Ministers nog onduidelijk kernwapen-standpunt over Kamer: in '82 ldnderbijslag afhankelijk van leeftijd Grens belasting op vermogen opgetrokken Chocoladevla halve liter tijdelijk MOORD: EIS TIEN JAAR Overleg met Tweede Kamercommissie Kamer: voorlopig geen commerciële kabel-tv Pais lost knelpunten bij ziekenhuizen WOENSDAG 5 DECEMBER 1979 DEN HAAG (GPDO - De hoogte van de kinderbijslag moet afhan kelijk zijn van de leeftijd van het kind. Dit revolutionaire voorstel kreeg gisteren de instemming van de overgrote meerderheid van de Tweede Kamer. De rege ring heeft van deze kamermeer derheid de opdracht gekregen met een voorstel te komen om dit nieuwe systeem op 1 januari 1982 in te voeren. Alleen CDA, SGP en GPV zijn het niet met de plannen De Kamer legde dit vast in een mo tie van de D'66'er Nypels. Het voorstel werd vorige week inge diend bij de behandeling van de kinderbijslagvoorstellen van het kabinet. Volgens Nypels moet de kinderbijslag evenredig zijn aan de werkelijke kosten van levens onderhoud van kinderen, die in het algemeen stijgen met de leef tijd van de kinderen. Momenteel wordt de hoogte van de kinderbijslag bepaald door de rangorde van het kind: voor het zesde kind ontvangen de ouders meer bijslag dan voor het tweede. CDA en de kleine christelijke partijen verzetten zich dan ook tegen dit plan, omdat hun ach terban nog veelal uit grote gezin nen bestaat. De regering had de Kamer al toege zegd voor 1 april bij de Sociaal- Economische Raad een advies aanvraag in te dienen voor een verdere vereenvoudiging van het kinderbijslagsysteem. Dit moet voor 1 januari 1982 in werking treden. Gezien de kameruit spraak lijkt het zeker dat dit nieuwe systeem gebaseerd wordt op een differentiatie naar leef tijd. De Kamer stemde overigens in met de voorgestelde samenvoeging van vijf bestaande kinderbijslag regelingen tot een volksverzeke ring. Alleen CPN en PSP vol hardden in hun verzet tegen het wetsvoorstel. Verder werden geen van de door PvdA en PPR voorgestelde wijzigingsvoor stellen door de Kamer aanvaard. Beide fracties stemden uiteinde lijk toch voor het wetsvoorstel, zy het met pijn in het hart, omdat ze de aantrekkelijke kanten zwaar der lieten wegen dan de negatie ve aspecten. Het wetsvoorstel moet nu nog door de Eerste Kamer aanvaard wor den, maar zal bij de Senaat op niet al te grote problemen stuiten. De wet voegt alle bestaande kinderbijslagregelingen samen, zodat vanaf 1 januari odk zelf standigen premie moeten gaan betalen. Tegelijkertijd verliezen zij hun recht op aftrek, zij het dat de Kamer voor zelfstandigen zonder kinderen een overgang speriode van drie jaar heeft inge voerd. De kinderbijslag geldt nu als een algemeen recht voor ie dereen vanaf het eerste kind De nieuwe tarieven zien er, onder voorbehoud, als volgt uit eerste kindjonger dan driejaar f 130 per kwartaal; eerste kind dat ouder dan drie jaar is f 259; tweede kind f411,06; derde kind f414,18; vierde en vijfde kind f500,76; zesde en zevende kind f552,24; en f 608,40 voor het achtste en ie der volgende kind. Deze bedra gen worden voorlopig aangepast aan de jaarlijkse stijging van de lonen. Voor de periode na 1981 moet de Kamer nog een besluit DEN HAAG (GPD) - De regering zal volgende week in het NAVO-overleg over de kernwapenmodernisering de bondgenoten duidelijk laten weten niet te kunnen han delen zonder dat zij daarvoor de steun van een meerder heid in het Nederlandse parlement heeft. Maar die opvat ting sluit niet uit dat het kabinet uiteindelijk toch een ander standpunt dan de Kamer inneemt. Tweede Kamer morgen al in een ingelast debat de regering een duidelijke uitspraak voorhoudt. Het kabinet beslist vrijdagavond pas definitief over het eigen standpunt, zei minister Scholten. „Wat eventueel voor die tijd door de Tweede Kamer naar voren „Die eigen verantwoordelijkheid van de regering blijft tot het laatst overeind". Dat zei minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) gisteren