Zware nederlaag regering in debat over kernwapens mzm GEWELDIGE BOTSING IN CDA-FRACTIE Haars krijgt ongelijk de raad van State van fete Deulcêhhof CD A-loyalisten helpen oppositie aan meerderheid Vernieuwing zuiveringsinstallatie Leiden-Noord Hoogheemraadschap van Rijnland S M DINER DE NOEL GASTRONOMIQUE Amerika haalt schouders op over reis van Van Agt VRIJDAG 7 DECEMBER 1979 Overleg tussen twee ARP'ers die uiteindelijk voi D'66 stemdeneen motie waarin modernisering afgewezen. Links ARP-voorzitter Hans de Boer e r de motie van PvdA en jan kernwapens wordt i rechts Jan Nico Schol- DEN HAAG (ANP) - In de CDA- fractie is het gisteravond erg hard toegegaan. Volgens een "niet- dissident" kamerlid van de frac tie is het tot een geweldige bot sing gekomen tussen fractie voorzitter Lubbers en de "dissi dent" Jan Nico Scholten. Lub bers heeft zich daarbij "keihard" opgesteld. "Ik heb nog nooit zoiets meegemaakt", aldus het kamerlid. De dissidenten - op één na allen ARP'ers - konden zich niet vin den in de motie Frinking (wel produktie, geen stationering). Wat altijd verhuld is gebleven, is dat dit CDA-vertrekpunt de AR P'ers niet ver genoeg ging. Dat kwam gisteravond tot een uitbar sting, omdat er gestemd moest worden. Ook de wijze van indiening van de motie-Frinking is een aantal le den van de CD A-fractie in het verkeerde keelgat geschoten. Een zestal fractieleden zou de motie hebben voorbereid en de overige leden er op het laatste ogenblik mee hebben geconfron teerd. De christen-democraat Mommersteeg, die aanvankelijk de motie mede had ondertekend, schrapte staande de vergadering zijn naam door. Mommersteeg stemde overigens tegen de motie- Stemerdink, (die zich zonder meer tegen modernisering uit sprak), evenals fractievoorzitter Lubbers, vice-fractievoorzitter Van Leijenhorst en de anti-revo lutionairen Veerman, Van Dam, de Vries en Schakel. Van de CHU-leden in de fractie gaf nie mand zijn steun aan de motie- Stemerdink. Als de motie-Frinking in stemming was gekomen was ook daarover onenigheid ontstaan, nu voor namelijk ter rechter zijde in de fractie. Ongeveer acht leden von den deze motie te beperkt. In de CDA-fractie is het onduidelijk wat de regering met de motie- Stemerdink aan moet. Ook is niet duidelijk wat de opstelling van de fractie nu zal zijn. Het afzonderlijke ARP-fractielei- der Lubbers noemde het aanne men van de motie Stemerdink een belangrijk politiek feit. Hy distancieerdé zich van de tien voorstemmers uit zijn fractie. Hy acht dit een ernstig politiek probleem voor het kabinet. WD- fractieleider Rietkerk stelde dat de tien 'dissidenten' nu de ver antwoording voor het voortbe staan van het kabinet op zich hebben genomen. Oppositieleider Den Uyl consta teerde dat de positie van het ka binet nu ernstig is verzwakt. Hy acht het denkbaar dat het kabinet zich zodanig beschadigd voelt dat het in deze zaak verder geen beslissingen zal kunnen of willen nemen. In Brussel kan het kabi net bijzonder weinig met gezag verrichten, aldus Den Uyl. Uit de 'dood' opgestaan ARNHEM (GPD) - Een Am- hemse vrouw is gistermorgen letterlijk en figuurlijk uit de dood opgestaan. Tot verbij stering van Arnhemse poli tiemensen, die niet beter wis ten dan dat de vrouw dood was, aangezien broeders van de GG en GD dit kort daar voor hadden geconstateerd. De vermeende dode kwam echter weer tot leven toen de politiefotograaf het flitslicht liet werken. Een vrouw zou omstreeks half tien gistermorgen in een wo ning onwel zijn geworden, kregen GG en GD en de poli tie telefonisch te horen. De broeders van de ambulance dienst waren snel ter plekke, onderzochten de vrouw en constateerden vervolgens dat de dood was ingetreden. Ze vertrokken daarna omdat een stoffelijk overschot niet in een ambulance vervoerd mag worden. De politieagenten begonnen daarna