Massale na ontslagen nieuwe wet illegalen Zitting geschrapt Kamer dicht mazen in de belastingwetgeving Nederland voor Antiliaan geen 'paradijs' HARDE'WOORDENVAN HOUWAART Volgens FNV twijfels bij CDA en PvdA Verdeeldheid in Ter Aar over aanleg kabel-tv Vergoeding vissers munitievangst moet VRIJDAG 7 DECEMBER 1979 ROTTERDAM (ANP) - De recht bank in Rotterdam heeft afgezien van de zitting inzake het proces van de Westlandse tuinders tegen de Franse kalimijnen, die maan dag 10 december zou plaatsvin den. De rechtbank liet de stich ting Reinwater, die voor de tuin ders optreedt, weten geen heil te zien in de zitting. De rechtbank stelt de kalimijnen en de eisers in de gelegenheid zich nog een keer schriftelijk uit te la ten en wil dan vonnis wijzen. De advocaat van de kalimijnen, dr. C.p. Bóeschoten, leverde op 5 december het schriftelijk ant woord op een rapport van de stichting Reinwater, dat hij op verzoek van president Mr. L. Er ades veertien dagen geleden had moeten indienen. Volgens de stichting heeft de rechtbank waarschijnlijk genoeg van het getreuzel van de kalimij nen bij de verdediging. Op 8 ok tober j.l. had de president drin gend verzocht het antwoord tij- Rijnproces voor Rotterdamse rechtbank dig aan de rechtbank toe te zen den. Het rapport van de stichting Rein water, dat op 8 oktober werd be handeld, was* een antwoord op tien door de rechtbank op 8 ja nuari j.l. gestelde vragen. In het rapport toonden deskundigen aan dat het water in het Westland voornamelijk wordt verzilt door de storting op de Rijn van het af valzout door de kalimijnen in de* Elzas. De rechtbank gaf de raadsman van de Franse zoutin- dustrie de gelegenheid hierop te antwoorden. De heer Boeschoten beweerde tijdens de zitting van 8 oktober dat de zoutbelasting van het boezemwater in het Westland voornamelijk wordt veroorzaakt door het opdringen van zout van uit zee, maar had geen schriftelijk antwoord op het rapport van de stichting. Tijdens de zitting van 8 oktober had de president van de Rotterdamse rechtbank de twee betrokken partijen tevens gevraagd enkele onafhankelijke deskundigen te zoeken die voor beide partijen aanvaardbaar zijn. Deze dienden een onderzoek in te stellen naar de invloed van het zoutgehalte van het Rijnwater op de boezem van het Westland, waarvan de tuinders het water voor de be sproeiing van hun gewassen ge bruiken. Advocaat Boeschoten zei gister avond dat de afzegging van de zit ting door de rechtbank niet zo zeer te maken heeft met het te laat indienen van het antwoord, als- wel met de weigering van de stichting Reinwater in te gaan op voorstellen betreffende een on afhankelijk onderzoek. De stichting is van oordeel dat er geen behoefte is aan het benoe men van onafhankelijke deskun digen, omdat het in dit stadium van de procedure voldoende is, als aannemelijk gemaakt wordt dat het water in het Westland een aanmerkelijke hoeveelheid zout, afkomstig uit de kalimijnen, be vat. Exacte percentages hoeven pas m het vervolg van de proce dure, als het gaat om de hoogte van de schade, te worden vastge steld. De stichting is overigens van me ning dat de terugtrekking van het zoutverdrag door de Franse rege ring het voor de rechtbank in Rotterdam gemakkelijker maakt de Franse kalimijnen te veroor delen. Als het Franse parlement het verdrag had ondertekend, zou er een kleine kans hebben bestaan dat dit van invloed zou zijn geweest op het wel of niet on rechtmatig verklaren van de zoutlozing door de kalimijnen. De stichting verwacht nu spoedig een vonnis van de rechtbank. Werk aan Haags Plein vordert Het historische "Plein" in Den Haag is op het moment een grote bouwput. Vrachtwagens voeren ladingen zand af voor de bouw van een ondergrondse parkeergarage. De nodige graafdiepte is nu bijna bereikt. Omdat het project direct aan de gebouwen van de Tweede Ka- grenst kunnen binnenkort UTRECHT (ANP) - Bij de tweede kamerfracties van CDA en PvdA zijn volgens de FNV-Vakbondskrant grote twij fels gerezen over de nieuwe wet arbeid buitenlandse werknemers en met name over de manier waarop die wet wordt uitgevoerd. van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft gisteren ingestemd met de