"Hefboomwerk Peter Adelaar niet effectief wk-judo RUITERS NEGEREN INVITATIE Sponsorperikelen rond Oranje Beschamende nederlaag nationaal tafeltennisteam Nederlaag tegen Zwitser Zinnecker VV Leiden - Kagia Schaker Larsen imponeert in toernooi Bnenos Aires VRIJDAG 7 DECEMBER 1979 MONTFOORT (ANP) - Een on verwachte nederlaag tegen Oostenrijk (3-4) heeft het Ne derlandse tafeltennisteam in de degradatiezone van de Eu ropese competitie doen belan den. Na vier wedstrijden bezit Oranje een schamele 25 pro cent score. Nederlagen tegen de Sowjet- Unie (0-7) en Bulgarije (3-4) werden gevolgd door een overwinning op Griekenland (4-3) en opnieuw verlies tegen Oostenrijk. Uit de resterende duels tegen Italië, Luxemburg en Turkije dient de formatie van coach Bert Schoofs mini maal een overwinning te ha len wil het zich handhaven op dit niveau. De nederlaag tegen tafelten- nisdwerg Oostenrijk mag be schamend heten. Het tafelten nis beweegt zich daar op re creatief ping-pong-niveau en houdt geen pretenties in ooit verder te willen reiken. Vol gens Hans Bolena mankeert het de zeventienduizend leden tellende bond daarvoor aan de vereiste organisatiestruc tuur financiën en talentvolle spelers. Desondanks maakte hij voor aanvang van het duel aanspraak op enige winst kansen. "De vorm van de dag zal doorslaggevend zijn", orakelde hij. Door de aanwe zigheid van Vriesekoop staat Nederland weliswaar met 1-0 voor, maar de krachtsver schillen tussen de heren zijn gering". Op voorhand een wat al te op timistische uitspraak,die niet getuigde van enige realiteits zin, omdat twee van zijn beste spelers ontbraken. Dat Bolena in de loop van de avond toch nog de onheilspro feet voor het Nederlands team werd, mag op rekening ge schreven worden van het vol ledig falen van de nationale herenlop. De malaise bij Anne Vlieg, Rene Hijne en de ge broeders Van Spanje haalde weemoedige herinneringen op en deden sterk verlangen naar de terugkeer van Bert van der Helm en Nico van Slobbe. Zonder dit gerouti neerde duo bezit het Oranje team geen greintje brille en houdt uitsluitend de allure van Bettine Vriesekoop het team nog enigszins overeind. De Europese jeugdkampioene raffelde haar partij tegen Dolores Fetter in twaalf mi nuten af (21-17, 21-12) als gold het een vingeroefening Daarmee bracht zij de stand terug tot 1-2 en hield zij de hoop levend op een positief re sultaat. Daarvoor hadden Anne Vlieg en René Hijne ver schrikkelijk staan stuntelen tegen Erich Amplatz en Frans Waldhdusel. Vooral de uiari- prestatie van Hijne tegen de verdediger Waldhausel was schrijnend om aan te zien voor de 250 toeschouwers. Na de zege van Vriesekoop for ceerden de dubbelspelen al snel de beslissing Ron en Jaap van Spanje gingen in het herendubbel roemloos af (14-21, 12-21) en Ron produ ceerde in het gemengd optre den zoveel missers dat alle goede acties wan Bettine Vrie sekoop niet konden verhinde ren dat Oostenrijk de stand naar 1-4 tilde De verrassende w'rst was d*.f- nitief binnen in de laatste twee enkelspelen geloofden de Oostenrijkers het wel. Daar door kregen Vlieg en Hijne zowaar de kans de uitslag een dragelijk aanzien te geven: 3-4. Het kon in de beschamen de nederlaag echter geen ver- andering brengen. PARI J S (ANP) - Henk Numanheeftde openingsdag bij de wereldkampioenschappen judo