hoe dan ook met NAVO onderhandelen VRIJDAG 7 DECEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 Libië zal VS schade aan ambassade vergoeden WASHINGTON (Reuter) - De regering van Libië heeft de Verenigde Staten gisteren la ten weten dat zij de schade zal vergoeden die zondag is aan gericht in de ambassade van Amerika in Tripoli, toen zij door pro-Iraanse betogers werd bestormd. Aanhangers van ajatollah Sha- riat-Madari gingen gisteren mas saal de straat op om te betogen te gen Chomeini en de nieuwe grond wet. (Van onze correspondent) MADRID - Javier Ruperez wordt zonder twijfel terecht gesteld als het kabinet-Suarez niet tot een akkoord komt met de Baskische pressiegroep ETA-politico-mili- tar. Dit onthulde het Madrileense avondblad Informaciones giste ren in een uitvoerig interview met een woordvoerder van de Baskische pressiegroep. Javier Ruperez, secretaris-generaal buitenland en lid van het bestuur van de regeringspartij UCD, werd op 4 november in Madrid door ETA-politico-militar ont voerd. De Baskische pressie groep heeft de vrijlating van zes Baskische gevangenen en de in stelling van een officiële onder zoekscommissie naar het marte len van gedetineerden in het Baskenland onder rechtstreekse verantwoordelijkheid van de al gemene Baskische Raad, de hoogste instantie in het nog semi- autonome Baskenland. De woordvoerder van ETA-politi co-militar verklaarde dat de pres siegroep de gewapende strijd voor een arbeidersdemocratie nooit zal opgeven en dat binnen kort gewelddadige acties over heel Spapje verwacht kunnen worden. De zegsman ontkende dat de regering rechtstreeks met ETA -politico-militar over de vrijlating van Javier Ruperez had onderhandeld. Hij gaf toe dat men Javier Ruperez onmiddel lijk zal vrijlaten als het kabinet serieus ingaat op de eisen van de pressiegroep. Volgens ETA-militar wordt Javier Ruperez nog steeds ondervraagd over de binnenlandse en buiten landse politiek van de centrum partij UCD. De Baskische pres siegroep probeert uit te vissen of er misschien geheime afspraken bestaan tussen UCD en de NAVO om Spanje zo spoedig mogelijk toe te laten treden tot dit militaire bondgenootschap. "GETU KEERT IN ETHIOPIË" ROME (Reuter) - Eritrese guerrilla strijders hebben gisteren gezegd dat zij het getij van de oorlog te gen Ethiopische regeringstroe pen gekeerd hebben na een groot gevecht in de Rode-Zeeprovincie te hebben gewonnen. Een leider van het Eritrese volksbevrij dingsfront, EPLF, zei dat de op standelingen dit weekeinde rege ringsposities bij de plaats Nafka in het noordoosten van Eritrea hadden veroverd en dat de Ethiopiërs zich naar de kust en het zuiden terugtrokken. Het was voor het eerst sedert vele maanden dat het EPLF, een van de drie guerrillagroeperingen die strijden voor onafhankelijkheid van Eritrea, succes meldden. Ermias Debasai, lid van het cen traal comité van het EPLF, sprak van het belangrijkste gevecht se dert het offensief dat Ethiopië een jaar geleden met steun van de Sowjet-Unie en Cuba voor het heroveren van de controle in de provincie begon. "Het machtse venwicht is nu geheel in ons voordeel veranderd", zei hij. De Amerikaanse regering had gisteren haar diplomatieke bedrijvigheid in Tripoli opge schort en gedreigd met ver dere stappen, tenzij de Libi sche regering de verantwoor delijkheid voor de aanval zou aanvaarden en garanties ver strekken voor de toekomstige veiligheid van het Ameri kaanse ambassadepersoneel. De hoogte van de Libische ver goeding zal in onderling overleg worden vastgesteld, aldus de officiële kringen in Washington. Zij voegden er aan toe dat het niettemin waarschijnlijk was dat de di plomatieke staf van de Ver enigde Staten in Tripoli zou