kabinetsvoorstellen om bepaalde mazen in de belasting wetgeving te dichten. Daarbij ging de Kamer ook akkoord met het wijzigingsvoorstel om de af- sluitkosten voor hyptheken tot zo'n vier ton aftrekbaar te houden voor de inkomstenbelasting. Ook heeft de Kamer gevraagd een studie te laten verrichten naar een nieuw belastingsysteem. De zogenaamde reparatiewetge ving heeft tot doel het oneigenlijk gebruik van de belastingen tegen te gaan. Hierbij gaat het dit keer onder meer om systemen waarbij door het vooruitbetalen van rente of door het kopen van onroerend goed in het buitenland, een grote belastingaftrek in een bepaald jaar verkregen kan worden. Te vens wordt een eind gemaakt aan het oneigenlijk gebruik dat mo gelijk is met investeringen in bui tenlandse beleggingsinstellin gen. De reparatiewetgeving moet het kabinet-Van Agt in 1980 onge veer 95 miljoen gulden opleve ren, waarbij het merendeel (55 miljoen gulden) verkregen wordt door de rentemaatregelen. Deze voorstellen gelden met terug werkende kracht tot de aankon diging van de maatregelen (eind november 1978), zodat zij dit jaar ook nog eens 50 miljoen gulden opbrengen. De maatregel met be trekking tot de buitenlandse in vesteringen levert in 1980 zo'n 40 miljoen gulden op. Bij de stemmingen over het wetsontwerp ging de Kamer zo als verwacht akkoord met een wijzigingsvoorstel van CDA en WD om de afsluitprovisie voor BUITENLANDERS - Hét Franse parlement heeft een wetsont werp betreffende de "verblijfs- en arbeidsvoorwaarden voor bui tenlanders" aangenomen, waar mee de autoriteiten de stroom van illegaal het land binnenko mende vreemdelingen in kunnen dammen. Het voorstel, waar de linkse opposi tie tegen stemde, treedt in wer king zodra de senaat er zijn goed keuring aan hecht. het grootste deel aftrekbaar te houden van de inkomstenbelas tingen. Als grenzen zal hierbij gelden een maximale afsluitpro visie van anderhalf procent en een maximum van de provisie van 4000 gulden. Dit betekent dat in de meeste gevallen de provisie voor een hypotheek van 400.000 gulden aftrekbaar zal blijven. Staatssecretaris Nooteboom (fi nanciën) bleef bezwaren koeste ren tegen de motie-Van Rooyen, waarin deze om een algemene studie naar een nieuw belastings telsel vroeg. De minister voelt weinig voor een dergelijke we tenschappelijke studie. Zo wei gerde hij eerst deze studie onder zijn verantwoordelijkheid te la ten uitvoeren. Nu verklaarde hij nader er ook niets voor te voelen de betrokken wetenschappelijke commissie sterk achter de vod den te zitten bij het opstellen van het rapport. Opvallend was dat Nooteboom zonder al te veel problemen een amendement van PvdA-woord- voerder De Graaf dit wijzigingsvoorstel wordt voorkomen dat kredietinstellin gen, hypotheekbanken en verze keringsmaatschappijen, die ge vestigd zijn in zogenaamde belas tingparadijzen, alsnog een gat kunnen vinden de betaling van dergelijke belastingen te voor komen. Vooral de massale ontslagen - en kele duizenden illegalen staan al op straat - en de bedreiging dat veel illegalen het land worden uitgezet heeft er toe geleid dat beide fracties zich beraden over de gevolgen van de nieuwe wet, aldus de Vakbondskrant. Noch CDA noch PvdA hadden bij het aannemen van de wet - die 1 november inging - voor ogen dat zoveel illegalen in een wan hoopssituatie zouden worden gebracht. Net als de vakbonden raken ook de politici er steeds meer van overtuigd dat de nieu we wet weliswaar de werkgever die illegalen in dienst heeft straf baar stelt, maar dat in feite de il legalen de rekening gepresen teerd krijgen. Hoewel de regering de kamer de verzekering heeft gegeven dat er onder de buitenlanders geen "heksenjacht" zou worden ont ketend is onder de buitenlanders een sfeer van angst voor vervol ging ontstaan, aldus de vak bondskrant. Deze en volgende week gaan PvdA - en CDA-frac- ties zich intern beraden en dat be raad zal volgens de Vakbonds krant wat de PvdA betreft, ople veren dat de socialisten en de mi nisters van justitie en sociale za ken zullen vragen het overleg met de kamer over de nieuwe wet te heropenen. De vakbondskrant meldt overigens dat het ministerie van justitie al les in het werk stelt om