Bewoners Lorentzkade vrezen overlast brug Weer sluipverkeer in Gastkolom Lezers schrijven Nog geen beslissing over ontsluiting Roomburg VRIJDAG 7 DECEMBER 1979 Go-Gong-toernooi In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt zaterdag het jaarlijkse Go- Gongtoernooi gehouden. De bedenktijd voor de deelne mers is negen seconden, waarna tussen twee gong signalen moet worden gezet. Er wordt gespeeld in poules zowel voor beginners als voor gevorderden. De wedstrijden beginnen om elf uur en duren tot ongeveer zes uur. Deelne ming kost f 7,50. Postduivenshow In het buurt- en clubhuis "De Zevensprong" aan de Bern- hardkade wordt zaterdag een postduivenshow gehouden, die wordt georganiseerd door de postduivenvereniging "De Sleutelstad". De tentoonstel ling is geopend van 14 tot 18 uur. Zondag kunt u op de ex positie terecht van 10 tot 18 Wandeltocht De wandelkring Leiden organi seert morgen een molenwan deltocht in Leiden en omge ving. De afstanden die moeten worden afgelegd zijn 10 en 15 kilometer. Tussen negen uur 's ochtends en een uur 's mid dags kan er worden gestart bij het WV-kantoor aan het Stationsplein 210. Deelnemers krijgen na afloop een tegel met een afbeelding van één van de molens. Het inschrijf geld bedraagt f 2.50. Volksdansen Morgenavond wordt in het LVC-gebouw aan de Bree straat 66 de laatste volksdan- sinstuif van het jaar gehou den. Op het programma staat een keur van binnen- en bui tenlandse dansen. De muziek is ondermeer afkomstig uit de BalkanIsraël en AmerikaIn de pauze treedt de straatthea tergroep Gajes op met een middeleeuws schouwspel vol liedjes en ballades. Gajes be staat uit Simon van Leeuwen, Karin van de Holst, Lilian Dool.Aat Seger, Ruud Kenter en Hans Stoop. De instuif be gint om acht uur en de toe gangsprijs bedraagt f 2J0. Augustinus In de jongerensociëteit Augus tinus aan het Rapenburg 24 wordt morgen een zogenaam de Flower Power-avond ge houden die gewijd is aan de jaren zestig. Er worden drie films vertoond. In de eerste plaats Stamping Ground over het popfestival in het Kra ling se Bos. Verder Dateline San Francisco over de op komst van de commune en het studentenverzet en Oh Wa ter Joop tem, een documentaire over de bekende markt in Am sterdam. De avond begint om acht uur. Postduivenshow De Leidse postduivenvereni ging "De Snelvlieger" houdt het komende weekeinde een duivententoonstelling in het clubgebouw van de speeltuin vereniging "Het Oosterkwar tiertje" aan de Borneostraat. De tentoonstelling is zaterdag geopend van 19 tot 23 uur en zondags van 10 tot 17 uur. Keurmeester is de heer Hand- graaf jr. Om één uur zondag middag is er een grote bon nenverkoop. De Ratel De Leidse werkgemeenschap "De Ratel" houdt morgenoch tend een bijeenkomst in de grote zaal van het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk. De heer ABloemen- daal zal op deze bijeenkomt zijn dia-klankbeeld over de Alpen in Centraal-Europa la ten zien. De bijeenkomst be gint om half elf en de toe gangsprijs bedraagt f 1.75. Postduivenshow Ook de Leidse postduivenver eniging "De Vriendenclub" houdt dit weekeinde een expo sitie. Dat gebeurt in het lokaal van de vereniging tegenover de Anna Paulownastraat 1. De tenstoonstelling is zater dag geopend van 18 tot 22 uur en zondag van 11 tot 17 uur. Zowel zaterdagavond als zondagmiddag is er een grote loterij. Hot House De jazz-zolder Hot House orga niseert zaterdagavond een concert in het Leidse Vrije tijdscentrum aan de Bree straat 66. Het concert wordt gegeven door het Ed de Vos kwartet. De