„Ik spring door, zolang het kan" Rinus de Jong: „Ik ga voor EBBC dagelijks op bedeltoer Krol duur lilii Anton Ebben kent geen angst: KORTSJNOI VERRASSEND GEVLOERD DOOR RIVAS DONDERDAG 6 DECEMBER 1979 SPORT PAGINA 13 HERENTALS (GPD) - Toen de huidige EBBC-voor zitter Rinus de Jong zo'n acht jaar geleden naar België verhuisde, wilde hij helemaal niets meer te maken hebben met basketbal. Die opdracht aan zichzelf bleek voor de man, die zijn leven voor een zeer belangrijk deel in het teken stelde van die sport, te moeilijk. De vestiging in een ander land leverde zoveel problemen op, dat het basketbal er bij in schoot. Rinus de Jong kon echter slechts anderhalf jaar weerstand bieden aan de bacil, die hem al op jeugdige leeftijd besmette. De Jong speelde in Rotterdam voor de toenmalige eredivisieclub Arrows, maakte vijfjaar lang deel uit van het Nederlands team en wilde na zijn verhuizing naar het Brabantse Heusden in 1961, op 27-jarige leeftijd, een punt achter zijn carrière zetten. Op verzoek van eer ste divisieclub EBBC ging hij echter weer spelen. Hij hield het nog bijna negen jaar vol. In 1970 gooide de bijna twee meter lange Rinus de Jong (45 nu) de laatste bal door de ring. België leek aan alles een einde te maken. Rinus de Jong had echter in negen jaar EBBC zoveel clubliefde opgebouwd, dat hij het niet kon aanzien dat EBBC op de rand van de afgrond balanceerde en in het ravijn dreigde te tuimelen. Rinus de Jong: „EBBC had inmiddels de eredivisie bereikt, maar organisatorisch en financieel waren er verschrikkelijk veel problemen. Het ging zelfs zo slecht, dat er werd voorgesteld de vereniging te ontbinden. Door de vergadering werd toen voorge steld nog één poging te ondernemen en oud-leden te benaderen om de problemen op te lossen. De club had een schuld van ongeveer 6000 gulden. Dat is een bedrag, waarom nu gelachen zou worden. Theo Leenders, Ton Kwaks en ik werden benaderd en via onze relaties was die schuld snel weg Het is dan inmiddels 1973 en bijna alle eredivisieclubs beschikken over twee Amerikanen. Om niet opnieuw het verblijf in de hoog ste afdeling te beperken tot één seizoen, moet EBBC meedoen aan dat modeverschijnsel. Steven Bravard en Vince Fritz kwamen naar Den Bosch Successtory Op dat moment begint de successtory van EBBC. Jan Janbroers, die intussen in het Belgische Oud-Turnhout was gaan wonen, wordt aangetrokken als coach en in Remington wordt een spon sor gevonden. De ploeg eindigt als eerste in de toen nog bestaan de degradatiepoule. Het is het eerste succesje voor Rinus de Jong, die inmiddels tot voorzitter was gebombardeerd. „Basketbalfanaat" Behalve bij EBBC probeert Rinus de Jong ook bij Rotterdam-Zuid de zaak te redden. „Ach, ik ben een basketbalfanaat. Door wat voor zo'n club te doen, hoop ik dat men een periode zonder sponsor kan overbruggen. In het verleden is dat aardig gelukL Rotterdam vond een sponsor, maar nu zie ik het niet meer zitten. Eén ding staat vast: ik stop er na dit jaar mee" In het streven de eigen winkel gezond te maken, heeft de ploeg Rinus de Jong niet in de steek gelaten. EBBC plaatste zich vorige week over de ruggen van UBSC Wenen, Fresh Air Brussel en Moderne Le Mans voor de finalegroep van de Europa Cup 1 en dat succes zal de onderhandelingen met kandidaat-sponsors on getwijfeld vergemakkelijken. Europees succes op clubniveau. Rinus de Jong heeft er meer ver trouwen in dan in resultaat (bijvoorbeeld het plaatsen voor Mos kou) van het Nederlands team, dat