Banenplan van het kabinet is onduidelijk Kartonfabriek krijgt nog kans Italianen krijgen geen olie uit Saoedie-Arabië is II I Advies van SER-commissie: 33 Markt berichten Engelse mijnwerkers akkoord met loonaanbod Europarlement wil EG-begroting verwerpen DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 Hypotheekrente per 4 december 1979 A.B.N. Amrobank Bouwfonds Ned. Gem. Centraal Beheer Ennia Leidsehe Spaarbank Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Rabobank Leiden RPS. Westland Utrecht standaard 1 jaar 5jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 10 jaar 10 jaar 5 jaar 5/10 jaar variabel 5 jaar 5/10 jaar rentepercentages zonder Gem. garantie 10.25 10,0 10,0 10,0 10,0 10.0 10,0 10,85 10,58 10,44 10,44 10,27 9,95 10,41 9,95 9,95 10,44 10,38 10,95 10,25 10,25 10,25 10,25 10,0 10,0 10,2 werke lijk 10,85 10,85 10,71 10,71 10,27 9,95 10,41 9,95 9,95 9,95 10,44 10,38 11,17 Publikatie verzorgd door 'Vereniging Eigen Huis' te Amersfoort. "Willekeur gemeente garanties" AMERSFOORT (ANP) - Huizen kopers die een gemeentegarantie nodig hebben omdat de bank op basis van hun inkomen alleen geen hypotheek wil verstrekken, moeten er rekening mee houden dat de Nederlandse gemeenten op dit vlak geen eensluidende norm hanteren. Dit zegt de Ver eniging Eigen Huis die er van daag bij de regering op heeft aan gedrongen dat er een centrale re geling wordt vastgesteld voor garantieverstrekkingen. De vereniging spreekt van wille keur. Steeds meer gemeenten leggen de mening van de advies colleges (de bemiddelende orga nen), die de garantieaanvragen namens het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening beoordelen, naast zich DEN HAAG - Het „Arbeidsplaatsenplan 1980" van het kabinet is onduidelijk en op grond daarvan is het te verwachten werkgelegen heidseffect onzeker. De presentatie van de be leidsonderdelen in het parlement heeft die on duidelijkheid geenszins verminderd. Dit zegt de Raad voor de Arbeids markt - een zelfstandige commissie van de Sociaal-Economische Raad (adviesorgaan van de regering) - in een ontwcrp-advies over het be houd en het scheppen van arbeids plaatsen in de niet-op winst gerich te dienstverlenende sector. Dit ad vies, waar de regering overigens niet om heeft gevraagd, zal volgen de week in de SER worden bespro ken. Aanleiding tot de opstelling van het advies is de bezorgdheid om de aard en omvang van de werkloos heid van de laatste jaren en om de toekomstige ontwikkeling daar van. Als uitgangspunt voor de uit breiding van het aantal arbeids plaatsen in deze sector hanteert de Raad de doelstellingen van het werkgelegenheidsbeleid. Daarnaast acht hij de vervulling van maatschappelijk nuttige en nog steeds onvervulde behoeften van even groot belang. De SER- commissie wijst erop dat er sprake is van een wisselwerking tussen de niet-op winst gerichte dienstverle nende sector en het particuliere bedrijfsleven. De niet winstgeven de kan namelijk heel goed bijdra gen tot de ontplooiing van de rest van het bedrijfsleven. Alleen al om die reden kan verdere uitbouw aanbeveling verdienen, aldus de Raad. LELIJK - Prins Philip heeft giste ren gezegd dat Engeland "een van de lelijkste landen ter wereld is". Hij maakte deze snerende opmerking bij gelegenheid van een prijsuitreiking aan vier Britse firma's die zich hadden onder scheiden door de vervaardiging van esthetische produkten. De man van koningin Elizabeth noemde als voorbeeld de staat waarin bushaltes en ingangen tot de stations verkeren. Het Lon- dense vliegveld Heathrow noemde hij "de ellendigste plaats waar ik ooit geweest ben" Dit vooral vanwege de chaotische bebouwing op de luchthaven VERDACHTEN AANGEHOU DEN - De Haagse politie heeft gisteravond rond negen uur drie mannen aangehouden, van wie twee ervan worden verdacht be trokken te zijn geweest bij een schietpartij in Amsterdam in de nacht van maandag op dinsdag. Bij