een medaille meegeno men en Peter Adelaar, de hoogst geschatte van de Neder landse deelnemers, bleef met lege handen. Waar Peter Adelaar in de laatste ja ren nauwelijks is vooruitgegaan en gisteren aantoonde de tegen slag van een voor hem ongeluk-, kig uitvallende beslissing moei lijk te kunnen verwerken, heeft Henk Numan zich letterlijk en fi guurlijk hard ontwikkeld. De Amsterdammer is een vechter geworden die daardoor wat tech nische beperktheden goed kan verbergen. Die instelling, ge voegd bij een verwarmende strijdlust heeft hem een bronzen medaille gebracht in de categorie van de halfzwaargewichten. Numan werd al in de tweede ronde getoetst door Timoeri Ghoeboe- loeri uit de Sowjet-Unie en te licht bevonden. De Europese kampioen van Brussel bleef trouwens ook in Parijs ongesla gen. Numan was een van zijn moeilijk ste tegenstanders, minder grijp baar voor de judoka uit de Sow jet-Unie dan de Belg Robert van de Walle, die hij in de finale ver sloeg. Dat gunstig perspectief voor Numan werd door de half- zwaargewicht in de herkansings ronde volledig waargemaakt. Hij had zowel aan de Hongaar Szepe- si als de Oostenrijker Kostenber- ger tegenstanders op de mat die het uiterste van hem vroegen. In beide gevallen won hij op beslis sing, dat was goed voor brons en vrijwel zeker voor afvaardiging naar de Spelen van Moskou. Geweldig "Geweldig vond Numan het. "Er is een enorme last van mij afge vallen. Een plaats verdiend te hebben voor Moskou betekent alleen maar dat ik in het komende halfjaar nog harder zal gaan wer ken. De laatste dagen heb ik daar toe weinig gelegenheid gehad, door een schouderblessure. Zo het hoofdstuk Adelaar op de WK dan kort was, het moet worden teruggevoerd op het feit dat de mogelijkheden van de Amster dammer voor de meeste van zijn tegenstanders een open boek zijn. Met zijn lengte van 2.10 me ter en een gewicht van boven de 130 kilogram heeft hij bij de laat ste en vorige Europese kam pioenschappen de top kunnen halen, respectievelijk brons en goud. Het techniekenpatroon van de Ne derlandse kampioen eöhter is sindsdien niet uitgebreid. Zijn eerste tegenstander, de Ameri kaan Flanagan, liet zich "om- trekken" door Adelaar en werd vervolgens bijna verpletterd in een houdgreep, die hem tot op geven dwong. Laag tempo Zinnecker daarentegen wist dat het hefboomwerk van Adelaar, dat overeenkomst vertoond met beenworpen, in een betrekkelijk laag tempo wordt uitgevoerd. Hij stelde zich daar nadrukkelijk op in en daar ook Zinnecker vrij veel gewicht op de mat zette en niet al te zeer gehandicapt werd door het verschil in kracht en lengte was een enkele koka voldoende Dat minimale voordeel, beloning voor een halverwege de partij overgenomen aanval van Ade laar, droeg de Zwitser keurig door de resterende twee en een halve minuut. De Koreaan Tsjo, die op zijn beurt weer werd ver slagen door Jean Louis Rouge (Frankrijk) maakte Zinnecker in de derde ronde binnen de minuut duidelijk dat het bedwingen van Adelaar in het koor van de grote re judoka's slechts een heel klein rolletje kan opleveren. De uitslagen: halfzwaargewicht (tot 95 kilogram), tweede ronde, groep a Kostenberger (Oos) verslaat Daminelli (Ita), Vachon (Fra) verslaat Thioub (Sen), Ghoeboeloeri (Sow) verslaat Numan (Ned), Szepezi (Hon) verslaat Greenway (Can). Groep