Akkoord over wapenstilstand voor Rhodesië LaVincaise Russische troepen trekken zich terus: uit de DDR Iran steeds meer verstrikt in problemen Zeker weten! SPD voor nieuwe raketten DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 BUITENLAND PACINA 9 Schermutselingen in Qom en aan de grens (Van onze redactie buitenland TEHERAN, WASHING TON - Iran raakt in toe nemende mate verstrikt in binnen- en buitenlandse moeilijkheden. In het toevluchtsoord van aja- tollah Chomeini, de heili ge stad Qom, is gisteren een lid van de revolutio naire garde die de „dissi dente" geestelijke ajatol- lah Shariat-Madari moest bewaken, doodgeschoten. Madari verzet zich sterk tegen de nieuwe grond wet, die Chomeini vrijwel onbeperkte en dictatoriale bevoegdheden geeft. Aanhangers van Madari, vooral ar beiders uit de industriegebieden, hebben al tegendemonstraties aangekondigd. Shariat-Madari zelf heeft praktisch huisarrest; zijn woning is omsingeld door gardes van Chomeini, zo ver klaarde een medewerker van Madari. Een woordvoerder van Chomeini ontkende later dat er een dode was gevallen, maar gaf toe dat aanhangers van Chomeini en Madari slaags waren ge raakt Naast de troebelen in Qom, heeft de Iraanse geestelijkheid het nog te kwaad met de opstandige Koer den, het buurland Irak (gisteren werden grensconflicten gemeld) en Saoedi-Arabië. De Saoedische olieminister Jamani was dinsdag uit een OPEC-vergadering gelo pen waar Libië en Syrië een re solutie tot steun aan Iran presen teerden. De Iraanse minister van olie, Mali Okbar Moinfar, uitte gisteren scherpe kritiek op het optreden van Jamani en zei dat politiek en economie niet van el kaar te scheiden zijn. „Het is de moshmplicht van Saoedi-Arabië onze heilige oorlog tegen het im perialisme te steunen", aldus Moinfar. De Iraanse Revolutionaire Raad beraadt zich over de unanieme uitspraak van de Veiligheidsraad de gijzelaars in Teheran vrij te la ten. VN-secretaris-generaal Kurt Waldheim liet gisteren na een te lefoongesprek met Irans minister van buitenlandse zaken Ghotb- zadeh weten dat hij binnen twee dagen een antwoord uit Teheran verwacht. Waldheim zou werken aan een regeling waarbij de vrijla ting van de gijzelaars wordt ge koppeld aan een onderzoek naar de wandaden van het sjah-be wind. Radio Teheran reageerde met een verklaring dat de resolutie Iran niet veroordeelt, en de VS een vreedzame oplossing van de ge schillen voorschrijft. „Dat laat de weg voor onderhandelingen open", aldus de verklaring, waarin verder met geen woord werd gerept over de eis tot vrijla ting van de gegijzelden. De stu denten in de Amerikaanse am bassade hebben al gesteld geen gehoor te zullen geven aan de VN-oproep, maar waarnemers in de Iraanse hoofdstad wijzen erop dat het uiteindelijk Chomeini zelf is aan wie de bezetters zullen ge hoorzamen. De ajatollah heeft tot nu toe weinig meer gezegd dan dat de Veiligheidsraad een in strument van de VS is en dat hij er niet aan denkt resoluties en aanbevelingen van de VN op te volgen. De Verenigde Staten hebben giste ren scherp geprotesteerd tegen Russische beschuldigingen dat Washington Iran onder zware militaire en politieke druk heeft gezet. Minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance, die vanwege de Iran-crisis bezoeken aan Roemenië en Joegoslavië heeft afgezegd, overhandigde gisteren persoonlijk aan de Russische ambassadeur in Washington Do- brinin een Amerikaanse reactie waarin de Russische beschuldi gingen „betreurenswaardig" worden genoemd. De woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken laakte de „twee-sporenpolitiek" van Mos kou, dat zich in de Veiligheids raad aan de kant van de VS schaarde, maar in de Prawda felle aanvallen op Washington lan ceert. De woordvoerder zei dat militair ingrijpen van de VS niet mag worden uitgesloten; maar hij be nadrukte dat Washington zich de komende dagen vooral concen treert op vreedzame methoden om de Veiligheidsraadresolutie gehonoreerd te krijgen. Op het Witte Huis ontving president Carter gisteravond familieleden van de gegijzelden. Het zou hier gaan om een informatief gesprek over de huidige situatie van de gegijzelden. Minister Vance zei gisteren na een besloten bijeenkomst met alle le den van de Senaat, dat hij geruch ten