VS dagen Iran voor hof van Justitie Chomeini: 'Bij Godwe zullen de sjah berechten "Sluit het Westduit se luchtruim voor DC-10* VRIJDAG 30 NOVEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 9 Chomeini "Na de sjah, zullen we Carter. Nixon en zelfs Johnson nog berechten (Door George Mavros) TEHERAN - Iran's ster ke man, ajatollah Ruollah Chomeini, vindt dat alle islamiti sche landen het wapen van de olie-boycot moe ten gebruiken om de gehate Verenigde Sta ten te dwingen de ver dreven sjah uit te leve ren. Zijn antwoord op de perscon ferentie van de Amerikaanse president Jimmy Carter, waarin deze woensdag Iran waarschuwde voor „ernstige gevolgen" indien de 50 gegij zelden in de Amerikaanse ambassade in Teheran niet worden vrijgelaten, liegt er niet om. Wanneer de sjah eenmaal is berecht, volgen wat Chomeini betreft presi dent Carter, oud-president Nixon en zelfs de inmiddels overleden Lyndon B. John son. Een dag na Carters persconfe rentie werd onze medewerker in Teheran, George Mavros, uitgenodigd naar de heilige stad Qom te komen. Samen met een select groepje andere buitenlandse journalisten werd hij bij Chomeini ont vangen. Hij trof een ajatollah, die, nu de gijzelingsactie in Teheran al meer dan drie we ken duurt, cynischer dan ooit sprak over zijn erfvijan den. - Na de nieuwste ontwikkelin gen is het duidelijk dat een Amerikaanse interventie in Iran een ernstig gevaar voor de wereldvrede oplevert, ge looft u dat de Amerikanen zo'n risico zouden nemen al leen maar om de sjah te be schermen of hebben ze andere redenen? Chomeini: „Wellicht hebben ze andere bedoelingen omdat we bij Carter en de rest niet zoveel menselijkheid aantref fen. Misschien hebben ze daarom de sjah niet uitgewe zen. Als ze menselijke gevoe lens hadden, zouden ze toch geen 35 miljoen mensen opof feren aan het lot van één man. Ze zouden ons dan toch niet dreigen met een economische boycot in de verwachting ons te kunnen uithongeren of ons dreigen met een oorlog" Bang „Ik denk dat ze bang zijn dat via een proces tegen de sjah hun eigen misdaden aan het licht komen, misdaden waarvan misschien alleen de presiden ten van de Verenigde Staten en de sjah afweten. Het lijkt erop dat de heer Carter doodsbang is voor een proces tegen de sjah omdat dan zijn eigen misdaden en van de presidenten vóór hem aan het licht komen op een moment dat Carter zelf opnieuw pre sident wil worden". „Welnu, we willen dat proces tegen de sjah, en bij God, het zal er komen en daarna zullen we om processen vragen te gen alles en iedereen die bij de misdaden van de sjah be trokken waren, of dat nu Car ter, Nixon of Johnson is. Er gaat geen dag voorbij of we krijgen verzoeken uit het bui tenland de gegijzelden vrij te laten. Maar wij weten zeker dat Carter niet uit menselijke motieven handelt". „Onze ervaring heeft geleerd dat de grote en minder grote mogendheden helemaal geen aandacht aan mensen schen ken. Ze zijn alleen op eigen belang uit. Of er nu her een paar mensen dood gaan of daar een land wordt vernield, daar geven ze niets om zolang zij maar een paar extra jaren president kunnen blijven. Dat lijkt me Carters werkelij ke motief. In Parijs werd me een verhaal verteld over on rust in China of zo, ik weet niet meer precies, in elk geval bleek eruit dat dat betreffen de land niet bang was voor hun ambassadepersoneel, nee, er stonden dure meubels in en daar waren ze bezorgd over". „We geloven niet in het humani taire karakter van Carters maatregelen ten behoeve van de sjah. De beslissing is nu aan hem. Hij kan een oorlog beginnen om zijn positie als president te redden en zijn ei gen land naar de ondergang leiden en ik verzeker u dat hij die oorlog zal verliezen, of hij kan handelen met een wijs beleid en een misdadiger uit leveren die een halve eeuw lang onze jeugd heeft ver moord, onze bodemschatten heeft geplunderd en vernield en ons land tot de ondergang heeft geleid. Als Carter de voormalige sjah uitlevert la ten we de gegyzelden gaan, hoewel we weten dat ook die schuldig zijn. Maar als de sjah en diens bezittingen aan Iran worden teruggegeven zullen we grootmoedig zijn" Dictatuur - Verkeerde voorlichting in de westerse pers zou doen denken dat Iran ofwel onder uw dic tatuur staat ofwel tot chaos is vervallen. Wat is uw ant woord daarop? Chomeini: „U zegt zelf al dat ze liegen. Het spijt me dat het Westen met al dat kabaal