Akkoord over tariefswijzigingen voor gas en elektriciteit Werkgroep boos op Leiden over standpunt rijkswegen Studie naar „progressief" gastarief VERKRACHTING EN MISHANDELING: DRIE JAAR GEEIST BBH3Ü Rente winst Rijnland een half miljoen Earth and Fire en Brood in Leiden M 'n Ei hoort erbij ontdekken dat goede metselaar een echte vakman is WOENSDAG 5 DECEMBER 1979 LEIDEN/ZOETERWOUDE - De rentewinst die het Energiebedrijf Rijn land behaalt door het nieuwe systeem van voorschotrekeningen zal volgens de eerste schattingen een half miljoen gulden bedragen. Dit zei de heer Bezemer van het dagelijks bestuur (College van Beheer) gister avond tijdens een vergadering van de Algemene Raad in Zoeterwoude. In het nieuwe systeem betalen de verbruikers niet meer achteraf over een periode van twee maanden maar per maand een vast bedrag. Het raadslid Beyen had berekend dat de rentewinst door het nieuwe systeem ongeveer drie miljoen moest bedragen. Dit werd echter van de kant van het College ontkend. In maart zullen alle afnemers van het Energiebedrijf een overzicht krijgen van hun werkelijke energieverbruik over de jaren '77, '78 en '79. Zo kunnen zij makkelijk zien of hun energieverbruik in die jaren is toege nomen of afgenomen. Daarnaast zal het Energiebedrijf een standenkaart leveren, waardoor de afnemers in het vervolg zelf de meterstand wat makkelijker kunnen byhouden. LEIDEN/ZOETERWOUDE - Het dagelijks bestuur van het Ener giebedrijf Rijnland, het College van Beheer, wil samen met de Vereniging van Gasdistributie- bedrijven in Nederland, VEGIN, onderzoeken of bij de groep kleinverbruikers een progressief tarief kan worden ingevoerd. Dat betekent dat wanneer meer gas wordt gebruikt er ook extra voor zal moeten worden betaald. De leden Ranner, Van der Pluijm en Glaubitz van de Algemene Raad van het Energiebedrijf vroegen gisteren in een motie om een der gelijke studie. Zij willen hiermee bewerkstelligen dat de gewone huishoudens bij de tariefstijgin gen worden ontzien. Enige leden uit kleinere gemeenten hadden grote moeite met het voorstel van de Leidse raadsle den. Zy wezen er op dat in Leiden een dichte bebouwing is, maar dat in de kleine gemeenten veel huizen apart staan en dus meer stookkosten hebben. "Het plat teland zou dan meer moeten gaan betalen terwijl Leiden weer de winst opstrijkt", zo zei raadslid Wenmakers. Het college wilde niet zelfstandig een studie verrichten, maar al leen in groter verband, dus met andere bedrijven. De indieners gingen hiermee akkoord en trok ken daarop hun motie in. Een andere motie van de Leidse raadsleden Ranner, Glaubitz, Beyen, Bleijie en Van der Pluijm over energiebesparingsmaatre gelen werd aangehouden. In de motie vroegen zij het College de belangstelling bij de aangesloten gemeenten te onderzoeken naar de besparingen op energiever bruik die kunnen worden gerea liseerd door isolatie van huurwo ningen. De indieners zijn van mening dat gemeenten hiervoor leningen moeten verstrekken te gen een lagere rente dan die wel ke de particuliere banken bere kenen. Metsel-leraar Visser geeft cursisten aanwijzingen. LEIDEN/ZOETERWOUDE - De Algemene Raad van het Energiebedrijf Rijnland (waarin vertegenwoordigers van alle aangesloten gemeenten zitting hebben) is gister avond akkoord gegaan met de voorgestelde tariefwijzi gingen voor gas en elektriciteit. Alleen het vastrechttarief voor het gas zal iets minder worden verhoogd. Een voor stel van de Leidse afgevaardigde Bleijie om het vastrecht tarief van 45 gulden op 46,50 te brengen, inplaats van 48 gulden zoals het dagelijks bestuur wilde, werd met 37 tegen 28 stemmen aangenomen. Volgens berekeningen van Bleijie zal dit het Energiebedrijf 135.000 gulden aan inkomsten schelen. Hij noemde zijn voorstel "een ge baar naar de gebruikers. In ver gelijking met de winst die we maken is 1,50 maar erg mager tjes", aldus Bleijie. Hij deed zijn voorstel omdat het ministerie van economische zaken de gemeen ten heeft voorgeschreven een maximale tariefstijging van 3,5 procent te berekenen. Het voor stel om het vastrechttarief met drie gulden ofwel 7,5 procent te verhogen, was daar volgens Bleijie mee in strijd. De