Bewoners zijn gewoon in een hoek getrapt LEIDEN breekt DOCOS 24 uur in touw voor gehandicapten iu Meters hoge vlammen Inspraak als verplicht nummertje? Brandweer gaat meer aan de weg timmeren Hollantsche Htm* DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 LEIDEN Wim van Hanegern r Wim Rijsbergen LEIDEN - Tafeltennisvereniging Docos werpt zich volgend weekeinde (vijftien en zestien december) vierentwintig uur onafgebroken in de strijd voor de gehandicaptensport van Club '58, de noodlijdende Leidse sportver eniging voor geestelijk gehandicapte kinde ren. Het festijn dat in het sportcentrum. Vijf de Groenesteeg 107, plaats heeft, heet "Docos Varia" en bestaat uit sport, spel en muziek. Een belangrijk bestanddeel van "Docos Varia" is de tafeltennismarathon door negen spelers en één speelster, die zaterdag om twaalf uur begint met een duel tussen Wim van Hane gern en Wim Rijsbergen en onafgebroken voortduurt tot zondag twaalf uur. Docos pro beert ook zoveel mogelijk prominenten te strikken om de eigen spelers af te wisselen. Dick Tesselaar (onderwijs-wethouder), Cor van Zijp, Ad. Paulussen (voorzitter Neder landse Tafeltennis Bond), Jelle de Lange (voorzitter van Club '58) en Davie Fletcher (Schots folk zanger, woonachtig in Alphen aan den Rijn) zijn al bereid gevonden. Op sportgebied staan verder demonstraties van schermen (zaterdag om kwart voor twee), boksen (half drie), judo (vijf uur) en kruis- boogschieten (zondag om elf uur) en een schaaksimultaan (zaterdag om kwart over drie) op het programma Als speciale attractie zal burgemeester Vis za terdag om één uur een spel spelen dat behal ve in Oxford, de Engelse zusterstad van Lei den, nergens ter wereld wordt gespeeld. He heet "Aunt Sally" en bestaat eruit dat me houten paaltjes een poppetje dat negen ter verder op een paal staat omver moet 1 den gegooid. Het element spel komt verder naar voren in een variamarkt met ballen gooien, sjoelen, rad van avontuur, prijsschieten, enz. En dan de muziek; die bestaat voornamelijk uit folk. Zaterdagavond van half negen tot half drie treedt een groot aantal artiesten uit binnen- en buitenland op. Naast de al genoemde Da vie Fletcher zijn dat Rex Reason (blues), Jer ry Spurlock (folk), Jon Wyce ("de koning van de troubadours"), Christien Eterman (folk) en onder voorbehoud het Circus van Kees Ouwejan. Het feest wordt om half drie beëin digd met een bezoek van Prins Theo den Eer sten van carnavalsvereniging De Hutspotten. Ook tussen de bedrijven door zullen diverse artiesten optreden. Zaterdag om kwart over vier Davie Fletcher en Rex Reason, zondag om twee uur, na een uurtje disco, Yvonne en Monique (country) en om drie uur wordt de rmale verzorgd door de Burchtknotsers. Metershoge vlammen schieten uit een pand aan de Mare. Eén van de indruk wekkendste branden van de laatste jaren (achttien maart vorig jaar». LEIDEN - "Ze lijken alle maal op het schilderij in de Lakenhal waar burge meester Van der Werff z'n arm aanbiedt als voedsel aan de hongerende bevol king. Ze zijn het beleg van 1574 nooit te boven geko men. Het zijn altijd hon- gerlijers en armoedzaaiers gebleven op zoek naar hutspot met klapstuk. De armoede straalt van ze af en is erfelijk geworden Zelfs de dikken zien er niet welgedaan uit, maar voos alsof ze met een fietspomp zijn opgeblazen" Bovenstaand citaat komt uit Jan Wolkers' Kort Amerikaans, ge schreven in november 1962. Een weinig vleiend oordeel over de Leidse bevolking. Een citaat dat op geen enkele wijze verhult dat Leiden op dat moment één van de armste