met een onderzoek, hetgeen normaliter een routi nekwestie is, dit keer echter met een even verbijsterende als macabere wending. Op het moment dat de politiefoto- graaf met zijn werk begon, bewogen de lippen van de door iedereen dood gewaan de vrouw. Kort daarna was ze het springlevende bewijs van de oryuiste diagnose. De am bulance kon vervolgens te rugkeren om de vrouw naar het ziekenhuis te brengen. Later op de dag is zij uit het ziekenhuis ontslagen. DEN HAAG (GPD) - De regering heeft gisteren in het debat over de kernwapenmodernisering een zware nederlaag geleden. Hoewel minister Scholten dat „met de meeste klem" ontraadde, aanvaarde de Tweede Kamer een motie van PvdA en D'66, waarin ondubbelzinnig „neen" wordt gezegd tegen die modernisering. Desondanks is minister-president bepalen voor het NAVO-overleg Dankert (PvdA) vice-voorzitter Europarlement DEN HAAG (ANP) - Het Tweede Kamerlid, Piet Dankert (PvdA) zal, als opvolger van de twee we ken geleden overleden Anne Vondeling, vice-voorzitter van het Europees parlement worden. Dankert is gisteren kandidaat ge steld door de socialistische frac tie. Zijn verkiezing, volgende week tijdens de plenaire verga dering in Straatsburg, is slechts een formaliteit. De oud-voorzitter van de PvdA, mevrouw Ien van den Heuvel, zal Vondeling opvolgen als leider van de PvdA-delegatie in het Eu ropees parlement. Zij blijft vice- voorzitter van de socialistische fractie. Van Dijke benoemd DEN HAAG (ANP) - Mr. P. van Dijke is per 16 februari 1980 be noemd tot commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, mr. van Dijke is 59 jaar oud. Hij is momenteel secretaris generaal van het ministerie van binnenlandse zaken. Mr. van Dij ke is gereformeerd en ARP-lid. Hy volgt mr. P.J. Verdam op, die met pensioen gaat. Van Agt vanochtend samen met minister Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) naar Washing ton gevlogen om daar met presi dent Carter over de kernwapen- problemen te overleggen. Van Agt zal de Amerikaanse presi dent duidelijk maken dat Ne derland niet zonder meer met produktie en plaatsing van nieu we kernwapens akkoord kan gaan. De oppositie kreeg gisteren steun van de tien „loyalisten" uit de CDA-fractie, waardoor haar mo tie een vry krappe meerderheid van 76 tegen 69 stemmen haalde. De tien konden - ondanks zware druk van fractieleider Ruud Lubbers - niet instemmen met het officiële, ook door de regering ingenomen CDA-standpunt dat een beperkte produktie van nieuwe kernwapens mogelijk maakt, maar nu nog geen plaat- singsbesluit wil. De motie van PvdA en D'66 werd na enkele spannende uren, waarin de crisis in de CDA-fractie lang zaam duidelijk werd, aangeno men. Om aan voldoende stem men te komen, trommelde het CDA zelfs de KVP'er Pam Cor- nelissen uit Parijs op. Hij arri veerde net op tijd om tegen de PvdA-motie te kunnen stern- Het mocht niet baten. De motie kreeg de stemmen van PvdA, D'66, PPR, PSP, CPN en de tien CD A-loyalisten Beinema, Hans de Boer, Borgman, Buikema, Couprie, Faber, Van Houwelin- gen, De Kwaadsteniet, Scholten (allen ARP) en Dijkman (KVP). De uitslag werd door de bomvolle publieke tribune met gejuich en luid applaus begroet. Premier Van Agt wilde vannacht in Londen, na afloop van zijn ge sprek met premier Thatcher, geen commentaar geven op de kameruitspraak. Hij zei dat hij de kameruitspraak vandaag aan president Carter zal voorleggen. „Maar ik geloof niet dat ik dat als een missie beschouw". Kabinetsberaad Minister Van der Klaauw kon gis teravond nog niet zeggen of en hoe de regering de motie zal uit voeren. In politiek Den Haag wordt daar echter nauwelijks op gerekend. „De kameruitspraak zal worden betrokken in het ka binetsberaad dat dit weekeinde plaats vindt", zei hij. Het kabinet zal dan een definitief standpunt volgende week. Eerder in