dat het maakt over hun bescha ving en hun menselijkheid, zijn massamedia dingen over Iran laat zeggen die nooit zijn gebeurd. Wat zijn dat voor landen en wat is dat voor een pers? De vrijheid die de heren aan hun pers gegeven heb ben, is dat gezonde persvrij heid? Hoe kunnen ze zoiets toestaan, hoe kunnen ze zulke leugens en onzin publice ren" ,Ze zeggen dat hier dictatuur heerst. Wat voor dictatuur? Laten ze zelf komen kijken naar die dictatuur. Iedereen heeft hier de vrijheid. Vijf maanden lang hebben allerlei partijen en groepen de vrij heid gehad. Mensen die vroe ger tegen ons land samen- zweerden, konden actief worden en opnieuw verraad plegen, samen met dat opge doekte Amerikaanse spion- nennest in de ambassade. Na vijf maanden volkomen vrij heid ontdekten we dat allerlei buitenlandse machten als zionisten en de Amerikanen bezig waren met verraders samen te zweren om ons land naar de ondergang te voeren. Er wordt nu plotseling gezegd dat het hier een dictatuur is. Wel, u kunt zelf het hele land' rondreizen en het met eigen ogen zien, die dictatuur". ,Wat de chaos betreft, dat is on vermijdelijk wanneer het ene regime het andere opvolgt. Ze beweren dat Frankrijk een van de beschaafdste landen ter wereld is en wat is daar niet na hun revolutie ge beurd. En na de Russische en al die andere revoltuties? Wij houden staande dat onze re volutie uniek is omdat het een islamitische revolutie is. Het ging niet om een staatsgreep of een machtswisseling. De hele natie zelf kwam in op stand. Een natie doordrenkt van islamitische etiek. Die na tie overwon en op de dag van de overwinning werden de vliegvelden opengegooid, begonnen de treinen te rijden en kwamen de drukpersen in beweging" Grondwet - Sommige politieke partijen in Iran laten doorschemeren dat de raad van deskundigen een ontwerp-grondwet heeft op gesteld die alleen bij de isla mitische ideologie past. (Zon dag wordt in Iran een refe rendum gehouden over een nieuwe grondwet - red.) Chomeini: „Die partijen heb ben óf het ontwerp niet goed gelezen of willen het niet le zen of ze willen er gewoon te gen zijn. De grondwet zegt dat alle godsdiensten en alle par tijen en groepen vrij zijn op voorwaarde dat ze niet tegen het land, de staat of onze is lamitische republiek samen zweren. Dat is de grondwet. Het probleem is dat bij het begin van de revolutie de Iraanse natie om een islamiti sche republiek riep maar na onze overwinning kwamen er plotseling allerlei andere groepen moeilijkheden ma ken". „We hebben verkiezingen ge had over de islamitische re publiek, we hebben de raad van deskundigen laten ver kiezen en we laten over de grondwet stemmen. Dat is democratischer dan waar ook ter wereld. En nu is men boos. Ze maken moeilijkheden door te zeggen dat er in de toekomst geen politieke par tijen meer over zullen zijn. Wij willen die politieke partijen en wij willen vrijheid en vrij heid van meningsuiting en van drukpers. Wat wil men nog meer? We willen niet dat ze de islamitische republiek schenden. Willen die groepen onze grondwet aantasten? Goed, doen ze dat niet, dan hebben ze alle vrijheid en doen ze het wel, we weten waar we ze kunnen vin den". Juiste moment - De islam is een godsdienst van genade. Denkt u dat de Ame rikaanse gegijzelden genade kan worden geschonken - voor of na hun proces? Chomeini: „Islam betekent be genadiging op het juiste mo ment. Ons geloof kan op het juiste moment genadig zijn, maar er zijn beperkingen voor hen die schuldig zijn en wier schuld is bewezen en er is ook gerechtvaardigde straf. Maar de godsdienstige leider kan in bepaalde gevallen gratie ver lenen. Als Amerika de sjah en zijn bezittingen uitlevert, dan zullen wij genadig zijn, hoe wel we menen dat de gegij zelden schuldig zijn aan mis drijven". - Gelooft u dat die Arabische regeringen die de misdaden van de Amerikanen steunen, door hun volk, dat nog steeds gelovig is, zullen worden ge straft? Chomeini* „We zouden graag willen en we hadden ver wacht dat de Arabische staten onze zijde zouden kiezen. Ze hebben gezien hoe dit land gedurende vijftig jaar door de sjah is uitgeplunderd. Hoe onze gezinnen, onze cultuur en economie werden ver woest We hadden gedacht dat ze ons uitleveringsver zoek zouden steunen en niet de zijde van de misdadige sjah zouden kiezen. Zij zijn moslims en wij zijn moslims. De sjah is een crimineel en Carter is