Nieuw Nijeveld: aan betere naam werken VVD blijft voor tunnel 0= eidse agenda Speeltuin Leiderdorp opknappen TUSSEN ENDEPOEL EN LOMMERLUST IN WARMOND STAD EN RAND Jongerensoos in Wassenaar WASSENAAR - Naast het opzetten en in standhouden van een jongerensoos en een activiteitensoos vind ik het ook belangrijk als wij ertoe kunnen bijdragen dat de jon geren zich mondiger gaan gedragen. Je zou aan je werk meer inhoud kunnen ge- Dit jongerencentrum moet zich volgens de plannen van het me dewerkersteam van een jeugdca- fé, dat het in feite tot nu toe was, ontwikkelen tot een trefpunt waar jongeren naast het uit- gaanssfeertje ook in contact ko men met culturele zaken en al lerlei handvaardigheids-activi teiten. Het uit 12 mensen bestaande team van vaste medewerkers van Nieuw Nijevelt heeft een plan gepresenteerd waarin allerlei ac tiviteiten worden opgesomd die in de nabije toekomst moeten worden gebracht. Het gaat hier om onderwerpen als fotografie, zeefdrukken, volksdansen en yo ga, zilversmeden, tentoonstellin gen enzovoorts. De stichting kampt echter met problemen, zowel op het ruimte lijke als op het organisatorische vlak. "Wij zijn nu bezig om de leegstaande lokalen hier in dit gebouw te krijgen van de ge meente. Er zijn ooit toezeggingen geweest van de kant van de ge meente dat we het hele gebouw zouden krijgen. De muziekschool die hierin zat, is nu verdwenen en de bovenverdieping staat gedeel telijk leeg", aldus Aat, die een jaar geleden is begonnen als beroeps kracht voor Nieuw Nijevelt. Beperkte ruimte De stichting die zo'n 100 min of meer vaste bezoekers telt, heeft de beschikking over de beneden verdieping van het gebouw. Deze ruimte is echter te beperkt en te oneconomisch ingedeeld om daar naar behoren te kunnen werken. Als Nieuw Nijevelt het hele gebouw kan huren van de gemeente dan wil de stichting de overige lokalen in het gebouw, die nog wel bezet worden door onder andere een pottenbakker en de Vrienden van Wassenaar, blijven onderverhuren. "Wij zijn zeker niet van plan om de mensen die er nu nog in het gebouw zit ten, weg te pesten. Je zou het bij voorbeeld veel beter zo kunnen inrichten dat er wordt samenge werkt. Hier zit een pottenbakker in het gebouw, die bijvoorbeeld cursussen zou kunnen opzetten ven als je erin slaagde de bezoekers van het jongerencentrum weerbaarder te maken", zegt Aat Smits, de enige beroepskracht van het open jongerencentrum Nieuw Nij evelt, dat is gehuisvest in het voormalige politiebureau aan de Van Zuylen van Nij- eveltstraat in Wassenaar. voor de jongeren die hier ko men", aldus Aat. Jelle Dettingmeyer, coördinator van de programmaraad van de stichting, voegt daaraan toe dat het gebouw op zich wel in een prima staat verkeert, maar dat de ruimte die men nu ter beschik king heeft "naar ons idee niet mooi genoeg is". "Maar zolang we geen zekerheid hebben over de bestemming van de rest van het gebouw kunnen we niet gaan verbouwen". Het gebrek aan ruimte remt allerlei activiteiten. Niet alleen het orga niseren van handvaardigheidsac tiviteiten, maar ook bijvoorbeeld het organiseren van een muziek- concert geeft problemen. "Wij kunnen geen goede en daarmee vaak dure groepen uitnodigen omdat we maar een beperkt aan tal mensen kunnen binnenlaten. Je krijgt dan niet genoeg geld binnen om quitte te spelen", ver telt Aat. Jelle Dettingmeyer, één van de mensen van het eerste uur bij Nieuw Nijevelt vertelt dat de aanzet zo'n drie jaar terug door de discussie opgezet en onder meer door middel van een enqüe- te gepeild wat de wensen en de behoeften zijn van mensen die Nieuw Nijevelt bezoeken. "We worden in elk geval weer een open jongerencentrum. Voor een aantal mensen is het dat al, maar voor mij nog niet genoeg", zegt Aat Smits die er nog eens op wijst I dat de bezoekers meer inzicht kan en moet worden gegeven in allerlei maatschappelijke en poli tieke situaties door middel van een jongerencentrum. "Je moet ze zelf een inzicht geven door bij voorbeeld een cabaretgroepje hier naartoe te halen, dat een stuk brengt over een of ander probleem. Daar moeten we naar toe. Want de groep die hier komt is niet de elite. Het zijn voorna melijk werkloze en werkende jongeren". Slechte naam Aat Smits en Jelle Dettingmeyer"Een verbetering van de ruimte zal ook het functioneren van Nieuw Nijeveld verbeteren een klein groepje mensen in Was senaar is gegeven. "Het werd op gericht door enkele ontevreden jongeren die nergens in Wasse naar terecht konden". De ge dachte. van een jeugdcafé stond toendertijd centraal. Intern on stonden er echter moeilijkheden tussen een zogenaamde "thee- groep" en een "biergroep", die zich, zoals de naam het eigenlijk al zegt, bezig hielden met twee verschillende vormen van tref centrum. 