op korte termijn enkele "grote jongens" onder de malafide werkgevers van illegale buitenlanders voor de rechter te slepen. Er zullen strenge straffen worden geëist. Op die manier wil justitie een voorbeeld stellen voor de andere werkgevers van illegalen. Zoals al gemeld wil de FNV naar aanleiding van het massaal ont slag onder de illegalen spoedbe raad met de werkgevers in de Stichting van de Arbeid. Dat be raad moet wat de FNV betreft opleveren dat de ontslagdreiging verdwijnt en dat de illegalen een reële kans krijgen op een legale arbeidsplaats. Intussen blijkt dat illegale buiten landse werknemers op grote schaal steun zoeken bij hulpver leningsinstellingen, omdat zij vrezen ontslagen en uit ons land uitgewezen te worden. Dit heeft een "platform" van achttien de mocratische organisaties in Am sterdam gistermiddag op een persconferentie in de hoofdstad bekend gemaakt. In de afgelopen twee weken hebben 262 illegale buitenlandse werknemers zich gemeld bij een SOS-post van het "platform" en 78 bij het bureau voor rechtshulp in Amsterdam. Deze in totaal 340 "illegalen" werken bij 98 ondernemingen, die bij elkaar 800 illegale werk nemers in dienst hadden, aldus werd op de persconferentie mee- Van de bovengenoemde 340 men sen die zich kwamen melden voor hulpverlening waren al 129 op staande voet ontslagen. De anderen waren bang dat hen bin nenkort hetzelfde zou gebeuren. Volgens het platform zitten de lo kalen van de Vreemdelingen dienst in Amsterdam dagelijks vol met illegalen die worden uit gewezen. De politie controleert momenteel op tramhaltes en in pensions op grote schaal pas poorten van buitenlanders, aldus het platform. Overigens heeft de politie van Amsterdam pas gele den laten weten dat er geen jacht op illegale buitenlanders wordt gemaakt. Zaterdag vindt in Am sterdam een demonstratie plaats tegen de nieuwe wet van 1 no vember. LEIDEN - Het is niet waar schijnlijk dat als de Neder landse Antillen onafhankelijk worden Nederland, naar Su- voorbeeld. spoeld zal worden door emi granten van deze eilanden groep in de Caribische Zee. Gebleken is dat er op Curacao en Aruba (resp. 140.000 en 60.000 inwoners) belangrijke weerstanden tegen emigratie bestaan. Tot deze conclusie komt de 31- jarige W. C. J. Koot uit Odijk in zijn proefschrift over emi gratie op de Nederlandse An tillen. Maandag over een week promoveert hij op een soc aal-wetensc h a p pely k onderzoek naar de omvang en achtergronden van de emi gratie, in het bijzonder op Aruba en Curacao aan de Leidse universiteit tot doctor in de sociale wetenschappen. "Emigratie naar Nederland wordt bovendien op de An tillen afgewezen vanwege de associatie met Surinamers, een groep die op Aruba en Curacao een lage sociale sta tus heeft". Een en ander neemt volgens Koot niet weg dat rekening moet worden gehouden met wijzigingen in de omstandigheden, die op emigratie van invloed zijn. "Zo zou door een aanzienlijke verslechtering van de sociaal- economische en politieke si tuatie op de Antillen de emi- gratiebalans belangrijk kun nen worden beïnvloed. Ook mag niet worden uitgesloten dat door een drastische wijzi ging van het overheidsbeleid, waarbij gedacht kan worden aan een consequente beïn vloeding van de emigratiebe reidheid, de emigratie naar Nederland en ander bestem- mingsgebieden, belangrijk kan toenemen". De geringe emigratie is voor de promovendus een verrassend verschijnsel. "Op het eerste gezicht immers doen zich op de Nederlandse Antillen vele omstandigheden voor, die een omvangrijke emigratie waarschijnlijk maken. Min der goede sociale voorzienin gen dan in Nederland, een veel grotere werkloosheid, eeuwenlange "koloniale bin ding" met Nederland, een onderwijsstelsel dat op Ne derlandse leest is geschoeid, is een aantal factoren die in die richting wijzen". De oorzaken van de geringe animo om te emigreren zijn volgens Koot onder andere, dat men emigratie nadelig acht voor de Antillen, men be tere middelen ziet voor posi tieverbetering en men emi gratie associeert met groepen die een lage status hebben. Ook valt een vergelijking tus sen de Antillen en Nederland niet overdreven uit in het voordeel van het moederland. "De werkgelegenheid