die schietpartij - na de aan houding van een auto met valse kentekenplaten - raakte een agent van de Amsterdamse ge meentepolitie gewond. VERBLIJFSVERGUNNING - Er zjjn voldoende humanitaire re denen aanwezig om het tienjarige Molukse jongetje Jurians Syara- namual een verblijfsvergunning te geven. D'66-Tweede-Kamer leden Wessel-Tuinstra en Bi- schoff van Hecmskerck stellen dat in schriftelijke vragen aan staatssecretaris Haars van justi tie. Uit ramingen van het Centraal Planbureau (CPB) blijkt dat in de periode 1979 tot en met 1982 het ar beidsaanbod in ons land per jaar met ongeveer 35.000 manjaren zal toenemen. In de jaren 1975 tot en met 1978 beliep de groei van het jaarlijkse, gemiddelde aanbod 10.000 manjaren. Het CPB schrijft deze groei toe aan de toeneming van het aanbod van gehuwde vrouwen op de arbeidsmarkt. Dat groeiende aantal vrouwen op de arbeidsmarkt moet worden op gevangen in de niet-commerciele dienstensector leent zich daar goed voor. Vrouwen hebben namelijk, zo stelt de Raad, in veel gevallen op leidingen die voorbereiden op be roepen in deze dienstverlening. Bij het behoud van werkgelegenheid en het scheppen van nieuwe ar beidsplaatsen verdient dit aspect daarom grote aandacht. Om vrouwen een minder kwetsba re positie op de arbeidsmarkt te ge ven, zullen zij evenwel ook gesti muleerd moeten worden zich op andere dan de door haar traditio neel uitgeoefende beroepen te oriënteren. Hierdoor kan, 20 meent de SER-commissie, bovendien een evenwichtiger spreiding van de vrouwelijke beroepsbevolking over de diverse sectoren van de ar beidsmarkt ontstaan. Loonmatiging Uit het ontwerp-advies blijkt ver der dat loonmatiging een veel gun stiger effect op het terugdringen van de werkloosheid heeft dan wa neer de overheid opdraait voor de kosten bijvoorbeeld d.m.v. een be lastingverhoging. Het Centraal Plan bureau heeft op dit punt een aantal berekeningen gemaakt. Daaruit blijkt dat als men in de ja ren 1980 tot en met 1983 met 50.000 zal zijn teruggelopen. De impuls van in totaal 40.000 ar beidsplaatsen zal immers in andere sectoren nog eens 34.000 arbeids plaatsen doen ontstaan. Wel leidt deze operatie tevens tot een extra aanbod op de arbeidsmarkt. Per saldo blijft er dan een daling van de werkloosheid met 50.000 over. Financiert men de operatie uit de verhoging van de belastingdruk met 0,15 procent, dan gaat de werkloosheid uiteindelijk maar met ruim de helft (22.000) van het aantal geschapen arbeidsplaatsen omlaag, aldus de Raad voor de Ar beidsmarkt. KATWIJK AAN DEN RIJN. 5/12/'79, groenteveiling. Andijvie 0,60-0,76 per kg, boerekool 0,29-0.52 per kg. waspeen AI 8,30-13,30, All 3.20-10,30, BI 5,90-19,50, Bil 3,20-4,70. Cl 3,90-6.10. Cii 2,-3,30 per kist, aanvoer waspeen: 112 000 ton, prei A 0,72-0,75 per kg. schorseneren A 1,34 per kg. selderij 0,44 per bos, knolselderij 0,36-0,54 per st, uien 0,30-0,33 per kg. krul peterselie 0,63-0,70 per bos. Specificatie bloem kool: sortering 6 p.bak I 1,50. 8 p.bak I 1,56-1,91, 8 p.bak II 0,82-1,25. 10 p.bak I 1,24,10 p.bak II 0,60-0,76,12 p bak I 0,91, 12 p.bak II 0,52-0,80, 15 p.bak II 0,36, aanvoer bloemkool 746 stuks. DEN HAAG (ANP) - Minis ter Van Aardenne van economische zaken wil toch nog een poging doen om het vouwkartonbe- drijf Okto in Winschoten open te houden. Daarmee komt hij terug op zijn voorlopige beslissing van eind vorige week, om het bedrijf te sluiten. De bewindsman liet gisteren tij dens het debat over Okto in de Tweede Kamer weten op zeer korte termijn (maximaal twee maanden) te willen onderzoeken of het mogelijk is tot een 'mini- herstructurering' te komen van de vouwkartonbedrijven Okto, de Eendracht in Appingedam en VPE in Eerbeek. Doel is de pro- duktiecapaciteit van Okto te be houden, omdat het machinepark van dit bedrijf uiterst modern is. Als zo'n mini-herstructurering Kerst staat voor de deur AMSTERDAM - Sinterklaas is nog niet weg