'De tweeslachtigheid werkte remmend op de vergaderingen. Er kwam een onderlinge ruzie", aldus Jelle. Daarnaast liep de or ganisatiestructuur van het geheel ook al in het honderd. Daarmee belandt men bij het tweede probleem waar de stichting mee heeft gekampt en waar nu wat meer lijn in zit het organisatori sche vlak. 'Er is nu meer structuur in het werk. Nu vinden er discussies plaats waarom iets wel en niet wordt aangeschaft. Toen ik hier kwam werken was er nog geen paperclip", aldus Aat. Dit neemt echter nog niet weg dat de stich ting nog kampt met een tekort aan medewerkers, die alle activi teiten op poten kunnen zetten en houden. "Dat is een probleem. Als er iemand wegvalt dan is het erg moeilijk om het ontstane gat op te vullen", zegt Aad Smits. Medewerkers Hij en Jelle verwachten echter dat met een toename van het aantal bezoekers ook de animo om me dewerker te worden zal toene men. "Het gaat daarbij niet om in eerste instantie deskundige men sen maar mensen die inzet tonen. Die deskundigheid komt dan wel vanzelf', vult de beroepskracht aan. De medewerkers die er nu bezig zijn, hebben in elk geval een bre- Een moeilijkheid waar het team medewerkers mee te kampen heeft, is de slechte naam die Nieuw Nijevelt in het verleden heeft meegekregen. "De publie ke opinie over ons is erg slecht. De politie houdt volgens ons zelfs overvloedig veel toezicht op het gebouw", aldus Jelle. "Ja, het is ook vaak moeilijk func tioneren. Je moet alles maar steeds goed gaan praten, als er bijvoorbeeld te veel geluid soverlast is voor de buurt. Omge keerd willen de jongeren weer harde muziek", vult Aat aan. "Ik kan in elk geval zeggen dat het bestuur op een goeie manier pro beert de tent draaiende te hou den. Wat het beleid en de finan ciën betreft hebben we een goed bestuur. Een verbetering van de ruimte zal ook het functioneren van Nieuw Nijevelt verbeteren". "Er is nu eindelijk een vrouwelijke ambtenaar hier komen kijken om te weten waarover we nu al die tijd hebben gepraat. De gemeen te wist amper wat hier in het ge bouw zat", zo omschrijft Aat ten slotte het contact tussen de eige naar van Nieuw Nijevelt en de stichting zelf. CHARLES LENNARTZ Expositie van pastor in Warmond WARMOND - Schilder- en te kenwerk van Godfried Claassen is deze maand te zien in het verpleegtehuis 'Mariënhaven' in Warmond. Het werk van Godfried Claas sen, die als pastor werkzaam is in Hazcrswoude, omvat rivierlandschappen, stille vens en portretten. Ze zijn uitgewerkt in olieverf, aqua rel, pastel en gouache. Veel van zijn werk is tijdens een vakantie tot stand ge komen. Zo reisde de kunst zinnige pastor dit jaar langs de rivieren van Midden-Ne derland. Hij deed tijdens de ze laatste vakantie veel in spiratie op zoals op deze ex positie wordt aangetoond. De expositie van Godfried Claassen duurt tot en met 29 december. Men kan er dage lijks van 10 tot 21 uur te recht. WARMOND - De VVD in Warmond blijft vastberaden vechten voor een fietsers- en voetgangerstunnel onder de Schiphollijn (nabij de Van Wassenaarstraat), die de verbinding moet vormen tussen de woonwijken Ende poel en Lommerlust. r fietsers en voetgangers onder de LEIDERDORP - De speelplaats van de buurt en speeltuinvereniging Achthoven in Lei derdorp heeft hard een opknapbeurt nodig. Zo moet onder andere het zwembad worden geverfd met een speciale zwembadverf en moet de toplaag van het trapveldje opnieuw worden geasfalteerd. Daarnaast behoeft het opslaggebouwtje een grondige opknapbeurt. Daarom heeft de speeltuinvereniging Achtho ven al geruime tijd geleden aan de gemeente Leiderdorp gevraagd om geld beschikbaar