b. Van de Walle (Bel) verslaat Gomez (Cub), Radburn (Gbr) verslaat Kim Kwan Hyun (Zko), Lorenz (Odl) verslaat Nikodym (Tsj), Neureuther (Wdl) verslaat Johnson (Aus). Halve finales, groep a. Kostenberger (Oos) verslaat Vachon (Fra), Ghoe boeloeri (Sow) verslaat Szepezi (Hon). Halve finales, groep b. Van der Walle (Bel) verslaat Radburn (GBR(, Neu reuther (Wdl) verslaat Lorenz (Odl). Finale groep a. Ghoeboeloeri (Sow) ver slaat Kostenberger (Oos), Finale groep b. Van de Walle (Ned) ver slaat Neureuther (Wdl). Herkansingspartijen in het halfzwaar gewicht (tot 95 kilogram) zijn: Numan (Ned) verslaat El Jamali (Mar), Numan verslaat Szepesi (Hon), Numan ver slaat Kostenberger (Oos). Numan wint Ishikawa (Jap) verslaat Gomez (Cub), Ishikawa verslaat Radburn (Gbr), Neureuther (Wdl) verslaat Ishikawa. Neureuther wint brons. Finale: Ghoeboeloeri (Sow) verslaat Ro bert van der Walle (Bel). Herkansingspartijen in het zwaarge wicht zijn: Varga (Hon) verslaat Go- wok (Ind), Varga verslaat Tioerin (Sow). Varga wint brons. Becacecce (Ita) verslaat Soler (Spa), Ko- vacevic (Joe) verslaat Becaccede, Cho Jae Ki (Zko) verslaat Kovacevic. Cho Jae Ki wint brons. Finale: Yamashita (Jap) verslaat Rouge (Fra). ZUIDLAREN (GPD)- De problematiek rond de sportcon- tacten met Zuid-Afrika hebben ook de ruitersport niet onberoerd gelaten. De felle discussies over een deelname van een Zuidafrikaanse sportploeg aan de Olympische Spelen voor gehandicapten zijn mede aanleiding geweest tot de annulering van een trip naar Johannesburg van Johan Heins, Dick Wieken, Anton Ebben en de chef d'é- quipe van de Nederlandse hippische ploeg Ben Arts, die half januari op het programma stond. Op initiatief van Arts werd gisteren besloten van de uitnodiging geen ge bruik te maken. Een beslissing contre coeur zoals Arts in Zuidlaren duidelijk liet door schemeren: „We zijn overeengekomen er niet heen te gaan omdat een bezoek aan Zuid-Afrika bij andere sporters slecht zou zijn gevallen. Persoonlijk heb ik met de deelname aan zo n concours niet zoveel moei te. De ruiters zijn individueel uitgenodigd, niet in combinatie met hun paard. Je zou het als een vakantie kunnen zien, waann ook nog wordt gesprongen. Als iemand er toch heen zou gaan, kan ik hem ook niet tegenhouden." Vliegtickets Of een van de ruiters op 14 januari zijn gratis vliegtickets op Schiphol wel zal gebruiken, blijft dan ook voorlopig onzeker. Vrijwel allen hebben laten weten tegen een optreden in Zuid-Afrika geen bezwaren te heb ben. Anton Ebben zei het woensdag nog: „Ik zou het jammer vinden als het niet doorging. Als we rekening moeten houden met alle politieke systemen in de wereld kun je bijna nergens meer rijden". Ook Johan Heins en Henk Nooren, die overigens wegens andere verplich tingen van een reis naar Zuid-Afrika moest afzien, zijn van oordeel sport en politiek te willen scheiden. Johan Heins: „Overal in de wereld is er wel iets aan de hand. In Nederland wordt toch ook gediscrimineerd, kijk maar eens naar Surinamers en Molukkers". Henk Nooren: „Als je con sequent wilt zijn, zou je ook in Moskou niet moeten starten. Daar heerst ook geen vrijheid". Ben Arts, onlangs in een televisieforum uiterst terughoudend over een daadwerkelijke actie ten gunste van de mensenrechten, deelt de visie van zijn topruiters. „Ik vind nog