in de naaste toekomst de EBBC-spelers Kees Akerboom en Jan Dekker en mogelijk ook Leidens Harry Kip zal moeten r Dat heeft indirect ook te maken met de zeer drukke Nederlandse competitie, waarvoor niet minder dan veertig wedstrijden (exclusief de play-offs) moeten worden gespeeld. Rinus de Jong zou dan ook liever een kortere competitie zien. Bijvoorbeeld met acht ploegen, die dan in kracht niet zoveel uiteen zouden moeten liggen als nu het geval is. Hij: „Acht ploegen is het minimum. Dan zou je bijvoorbeeld het aantal Nederlandse Amerikanen moeten beperken tot twee en de rest moeten toeschuiven aan andere clubs, zodat je meer even wicht krijgt. Om zoiets te bereiken moeten er meer sponsors komen. Maar dat is moeilijk. Enerzijds is er de weerstand van de media om sponsornamen te noemen, hetgeen ook voor veel ver warring zorgt, want er zijn bedrijven, die denken dat ook in het - basketbal shirtreclame niet is toegestaan. Aan de andere kant ligt de hele economie een beetje op zijn achterste. Het is gemakkelijk te sponsoren uit een winstsituatie, omdat er dan vennootschaps belasting betaald moet worden en de fiscus de helft van het sponsorbedrag betaalt. Bovendien is voor de meeste bedrijven het resultaat van sponsoring als middel van reclame moeilijk meetbaar". JAN VAN DER NAT Het afgelopen seizoen bereikte de Eerste Bossche Basketbal Club haar hoogtepunt. De ploeg bereikte de eindstrijd van de Europa Cup 2 en versloeg Leiden in de finale om het Nederlands kam pioenschap. Dat gebeurde echter allemaal ongesponsord, want nadat Remington zijn contract had uitgediend en de volgende sponsor na één jaar afhaakte, slaagde EBBC er niet in een nieuwe geldschieter te vinden. Voorzitter Rinus de Jong redde echter in die fase de club voor de tweede maal van een dreigende onder- LEIDEN - De basketbaltopper Leiden-EBBC, die op 12 december gespeeld zou worden, is uitgesteld. Dit in verband met het feit dat de Bossche club op die datum Europa Cup-verplichtingen heeft. De wedstrijd zal nu medio januari worden gespeeld. Rinus de Jong: „De elasticiteit is echter nu verdwenen. Dit is geen gezonde situatie. EBBC moet gewoon een sponsor hebben. Ik ben bijna dagelijks op de bedeltoer. Wij zijn een paar keer bijna rond geweest. Met McGregor bijvoorbeeld waren we mondeling al tot overeenstemming gekomen. Wat langer geleden waren er contacten met Parker, dat tenslotte voor Leiden koos. Dat is trouwens opvallend. Veel sponsors kiezen voor de Randstad Kennelijk heeft men niet veel vertrouwen in Brabanders. Ik kan dat makkelijk zeggen, want ik ben geen Brabander. Het moet echter nu lukken. Is dat niet het geval, dan is het volgend jaar absoluut voorbij en heeft het Nederlands basketbal er een twee de, of zoals je wilf derde of vierde, Rotterdam-Zuid bij" Volgens zijn zeggen zijn de onderhandelingen met een nieuwe geldschieter reeds vergevorderd. Rinus de Jong maakt er nau welijks een geheim van, hoeveel een bedrijf moet afstaan, wil een topbasketbalploeg. kunnen draaien. „De details geef ik liever niet prijs, maar het eindbedrag van onze begroting voor 1980-'81 mag je gerust zien. Exclusief de Europa Cup komen wij uit op 360.000 gulden. Als we daar de inkomsten via recette, reclameborden en subsponsors van aftrekken, blijft er een bedrag over van een kleine twee ton. Met dat bedrag kunnen we aan de top blijven meedraaien." Bayern-manager Uli Hoeness: 99 MÜNCHEN (ANP) - Het be stuur van Bayern Mün- chen heeft er van afgezien de Ajacied