en armoedigste steden van Nederland was. Zelfs de sta tige gevels van het stadhuis en Rapenburg konden die werke lijkheid niet langer verbergen. Toch duurde het nog tien jaar voor dat het Leids gemeentebestuur zich, met de moed der wanhoop, tot de rijksoverheid wendde voor het verkrijgen van extra finan ciële steun. "Leiden in last", heet het drukwerkje waarin een uit- gebreidde opsomming werd ge geven van de noden van Leiden Het verrottingsproces was op dat moment zover gevorderd dat het gemeentebestuur dreigde Gods water maar over Gods akker te laten stromen. De Leidse bevol king leek al lange tijd daarvoor het moede hoofd in de schoot te hebben gelegd. Ontwikkeling Leidens VVD-burgemeester A.J Vis zegt daarover in een inter view, in november 1972: "Rond de eeuwwisseling had Leiden na Maastricht het grootste aantal imbecielen en drankzuchtigen van Nederland". En: "Als bevol king heb je een minimale ont wikkeling nodig om actie te kun nen voeren. De bestuurlijke ca paciteit in Leiden is gering door dat de bevolking daartoe de ei genschappen mist" In het smeekschrift aan het ryk spreekt het college van burgemeester en wethouders over een hoog per centage van minder geschikten die onder de arbeidersbevolking is ontstaan als gevolg van de ach terlijke sociale- en hygiënische toestanden. Bovenstaand gemeentelijk proza maakt duidelijk dat het Leids stadsbestuur (nog geen tien jaar geleden) niet wist had over hoe de in verval geraakte binnenstad uit de problemen moest komen. Van inspraak was nauwelijks sprake "Vroeger accepteerde je alles maar wat de "hoge heren" deden. In spraak? Daar stond je helemaal niet bij stil", aldus de heer Rooij- akkers (56) van de Korte Mare. Hij is opgegroeid in de wijk Noord- vest waar zijn grootouders vanaf 1880 een kolenhandel hadden. De Langegracht was toen nog een echte gracht. "Het laden en los sen gebeurde met de trekschuit", vertelt hij. Rooijakkers heeft van kinds af in de zaak gewerkt, tot de komst van het aardgas, toen moest hij het opgeven. De rasechte Leidenaar heeft zijn buurt door de jaren heen zien verloederen. De verpaupering van de grachtenpanden, de grote verkeersdoorbraken en het dem pen van de Langegracht. Hij heeft het allemaal meegemaakt. De "vooruitgang" heeft diep ge sneden in het vlees van Noord- vest. "Er zijn enorm veel fouten LEIDEN IN LAST zo heette het boekwerkje dat tien jaar geleden ver scheen en waarin het bestuur van deze stad haar nood klaagde over de nijpende problemen waarmee Leiden te maken heeft. In de zeventiende eeuw was Leiden na Amsterdam de grootste en bloeiend- ste stad van Nederland. Drie eeuwen later zit Leiden met de erfenis van de rijke geschiedenis: de op één na grootste binnenstad van ons land. Verkrotte woonbuurten, haveloos uitziende open plekken en vervallen monumenten bepalen in belangrijke mate het gezicht van die binnen stad. Leiden is schrikbarend in verval! Tien jaar later is "Leiden in herstel" het motto van het Leids gemeentebe stuur. Pogingen om het proces van aftakeling te stuiten lopen als een rode draad door de stad heenWordt de Leidse binnenstad weer leefbaar of is Leiden nog steeds in last? Het antwoord op die vraag geeft een serie artikelen die de komende weken in deze krant verschijnt. gemaakt in het verleden", zegt Rooijakkers beslist. "We zijn overspoeld met verkeer en de achteruitgang van de buurt zet zich nog steeds door" Inspraak De Langegracht zo n twintig jaar geleden, nog een echte gracht Pas in de tweede helft van de jaren zestig werd "de inspraak" een gevleugelde