een nog groter cri mineel. Wat nu gebeurt, is dat de Arabische landen zeggen islamitisch te zijn, maar dwars tegen de bevelen van de koran in, plotseling bang zijn tegen een grote mogend heid te ageren. Ze zouden het met ons eens moeten zijn of anders moeten bedenken dat wat de sjah overkwam, ook hen kan overkomen" ..Ze kunnen beter ons advies aanvaarden en de VS veroor delen en het oliewapen ge bruiken. Ze weten dat het buitenland hen nodig heeft. Waarom doen ze zo verwer pelijk en praten ze zichzelf aan dat je de supermogend- heden niet aankunt? Die tijd is voorbij. Alles is thans mo gelijk. Daarom kan het heel best zijn dat als die Arabische landen de bevelen van islam niet opvolgen, hun volk met de heersers doet wat wij met Mohammed Reza, de crimi nele sjah, deden - Kunnen de christelijke kerken in het conflict bemidde len? Chomeini: „Meneer de paus heeft een afgevaardigde naar ons toegezonden om te on derhandelen en die vond dat wij de gijzelaars vrij moesten laten. We hebben de zaak met meneer de paus doorgespro ken en hem op de hoogte ge steld van de misdaden die hier zijn begaan, want mis schien had hij daar nog niet eerder van gehoord. We heb ben hem uitgelegd en ons er over beklaagd dat iemand die zich „heilige vader" laat noe men en plaatsbekleder van Christus, de messias, is. net zoals Christus zou moeten handelen. Als Christus op dit moment in ons midden was dan zouden meneer de paus en al die andere priesters we ten dat Christus zich niet aan de zijde van Carter zou scha ren en dit onderdrukte land in de steek zou laten". ^Christus zou de zijde gekozen hebben van de verdrukten en niet van de verdrukkers. Wij zijn vijftig jaar onderdrukt, ze hebben hier gemoord en ver nield en alles is onder de rege ring van Pahlavi senior en ju nior met de grond gelijk ge maakt. Onze natie is in op stand gekomen en heeft het regime van de sjah omverge worpen. Meneer Carter heeft onze misdadiger gastvrijheid verleend en bij ons wegge haald en wij vragen om zijn terugzending". „Die mensen die we gegijzeld hebben - we weten niet eens of dat handlangers van de ambassade zijn of topfiguren, dat is nog niet bewezen, maar het tegendeel is voor ons wel zonneklaar. Het bewijs lag er, in dat spionnennest. Als Christus hier was en we hem vertelden wat we meneer de paus hebben verteld, dan zou Christus naar ons hebben geluisterd en niet naar Carter en de sjah. Als meneer de paus het tegendeel gelooft, dan is dat allesbehalve christelijk. Meneer de paus is dus blijkbaar geen christen, want anders zou hij de onder drukten wel hebben ge steund. Natuurlijk heeft Car ter macht, hij heeft tanks en munitie, maar al die landen, niet alleen de islamitische landen maar ook de christe lijke of de joodse of door wat voor geloof ze ook worden bewoond, die zouden ons ge lijk moeten geven", zegt aya tollah Ruollah Chomeini ten slotte. Goeie hint van de Sint: maak uw adressenlijstje nu compleet. Dus mèt postcodes erbij. Makkelijk als u pakjes gaat versturen. Gebruik 'm goed. pttpost (Van onze correspondenten) WASHINGTON-DEN HAAG - De VS hebben een beroep gedaan op het Internationale Hof van Justitie in Den Haag zich uit te spreken voor onmiddellijke vrijlating van de vijftig Ameri kaanse gegijzelden in de Amerikaanse ambas sade in Teheran en garanties te verschaffen voor hun veiligheid. Minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance vraagt in een brief aan dit hoogste rechtsprekende orgaan van de VN, binnen enkele dagen te handelen „met het oog op het uitzonderlijk dringende karakter van de zaak". Snoof Jordan wel of niet? WASHINGTON (Reuter)-Het Amerikaanse ministerie van justitie heeft gisteren een bijzondere officier van justitie benoemd voor een onderzoek naar beweringen dat Hamilton Jordan, chef-staf van het Witte Huis, in een Noewyorkse discotheek cocaine zou hebben gesnoven. Na een vooronderzoek van drie maanden door de federale recher che adviseerde de minister van justitie deze benoeming. De beschuldigingen werden het eerst eerder dit jaar geuit door twee eigenaars van de discotheek "Studio 54". Jordan zou in hun gelegenheid in 1978 cocaïne hebben gesnoven. Voorts is gezegd dat Jordan dat ook zou hebben gedaan op twee feestjes in Cali- fornië in 1977. Het Witte Huis heeft meegedeeld dat Hamilton Jordan op verzoek van president Carter normaal op zijn post blijft en dat Jordan daarmee