Leerlin gen a an tal Warmondse scholen loopt sterk terug eidse agenda Ambachtslieden tonen werk in Voorschoten Resultaten verkeersexamen droevig Oegstgeest cadeau van Sinterklaas voor Leiden Werkgroep voor verfraaiing dorp PAGINA 2 STAD EN RAND WOENSDAG 5 DECEMBER 1979 WARMOND - Het aantal leerlingen op Warmondse scholen is de laatste jaren sterk teruggelopen. Waren er in 1978 nog 618 kleuters en lagere schoolkinderen, dit jaar is dit aantal met 56 leerlingen teruggelopen. De oorzaak van het slin kende aantal leerlingen moet worden gezocht in de ge boortedaling en een zekere vergrijzing van de bevolking in de gemeente Warmond. Ook speelt de samenstelling van de bevolking een zekere rol. Het gevolg van de terugloop van het aantal leerlingen is, dat er de laatste twee jaar vier leerkrach ten hebben moeten afvloeien en er in de Warmondse scholen lo kalen kwamen leeg te staan. Een duidelijk voorbeeld hiervan is de kleuterschool "De Hummel burcht". Werd vorig jaar de ge hele dependance van deze school overbodig, dit jaar kwam ook in het hoofdgebouw nog eens een speel-werkJokaal te vervallen. De dependance werd vorig jaar in gebruik gegeven voor het so ciaal-culturele werk. Een deel van de scouting, de zangkoren en de muziekschool hebben hier een goed onderkomen gevonden. Het speel-werklokaal staat echter nog steeds leeg, evenals het aan het begin van dit jaar leeggeko men lokaal van de lagere school "De Leerhoeve". Met het school bestuur wordt gepraat over de bestemming van de vrijgekomen lokalen. De daling van het aantal kinderen en het leeg komen te staan van lokalen betekent ook financieel een tegenslag. Voor de lagere scholen in Warmond valt meestal nog wel een oplossing te vinden door geld van gemeente en schoolbesturen te gebruiken. Voor de kleuterscholen bestaat er echter een door het Rijk vastge legde norm die vooral voor "De Hummelburcht" te laag blijkt te zijn. Het gevolg van het een en ander is dat de gemeente War mond voor het jaar 1980 een te kort van ongeveer 142.000 gulden verwacht. De toekomst ziet er iets rooskleuri ger uit. Warmond hoopt nu wel over het dieptepunt heen te zijn en in de toekomst weer meer De Artisan-leden bij hun permanente tentoonstellings en werkruimte in Den Haag. VOORSCHOTEN - Een werkingsverband die op een creatieve i ambachtelijk beroep uitoefenen, houdt tot eind december een ex positie in de bibliotheek aan de Van Wijngaardenlaan in Voor schoten. Het is de groep Artisan (Frans woord voor ambachtslieden), die is ontstaan uit een initiatief van enige Haagse ambachtlieden die van mening waren dat de meestal slechte werkomstandigheden waarin individueel werkende handwerkslieden verkeerden, moesten worden verbeterd. Er werd besloten naar een vorm van samenwerking tussen diver se ambachtelijke beroepen te zoeken die voor zowel de werkers zelf als voor het publiek het meest aantrekkelijk was. "De technologische ontwikkeling leidde ertoe dat een aantal am bachten werd vervangen docr op industriële leest geschoeide acti viteiten. Deze kunnen in de be hoefte van de consument voor zien door op grootschalige wijze "eenheidsworst" te maken", zo stelt de Artisangroep". Tegelij kertijd werd een aantal ambach ten anders gewaardeerd. Een ambachtsman is nu een kunste naar geworden, die zijn produk- ten voor een elitair publiek tegen zeer hoge prijzen verkoopt", al dus de Haagse groen. Volgens Artisan is tussen die twee uitersten een groep handswerk lieden werkzaam, die een mini maal economisch bestaan leid en het contact met het publiek vol komen heeft verloren. "Voor beelden