LEIDSCH DAGBLAD Chomeini begint met mobilisatie Rechts wint in Portugal „Doe snel onderzoek naar chips Grimmige reactie Iran op verhuizing sjah naar Texas DEZE KM? vandaag Loonoverleg MAANDAG 3 DECEMBER 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 36029 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van onze redactie buitenland) NEW YORK-TEHERAN - De overbrenging van ex-sjah Reza Pahlevi van het Newyorkse Cor- nell-ziekenhuis naar een hospitaal van de Ame rikaanse luchtmacht in Texas, gistermorgen lijkt de toch al sombere situatie van de 50 gegij zelden in de Amerikaanse ambassade in Tehe ran andermaal te verslechteren. Vanochtend reageerde de regerende Revolutionaire Raad van Iran door in een radio-uitzending aan te kondigen dat een „Nationaal Mobilisatiecen trum" wordt opgezet. Dit centrum moet vorm geven aan de oproep van ^jatollah Chomei ni van vorige week om de jeugd van Iran massaal te bewapenen en te trainen, zodat een leger van 20 miljoen zou ontstaan. Het debat in de Veiligheidsraad over het conflict tussen de VS en Iran, dat zaterdagavond was be gonnen, is gisteravond voortge zet en vanochtend vroeg weer heropend. Secretaris-gene raal Kurt Waldheim van de Ver enigde Naties verklaarde van ochtend uit een telefoongesprek met Ghotzbzadeh te hebben be grepen dat Iran een vertegen woordiger naar New York zou sturen als leider van de Iraanse delegatie bij de VN en niet zozeer als woordvoerder bij de beraad slagingen van de Veiligheids raad. Tot dusver is niet bekend wie de vertegenwoordiger zal zijn, maar de Amerikaanse VN- ambassadeur McHenry reageer de „dat, als zy werkelijk iemand met autoriteit sturen, dit belang- ryk zal zijn." Kritiek Tijdens de tot dusver door Iran ge boycotte, (spoed)zitting van de Raad, hebben alle leden zich kri tisch over de door de Iraanse re gering gesteunde gijzelingsactie uitgelaten. De Russische af gevaardigde Troyanowski noemde de bezetting een „daad die indruist tegen het internatio naal recht". Hij eiste echter niet in concrete bewoordingen de vrijlating van de gegijzelden, maar wees op „het complex moeilijkheden in Iran als erfenis van het verdwenen regime". Duidelijk doelend op de de Iraanse leiders om de sjah te berechten, zei hij: „De wens van Iran om de door het oude bewind geschonden rechtvaardigheid te herstellen, dient in overweging te worden genomen". De Amerikaanse VN-ambassadeur McHenry, de opvolger van An drew Young, verklaarde dat de VS bereid zijn met Iran te blijven praten over een oplossing van de geschillen tussen beide landen, maar eerst dienen de gegijzelden te worden vrijgelaten. „Daarover kan niet worden onderhandeld, Opdracht voor tweede nieuwe onderzeeboot DEN HAAG (GPD) - De Koninklij ke Marine zal voor het einde van deze maand een tweede nieuwe onderzeeboot bestellen. De on derzeeboot, waarmee een bedrag is gemoeid van 230 miljoen gul den, zal worden gebouwd op de werf van de Rotterdamse Droog dok Maatschappij. Samen met de al in aanbouw zijnde „Walrus"-onderzeeboot, gaat het nieuwe exemplaar de verouderde „Dolfijn" en „Zeehond" vervan gen. De bouw van de twee sche pen zal de RDM-werf, onderdeel van het Rijn-Schelde-Verolme- concern, in de komende vijf jaar 3200 manjaren werk opleve ren. Staatssecretaris Van Eekelen van defensie (materieel) heeft dit in een brief aan de Tweede Kamer medegedeeld. De Nederlandse „Walrus"-klasse wordt de mo dernste, niet-nucleair aangedre ven serie onderzeeboten ter we reld. Behalve RSV „verdienen" ook andere Nederlandse bedrij ven, zoals Van Rietschoten en Houwers, Holec, Philips en Lips, aan de order. Aanhoudend zacht Veel bewolking en mogelijk wat regen. Temperaturen tussen acht en twaalf graden. Krachtige tot harde zuidwes tenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 4 DECEMBER Zon op: 8.29 uur; onder: 16.31 uur. Maan op: 17.40 uur; onder: 8.