of executies van gijzelaars niet kon ontkennen of bevesti gen. Hij eiste dat de Iraanse auto riteiten neutrale waarnemers en artsen tot de gegijzelden toelaten, ook omdat zij „in onmenselijke omstandigheden worden vastge houden" Vance meende ook dat een debat in Amerika over de daden van het sjah-bewind (zoals door presi dentskandidaat senator Kennedy was voorgesteld) niet zou bijdra gen aan vrijlating van de gegij zelden. Kennedy zelf verliet de bijeenkomst zonder commentaar te willen geven. Eerder op de avond had hij verklaard geen woord van zijn felle aanval op de sjah terug te nemen. De uitlatin gen van Kennedy hebben in de Iraanse pers overigens grote weerklank gevonden; ex-minis ter van buitenlandse zaken Bani- Sadr reageerde gisteren met een verheugd „dit kan bijdragen tot een compromisregeling". 06 Oegijzelden tn Teheran houden zich met oefeningen in conditie. BERLIJN - De Westduitse sociaal democratische regeringspartij (SPD) heeft zich gisteren met overweldigende meerderheid uitgesproken voor de produktie en het opstellen van nieuwe ra ketten voor de middellange af stand. De NAVO moet volgende week over deze punten een be sluit nemen. Of de produktie te vens betekent dat er over een aantal jaren ook werkelijk mid- dellange-afstandraketten in West-Europa worden gestatio neerd, moet volgens de SPD af hankelijk worden gesteld van onderhandelingen met de Sow jet-Unie. Bondskanselier Helmut Schmidt had voor de stemming een laatste oproep aan de 436 gedelegeerden gedaan om de „Bondsrepubliek binnen de NAVO niet te isole ren". Hij zei dat een geloofwaar dige vredes- en ontspanningspo- litiek alleen maar mogelijk is als er een machtsevenwicht tussen Oost en West bestaat. Dat even wicht is volgens Schmidt nu ver stoord ten gunste van de Sowjet- Unie, en daarom moet de NAVO daar met de produktie en statio nering van nieuwe raketten iets tegen doen. De Westduitse regeringschef, die zeer tevreden was over het door zijn partij genomen besluit, ver klaarde dat de in het verleden succesvol gevoerde ontspan- ningspolitiek alleen mogelijk was geweest doordat iedereen er destijds van uitging dat er een machtsevenwicht bestond. Ver der wees hij erop dat de SPD geen veto tegen de nieuwe raket ten kon uitspreken, omdat daar door de geloofwaardigheid van de Bondsrepubliek zou worden aangetast. Eerder had ook SPD-voorzitter Willy Brandt een pleidooi gehou den voor de invoering van raket ten voor middellange afstand door de NAVO. Hij legde er de nadruk op dat het aan de SPD was te danken, dat het westerse bondgenootschap tegelijkertijd een concreet aanbod aan de Sowjet-Unie zal doen om te on derhandelen over een wapenbe heersing, die in het ideale geval zal leiden tot niet stationering van de nieuwe wapens. Verder zal de SPD een dringend beroep doen op de Amerikaanse senaat om SALT-2 te ratificeren. Ten derde zouden de onderhandelin gen tussen Oost en West al spoe dig moeten beginnen, in elk geval voor de verkiezingen in de Bondsrepubliek en de Verenigde Staten, aldus Brandt. SPD-secretaris-generaal Egon Bahr had de gedelegeerden uit gelegd dat zy voor invoering van de nieuwe raketten moesten stemmen. Zo niet, dan zou de Bondsregering gevaar lopen geen besluiten meer te kunnen nemen. Bovendien, aldus Bahr, is Amerika niet bereidt met de Rus sen te praten als die nieuwe ra ketten er niet komen. De tegenstanders van een NAVO- besluit hebben op het congres een pijnlijke nederlaag geleden. Daarbij speelde een belangrijke rol dat de SPD het zich ogen schijnlijk niet kan permitteren besluiten te nemen die door Bondskanselier Schmidt worden afgekeurd. De Westduitse rege ringschef had in zyn rede voor het congres duidelijk te kennen gegeven dat hy geen besluiten zou kunnen uitvoeren die niet met zijn geweten in overeen stemming zijn. Dit onverhulde dreigement af te treden heeft on getwijfeld de doorslag gege ven. Een Russische tank wordt op e de plaatselijke bevolking. n oplegger weggevoerd uit het Oostduitse plaatsje Wittenberg, toegejuicht door LONDEN (Reuter) - In Londen hebben de drie partijen die sinds drie maanden proberen een oplossing te vinden voor de kwestie-Rhodesië gisteren overeenstemming bereikt over een wa penstilstand. BERLIJN - De minister van buitenlandse zaken