voorzitter van het dagelijks be stuur (College van Beheer), de Leidse wethouder van financiën Van Dam zei dat het duurdere vastrechttarief in het hele pakket van de gasprijsverhoging thuis hoorde. Ook wees hij de raadsle den er op dat wanneer zou wor den besloten tot een minder grote verhoging de uniformiteit tussen de diverse energiebedrijven werd verbroken. Verdeeld Opvallend was dat tijdens de stemming het College van Be heer verdeeld stemde. De colle geleden Bezemer en Vink stem den namelijk voor het wijzi gingsvoorstel van Bleijie dat voorzitter Van Dam de vergade ring juist had ontraden. Over de verhoging van de gasprijs heeft de Algemene Raad weinig te zeggen. De prijs waartegen het gas wordt ingekocht, wordt be paald door onderhandelingen tussen de Gasunie en de VEGIN, de overkoepelende organisatie van gasbedrijven. Daarbij heeft de regering weer een stevige vin ger in de pap. Het kabinet kon digde in de Miljoenennota een verhoging van de gasprijs aan van 7 cent per kubieke meter met ingang van 1 januari. Later is dit gewijzigd in een verhoging met vier cent op 1 januari en nog eens drie cent per 1 juli. Elektriciteit De raad ging akkoord met een aan passing van de elektriciteitsta rieven die er op neer komt dat de prijs op ongeveer 17,5 cent per kilowattuur komt te liggen. De heer Bezemer die de post finan cien beheert binnen het dagelijks bestuur ontkende dat hier sprake is van een stijging met 6 procent, zoals één van de raadsleden sug gereerde. Hij zei dat er veel meer sprake is van een andere verde ling van de tariefopbouw met daarbij een verhoging van 1,5 procent. "Netto is de tariefop brengst hetzelfde als vorig jaar", aldus Bezemer die verder nog zei dat het grootste deel van de kos tenstijgingen wordt betaald uit de overwinst van het bedrijf. LEIDEN - De komende twee we ken zullen in Leiden twee groe pen optreden die op het ogenblik erg populair zijn bij de jeugd. Aanstaande zondag treedt in de Stadsgehoorzaal Herman Brood and his Wild Romance op. Het concert begint om kwart over acht en in het voorprogramma treden onder anderen The Rou- sers op. Ruim een week later, op maandag 17 december staat de groep Earth and Fire op het podium van de Stadsgehoorzaal aan de Bree- straat. Dat concert begint om acht uur. Het voorprogramma vermeldt onder meer de naam van de groep Kaz Lux. Earth and Fire, met zangeres Jer- ney Kaagman viert op het Earth and Fire ogenblik triomfen met de r single "Weekend". Het optreden van de groep maakt onderdeel uit van een toernee door ons land waarbij onder an dere in Kerkrade, Amersfoort, Amsterdam, Zaandam, Tiel, Sche vingen en Leeuwarden wordt opgetreden. Kaartjes voor beide concerten kunnen worden gekocht bij het VW-kantoor aan het Stationsplein. LEIDEN - De Werkgroep Milieubeheer Leiden is boos op de gemeente Lei den. Het gaat om een brief die de gemeente wil sturen aan Rijkswaterstaat en waarin de visie over de aanleg van rijkswegen in ADVERTENTIE de directe omgeving van Leiden wordt gegeven. De verbazing en bezorgdheid van de werkgroep betreft vooral de mening van Lei den dat de aanleg van een nieuwe rijksweg tussen Alphen en Leiden de be staande Hoge Rijndijk zou kunnen ontlasten. Volgens de Leidse werkgroep heeft de gemeente een dergelijke op vatting klakkeloos overgenomen uit het Structuurschema Verkeer en Vervoer, maar is die opvatting in zijn algemeenheid onjuist. On begrijpelijk vindt men het Leidse standpunt vooral omdat juist op dit moment het aantal pendelen de automobilisten tussen Leiden en Alphen niet toeneemt en er concrete plannen bestaan om het openbaar vervoer binnen dit ge bied flink te verbeteren. De Werkgroep Milieubeheer vindt dat de gemeente had moeten af wachten tot de effecten van deze maatregelen bekend zijn. Men wijst daarbij op het voorbeeld van de Zoetermeerlijn. Daar werd de aanleg van een rijksweg uitgesteld om de nieuwe open baar vervoersverbinding een kans te geven. Bovendien wordt er gewezen op een studie die op het ogenblik wordt verricht door de Spoorwe gen en enkele busmaatschappij en om te kijken hoe het openbaar vervoer tussen Leiden en Utrecht zo optimaal mogelyk kan zijn. Daarbij worden