Kernwapens houden CDA nog steeds verdeeld Ambassadeur heeft begrip voor Fransen Nederland in NAYO-overleg volledig geïsoleerd ardanta Meervrouwen werken, maar nog niet in hoge functies Tien kamerleden tegen elke vorm van modernisering Uit in cle Randstad DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 BINNENLAND DEN HAAG (GPD) - Steeds meer vrouwen werken bui tenshuis. Ze zijn voor het grootste gedeelte te vinden in de hoek van de medische en maatschappelijke dienstver lening. Hun deelneming aan het arbeidsproces is zeer one venwichtig verspreid over soorten beroepen en be roepsniveaus. In de beleid- voerende en hogere leiding gevende functies zijn ze nau welijks terug te vinden. Van de vrouwelijke beroepsbe volking is veertig procent bo vendien jonger dan 25 jaar. Dat blijkt uit rapporten die onder verantwoordelijkheid van de staatssecretaris van emancipatiezaken, mevrouw Kraaijeveld-Wouters, zijn uitgebracht. De groei van de vrouwelijke be roepsbevolking wordt vooral via deeltijdarbeid verwezen lijkt. De voldoening die gehuwde vrouwen in de huishoudelijke taken vinden, daalt opmer kelijk. Beroepswerk voor de ze groep wordt dan ook ge zien de opvattingen steeds meer aanvaardbaar. Twee derde van de werkende vrouwen ziet echter geen mo gelijkheid in haar werk voor uit te komen. Er blijken in het algemeen nog weinig stevige aspiraties bij vrouwen te zijn om tot gelijkheid met man nen in het beroepswerk te komen. In de meeste particuliere secto ren van bedrijvigheid is nog maar weinig te bespeuren van een inspelen op de verande rende opstelling van vrouwen ten aanzien van beroepswerk; hierbij vergeleken steekt vooral de hogere overheid gunstig af. Het aanpassen van de Nederlandse wetgeving naar aanleiding van de EG- richtlijn „gelijke behande ling" kan wellicht stimule rend werken op het doorbre ken van de traditionele man nen- en vrouwenrollen. Onderwijs Het meisje dat alleen maar lage re school heeft, bestaat dank zij de leerplichtverlenging tot 10 jaar, niet meer. Er is zelfs sprake van een spectaculaire groei in de richting van VWO,HAVO en HBO. Desal niettemin zijn er grote stro men meisjes die andere vak ken en andere scholen kiezen dan de grote stroom jongens. Slechts vijftien procent jon gens en meisjes volgt precies hetzelfde onderwijs. De opvattingen over het belang van goed (vak)onderwijs voor meisjes veranderen welis waar, maar er wordt nog niet algemeen aanvaard dat meisjes en jongens een toe komst voor zich hebben, waarin zowel arbeid als ook de verantwoordelijkheid voor een huishouden en de verzor ging en opvoeding van kinde ren gelijke en evenwaardige componenten kunnen zijn voor beiden. Vooral meisjes uit lagere sociale milieus worden door school en de ei gen omgeving sterker door de haar opgelegde sekse-rol ge hinderd dan meisjes uit ande re milieus. De laatste vijf jaren is er echter een versnelling te constateren van ontwikkelingen in het onderwijs die gaan in de rich ting van meer gelijkheid tus sen meisjes en jongens; ook het inhalen van achterstan den van meisjes en vrouwen manifesteert zich duide lijk. Emancipatie Alle Nederlandse gemeenten krijgen met ingang van 1 ja nuari voortaan een bedrag van 34 cent per inwoner uit de rijkskas te besteden aan acti viteiten die de emancipatie van de vrouw moeten bevor deren. Zijn het heel kleine gemeenten, dan krijgen ze in elk geval duizend gulden per jaar. Bij het opstellen van de plannen voor die activiteiten krijgen groeperingen die zich al veel met emancipatie be zighouden, een grote in breng. (Van c correspondenten) BRUSSEL, WASHINGTON - Nederland mag zijn nucleaire taak bij de zoge naamde korte-afstandartillerie opgeven als de regering in Den Haag instemt met het NAVO-plan in West-Europa raketten voor