HET BOEK VAN DE MAAND: Noordwijker gaat per fiets de wereld rond Olie-evenwicht verschuift in nadeel Arabische landen Leidse student toegelaten tot Amerikaanse filmschool Jef Boers wil nu es zonder luxe leven TOT EN MET 5 JANUARI f29,50 DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 VARIA PAGINA 19 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiekkunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Jean-Pierre met New York op de achtergrond: "Op Columbia wordt het filmen veel wetenschappelijker benaderd dan op In de afgelopen zes maanden dat hij er als reisleider „flink wat geld verdiende", heeft Jean-Pierre Is- bouts aan de 'grote overkant' een aardig hengeltje uitgeworpen. Althans zo bleek onlangs, toen de Leidse bijna-kunsthistoricus vernam dat hij als student filmregie was toegelaten op de Columbia School of Arts in New York. Deze week was hg weer in de sleutelstad. „Eventjes overgevlogen om m'n doctoraal te regelen", aldus Isbouts, wiens portret vorig jaar nog in deze krant te aanschouwen was, vanwege de première van 'Rendez-Vous'. Een door hem geregisseerde speelfilm over de vereenzaming in de Leidse stu dentensamenleving, waarin ruim honderd Leidse burgers acteerden. Isbouts toelating op deze Amerikaanse filmschool heeft met zich meegebracht dat 'Rendez Vous' binnenkort op een niet onbelangrijk filmfestival in New York wordt vertoond. Eer Een hele eer voor een amateurspeelfilm, die in het afgelopen jaar trouwens in diverse filmhuizen op het witte scherm is geprojecteerd, vindt Isbouts. Vrijdagavond is de film nog in Leiden (Rapen burg 6) te zien; volgende week vliegt Isbouts weer terug naar zijn peperdure appartement in het har tje van Manhattan. Isbouts (25) is welhaast een bofkont. Geen geldzor gen, mooie flat, de hele wereld al gezien, aan stonds drs. in de kunstgeschiedenis en dan ook nog toegelaten tot de opleiding waarvan hij altijd van heeft gedroomd. Notabene een studie die niet bepaald als één van de goedkoopste geldt. Tel daar nog twee jaar ver blijfskosten bij, kortom waar doet Isbouts het al lemaal van? Wetenschappelijk "Het is een dure zaak, dat geef ik toe. Maar ik heb goed verdiend in die zes maanden en misschien dat ik een beurs krijg van de Unesco. Het komt wel goed." Een dure keuze dus van Isbouts, maar zeker ook een bewuste. Hij: „Op Columbia wordt het filmen veel wetenschappelijker benaderd dan op onze Filmacademie in Amsterdam. Het is ook een stu die die je pas na je kandidaats' doet." „Buiten dat kun je in Nederland als kunsthistori cus bijna geen kant op. In Amerika ligt er echter een veld open. Ik denk er dan ook in de toekomst kunstdocumentaires te gaan maken." Visconti „Niet dat ik iets wil pretenderen. Ze zitten daar heus niet op mij te wachten", aldus Isbouts, wiens grote voorbeelden Luchino Visconti en Stanley Kubrick („vanwege z'n fabelachtige techniek") zijn. Jef Boers, fervent zadelzitter en als B-verpleegkundige werkzaam bij Sancta Maria in Noordwijkerhout, heeft ontslag genomen. Niet om dat hij in de clinch zou liggen met z'n superieuren, maar om de doodeenvoudige reden dat-ie het weer op z'n heupen heeft gekre gen. Begin volgend jaar hoopt hij op z'n fiets een wereldreis te maken. Iets waarop hij vijf jaar geleden al zijn zinnen heeft gezet. Het lijdt dus geen twijfel dat de 31-jarige Noordwijker goed beslagen ten ijs zal komen. Ook al omdat Jef er op z'n racefiets heel wat kilometertjes heeft opzitten. Hij fietste immers al naar Noorwegen en Griekenland en volbracht enkele jaren geleden een 'Tour de Verenigde Staten'. Jef Boers is iemand die door- fietst tot het gaatje. Vandaar ook deze buitensporig lange fietstocht. Voor het gemak laat Jef de voorlopige route even de revue passeren. „Omdat we het rumoerige Midden-Oosten willen om zeilen, zal het wel zoiets wor den als Frankrijk, Spanje, Marokko, Algerije. Tunesié en dan door de Sahara-woes- tijn naar Mali, Kenia, Tanza- Niet alleen „Vandaar uit denken