na het gesprek dat hij en zijn collega Scholten (defensie) over de kernwapenproblemen hadden met de betrokken Twee de-Kamercommissies. Hierdoor werd niet duidelijk of het kamer-standpunt voor de rege ring bindend zal zijn, en dat zij het dus zal uitvoeren. Of dat zij tot het laatst vast zal houden aan het eigen standpunt en dan door de Kamer naar huis gestuurd kan worden. „Beide mogelijkheden zijn natuurlijk aanwezig, maar ik kan daar vanzelfsprekend nu niets over zeggen", aldus Van der Klaauw. Hij wilde slechts kwijt dat de rege ring de kwestie van de parlemen taire instemming „niet alleen uit het oogpunt van hoffelijkheid, maar zeker ook gelet op het poli tieke belang van deze zaak" bij de NAVO-partners onder ogen zal brengen. Op vragen wat er zou kunnen gaan gebeuren, wilden de beide minis ters niet antwoorden. Daarom gingen zij ook niet in op de vraag wat het kabinet doet, Vrouw steekt ex-man dood EINDHOVEN - De 50-jarige A.B. uit Eindhoven heeft gisteravond rond half twaalf haar ex-man W. Maatman (61) doodgestoken. De verdachte werd een half uur na haar daad in haar eigen woning aangehouden. Daar trof de politie ook het mes aan, dat vermoede lijk bij de steekpartij - waarvan het motief nog niet bekend is - is gebruikt. A.B. was het huis waar het slachtof fer verbleef min of meer met ge weld binnengedrongen, nadat zij had aangebeld en de deur door de vriendin van Maatman was opengedaan. Het slachtoffer werd in de gang in de borst ge stoken en overleed korte tijd later in een ziekenhuis. wordt gebracht, zullen we in die besluitvorming betrekken". Minister Scholten zei gisteren dat zijn pogingen om de bondgeno ten tot andere gedachten te bren gen, nog niet zijn afgerond. Giste ren zei hij dat „mijn inzet nog doorgaat", en dat het nog te vroeg is om die inzet te evalueren. Brief Scholten heeft al zijn collega-mi nisters in de 14 NAVO-landen een lange brief geschreven, waarin hij zijn positie en de opvattingen van de Tweede Kamer uiteenzet. „De definitieve conclusie of deze weg ook inderdaad begaanbaar is, valt nog niet te trekken", zei de minister. Het is nog de vraag of het kabinet vrijdag, na het beslissende be raad op het Catshuis, het inge nomen standpunt ook naar bui ten zal brengen. Goed ingelichte kringen houden het voor moge lijk dat de bewindslieden „een slot op de mond krijgen", zodat Scholten en Van der Klaauw pas na het NAVO-beraad van vol gende week het regeringsstand punt hoeven te geven. B-52 Minister Scholten sprak gisteren voor het eerst officieel de berich ten tegen als zouden de Ameri kanen van plan zijn 80 oudere B- 52-bommenwerpers in Europa te stationeren, die geschikt zouden zijn voor het afvuren van kruis raketten. De 80 B-52's - die overigens alleen in oorlogstijd naar Europa ko men - zijn alleen geschikt voor niet-nucleaire operaties. Geen B- 52's met een nucleaire taak zullen aan de strategische luchtmacht van de Amerikanen worden ont trokken voor Europese taken. Zij blijven in Amerika gestationeerd en staan niet onder NAVO-com- mando, aldus Scholten. ADVERTENTIE Alleen voor Melkunie-of Menken Landbouw produkten. DEIL - Even voor het verkeersplein Deil ontstond gistermiddag een enorme verkeerschaos, doordat een enkele tonnen wegende truck met oplegger, die een grote betonconstructie vervoerde, verongelukte. Het ongeluk gebeurde, doordat de betonconstructie ging schuiven, waardoor de truck losraakte en omhoog kwam te staan. DEN HAAG (GPD) - Mensen met een gering eigen vermogen zullen vanaf 1 januari minder snel ver mogensbelasting hoeven te be talen. Dit is een gevolg van de steun die een forse meerderheid van de Tweede Kamer gisteren gaf aan een voorstel van de SGP'er Van Dis. Deze kreeg de steun van de rechtse partijen en van D'66 voor zijn amendement om de belastingvrije voet in de vermogensbelasting met 7000 gulden te verhogen tot 66.000 gulden. Het voorstel kost ongeveer 25 miljoen in 