Leids City Centrum: ,,'t Gaat om een noodkreet Ruim zeshonderd huizen in Leiden „onder het mes'' Protest tegen komst dr. Mann Lezers schrijven Winkeliers laken beleid in advertentie T>T> Jaar geëist tegen man die brand in eigen huis sticht KWJ-sint komt op voor winkelpersoneel Leids inbrekersduo voor Haagse rechter AGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 5 DECEMBER 1979 Lachfestival In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 wordt deze maand het festival van de lach gehouden. Morgen avond wordt er een film ge draaid van de Amerikaanse komiek Jerry Lewis. Er zijn twee voorstellingen: één om 20 en één om 22.15 uur. De toe gangsprijs bedraagt 4,50. Lezingcyclus De rol van de niet-gouveme- mentele organisaties en de rechten van de mens. Dat is het onderwerp waarover dr. P.R. Baehr, algemeen secreta ris van de Wetenschappelijk Raad voor het Regeringsbe leid morgenavond spreekt Dat gebeurt in het kader van een lezingcyclus die wordt georganiseerd door het Ne derlands Genootschap voor Internationale Zaken in sa menwerking met het Instituut voor Internationale Studiën in Leiden. De lezing die om acht uur begint wordt gehou den in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73. Zaalvoetbal De stichting voor buurt- en clubhuiswerk "Zijlwijk" or ganiseert in de sporthal aan het Broekplein in de Meren- wijk recreatie-voetbal. Dat gebeurt op de zaterdagoch tenden. Van 8 tot 9 uur en van 11 tot 12 uur is er gelegenheid voor sen iorenin de tussenlig gende uren komen de junioren aan bod. Voor belangstellen den in de leeftijd van 8 tot 13 jaar is nadere informatie te krijgen bij J. Daniels. Damlo- perwerf 5 (tel. 071-141971). Eerste lustrum Zowel het landelijk actiecomité als de Leidse afdeling van "Wij vrouwen eisen" bestaan vijf jaar. In verband met dit lustrum worden de komende weken extra activiteiten ont plooid. Zo staat "Wij vrouwen eisen" zaterdag de gehele dag met een kraam bij de Harte- brugkerk in de Haarlemmer straat. 's Ochtends treedt het koor "De Sirenes" op en het Leids Vrouwenorkest. In de m iddaguren staat er een grote kijkdoos op het Stadhuisplein met een tweetal acts over abortus. Ook hier treden "De Sirenes" en het Leids Vrou wenorkest op. Verder zal er informatie worden gegeven over de abortussituatie in di verse landen en isereen kleine foto-tentoonstelling van acti viteiten die door "Wij vrou wen eisen" werden ontplooid. Kinderzegels Van 6 tot 21 december zijn er verkoopstands van het plaat selijk comité voor kinderpost zegels in de postkantoren aan de Gerestraat, het Bevrij dingsplein en in het winkel centrum "De Kopermolen". In de stands zijn wenskaarten voor kerst- en nieuwjaar te koop. alsmede bijpassende enveloppen en natuurlijk de kinderpostzegels. De op brengst komt ten goede aan een groot aantal voorzienin gen voor lichamelijk, geeste lijk en sociaal gehandicapte kinderen. Zowel in ons land als in de derde wereld. Mr. Hazeman overleden LEIDEN - Op 71-jarige leeftijd is overleden de in Leiden woon achtige mr, ir. S.W. Hazeman. De heer Hazeman was regerings commissaris voor emigratie en oud-directeur van de intergou vernementele commissie voor Europese migratie in Genève. De overledene was commissaris in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van de Neder^ landse Leeuw. Bovendien was hij in het bezit van talrijke bui tenlandse onderscheidingen. - i&K Ir^ Éti' m* LEIDEN - Op zeven plaat sen in Leiden worden op het ogenblik woningen van woningbouwvereni gingen of de LWS gereno veerd. In totaal zijn daarbij 638 wonin gen betrokken waarvan er na de uitvoering 601 zullen over blijven. Negentien woningen worden gesloopt, achtien worden er "verheeld" (sa mengevoegd met een ernaast gelegen huis). Woningbouw vereniging "De Eendracht" is op het ogenblik bezig in de Atjehstraaten omgeving. Van de zestig woningen verdwij nen er negen. Begin novem- Dit zijn de woningen