of de voorteke nen van de kerstman zijn al weer te zien. Ook in Amsterdam waren gisteren al volop kerst bomen verkrijgbaar LONDEN (DPA) - De 232.000 Brit se mijnwerkers hebben gisteren een aanbod aangenomen voor een loonsverhoging met 20 pro cent. Zij brachten hiermee hun vak bondsleiders een nederlaag toe die hadden aangeraden het aan bod van de directie van de staatsmijnen af te wijzen en zich uit te spreken voor een staking. Bij een stemming wees echter 51,2 procent van de mijnwerkers het standpunt van de vakbondslei ders af; 48,7 procent sprak zich uit voor een grotere loonsverho ging, waarvoor eventueel ge staakt zou worden. De voorzitter van de mijnwerkersbond, Joe Gormley, verklaarde "het aanbod is aanvaard. Anders kan men het resultaat niet uitleggen" De uitslag van de stemming bete kent een gevoelige nederlaag voor het bestuur en de lin kervleugel van de bond, die loonsverhogingen van tussen de 31 en 65 procent eisten. (Van onze correspondent Hein ten Kortenaar) ROME - Saoedi-Arabië heeft met onmiddellijke ingang besloten de olie leveranties aan de Ita liaanse staatsoliemaat schappij ENI op te schor ten. dit werd fect van een bominslag. De i male olieleveranties uit Saoedi- Arabië (via de multinationale maatschappijen) bedroegen vo rig jaar 22 miljoen ton, ofwel 20,7 procent van de totale invoer. Door het contract, dat in juni van dit jaar met ENI werd afgesloten, zouden zij zijn verhoogd met 12,5 miljoen ton i jaar. De reden voor de'Arabische maat regel is „de verspreiding van ge ruchten en insinuaties in de Ita liaanse kranten, overgenomen door de internationale pers, waarin Saoedi-Arabië direct of indirect werd betrokken". Het gaat om berichten over steek penningen, die de laatste tijd steeds hardnekkiger de ronde doen; het ENI-contract voorzag in de levering van ruwe olie voor de schappelijke prijs van 18 dol lar per vat, maar daar bovenop kwam een commissieloon van 7 procent (250 miljoen gulden) ten gunste van een aantal onbekende „bemiddelaars", i Rome het ef- Uit het parlement kwamen enkele lastige vragen: was het wel 2 ker, dat het commissieloon uit sluitend ten goede was gekomen aan Arabische bemiddelaars? Of was het misschien zo, dat min stens een deel via de Panamese vennootschap Sophilau in de zakken van Italiaanse politici was beland? i premier Fran- 2n moedig be sluit: hij gelastte een administra tief onderzoek naar het ENI-be- leid en zette intussen ENI-presi- dent Giorgio Mazzanti af. Hier mee kwam de hele affaire in een nieuw stadium en daarop heeft de Saoedi-Arabische oliemaat schappij Petromin bliksemsnel gereageerd door het contract op te schorten. Of het ook definitief van de baan is, valt uit de eerste berichten nog niet op te ma ken. Winst Leidsehe Wol gekelderd LEIDEN (ANP) - In de eerste zes maanden van het boekjaar 1979-1980 (april tot en met sep tember) is de omzet van de Leid sehe Wolspinnerij (Neveda) ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar met 11 procent ge daald van f23,4 tot f20,7 mil joen. Het exploitatieresultaat voor afschrijvingen, interest en belastingen daalde van f 1,9 tot f 0,5 miljoen en de winst na be lasting van f708,000 tot f84,000, zo heeft het bestuur bekendge maakt. mogelijk is, betekent dat wel vol gens de bewindsman een ver schuiving in de produktiecapaci- teit bij de twee andere bedrijven. "Want die produktiecapaciteit moet verminderen, anders ko men we er niet uit". Indien echter zou blijken dat, ge zien de ontwikkeling van dq vouwkartonindustrie, een mini-; herstructurering van de drie be drijven geen zin heeft, zal Okto toch dicht moeten. De WD'er De Korte, CDA'er De Vries'en D'66'er Lambers-Hac- quebard vroegen in een motie om een voortijdig staken van de pro- duktie te vermijden. Spieker (PvdA) en Jansen (PPR) vonden dat ene jaar te weinig voor de con- tinuiteit en de stabiliteit van het bedrijf. In een motie vroegen zij geld voor