van de Sowjet-Unie, Andrej Gromy- ko, heeft de NAVO nog eens uitdrukkelijk gewaarschuwd voor een besluit over de in voering en stationering van nieuwe middellange afstand raketten. Premier Lynch van Ierland zal aftreden DUBLIN (Reuter)-De premier van de Ierse Republiek, Jack Lynch, treedt af. Hij heeft de fractie van zijn partij, de Fianna Fail, ver zocht een opvolger voor hem aan te >vijzen. Lynch, die ook in zijn eigen partij werd gekritiseerd vanwege zijn gematigd beleid inzake Noord- Ierland, zal 'zo spoedig mogelijk' volgende week zijn ontslag aan bieden aan president Patric Hil- lery. Er deden al enige tijd geruchten de ronde over hel ophanden zijnde vertrek van de 62-jarige rege ringsleider. In zijn bekendma king zegt Lynch dat hij altijd al voornemens is geweest vóór de feitelijke afloop van zijn ambts periode te vertrekken. Hij stond al enige tijd onder druk om zijn functie neer te leggen. Ooi-zaak daarvan was de ernstige neder laag die Fianna Fail leed bij de Europese verkiezingen in juni en bij twee recente tussentijdse plaatselijke verkiezingen. Zo wordt Lynch ervan beschuldigd de traditionele eis van zijn partij dat Engeland zich op den duur geheel uit Noord-Ierland moet te rugtrekken te laten verwateren. In plaats daarvan legde hij meer nadruk op een interne regeling. Lynch heeft de Fianna Fail geleid sinds 1966. Op vier jaar na is hy sindsdien premier geweest. Als vermoedelijke opvolger van Lynch wordt genoemd vice-pre mier George Colley, terwijl ook minister van gezondheid Charles Haughy in aanmerking komt. Volgens het Oostduitse persbureau ATN verklaarde Gromyko op een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van het Warschaupact in Oost-Berlijn dat de basis voor de ontwapenings onderhandelingen dan verstoord De lidstaten van het Warschaupact herhaalden hun voorstel om een Europese ontwapeningsconfe rentie bijeen te roepen, waarop men het eens zou moeten worden over „vertrouwenwekkende maatregelen". Het Westen heeft hierop inmiddels positief gerea geerd. Volgend jaar zou die con ferentie moeten plaatsvin den. In een communiqué dat na twee dagen vergaderen is uitgegeven, staat dat verstoring van het machtsevenwicht in Europa een slechte zaak is. De zeven minis ters van buitenlandse zaken van de Warschaupact-staten ver klaarden dat zij nog steeds bereid zijn het Warschaupact op te hef fen, als de NAVO dat ook doet. Op dezelfde dag, waarop het SPD- congres in West-Berlijn met grote meerderheid zijn fiat gaf voor de invoering van deze nieuwe wa pens, is de Sowjet-Unie begon nen met het terugtrekken van 20.000 soldaten en 1000 tanks uit de DDR. In Wittenberg aan de Elbe hadden duizenden Oost duitse burgers vrijaf gekregen om afscheid te nemen van 1000 soldaten van de zesde Russische pantserdivisie. De Oostduitse partijleiding had westelijke correspondenten uit genodigd hierbij aanwezig te zijn. De Internationale werd gespeeld en een hoge DDR-officier be dankte de Sowjet-soldaten voor „de inzet waarmee zij de revolu tionaire verworvenheden hebben beschermd" Dit hebben deelnemers aan het overleg bekendgemaakt na af loop van een plenaire zitting van slechts één kwartier. Aan deze bijeenkomst namen ver tegenwoordigers van zowel het zwarte meerderheidsbewind in Salisbury als de guerrillabewe ging het Patriottisch Front deel, onder voorzitterschap van de Britse minister van buitenlandse zaken. Lord Carrington. Deze had kort tevoren in het parlement verklaard dat een akkoord op handen was. De doorbraak kwam eerder op de dag, toen de leiders van het Pa triottisch Front, Joshua Nkomo en Robert Mugabe, nog eens met Lord Carrington de diepgaande meningsverschillen over de voorwaarden voor een bestand bespraken. "Het doet ons genoe gen dat onze broeders in het Pa triottisch Front nu akkoord zijn gegaan", verklaarde David Zam- chiya, een vooraanstaand lid van de afvaardiging uit Salisbury Doorbraak De doorbraak kwam toen Mugabe, die beschouwd wordt als de mili- tantste guerrillaleider, op de ple naire bijeenkomst verklaarde, dat hij tevreden was over de Brit se garanties inzake het bestand. "Wij zijn nu van mening dat de Britse voorstellen voor een be stand een basis vormen voor een akkoord", aldus Mugabe. Om tot overeenstemming te komen hadden