actief in i vrije tijd Leidse jurist roept op tot geweld Stevenshof: ruimte voor 4200 huizen Wegwijs in Leiden müjijB Huisvesting wil meer waarborgen PAGINA 4 DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 Filmhuis In het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 wordt van avond een Nederlandse speel film vertoond. Het is "Andy, bloed en blond haar" van de uit Hengelo afkomstige Frank Wiering. De cineast confron teert een werkende jongere uit die stad met het "pseudo-hip- pe" milieu van Amsterdam. Hij ontmoet daar een mislukt fotomodel, die hem meeneemt naar een feestje waar hij ie mand neersteekt. Samen vluchten ze weg. De voorstel ling begint om 21 uur en de toegangsprijs bedraagt f4,- The Wild. Geese Vandaag is er een open avond in de sociëteit Catena aan de Kolfmakersteeg 8. Op deze bijeenkomst, die voor ieder een toegankelijk is, treedt de Ierse folkband "The Wild Gee se" op. De vijf muzikanten spelen het gehele spectrum van traditionele Ierse volks muziek. Dit varieert van dansmuziek en traditionele liederen tot de zogenaamde "slow airs" en straatliederen De groep heeft al vele platen op zijn naam staan. Het op treden begint om negen uur en de zaal is een uur eerder ge opend. Postzegelmarkt In samenwerking met het Ne derlands Postzegelcentrum organiseert de postzegelver eniging "Unicum" vanavond een postzegelmarkt in de wijkzaal van de hervormde wijkvereniging "Rehoboth" aan het Rapenburg 10. De markt is geopend van 1930 tot 22 uur en is voor zowel de be ginner als voor de ervaren verzamelaar gratis toegan kelijk. De Roomsoezen In het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 treedt morgenavond de Amster damse stijl- en rockgroep De Roomsoezen op. Het is een tienmansformatie die al en kele malen met succes in het Amsterdamse Paradiso speelde. De groep bespeelt de volgende instrumenten: bas, gitaar, saxofoon, trompet, drums, ukelule, accordeon. Zij brengen een show met veel show, flair en lol. Het concert begint om 21 uur Friesland. De Friese vereniging voor Lei den en omgeving "Fryslan" organiseert morgen een Sin terklaasavond in 't Parle ment aan de Nieuwe Rijn 52 Om zes uur wordt er begonnen met het eten van pannekoe ken Na de maaltijd is er gele genheid om te sjoelen, te knik keren, te schieten en boven dien is er een rad van avon tuur. Voor de winnaars zijn er verschillende prijsjes. Voor nadere inlichtingen: tel. 071-134557 of 071-891262 Brand door open haard LEIDEN - Door een verkeerde constructie van de open haard brak gisteravond brand uit in een woning van woningbouwvereni ging Ons Belang in de Alexan- derstraat. De brand bleef tussen de vloer en het plafond, maar breidde zich daar uit over een op pervlakte van acht vierkante me ter. De brandweer zag kans de zaak met één straal middeldruk te blussen. Er ontstond een scha de van zesduizend gulden. De brandweer wil naar aanleiding hiervan waarschuwen voor het gevaar van open haarden die ove rigens geheel volgens de voor schriften op een oud kanaal zijn aangesloten. Een kanaal, dat daar dikwijls niet geschikt voor is. LEIDEN - In het Academisch Zie kenhuis in Leiden zijn de vol gende kandidaten geslaagd voor het certificaat coronary care ver pleegkundige: de heer J.A.M. de Hoon en de dames M A. Boting. G.E.M.H. Cobben. E.H. Horjus. H.A.C. Koeleman, en W.M. Vrie- sekoop. LEIDEN - Het Bureau Huisvesting van de gemeente heeft de woningbouwvereniging "De Eendracht" een betere procedure voorgeschreven bij de voor dracht voor woningen. De chef van het bureau, de heer Dekker heeft de woningbouwvereniging daar over onlangs een bnef gestuurd. Zoals bekend kwam "De Eendracht" de afgelopen weken in opspraak door het toewijzen van een woning aan een familielid van een van de bestuursleden. Tot dusver was de handtekening van één van de be stuursleden op de voordracht voldoende. Het Bu reau Huisvesting constateerde echter dat er enkele malen verschillen van mening binnen de bestuur be stonden over een voordracht. Bovenalen scnnjit ae heer Dekker dat er bij het bureau twijfel is ontstaan of de toewijzing wel met de nodige zorgvuldigheid gebeurde. 'Interne problemen moeten in uw vereniging worden opgelost", aldus directeur Dekker, die daar aan toe voegt dat in dit geval ook maatregelen van het Bu reau Huisvesting noodzakelijk zijn. De genoemde maatregelen houden in dat elke voordracht in het vervolg door tenminste twee en b(j voorkeur drie bestuursleden moet worden ondertekend. Als voor drachten niet aan deze regeling voldoen worden ze niet in behandeling genomen en retour gezonden aan uw bestuur", aldus directeur Dekker. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent. kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden Koornbrugsteeg 7, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden. Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoete rwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c. spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325. geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. no. 122847, b.g.g. no. 124295. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders vcor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32. Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur. woe. 13.30-16 uur, do. 18.39-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.39-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier. Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In- formatie-over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9—17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerjcgracht 32. tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15, 29-21 uur. wo. 9-10, do. 19-20 uur. Tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren. Noocdeinde 2a, klachten spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs. Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), tel. 769253. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur, vrij. 14-16 uur, tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren. Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Het informatiecentrum voor onder zoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag 10-16 uur. 'Enig perspectief voor zwarte mens in Zuid-Afrika' t LEIDEN - "Alleen een gewapende opstand van de georganiseerde arbeidersbeweging kan enig per spectief bieden voor de positie van de zwarte mens in Zuid- Afrika". Dit staat in een proef schrift van de uit Zuid-Afrika af komstige jurist D. du Toit. Van daag promoveerde hij aan de Leidse universiteit tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Volgens Du Toit is alleen geweld de oplossing van het rassen probleem in Zuid-Afrika. In zijn proefschrift getiteld "Capital and Labour in South Africa" schrijft hij onder meer dat, "de Zuidafri- kaanse overheid telkens heeft onderstreept dat geen wezenlijke verandering in het huidige so ciale systeem zal worden getole reerd. Legale wegen voor de zwarte meerderheid om dergelij ke veranderingen tot stand te brengen bestaan niet. Pogingen om, ondanks de wettelij ke beperking, voor een democra tisch Zuid-Afrika te strijden worden volgens de wet als "terro risme" en "bedreiging van de staatsveiligheid" omschreven. Terrorisme is met de dood straf baar. Ook in de praktijk geeft de overheid er telkens blijk van dat alle serieuze politieke oppositie met alle nodige geweld zal wor den onderdrukt". De promovendus werd geboren in de stad Petrusville. Du Toit stu deerde in Kaapstad letteren en rechtsgeleerdheid. Na zijn afstu deren werkte hij enige tijd als on derwijzer, daarna was hij werk zaam bij een advocatenkantoor in Kaapstad. In deze periode was Du Toit tevens actief in de Zuid- afrikaanse zwarte vakbeweging. Nadat hij zijn vaderland om poli tieke redenen had verlaten was hij de laatste jaren als weten schappelijk medewerker ver bonden aan het Afrike studie Centrum in Leiden. In zijn proef schrift zegt de in 1975 naar Ne derland gekomen Du Toit. dat de Zuidafrikaanse economie volle dig afhankelijk is van de goedko pe arbeidskrachten. "Deze kun nen door massale onderdrukking van de zwarte meerderheid aan de werkgevers ter beschikking worden gesteld. Opheffing van de nationale onderdrukking in Zuid-Afrika betekent daarom opheffing van de kapitalistische produktiewijze zelf', zegt hij. Als oplossing voor het probleem draagt Du Toit de volgende op lossing aan: "Democratie in Zuid-Afrika kan alleen de vorm aannemen van een socialistische democratie: het alternatief voor de Zuidafrikaanse kapitalisti sche produktiewijze is een ge plande economie in openbaar be zit". In zijn proefschrift stelt Du Toit zichzelf de vraag hoe in een land als Zuid-Afrika de oevrijding tot stand kan komen. "Algemeen wordt erkend", zegt hij, "dat de bevrijding slechts het werk van de bevolking zelf kan zijn In te genstelling tot de rest van Afrika, behoort in Zuid-Afrika de meer derheid van de werkende bevol king tot de arbeidersklasse". De bevrijdingsstrijd in Zuid-Afrika berust daarom volgens Du Toit hoofdzakelijk bij de georgani seerde arbeidersbeweging. "De organisatie van de zwarte arbei ders rond een concreet pro gramma voor socialistische maatschappijverandering is voor de nationale bevrijdingsbewe ging een sleuteltaak. De massale bewegingen onder de zwarte ar beidersbevolking in afgelopen jaren hebben laten zien dat de tijd hiervoor meer dan rjjp is". Over de buitenlandse investerin gen zegt Du Toit dat deze steeds een onmisbaar deel van de totale investeringen gevormd hebben. "Het huidige onderdrukkende systeem van arbeids- en politieke verhoudingen is ontstaan mede dankzij de toevloed