aan de Leemansstraat, die onderdeel uit maken van het naoorlogse complex in het Morskwartier. Ze worden op het ogenblik gerenoveerd. ber waren er 39 klaar, terwijl er aan 12 werd gewerkt. Ver gevorderd is inmiddels ook net renovatieplan van de LWS voor woningen aan de Lusthoflaan in Noord. Van de 55 woningen die opgeknapt moeten worden waren er vo rige maand 40 gereed. Zover is de Eensgezindheid in de Oosterstraat nog niet. Van de 27 te renoveren woningen zijn er nu tien onderhanden. Woningbouwvereniging "Ons Doel" laat op het ogenblik 112 woningen in het Pioenhof en omgeving (Tuinstadwijk) verbeteren. In totaal moeten er 16 woningen verdwijnen door sloop of verheling, ter wijl vorige maand de bouw vakkers in achttien huizen waren begonnen. Het groot ste renovatieplan wordt op het ogenblik uitgevoerd in de Paul Krugerstraat en naaste omgeving. Het gaat om 164 huizen van dt woningbouw vereniging "Werkmanswo ningen" en daarvan moeten er 12 verdwijnen. Met het werk in 24 woningen is in middels een begin gemaakt. Vorige maand is een begin ge maakt met de renovatie van honderd woningen in de Dahliastraat en omgeving van de woningbouwvereniging Tuinstadwijk. Bij boven staande plannen gaat het steeds om woningen die reeds voor deTweede Wereldoorlog waren gebouwd. Van het na oorlogse woningbezit in Lei den worden op het ogenblik 120 LWS-woningen in het Morskwartier onder handen genomen. Het zijn woningen die onder meer zijn gelegen aan de Calandstraat. Vorige maand waren al 24 woningen gereed voor hernieuwde be woning, terwijl aan 32 wonin gen werd gewerkt. Voorzitter van het Leids City Centrum.de heer Van Egmond: 'De Langebrug was de aanleiding, maar we hadden er nog twintig an dere kunnen bedenken". LEIDEN - "Als het moet gaan wij door met het plaatsen van dit soort ad vertenties. Het gaat om een noodkreet". Dat zegt de voorzitter van het LCC (Leids City Centrum), een belangengroepering van Leidse winkeliers. Giste ren plaatste het LCC een advertentie in de Leidse pers, waarin in felle be woordingen een aanval op het beleid van het Leidse gemeentebestuur wordt gedaan. "Het beleid van autootje pesten be gint inderdaad zijn vruchten af te werpen" en "Het lijkt wel of de cijfers van 1978 ons stadsbestuur tot nog grotere spoed stimuleren om het Leidse zakenleven voor goed de nek om te draaien", wordt in het begin van de adver tentie gesteld. Verder wordt het Leidse beleid in zake herbestrating (volgens het LCC te vaak en te onverwachts) en parkeergarages (waarvan er volgens het LCC te weinig zijn) gehekeld. Volgens het LCC zijn meer parkeergarages "bittere noodzaak" om van het parkeer probleem af te komen. Volgens LCC-voorzitter Van Eg- mond is het een merkwaardige zaak dat er in een plaats £Üs Haarlem snel vier parkeergara ges van de grond konden komen en in Leiden niets. Eén van de aanleidingen voor de advertentie is volgens Van Egmond de "plot selinge" herbestrating van de Langebrug geweest "maar in Leiden kun je nog wel twintig andere aanleidingen bedenken". Het Leids City Centrum dat met 400 aangesloten bedrijven verant woordelijk zegt te zijn voor 4000 arbeidsplaatsen eindigt de adver tentie met een uitval naar WD- wethoudster Fase: "In uw college is de portefeuille "economische zaken" een dissonant in uw be leid". De tekst van de advertentie is volgens Van Egmond ook als brief naar burgemeester en wet houders en de gemeenteraad ge gaan. LEIDEN/DEN HAAG - De 34-jari- ge R. van K. stichtte in de nacht van twaalf op dertien september brand in zijn eigen woning, een flat aan de Jan Luyckenlaan, door een stuk handdoek dat hij bij wijze van lont in een met pe troleum gevulde fles had gesto ken aan te steken en het geheel door het geopende slaapkamer raam te gooien. Daarvóór had hij ai tweemaal brand gesticht in kelderboxen van hetzelfde flat gebouw. Hoewel hij het zich niet meer kon herinneren, bleek uit alles dat hy het