daarvan zijn meubelma kers, pottenbakkers, smeden, restaurateurs en textiel- en leer- bewerkers", aldus Artisan. Persoonlijk karakter In dat tussengebied constateert de groep een grote behoefte om zich op het publiek te richten. "Wij willen naar buiten treden, samen adverteren, samen in de werk plaatsen onder de neus van het publiek het ambacht uitoefenen, samen een tentoonstellingsruim te en een winkel beheren". "Wij menen dat het handwerk beter is en meer persoonlijk karakter biedt dan fabrieksmatig gelever de produkten", zo zeggen de le den van de groep. In het kader van het naar buiten treden heeft deze vereniging, die gevestigd is aan de Prinsengracht 86 in Den Haag, in de bibliotheek in Voorschoten een tentoonstel ling georganiseerd. De expositie begint vrijdag en duurt tot 29 de cember. Door middel van foto materiaal, begeleidende teksten en producten wordt ingegaan op de diverse ambachten binnen Ar tisan. De tentoonstelling is geopend van maandag tot en met vrijdag van 14.00 uur tot 17.30 uur en dinsdag en vrijdag ook nog van 19.00 uur tot 21.00 uur. Donderdag en za terdag kunnen belangstellenden er terecht van 10.00 uur tot 13.00 uur. Op de vrijdagavonden zullen Artisan-leden aanwezig zijn om met de bezoekers van gedachten te wisselen. Kleuterschool 'De Hummelburcht" zit in financiële moeilijkheden door een daling van het aantal kleutershet leeg komen van lokalen en te lage normvergoedingen van het Rijk. leerlingen te kunnen verwach ten. Er kan echter maar vier jaar vooruit worden gekeken (kinde ren gaan op vierjarige leeftijd naar de kleuterschool), zodat niet met zekerheid valt te zeggen of alle lokalen van de Warmondse scholen over enkele jaren weer volop kunnen worden benut. Hondebezitter mishandeld LEIDEN - De 25-jarige eigenaar van twee honden, die de dieren gisteravond in het Van der Werf- park uitliet, is daar door een an dere hondebezitter in zijn gezicht geschopt. Dat gebeurde nadat de herdershond van de ander één van zijn honden aanviel en hy de herdershond daarna met zijn riem verdreef. De eigenaar van de herdershond, eveneens 25 jaar oud, schopte hem daarop in het gezicht waardoor hij een bloed neus en een opgezette bovenlip opliep. De eigenaar van de herdershond erkende de mishandeling nader hand tegenover de politie. Maar hij deed op zijn beurt aangifte van dierenmishandeling door de an dere hondebezitter. Gerda v.d. Bosch exposeert in eigen atelier ZOETERWOUDE - Aan de Hoge Rijndijk 121 in Zoeterwoude ex poseert Gerda van den Bosch vanaf vandaag in haar eigen ate lier een stuk of dertig bronsplas tieken. De in 1929 geboren kun stenares probeert niet alleen het uiterlijk van mens en dier in haar plastieken weer te geven maar vooral om iets van het wezen te karakteriseren. Internationaal bekend is met name haar kynolo- gisch werk. De tentoonstelling duurt tot 7 januari. Patiëntenbus in Warmond officieel in gebruik WARMOND - Enkele maanden na de succesvolle bazaar van Verpleegtehuis Mariënhaven in Warmond, is het zo ver dat de aangepaste patiëntenbus in gebruik kan worden ge nomen. Op de vijftiende de cember zal de bus officieel gaan rijden. Ter gelegenheid van de inge bruikstelling is er op die dag een feestelijke middag die om 13.30 uur beging met een in formele receptie. Daarna zal er een feestelijke rondrit door Warmond zijn, met mede werking van het muziekkorps "Matthias". VOORSCHOTEN - Landelijk maar ook plaat selijk zyn de resultaten van dc verkeersexa- mens voor leerlingen van de lagere scholen veelal droevig. Dit kwam naar voren tijdens de bestuursvergadering