worden teruggebracht van 12 naar 10 leden. (Van onze redactie buitenland TEHERAN - Iran lijkt steeds dichter te ko men bij een openlijk conflict tussen aan hangers van de op permachtige ajatollah Chomeini en aiatollah Shariat-Madarl. Nadat woensdag al twee mensen waren gedood bij botsingen tussen vol gelingen van de beide ajatollahs, kwam het gisteren in de heilige stad Qom, waar de beide geeste lijken wonen, opnieuw tot felle botsingen. Chomeini bracht daarop een bezoek aan Shariat- Madari, in een poging het conflict te bezweren. Eerder al had Shariat-Madari, die wordt beschouwd als leider van de Turks sprekende bevolkings groep die zijn basis heeft in Azer beidzjan, tegengesproken dat hij zijn volgelingen had opgeroepen kalm te blijven. De ajatollah zin speelde op de mogelijkheid dat hij zich wellicht bij zijn volgelin gen in Azerbeidzjan zou voegen, omdat hij in Qom niet meer veilig zou zijn. Met het conflict tussen Chomeini en Shariat-Madari lijkt voor het eerst openlijk de eenheid tussen de geestelijke leiders in Iran ver broken te zijn. Het was trouwens al bekend dat zij er niet allen even radicale denkbeelden op na hou den als Chomeini. Shariat-Mada ri staat bekend als een tegenstan der van de nieuwe grondwet van Iran, waarover zondag en maan dag een referendum werd ge houden en die Chomeini vrijwel onbeperkte macht geeft. (Van onze correspondent Peter Hattink) MADRID - Twintig doden en 47 gewonden, van wie enkelen zeer zwaar, is de voorlopige balans van een botsing tussen twee trei nen bij Granollers, een dorp op 30 kilometer van Barcelona. Oor zaak van het ongeluk is een on bemande trein, die met een vaart van meer dan 100 kilometer per uur inreed op een forenzentrein. Spoorwegpersoneel van een na burig station probeerde nog met risico voor eigen leven het onge luk te voorkomen, door obstakels op de rails te leggen, maar de on bemande trein had zoveel vaart, dat de hindernissen omver wer den gereden. Gisterochtend ontdekten de ma chinist en de bijrijder van een WASHINGTON (GPD/AFP) - De Verenigde Staten zullen hun sancties tegen Zimbabwe-Rho- desië opheffen binnen een maand nadat een Britse gouver neur in Salisbury arriveert. De Amerikaanse Senaat heeft daar toe zonder tegenstemmen beslo ten nadat de Amerikaanse rege ring bij monde van minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance de volksvertegenwoordigers had verzekerd dat president Carter de wet zou tekenen waarbij de sanc ties worden opgeheven, die se Crisis Drie dagen na het „succesvolle" re ferendum over de omstreden nieuwe grondwet staat Iran aan de rand van een crisis waarvan de gevolgen niet zijn te overzien. Het gezag van Chomeini zelf staat op het spel, en dat is des te erger om dat, hoe halsstarrig en wispeltu rig „de wijze van Qom" ook mag zijn, zonder hem Iran tot een cha os dreigt te vervallen. In elk geval is duidelijk dat de grote gok van de imam, de gijzeling in de Ame rikaanse ambassade te benutten om de Iraniërs als één man achter hem te krijgen, is mislukt en dat de weerstand tegen zijn beleid veel groter is dan hij heeft aange nomen. Het is onrustig in de zuidoostelijke provincie Baluchistan, de Turk menen in het noordoosten roeren zich, de wapenstilstand met de Koerden loopt overmorgen af, en sinds twee dagen is Irans derde stad, Tabriz, in feite in handen van opstandelingen. Symbool Inmiddels is gebleken dat de Ira niërs Chomeini wellicht wel een symbool van de wankele een heid, maar niet als feitelijke re geerder wensen, en dat een isla mitische republiek op zich mis schien, maar een islamitische re publiek a a Chomeini zeker niet door de Perzen wordt gewild. De zo zeker ogende imam heeft, zo lijkt het, dezelfde fout