1980. Het werd dooi Van Dis en de WD'er Portheine ingediend, nadat duidelijk werd dat de volledige wijziging van de vermogensbelasting niet eerder dan op 1 januari 1981 van kracht kan worden. Volgens het hiertoe inmiddels ingediende wetsvoor stel moet de belastingvrije voet in het merendeel van de gevallen vanaf 1981 worden opgetrokken naar f86.000. Het voorstel-Van Dis inzake de vermogensbelasting maakt nu deel uit van het belastingplan van het kabinet-Van Agt. Dit werd vijwel zonder ingrijpende wijzi gingen aanvaard. Naast de 25 miljoen van de vermogensbelas ting, waarvoor de Kamer zelf de dekking aangaf, schoot de volks vertegenwoordiging nog een gat van 25 mifjoen in de plannen. Dit gebeurde door de vrijstelling voor het betalen van belasting over ontvangen rente te verhogen tot f 500 (nu is dit bedrag f200). - Beide gaten zullen worden gedekt door gebruik te maken van het geld dat voor 1980 al was gereser veerd voor de vernieuwing van de vermogensbelasting. Het res tant van deze ongeveer 100 miljoen zal nu worden bestemd om de extra belastingverlaging van 230 miljoen voor een deel mee te financieren. Opschudding Opschudding veroorzaakte in de Tweede Kamer een onlangs ont vangen brief van de Vereniging Nederlandse Kerftabakindustrie. Deze vond de aanname van een amendement-Portheine om de shagprijzen minder te laten stij gen dan de prijs van een pakje sigaretten, zo belangrijk, dat zij bereid was het gat dat hierdoor in de begroting zou ontstaan, te fi nancieren. Nadat de socialist Woltgens deze zinsnede uit de brief had voorge lezen, waaruit geconcludeerd zou kunnen worden dat de WD'er Portheine financiële banden met de betrokken vereniging onder hield, besloot deze laatste zijn amendement schielijk in te trek ken. Hierbij valt nog aan te teke nen dat juist de WD bekend staat als de partij waar dergelijke banden het scherpst worden ver oordeeld. Wel aanvaardde de Kamer een mo- tie-Couprie (CDA)-Portheine. waarin de regering werd ge vraagd in het vervolg de prijzen van sigaretten en shag niet meer in centen gelijk te laten stijgen, maar in percentages. Naast deze verhoging van de tabak saccijns heeft de Kamer ook in gestemd met een verhoging van ruim 5 cent voor een liter benzine, door verhoging van de accijns op 1 januari. Sterke drank zal op die datum ook in prijs omhoog gaan, en wel met f2,35 voor bijvoor beeld een liter jenever van 35 procent Ook auto's zullen fors in prijs stijgen, waardoor de duur dere (boven f 22.000) sterker om hoog gaan dan de goedkoopste merken (beneden f 10.000). MOEDER DIE KIND DOODDE DEN HAAG - Deltakabel en de PTT mogen voorlopig geen contract sluiten over het doorsturen van het commerciële Luxemburg programma vanuit Sluis naar de „rest" van Nederland. Daarnaast moet de regering voor het einde van het volgend jaar een nota uit brengen met de normen en crite ria waaraan programma's moeten voldoen, voordat zij via de kabel mogen worden verzonden. Dat heeft de Tweede Kamer gisteren vastgesteld door het aannemen van de motie-Scholten over commerciële televisie. Tegen stemden WD, GPV, D'66, DS'70 en Boerenpartij. Er wordt in de CDA-PvdA-motie niet met zoveel woorden over de Deltakabel-aanvrage bij de PTT gesproken, maar CDA-woord- voerder Scholten benadrukte nogmaals dat er géén contract mag worden ondertekend voor dat de Kamer daarover via de door minister Gardeniers van CRM toegezegde nota haar zegje heeft kunnen doen. Staatssecretaris Smit-Kroes, het politieke „hoofd" van de PTT, maakte een voorbehoud: „Gezien de gecompliceerdheid van de materie, met name op het terrein van het internationale recht, kan ik niet overzien of ik de motie in z'n geheel zal kunnen uitvoeren". Scholten had daar begrip voor als de regering door verdragen of internationaal recht gehouden is bepaalde stappen te zetten, dan kan een motie dat niet voorko- De aanvaarding van de motie bete kent een voorlopig slot van een gevecht om het