altijd dat sport en politiek zoveel moge lijk gescheiden moeten blijven. Ieder jaar treden Duitse, Amerikaanse en Engelse ruiters in Zuid-Afrika op, maar daar hoor je nooit protesten tegen. Sportmensen gaan toch niet naar een land om de maatschappij te verbeteren? Daar zijn dan ook wel andere wegen voor". Officieel dus geen Nederlandse ruiters naar Zuid-Afrika, wel naar Mos kou. Rond de definitieve samenstelling van de ploeg hangt overigens nog steeds een mistgordijn. Henk Nooren lijkt definitief afgevallen, nu hij ook tijdens zijn recente buitenlandse reizen geen paard heeft ontdekt dat een perspectiefrijk optreden op de Olympische Spelen garandeerd en een „zachte" sponsering met geldschieter Van Opstal zou rechtvaar digen. Nooren: „Met Pluco was ik in ieder geval niet naar Moskou gegaan. Het is een goed paard, maar niet bestand tegen een entourage die je daar tegenkomt. In Nederland zou ik geen paard weten v kansen heb". Profstatus Nooren is alleen bereid zijn profstatus nog een tijdlang te camoufleren als de Nederlandse hippische sportbond erin slaagt via bijvoorbeeld een tijdelijke beschikkingsmacht een klassepaard voor hem te verwerven. Die mogelijkheid lijkt echter uiterst gering, gezien ook de snel naderen de datum van 1 januari waarop Olympische paarden in Nederland moe ten zijn ingeschreven. Een soortgelijke situatie sluit ook waarschijnlijk Franke Sloothaak buiten de lijst van kandidaten voor Moskou. Ben Arts heeft nog altijd geen afrondend gesprek gehad met diens werkgever al te De Belg Robert van der Walle neemt zijn opponent Ishikawa op de schouder om hem vervolgens op de vloer te kwakken. Van der Walle zou in de finale van het halfzwaargewicht worden uitgeschakeld door de Rus Ghoeloe- boeri. Paul Schockemohle. De wederzijdse motivatie schijnt groot. Kan Franke Sloothaak feitelijk worden afgeschreven als Olympisch rui ter, beter lijkt de kans voor Gerd Meier, wiens naturalisatieverzoek nu in behandeling is bij de Tweede Kamer. De reeds vele jaren in ons land woonachtige Westduitse ruiter, is ervan overtuigd dat hij zich op 1 ja nuari Nederlander mag noemen. Gezien zijn recente prestaties is Meier met Anton Ebben een van de weinigen uit de springerstop die een algehele hegemonie van stal Zangersheide in de Olympische ploeg kan voorkomen. Bezoek morgen de voetbalwedstrijd Aanvang 14.30 uur Terrein de Mors, einde Smaragdlaan. Deze advertentie wordt aangeboden door ELFA technisch bureau Levendaal 166a, Lelden. BUENOS AIRES (ANP) - De Deense grootmeester Bent Larsen maakt grote indruk in Buenos Aires, waar het schaaktoernooi om de "Copa Clarin" wordt gehouden. In de zevende ronde boekte Lar sen een fraaie zege op de oud- wereldkampioen uit de Sow- jet-Unie Boris Spasski. Het publiek in het San Martin theater had een klaterend ap plaus over voor de krachttoer van Larsen. De Deen heeft nu de leiding met de imposante score van 6,5 punten uit zeven partijen. De Brit Anthony Miles, die de Paraguayaan Zenon Franco versloeg, is tweede met vijf punten. Daarna volgen de Ar gentijnse veteraan Najdorf (4,5), Spasski, Ivkov (Jsl) en Gheorghiu (Roe), allen met 4 punten. Oud-wereldkampioen Petros jan is slechts negende met 3 punten. ROTTERDAM (GPD/ANP) - Het is nog allerminst zeker dat Almere Projects gedurende de EK 1980 en de WK 1982 de