uitdrukking. De Leidenaar komt in verzet. Met name in de stadsvernieuwings gebieden worden bewonersac ties waargenomen. De protesten richten zich voornamelijk tegen de kaalslag. Het progressieve college van B en W dat in 1974 aantreedt maakt ernst mat de aanpak van de binnenstad. De in spraak hoort er vanaf dat mo ment bij maar verloopt volgens weinig formele procedures. Het is de bedoeling van het nieuwe stadsbestuur om Leiden van de status "probleemstad" af te hel pen. De aanpak van wethouder Waal (ruimtelijke ordening en stadsontwikkeling) getuigt van dadendrang: er moet een (struc tuur )plan worden gemaakt voor de hele binnenstad, samen met alle betrokkenen en belangstel lenden. In dat totaal-plan moet worden aangegeven wat er in de toekomst (de komende 10 a 15 jaar) met de binnenstad gaat ge beuren by voorbeeld op het ge bied van wonen, werken, winke len en verkeer. Het plan kwam er De inspraak was kort en krachtig. Maar iedereen kan weten welke koers de gemeente vaart. Het structuurplan geeft richting aan de stadsvernieuwing die in alle buurten in de binnenstad op gang is gekomen, o.a. in De Camp. Ma- redorp, de Pieterswijk. de Haver en Gortbuurt, D'Oude Morsch en Noord vest. Plannen Tegelijkertijd is de gemeente door gegaan met het maken van be stemmingsplannen voor delen van de binnenstad. Immers, al leen via een bestemmingsplan is de gemeente in staat om recht streeks (zo nodig via de rechter) haar invloed te laten gelden en ongewenste ontwikkelingen te gen te houden. Het structuurplan biedt die juridische kracht niet. Terug naar de wijk Noordvest (de Duurt die ligt tussen de Maresin- gel en de Oude Singel) waar de strijd om een bestemmingsplan al geruime tijd geleden is losge brand. Pas in januari besloot de gemeente om in samenwerking met de buurtbewoners zo'n plan op te stellen. In vier vergaderin gen, in een tydsbestek van twee maanden, moest het bestem mingsplan uit de grond worden gestampt. De bewoners voelden Negen tweede-jaars studenten van het Sociologisch Instituut in Lei den. die een onderzoek instelden naar de totstandkoming van het bestemmingsplan voor Noord- vest, kwamen tot de vernietigen de conclusie dat de inspraak van de bewoners volledig heeft ge faald. Leidse ambtenaren zouden slechts in zeer geringe mate ojjen staan voor bewonersinvloed en de gemeente zou zich absoluut niet hebben gehouden aan de no ta "afspraken over inspraak" De inspraak wordt een "verplicht nummertje' genoemd en een "manipulatietechniek ter legiti mering van het beleid" (het ver kopen van de gemeentepolitiek dus). Niemand wil zeggen dat de on- voorzichtigheidonacht zaamheid. onoplettendheid, enz. onder de mensen toe neemt. Hoofd preventie Van Oosten van de Leidse brand weer: "Dan zeg je zo snel dat de mensen dom zijn en dat wil ik niet." Maar feit is wel dat het aantal ongelukjes en brandjes nog steeds toeneemt. En onachtzaamheid is altijd al de meest voorkomende oor zaak van brand geweest. "Ik geloof niet dat de mensen zelf zoveel onachtzamer zijn, maar door de komst van al lerlei moderne apparatuur is de kans op ongelukken en brand veel groter geworden meent officier Taal van de Rotterdamse brandweer. Zijn baas, hoofdcommandant Vossenaar. acht de tijd in elk geval rijp vooreen intensieve voorlichtingscampagne. Hij heeft in de Verenigde Staten een methode opgepikt die het volgens hem ook in Nederland goed zou doenAls er ergens in de stad brand is geweest gaat de brandweer drie dagen daarna met de buurt om tafel zitten om na te kaarten over de brand. Hoe kwam het