PPR wil leefklimaat gehandicapten verbeteren 'Aanleg tunnel moeilijke zaak' "Midas is helemaal °'y'"pische niet zo commercieel" gehandicapten In Haarlemmermeer (en omliggende gemeenten) Voor miljoenen munten in kluis DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 1 i t Onder rijksweg in Zwammerdam ZWAMMERDAM - De aanleg van een voetgangers- en fietserstunnel in Zwammerdam (onder de drukke rijksweg Alphen-Bodegraven) is voor de gemeente Alphen financieel geen beletsel. Toch kan de aanleg van de veilige doorsteek nog wel even op zich laten wachten. Dat heeft een deputatie van burgemeester en wethouders deze week laten weten tijdens een matig bezochte byeenkomst in Zwam merdam. Die wachttijd zit 'm volgens B en W in het feit dat moet worden gegraven in grond die van het rijk is. "Een moeilijke zaak", aldus wethouder D. van Leeuwen, daarbij in herinnering brengend, dat rijkswaterstaat de kruising bij lange na niet zo gevaarlijk vindt als de gemeente Al phen en de Dammenaren zelf. Tijdens de bijeenkomst brachten enkele aan- wonenden uitdrukkelijk naar voren, dat ze erg veel bezwaar zouden hebben togen de aanleg van een speelterrein aan de Buiten- dorpstraat. De belangenvereniging is van die bezwaren inmiddels op de hoogte en heeft het gemeentebestuur aangeraden om met die 'bewoners contact te zoeken. Wethouder Van Leeuwen stelde ongeruste bezwarenmakers alvast enigermate gerust. "We gaan beslist niets aanleggen als de bewoners er helemaal niets van willen weten", zo liet hij horen. Spelen voor HAARLEMMERMEER - Er wordt in de Haarlemmermeer wel gewerkt aan voorzieningen voor gehandicapten, maar dat gebeurt op een "hap-snap"-manier. Dat is de mening van de PPR (afdeling Haarlemmermeer), neergelegd in de nota 'Integratie, een beleid' In die nota worden ideeën aange dragen om het leefklimaat van de gehandicapte in deze gemeente te verbeteren. De PPR heeft tot het schrijven van deze nota beslo ten, omdat in het verleden een voorstel van de hand werd gewe zen om gezamenlijk iets voor rrundervaliden te doen. Gister middag overhandigde de voorzit ter van de PPR in de Haarlem mermeer, Frans Visser, het eerste exemplaar van de nota aan bur gemeester C. van Stam. De schrijvers van het rapport dra gen enkele voorzieningen aan die op korte termijn moeten worden getroffen om een eerste aanzet te geven tot een beter beleid. Voor naamste conclusie luidt dat in elk geval een commissie in het leven moet worden geroepen die als 11 taak krijgt het "woon- en leefklimaat van de gehandicap ten in de Haarlemmermeer te verbeteren en te bewaken". In een dergelijke commissie zouden organisaties zitting moeten heb ben die zich bezighouden met de hulpverlening aan de gehandi capten, maar ook organisaties die gehandicapten vertegenwoordi gen en de gehandicapten zelf, al dus het rapport. Toegankelijk Tot de maatregelen die reeds kun nen worden genomen behoren. volgens de schrijvers van de nota. het uit de weg ruimen van de be lemmeringen in het verkeer Hierbij wordt gedacht aan brede re trottoirs, het verbeteren van de oversteekplaatsen, het aanleggen van aangepaste parkeerplaatsen bij openbare gebouwen en win kelcentra en het plaaten van plat tegronden bij halteplaatsen van het openbaar vervoer (met name vooi mensen met gehoor- en spraakmoeilij kheden). Ook de toegankelijkheid tot de openbare gebouwen moet vol gens de PPR in de Haarlemmer meer aanzienlijk worden aange past. In de nota wordt een op somming van mogelijkheden ge geven om een dergelijke aanpas sing te bewerkstelligen. Ook de aanleg van invalidentoiletten in de winkelcentra wordt als nood zakelijk beschouwd. De sport moet de gehandicapten, zo is in het rapport te lezen, meer in contact brengen met anderen "Door de sport leert de gehandi capte zich consentreren op iets dat hij wèl kan en zal het zelfver trouwen groter