we over te steken naar Indonesië en zo naar Australië. Als we dat ge had hebben, zal het wel de boot worden naar Zuid-Ame- rika om zo naar Noord-Ame- rika te fietsen." Jef spreekt duidelijk van 'we' Hij gaat de tocht niet alleen maken. Enige tijd geleden heeft hij in 'De Vrije Fietser' een advertentie gezet, waarop zeker tien fietsers en fietsters in principe ja hebben geknikt tegen Jefs bewonderens waardige onderneming. Jef: „Ze komen uit heel Neder land. Uit Alkmaar, Zeist, Groningen maar ook uit Oegstgeest en Hillegom. Mijn broer gaat eveneens mee. Die is net zo enthousiast als de anderen." Natuur Die geestdrift is volgens Jef best te begrijpen. Er zitten erg veel leuke en gezonde dingen aan de tocht vast, zo meent hij. „Neem alleen maar het gegeven datje al die maanden in beweging bent en in de vrije natuur leeft. Op de fiets tast je bovendien het milieu niet aan en je kunt nog van het natuurschoon genieten." Volgens Jef is de wereldreis ook bedoeld om zichzelf op de proef te stellen. Het ruim een jaar zien uit te zingen zonder alle luxe en andere bijver schijnselen van onze wel vaart. „Ik sta te popelen om dat te ondervinden." Vrijheid Of de andere reisgenoten ook om dat laatste staan te smach ten, weet Jef niet. „Het doet er ook niet toe", zegt hij. „Het z:t er dik in dat de groep zich zal splitsen in koppeltjes die qua tempo en karakter elkaar lig gen. Vrijheid-blijheid en zien wat er komen gaat, zeg ik al tijd maar." Jef gaat dan ook alle scheepjes achter zich verbranden. Bang om in de rimboe te verdwalen is hij niet. Dat risico is ruim schoots ingedekt via een in stantie, die vanuit Londen een oogje in het zeil houdt. Het enige dat de Noordwijker zorgen baart, zijn de finan- Lek Hg is dan ook naarstig op zoek naar een sponsor, die volgens hem best te vinden moet zijn, omdat de wereldreis bij uit stek geschikt is om materia len uit te testen. Zoals bij voorbeeld banden op hun 'lekgevoeligheid'. Is hij trouwens bang om lek te rijden? „Nou nee", schudt Jef. Domme vraag eigenlijk. Alsof een verpleegkundige niet weet hoe hij een gapende wond moet dichten! Jef Boers klaar voor de grote trip. Vooral bedoeld om zichzelf op de proef te stellen. Kijken hoe het leven zonder al die luxe is. "Ik sta te popelen om dat te ondervinden" zegt hij. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - De re cente berichten over de grote olierijkdom van Ve nezuela beginnen er op te wijzen dat het „olie-even wicht" in de wereld poli tiek gezien langzaam wat verder verschuift ten na dele van de Arabische lan den. Dat neemt niet weg dat een groot deel van de westerse wereld nog lang afhankelijk zal blijven van Saoedi-Arabië en andere landen van het Midden- Oosten. Evenmin trou wens dat er tussen nu en 2000 kraptesituaties kun nen bestaan in de voorzie ning. De aanwezigheid van olie is nog al tijd wat anders dan de winning en aflevering. Feit is wel dat de olie voorraden nog lang niet op zijn en dat er steeds nieuwe reserves worden ontdekt. Dat neemt niet weg dat het verstandig is te blij ven studeren op andere moge lijkheden, ook al gezien de ver deling van de reserves en de daardoor aanwezige (politieke) onzekerheden over de verkrijg baarheid. Nog steeds wordt er olie gevonden. De vondst van dit "zwarte goud" in de Noordzee leidde er toe dat in het Noorse Stavanger een drijvende oliehaven werd gebouwd. OSBORNE Win 75.000peseta's of een geheel verzorgde vakantie in Spanje «•Ai Kijk op het achteretiket van een fles OSBORNE sherry hoe u kunt meedoen, of vraag uw winkelier om het wedstrijdformulier. Totaal zijn er zes van deze prijzen te winnen, dus DOE MEE! WIE SPANJE KENT, KENT OSBORNE SHERRY. De oliemaatschappijen zijn altijd schatten van de voorraden. Zij zeer voorzichtig geweest bij het komen nu niet verder dan 3500 'ia.ima f 20.