binnenhalen van commerciële televisie, een ge vecht dat begon na het bekend worden van de Deltakabel-plan nen om Luxemburg vanuit Sluis verder het land in te zenden. CDA en PvdA waren fel tegen, de WD uitgesproken vóór. Bij het spoeddebat over de Deltakabel- kwestie bleek de huidige om- roepwetgeving te beperkt te zijn om het hoofd te kunnen bieden aan nieuwe ontwikkelingen, zo als de komst van kabel-tv en sa telliet-programma's. Om die re den vroegen CDA en PvdA om een regeringsnota en kondigden de beide partijen een initiatief wetsontwerp aan dat de positie van de minister van CRM moet verstevigen. Minister Gardeniers zegde de motie toe, al zei zij gisteren dat het een behoorlijke inspanning zal bete kenen om de nota in deze kabi netsperiode uit te brengen en door de Kamer te loodsen. Daar mee krabbelde ze een stukje te rug in vergelijking met de vorige week, toen zij 1 oktober 1980 als uiterste grens zonder opmerkin gen accepteerde. DEN HAAG - Minister Pais heeft gisteren maatregelen bekend gemaakt waardoor „topprioritei ten" bij enkele academische zie kenhuizen op korte termijn wor den geregeld. Hij moest echter het voorbehoud maken dat de beslissingen nog door de minis terraad worden goedgekeurd. Alleen voor de verbeteringen in Groningen heeft hij 30 a 40 mil joen gulden losgekregen van zijn collega Giryaar (volksgezond heid). Hoe de maatregelen ten behoeve van de ziekenhuizen in Leiden en Utrecht en het VU-zie- op kenhuis in Amsterdam betaald worden, is nog niet duidelijk. Staatssecretaris De Jong kreeg de wind van voren van WD-woord- voerster Ginjaar-Maas. Zij eiste in een motie dat de staatssecreta ris de nieuwe tweejarige brugklas in het voortgezet onderwijs gaat invoeren per wetswijziging of door middel van de experimen tenwet Zij neemt het De Jong zeer kwalijk dat hij beleid voert door het uitzenden van circulai res (eenzijdige beslissingen van het ministerie) waarover de Ka mer geen zèggenschap heeft. DOOR 17 KLINIEKEN GEWEIGERD ALMELO (GPD) - Doordat tot dusverre 17 psychiatrische in richtingen de opneming van de 31-jarige mevrouw Q.-v.d. W. uit Almelo, die 23 juli haar 4-jarig zoontje Marc met zes messteken om het leven bracht hebben ge weigerd. verkeert haar strafzaak in een impasse. De Almelose rechtbank staat, doordat mevrouw Q. op het mo ment van haar daad ontoereken baar was, slechts de mogelijkheid open een oplossing te zoeken in de medische sfeer. De samen werking tussen justitie en volks gezondheid blijkt echter, gezien de 17 weigeringen, nauwelijks of niet te functioneren. Gistermiddag besloot de rechtbank de zaak aan te houden tot 8 janua ri om een psychiater te horen, die een leidende rol heeft vervuld bij de samenstelling van het rapport, waarin tot ontoerekenbaarheid wordt geconcludeerd. Dit geschiedde overeenkomstig het advies van de officier van justitie, mr. J. Hazewinkel, maar tegen de zin van de raadsman, mr. G. G. Vermeulen, die onthulde dat zijn cliënte bereid is tot vrijwillige opneming. Naast ontslag van rechtsvervolging de opneming gelasten, achtte hij onjuist Pleiter zei voorts, dat de meeste psychiatrische klinieken niet overgaan tot een opneming op last van de rechter, omdat de ver dachten niet gemotiveerd zijn. „Ze plegen dus in feite obstructie tegen de wet", aldus de advo caat. In zijn repliek zei mr. Hazewinkel, dat de rechtbank deze bijzonder ernstige zaak niet kan besluiten met ontslag van rechtsvervolging en vrijwillige opneming. „Er zyn ook andere personen, die binding aan dit kind hadden", aldus de officier. De rechtbank wil nu van de psychiater een toelichting op het rapport en wil van hem horen welke mogelijkheden er voor op neming in een kliniek zyn. „An ders is het moeilyk een besluit te nemen", aldus de president, mr. H. P. Talsma. Verdachten blijven ontkennen huishoudster te hebben omgebracht UTRECHT (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht, mr. J. J. U. de Haes, heeft gisteren