worden", zo wordt vastgesteld. De PPR stelt dan ook voor de sportaccommo daties voor zowel gehandicapten als niet-gehandicapten open te stellen. Wel moet begeleiding steeds aanwezig zijn. De sport voor gehandicapten kan naar de mening van de PPR wor den gestimuleerd door voorlich ting, door samenwerking met andere gemeenten en door het aanleggen van sportaccommoda ties waar gehandicapten ver schillende sporten kunnen beoe fenen. Informatie In de nota wordt tevens voorge steld een 'centraal adres' in te stellen waar de gehandicapten alle informatie kunnen krijgen over bestaande activiteiten en dienstverlenende instanties. Ook vanuit dat informatiecentrum moet naar de gehandicapten toe worden gewerkt, zodat "de drempel kan worden verlaagd voor de betrokkenen" Dat in formatiecentrum moet boven dien de beschikking krijgen over alle officiële publicaties en me dedelingen van de gemeente, welke ook beschikbaar moeten zijn in gesproken vorm, braille en/of groot letterschrift. Ook de nota, zoals de PPR die heeft op gesteld, is op aanvraag verkrijg baar in braille of gesproken vorm Een andere aanbeveling die tot slot aan burgemeester en wethouders van de Haarlemmermeer middels de nota wordt gedaan, is het on derbrengen van gehandicapte kinderen in de eigen buurt- school. "Vervreemding wordt op die manier overwonnen. Dit kan van beslissende betekenis zijn op hun toekomstig houding als vol wassenen ten opzichte van de in validen en bovendien raakt het gehandicapte kind zelf minder geïsoleerd van de eigen omge ving", aldus het rapport. De druk bereden rijksweg 11 (Leiden-Alphen-Bodegraven) nabij de Spoorlaan in Zwammerdam. De bevolking, met achter :.Ji de Al plu e ge necnte raad, wil hier een voetgangers- en fietserstunneltje •k Midas-voorzitter Cees Roos, staande voor het huidige onderkomen van de Alpheuse jeugdsoos in de wijk Ridderveld"Zoals we nu zitten kunnen we precies doen en laten wat we willen Penning rond ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ik kan me best voorstellen dat die weigering van ons om naar het nieuwe sociaal-cul turele centrum te gaan, erg hooghartig is overgekomen. De meeste verenigingen zijn noodlijdend, hebben een enorm gebrek aan accommodatie. En dan weigert Midas een nieuwe huisvesting die helemaal op maat is gemaakt. Maar het hele punt. is, dat de gemeente éérst Midas in dat centrum wilde hebben, en daarna over de voorwaarden praten. Terwijl wij eerst over de voorwaarden willen pra ten en dan pas over een verhuizing". Aan het woord is Cees Roos, voor zitter van Midas, het jongeren centrum dat de afgelopen week in het brandpunt van de belang stelling stond. Reden daarvoor was de brief aan B en W waarin Midas liet weten niet langer geïn teresseerd te zijn in een verhui zing naar het nieuw te bouwen sociaal-culturele centrum aan de Concertweg, omdat daardoor de zelfstandigheid in gevaar zou komen. Roos daarover "Zoals we nu zittem kunnen we precies doen en laten wat we willen. Ga je daarentegen in het vlaggeschip van de ge meente zitten, dan heb je de kans dat je een veel breder terrein moet gaan bestrijken dan Midas momenteel doet. En wat we hoorden gaf ons ook de vrees dat de gemeente zich daadwerkelijk wilde gaan bemoeien met wat Midas doet, tot in de kleine din gen toe" Winst Volgens voorzitter Roos is de ge meente er met name op uit om meer vat te krijgen op beheer en exploitatie van Midas. De Al- phense jeugdsoos draait, als één van de weinige in Nederland, met winst. Dat blijkt uit de spaarpot die Midas onder de naam "bouw fonds Midas" heeft weten op te bouwen. In die spaarpot zit nu zo n 200.000. Die winst was voor de Alphense jeugdraad vorig jaar (toen de jeugdraad minder geld kreeg om te verdelen over het gehele jeugd- en jongerenwerk in Al phen) reden om in 1979 de tradi tionele gemeente-subsidie aan Midas stop