begaan als de sjah, door zich te omringen met adviseurs die van het dage lijkse Iraanse bestaan totaal zijn afgesloten. De imam is in elk ge val vergeten dat, sinds zijn ver banning in 1963, Iran een storm- trein, die op weg was naar Las Franquesas, dat de remmen niet goed werkten. Volgens voor schrift werden de passagiers in een andere trein gezet en reden de machinist en de bijrijder de defecte trein naar het station van Figueroa om het daar op een dood spoor te zetten. De trein werd op de handrem gezet en de twee mannen begaven zich naar de stationschef om het probleem voor te leggen. Bij hun terugkomst bleek de trein met toenemende snelheid de helling af te rijden op de spoorlijn naar Granollers. Direct daarna werd door het spoorwegpersoneel de stroom uitgeschakeld, waardoor de andere trein, die juist de hel ling naar Figueroa opklom, op het moment van de botsing maar een vaart had van 30 kilometer per uur. dert 1968 hebben bestaan. Alleen voor de import van chroom uit Rhodesië hebben de Amerikanen vijf jaar lang een uitzondering gemaakt. Carter wilde de sancties handhaven zolang de uitslag van de onder handelingen in Londen tussen de regering van bisschop Muzorewa en de verzetsbewegingen alsme de de Britse regering niet waren voltooid. Het congres had reeds eerder gezegd, dat de tgd rijp was om de sancties naar het verleden te verwijzen, en de senaatscom achtige ontwikkeling heeft door gemaakt, die niet met een penne- streek of het veijagen van de sjah is uit te wissen. Het is de 80-jarige wellicht te vergeven, ware het niet dat hij zich heeft omringd met een schare adviseurs die Iran in feite slechts kennen uit wes terse kranten, gesprekken met gevluchten en theoretische ver handelingen in hun ballingsoor den in New Orleans, Birmingham en München. Dames Niets is treffender voor het Iran van ayatollah ajatollah dan het groepje islamitische dames dat gisteren in het luxueuze Inter continental Hotel aan de buiten landse pers het wezen van Irans revolte kwam uitleggen. Vijf van de dames hadden jaren aan uni versiteiten in de VS doorge bracht en een zesde was ge trouwd met de huidige Iraanse minister van arbeid. Er ontspon zich een levendige discussie tus sen de voorzitster van het islami- (Van onze correspondent Hans Amesz) BERLIJN - Het partijcongres van de SPD heeft gisteravond laat be sloten dat de mogelijkheid niet mag worden uitgesloten dat er in de toekomst nieuwe kerncentra les in de Bondsrepubliek worden gebouwd. De meerderheid van de gedelegeerden was het eens met de opvatting van bondskan selier Schmidt, dat de energiesi tuatie in de wereld tegenwoordig zo precair is, dat de keuze kern energie moet worden openge houden. Een niet onaanzienlijke minder heid had gepleit voor een gelei delijke terugdringing van de atoomenergie. De belangrijkste woordvoerder van deze groep, de SPD-voorzitter uit Baden-Wurt- temberg, Erhard Eppler, had ge zegd dat het via besparingen en het inzetten van kolen en andere niet-nucleaire energiebronnen, mogelijk moet zijn het gebruik van meer kernenergie te voor komen. De voorstanders van kernenergie hebben er de nadruk opgelegd, dat het voorstel van het partijbe stuur niet inhoudt dat er nu on gebreideld kerncentrales kunnen worden gebouwd. De SPD blijft de voorrang geven aan energie uit kolen. Bovendien is vastgesteld dat er pas dan nieuwe atöomcen- trales mogen komen als de vei ligheid is gewaarborgd. In dit verband betekent dat dat er of met de bouw van een uiteindelijk opslagdepot voor nucleair afval moet zijn begonnen, of dat er een missie voor buitenlandse betrek kingen heeft ten slotte een com promis moeten bedenken om een conflict met het Witte Huis uit de weg te gaan. Het