Vloot van VS in Perzische Golf: spanning stijgt EenSpaarpandbrief van nominaal f1000,groeit naar f1700,-. Frankrijk zoekt alternatief voor zoutverdrag Schmidt begin volgend jaar naar de DDR Carter wil Mondale als vice-president houden Westland Utrecht Hypotheekbank WOENSDAG 5 DECEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 13 (Van c correspondent) PARIJS, BONN - De Franse regering is van plan op 13 december in Brussel een ver vangende oplossing ter tafel te brengen voor de bestrijding van de overlast die ons land ondervindt door de zoutlozingen bij de kunstmestfabriek in het Franse Mul house. Maandag had premier Barre de Nederlandse ambassadeur in Panjs laten weten dat de Franse regering zijn ver plichtingen, die voortvloeiden uit het in ternationale Rijn-akkoord, niet zou kun nen nakomen. Als reden daarvoor had premier Barre de ambassadeur verteld dat een meerderheid voor de ratificering van het akkoord in de Franse Assemblée zou ontbreken. Gister avond heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken de Franse parlementariërs meegedeeld hoe zeer deze gang van zaken de regering spijt. Het besluit van de Nederlandse regering om de ambassadeur in Parijs voor overleg te rug te roepen, heeft in Frankrijk het nodi ge opzien gebaard. Het was kennelijk de enige methode om de Fransen van de ernst van de zaak te overtuigen. Noch binnen de Europese Gemeenschap, noch in de relatie tussen Frankrijk en Neder land is sinds mensenheugenis van een dergelijke vergaande diplomatieke stap sprake geweest. Landelijke Franse dagbladen als „Le Mon de" Jbrachten het nieuws van de afgang van de regering op de voorpagina. „Span ning tussen Parijs en Den Haag" luidde de kop van het artikel, waarin uitvoerig plaats werd ingeruimd voor het Neder landse standpunt en de verklaringen van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag. Radio en televisie besteedden aandacht aan het probleem en legden uit waar de schoen wringt. Gisteravond was over de zenders van Fran ce-Inter, die zowat over de hele wereld te beluisteren vallen, de stem te horen van oud-staatssecretaris Brinkhorst, die nu als eenvoudig parlementariër tn zijn beste Frans aan zijn woede lucht gaf. Het is een grote schok voor de Nederlandse parle mentariërs, aldus oud-staatssecretaris Brinkhorst, dat de Fransen de belangen van een partner niet in het oog willen houden. Brinkhorst dreigde daarop met „ernstige consequenties op het politieke vlak tussen beide landen". Later in zijn betoog werden de dreigementen van de oud-staatssecretaris duidelijker „Als president Giscard zegt dat Straatsburg de hoofdstad van Europa moet worden, dan is het een schandaal wanneer acties als de onderhavige worden geaccepteerd door de anderen, als Frankrijk geen begrip toont voor de vitale belangen van een lid staat". In feite was gisteren in Parijs een dag van windstilte na de storm. Deze stilte wordt voornamelijk veroorzaakt doordat nie mand een zinnig alternatief te berde kan brengen in de plaats van het door de Rijnstaten - behalve Frankrijk - geaccep teerde plan van de iqjecties van het over tollige zout in de Elzasser bodem. Van Nederlandse zijde gaan de gedachten wellicht in de richting van een verminde ring van de produktie van de kunstmest fabriek in Mulhouse, met het gevolg dat het volume aan overtollig, in de Rijn ge loosd zout zou verminderen. Onbegrip in Bonn In Bonn heeft de Franse weigering het zout- akkoord in het parlement te brengen, on begrip gewekt. Een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse zaken in Bonn zei dat de regering in Bonn de Fran se houding ten zeerste betreurt. „Een spoedige ratificatie van het zoutverdrag door Frankrijk is volgens de Duitsers niet alleen in het belang van Nederland, dat door deze gang van zaken het meest wordt getroffen, maar ook van de overige Rijns taten, die al jaren voor een schone rivier vechten", aldus de Duitse regerings woordvoerder. De Bondsrepubliek zal zelf, zoals ook dit jaar, volgend jaar voor waterzuivering en het schoonhouden van de rivieren rond 850 miljoen mark uitgeven. Een groot deel van dit bedrag wordt aan zuiveringsin stallaties langs de Rijn besteed. Helmut