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.16 en 15.32 uur, laagwater te 11.30 en 23.52 uur. de Iraanse regering is volledig verantwoordelijk voor de veilig heid van de gegijzelden", aldus McHenry. Hij zei ook dat de Ame rikanen „onder onmenselijke omstandigheden worden vastge houden, voortdurend worden bedreigd, een spreekverbod hebben, en dat wij zelfs niet we ten waar ze zich precies bevin den". Ook de Nederlandse VN-ambassa deur, Mr. H. Scheltema drong aan op snelle vrijlating van de gegij zelden, „als essentiële voorwaar de voor een vreedzame regeling van de geschillen tussen de VS en Iran". De zitting is inmiddels verdaagd tot vanavond. (Zie ook pagina 9). 24 PAGINA'S De dreun van Frankfurt heeft niet nagewerkt bij Feyenoord. De Rotterdam mers wonnen gisteren moei teloos met 5-1 van Willem II dat zich overigens zeer mak naar de slachtbank liet lei den. Onder anderen door Jan Peters die een loden last van zich afschudde en voor het eerst sinds twee maanden weer eens scoorde. Twee maal zelfs. De spits was er zeer blij mee. Ajax behoefde zich ook al niet bijster in te spannen om FC Den Haag met 3-0 van zich af te schudden. De Amster dammers - bij wie Leo Been hakker het seizoen als hoofd trainer mag afmaken - zagen o.a. de veel verguisde Karei Bonsink eenmaal scoren. Bonsink was opgeroepen als vervanger van de gebles seerde Arnesen, omdat Ajax niet rondkwam met de Deen Scheidsrechter Keizer wordt fel belaagd door Twente-spelers, die wijzen op de voor buitenspel vlaggende grensrechter. De arbiter bleef echter bij zijn beslissing: doelpunt. Brylle, een spits die tenslotte toch Anderlecht verkoos. AZ'67 bleef goed volgen. Maar dan voornamelijk dankzij de hulp van arbiter Jan Keizer die in het Alkmaarse stadion andermaal voor Sinterklaas speelde. De arbiter verbrui de het zodanig bij FC Twente dat de ploeg zelfs van het veld wilde stappen. AZ won met 2-0. PSV werd door Go Ahead Eagles "verkleind" tot een middenmoter. Go Ahead won op eigen veld met 2-1. Op regionaal voetbalniveau deed Quick Boys van zich spreken. De Katwijkse za terdag-eersteklasser ver sloeg de oude rivaal IJssel- meervogels met 1-3. Rijns- burgse Boys verloor het con tact met de koplopers door een 3-1 nederlaag bij Benne- kom. In de andere eerste klasse wek te Noordwijk met een 4-1 ze ge op Spakenburg verwach tingen. Leider RCL speelde gelijk (0-0) bij WHC en ont vangt zaterdag Noordwijk. Hoofdklasser UVS kwam een schamele deling (0-0) over een met Aalsmeer. Rooden- burg klopte LFC in dc eerste klas-derby. De basketballers van P/Leiden en goed duel n Flamingo's: 90-92. Voor de strijd om de Europa Cup voor bekerwin naar^ lootten de Leidenaars een poule die mogelijkheden biedt. PAGINA'S 13-21 Hans Vandenburg zette popmusical op de plaat. PAGINA 5 Kans op val kabinet ver groot. PAGINA 7 SPD-congres spektakel voor de media. PAGINA 9 NOORDW1JK-Onwennig,maarvolenthousiasmeiseengroepvan 13 Vietnamese kinderen vanmorgen begonnen aan de eerste schooldag. De kinderen maken deel uit van de groep Vietnamese vluchtelingen die sinds zes weken is ondergebracht in het Noordwijkse hotel De Zeeleeuw. De kinderen krijgen les in een leegstaand leslokaal van de christelijke basisschool het Zeehonk te Noordwijk. Er is voor de lessen een speciale onderwijzer aangetrokken, de Noordwijker Wim Schoneveld. De dertien leerlingetjes zullen samen voorlopig één klas vormen. De gymnastieklessen en creatieve vakken volgen zij tegelijk met de overige leerlingen van de school. Teleurstelling was er bij drie Vietnamese kindertjes die weer terug moesten naar het opvangcentrum in De Zeeleeuw. Zij stonden niet op de lijst van leerlingen, hoewel zij de leerplichtige leeftijd wel hebben bereikt. Zij zullen voorlopig worden beziggehouden in de kleuterschool die in De Zeeleeuw is ingericht. Ook voor de oudere jeugd en de volwassenen was het vandaag de