de middellange afstand op te stel len. Volgende week woensdag nemen de ministers van buitenlandse zaken en de fensie van de NAVO-landen m Brussel een besluit over dit plan, dat bedoeld is als antwoord op de opstelling in de Sowjet-Unie van raketten die West-Eu ropa bestrijken. Mogelijk zullen de Nederlandse strijd krachten van nog een of twee nucleaire taken ontheven kunnen worden als Den Haag terugkomt op het standpunt dat tot nu toe te vergeefs bij de bondgenoten is bepleit wel beslissen over produktie van de nieuwe raketten, maar pas over twee jaar een beslissing nemen over de installatie van de nieuwe wapens in West-Europa, afhankelijk van het over leg met Moskou over wapenbeheersing. Dit werd gisteren in Brusselse NAVO- kringen vernomen. Beperking van de nucleaire taken van de Nederlandse strijdkrachten tot drie of vier van de huidige zes is de belangrijk ste concessie waartoe de NAVO-part- ners in het Brusselse routineoverleg be reid zijn gebleken. De zes Nederlandse atoomtaken zijn: kor- te-afstandsartillerie, de Lance-raketten, de Nike-Hercules-raketten, de Starfigh- ter en F-16 die met kernbommen kunnen worden uitgerust, nucleaire zeemijnen die afgeworpen kunnen worden door Neptune-patrouillevliegtuigen en de zo genaamde atomaire vernietigingsmij- nen (ADM's). Dit laatste wapen wordt in de NAVO als verouderd en onbruikbaar beschouwd, reden om dit op de schroot hoop te gooien in het kader van de mo dernisering van de taktische kernwa pens, waartoe volgende week besloten zal worden. Nederland staat in het NAVO-overleg volledig geïsoleerd met zijn pleidooien voor terugdringing van de rol van de kernwapens in de defensie van de allian tie. De NAVO-partners zijn het er onder invloed van de Haagse argumentatie wel over eens, dat de afhankelijkheid van de NAVO van kernwapens niet mag toe nemen. Voorts is vastgelegd dat het aan tal nieuwe raketten (Pershing II en Crui se) die de NAVO in West-Europa wil op stellen, verminderd kan worden op grond van vooruitgang van de onder handelingen met Moskou over terug dringing van de zgn. Euro-strategische kernwapens (raketten en vliegtuigen voor middellange afstand). Naar de op vattingen van Washington moet daar over worden onderhandeld in het kader van Salt 3 en niet bij de MBFR-bespre- kingen over troepen vermindering in Wenen. De regering in Den Haag staat in de NAVO ook alleen met haar wens dat het Salt-2- verdrag over beperking van de strategi sche kernbewapening eerst door de Amerikaanse Senaat geratificeerd zou moeten worden voordat de NAVO tot invoering van de nieuwe raketten in West-Europa besluit Alleen van Belgi sche kant is dit standpunt ondersteund, maar de laatste weken is dit punt in het NAVO-overleg onder tafel verdwenen. De meeste NAVO-landen gaan ervan uit dat het Salt-2-akkoord door het Ameri kaanse parlement zal worden goedge keurd. Ook in Washington is gisteravond nog eens benadrukt, dat de NAVO-landen nieuwe kernwapens zullen opstellen, of Nederland nu „nee" zegt of niet. Een ho ge functionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken toonde zich niet in het minst bezorgd over het Nederlandse verzet. Het beves tigt de indruk, zeker na het .ja" van de Westduitse sociaal democraten, dat de VS het positieve besluit al op zak heb ben, wat de Brusselse bijeenkomst op 12 december slechts een formeel karakter geeft Naar het oordeel van de Amerikanen moet de NAVO in de komende dagen niet al leen een agenda voor de komende tien jaar vaststellen, maar ook via de druk van eigen bewapening de Sowjet-Unie en partners tot onderhandeling dwin gen. Tussen het besluit tot produktie en het in stelling brengen van de wapens, op zijn vroegst tegen eind 1983. ligt naar de smaak van de VS meer dan genoeg tijd om tot