gedaan moet hebben. De officier van justitie, bij de Haag se rechtbank, mr. Den Os, trok de verklaring dat het niet om het geld van de verzekering zou gaan gisteren in twijfel en eiste een ge vangenisstraf van een jaar waar van drie maanden voorwaarde lijk en met aftrek van de twee en een halve maand voorarrest. Waar het wel om ging was volgens de verdachte dat hij zijn vrouw, die bij hem weg was, wilde berei ken. Sinds ze weg was en de echt scheidingen, door hem aange vraagd omdat hij verwachtte dat zijn vrouw dan wel terug zou ko men, had doorgezet was hij zeer veel gaan drinken. Ook de brand stichting was onder invloed van zeer veel drank gebeurd. Hoewel Van K. in het psychiatrisch rapport werd bestempeld als een psychopaat, zou de brandstich ting hem volgens datzelfde rap port volkomen kunnen worden toegerekend. Zijn advocaat, mr. Van Hees, vond dat niet voldoen de aannemelijk wordt gemaakt waarom. Hij vroeg een straf die gelijk is aan het voorarrest en verder een voorwaardelijke straf met een lange proeftijd. Recht bankpresident mr. Kootte maak te duidelijk, hoewel de uitspraak pas over veertien dagen is, dat een straf gelijk aan het voorarrest in dit soort zaken volkomen ir- reeel is. LEIDEN - De KWJ Beweging van Werkende Jongeren heeft gisteravond vermomd als Sinterklaas en Piet diverse werkgevers en bedrijfsleiders de stuipen op het lijf gejaagd. De jongeren deelden in de winkelstraten en in sommige zaken pamfletten uit en zon gen Sinterklaasliedjes die ze van een eigen tekst hadden Uit de teksten bleek dat dit een actie voor het winkelperso neel betrof, dat volgens de KWJ vaak niet extra wordt betaald voor de extra koop avonden waarop ze in Sin terklaastijd werken, terwijl werkgevers daartoe wettelijk wel verplicht zijn. "Omdat bazen het ook vertik ken om hun personeel te ve4- tellen wat voor rechten zy hebben, heeft de KWJ dit op genomen en vandaar dat we Sinterklaas bij de mijter heb ben gepakt om het winkel personeel in te lichten over waar zij recht op hebben", al dus de KWJ. Van Egmond zei gisteren dat het niet de bedoeling van het LCC is om de verhoudingen met het ge meentebestuur te verslechteren. In het verleden is het LCC al di verse malen in aanvaring geko men met de gemeentelijke over heid door de overduidelijke wijze waarop zij het gemeentebeleid aan de kaak stelde. Zo plaatste men affiches in de Leidse bin nenstad waarop met grote letters stond "Te Koop" stond, en "Te bevragen bij Van Aken (toenma lig wethouder red.) en Waal - stadsontwikkelaars". Het was vanmorgen onmogelijk om op de nieuwe advertentie com mentaar van het college van bur gemeester en wethouders te krij gen. Wethouder mevrouw Fase "zou terugbellen", maar deed dat niet. Hoewel zij vanmorgen wel op het Leidse stadhuis aanwezig was, zou een bespreking een tele fonische reactie in de weg heb ben gestaan. J LEIDEN - Uit de etalage van een juwelierszaak aan de Haarlem merstraat is gistermiddag een tableau met zes gouden dames horloges gestolen. De horloges hebben een verkoopwaarde van 6900 gulden. De diefstal moet rond half vijf vanuit de winkel gepleegd zijn. Het was op dat moment erg druk in de zaak. Crematie van filosoof prof. Beerling LEIDEN/DEN HAAG - In Den Haag is gisteren de filosoof prof. dr. R. F. Beerling gecremeerd. Beerling, die tot 1973 hoogleraar in de wysgerige sociologie aan de Rijksuniversiteit in Leiden was, is vorige week donderdag op 74- jange leeftijd plotseling overle den. Hij gold als een erkend Ne derlands filosoof. Hij werd op 7 april 1905 in Gorin- chem geboren, waarna hy wijs begeerte studeerde op de rijksu niversiteiten van LeideiGro ningen en Amsterdam. In 1945 promoveerde Beerling aan de gemeentelijke universiteit in Amsterdam op het proefschrift "moderne doodsproblematiek" tot doctor in de wijsbegeerte. Een jaar later aanvaardde hij een hoogleraarsambt aan de universi teit van Indonesië in Djakarta. Op