eerste schooldag. Verdeeld over zes groepen krijgen zij vier uur per dag les in de Nederlandse taal. De lessen worden gegeven door drie onderwijzers die in dienst zijn van de Vereniging Vluchtelingenhulp Nederland en die ieder beschikken over een flinke dosis ervaring in het lesgeven aan buitenlanders. Verwacht wordt dat het lesprogramma eind mei zal zijn afgewerkt. De ouderen zullen zich dan redelijk verstaan baar kunnen maken in de Nederlandse taal. Maatschappelijk werkster Peggy Gritter hoopt dat een aantal jongens en mannen daarna een vakopleiding kunnen gaan volgen. LISSABON - De centrum rechtse Democratische Alliantie heeft de Portuge se tussentijdse parle mentsverkiezingen ge wonnen. Dit samenwer kingsverband van sociaal democraten, christen-de mocraten en monarchis ten sleepte 125 van de 250 zetels in de wacht. In de loop van de week zullen ech ter ook nog de stemmen van Por tugese emigranten worden ge teld. Deze kunnen nog vier zetels opleveren, waardoor de Alliantie dus zeker is van een absolute meerderheid in het parlement. Na de revolutie van 1974, die een einde maakte aan een halve eeuw van dictatuur onder Salazar, be tekent deze overwinning van centrum-rechts een nieuwe poli tieke omwenteling. De socialisten krijgen 73 zetels plus eventueel één van de vier zetels van de emigranten. De commu nisten hebben 47 zetels, terwijl de linksradicale UDP (Volksdemo- cratische Unie) net als in het vo rige parlement met één zetel ge noegen moet nemen. De partijen die zich nu in de Democratische Alliantie hebben verenigd, telden in het vorige parlement (dat 263 plaatsen telde) 115 zetels. Presi dent Eanes had op 11 september het parlement ontbonden en nieuwe verkiezingen uitgeschre ven nadat de regeringscoalitie, waaronder de socialisten, haar breuken niet had kunnen lij men. „Stimulans Op een moment dat zes van de ze ven miljoen stemmen waren ge teld. heeft de Portugese socialis tenleider Mario Soares toegege ven dat de Democratische Allian tie de verkiezingen heeft gewon nen. Soares zei de nederlaag op democratische wijze te zullen aanvaarden. „Het is een gezonde stimulans voor onze partij", zei hij voor de televisie. „In een de mocratie is een machtswisseling een normale zaak. Wij worden nu een oppositiepartij, die de grote verworvenheden van de revolu tie van april 1974 zal verdedigen", aldus Soares. Politieke waarnemers verwachten een moeilijke en instabiele pe riode voor de Portugese politiek. De regering van de Democrati sche Alliantie mag dan beschik ken over een absolute meerder heid in het parlement, zij zal wel moeten opboksen tegen presi dent Eanes, van wie bekend is dat hij weinig op heeft met conserva tief radicalisme. Ook de vakbon den, die voor het overgrote deel door de communisten worden beheerst, zullen het de regering niet makkelijk maken. De toe komstige premier Sa Carneiro zei echter te verwachten dat ook in de vakbeweging een verschui ving naar rechts zal optreden. Werkgevers en werknemers, liever gezegd de FNV. zijn het niet eens kunnen worden over een centraal akkoord. Het loonaanbod van de werkgevers (al een half procent meer dan de regering wil) was voor de FNV onaanvaardbaar De grootste vakcentrale gokt er nu op dat er tijdens de onderhandelin gen per bedrijfstak meer wordt uitgehaald. Het is de vraag of het de FNV lukt Het werknemerskamp is al ver deeld, omdat voor het CNV het werkgeversaanbod wél accepta bel was. Voor de FNV is de zaak wat moeilij ker komen te liggen sinds de Rotterdamse havenstaking Door die staking werd de FNV min of meer gedwongen af te stappen van het tot nu toe gevoerde ge coördineerde arbeidsvoorwaar denbeleid Een loonsverhoging van één procent voor iedereen, en nog eens maximaal één procent voor degenen die onaangename arbeid verrichten, is moeilijk te verkopen aan een deel van de achterban. Toch moet die achterban ook niet