onderhandelingen te komen Die kunnen, zei de functionaris, binnen enkele weken of maanden beginnen. DEN HAAG (GPD) - De CDA-fractie heeft gisteren geen gemeenschappelijk standpunt op weten te stellen voor het kernwapen-debat, dat de Tweede Kamer vandaag zou houden. Nog steeds blijven de tien, dissidente, kamerle den (acht ARP'ers en twee KVP'ers) bij hun verzet tegen elke vorm van modernisering van deze wapens. Het kabinet-Van Agt lijkt onder druk van de WD zich met deze modernisering te kunnen vereni gen. Premier Van Agt heeft de CDA-fractie echter vorige maand toegezegd alles in het werk te zullen stellen om medestanders te krijgen voor het fractiestand punt. Dit houdt in dat een pro- duktiebesluit wel wordt geno men. maar dat de beslissing over de plaatsing van de nieuwe raketten pas later valt. In een poging steun hiervoor te verkrijgen, bezocht de minister president dan ook in de afgelo pen dagen zijn ambtsgenoten in België en Italië, waar de nieuwe wapens eveneens zullen worden geplaatst. Vandaag brengt Van Agt een bezoek aan Engeland Vooralsnog lijkt zijn missie ech ter weinig kans op succes te heb ben, zodat de opvattingen van de Tweede Kamer doorslag zullen geven. Indien de tien dissidente CDA'ers niet door de knieën gaan (en er is geen aanwijzing dat dat zal ge beuren), staat de toekomst van het kabinet op het spel. De PvdA lijkt op deze situatie in te willen spelen door de Kamer in de loop van het debat een motie voor te leggen, waarin zij eveneens haar afkeer van modernisering uit Hoewel de tekst van deze motie nog niet volledig bekend is, zal de Kamer daarin worden gevraagd om modernisering af te wij- In Den Haag viel gisteren te beluis teren, dat het voor deze princi piële tegenstanders moeilijk zal worden een dergelijke motie niet te steunen. Vandaar dat het CDA de bewindslieden Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en Scholten (defensie) nog eens na drukkelijk zal vragen of naar hun mening de „vertrekpunten" van het CDA kans hebben te worden aanvaard door de andere NAVO- landen. Het antwoord van de regering hier op zal bepalen of het CDA zelf ook nog de regering zal willen binden door het indienen van een motie. De CDA-fractie is van mening dat wat de NAVO in Brussel ook zal besluiten, het Nederlandse par lement het laatste woord zal heb ben. De fractie wijst de motie- Brinkhorst, die dit eveneens uit spreekt, op juridische gronden van de hand. Met de strekking (inhoud) is het CDA het echter wel eens. Overigens denkt ook het kabinet er zo over, maar mi nister Van der Klaauw ontraadde de motie, omdat hij het onjuist vindt het kabinet met een derge lijk voorbehoud naar Brussel te sturen. PPR vraagt onderzoek naar plannen staatsgreep in 1947 DEN HAAG (ANP) - Er moet een historisch onderzoek komen naar pogingen van de voormalige premier Ger- brandy en generaal Kruis in 1947 om koningin Wilhelmina te bewegen via een staats greep het toen zittende kabi- net-Beel aan de dijk te zetten. Ook admiraal Helfnch zou in dat complot hebben gezeten. Het Tweede-Kamerlid Walt- mans (PPR) heeft minister president Van Agt schriftelijk om zo n onderzoek gevraagd. Het kabinet-Beel zou achter de plannen gekomen zijn en alvast de burgemeesters van de drie grote steden hebben gealarmeerd. AMSTERDAM - De scheidende Amsterdamse wethouder Irene Vorrink wordt door haar opvolger Wim Polak de hand gedrukt. Polak werd gistermiddag in de Amsterdamse gemeenteraad gekozen met 29 van de 41 stemmen. Er werden elf blanco stemmen (VVD en CPN) uitgebracht. Irene Vorrink beheert de portefeuilles van openbare gezondheidszorg kunst en emancipatie gedurende 15 maanden en moest gezondheidsredenen haar post verlaten. Als minister en als wethouder heeft Irene Vorrink kritiek ondervonden. In