Schmidt tijden het uitspreken va gres. (Van onze correspondenten) TEHERAN/«WAS- HINGTON - De spanning in het conflict tussen de VS en Iran is dinsdag op nieuw gestegen. Een Amerikaanse vloot- eenheid, waaronder het vliegdekschip Kit ty Hawk, arriveerde in de Perzische Golf en voegde zich daar bij een smaldeel met als vlaggeschip de Mid way. Kitty Hawk en Midway vervoeren een „luchtmacht" van 135 gevechtsvliegtui gen. De VS vergrootte daarmee zijn mi litaire inspanning in de regio op het moment dat de Iraanse televi sie minister van buitenlandse za ken Ghotbzadeh liet verklaren dat de Amerikaanse gijzelaars in de ambassade „zeker worden be recht", en een zegsman van het Witte Huis, die anoniem wilde blijven, had verklaard dat de stu denten de Amerikanen in de am bassade met executie hadden bedreigd. President Carter heeft de Iraanse leiders herhaaldelijk gewaarschuwd voor de ernstige consequenties wanneer de gijze laars ook maar één haar wordt gekrenkt. Veiligheidsraad De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft unaniem een beroep gedaan op Iran om de ge gijzelden in de Amerikaanse am bassade onmiddellijk en onder vrijgeleide in vrijheid te stellen, meldt onze correspondent in Washington, Henk Kolb. Ameri- ka's VN-ambassadeur McHenry sprak de hoop uit dat Iran „bin nen een bestek van uren" deze uitspraak zou honoreren, maar dat is een ontwikkeling waarmee geen der vele VN-diplomaten rond de tafel of op de toehoor- dersstoelen rekening hield. De resolutie vraagt uiterste terug houding van de VS en van Iran en geeft secretaris-generaal Kurt Waldheim ruimte voor het ge bruiken van zijn goede dien sten. De resolutie, het resultaat van tien dagen intensief overleg over een crisis die de vrede bedreigt, is in zekere zin een triomf voor de VS, vanwege de unanimiteit en het weglaten van een eis Iran een fo rum te verschaffen voor het aan klagen van de misdaden van de sjah. Doch geen zinnig mens te Washington of te New York koes tert de illusie dat de onbereken bare coalitie tussen Chomeini als absolute machthebber en een groep zogenaamde studenten die de gijzeling leidt, zich er iets van zal aantrekken. Dreigement Inmiddels stelt de FBI een onder zoek in naar de in anonieme tele foongesprekken met het ministe rie van buitenlandse zaken aan gekondigde plannen van een niet nader genoemde groepering om vijftig Iraanse studenten te ont voeren en terecht te stellen als er met de gegijzelden in Teheran iets zou gebeuren. De groepering claimt al dertig studenten te heb ben gekidnapt. De Sowjet-Unie heeft gisteren de VS gewaarschuwd de gijzelings affaire niet te gebruiken als ex cuus voor een militaire inval in Iran. Het persbureau Tass noem de de handelwijze van de studen ten in de ambassade een schen ding van het internationaal recht, maar legde de nadruk op de vroe- OnluStGÜ gere daden van de sjah en de Amerikaanse steun voor zijn be wind. Het ligt voor de hand dat onder de ze omstandigheden de aanstaan de NAVO-vergadering in Brussel niet alleen over modernisering van kernwapens zal praten, maar ook gewijd zal zijn aan Iran. En de VS zullen onbekommerd vragen om meer geprofileerde steun van de NAVO-bondgenoten die naar Amerikaanse smaak zijn te kort geschoten. De ex-sjah van Iran gaf vorige maand een interview aan de Ameri kaanse verslaggeefster Barbara Walters. Tijdens dit gesprek maakte een woordvoerder van de sjah deze foto, die gisteren werd vrijgegeven. Onze speciale verslaggever in Te heran, Harm Botje, meldt dat gis teren opnieuw onlusten uitbra ken in de industriestad Tabriz tussen voor- en tegenstanders van Chomeini. De in Tabriz zeer populaire ajatollah Shariat-Ma- dari heeft zijn aanhang in de stad gevraagd de rust te bewaren en verdere demonstraties achter wege te laten. De officiële woord voerder van Shariat-Madari in Tabriz, ajatollah Hokmabadi, Carter en Mondale: op heeft zich via radio en televisie tot de bevolking van Azarbeidjan ge richt om het verzoek van Shariat- Madari over te brengen. Het is al geruime tijd onrustig in Tabriz, maar de rellen laaiden gis teren weer op na het onjuiste be richt dat Shariat-Madari in Cho- meini's hoofdstad Qom zou zijn