toegangsprijs be draagt zes gulden en het con cert begint om negen uur. LEI DEN - Het merendeel van de bewoners van de Langestraat en omgeving vindt dat er in hun woonstraat eenrichtingverkeer moet komen gecombineerd met parkeerhavens, bloembakken en verkeersdrempels. De helft van de Langestraat-bewoners dringt er op aan de Rijnbrug (de verbinding tussen Rijns traat en Langestraat over de Nieuwe Rijn) af te sluiten voor autoverkeer. Dat is het resultaat van een enquête die onlangs werd gehouden door de buurtcommissie voor het gebied tussen Herengracht en Zijl singel. De maatregelen zijn volgens de buurtcommissie noodzakelijk om de ver keersoverlast in de Langestraat terug te dringen. De Langestraat is volgens de bewo ners de laatste tijd een steeds drukkere slui proute geworden. De automobilisten in de lange files op de Hooi gracht en de Zijlsingel zoeken in het spitsuur andere wegen om de verkeerslichten en de drukte te ontwijken. Een van de vluchtwe gen is volgens de bewoners de Langestraat. Spoedige uitvoering is naar het oordeel van de buurt noodzakelijk omdat er voor het Le vendaal ook veranderingen op til zijn (vrije busbaan, meer stoplichten) die het sluipver keer zouden kunnen aanwakkeren. De buurtcommissie vindt dat de gemeente een keuze moet maken uit de voorgestelde maat regelen "omdat zij over betere middelen be schikt om het effect van verkeersmaatrege len te becijferen". Overigens constateren de bewoners dat zonder vooroverleg inmiddels stoepen worden verbreed en drempels wor den aangelegd in het gedeelte van de Lange straat tussen Oosterkerkstraat en 4de Groe- nesteeg. De bewoners van de 4de Groenesteeg - die ook aan de enquête deelnamen - hebben zich wat hun woonstraat betreft uitgesproken voor af sluiting voor autoverkeer. Men verwijst daarbij naar het bestemmingsplan Heren gracht-Zijlsingel waarin de afsluiting al was opgenomen. LEIDEN - Bewoners van de Lorentzkade en omgeving vrezen ernstige verkeers overlast als een brug wordt aangelegd over het Rijn-Schiekanaal. De ge plande brug, ten noorden van de Lorentzkade, zou een ontsluitingmogelijk heid moeten worden voor het gebied Roomburg. Leden van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening bogen zich gisteravond over de verschillen de ontsluitingsmogelijkheden voor Roomburg (Leiden-oost). Momenteel wordt voor dit gebied (voornamelijk bestemd voor be drijfsvestigingen) een bestem mingsplan ontwikkeld door de werkgroep Roomburg. Eén van de eerste punten waarover raadsleden zich moeten uitspre ken zijn de toekomstige ontslui tingswegen van Roomburg. Gis teravond kwam men er na een lange discussie niet uit. Roomburg dient van tenminste twee zijden voor het autoverkeer ontsloten te worden. Eén van die ontsluitingswegen, de geprojec teerde weg parallel aan Rijksweg 4, is op de Hoge Rijndijk ontslo ten gedacht. Deze staat in begin sel niet meer ter discussie. De discussie omtrent de ontsluiting van Roomburg richt zich op de andere ontsluiting. Er zijn vier mogelijkheden ontwikkeld voor die tweede ontsluiting. Eén van de mogelijkheden gaat uit van een brug ten noorden van de Lorentzkade parallel aan de spoorweg Leiden-Alphen en aan Rijksweg 4. Ambtenaren en raadsleden van WD, PPR, CDA geven de voorkeur aan deze va riant. Buurtbewoners hebben grote bezwaren en vrezen sluip verkeer en geluidsoverlast in hun wijk. De mogelijkheid om de Lo rentzkade aan de zijde van de Kanaalweg af te sluiten voor ge motoriseerd verkeer wordt door hen niet afdoende geacht. Bordewijk (PvdA) pleitte