nu. Wat waren de eventuele problemen bij het blussen. En hoe had de brand misschien voorkomen kunnen worden? Op zo'n moment, aldus Vosse naar, heeft het zin om met preventie-adviezen te komen. omdat de gedachte aan brand nog sterk leeft Het is met de bedoeling dat dat bij elk brandje gebeurt. "Al leen als een brand aanspreekt en de mensen de sch rik te pak ken hebben", licht officier Taal toe. Dat zal meestal zijn als het een hele grote brand is af als er slachtoffers vallen, maar ook bijvoorbeeld als het blussen bemoeilijkt werd door veel Ifout/geparkeerde auto's. De Rotterdamse brandweer heeft geen personeelsuitbrei ding nodig om deze voorlich tingscampagne te kunnen uitvoeren. Het isde bedoeling dat dezelfde ploeg die de brand heeft geblust de buurt weer ingaat Die ploeg zit dan in de uitrukdlenst zodat het kan voorkomen dat ze worden weggeroepen vooreen andere brand terwijl ze in het buurt huis achter een bak koffie zit ten. Maar wat dat betreft valt er in Rotterdam wel wat te re gelen. want er zijn dertien brandweerposten Wanneer de campagne gaat be ginnen is nog niet bekend, men «s nog druk bezig met de ivorberetdingenmaar het is de bedoeling dat dat op zo kort mogelijke termijn ge beurt. Ook m Leiden is men bij de brandweer van mening dat er meer aan voorlichting moet worden gedaan. Van Oosten: "We willen ook wat meer aan de weg gaan timme ren Er is geen speciale aan leiding. maar we vinden dat we er gewoon mee naar buiten moeten komen. We moeten wel elk jaar weer meer uitrukken, het ligt nu tussen de 1100 en 1200 maal uitrukken per jaar. Daar is dan ook hulpverle ning bij". De Leidse brandweer komt naar buiten door middel van fol dertjes, er is nel een hele serie in bestelling. Van Oosten had nog met van de Rotterdams- Amerikaanse manier ge hoord. maar het lijkt hem zo op hel eerste gezicht een zin nige zaak te zijn. "Er kunnen een hoop positieve dingen uit komen Je voorkomt iti elk ge val een ongecontroleerde reactie in de buurt Want als er brand is geweest heeft ie dereen ineens het idee dat hij met meer veilig woont. Kom je een aantal dagen later terug met gerichte voorlichting dan vangt dat de angst inde buurt op- En ondercommandant Van der Staag can de Leidse brand weer zegt: "Het idee daar zit wel wat in, want de meeste mensen hebben nog nooit brand gehad en preventie zal ze een zorg zijn. Maar als er dan in de buurt brand is ge weest wordt daar wel een poosje over gepraat". Er is in Leiden nog nooit over een dergelijke aanpak gedacht. En Van Oosten i^eegt hem min of meer van tafel met de op merking: "Zo n aanpak heeft alleen wel personeelsconse- quenttes voor de brandweer. We zitten hier met een be roepsbrandweer can zestig man In Rotterdam zijn het er geloof ik ruim vijfhonderd, dan gaat dat wel wat i diger he...". De heer Rooyakkcrs zegt daarover "We kregen staande de vergade ring hele boekwerken en bouw plannen onder de neus geduwd. Alles wat door de bewoners is in gebracht werd van tafel geveegd. Het kwam erop neer dat we enkel maar "ja" mochten knikken Daar zyn we niet ingetrapt. Ik weet wel dat we door de mensen, voor wie we het vakje rood heb ben gemaakt, gewoon in een hoek zyn getrapt. Wat die wet houder Waal heeft gedaan dat is zo vies en zo vuil. Hy lapt de hele burgerbevolking gewoon aan zyn laars. Ik heb er een ding van ge leerd, dat is dat ik nooit meer ga stemmen voor de gemeente raad". JAN RIJSDAM Volgende keer reacties op het in spraakrapport Hoe staat 't met de verkoop van uw huis

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3