maandag 17 december zal bin nen het Sociologisch Instituut van de Leidse universiteit een herdenkingsbijeenkomst plaats vinden. LEIDEN/DEN HAAG - Twee twintigjarige Leidenaren stonden gisteren in Den Haag terecht wegens meerdere inbraken. Tegen de één, H. de B., eiste officier van justitie mr. Den Os een jaar hechtenis waarvan drie maanden voorwaardelijk. Tegen de an der, W. R., een jaar hechtenis waarvan?es.maanden voorwaarde lijk. Het verschil zat hem in het feit dat De B. eerder dit jaar nog tot twee weken hechtenis is veroordeeld en dat R. naar aanleiding van zijn positieve houding is vrijgelaten uit voorlopige hechtenis. Samen hadden ze op 19 april een casetterecorder en twee boxen gestolen uit een by molen De Valk geparkeerde auto, op 18 okto ber een geldbedrag en nagenoeg de hele rookartikelenvoorraad uit het winkeltje bij de ingang van het Academisch Ziekenhuis gestolen en op 29 september twee casetterecorders, twee stop watches en een bos sleutels uit het Bureau Onderzoek Universi teit aan de Boerhaavelaan. Beiden hebben ze overigens nog meer inbraken erkend, die niet zijn ten laste gelegd. De inbraken werden steeds gepleegd na gebruik van alcohol en kwamen voort uit geldgebrek, geen werk en geen uitkering. W. R. werkte als leerling-timmerman maar was tijdens ziekte door zijn baas voor een ander "ingeruild". Sinds hij uit voorlopige hechtenis vrij is heeft hij een andere baan en woont hij by zijn zwager. De B. was als grondwerker tijdens de vorige vorstperiode op straat gezet en kreeg geen uitkering omdat hij een baan had geweigerd, een baan bij een baas waarbij hij al eerder gewerkt had maar het niet naar zijn zin had. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. open LEIDEN - In- brief hebben twee i Leiden protest aangetekend te gen de komst van de Westduitse historicus professor dr. Golo Mann, zoon van de schrijver Thomas Mann, naar Leiden in het kader van de Huizingalezing. "Wij vinden dat de instantie die verantwoordelijk is voor deze keuze, onzorgvuldig heeft ge handeld", aldus de Leidse Neer landici A. H. den Boef en P. Luk- kenaer in hun brief. Dit terwijl er in de Bondsrepubliek nog een ruime keuze voorhanden is aan lieden die meer in de sfeer van de Huizingalezing passen - Böll, Rinser, Wallraff bijvoor beeld - dan deze appel die wel heel ver van de boom is geval len". Tot dusverre zijn reeds Huizinga- voordrachten gehouden door achtereenvolgens Rudy Kous broek, Mary McCarthy, Jan Pen, Jean-Francois Revel, Arthur Lehning, Noam Chomsky en Ka rei van het Reve. Vrijdag zal de zeventigjarige Duit ser in de Hooglandsekerk spre ken over het onderwerp "1914-1980, in vogelvlucht". De Huizingalezing wordt jaarlijks georganiseerd door de Maat schappij der Nederlandse Let terkunde, een avondblad en de faculteit der letteren van de Leid se universiteit. Als eerbetoon aan de historicus en cultuurfilosoof Johan Huizinga, is zijn naam aan de lezing verbonden. De briefschrijvers zeggen. "Op het moment dat een gevaarlijk man als F. J. Strauss kans maakt in Duitsland bondskanselier te worden, haalt men iemand naar Nederland die de hoogst beden kelijke opvattingen van Strauss (en de Springer-pers.) een soort respektabiliteit moet verlenen. Crescendo' 11 Het is niet mijn gewoonte naar een krant te schrijven, maar ik wil nu toch wel de heer Kees Verhoef op de vingers tikken. De hoer Van OsMibrugcen is nameliik niet, zoals duidelijk gezegd tijdens het jubileumconcert van de Sassen- heimse Harmonie „Crescendo" afgelopen zaterdag door Wim van Duin bij Crescendo gekomen, maar door R. van Ieperen. Wim van Duin is wel zijn opleiding begonnen bij Crescendo en is nu behalve directeur van de streek- muziekschool, solo klarinettist en concertmeester bij de K.M.K., waarvan Van Ossenbruggen de kapitein-directeur is. Ook wor den de leerlingen niet opgeleid door de streekmuziekschool, maar door de heer Cornelisse, klarinettist