het debat had minister Scholten (defensie) gezegd zich nog steeds met kracht voor het CDA-vertrekpunt (wel produk tie, nog geen plaatsing van nieu we kernwapens) in te zetten. Dat standpunt was ook verwoord in een vrij scherpe CD A-motie, waaruit ook sprak dat het CDA het NAVO-plan om 572 nieuwe kernwapens te maken te ver vindt gaan. Die inzet van het kabinet is nu ove rigens niet van de baan. Ver wacht wordt dat de regering zich binnen de NAVO vooralsnog aan dit standpunt zal houden. lOok als het kabinet er in Brussel in slaagt de CDA-standpunten aan vaard te krijgen, zijn de proble men nog niet verdwenen, omdat de WD vannacht liet blijken een uitstel, als door het CDA bepleit, niet te zullen accepteren. Zowel woordvoerder Ploeg als fractie leider Rietkerk spraken voor het eerst openlijk over een crisis. Overigens had de CDA-motie ook niet de onverdeelde steun van de rechtervleugel van de fractie. Buitenland-woordvoerder Mommersteeg schrapte op het allerlaatste moment zijn naam onder het voorstel, omdat hij het niet eens was met de inhoud. Bo vendien zou een groot deel van de fractie niet vooraf in de tekst ge kend zijn. Ontraden (rechts). VVD'e voor minister Scholten reden om de PvdA-motie te ontraden. Nu de regering zich binnen de NAVO zo sterk heeft gemaakt voor de CDA-visie, „en wij doen dat nog steeds onverminderd", mag niet van haar gevraagd worden nu in eens een ander standpunt in te De PvdA-motie dringt ons in een onmogelijke situatie, zei Schol ten. „Het zal het gezag waarmee wij, en zeker de minister-presi dent, nu op het allerhoogste ni veau spreken, geen goed doen". zei hij met een verwijzing naar de reizen van Van Agt. De Neder landse positie in het NAVO- overleg wordt aangetast, want de partners zullen niet tot conces sies bereid zyn als ons standpunt al voor 100 procent vast staat. „De Kamer mag dat de regering niet aandoen". Minister Van der Klaauw zei eerder in het debat dat aan modernise ring niet valt te ontkomen. „On derhandelen met lege handen, zonder enig moderniseringsbe- sluit, doet een onmogelijke situa- i Van der Klaauw tie ontstaan". Hij wees erop dat de feitelyke plaatsing van de nieuwe wapens pas in 1983 aan de orde is, zodat er nog alle tijd is voor ontwapeningsoverleg. Nederland moet volgens Van der Klaauw alles doen om zich niet in de NAVO te isoleren. „We heb ben tot nog toe ons stempel op de discussie kunnen drukken. We moeten voorkomen dat die posi tie niet minder wordt". Scholten waarschuwde ervoor niet de weg op te gaan van een nieuw soort neutraliteitspolitiek. Regularisatie-slachtoffers mogen misschien toeh blijven ADVERTENTIE Over de voorgenomen vernieuwing van de zuiverings installatie voor afvalwater in Leiden-Noord zullen enkele bestuursleden en medewerkers van Rijnland aan het publiek informatie verstrekken op Dit voor de milieuverbetering in de Leidse regio belangrijke project is in Rijnlands huidig Bestrijdingsplan Verontreiniging Oppervlaktewateren onder de urgente werken gerangschikt J. van Knobelsdorff, dijkgraaf DEN HAAG-AMSTERDAM (GPD) - Buitenlanders die slachtoffer van de zogenaamde regularisa- tiemaatregel zijn geworden, krij gen alsnog de kans om in Neder land te blijven. De Raad van State besliste gisteren dat drie Turkse illegalen alsnog in aanmerking komen voor herziening van de afwijzing van hun verblijfsver gunning. Dit blijkt uit een uit spraak van de Raad van State in de beroepen die drie Turken, die niet konden bewijzen dat ze al voor 1 november 1974 in ons land werkten, hadden aangespannen tegen staatssecretaris Haars (jus titie). De Raad van State, die gis termorgen uitspraak deed, heeft staatssecretaris Haars gevoelig op de vingers getikt met de uit spraak in de drie zaken. In een reactie op de uitspraak liet mevrouw Haars gisteravond we- Hulp voor Zambia DEN