en de kansen op sociale mobiliteit zijn voor een Antilliaan in Nederland niet veel groter". De verschillen in onderwas- voorzieningen vormen echter wel een belangrijke factor, zegt Koot "Niet alleen is het aanbod van opleidingen, vooral de hogere en de meer gespecialiseerde voorzienin gen, aanzienlijk groter, maar ook in onderwijskundig op zicht is de situatie in Nede- land beter". Tevens is er enige druk waar te nemen vanuit de etnische verhoudingen op Aruba en Curacao. Hierbij doelt men met name op de vrees van de negroiden op Aruba om over heerst te worden door de au tochtone Arubanen. Over het feit dat de verschillen tussen Nederland en de An tillen nauwelijks bekend zyn in het Canbisch gebied zegt Koot dat dat de inwoners van Curacao en Aruba slechts met een beperkt aantal feitelijke verschillen tussen de twee landen op de hoogte blijken te zijn. "Wel weet men dat de opleidingsmogelijkheden en sociale voorzieningen in Ne derland beter zijn, maar over de verschillen in huisvesting en in mindere mate de sociale controle en recreatie is men niet goed ingelicht". Van de werkgelegenheid in Ne derland bestaat een overdre ven positief beeld. "Sectoren als werkgelegenheid, onder wijs en sociale voorzieningen zijn belangrijk en hebben een duidelijke invloed op de emi gratiebereidheid" Er is volgens Koot geen sprake van een regelmatige of geor ganiseerde voorlichting over Nederland middels kranten, televisie, radio, werfagenten enz. De informatie over Ne derland langs deze kanalen is beperkt en fragmentarisch, terwijl bovendien de Antil- lianen nauwelijk interesse aan de dag leggen". Tenslotte zijn het de sociaal- culturele verschillen tussen de inwoners van de twee lan den die emigratie voor Antil- lanen weinig aantrekkelijk maakt. "Dit geldt met name voor de aspecten intermen selijke betrekkingen, de be steding van de vrije tijd, de waardering van arbeid en de betekenis van de familie band. Voor Antilhanen zijn de inter menselijke verhoudingen in Nederland te zakelijk, terwijl het werk een te belangryke plaats inneemt De Antilliaan hecht daarentegen veel waar de aan het familieverband en de vrije tyd". De Antilhanen zijn volgens Koot van mening dat er in Nederland te weinig aandacht wordt besteed aan dans en muziek. "Voor de Antilliaan komt de Nederlander naar voren als een hardwerekdn, precies en autoritair persoon, die zich slecht verzorgt weinig "pep" heeft, nogal ruw is en zuinig leeft, ondanks zijn ruime in komen". Kortom, voor de An tilliaan een weinig aantrek kelijk beeld. THIJS JANSEN AMSTERDAM (ANP) - "Bijna een half mensenle ven na de tweede wereld oorlog moet ik vaststellen dat het Nederlandse volk, de Nederlandse samenle ving op een onthutsende wijze heeft gecollabo reerd". TER AAR - "We dringen de i ners wat op waar ze niet om heb ben gevraagd. Stel het voorstel om een centrale antenne op te richten vijfjaar uit. Dan kan mis schien meer zekerheid worden gegeven". Dat zei de Ter Aarse CDA-woord- voerder J. van Harten tijdens de vergadering van de commissie algemene zaken, uit de gemeen teraad, die zich uiteindelijk ver deeld uitsprak over de aanleg van een centraal antennesysteem in samenwerking met de gemeen ten ten noorden van Alphen aan den Rijn. Twee van de commis sieleden stemden voor, twee ble ken tegen te zijn. Volgend week donderdag zal de gemeenteraad met dit verdeelde advies in han den, een besluit moeten nemen. Als hij "ja" zegt, wordt in april van het komend jaar met de aan leg begonnen. De Ter Aarse gemeenteraad stemde destijds in met een verder onder zoek naar de mogelijkheden van een centraal antennesysteem als de prijs voor kabel-kijken niet hoger dan vijftien gulden per maand zou gaan worden. De be rekeningen zijn echter uitgeko men op een bedrag van 16,50 per maand, waarbij de kijkers overi gens geen bedrag ineens als en treegeld hoeven te betalen. De hogere prijs zat de commissiele den allemaal dwars, terwijl ze er niet gerust op waren, dat de prijs niet telkens hoger zal gaan wor den. Bovendien ontbreekt een garantie, dat de radio-ontvangst goed zal zijn. De PAK-fractie vond het allemaal niet nodig en liet weten, dat het voorstel niet kan rekenen op