tenminste driejaar voor Okto. Dat zou een bedrag van on geveer 70 miljoen gulden kosten. De bewindsman liet duidelijk blijken dit onmogelijk te vinden. Bij de analyse van het probleem bij Okto zaten de verschillende frac ties in dë Tweede Kamer en de bewindsman op één lijn. Men vroeg zich af of je nog wel door kunt gaan met geld pompen in een bedrijf, waar per werknemer al zeven ton is ingestoken. Aan de andere kant speelt de verant woordelijkheid ten aanzien van de regio Oost-Groningen, die er samen met Zuid-Limburg eco nomisch gezien het slechts aan toe is, een grote rol. De fabriek in Winschoten blijft voorlopig nog bezet. Het perso neel wil eerst de stemming over de twee moties in de Tweede Kamer afwachten, alvorens een besluit te nemen over het al dan niet verder ondernemen van ac ties. Naar aanleiding van het debat in de Tweede Kamer is er weer enige hoop bij het personeel ontstaan. Leden van de ondernemingsraad van Okto melden na afloop van het kamerdebat, dat er nu weer een laatste kansje is gekomen, maar dat ze er in feite niets wijzer van zijn geworden. "We gaan in elk geval .weer twee maanden van onrust tegemoet", aldus een woordvoerder van de onderne mingsraad, doelend op het respijt dat minister Van Aardenne de kartonfabriek wil geven. De meerderheidsaandeelhouder van Okto, Koninklijke Neder landse Papierfabrieken, ziet in de uitspraken vén de minister geen aanleiding de procedure om tot uitstel van betaling voor Okto te komen, te staken. BRUSSEL (ANP) - De begrotingscommissie van het Europese Parlement heeft gisteren in Brussel met 28 stemmen voor, twee tegen en vier onthoudingen, besloten het parlement, volgende week in Straatsburg, te adviseren de Europese begroting voor 1980 te verwerpen. De Nederlan ders Notenboom en Dankert, leden van de commissie, zijn er "redelijk zeker van" dat het parlement het advies van de parlementscommissie zal volgen. De bedoeling van de verwerping van de begroting is, duidelijk te maken dat het parlement het niet neemt dat de Europese ministerraad zich van het parlement vrijwel niets heeft aangetrokken. De raad heeft niet de eerste stappen gezet om de landbouwuitgaven onder controle te krijgen en hij heeft besnoeiingen die hij deed op de onverplichte uitgaven niet ongedaan gemaakt. Zo maakt de raad het het parlement onmogelijk zijn aandeel in de begrotingsbevoegdheid uit te oefenen, aldus het stand punt van de parlementscommissie. Niet alle gevolgen van verwerping van de begroting zijn nu al te voorzien. Maar deze begrotingsbehandeling is een uitdaging voor de politieke toekomst van het parlement. Als het Europees Parlement toestaat dat met zijn opmerkingen géén rekening wordt gehouden, kan het wel naar huis gaan, zo werd in Brussel gezegd. Indien de begroting voor 1980 daadwerkelijk door het Europees Parle ment wordt verworpen zal de Europese Commissie, het "dagelijks be stuur" van de EG, met een geheel nieuw voorontwerp voor een begro ting moeten komen, zo meent de begrotingscommissie van het parle ment. De gehele begrotingsprocedure zou dan opnieuw in gang gezet moeten worden. DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 S5S AMSTERDAM (ANP) - Er heerste vandaag weer windstilte op het Damrak. Ondanks een hoger Wall Street stelden de koersverschui- vingen weer nauwelijks iets voor De enige die een beetje uit de toon viel was Deli, die 2 verder oprukte naar f 87. vorige 1138/1240,50 Kon. Olie moest dertig cent prijs geven op 150,50. Akzo en Phi lips waren een dubbeltje lager, Hoogovens was tien cent hoger, terwijl Unilever onveranderd ƒ113,50 noteerde. KLM werd 1,10 duurder op 78,60. Heineken verloor dertig cent od 70,50. Nat. Nederlanden zakte veertig cent op 115, ABN was 1 lager op ƒ315, maar Amro Bank werd tien cent duurder op 65,80. De staatsfondsenmarkt gaf een ver dere lichte afkalving te zien.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 24