Amsterdam spitste de kritiek zich toe op het beleid met betrekking tot de heroïne-problematiek. Burgemeester Polak zei 171 zijn afscheidstoespraak dat ook wat betreft haar werk voor de vrouwenemancipatie, Irene Vorrink zal worden gemist. Irene Vorrink zelf pleitte ervoor bij een volgende gelegenheid weer een vrouw als Wanne St. Nieolaas GORREDIJK (ANP) - Nederland heeft gisteren de warmste St Ni- colaasdag van de laatste vijftien jaar beleefd. Temperaturen van twaalf graden, zoals gisteren ge meten zijn, waren niet meer voorgekomen sinds 5 december 1965, toen het kwik in De Bilt doorging tot 12 2 graad CtWui n in Maastricht tot 13.5 graad Cel sius. Zeven jaar geleden werd er op 5 de cember overigens ook 11 graden gehaald, maar in de afgelopen paar jaar regeerde koning winter. Inzake Rijn-zoutverdrag Uit ziekenhuis BRUSSEL (GPD) - De Deense chauffeur van dr. Anne Vonde ling, die ernstig werd gewond bij het verkeersongeluk dat Vonde ling het leven kostte, is gisteren ontslagen uit het Mechelse Sint- Josefziekenhuis. De chauffeur, Jens Peter Bolvigt. ontsnapte op miraculeuze wijze aan de dood toen de Mercedes die hij bestuurde. 21 november op een autoweg bij Mechelen fron taal in botsing kwam met een Belgische „spookrijder", die ook bij het ongeluk omkwam. ADVERTENTIE De persoonlijke uitvaartpolis van Ardanta is een heel bijzondere uitvaartverzekenng Bij een sterfgeval vindt geen uitkering van geld plaats, maar wordt de begrafenis of krematie verzorgd Een verzekenng dus zónder financiële nasleep Voor inlichtingen Noord-Esmarkerrondweg 372, 7500 AH ENSCHEDE Tel 053 - 31 21 89 PARIJS (GPD) - De Nederlandse ambassadeur in Parijs, jhr. m. A. de Ranitz, heeft begrip voor de houding van de Franse regering inzake het Rijn-zoutverdrag. Hij heeft dit gisteren op Schiphol meegedeeld na zijn aankomst uit Parijs. Zoals bekend, is de Ne derlandse ambassadeur voor on bepaalde tijd teruggeroepen na dat de Franse regering maandag besloot het Rijn-zoutverdag niet aan het parlement voor te leg gen. Mr. De Ranitz vindt dat de Franse regering heeft bewezen dat zij zich toch bewust is van haar ver plichtingen. Wanneer het parle ment het bewuste wetsontwerp zou hebben afgewezen, zou het Rijn-zoutverdrag helemaal van de baan zijn geweest, meende de Nederlandse ambassadeur. „Het is Frankrijk nu in ieder geval duidelijk dat zij iets anders zal moeten doen om deze affaire tot een goed einde te brengen", aldus De Ranitz. In een officiële verklaring van de Franse regering, die pas gisteren publiek werd, wordt spijt betuigd dat „de regering in een situatie is geplaatst van waaruit het haar onmogelijk is een internationale afspraak uit te voeren". In de regeringsverklaring wordt nog eens onderstreept dut het plan om het afvalzout uit de El- zasser kalimijnen diep onder de grond op te slaan, wel degelijk uitvoerbaar is gebleken en dat er Ambassadeur De Ranitz nog geen alternatieve oplossing is voorgesteld die financieel haalbaar is en tegelijkertijd aan vaardbaar is voor het milieu. De regering is vastbesloten - aldus gaat de verklaring voort - zich hardnekkig in te zetten voor dat gene waartoe zij zich met andere Rijnstaten heeft verplicht, na melijk het reduceren van de zoutlozingen in de Rijn. De Fran se minister voor milieuzaken zei gisteren nog eens dat de zoutin- jecties diep de in de grond tech nisch en economisch de beste oplossing zijn. Terwijl het nieuws over het niet doorgaan van het internationale Rijnverdrag in de Elzas met grote opluchting werd ontvangen, vreest men er nu dat de regering zal wijken voor druk van de ver dragspartners om de produktie van de kunstmestfabrieken in Mulhouse, die het afvalzout ver oorzaken, drastisch te verminde- De Europese Commissie (dagelijks bestuur van de