twee varianten bekeken: een met en een zonder de aanwezigheid van de nieuwe rijksweg. De verkeersonveiligheid kan naar het oordeel van de werkgroep ook geen argument meer zijn. Becijferingen hebben geleerd dat andere wegen in de omtrek veel gevaarlijker zijn en dat het geld beter kan worden besteed aan verbetering van situaties op an dere wegen en opheffing van ge vaarlijke punten in de huidige Hoge Rijndijk. Het onbegrip van de werkgroep richt zich met name op het punt van de gevolgen voor de stad Leiden. De Leidse werkgroep zegt dat aanleg van de rijksweg ertoe zal leiden dat de files in de stad zullen staan in plaats van daarbuiten, "met alle gevolgen voor het leefmilieu in de stad". En dat terwijl de gemeente in het verkeerscirculatieplan heeft vastgelegd, dat er nieuwe ver- keersdoorbraken mogen komen ten behoeve van het autoverkeer. Kritiek heeft de werkgroep ook op de afwachtende houding die Lei den inneemt over het westelijk gedeelte van de nieuwe rijksweg tussen Voorschoten en Leiden Men vindt dat Leiden zich tegen de aanleg van deze autoweg moet uitspreken omdat het wegennet in de stad daardoor nauwelijks wordt ontlast. Rijkswaterstaat heeft becijferd dat verkeer op de parallel gelegen wegen weliswaar afneemt maar dat de toeleidende wegen juist meer verkeer te verwerken krij gen. Tenslotte besteedt de werkgroep in de protestbrief aandacht aan de eventuele verbreding van de be staande rijksweg 4 (Schiphol- Leidschendam via Leiderdorp). De gemeente Leiden zegt dat de noodzaak van de verbreding nog niet is aangetoond, maar men er rekening mee houdt dat het in de toekomst wel het geval zal zijn. De werkgroep wijst erop dat ook bij Rijkswaterstaat kennelijk ge twijfeld wordt aan de noodzaak. Dat leidt men af uit het feit dat de verbreding is geschrapt uit het Meerjarenplan Perso- Bovendien heeft Rijkswaterstaat afgezien het beroep tegen het be stemmingsplan Hoge Rijndijk waarin de verbreding met opzet niet was opgenomen in hogere instantie voort te zetten. In het Structuurschema Verkeer en Vervoer wordt slechts gesproken over de verbreding van Rijksweg 4 tussen het vliegveld Ypenburg en de toekomstige aansluiting op de aan te leggen nieuwe Rijksweg naar Alphen aan den Run LEIDEN - "Je ziet zelden veertig mensen zo hard werken. Dat kom je in geen enkel bedrijf tegen. En hier doen ze dat dan in hnn vrije tijd". Dat zegt de Leidse melselleraar Visser. In zijn vrije tijd geeft hij twee maal in de week 's avonds les aan een kleine tachtig "doe- het-zelvers" i komen ran hemde en verre naar de Bednjfs- technische School aan tie Vondellaan en zijn afkomstig uit alle lagen van de bevol king. Er is zelfs eer\ groot aantal vrouwen dat een met- se leur sus volgt". In januari begint de Nederlandse bak steenindustrie weer in vijf tien plaatsen in Nederland met een nieuwe serie van de metselcursussen voor "doe- het-zelvers" "Zelf Metselen is een metselcur- sus van in totaal twaalf les sen. Men leert daar niet alleen de zogenaamde "droge" met seltechnieken, maar vooral de praktische toepassingen van "onze eerlijke vaderlandse baksteen". Er wordt onder meer geleerd hoe open haar den, plantenbakken, barbe cues. tuinvijvers en nog veel meer zelf kunnen worden ge metseld. Het is geen beroepsopleiding, maar de theorielessen over onder meer architectonische beginselen, materiaalkennis en fabricagemethoden geven een algemeen inzicht in, en over bouwen. De cursisten krijgen na betaling van de 350 gulden lesgeld het nood zakelijke gereedschap als troffel, voegspijker, kapha mer. kapsabel. draad, op- steekklosjesdneklezoor- maat- en lagenlat. Metselen is waarschijnlijk het oudste beroep in de bouw De Egyptenaren bouwden hun py ra nudes door het op elkaar stapelen van steenblokkenDe Romeinen gebru ikten kalk om stenen tot een hechte construc tie te kunnen maken. Kortom: metselwerk is door de eeuwen heen de bouwconstructie ge weest. LEIDEN/DEN HAAG - Drie jaar gevangenisstraf (met aftrek van voorarrest) eist officier van justi tie mr. Den Os tegen de 25-jarige in Hazerswoude verblijvende A.L. voor diens aandeel in een verkrachtingszaak. Op zondag zestien september werd een acht tienjarig