HAAG (ANP) - Nederland zal Zambia 5 miljoen gulden schen ken als bijdrage in het herstel van de acht bruggen die door het Rhodesische leger zyn verwoest. Dit heeft de minister voor ont wikkelingssamenwerking, De Koning, meegedeeld. Als Zambia dit zou vragen, is Ne derland bereid behulpzaam te zijn by het opstellen van plannen om de schade, die op 35 miljoen gulden wordt geraamd, te her stellen. ten dat het hier een speciaal geval betreft. De staatssecretaris zei dat de uitspraak van de Raad van State niet van invloed zal zijn op haar verdere beleid ten aanzien van de regularisatieslachtoffers In oktober vorig jaar gaf me vrouw Haars - na aanvankelijke weigering - een verblijfsvergun ning aan 182 zogenaamde Kerk- Marokkanen, die vanuit de Am sterdamse kerk De Duif actie hadden gevoerd tegen hun drei gende uitzetting. Volgens de Raad van State heeft de staatsse cretaris toen terecht betoogd dat het om een uitzonderingsgeval ging. Ze heeft dat echter, aldus de Raad van State, in een persbe richt zodanig omschreven, dat hierdoor by andere regularisatie- slachtoffe rs de gerechtvaardigde verwachting is gewekt dat ook hen een verblijfsvergunning zou worden verleend. Vermoedelijk verblijven er mo menteel nog zo'n 400 tot 500 bui tenlanders die zeggen voor no vember '74 hier gewerkt te heb ben, maar dat niet kunnen bewij zen. Exacte cyfers zijn echter niet bekend. Volgens het ministerie van justitie kan dit getal nog wel veel hoger blijken te liggen. De Raad van State wijst de staats secretaris erop dat zy zichzelf herhaaldelijk op het standpunt heeft gesteld dat geen onder scheid gemaakt mag worden tus sen de Kerk-Marokkanen en an dere regularisatieslachtoffers In de uitspraak wordt een brief van mevrouw Haars aan de Tweede Kamer aangehaald, waarin ze schrijft „het buitengewoon on billijk" te vinden Kerk-Marok kanen alsnog een verblijfsver gunning te geven. Dit zou onaan vaardbare consequenties hebben voor de vele overeenkomstige gevallen waarin tot in hoogste in stantie afwijzend was geoor deeld. De Raad van State ziet niet in dat deze overeenkomstige po sitie nu niet meer bestaat. Het verweer van de staatssecretaris dat de Kerk-Marokkanen in een uitzonderingspositie werden ge plaatst omdat ze door actiegroe pen en politici tot „object van ac tie" waren gemaakt en bij hen daardoor verwachtingen waren gewekt, wees de Raad van State af. „Voor alle regularisatieslacht offers worden sinds enkele jaren acties gevoerd", aldus de uit spraak. „Mevrouw Haars moet de conse quenties van deze uitspraak dra gen en alle regularisatieslachtof fers een verblijfsvergunning ge ven. De kortgedingen moeten niet meer doorgaan en het uitzet ten moet worden stopgezetal dus dc Amsterdamse mr. Fnts Koers, één van de advocaten die zich de afgelopen jaren voor re gularisatieslachtoffers heeft in- fnat De advocaten vinden dat als me vrouw Haars niet doet wat zij moet doen de politieke partijen in het geweer moeten komen. Gis teren is wat dat betreft al contact opgenomen met de verschillende fracties in de Tweede Kamer. Voor zowel het CDA als de PvdA is het oordeel van de Raad van State in het verleden een belang rijk element geweest in de stand puntbepaling. Mr. Frits Koers: „De beslissing van de Raad van State betekent dat er nu een precedent is voor alle mensen die een mislukt beroep hebben gedaan op de regularisa- tieregeling. Er zyn al dertien mensen het land uitgezet waarbij dat niet had mogen gebeuren ADVERTENTIE OegMxeesI 25 26 december 1979 lafelreservenng 071-15 3188 WASHINGTON - Een schou derophalen i s vooralsnog het bes te dat Amerikaanse woordv ders over hebben voor de ge zwinde reis van premier Van Agt en minister Van der Klaauw. In de Amerikaanse hoofdstad ne men geoefende politieke nemers aan dat Van Agt melyk op weg is gegaan, langs Europese