te zetten. In 1977 kreeg Midas nog een subsidie van 26.760 van de gemeente, terwijl de jeugdsoos in 1978 een bedrag kreeg van 30.904 via de jeug draad. Het stopzetten van de subsidie in 1979 werd door Midas zó hoog opgenomen, dat de jeugdsoos het vertrouwen opzegde in de Al phense jeugdraad. Inmiddels is die ruzie wel weer bijgelegd, al dus Midas-voorzitter Roos, maar bepaald hartelijk zyn de betrek kingen nog niet. Eén en ander heeft onder meer te maken met het (algemene) ver wijt aan Midas, dat deze jeugd soos vrijwel uitsluitend commer cieel bezig is: disco's, popgroe pen, maar geen vormingsactivi teiten. Commercieel "Ze noemen ons inderdaad vaak een commercieel jeugdcafé. Maar wat is daar verkeerd aan? Dat commercieel, die jeugd, of dat woord café? En ik vind Midas helemaal niet commercieel. Je kunt ons toch niet commercieel noemen omdat we niet in staat zijn veel geld uit te geven aan in houdelijke programma's als vorming en creativiteit"?, stelt Roos. Volgens hem loopt het Midas- publiek, dat hoofdzakelijk uit scholieren bestaat, ook niet warm voor culturele vorming. In de be gintijd is er wel geprobeerd vor; mingswerk van de grond te krij gen. maar dat is niet gelukt. Aan een enquête waaruit bleek dat er wel degelijk belangstelling voor (creatieve) cursussen be staat, hecht hij niet veel waarde. "Een formuliertje invullen doet iedereen wel. maar als dan puntje bij paaltje komt, blijkt er maar weinig belangstelling voor te zijn Misschien doen we wel te weinig aan vorming, maar over vorming heb ik zo mijn eigen ideeën. Ik vind vorming prachtig hoor, maar de meeste mensen die bij ons komen zijn eigenlijk al ge vormd" Vorming Toch wil Roos in het nieuwe so ciaal-culturele centrum wel wat aan vorming gaan doen. "We zijn ons wel bewust dat als we in een nieuw sociaal-cultureel centrum komen, we wat méér moeten gaan bieden dan we nu doen", vindt Roos. Een tweede reden is dat Midas dan samen kan werken met de beroepskrachten van het buurtcentrum, de tweede grote huurder van het centrum. Roos acht dc beschikking over be roepskrachten een eerste voor waarde voor het van de grond krijgen van culturele vorming. Er wordt trouwens al half jaar gepraat met het buurtcentrum over de vorm waarin die vorming gegoten moet worden. Roos vindt overigens niet dat het buurtcentrum op zo'n manier opdraait voor de culturele vor ming waartoe Midas zich (straks) verplicht voelt. Troeven Al met al heeft Midas zich voor de komende besprekingen met wethouder Donker in een com fortabele positie gemanoeu vreerd: de benedenverdieping van het centrum is qua indeling helemaal toegesneden op Midas (samen met Openbare Werken werd die bepaald), vormingsacti viteiten komen van de grond en Midas brengt twee ton mee voor de inrichting van het nieuwe cen trum. Roos ontkent dan ook niet "Wij hebben inderdaad wel een paar troeven in handen, maar het zal echt geen gevecht tussen ons en de wethouder worden. Tenslotte is het zo dat als wij er niet in gaan, er wel een ander stukje jeugd- en jongerenwerk inkomt. Al zou dat dan wel kunst en vliegwerk worden, ja. Daar ben ik het wel mee eens". Directeur Sertons in zijn lot "vesting" omgebouwde kantoorwaar nu voor miljoenen aan luTdenJeinp munten liggen opgeslagen ZEIST (GPD) - „In het begin deed ik geen oog dicht maar je went snel aan het idee. Boven dien, ik heb mijn maatregelen getroffen" Aan het woord is de 46-jarige Elstenaar Frans Sertons, directeur van Monument Manifesta ties BV. Sertons heeft voor een slordige zes miljoen gulden aan goud en zilver in zijn kluis liggen. Allemaal puntgave, pas-gesla gen herdenkingsmunten. Voor 3,5 miljoen gulden aan Olympic Florins, die in de roula tie worden gebracht ter gelegenheid van de komende Olympische Spelen voor Gehandi capten. alsmede nog eens voor 2,5 miljoen aan andere gouden en zilveren herdenkings