Ruud Krol aan te trekken. Manager Uli Hoeness verklaarde dat gisteravond tegenover het Westduitse persbureau SID. "De eisen van Krol waren ongehoord. Hij wil de per jaar 400.000 mark netto ontvangen. Dat was ons te gortig". Ook een op handen zijnde transfer met Marius Tresor van Olympi- que Marseille gaat niet door. "Een afkoopsom van 800.000 mark was te veel, bovendien was het riskant met hem in zee te gaan wegens zijn vele blessures", al dus Hoeness. Wel is Bayern München een verbin tenis aangegaan met de 28-jarige Roemeen Alexander Satmarea- nu. Deze heeft enige tijd geleden in West-Duitsland na de UEFA- bekerwedstrijd Eintracht Frank- furt-Dinamo Boekarest politiek asiel gevraagd. Wel moet Bayern er rekening mee houden dat Satmareanu een schorsing krijgt 99 Rensenbrink Rensenbrink morgenavond zyn rentree in het eerste elftal van Anderlecht. In het Heizelstadion te Brussel wordt dan de competi tiewedstrijd tegen Beerschot ge speeld. "Ik kan me nog niet forceren, hoe wel ik deze week voluit train Daarom speel ik een halve wed strijd. De afgelopen weken is mijn plaats overgenomen door Martens, een groot jeugdtalent Jammer dat die jongen ook al een schop tegen zijn knie kreeg en daardoor al een knieoperatie moest ondergaan. Het voetbal wordt steeds harder, ook in Bel gië", aldus Rensenbrink. Buitenland AS Roma heeft zich gisteravond geplaatst voor de halve finales van het voetbaltoernooi om de Italiaanse beker. De tweede wed strijd voor de kwartfinales tegen AC Milan eindigde in Rome ge lijk: 2-2. Bij de rust was de stand 1-0 voor AS Roma. dat de eerste wedstrijd in Milaan verrassend met 4-0 had gewonnen. De ande re returns voor de kwartfinales worden 16 januari gespeeld. Liverpool heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van het toernooi om de League cup door Norwich met 3-1 te verslaan. - - - T7 'I Met het oog op de start van de Tour de France 1980 kwam de vazal van Felix Levitan. Albert Bouvet (midden).gisteren poolshoogte nemen in Frankfort.Gesecondeerd door twee leden van het Duitse organi satiecomité. Peter Rhein (links) en Hermann Moos verkende hij het parcours in de startplaats ZUIDLAREN (GPD) - Terwijl de internationale garde gis teravond zijn eerste schermutselingen opvoerde op het dit jaar tot elf dagen uitgegroeide concours hippique in Zuidlaren, is één ruiter reeds van een huldiging verze kerd. De nestor van de Nederlandse hippische bovenlaag Anton Ebben wordt morgenavond uitgebreid in het zon netje gezet door de organisatie en daarvoor is alle reden. Hij was met een aantal functiona rissen present op alle 25 concour sen die de organiserende stich ting Paardensport Eendracht in de loop der jaren in Appingedam en Zuidlaren organiseerde. Nog immer is Anton Ebben on danks zijn te loochenen leeftijd (48) een gewaardeerde deelnemer aan vrijwel alle nationale en vele internationale concoursen hip pique. Ruim twee jaar geleden veroverde hij nog een individuele bronzen medaille op de Europese kampioenschappen in Wenen en maakte hij deel uit van de met goud bekroonde nationale ploeg Het vorig jaar bevestigde hij, tot veler verrassing, zijn klasse an dermaal met een nationale titel. Ook nu behoort Ebben weer tot de kandidaten voor de Olympi sche ploeg voor Moskou. Ondanks de status van veteraan, wil Ebben echter niet voor de jeugd capituleren. De vakman uit Naarden: "Ik rijd nog altyd bij- graag, broekje. Ruiters van die leeftijd zijn nu soms al vedetten". Uitslagen: de laatste dag van