van de Voorschb- tense afdeling van Veilig Verkeer Nederland. Als een van dc oorzaken voor de slechte re sultaten werd een minder gedegen aanpak genoemd, waardoor de leerlingen het gehele Veilig Verkeer wil proberen in samenwerking met het ondcrwijsteam van de diverse scho len te komen tot een goede opbouw van het Verschil van mening bleef er bestaan over de wijze waarop het examen moet worden afge nomen. Enige leden gaven de voorkeur aan een parcours via een normale bestaande rou te en andere leden wilden liever een soort verkeerstuin makeo bijvoorbeeld op het MOC-terrein. Over het algemeen worden door de schooljeugd vele verkeersfouten gemaakt ook in de omgeving van het eigen schoolgebouw. Veilig Verkeer zoekt nog naar een oplossing waardoor regelmatig de acties van de vereni ging kunnen worden aangekondigd langs de hoofdwegen onder het motto: aanzien doet PSP: gemeente heeft geen bestaansrecht OEGSTGEEST - De plaatsnaamborden tussen Oegstgeest en Lei den zijn vannacht overgeplakt met teksten (zie foto), terwijl de borden aan de rest van de grens van Oegstgeest zijn overgeplakt met de namen "Leiden". Dit is het werk van de PSP-afdeling Oegstgeest die vindt dat de zelfstandigheid van de gemeente Oegstgeest moet worden opgeheven. De PSP zegt de huidige situatie, "het welvarende Oegstgeest pal naast het kreperende Leiden", als zeer onrechtvaardig te be schouwen. "Zolang Oegstgeest niet bereid is iéts van zijn wel vaart prijs te geven aan Leiden, terwijl het wat voorzieningen betreft grotendeels op Leiden steunt, vinden wij van de PSP dat Oegstgeest geen bestaansrecht heeft". Op de foto een plaatsnaambord met verklarende tekst: "Rijk Oegstgeest is er geweest. Betere tijden voor het arme Leiden. In Oegstgeest geen woningnood? Leidse noden dubbel grot! Sint doet dus Oegstgeest aan Leiden kado; zó kunnen lasten en lusten gelijk verdeeld worden". Woensdag Leiden - Museum voor Volkenkunde - Steenstraat 1, kinderfilm: "Nico het oli- fanteryong", 14 uur. Nieuwe Rijn 20a - vrouwencafé, 21 uur. Voorschoten - bejaardencentrum "Ade- geest", krijgt bezoek van Sinterklaas om 11 uur. Donderdag Leiden - Kijkhuis - Vrouwenkerkchoor- straat 17, film: Jerry Lewis, 20 en 22.15 Academiegebouw - Rapenburg, lezing door dr. P. R. Baehr, 20 uur. Gebouw Rehoboth - Rapenburg 10, postzegelmarkt, 19.30 - 22 uur. Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, film: "Instant pictures", 21 uur. LAK-theater - Thatergroep Trezor "Nacht der Tribaden", 21 uur. Nieuwe Rijn - werkgroep homofilie, open caféavond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidseweg 33 Voorschoten, tel: 01717 - 3309, spreekuur voor invaliden, 19 - 20 uur. Architektenwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32, vrij advies, 19.30 - 21.30 uur. Architektenwinkel - Piterskerkhof 19, vrij advies, 20 - 21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen advies centrum, vrij van 14 - 16 uur, tel 130983. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag 14-16 uur, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep Dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20 - 21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren, ook teL- 140866. Femke - ontmoetingscentrum voor vrouwen do van 10 - 12.30 uur. Warmond - begrotingsvergadering, 15 uur in het Gemeentehuis. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 1-6 dec., Zuiderapo theek, Lammenschansweg 7. tel. 123553. Indien het na 11 uur 's aonds niet meer mogelijk is om.met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men, uitsluitend in spoedgevallen van een taxi teL 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel ten noorden van de Rijn 134604, ten zui den van de Rijn 121753. Leiderdorp - Zoeterwoude Rd. - Ge- zondsheidscentrum, Berkenkade, 41031, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - A. Looyen, Merellaan 2, teL 02522-11454. samenvoe- In Voorschoten gedenken. De verlichtingsactie voor auto's is in Voorscho ten geen groot succes geworden. In samenwerking met vijf garagebedrijven or ganiseerde de Voorschotense Veilig Verkeer drie controleavonden voor auto's. Er werd gecontroleerd op lichten, banden en winter- verzorging van de motor. De automobilist kon zich gratis onderwerpen aan een ogen- test. In totaal kwamen er slechts honderd au tomobilisten. Het aantal gebreken op het ge bied van verlichting en banden was zeer groot. Veilig Verkeer had gerekend op een aanbod van rond de duizend automobilisten. VOORSCHOTEN - Een werkgroep heeft van het gemeentebestuur van Voorschoten de opdracht gekregen om een plan op te stel len dat moet leiden tot verfraai ing van het dorp. In dit plan moet onder andere worden aangege ven op welke plaatsen in het dorp beelden kunnen worden ge plaatst, wandschilderingen of andere gevelversieringen kun nen worden aangebracht of lelij ke plekken door middel van be planting kunnen worden verbe terd. Deze opdracht is verstrekt aan de werkgroep voor de kunsten, vorming en ontwikkeling, één van de drie werkgroepen waarin de commissie voor welzijnszaken van de gemeente is verdeeld. De ze werkgroep is nu van plan voor elke wijk een plan op te stellen en deze later te bundelen tot een groot plan. De leden van de groep denken per wijk ongeveer twee maanden nodig te hebben om een plan op te stellen. Voor elke wijk die in een bepaalde volgorde zullen worden afge werkt, zal een wijk-comité wor den opgericht om samen met de werkgroep een wijkplan op te stellen. Wanneer het wijkplan klaar is zal dit, zo mogelijk in de betreffende wijk, met de bewo ners worden besproken, t het plan definitief wordt vastge steld. In eerste instantie worden nu gega digden opgeroepen voor het wijkcomité Vlietwijk/Centrum. Kolendamp vergiftiging LEIDEN - Een echtpaar (20 en 19 jaar) en hun bijna twee jaar oude baby zijn gisteravond met kolen dampvergiftiging in het Diaco- nessenhuis opgenomen. Ze ver keren geen van drieën in levens gevaar. Waarschijnlijk is dat te danken aan een gat in het raam in hun woning aan de Bronckhorst- straat, waardoor nog frisse lucht binnenkwam. De brandweer constateerde namelijk een sterk vervuilde geiser en schoorsteen. De kolendamp werd zowel door de gaskachel als door de bran dende geiser (de man stond onder de douche) afgescheiden. Toen medebewoners om tien uur thuis kwamen waren de vrouw en kind half bewusteloos en de man draaierig. Zij waarschuwden d© Eerstehulpdienst. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 12311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Redactie randgemeenten: Tel.: 071-144941 toestel 219. Privé: Dink Binnendijk, K. Galgewa ter 2, 2312 BR Leiden, tel. 071-146618. Charles Lennartz, Maredijk33a, 2316 VS Leiden. Tel. 071-133202. Correspondenten: Leiderdorp: Roel Zaadnoor- dijk. Tel. 071-133202. Oegstgeest Hans Sonders 071-155854. Voorschoten: Joop Peters 071-769935. Warmond: Ronald Stevens, 071-890847. Wassenaar Piet Zonneveld, 01751-13387. Zoeterwoude: Rob Janssen, 01715-1021. Kwartaalabonnement f43,05 Kwartaalabonnement per post 60.90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post 232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2