de twee guerrillaleiders en Lord Carrington besloten, de meest omstreden eis van het Pa triottisch Front-een nauwkeurig tevoren vastleggen van de posi ties van de twee legers na een be stand - pas te behandelen wan neer het gaat om de tenuitvoer legging van het bestand. Naar de drie partijen meedeelden, moeten de laatste bijzonderhe den in de komende paar dagen worden geregeld. Daarna volgt de officiële ondertekening van het stuk in het Lancaster House, het gebouw waar de conferentie wordt gehouden. Een andere belangrijke factor die tot de overeenstemming bij droeg, was een Britse verzeke ring dat Zuid-Afrika na de aan komst van de Britse gouverneur geen troepen op het gebied van Zimbabwe-Rhodesie zal niogen houden. Het Patriottisch Front had eerder gezegd dat Zuid-Afri ka op grote schaal militairen naar Rhodesië stuurt, die een tegen- coup zouden moeten uitvoeren als de verkiezingen ten gunste van de guerrillabeweging zouden aflopen. "Broeders" "Dit is een doorbraak waarvoor wij allen hebben gewerkt", verklaar de Lord Carrington tegenover de pers. Een officiële woordvoerder berichtte dat voor het eerst sinds de conferent begon, afgev bury hun tegenstanders van het Patriottisch Front als 'broeders' hadden aangesproken. Het bereikte akkoord moet een ADVERTENTIE Als goede wijn altijd duur was, zouden de Fransen nu straatarm zijn. De Transen hebben een aangeboren gevoel voor wijn. Dus hebben ze makkelijk praten. Feilloos kiezen ze 'n goede wijn voor 'n betaalbare prijs. Omdat ze élke dag wijn drinken. Wjj Nederlanders 1 laVülCaiSC hebben die feeling nu eenmaal niet. Ofschoon we zo langzamerhand leren een goede wijn te waarderen. Daarbij zoeken we zekerheid 'Apellation Controlcézeggen we geleerd. Maar ook daarin kunnen we makkelijk verdwalen. La Vingaisc lost dat op door uit het W beste w ijnaanbod 'n keuze te maken, de apellation te laten konlroleren en de prijs Irans l te houden. La Vingaisc is dus van de kwaliteit die de Fransen graag drinken eind maken aan de reeds zeven jaar durende guerrilla die aan meer dan 20 000 mensen het le ven heeft gekost Tevens bete kent het een regeling van het conflict dat in 1965 tussen Lon den en Salisbury ontstond, toen de toenmalige blanke premier Ian Smith eenzijdig de onafhan kelijkheid uitriep, omdat hij met zijn volgelingen niet voelde voor een zwart meerderheidsbewind. In Londen verwacht men dat er zeer spoedig een Britse gouver neur wordt benoemd, die Zim babwe-Rhodesie in afwachting van de uitslag van de komende verkiezingen moet leiden. Die overgangsperiode kan wel vier maanden duren. De gouverneur militairen uit landen van het Ge menebest, om de twee groepen strijdenden uit elkaar tc houden. Naar schatting beschikt het Pa triottisch Front over 16.000 mili tairen in het oerwoud, terwijl het onder blanke leiding staande Rhodesische leger 45.000 man telt. Voor de post van gouverneur wordt het meest de naam genoemd van Lord Soames. een schoonzoon van wijlen Sir Winston Churchill die al vele jaren als conservatief politicus en diplomaat werkzaam Opnieuw top Sadat-Begin op nieuwjaarsdag JERUZALEM (AFP;DPA Reuter) - Op 1 januari gaat premier Begin van Israël naar Egypte waar hy in Assoean een ontmoeting zal heb ben met president Sudat Dit heeft de Israëlische eerste-minis ter gisteren in Jeruzalem be kendgemaakt tydens een ont vangst van Westeuropese diplo maten. Verder deelde hy mee dat de naam van de eerste ambassadeur van de joodse staat m Egypte bekend is. Op deze post, waar oud-minis- ter van buitenlandse zaken Abba Eban - lid van de oppositionele sociaal-democratische Arbei- dersparty - ook voor in de markt heette te zyn. is benoemd de hui dige directeur-generaal op het bureau van de minister-presi dent. Zyn benoeming gaat in per eind januari, wanneer Egypte en Israel beginnen met een nieuwe fase in de normalisering van de onderlinge betrekkingen Jeru zalem'* eerste ambassadeur in Cairo wordt Ben-Elissar. die in 1932 in Polen is geboren. Ben Elissar is lid van de Chcroet-par- ty. Hy maakte steeds deel uit van de Israëlische delegaties die met Egypte onderhandelden over het vredesverdrag. Onbekend is vooralsnog wie de eerste Egyptische ambassadeur in Israel zal zyn.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9