te stellen voor de verbetering van de speel plaats. Er zou een bedrag nodig zijn vah on geveer 25.000 gulden. Het gemeentebestuur onderkende wel dat het terrein nodig moest worden opgeknapt, maar het verbeteren moest steeds worden uitgesteld omdat ver schillende zaken elkaar doorkruisten. Zo is het terrein waarop de speelplaats is gele gen geen eigendom van de gemeente maar van de heer Visscher. Met het aannemings bedrijf van Visscher was een overeenkomst gesloten tot bruikleen van het terrein. Deze overeenkomst liep echter per 1 april van dit jaar af en de gemeente wilde geen hoge inves tering voor de verbetering van het terrein 1 doen voordat zeker was of de overeenkomst wel kon worden verlengd. Inmiddels heeft het bedrijf laten weten bereid te zijn de over eenkomst met vijf jaar te verlengen. Daarnaast had de gemeente nog twijfels omdat Achthoven niet de enige speelplaats in Lei- i het trapveldje geasfal- 'derdorp is die dient te worden verbeterd. Ook het terreintje Hubrechtplein/Maurits- singel behoefde een grondige opknapbeurt. Bij het tegen elkaar afwegen van beide speelplaatsen is echter gebleken dat alle twee even hard dienen te worden opgeknapt. Nu de kostenraming voor Achthoven gereed is, stellen burgemeester en wethouders van Leiderdorp dan ook voor om een bedrag van 18.000 gulden beschikbaar te stellen voor de opknapbeurt en het nodige materiaal. De vereniging zelf zal een stuk zelfwerkzaam heid inbrengen zodat een eerder genoemd bedrag van 25.000 gulden niet nodig blijkt. De Leiderdorpse gemeenteraad zal maandag beslissen over deze zaak. Warmond: zorg over bouw in Voorhout WARMOND/VOORHOUT - De gemeenteraad van Warmond maakt zich zorgen over het bou wen van woningen in Voorhout. Vanmiddag, tijdens de behande ling van de begroting voor het volgend jaar, liet met name Pro gressief Warmond weten het te betreuren dat Voorhout nog al tijd geen contact heeft opgeno men met Warmond. Het CDA vond dat de geloofwaardigheid van het plan was weggenomen. "Waarom", aldus de CDA- woordvoerder, "hebben burge meester en wethouders nog geen initiatieven genomen om over de problemen te praten?" Warmond, dat zelf geen grond heeft voor het bouwen van woningen, heeft de nieuwbouw-aantallen die door het ryk zijn toegestaan, afgestaan aan Voorhout. Voor hout zou 1500 huizen in de wijk "Oosthout" bouwen. De gemeen teraad van dit dorp veegde het plan echter van tafel. Hij vond dat het gemeentebestuur een andere opzet moest maken. Volgens de raadsleden was het aantal vrije- sectorwoningen te groot. Dit bleek vanmiddag bij de behan deling van de algemene be schouwingen in de Warmondse raad. Daarbij plaatsen de ge meenteraadsleden kanttekenin gen bij het gemeentelijk huis houdboekje voor 1980. Dnofficiële ^tellingen wijzen op rond de 100 fietsers, die van het tunneltje gebruik zullen gaan maken, terwijl de tunnel voorts van belang is voor de contacten tussen bewoners van de beide woonwijken. Dit alles maakt het voor de WD aanvaardbaar 14.000 gulden uitte geven voor het maken van een schetsplan en een globale begro ting, die nodig is voor het indie nen van een subsidie-aanvraag. Noch het CDA, noch Progressief Warmond (PW) besteedden in hun algemene beschouwingen aandacht aan deze zaak. Afsluiten De Laan van Oostergeest mag vol gens PW en de WD niet worden herbestraat en moet voor alle au toverkeer worden afgesloten. Handhaving van de huidige grintverharding doet recht aan het unieke en rustieke karakter van deze laan en voorkomt een gebruik door auto's, zo werd ge steld. Burgemeester en wethouders wil len de laan bestraten en daarop een éénrichtingsverkeer voor au to's instellen. De christen-demo craten staan achter deze plannen van B en W. Het CDA vroeg zich nog wel af of de eigenaren een bijdrage leveren. Het CDA toonde zich verder ver baasd dat er nog geen bouwpro gramma voor Lommerlust was. De Stichting Eigen Woningbezit, die met de woningstichting "Warmunda" de woningen in Lommerlust gaat bouwen, was naar de mening van PW wat te automatisch van "stal" gehaald. De stichting Eigen Woningbezit heeft namelijk al eerder wonin gen gebouwd aan de Kloosterwei en Vlietwei. Het was (de Progres sieven) niet