gister avond voor een ontsluiting via de Europaweg en een verbrede Rijksweg 4. Het D'66-raadslid Oosterman heeft voorkeur voor een ontsluiting middels een brug ter hoogte van het Van Vollenho- venplein en een rondweg in Roomburg. De leden van de commissie namen gisteravond nog geen definitieve beslissing. LEIDEN - Burgemeester Vis heeft vanochtend het eerste exemplaar in ontvangst genomen van het boekje "Leiden door Leiden". Het boekje werd samengesteld door Hans van Oostrom in sa menwerking met een twintigtal leden van de Junior Kamer in Leiden. De opbrengst van het boekje, dat in alle Leidse boek winkels wordt verkocht, is be stemd voor de exploitatie van de "Sterbus Leiden" die binnenkort gaat rijden. Deze speciale bus zal bejaarden en gehandicapten gaan vervoeren om ze op die ma nier uit hun isolement te verlos- Het boekje "Leiden door Leiden" telt bijna tweehonderd pagina's Emancipatiewerkers in Leiden LEIDEN - De Stichting Burgerschapskunde Leiden en de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen in Leiden mogen beide op kosten van het ministerie van CRM een emancipatiewerker in dienst nemen. Dit blijkt uit mededelingen van staatssecretaris Kraayeveld-Wouters. Zij heeft in het land 28 zg. proefprojecten aangewezen, waar voor een perio de van drie jaar emancipatiewerkers mogen worden geplaatst. De emancipatiewerker bij een maatschappelijke instelling (zoals de Stich ting Burgerschapkunde) heeft tot taak de organisatie bewust te maken van het emancipatieproces. Bij groepen uit de vrouwenbeweging heeft de emancipatiewerker een ondersteunende taak. Tijdens de komende drie jaar zal worden bekeken of het experiment met de emancipatiewerkers kan worden voortgezet. en bevat zonder op volledigheid te kunnen bogen erg veel feiten over het historische en heden daagse Leiden. Bovendien is de tekst fraai geïllustreerd met tallo ze foto's en tekeningen. De laat ste zijn van Wim Hoogstraten. In een inleidend woord zegt sa mensteller Hans van Oostrom dat in het boekje in de eerste plaats veel ruimte is gereserveerd voor feiten die de stad interessant ma ken. Dat zijn de gegevens over de vroegste geschiedenis en de groei tot de tweede stad van ons land in de zestiende eeuw. Een belang rijk gedeelte van "Leiden door Leiden" is gereserveerd voor het verhaal over het beleg en ontzet van Leiden, dat in chronologi sche volgorde wordt afgewerkt. Daarnaast bevat het boekje veel in formatie over het Leiden van vandaag. De musea, de eetgele- genheden, het culturele leven en de jaarlijks terugkerende evene menten, om maar een paar facet ten te noemen. Ook de omgeving van Leiden wordt in het boekje niet vergeten. Het boekje kost in de boekhandel 19.75. E. Meelis, lid van de Werkgroep Milieubeheer Leiden Het is zaterdagochtend voor Sinterklaas. We hebben het razend druk. Er moet nog erg veel gebeuren. Ik breng mijn zoontje met vriendje (allebei zeven) naar het LAK-theater. Zijn ze proefpubliek. Voor het eerst. Ze moeten even wennen. Na een uur laat ik ze alleen. Gauw de stad in. Het is al ont zettend druk. Tussen de Hoog straat en de Donkersteeg pro beert een Volkswagen weer op de Oude Rijn te komen. Nie mand kan er meer door. De stad zit eivol. Zou het met Lei den nu echt zo slecht gaan? Moeten we, zoals Bleijie vorige week bepleitte, ruimbaan maken voor de auto? Heel eu femistisch noemde hij dat "de toegankelijkheid vergroten" daarbij vergetend dat ook fietsers koopkrachtige vraag vertegenwoordigenZijn pleidooi zou weer verkeers- doorbraken betekenen en slo