gearresteerd. Shariat-Madari heeft zich de afgelopen weken herhaaldelijk tegen Irans nieuwe grondwet gekeerd, omdat daarin te veel macht aan Chomeini wordt toegekend. Naar verluidt zou de meerderheid van de 13 miljoen Azarbeidjani's het dit weekeinde gehouden referen dum over de grondwet hebben geboycot. Het is nog steeds niet bekend of Iran de zitting van het Interna tionale Gerechtshof in Den Haag over de gijzelingsactie in de Ame rikaanse ambassade gaat bijwo nen. De door de VS bij het hof ingediende klacht is inmiddels naar Teheran doorgestuurd en minister van buitenlandse zaken Sadegh Ghotbzadeh beraadt zich over het antwoord. Een woord voerder van het ministerie zei dat de beslissing voor het eind van de week wordt verwacht. Binnen Irans revolutionaire raad is een heftige discussie gaande over de klacht Ghotbzadehs voor ganger, Bani-Sadr, heeft laten weten dat Iran de klacht moeilijk naast zich neer kan leggen wil het land niet volledig worden geïso leerd. Hij staat een scherpe en goed gedocumenteerde verdedi ging voor. In Iran zelf zijn de au toriteiten een nieuwe campagne begonnen om de bevolking van de ernst van de situatie te over tuigen. BERLIJN - Bondskanselier Hel mut Schmidt heeft gisteren op het congres van de sociaal-demo cratische partij (SPD) in West- Berlin benadrukt dat de NAVO volgende week in Brussel moet besluiten tot modernisering en stationering van kernwapens in West-Europa en onmiddellijk met de Sowjet-Unie onderhan delingen beginnen over de nieu we raketten voor de middellange afstand. Schmidt kondigde bo vendien aan dat hij begin volgend jaar naar de DDR zal reizen voor een gesprek met partijleider Erich Honecker. Na de histori sche reis van oud-kanselier Brandt in 1970 is dit de tweede keer dat een Westduitse rege ringsleider een bezoek aan de DDR zal brengen. Over de onderhandelingen met het Warschau-pact (Schmidt kon digde ook aan dat hij een uitnodi ging van Brezjnjev om naar de Sowjet-Unie te komen in maart of april heeft aanvaard) zei de bondskanselier dat het ideale re sultaat ervan zou zijn dat die nieuwe wapens niet in Europa hoeven te worden gestationeerd. Maar, aldus Schmidt, dan moet de Sowjet-Unie niet alleen de verdere invoering van SS-20-ra- ketten stopzetten, maar ook de al ingevoerde wapens van dit type weer buiten gebruik stellen. Volgens de Sowjet-Unie echter is er op het ogenblik al een machtse venwicht tussen Oost en West op het terrein van de middellange- afstandswapens. Het is boven dien moeilijk voorstelbaar dat een land eenmaal in gebruik zijn de wapens eenvoudig op de schroothoop zal gooien. Helmut Schmidt zei dan ook dat een minder vergaand resultaat van de Oost-West-onderhande- lingen al een belangrijke bijdrage tot de stabilisering van het machtsevenwicht kan zijn, waar door de kansen voor de ontspan- ningspolitiek worden vergroot. H(j legde er de nadruk op dat de NAVO tegelijk met een besluit over modernisering een concreet aanbod aan de Sowjet-Unie moet doen om te komen tot beheersing van de bewapening. Tijdens de SALT-3-onderhandelingen moet het op dit moment verstoorde machtsevenwicht ook op het ge bied van de middellange af stand sraketten worden hersteld, aldus Schmidt. De Westduitse regering gaat ervan uit dat de Sowjet-Unie zich op den duur niet kan onttrekken aan onderhandelingen over de be grenzing van wapens. „Ik zeg dit, hoewel ik daardoor al vandaag en morgen door het Oosten zal wor den weersproken", aldus de kan selier. Op zijn inmiddels be roemd geworden persconferentie in Bonn had de minister van bui tenlandse zaken van de Sowjet- Unie Andrej Gromyko verklaard dat de Russen niet bereid waren te onderhandelen als de NAVO zou besluiten tot producering en stationering van nieuwe raketten voor de middellange afstand. Dodental van Mekka bekend DJEDDA (AFP) - Bij de gevechten in en de ontruiming van de grote moskee in Mekka zijn in totaal 135 mensen om het leven geko men, zo heeft de Saoedische mi nister van binnenlandse zaken gisteren meegedeeld. Op een persconferentie, die op de televisie te zien was, maakte men verder bekend dat van de bezet ters het merendeel uit het bui tenland kwam. Aan het eind van de persconferen