meisje eerst door hem en daarna door twee vrienden van hem verkracht in een kraak pand aan de Oude Vest waar één van de drie woonde. Het meisje, dat zwak begaafd is, kende één van de jongens sinds kort. Ze heeft zich vanaf het mo ment dat de bedoeling van de jongens haar duidelijk werd ver zet. De jongens verhinderden haar weg te lopen en dwongen haar toen ze zei dat ze ongesteld was onder de koude douche te gaan staan en daarna ook nog eens naakt te zwemmen in de toen al gesloten "Overdekte" waarvan de achterkant aan het kraakpand grenst. Daarna heeft het meisje zich uit angst niet ver der verzet Ook de "vriend" van het meisje stond gisteren terecht, maar om dat hy nog minderjarig is ge beurde dat met gesloten deuren. A.L., die al meer op zijn kerfstok bleek te hebben, waaronder di verse veroordelingen voor mis handeling, stond ook terecht voor mishandeling diezelfde avond van zestien september. In een café aan de Hogewoerd had hy toen ruzie gekregen met een Turk die ertussen kwam toen hy een meisje aan het versieren was. Op straat stak hy de Turk meteen schroevendraaier in de borst waarby hy een long raakte. De ei genaar van het cafe voorkwam erger door hem de schroeven draaier uit handen te slaan Vol gens A.L. deed hy het uit zelfver dediging omdat de Turk met zyn hand in zijn zak stond. Volgens de officier van justitie was geen sprake van zelfverdediging maar van puur agressief gedrag Hy vond dat de man, ook by de verkrachting, zo onmaatschap- pelyk en gewetenloos te werk is gegaan dat een lange gevangenis straf op zyn plaats is. De advocaat, mr. Spong, wees de rechtbank erop dat het hier niet vak begaafd laar ook om rechtbank erop c alleen om een slachtoffer ging, een zwak begaafde dader Mr Spong dacht niet dat A'L. een constant gevaar betekent voor de maatschappij, omdat hy ook pe riodes heeft gehad waarin hy zich wel staande hield. Hy zag boven dien voor de toekomst een licht puntje omdat er sinds kort een contact is met een hulpverlener, welk contact gericht is op terug keer naar Suriname. )e rechtbank doet over veertien dagen uitspraak Nog niet zolang geleden ver minderde de belangstelling voor metselwerk door de komst van vliesgevels en beto nelementen in de utiliteits bouw en door de gietbouw met houten en aluminium verdie- pmgshoge puien in de wo ningbouw. De laatste jaren is er een kente ring waar te nemen. De alu minium en betonnen gereis blijken te eentonig en er is een sterke behoefte om terug te gaan naar een menselijke schaal van baksteen. In de woningbouw ontstaat een af keer tegen de gelijkvormige rijtjeshuizen en is er een ster ke behoefte van meer variatie en herkenbaarheid van de ei gen woning. "Mede daardoor begint het publiek weer belangstelling te krijgen voor het metselwerk", zegt Visser. 'Toen de cursus sen net waren begonnen, nu ruim zeven jaar geleden, zag je veel academisch gevormde mensen tijdens de lessen. Dat is aan het ver anderen. Je ziet momenteel ook teel échte doe- het-zei vers. Die mensen zien het metselen niet als hobby De huidige cursisten bestaan op dit moment voor een deel uit mensen die willen ontspan nen en voor een deel uit men sen die van plan zijn bijvoor beeld een garage te bouwen of een keuken te verbouwen". Volgens de docent ih sussen in Leiden sprake van enige t tie voorde metselaars die hun boterham met hun werk moe ten verdienen. "Als dat zo zou zijn, dan zou er geen schreeu wend tekort zijn aan metse laars". Op dit moment zijn er ruim tachtig deelnemers aan de metsclmrsus in Leiden Hun leeftijd varieert van 17 tot 70 jaar Zeven jaar geleden i r 144 rdat aantal is teruggebracht tachtig omdat anders van les geven met veel meer terecht kan komen. De cursussen zijn meestal maanden tevoren volgeboekt. Vooral de herfst- Volgens Visser is het de Neder landse Baksteen Industrie, diede cursussen verzorgt, met om een grotere verkoop van bakstenen te doen. "Er zijn dit jaar al ruim 2300 000000 bakstenen in Nederland t kocht. Nee. de bedoeling t de cursussen is het imago i de metselaar weer wat op te tillen. De mensen moeten ont dekken dat een goed metse laar een vakman is".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3