duidelijk of er wel een rol voor de stichting was weggelegd. Voor de WD was dit een duidelijke zaak. Zij stond positief (en met haar ook het CDA) tegenover een samenwerking tussen de stich ting en de woningstichting War munda. Zorgenkindje genkindje voor Warmond. Dat bleek vanmiddag opnieuw bij de algemene beschouwingen. Alle drie de partijen vonden de ont wikkelingen in dit gebied op zijn zachtst gezegd een aanfluiting. Men merkte op dat zaken doen met Leiden een moeilijke opgave is, terwijl er toch de broodnodige af spraken moeten komen over de groengordel langs dit deel van de Merenwijk, over het recreatiege beuren in de Broek- en Simon- tjespolder, over het bouwen vol gens de voorschriften in dit ge bied en de claim op 10 procent van de daar te bouwen woningen. Dit is een voorwaarde voor me dewerking van Warmond aan de grenswijziging, die de overgang van dit gebied naar Leiden moet regelen. De plannen van de woningstichting "Warmunda" tot het isoleren en dubbel beglazen van al haar wo ningen vond warme bijval in de gemeenteraad. PW drong er ver der op aan in de flats aan de Van den Woudestraat en bij het Van Duvenvoordeplein meetappara tuur aan te brengen zodat de be woners de resultaten van zuini ger stoken direct kunnen aflezen. Energie-ambtenaar De VVD drong bij haar energiebe- sparings-voorstellen aan op an dere electriciteitstarieven, waar bij een hoog gebruik van energie niet meer wordt beloond met een laag tarief. Het CDA wil samen met andere gemeenten een zoge naamde energie-ambtenaar aan stellen. Elders in het land heeft de aanstelling van deze ambtenaar geleid tot aanzienlijke besparin gen. De liberalen hadden verder hun zorgen over de belastingdruk in Warmond. De gemeente had na melijk volgens haar becijfering de allerminst respectabele eer een van de duurste gemeenten in de omtrek te zijn. De totale belas tingdruk beliep 262.64 gulden per inwoner. Dat is ruim twee keer zoveel als in de goedkoopste ge meente in de regio. Het CDA ontkende een hoge belas tingdruk niet, maar vond wel dat men dit in verband moest bren gen met het voorzieningenniveau in de gemeente, dat eveneens vrij hoog is. Een verhoging van de on- roerendgoedbelasting met 3.5 procent vond de VVD onaan vaardbaar. Vooral omdat de Warmondse gemeenschap vol gens haar naar een voorzichtige raming over 1978/79 zo n 60.000 gulden teveel aan belasting had betaald. Donderdag Leiden - Kijkhuis - Vrouwenkerkchoor- straat 17, film; Jerry Lewis, 20 en 22.15 Academiegebouw - Rapenburg, lezing door dr. P. R. Baehr, 20 uur. Gebouw Rehoboth - Rapenburg 10, postzegelmarkt, 19.30 - 22 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, film; "Instant pictures", 21 uur. LAK-theater - Thatergroep Trezor. "Nacht der Tribaden", 21 uur. Nieuwe Rijn - werkgroep homofilie, open caféavond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33 Voorschoten, tel: 01717 - 3309, spreekuur voor invaliden, 19 - 20 uur. Architektenwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32, vrij advies, 19.30 - 21.30 uur. Architektenwinkel - Piterskerkhof 19 vrij advies, 20 - 21 uur. Breehuys - ingoing Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14 - 16 uur tel; 130983. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag 14 - 16 uur, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20 - 21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren, ook tel; 140866. Femke - ontmoetingscentrum voor vrouwen do van 10 - 12.30 uur. Warmond - begrextingsvergadering, 15 uur in het Gemeentehuis. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 1-6 dec., Zuiderapo theek, Lammenschansweg 7, tel. 123553. Indien het na 11 uur 's aonds niet meer mogelijk is om met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men, uitsluitend in spoedgevallen van een taxi tel: 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604, ten zui den van de Rijn 121753. Leiderdorp - Zoeterwoude Rd. - Ge- zondsheidscentrum, Berkenkade, 41031, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - A. Looyen, Merellaan 2, tel: 02522-11454. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor. Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2