tien jaar gevange nisstraf geëist tegen de 34-jarige Frans D. uit Wijk bij Duurstede, een van de verdachten in de moordzaak Overberg. Voor diens medeverdachte, de 28-jarige Frans Z. uit Driebergen wilde de officier een klinisch psychia trisch rapport gemaakt zien. Als de rechtbank dit afwijst, moet Z. ook tien jaar krijgen alsmede on voorwaardelijke tbr, aldus de eis van mr. De. Haes. De officier vond, dat er geen duide lijke bewijzen, maar wel duide lijke aanwijzingen zijn, dat de beide verdachten op 13 augustus bij een inbraak in een woning in Overberg (gemeente Ameron- gen) de 68-jarige Willie Rosbach hebben omgebracht. Zij zouden het slachtoffer zolang met een wielmoersleutel op het hoofd hebben geslagen, dat deze later aan haar verwondingen overleed. Mr. de Haes gaf toe, dat er geen kei hard bewijs is voor de schuld van beide verdachten. Maar in de vele tegenstrijdigheden in de verkla ringen van ue twee zitten vol doende aanwijzingen voor hun schuld, aldus de officier. De twee verdachten hielden ook op de zit ting vol, onschuldig te zijn. Beide verdachten zouden die dag in de vroege ochtend het huis van de 86-jarige Evert Vermeer zijn binnengekomen door" met de wielmoersleutel de achterdeur te forceren. Bij een tocht door het huis belandden zij in de slaap kamer van het slachtoffer, de huishoudster mevrouw Rosbach, die enkele malen met de sleutel op het hoofd werd geslagen. Vermeer zag op weg naar de wc licht branden en betrapte de twee mannen, waarbij hij ook enkele klappen en daardoor zwaar letsel opliep. De twee verlieten de wo ning vervolgens zonder buit. De moersleutel werd later in de na bijgelegen berm teruggevonden. Uit onderzoek van het gerechte lijk laboratorium bleek dat groe ne verf op de sleutel overeen kwam met de verf van de achter deur en gele verf met de verf van de krik van de auto van Z. maar uit dat onderzoek bleek niet exact dat het twee identieke ver ven betrof. Op de sleutel werden ook nog menselijk bloed en een haar aangetroffen, maar voor het laboratorium te weinig voor een zinnig onderzoek. Verdachte Z. was naar zijn zeggen die nacht na een avond uit in Utrecht naar huis gegaan, op nieuw op stap gegaan, by kennis sen geweest waar hij iemand met een vuurwapen had bedreigd - waar hij eveneens gisteren voor terechtstond - en uiteindelyk naar het huis van D. gereden om samen naar de paardenmarkt in Bemmel te gaan. Vanwege de dichte mist die ochtend ging dat niet door en kwamen de twee in de stationsrestauratie van Drie bergen terecht waar opnieuw moeilijkheden ontstonden toen Z. bij een woordenwisseling een marinier met een mes bedreigde. Ook daarvoor moest Z. zich giste ren voor de rechtbank verant woorden. D. verklaarde ter zitting 's morgens vroeg thuis door Z. wakker te zijn gemaakt om mee naar de paar denmarkt te gaan. Door de mist eindigde de tocht al by de sta tionsrestauratie "maar ze hadden geen route gereden via Over berg". Evenals Z. verklaarde Frans D. niets van het gebeuren bij Overberg af te weten. Mr. de Haes hechtte weinig waarde aan de verklaringen van de ver dachten. Getuigenverklaringen over een grote auto, gelijk aan die van Z., op de bewuste tyd by het huis van Vermeer en over uitla- tinge van Z. in een café in Drie bergen dat hij by een inbraak met een ander iemand had doodge slagen, waren voor de officier duidelijk genoeg. D's advocaat, mr. Boone. meende dat de officier van justitie geen enkel overtuigend bewys heeft kunnen aanvoeren voor de schuld van zyn cliënt. "De auto is gevonden, de wielmoersleutel en dat die bij de bewuste knk past is alles wat de officier heeft bewe zen, verder niets". De advocaat vroeg de president van de recht bank. mr. K. S. Bieger om vrij spraak en onmiddellijke ophef fing van de voorlopig.- h.-. htenis van zijn chcnt. De rechtbank wees dit verzoek af. Ook de verdediger van Z., mr. Ver meulen, vroe spraak op 18 c

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7