worden overschat. De actiebe reidheid bleek het afgelopen jaar erg klein, zoals de FNV pijnlijk moest ondervinden tijdens de ac ties bij Shell. Daarom had de FNV misschien toch beter het aanbod van de werkgevers kunnen ac cepteren. Het afgelopen jaar zijn wel grotere nederlagen verkocht aan de leden De vraag is nu of het overleg tussen werkgevers en werknemersi werkelijk als mislukt moet worden beschouwd. De partijen hebben in totaal drie gesprekken gevoerd, en waren dicht bij een akkoord. De bereidheid om tot gezamenlij ke afspraken te komen is dus aanwezig. Er is nog een derde partij en dat is de regenng. Ook het kabinet is gebaat bij rust aan het loonfront. Hopelijk heeft minister Albeda de signalen begrepen en kan hij nog wat doen om de partijen tot elkaar te brengen Een poging daartoe is in elk geval het minste dat de re gering kan doen. Personeel in actie bij afvalbedrijf ROTTERDAM (ANP) - Het perso neel van de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) voor huisvuil en chemisch afval heeft om 12.00 uur vanmiddag de AVR-poorten gesloten uit onvrede over het dreigend faillisement van het be drijf. De actie duurt voort tot 22.30 uur vandaag, zo hebben de ambtenarenbonden ABVA en KABO meegedeeld. De AVR verwerkt ook het huisvuil van Alphen en omliggende gemeen ten. De bonden hebben alle begrip voor de actie, omdat ook zij de be zorgdheid van het personeel voor de werkgelegenheid delen. AB VA- en KABO-Ieden zullen tij dens de actie het AVR-porsoneel informeren over het hoe en waar om van de tijdelijke sluiting. Zie ook pag. 22. Leidsch Dagblad Q**n krant b*iocy<f7 M d« Maartdag t/m vrijdag van 1800-1930 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel 071-211515 of 210221 ADVIESRAPPORT OVER MICRO-ELEKTRON IC A DEN HAAG (ANP) - Op korte ter mijn moet een breed opgezet on derzoek op gang komen naar de gevolgen van de zich snel ont wikkelende micro-elektronica (de zogenaamde chips) voor .de Nederlandse economie, werkge legenheid en sociaal en cultureel bestel. Dit is de conclusie van de advies groep maatschappelijke gevol gen van de micro-elektronica, die eind november vorig jaar door de minister van wetenschapsbeleid werd ingesteld. Het rapport van deze commissie onder voorzitter schap van prof. dr. G.W. Rathe- nau, oud-directeur van het na tuurkundig laboratorium van Philips, is vandaag door minister Van Trier aan de Tweede Kamer aangeboden. Het onderzoek naar de aspecten van het oprukken van dc micro- elektronica moet volgens de ad viesgroep gedaan worden door groepen van onderzoekers uit verschillende vakgebieden, voornamelijk afkomstig uit de universiteiten en hogescholen. De wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid moet hierbij als opdrachtgever en coordinator optreden. Er moet snel een micro-eiektroni- cacentrum worden opgericht, be mand met twintig academici. Het centrum krijgt twee taken: fun geren als kennisbank voor en over micro-elektronica en funge ren als adviespunt voor het mid den- en kleinbedrijf. De overheid moet de Opzet van het centrum organiseren en financieren, maar het centrum moet snel geheel zelfstandig worden en zichzelf kunnen bedruipen. De overheid moet specialisatie in soft ware (programmamateriaal voor computers) in Nederland steunen, onder meer wegens het arbeidsintensieve karakter daar van. Deze steun moet volgens de adviesgroep op korte termijn be staan uit financiële maatregelen en op langere termijn uit het uit bouwen van het onderwijs, voor al op het gebied van informatica. Voor behoud en eventueel vergro ten van de werkgelegenheid moet dc overheid een bewust vernieuwingsbeleid voeren. De adviesgroep heeft voorzichtig be rekend dat de werkloosheid in de jaren tachtig minstens tot 300 000 mensen ad uitgroeien, eenjjfei dat ook het Centraal Planbureau voorspelt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1