pen voor parkeergarages, in de hoop maar zónder de garantie dat er in het centrum een niveauverhoging van het aanbod komt en dat er een structuurverbetering op treedt. Moeten we van Leiden een modern winkelcentrum maken en dus het karakter van de stad opgeven voor het behoud van één van haar functies? Of kunnen we dat karakter juist uitbuiten? Als ik die massa mensen zie, dan denk ik van wel. Maar dan moet de hogere overheid wel een beetje meer helpen en het ontstaan van nieuwe grote winkelcentra aan de rand van de agglome ratie tegengaan. Alphen mag daarbij geen probleem zijn. Elke plaats van die omvang moet een hoog voorzieningen niveau hebben. Het zou toch te gek zijn als al die mensen uit Alphen even naar Leiden zouden moeten komen om hun spulletjes te kopen. Waar het om gaat is, dat je de Leidse klanten in Leiden houdt en dat wordt ook en misschien nog wel het meest door de sfeer bepaald. En wat dat aangaat wint Leiden het nog met glans. Met het besluit van de Kroon dat C A aan de-Breestraat mag slopen, doet Leiden overigens een flinke stap in de richting van het type centrum zoals Alphen dat heeft. Het feit, dat de oude gevel aan de kant van de Langebrug weer tegen de nieuwbouw wordt geplakt, doet daar niets aan af. Dat is een soort schaamlap voor het falen van de moderne archi tecten. De goeie niet te na ge sproken, want die zijn er ook. Maar neem nou zon Hoog heemraadschap. Het nieuwe C A ziet er niet veelbeloven- En der i Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergege ven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redac- tiewege worden ingekort. Dene Indianen In het artikel over de Denc India nen in dit blad van dinsdag jongstleden zijn een aantal kleine Opening wijkbureau politie De Kooi onjuistheden geslopen, die ik hierbij graag wil rechtzetten. 1) De bewering dat de Dene niet als Indianen worden beschouwd be rust op een misverstand en is slechts ten dele waar. De "Indian Act" (Indianenwet) uit 1867 (die nog steeds van kracht is) deelt mensen van inheemse afstam ming in in drie categorieën: sta- tus-Indianen, niet-status-India- nen en Metis (mensen van ge mengde afstamming). Metis worden zuiver en alleen op basis van raciale factoren door de Ca nadese wet als Indianen erkend. Niet-status-Indianen zijn onder andere "Indianen" die hun In diaanse status hebben verloren en daardoor evenmin als India nen worden beschouwd. Dit kan op diverse manieren gebeuren. LEIDEN - Burgemeester Vis zal volgende week woensdag het nieuwe wijkbureau van de politie in de Kooi officieel openen. Het bureau aan de Sumatrastraat is na dat in de Meren wijk het twee de wijkbureau. Het §trevcn van de Leidse politie is om in elke wijk die wat verder van de binnenstad ligt een wijk bureau te openen. Er zijn al plan nen voor bureau's in het Mors- kwartier en in Zuid-West. Het bu reau in de Sumatrastraat nr. 2 zal worden betrokken door wijka gent J.W. van Beek. Wanneer een "Indiaanse" vrouw bijvoorbeeld met een blanke man trouwt verliest zij automatisch haar status als "Indiaanse". De Dene-leider Steve Kakfwi wordt officieel niet als Indiaan erkend, ook al zijn practisch al zijn voorouders Dene geweest. Bovengenoemde classificatie wordt door de Indianen in het al gemeen (inclusief de Dene) als een verkapte vorm van racisme beschouwd en als onderdeel van een Canadese verdeel-en-heers politiek. In werkelijkheid maken de niet-status-Indïanen en de Metis vaak volwaardig deel uit van de Indiaanse samenlevingen. Het categoriseren van mensen op basis van biologische kenmerken als "volbloed" en "mengbloed" is vreemd aan Indiaanse cülturen. 