penningen. Maar Sertons heeft, met het oog op inbrekers, van zijn kantoor als het ware een vesting ge maakt De dikke stalen kluis wordt zwaar bewaakt, de laatste weken. Sertons heeft een speciale nachtbewaking ingesteld en nog enige andere nachtbeveiligingsmaatregelen getroffen. „Ook ben ik bezig een zogenaamd „stil alarm" by de politie te krijgen, aldus de muntenproducent. Er mag dan voor enige miljoenen goud en zilver voorhanden zun, allemaal rozegeuren mane schijn is het niet in het voormalige bankge bouw waarin Monument Manifestaties ze telt. „Het verloopt niet naar wens met die Olympic Florin. Ik zou een totaal pakket van 213 000 gouden, zilveren en bronzen munten laten slaan, met een totale waarde van f 10 mihoen. Daarbij is inbegrepen anderhalf miljoen voor de btw, zodat er 8,5 miljoen overblijft. Twee miljoen daarvan, ongeveer 25 procent, zou ik bestemmen voor de Olympische Spelen voor Gehandicapten. De rest, f 6,5 miljoen, gaat op aan inkoop van goud, zilver en brons, de kos ten van het slaan van de munten, perso neelsleden en dergelyke, zodat er voor my slechts een zeer schrale winstmarge zou overblijven" Prijsstijging Maar wat is het geval? De snelle stijging van de goud- en zilverprys van de laatste maanden dreigt voor de hele onderneming met de Olympic Florin een catastrofe te worden Was de prijs van zilver op 26 maart nog f510 per kilo en van goud f 16 000 per kilo. op het ogenblik liggen die pryzen op respectievelyk f 1080 en f25 000 per kilo De goudprys steeg dus sedert eind maart met hijna60 procent en het zilver werd ruim tweemaal zo duur Sertons: „Maar ik heb in mei de verkooppryzen van de munten al gepubliceerd en vastge steld. Daar ben ik aan gebonden Ik heb nu gelukkig nog niet alle 213.000 munten laten slaan, maar slechts een derde. Daarom draai ik nu nog quitte. Als ik echter meer munten laat aanmaken, ga ik de boot in Ik durfde het ook niet eerder te doen door die discussie over de vraag of de Spelen - in verband met de Zuidafnkaanse kwestie - wél of niet zou den doorgaan. Ondanks de toen al stygende goud- en zilverpryzen heb ik optimistisch gegokt en voor twee miljoen gulden aan goud en zilver aangekocht. En dat deel (een derde) kreeg ik dus voor de oude prijs, maar voor de rest van het project valt te vrezen. Ik ben dan wel vooreen derde ingedekt, maar ik heb een ontstellende rentelast op mun nek. want we zyn nu zeven maanden verder en nu pas kan de verkoop worden gestart. Een deel van de rente moet ik in Engeland betalen, waar ze maar liefst 18 procent rekenen. En dan heb ik verder nog een kwart miljoen aan kosten: verpakkingsmateriaal, drukwerk en de per soneelslasten van zes man die continu met de Olympic Florin bezig zyn" Risico Sertons mymert over oplossingen Hopelijk kan de stichting Olympische Spelen voor Gehandicapten voor de rest van het project (twee derde) deelnemen in het risico van de gestegen goud- en zilverpryzen. Maar dat be tekent dan wel. dat Sertons geen 2 miljoen gulden, maar een lager bedr.ig beschikbaar kan stellen voor de Spelen Kan dit niet. dan is Sertons - met de rug tegen de economische muur gedwongen met het project te stop pen en het by een derde ervan te laten. Dat betekent dan wel een extra attractie voor de verzamelaars, want er komen dan minder munten in roulatie, waardoor de waarde voor de verzamelaar?, hoger wordt Intussen blykt het project ook in het buiten land goed aan te slaan. In West Duitsland doen alle grote banken mot, zelfs de grote Deutsche Bank met 25 (MX) kantoren Sertons heeft „Duitslandal, als aanloop, voor een half miljoen gulden aan munten geleverd. Ook de Zwitserse banken doen mee (cén bank heeft al voor een ton besteld) en in Bel gie komt de zaak ook op gang In eigen land /yn de munten verkrijgbaar by de Rabo- banken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23