van buiten lands kapitaal". Du Toit "Het "gunstige" investe ringsklimaat dat zo is ontstaan, vormt op zijn beurt een belang rijke voorwaarde voor nieuwe in vesteringen en voor de over dracht van nieuwe technologie aan de heersers van Zuid-Afrika. Het is daarom in het belang van de buitenlandse investeerders in Zuid-Afrika en van die westerse regeringen", zegt Du Toit, "die zich op het standpunt van deze investeerders stellen, om werke lijke democratie in Zuid-Afrika te bestrijden". Du Toit zegt dat slechts de meest beperkte hervormingen (bij voorbeeld het recht van een ge goede zwarte minderheid om hun eigen woningen te bezitten) door dergelijke "democraten" worden ondersteund als veiligheidsklep voor de frustratie en strijdbaar heid van de zwarte bevolking. "Het doel blijft steeds om de ei gen belangen, en dus de voorraad goedkope arbeidskrachten, in stand te houden", aldus Du Toit. THIJS JANSEN Plan voor nieuwe Leidse woonwijk krijgt vorm De Rijndijk, nu nog een belangrijke verkeersader zal zijn functie grotendeels verliezen wanneer het westelijk deel van de Rijksweg II wordt aangelegd. scholen. Ze komen op twee plaat sen in de wijk en ze zijn zodanig geplaatst dat de grootste afstand vanaf de woningen niet meer dan 500 meter is. Verder is er ruimte gereserveerd voor een wijkge- bouw, schooltuinen en twee sportvelden. Vijf hectare in de Stevenshof is bestemd voor de vestiging van bedrijven die el ders uit de stad moeten verdwij- Wordt in de toekomst het gedeelte van de Rijksweg 11 tussen Rijksweg 44 en Rijksweg 4 aan gelegd dan vormt deze weg de af sluiting van de wijk aan de west kant. De aanwezigheid van de rijksweg opent de mogelijkheid om de Rijndijk die nu een belang rijke verkeersfunctie heeft te doorbreken. Het verkeer wordt dan geleid via de aangrenzende woonbuurt. Geluidshinder De gemeente gaat er bij het plan van uit dat het rijk een locatie subsidie zal verlenen. Dat is on der meer noodzakelijk omdat het woongebied wordt omsloten door wegen die geluidhinder veroorzaken. Zo zullen bij de aanleg van de Rijksweg 11 ge luidswallen opgeworpen moeten worden. Ook de ontsluiting van de wijk in de richting van de stad wordt erg kostbaar. De spoor baan Leiden-Den Haag zal om hoog gebracht moeten worden en worden voorzien van een tunnel. Nog deze maand zullen over het plan de eerste besprekingen plaatshebben met provincie en rijk. Vanavond wordt de struc tuurschets besproken in de ge meentelijke ruimtelijke ordening. LEIDEN - De plannen voor de bebouwing van de Ste- venshofjespolder (het gebied dat wordt omsloten door Rijndijk, Rijksweg 44 naar Wassenaar en de spoorlijn Leiden-Den Haag) beginnen vastere vorm te krijgen. Dezer dagen is voor het gebied een structuurschets ge publiceerd, waarin globaal de bestemmingen voor het gebied worden vastgelegd. Halte In de schets is ervan uitgegaan dat de Spoorwegen een treinhalte De Vink zullen openen. Op korte af stand daarvan is ook het wij kwinkelcentrum gedacht. Aan de wijkontsluitingsweg is ook nog een buurtwinkelcentrum ge pland van geringe omvang. Een onderzoek van het Centraal Insti tuut voor het Midden en Klein bedrijf dat op het ogenblik plaats vindt moet op dit punt meer dui delijkheid brengen. Bij het maken van het plan is ervan uitgegaan dat het wonen en de groenvoorzieningen zo goed mo gelijk op elkaar worden afge stemd. Er komt welliswaar een een wijkpark in het centrum maar ook in de directe omgeving van de huizen zal groen worden aangelegd. De molen die nu in de polder staat zal gehandhaafd blijven, en moet vanuit het om ringende landschap zichtbaar zijn Scholen Voor Stevenshof wordt rekening gehouden met de bouw van 5 a 6 lagere scholen en 3 a 4 kleuter- Uitgegaan wordt van de bouw van 4200 woningen. Ze zijn toebe dacht aan de volgende catego rieën: 380 voor bejaarden, 290 zgn. Van Damwoningen en een- en tweepersoonshuishoudens, 590 twee- en driekamerwonin gen, 1260 vierkamerwoningen en 1680 vijf- en meerkamerwonin- gen. Van alle woningen zullen er 1460 gestapeld worden gebouwd. Dat is rond 35% van het totaal. In de nieuwe Leidse woonwijk ko men zowel woningwet, premie- huur, premiekoop als vrije sec torwoningen. Van deze laatste - dure - woningen zullen er slechts 380 worden gebouwd. De wonin gen worden verdeeld over een drietal "buurten" Scheidslijn is de ontsluitingsweg die dwars door Stevenshof komt te lopen. Een buurt komt ten noorden van deze weg en grenst aan de be staande Rijndijk tussen De Vink en de Haagsche Schouw. De bei de andere komen ten zuiden van de ontsluitingsweg en de opzet daarvan wordt sterk bepaald door twee nu al aanwezige wate ren, de Dobbewatering en de Veenwatering. Opzet van het plan is om deze wateren zoveel mogelijk hun vorm te laten be houden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4