tie vertoonde de Saoedische tele visie twee films van het gebeur de. De ene toonde een van de lei ders van de bezetters. Jehaymane ibn Seif al-Oteiba, van wie men aanneemt dat hij voortvluchtig is Film nummer twee toonde een overzicht van ongeveer 50 gevan genen, die in een grote ruimte za ten met de handen gebonden en kale hoofden hadden. De commentaarstem verwenste hen "naar de vlammen van de hel" en "naar de eeuwige ver doemenis". ADVERTENTIE WASHINGTON (AFP) - Jimmy Carter heeft zich gisteravond of ficieel kandidaat gesteld vooreen tweede ambtstermijn in het Witte Huis. Carter zei de huidige vice- president Walter Mondale te zul len voordragen als zijn tweede De president die zijn kandidatuur stelde onder het teken van de "waarheid", verklaarde: "Ik spreek tot u op een somber tijd stip. De crisis die over ons geko men is door de onwettige daad zonder precedent heeft vanaf het moment dat zij is begonnen, mijn grootste aandacht gehad. De ver kiezing van een Democratische regering vormt echter de kern van onze vrijheden en zij moet worden gehandhaafd". In tegenwoordigheid van zijn vrouw Rosalynn en het echtpaar Mondale merkte Carter verder op: "Wij hebben ons land op een stevige en constructieve weg ge bracht. Het is weliswöar een moeilijke weg, maar het is de goede en wij moeten niet van koers veranderen. Ik ben van plan als kandidaat van de Demo cratische Partij op te treden en het is mijn bedoeling de Demo cratische partijconventie voor te stellen de doeltreffendste vice- president uit de Amerikaanse ge schiedenis, Walter Mondale, op nieuw als kandidaat aan te wij zen. Wij willen de Democratische Partij naar de overwinning leiden en het land voorgaan bij de voort zetting van het goede werk dat v/ij gezamenlijk zijn begonnen. De weg die een grote mogend heid volgt, kan niet in één nacht worden gewijzigd. De problemen waarvoor wij ons zien gesteld, zijn moeilijk. Er is geen gemak kelijke oplossing en die beloof ik ook niet, maar er zijn wel oplos singen". In een vastgelegde radioboodschap na zijn bekendmaking zei presi dent Carter gisteravond dat er wel eens geen gemakkelijke of snelle oplossing zou kunnen worden gevonden voor de guze- lingsafTaire in Teheran. "Ik ben trots op maar niet verrast over de kalme eensgezindheid die het Amerikaanse volk de laat ste vier weken heeft ten toon ge spreid bij het samen onder ogen zien van deze ten hemel schreiende situatie", aldus Car ter. "Het is mogelijk dat ons geduld en ons gevoel van saamhorigheid in de dagen die komen wankelen bij het toenemen van het gevoel van onmacht onder ons. Maar ik ben vastbesloten alles te doen wat in mijn macht ligt om de gegijzel den zo snel als mogelyk is te ont zetten". Beleggen in Spaarpandbneven van de Westland/Utrecht Hypotheekbank is een veilige manier om uw geld aanzienlijk te laten groeien. Vooreen Spaarpandbnefvan nominaal f 1000,-ontvangt u op 13-2-'85 f1700,-. De opbrengst van uw belegde geld is zo hoog, omdat de rente niet jaarlijks wordt uitgekeerd, maar steeds wordt herbclegd. Ij trekt zo ca. 5 jaar de-ren te-van-de-ren te-etc. Het rentepercentage staat de hele looptijd vast.W ilt u eerder over uw belegde geld beschikken? Spaarpandbneven hebben een notering op de clifcktenbeurs. U kunt ze praktisch probleemloos verhandelen via uw bank of commissionair in effekten. Iedereen kan n.l. zien hoeveel uw Spaarpandbneven aan het einde van de looptijd opk-vcren Het bedrag waarvoor u uwSpaarpandbricven kunt verhandelen is afhankelijk van de dan geldende koers, waarin de opgelopen rente- is verwerkt; het kan dus voor iets minder ot meer zijn dan het nominale bedrag plus opgelopen rente. De huidigeafgiftekoersvan Spaarpandbneven is 1(X) d.w.z. u betaalt nu t uxxi,- (plus ek* opgelopen rente vanaf 23-7-'79); effectief rendement 10%. Spaarpandbneven zijn aan toonder. L'kunt dus zonder formaliteiten uwgeld beleggen en verhandek-nMeer informaticoverek-ze veilige, profijtelijke belegging kunt u inwinnen bij het kantoor van de Westland/Utrecht Hypotheekbank of bn uw bank of uw commis sionair in effekten. Leiden, Botermarkt 28/hoek 't Gangetje, 071-13 26 45

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13