belangen van de Oranje-spelers gaat beharti gen. Op uitdrukkelijk verzoek van de kern van het Nederlands elftal vond donderdagavond in het geheim een onderhoud plaats waaraan enerzijds een delegatie van het sectiebestuur betaald voetbal deelnam en anderzijds een afvaardiging van het bureau Inter Football. Tijdens het ruim twee uur durende gesprek, dat thuis bij Jan Zwart kruis werd gevoerd, legde de uit Maarten de Vos en Jan Dee be staande Inter Football-delegatie een aantal alternatieve ideeën op tafel, waarover het duo Herman Choufoer en Roel Wiersma zich in eerste aanleg zal gaan beraden. Hoewel Wiersma door beide par tijen werd aangewezen als woordvoerder, wilde deze na af loop niet meer kwijt, dan dat er mogelijk binnen afzienbare tijd een tweede gesprek plaatsvindt tussen KNVB en Inter Foot- ban. Maarten de Vos, doorgaans iemand die gëfen blad voor de mond neemt, wenste evenmin mentaar te leveren. De Vos voer de als excuus aan dat een ei der de plannen schade zou kun nen berokkenen. In KNVB-krin- g«h zjjn er recentelijk stemmen opgegaan, om, mede gelet op de spelersvoorkeur, toch maar weer voorrang te geven aan de know how van Inter Football, welk bu reau de financiële belangen, ver bonden aan de EK's 1974 en 1978, eveneens behartigde. Daar komt bij, dat men van voet balbondzijde allerminst gelukkig is met de rol, die Almere Projects recentelijk heeft gespeeld ten aanzien van een voetbaljaarboek Hoewel in genoemd boek een aantal beeltenissen is opgeno men van prominente voetballers, heeft er geen enkel vooroverleg plaatsgevonden met de betrok kenen ten aanzien van financiële vergoedingen. Een aantal spelers claimt daarvoor alsnog geld van Almere Projects en heeft zich daartoe tot Inter Football ge wend. Beschuldiging De Engelse voetbalbond (FA) heeft de eerste divisieclub Nottingham Forest en Norwich City in staat van beschuldiging gesteld. Vol gens het reglement van de FA zijn de verenigingen verantwoorde lijk voor de incidenten die zater dag op de terreinen van beide clubs plaats vonden. Arsenal- doelman Pat Jennings kreeg in Nottingham een uit het publiek geworpen pijltje in zijn linkerarm en Jimmy Rimmer, de keeper van Aston Villa, werd door toe schouwers op de tribunes van Norwich met munten bekogeld. Als de clubs inderdaad schuldig bevonden worden, kunnen er zware straffen vallen. Het is zelfs mogelijk dadat de stadions tijde lijk worden gesloten. vw In een ziekenhuis te Venlo is giste ren overleden J.O. van Daalen, die ruim dertig jaar voorzitter van de voetbalclub VW is geweest. Van Daalen, die bondsridder was van de KNVB, is 84 jaar gewor den. Hij was tot het midden van de zestiger jaren voorzitter van vvv en jarenlang afgevaardigde in de bondsvergadering van de KNVB. Chili Het voetbalelftal van Chili heeft in Santiago de tweede wedstrijd om de Zuidamenkaanse titel tegen Paraguay met 1-0 gewonnen. In het eerste duel zegevierde Para guay met 3-0. Op 11 december vindt in Buenos Aires de beslis singswedstrijd plaats. Carlos Ri- vas maakte in Santiago na tien minuten spelen het doelpunt. Arbiter Ramon Barreto uit Uru guay stuurde de Paraguayaan Eugenio Morel en de Chileen Eduardo Bonvallet het veld uit. MAt-LO CAT- EH - Ot/Mf RoV£Q HAD U MI^SCHIEM &ETETC Mier K fJ£AJ ZSS

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17