EG) hoopt dat zo snel mogelijk een oplossing ten aanzien van het Rijn-zoutverdrag wordt gevonden. De commissie is overigens geen mede-onderte kenaar van het Ryn-zoutverdrag en derhalve kan ze niets doen. De Europese Commissie heeft wel het chemisch Rijnverdrag mede ondertekend. De voorzitter van de Raad van de Westeuropese Unie hoopt dat met de Franse be slissing van afgelopen maandag geen eind is gekomen aan de twintig jaar oude droom van een Rtyn-xoutverdrag. Dt voorzitter, de Luxemburgse minister van buitenlandse zaken Gaston Thorn, verklaarde dit gister avond in Parijs. AMSTERDAM Concertgebouw - vrij 7. grote zaaL 20.15 uur. Concertgebouwor kest olv Kurt Sanderling. Za 8. grote zaal: 20.15 uur. Amsterdams Philharmomsch orkest. Zo 9. grote zaal: 11 uur, NOS: "Elisade amateurorkest, rechtstreekse radiouitzending Zo 9. grote zaal 20.15 uur, Camarata Lysy. Di 11. grote zaal: 20.15 uur. Amster dams Philharmonisch Orkest. Woe 12, grote zaal: 12.30 uur, lunchconcert door het Concertgebouworkest; 20.15 uur. Con certgebouworkest, olv Bernard Haitink. Stadsschouwburg do 6. 20.30 uur. Het Nationale Ballet. Vrij 7. 20 uur. De Nederlandse Operastichting: "Lucia di Lammermoor" Za 8,20.15 uur, Publiekstheater "De kale zangeres", van Ionesco Zo 9, 14 uur. De Nederlandse Operastichting, "Lucia di Lam mermoor". Ma 10, 20 uur. De Nederlandse Operastichting Jev- geni Oryegin". Di 11, 20.15 uur. Nederlands Danstheater "Folk songs" Theater De Balie -tm 13, 20 30 uur. Peter Faber in maat 45 Centrum Bellevue za8,di 11. woe 12, (try outs). 20 30 uur. Toneel groep Centrum: "Franz voo- K—* Werkteater - vrij 7, 20.30 uur DEN HAAG i Sien op Kattegat 10" Koninklijke Schouwburg do 6. 20 15 uur. De kleine Eyolf', Haagse Komedie. Vry 7, za 8, zo 9, "Het Wederzijds Huwelijksbe drog", van Pieter Langendijk Ma 10. 20 15 uur. Gals Karsenty Herbert "Mon pereavaitraison". Di 11 en woe 12.20,15 uur, "Die Csardasfurstin", Hoofdstad Operette Congresgebouw - do 6, 20 uur. jeugdconcert (12 25 jaar) door het Residentie Orkest. Za 8. 20.15 uur. Residentie Orkest Rossini, Poulenc. Tjaikowsky Zo 9. 19 uur. Diana Ross en haar orkest Appeltheater do 6. vrij 7, za 8, dl 11 en woe 12. 20 15 uur "Op de bodem", van Maxim Gorki, m.m.v. de gehele toneelgroep De Appel. HOT-theater do 6. vrij 7. za 8. 20.30 uur "Gebed voor mijn doch ter". door de Haagse Komedie. Zo 9, 14 uur. première van "Co- media del Smarte", door het kindertheater Pssstt. Di 11 en woe 12: "Kluft", bewegingstheater Bart Stuvf. Theater aan de Haven vrij 7. za 8. 20 30 uur. "De kleine Prins' Theatraction. Woe 12, Try -out van Medianeurose, Vrouwencaba ret Natascha Emanuels, 20.30 uur. Theater De Tobbe (Voorburg) vrij 7. 20.30 uur cabaret theater show "De jongste dag Rutger Weemhoff. Za 8. 21 uur. jazz. Het Escalator Orchestra, olv Aart Gisolf Zo 9, koffieconcert de meestergitaristGorgeOraison Di 11,20.30 uur. film "Les Petites fugues". Yves Yersin. LEIDEN Schouw hurg Vrij 7 en dl 11De goede mens van Sezuan", door Littens Sacrum, 20.15 uur. Za 8. "Opu.s 2", 20 15 uur, muzikaal programma met There se Steinmetz Woe 12. "Potasch en Perle- moer". Amsterdams Volkstoneel. 20.15 uur LAK-theatrr - do 6, Theatergroep Trezor Nacht der Tnbaden", 21 uur Vry 7. Theaterkollcktief Hare Majesteit Multiple Choi ce", 20.30 uur. Za 8, Lumiere Son. Jean Pool". Zo 9. 15 uur, kindervoorstelling: Boa Constrictor "Grote mensen"; 20 uur. Presentatie-avond: "Tussen de Schuifdeuren Woe 12. 2030 uur. Werkcentrum Dans. met o.a. een nieuw ballet van Ian Spink en "Windows" van Mel Wong Stadsgehoorzaal - vry 7, Residentie Orkest. 19 30 1c uit de serie concerten voor jong en oud Zo 9. Foyer. 11 30 uur, koffieconcert. K O VM 12. k.20.13

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7