2) Het Noordwest Territorium is slechts gedeeltelijk het traditio nele woongebied van de Dene. Het overige gedeelte wordt sinds mensenheugenis door Inuit (Es kimo's) bewoond. 3) Het is juist dat de Dene niet tegen de "ontwikkeling" van hun land zijn. Voorwaarde hiervoor is ech ter wel dat zij er controle over kunnen uitoefenen. Bovendien hebben de Dene hun eigen ideeën over hoe de ontwikkeling er uit dient te zien. Het streven van de Dene is naar zelfbeschik king binnen de Canadese confe deratie. Dit houdt onder andere in dat zij hun eigen politieke, so ciale en economische instituties willen (her)ontwikkelen, waarbij de traditionele Dene cultuur als uitgangspunt dient. Heden is het zo dat de Canadese overheid een soort gouverneur als bestuurder aanstelt over het land van de De ne en de Inuit. Wessel Huisman B.G. Cortslaan 39 Leiderdorp Mag consument ook wat zeggen? Regelmatig kunnen we in de Leid se bladen lezen dat een vestiging van Digros in Leiden niet ge wenst is. De ondernemer onder vindt dan ook alle mogelijke te genstand. Het progressieve ge meenteraadslid Bordewijk zal zich verzetten tegen de bouw van een parkeergarage op een plek waar de klanten van Digros pro fijt van zouden hebben. Alsof zo'n garage er ooit zou komen, zeker niet van gemeentewege, want die heeft het geld veel te hard nodig om dichtgegooide grachten weer open te graven. Een nog progressiever heer heeft een verordening op stapel staan tegen het buiten plaatsen van winkelwagentjes. Zeer zinvol, want bij een wandeling door de stad, breek je al je nek over de fietsen van de hier studerende "intelligentia" die hun vehikels bij bosjes tegen de gevels gooien. Om nog maar niet te spreken over de talloze auto's die op de stoep geparkeerd staan, zodat je als voetganger de rijweg op moet. Waarom hebben al deze heren zo'n afkeer van een Digros-vestiging? Om de levensmiddelen-midden- allemaal? Hoeveel extra arbeidsplaatsen levert het op? Wat is de omzetstij ging in het centrum? Gaat het niet ten koste van de speciaal zaken? We verslijten toch niet meer kleren. C A bleef het antwoord schuldig. En de staatssecretaris van CRM durfde er niet eens naar te vragen. Aan hem is het mo- numentenbezit toevertrouwd! Tijdens de behandeling van het Kroonberoep, dat vele stand te beschermen? Deze mid denstand is al lang gestorven, fijngemalen tussen de kapi taalsmachten. De paar die in de marge nog leven doen dat vaak bij de gratie van belanghebbende grossiers en leverancierskrediet Of willen deze progressieve heren de belangen van groot kapitalis tische bedrijven als Albert Heijn met zijn Simon- en Miro-bedrij- ven, Vroom en Dreesmann met zijn Vendets en Edah-zaken, of de Duitse gigant Albrecht beharti gen? In oktober, heeft de Consumenten bond een prijsonderzoek gedaan, 29 artikelen van de goedkoopste aanwezige merken gaven de vol gende uitslag: v.d. Broek (Digros) 100, Edah 101, Miro en Profi- markt 110, Simon lll.V en D Vendet 114, Spar en Végë 120 en A&O 122. Het betekent dat de consument bij eerstgenoemde 100,- en bij de laatstgenoemde f 122,- moet betalen. De belangen van duizenden laagst betaalden en AOW-trekkenden consumenten worden door deze progressieven niet gediend door Digros te weren. Mocht zich in de toekomst in Leiden een bedrijf willen vestigen dat voldoet aan de criteria, maar nog goedkoper kan leveren, dan moet zo'n vesti ging niet worden belemmerd. G. Beurse, Jac. Urlusplantsoen 242, LEIDEN Leidenaren