heeft ingestemd. Jordan zelf gaf een communiqué uit waarin hij verklaarde 'teleur gesteld' te zijn door het feit dat een bijzondere officier van justitie is benoemd omdat het onmogelijk is gebleken beëdigde getui genverklaringen te krijgen. Omdat zowel Amerika als Iran ver dragen en overeenkomsten heb ben ondertekend, die thans niet worden gerespecteerd, heeft het Internationale Hof naar de me ning van Amerikaanse rechtsge leerden de bevoegdheid de ge schillen op te lossen. Het Ameri kaanse beroepschrift beschul digt Iran ervan vier internatio nale verdragen en een vriend schapsverdrag met de VS te heb ben geschonden, door het in gij zeling nemen van diplomaten onder wat wordt bestempeld als „onmenselijke omstandighe den". Iran is niet verplicht op de klacht te antwoorden, maar als het hof uit spraak doet, kunnen de VS via de Veiligheidsraad van de VN in stemming krijgen met militaire of andere maatregelen teneinde de beslissing van het hof af te dwingen. De Amerikanen menen dat de actie bij het Hof van Justi tie min of meer evenwijdig loopt met de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad zaterdagavond, ook al is het niet waarschijnlijk dat tegen die tijd reeds een beslissing van het hof beschikbaar is. Vance heeft de Britse voorzitter van het hof wel gevraagd de beraadsla gingen te beginnen zodra er een meerderheid is m het vijftien le den tellende rechtscollege. Ultimatum Leden van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hebben in een resolutie van president Car ter geeist dat hij Iran een ultima tum stelt voor de vrijlating van de vijftig gegijzelden. Anders willen zij dat militaire actie volgt. De re solutie is ondertekend door 54 Democraten en Republikeinen van uiteenlopende politieke pluimage. Zelfs al zou de resolutie door het volledige Huis worden goedge keurd, dan is zij voor Carter niet bindend. De president heeft woensdagavond in zijn perscon ferentie duidelijk gemaakt dat hij geen limiet wil stellen aan pogin gen om de vrijlating van de ge vangenen langs vreedzame weg te bewerkstelligen. Niettemin signaleert de resolutie een groeiend ongeduld onder de volksvertegenwoordigers, die willen dat Carter Iran duidelijk voor ogen stelt dat voortduren van de gijzeling na een bepaalde datum zal leiden tot „welbewus te, voortdurende en in ernst toe nemende militaire operaties te gen Iran". Het doel zou moeten zijn „het loslaten van de gegijzel den, vergelding tegenover de TEHERAN - Deze Iraanse officieren getuigen doormiddel van pamfletten waarin ;ij :,ehl>chben gehuld ran hun trouw aan Chomeini en de bezetters van de Amerikaanse ambassade verantwoordelijken en het her stellen van orde en stabiliteit in de olieproducerende gebieden van de Perzische Golf De kans dat de resolutie zal worden aangenomen is gering. De leider van de Democratische meerder heid in de senaat, Jim Wright, vindt dat zo'n besluit averechts zou kunnen werken. Maar de Democraat Samuel Stratton. die als geestelijke vader van het poli tieke document optreedt, meent dat het uitblijven van een duide lijke Amerikaanse reactie scha delijk is voor het Amerikaans prestige en het risico vergroot dat Amerikaanse diplomaten door terroristen in gijzeling worden genomen. Blijkbaar hebben de VS besloten in eerste aanleg alle legale middelen uit te putten alvorens tot verder gaande acties te besluiten. Be halve vrijlating en bescherming van de gevangen diplomaten en tenminste een zakenman, die na dat de gijzeling was begonnen in Teheran uit zijn hotel werd ge haald, willen de VS ook ontrui ming van het ambassadeterrein. alsmede een verbod om de ge vangenen te berechten in Iran Naar uit de Amerikaanse petitie blijkt zijn er dus niet 49. maar 50 gegijzelden. BONN (Reuter) - West-Duitsland dient een totaal vliegverbod in te stellen voor de DC-10. Dit heeft SPD afgevaardigde Manfred Schmidt gisteren in Bonn schrif telijk gevraagd aan de regering. Hij stelt, dat alle recente vlieg tuigongelukken met dit Ameri kaanse vliegtuig te maken heb ben en dat het niet alleen een ge vaar is voor de passagiers, maar ook voor de mensen op de grond. De voorgestelde sluiting van het luchtruim voorde DC-10 zou niet alleen voor die van Duitse maat schappijen gelden, maar vooralle internationale luchtvaartmaat schappijen die op of over West Duitsland vliegen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9