bij de K.M.K., terwijl het koper wordt opgeleid door de heer Bouke Schut, derde jaars leerling trombone op het Am sterdamsconservatorium. Bouke Schut is ook begonnen bij Cres cendo. F. Honders, Wilgenlaan 36, Sassenheim. Mis Het valt de laatste tijd op, dat er in Leiden iets mis dreigt te gaan. Grachten moeten weer open, de stad is volgezaaid met paaltjes, in alle prijzen en maten, waarvan de helft omver wordt gereden. Elk huisje, hoe slecht ook, moet blij ven staan. Zou het niet verstandiger zijn het vele geld dat dit gaat kosten te besteden aan onder andere wat meer woningbouw. De wijk Meerburg zit bijvoorbeeld nog steeds in een veel te klein houten clubhuis enz. Alle bedrijven en instellingen zijn nu zowat vertrokken uit Leiden en er komt niets bij. Wij mogen dan een grote universiteit heb ben, maar dat geeft meer last dan gemak en brengt bovendien geen cent op. Leiden mag wel uitkijken. Volgend jaar komt het grote en mooie winkelhof in Leiderdorp klaar, Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergege- met zijn grote parkeerruimte. Dat kan voor Leiden een terugslag geven, wat weer gaat drukken op de toch al zwakkere opbouw van de Leidse bevolking. Maak van Leiden een levende stad. Leiden let op Uw Saek W. Noppe, Maasstraat 37, Leiden Zenden Gaarne willen wij reageren op een stukje dat zaterdag in deze krant stond. Op pagina twee stelt poli tiecommissaris Van Voorden van de Leidse politie dat door een nieuwe wetgeving de klachten ven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redac- tiewege worden ingekort. over illegaal zenden zullen toe nemen. Helaas voor commissaris Van Voorden houdt de nieuwe wet geving in dat de nu nog illegale communicatie amateurs op 3 maart 1980 legaal zullen worden. En dan hun fascinerende hobby zullen gaan uitoefenen met door de PTT goedgekeurde appara tuur. Indien er met deze apparatuur sto ring optreedt is dit te wijten aan de apparatuur. De Leidse politie is echter altijd al negatief ten opzichte van onze hobby geweest, we zijn altijd al behandeld als zware misdadi gers. Ze zullen er ook alles aan doen om onze hobby af te nemen, helaas voor de heren is dit per 3-3-1980 dus niet meer mogelijk en dit doet sommigen zeer zeer. Mochten er echter door alle voor zorgen van de PTT toch klachten ontstaandan zijn wij (per 3-3-1980) legale communica tieamateurs, genegen om de sto ring op te sporen en zo mogelijk op te heffen. Een briefje naar postbus 729 2300 AS te Leiden is dan voldoende. Th. van Dam. secretaris vereniging voor 27mc communicatie amateurs, Postbus 729, 2300 AS Leiden. Fractie vraagt aandacht voor huisvestings nood student LEIDEN - De grootste studenten fractie in de Leidse universiteits raad, de Centrum Groepering Leiden, heeft in een brisf aan de voorzitters van de fracties in de Leidse gemeenteraad aandacht gevraagd voor de naar hun me ning slechte huisvestingssituatie van de jongeren in het algemeen en de studenten in het bijzonder in Leiden. De studentenorganisatie wijst er met name op, dat sinds ae zorg voor studentenhuisvesting een aangelegenheid is van het minis terie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, de gemeen te nu in de eerste plaats verant woordelijk is voor de huisves tingssituatie van de student-in- De brief is volgens de studenten groepering geschreven naar aanleiding van de komende al gemene beschouwingen van de gemeentebegroting in de Leidse raad. In de brief wordt door de studentenfractie gesteld dat het verschil tussen het huidige ka merbestand in Leiden en het in 188'/^2 benodigde aanta' kamers schrikbarend is. Gelet op het nijpende tekort aan kamers en de recente ontwikke lingen. zoals het Kaiserstraat- complex, verzoekt de studenten organisatie aan de fractievoorzit ters bij hun inbreng bij de alge mene beschouwingen aan deze situatie speciaal aandacht te schenken.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4