de stemmen van de twee progres sieven in de Ter Aarse raad. De VVD-woordvoerder vond de ho gere prijs niet kloppen met de gemaakte afspraak, maar wilde het voorstel toch wel steunen. Dit zei Dick Houwaart, voorzitter van de Anne Frank-stichting, gis teren in Amsterdam bij de ope ning van het driedaagse sympo sium "samenwerking met de vij and", dat door de stichting is georganiseerd ter herdenking van de vijftigste geboortedag van Anne Frank. "Collaboratie besluipt ons elk mo ment in iedere omstandigheid", aldus Houwaart. Volgens hem is er ruim 35 jaar na de oorlog nog steeds geen samenleving ont staan, waarin verschijnselen als anti-semitisme, racisme en on derdrukking als ongezond, ver werpelijk en niet-acceptabel worden beschouwd De bedoe ling van het symposium is om aan de hand van ervaringen in het verleden te onderkennen in hoe verre er op dit moment sprake is van medeverantwoordelijkheid aan bepaalde me en fascisme. De historicus A.J. van der Leeuw, medewerker van het rijksinsti tuut voor oorlogsdocumentatie, voerde aan dat de collaboratie gedeeltelijk voortkwam uit de illusie, dat men invloed zou kun nen uitoefenen op de positie van Nederland binnen het Duitse rijk. Deze illusie werd volgens Van der Leeuw veroorzaakt door het gematigde optreden van Duitsland in de eerste tijd van de bezetting. Duitsland zag Neder land als onderdeel van het Ger maanse rijk, dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld Polen, waarvan- af het begin veel straffer werd opgetreden. "Volgens Van der Leeuw moet een samertleving als de Nederlandse zich in een bezettingssituatie aanpassen, als men niet bereid is het normale leven drastisch te wijzigen. In dit verband haalde Van der Leeuw een uitspraak aan van de voormalige procureur-ge neraal bij de Hoge Raad, mr. Langemeyer, die eens gezegd heeft dat Nederland collaboratie met de Duitsers alleen had kun nen voorkomen door op 15 mei 1940 collectief zelfmoord te ple gen. Het is buitengewoon moeilijk pre cies aan te geven, wanneer de grens van de collaboratie werd overschreden, aldus Van der Leeuw. De collaboratie die zich voordeed werd volgens hem ver oorzaakt door de weerzin om uit de gewijzigde verhoudingen de juiste consequenties te trekken en de behoefte van de burger om met rust gelaten te worden. Burgermansrust, dienstkloppery, domheid en gebrek aan fantasie zijn funest in een dergelijk situa tie. aldus Van der Leeuw. DEN HAAG (GPD) - „Het is een levensgevaarlijke zaak dat vis sers munitie die zij ophalen tij dens het uitoefenen van hun be roep weer in zee teruggooien. Om dat gevaar te verkleinen, vind ik dat er een nieuwe regeling moet komen die de vissers een vergoe ding toekent indien zij de onbe doelde vangst melden en behan delen zoals de marine hen dat voorschrijft". Dat is de mening van het kamerlid P. A. Roels (PvdA), voorzitter van de vaste commissie voor de visserij. Dat het bestaan van een regeling geen overbodige zaak was, moge blijken uit een paar cijfers. Voor 1976 was nog een dreg in de rijksbegroting uitgetrokken van twee ton, een pofje dat royaal werd overschreden, want er moest nog eens dik drie ton bij. In dat jaar meldden vissers maar liefst 308 keer dat zij munitie bo ven water hadden gehaald. Dat leverde uiteindelijk meer dan vierhonderd mijnen, granaten etc op loels: „Het grootste risico zit niet eens in het ophalen van dat spul, maar is wel aanwezig als de muni tie met een klap op het water komt. Of als de boel blijft dry ven en tegen bijvoorbeeld een boot of de poten van een booreiland ri—r De afgelopen twee jaar is er een overgangsregeling van kracht geweest. Men kon het namelijk niet eens worden over o.m. de vraag v. aar het geld voor een goe de regeling vandaan moet ko- k476 *493Voor dit jaar en de komen de tijd is echter geen enkele rege ling van kracht Roels vreest om die reden dat de vissers het wel an te maken. at is onverantwoord. Vandaar lat ik van plan bi n op korte ter nyn vragen over die zaak te stel en Of dat nu een beslissing voor en jaar oplevert da aatn under belangryk Er el, vind ik ige ongelukken te l>e- I. u het tr laat", aldus v Kamerlid.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11