- duurder De aanbieding is geldig van 6 dei ember l m januari l'WO Kt hlrr zolang de voorraad strekt.) miljoen vaten, dat is een wereld- verbruik van 70 dagen (de cijfers hebben steeds betrekking op de gehele wereld behalve het Oostblok en China). Als je de zaak zo relateert is die voorraad na tuurlijk niet zo groot, want dan gaat het ook zuiver over beschik bare olie. Een alternatieve oliedeskundige als de Rotterdamse hoogleraar prof. dr. Peter Odell kwam tot 4500 miljard vaten en conclu deerde een dekking van de vraag tot het jaar 2025 bij een stijging van het verbruik met 1.5 tot 2 procent. De vraag is maar of dat verbruik niet meer stijgt. Nog bonter maakt het Rusland, waar het ministerie van geologie op een schatting van 11.000 miljard vaten komt. Meer vondsten Noodzakelijk blijft wel dat er, met name. veel meer steenkool moet worden ingezet om tekorten in de totale energievoorziening te voorkomen. Want ook al wordt er veel meer olie gevonden, zoals herhaaldelijk blijkt, de tijd voor dat die meerdere olie ook uit de grond komt en beschikbaar is, is zeer lang. Zo zal het ook met de extra Venezolaanse olie gaan. Terwijl de deskundigen van me ning blijven verschillen, nemen de olierserves nog van jaar tot jaar toe. In Saoedi-Arabie vindt men jaarlijks meer olie dan er wordt opgepompt en afgeleverd. Mexico staat nu al genoteerd voor 60 miljard vaten, maar veel meer is best mogelijk. Zelfs in de VS en Canada worden nog voortdurend vondsten gedaan, terwijl op dit gebied bepaalde Afrikaanse lan den nog grote potenties hebben die nog nauwelijks zgn ver kend. De laatste tijd is ook al sprake van nieuwe mogelijkheden in India. Pakistan en China. Hoe meer vondsten hoe beter en hoe meer verspreid over „oost" en „west" hoe gunstiger in politiek opzicht. Wellicht ligt hier ook voor (arme) ontwikkelingslanden een goed perspectief. Als we maar beden ken dat alle oliewinning kosten vergt die steeds voor de baat uit gaan. De economische haalbaar heid blgft op de voorgrond staan. Hoe lang Dat is evenzeer van toepassing op Venezuela. Er was al «nifli tnd sprake van flinke extra rijkdom men in het Orinocogebied. Nu worden cijfers genoemd (vane rend van 700 miljard tot drie bil joen vaten) en lijkt de regering zich op te maken via inspannin gen de produktie van 120.000 va ten per dag op het drievoudige te gaan brengen. Dat kan wel lOjaar duren en daarbij komt dat een Latijnsamerikaans land vaak po litiek instabiel is. We kunnen ons bepaald nog niet in de handen wrgven (Nederland is trouwens geen afnemer van Ve nezuela, het leeuwendeel gaat naar de VS). Ook al niet omdat het gaat om olie met zeer veel zwavel, zodat er veel kosten zijn verbonden aan de winning Tot dusver was het nog niet mogelijk deze economisch haalbaar te ma ken. Maar met het stugen van de wereldmarktprijzen gaat dit langzaam veranderen. 11. t a inder daad tegen een lagere prijs kan worden geproduceerd. Dat prijs verhoudingen een rol spelen, is logisch, gezien ook het feit dat Venezuela in de OPEC zit. Maar evenzeer is bekend dat men de laatste tijd in die club nogal van mening verschilt. De volgende conferentie van OPEC-ministers (december) zal meer leren. Voorlopig is het maar beter zui nig te blgven met energie... Was Jacob Cats een rijmelaar en een kwezel, wiens populariteit „een nationale ramp" is geweest? Den Doolaart moest de kost verdienen als rozenenter, dorser, druivenplukker, dokwerker en straatfotograaf. Waarschuwing van Jac. van Hattum: „Moeder ga voor je kindje staan, daar komt Van het Reve aan". Mensen fluisterden „elkander in hoo- gen ernst" toe: „Weet je het? Eline Vere is dood". Zó levend was deze roman figuur van Couperus geworden. „Ik probeer mijn pen" is een uniek document over de Nederlandse letter kunde. Prachtig geïllustreerd met foto's en originele handschriften. Een 272 pagina's dik hoek waarin uitzonderlijk veel te lezen en te kijken valt Met „Ik probeer mijn pen is getracht de geschiedenis van onze letterkunde te van het eerste begin tot het jaar waarin dit boek verschijnt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19