Huis van Af gevaardigden moet de nieuwe wet nog goedkeuren. Carter moet volgens de wet niet la ter dan 31 januari het handels embargo opheffen, tenzij hij de volksvertegenwoordiging laat weten dat zo'n maatregel strijdig zou zijn met het Amerikaanse na tionale belang, en dan heeft het congres dertig dagen de tijd om tische damesgroepje, een kunst historica, en een van de weinigen uit de tijd van de sjah overgeble ven vrouwelijke corresponden ten in Teheran. „Salon-islamie ten" was de meest vriendelijke term, en daarmee is een groot deel van Chomeini's adviseurs doeltreffend beschreven. Het ontegenzeglijke élan van de is lamitische revolutie dreigt ermee dood te lopen. Dat is niet alleen jammer voor het boeiende Iraan se experiment, maar ook voor de islam in het algemeen, die een contract over een dergelijk depot moet zyn. Daarnaast is de moge lijkheid opengehouden, dat tij delijke opslagcentra vooralsnog de eventuele bouw van nieuwe kerncentrales kunnen rechtvaardigen. Regeringschef Schmidt heeft de gedelegeerden erop gewezen dat het eigenlijk heel raar zou zijn als de Duitse sociaal-democraten verstandiger zouden zijn dan alle andere verantwoordelijke politi ci in Oosten West. Zowel Canada als Engeland, die beide beschik ken over eigen energiebronnen, hebben duidelijk ja tegen kern energie gezegd, aldus Schmidt. En, zo zei hij verder, in het oostblok is dat niet anders. SPD-fractievoorzitter Herbert Wehner had het congres gewaar schuwd geen nee tegen kern energie te zeggen. In dat geval zou de mogelijkheid bestaan dat de regering niet meer in staat zou OOST-BERLIJN (Reutcr/DPA/ UPI) - De ministers van buiten landse zaken van de landen van het Warschaupact hebben giste ren hun tweedaagse besprekin gen in Oost-Berlijn afgerond. De ministers deden een beroep op de NAVO af te zien van de moderni seringsplannen. In een commu niqué dat vlak voor het einde van de conferentie werd uitgegeven verzachtten de ministers de eer dere Sowjetrussische waarschu wing aan het adres van de NAVO. Als deze zou besluiten tot pro- duktie en stationering van nieu we Amerikaanse kernraketten voor de middellange afstand in Europa, zou er volgens deze waarschuwing geen basis meer zijn voor ontwapeningsbespre kingen. In het communiqué werd voorts opgeroepen zo spoedig mogelijk besprekingen te beginnen over de beperking van strategische wapens en er werd bij alle Euro pese staten op aangedrongen zich voor te bereiden op een grote conferentie over ontwapening in hem alsnog de opheffing van het embargo op te dragen. Naar ver wachting zal een Britse gouver neur nog dit weekeinde naar Sa lisbury reizen. De Verenigde Staten en Groot-Brit- tannie hebben een luchtbrug in gesteld om militairen en mate rieel naar Zimbabwe-Rhodesië over te brengen. Het op de Rho- desiè-conferentie in Londen be reikte akkoord voorziet namelijk in een toezicht op het overeenge komen bestand, dat zal worden uitgeoefend door een vredes- werkelijk vernieuwende reli gieuze beweging zoals in Iran on danks alles op gang is gekomen, dringend nodig heeft om aan de al eeuwen durende wurgende verstarring te ontkomen. De machinaties van Chomeini en de zijnen om koste wat het kost de macht in Iran aan zich te trek ken, zonder rekening te houden met het gezag en de aanhang van geestelijk leider Shariat Madari; de verlangens naar een federale staat van de Koerden en Azer- beidjani, en de huiver van burge zijn om te handelen. „En nie mand weet wat er gebeurt als wjj in de oppositie komen", aldus Wehner. Voorzitter Willy Brandt is voor twee jaar herkozen. Hij kreeg 360 van de 400 uitgebrachte stem men. Kanselier Schmidt werd eveneens herkozen als vice-voor- zitter. Tweede plaatsvervangend