hoofdsteden en Was hington, ter wille van zyn eigen politieke overleven. En d men een overweging toch al druk bezette leiding de VS, gegeven alle andere problemen zoals die in Iran, geen tijd heeft. Amerika laat zich niet gaarne het politieke karretje van ande ren spannen, wanneer dit niet met meetbare politieke winst voor dc VS zelf gaat gepaard. De verdenking ryst dat Nederland, met de behendigheid die de he ren Van Agt en Van der Klaauw gedurig op het terrein van de we reldpolitiek demonstreren, poogt gebruik te maken van de om standigheid dat een beslissing over SALT-2 vooralsnog niet in de Amerikaanse senaat zal wor den genomen. Immers de ge beurtenissen in Iran. gevoegd by de gebleken Russische bereid heid om ook van deze situatie dubbelhartig profyt te trekken (maar dat mag in de politiek na tuurlijk). heeft in de senaat de stemming voor SALT niet gun stig beïnvloed. Want de op politiek terrein nauwe lijks doorknede en in doorsnee uiterst eenvoudig denkende Amerikaanse kiezer, die de hui dige bewindvoerders volgend jaar opnieuw tot presidentiele en andere heerlijkheid moet verhef fen, zal het geen volksvertegen woordiger thans in dank afne men als hy een verdrag goed keurt dat naar veler oordeel Ame- nka's macht verzwakt De volkswoede van het moment de VS (vanwege Iran en de o mogelykheid daar met militair ingrijpen iets te bereiken) noopt tot uitstel van de beslissing over SALT-2 Kortzichtige redeneringen leiden dan al ras tot de conclusie onder toch al aarzelende NAVO-part- ners dat dit uitstel van de SALT- ondertekening ook uitstel kan meebrengen van het besluit over de nieuwe kernwapens voor het Europese theater, omdat die twee gegevens in het denken van sommigen verbonden zyn ge- raakt De VS hebben voortdurend be toogd (en vinden een meerder heid in de NAVO aan hun kant) dat met de Russen pas over ont wapening kan worden gesproken wanneer de Pershing-2 en Cruise- raketten in produktie worden genomen, gekoppeld aan de be slissing die wapens ook in stel ling te brengen. De VS geven ook te verstaan dat, met of zonder in stemming van de dne landen, die plannen voortgang zullen vin den. Noorwegen en Denemarken hebben nimmer kernwapens op hun grondgebied willen toelaten. De Nederlandse regering, die voorstander is van de aanschaf en opstelling van de wapens, ope reert thans onder de druk van parlementaire oppositie, ook uit eigen regeringskring, vooral met het oog op de eigen politieke overlevingskansen. In mei 1977 schoof minister-presi dent Van Agt haastig en opzichtig op de eerste ry onder de NAVO- regenngsleiders die in Washing ton tijdens een topconferentie beloofden hun reele dofensie- uitRaven volgens Amerikaanse richtlijnen jaarlijks met 3 procent te verhogen Hy verdedigde dit destyds met de opmerking dat Nederland anders alleen zou hebben gestaan, hoewel al tydens de vergadering duidclyk werd dat andere landen geenszins de haast betoonden waarmee Van Agt te werk ging. De VS i king en dat de Europese be- velhcht I un medewer- de Amerikaanse plan nen om via een internationale eongerzindheid Iran onder zware economische en politieke druk te zetten, afhankelyk zullen maken van Amerikaanse medewerking bij het voorlopig uitstellen van de NAVO-beshssing Het is echter zonneklaar dat de Amerikanen daartoe met bereid zyn en hun e gen geloofwaardigheid niet in de waagschaal zullen stellen ter wille van het politieke voortbe staan van ene Van Agt te Der Haag. k» reis naar de VS lykt de Ameri kanen dan ook vo.rlopig ener gieverspilling. zelfs al toont het gebeuren een ding aan waarvoor Van Agt niet komt de gebeurte nissen in Iran betekenen niet dat het politieke leven buiten de VS lol tand komt aii dat binnen de grenzen van ,,'s we relds machtigste vrye natie" het geval is.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7