hadden aangete kend tegen het verlenen van een sloopvergunning, maakte de landsadvocaat die namens de staatssecretaris optrad, het nog bonter: er zijn in Leiden zo veel monumenten, dat je geen kant meer op kan. Dan ben je gewoon even uitge praat. Maar er moet nog wel een bouwvergunning worden verleend. En het lijkt mij wel beter dat met het slopen ge wacht wordt tot die vergun ning rond is. Anders zitten we misschien nog jaren met een gapend gat. Men zie de Kai- serstraat-affaire. Je vraagt je overigens wel af wat-zo'n structuurplan voor de binnenstad nu eigenlijk voorstelt als straks een bouw vergunning wordt verleend. Is dat "herstel van het binnen stedelijk en historisch karak ter", om over fijnkorrelig heid en kleinschaligheid" maar te zwijgen? Te vrezen valt, dat af en toe zo'n beroep wel zo preventief is. Na al die overpeinzingen gaan we weer terug naar het LAK. Ze zijn nog bezig en merken niet dat ik aanschuif, 't Proefpubliek is gewend. Ze doen mee. We drinken nog wat na. Ik breng de eerste boods- cahppen thuis. Even het Leidsch Dagblad. "Leiden breekt en bouwt" schrijft Jan Rijsdam. Hij vergeet het hoofdpunt van de destijds ge voerde discussies: Of eerst alle krachten op de stad richten en daarna eventueel verder bui ten bouwen, of eerst buiten bouwen (in de Stevenhofjes- polder) en dan maar zien wat er nog van de stad terecht kan komen gegeven de beperkte financiële middelen en man kracht van de gemeente. Onder het eten genieten we even van onze Leidse Annelien Kappeyne van de Coppello, die in VARA's Rooie Haan de interviewer op een schitte rende manier afmaakt. Een pracht'meid, daar zouden ze er meer van moeten hebben in de VVD. We moeten weer. Eerst even een copietje maken van de brief die B W aan Rijkswaterstaat willen stu ren: Leiden vindt een nieuwe autosnelweg (rijksweg 11) tiLssen Leiden, Alphen en Bo degraven van belang en zal er zijn medewerking aan verle nen. Waar laat Waal al die ex tra auto's die dat oplevert? In het Verkeerscirculatieplan wordt er in elk geval geen re kening mee gehouden. Defiles de stad in,zou dat worden, in plaats van dat ze buiten staan. En als je je Leidse klan ten in Leiden wilt houden dan moet je geen grote wegen aanleggen naar plaatsen in het groene hart, die altijd be ter met de auto bereikbaar zullen blijven dan een bin nenstad. Vóór de raadscom missievergadering van 6 de cember moet daar dus nog even een pittig commentaar op verschijnen. Als u dit leest kunt u al weten of hetzoals gebruikelijk weer net op tijd, gelukt is. De tijd dringt, de laatste bood schappen. We schieten nog even wat winkels in. "Heeft de nieuwste lp van Liselore?" De vróuw achter de toonbank kijkt me vertwijfeld aan. De middag loopt ten einde. Ze is doodop. Het is haar aan te zien. "Ze liggen boven", maar toch zegt ze "ik zal ze even voor u halen". Kwart voor vijf. Nog even een boek. Bij de kassa blijkt dat ik door mijn geld heen ben. M n band staat plat. Maar ze weten er wel road op: "dat krijg ik volgen de week wel". Kijk dat heb je nu met speciaal zaken. Daar moet je in een warenhuis niet voor komen. Grote zaken zijn mooi, maar ze moeten niet te groot wor den. Er. zeker niet ten koste van de kleine. Dat element heb ik steeds gemist in de diccw- sies over de nieuwbouw en vergroting van C A. Voor onbewezen stellingen ov>er een trekkersfunctie koop ik niets. "Mijdt de matheid", roept een affiche me toeals ik naar huis loop. Als genoeg mensen daar in slagen, lukt het wel met Leiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4