voorzitter werd Hans-Jurgen Wischnewski. Hij kwam in de plaats van de op eigen verzoek te ruggetreden burgemeester van Bremen, Hans Koschnick. Bij de verkiezingen voor het nieu we, uit 41 mensen bestaande par tijbestuur, kreeg Herbert Wehner de meeste stemmen: 407 van 421. De vroegere partijbestuurders Roth en Arndt werden niet her kozen, wat is uitgelegd als een soort nederlaag voor links. De kandidaat van de linkervleugel, Hennig Scherf, haalde ook niet voldoende stemmen. het algemeen. De ministers van buitenlandse zaken van het War schaupact maakten duidelijk dat hoe het besluit dat de NAVO vol gende week moet nemen over het muderniseringsvoorstel obk uit valt, ze besprekingen willen voe ren over wapenbeheersing. Bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland verklaarde deze weck dat het NAVO-besluit tot produktie van de nieuwe ra ketten zou worden gekoppeld aan een aanbod onmiddellijk be sprekingen te voeren over het Hotelbrand in Mexico CHIHUAHUA. MEXICO (UPI) - By een brand in een klein hotel in de Mexicaanse bergstad San Juanito zijn gisteren minstens negen mensen om het leven ge komen. De politie had aanvankelijk mee gedeeld dat alle 24 ingeschreven macht waarvoor bijdragen wor den geleverd door de landen »ir het Britse Gemenebest 3e Verenigde Staten zijn geen partner bij het akkoord. Zij ver lenen uitsluitend assistentie bij het transport De Amerikanen hebben ongeveer tien trans portvliegtuigen beschikbaar ge steld. die hen en terug zullen vliegen tussen Engeland en Zim- babwe-Rhodesié. Egypte heeft toestemming gegeven hiervoor van zijn luchtruim gebruik te maken. rij en intellectuelen de dictatuur van de sjah vervangen te zien door een dictatuur van Chomei- ni-aanhangers, zijn, hoe door zichtig en soms vermakelijk ook, bepaald geen aanbeveling voor de islamitische republiek. De rellen in Tabritz zijn een aanwij zing dat Chomeini de grenzen van zijn leidend vermogen heeft bereikt. De komende dagen zul len leren of de „wijze van Qom" daar nuttige consequenties aan verbindt. De hoop daarop is niet erg groot Brandt twijfelt SPD-voorzitter Willy Brandt heeft in een gesprek met bui tenlandse correspondenten gezegd dat hij niet zeker weet of er door een NAVO-besluit over de invoering van nieuwe middellange afstandsraket ten geen nieuwe belastingen in de Oost-West-verhouding en kunnen komen. De vroe gere Bondskanselier en win naar van de Nobelprijs, die op het congres van zijn partij vóór een dergelijk besluit had gestemd, merkte op dat hij hiervoor in elk geval geen tweede Nobelprijs zou krij gen. Maar, aldus de partij voorzitter, het was onvermij delijk. beperken van het aantal raketten voor de middellange afstand aan beide kanten. Het communiqué dat gisteren in Oost-Bcrlgn is uit gegeven duidt er op dat het War schaupact bereid zou zijn hierop in te gaan omdat er wordt gestald dat verwezenlijking van het voorstel de basis aan de onder handelingen zou ontnemen. Met de produktie van de nieuwe ra ketten is een aantal jaren ge moeid en met de stationering kan op z'n vroegst in 1983 worden be gonnen. gasten om het leven waren ge komen. maar de overheid van de staat Chihuahua herzag dit aantal ater tot negen, eèn gewonde en zes vermisten. De brand ontstond in de met hout gestookte verwarming van het hotel in de Sierra Madrv op 1.400 kilometer ten noordwesten van Mexico-stad. Aangezien zich de telefooncentrale van San Juanito in het hotel be vond en zg is vernield, is geen communicatie meer mogelgk. ADVERTENTIE ven en wonrn Ambachtsweg ^Zlf" Tel 01718 21977 Een Iraans jongetje oefent met een geweer op portretten van de sjah en president Carter.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9