het Concours Hippique in Zuidlaren leverde drie winnaars op. Het eerste onderdeel werd gewonnen door de Fransman Jean Marc Ni- chien Zo- LINARES (ANP) - De statenloze schaker Viktor Kortsjnoi is op vallend slecht op dreef tijdens het internationale toernooi, dat in de plaats Linares wordt gehouden. Uit de eerste vijf partijen verza melde hij slechts twee punten. In de vijfde ronde leed hij een ne derlaag tegen de Spaanse kam pioen Manuel Rivas. De partij, een dame-indische verdediging, nam 39 zetten in beslag. De Amerikaan Christiansen heeft de leiding met 4 punten, voor de Columbiaan Castro, die 3,5 punt heeft. Larsen De Deense grootmeester Bent Lar sen heeft de leiding behouden in het grote schaaktoernooi van Buenos Aires. Dinsdag - op de dag van de afgebroken partijen - won hij achtereenvolgens van de Argentijn Miguel Angel Quinte- ros en de Rus Tigran Petrosjan. Deze laatste had bij het afbreken een vrijwel gelijkwaardige stel ling, maar beging na de hervat ting enkele onnauwkeurigheden. Quinteros, die zich tegen Larsen op de 79ste zet gewonnen gaf. zette vervolgens zijn marathonpartij tegen de Argentijnse veteraan Miguel Najdorf voort. Na dertien uur spelen en 101 zetten werd hier tot remise besloten. De stand: 1 Bent Larsen (Den) 5.5 pnt: 2 Miguel Najdorf (Arg). Boris Spasski (Sow) en Tony Miles iGBr) 4 pnt. 5 Florin Gheorghiu (Roe) en Bonslav Ivkov (Joeg) 3.5 pnt: 7 Miguel Quinte- km (Arg) 3 pnt en alk partij 8 I lil Anderson (Zwe) 3 pnt. 9 Tigran Pe trosjan (Sow) 2.5 pnt en 1 afg partij. 10 Oscar Panno (Arg). Zenon Franco (Pari en William Lombardy (VSt) 2 5 pnt; 13. Marcelo Tempone (Arg) 0 5 pnt; 14. Jorge Rubinetti (Arg) 0 pnt. lang ik echter geen angsl zware parcoursen heb ga ik door. tenminste als ik over een goed paard beschik" Karakter Zijn karakter en rijpere leeftijd vormen ook de relativerende elementen als Ebben de onbil lijkheden van de stnjd om de hippische wereldbeker signa leert. die een onderonsje dreigt te worden van puur professioneel ingestelde ruiters. Ebben: "Als je niet hoog op de eomputerlijst staat, wordt je voor diverse wed strijden niet uitgenodigd" De grote invloed a machtsgroepen binnen de paar densport vormt ook een van de ontwikkelingen die de routinier betreurt, al verpakt hy zijn kri tiek even voorzichtig als hij Jum bo Design behandelt "In de on derlinge verhoudingen in colle gialiteit is de afgelopen jaren veel veranderd. De ontwikkeling is echter ook wel snel gegaan. Toen ik voor het eerst aan dit concours deelnam, wasje met ie 23 jaar een Anton Ebben. colas (Finaud); het tweede part leverde een zege op voor de En gelsman John Whitaker (Miss Tam-), terwijl de Westduitser Norbert Kooff (Wanderer) het derde deel voor zich opeiste. JUDO - Op het congres van de we reldfederatie judo in Parijs is be sloten dat Nederland het toernooi om de wereldtitels in 1981 zal or ganiseren. JUDO - Aan de vooravond van de strijd om de wereldtitels is de 78- jarige Japanner Shigeyoshi Mar- sumae gisteren in Parijs gekozen tot voorzitter van de internatio nale judo federatie (F1J). AUTOSPORT - Ben Pon en Gijs van Lennep nemen deel aan de 48ste rallye Monte Carlo, die van zaterdag 19 tot en met vrijdag 25 januari wordt gehouden. BOWLING - Nederland heeft gis teren in Manilla tijdens de we reldkampioenschappen bowling bij de heren-teams een serie van 2.869 punten gescoord en daar mee. na Australië, beslag gelegd op de tweede plaats.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13