Voorschriften tv-pro gr amm a's uit buitenland Compromis over de kinderbijslag 4000+2000m Nieuw voorstel D'66 over kernbewapening Misstanden legerplaats op Twee miljoen extra voor AZ Groningen Zeventien jaar cel geëist tegen broers Gerechtshof veroordeelt journalist v.d. Meyden Gardeniers gaat nota maken TWEEDELING VAN ZUID-HOLLAND WEKT WEERSTAND keukens, badkamers,zitkomfort onder één dak Keukens van klasse. poggenpohl BINNENLAND PAGINA 7 GRONINGEN (ANP)-Ministei Pais van onderwijs en weten schappen en het bestuur van het academisch ziekenhuis Groningen zijn het gister middag eens geworden over maatregelen die op korte termijn een einde maken aan de 'beddensluiting' in dit zie kenhuis. Momenteel staan door geldgebrek ongeveer vijftig bedden leeg, waaron der een aantal voor patiënten met ernstige bloedziekten. Dat was voor een actiecomité onder leiding van de filmac teur Rutger Hauer aanleiding openlijk tegen de toestand te protesteren. Minister Pais heeft voor 1980 twee miljoen gulden extra be schikbaar gesteld als een overbruggingskrediet. Daarmee kan het ziekenhuis veertig verpleegkundigen ex tra aantrekken. Aan het kre diet heeft Pais de voorwaarde verbonden dat het aantal niet- verpleegkundige functies in het ziekenhuis volgend jaar met enkele tientallen zal da len. De minister vindt dat het totale personeelsbestand van het academisch ziekenhuis bepaald niet ongunstig af steekt tegen die van de andere academische ziekenhuizen. Voor verbetering van de afde ling 'intensive treatment' stelt de minister ruim zes miljoen gulden beschikbaar, waarin begrepen de 2,3 miljoen gul den die hij hiervoor al eerder had toegezegd. De plannen voor verbetering van de afde ling zal het ziekenhuisbe stuur voor 1 februari uitge werkt bij de minister op tafel moeten leggen. BREDA (ANP) - De officier van justitie bij de rechtbank in Breda, mr J. Huijgen, heeft gisteren tegen drie broers Van den B. uit Terheijden wegens doodslag in totaal 17 jaar gevangenisstraf geëist. De broers van 21, 22 en 24 jaar oud hadden op 1 april van dit jaar de 49-jarige P. Fens uit hun woonplaats mishandeld en gedwongen hen met zijn eigen auto naar Antwerpen te rijden. Zowel op de heen- als terugweg werd de heer Fens, die ambte naar was bij de Bredase Kamer van Koophandel, door de gebroe ders geslagen en getrapt. Eenmaal thuis werd de inmiddels be wusteloze man met auto en al in het Markkanaal geduwd, dit om ontdekking door de politie te voorkomen. Fens kwam door ver drinking om het leven. Tegen de twee oudste broers eiste de officier zes jaar gevangenisstraf en tegen de jongste vijf jaar. Het slachtoffer stond op de bewuste avond met zijn auto voor een café in zijn woonplaats op zijn zoon te wachten, die daar een repetitie van een zangkoor had bijgewoond. Op een gegeven moment kwamen de drie broers, die dronken waren, op de wach tende man af en begonnen hem zonder enige reden te mishande len. Een psychiatrisch onderzoek in het Pieter Baancentrum in Utrecht bracht aan het licht dat de verdachten, die uit een zwak sociaal milieu komen en als vechtersbazen bekend staan, verminderd toerekeningsvatbaar zijn. Uitspraak donderdag 13 december. AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse journalist Henk van der Meyden is gisteren door het gerechtshof in de hoofdstad wegens smaad veroordeeld tot een boete van 2500 gulden, subsidiair vijftig dagen hechtenis. Het vonnis is conform de eis van de pro cureur-generaal. Een vonnis van de rechtbank, die Van der Meyden in eerste aanleg vrij sprak, werd vernietigd. Inzet van de strafzaak is een in terview met Sylvia Kristel, dat Van der Meyden in 1977 afdrukte in zijn weekblad „Privé". De filmster „onthul de" hierin dat zij op 19-jarige leeftijd door haar vader werd verkracht. Het feit kwam vast te staan dat Sylvia zich inder daad in die zin had uitgelaten (later gaf zij toe het verhaal uit haar duim te hebben gezogen) was voor de rechtbank aan leiding de journalist vrij te spreken, omdat deze de film ster alleen maar had geci teerd. De officier van justitie ging daarop in hoger beroep. Het hof is nu tot de slotsom ge komen dat Van der Meyden de woorden van Sylvia Kristel wel degelijk „tot de zijne heeft gemaakt", omdat het verhaal wemelt van de toespelingen die niet tussen aanhalingstekens staan. Dat er opzet aanwezig was leidt het hof af uit Van der Mey- dens gedrag ter zitting, op een vraag van de president of hij zich ervan bewust was ge weest, dat de goede naam van vader Kristel op deze manier door het slijk werd gehaald, antwoordde Van der Meyden namelijk: „Dat was mijn zaak niet" DEN HAAG (GPD) - Vóór 1 oktober 1980 zal mi nister Gardeniers van CRM de Tweede Kamer een nota aanbieden, waarin voorschriften vast liggen voor het brengen van buitenlandse tv- programma's op Nederlandse kabelnetten. Dat heeft de bewindsvrouw toege zegd tijdens een spoeddebat, dat gisteren in de Tweede Kamer op initiatief van Jan Nico Scholten (CDA) werd gehouden over de aanvraag van de Leidschendam- se firma Deltakabel voor een ver gunning om Luxemburgse commerciële tv-programma's op Nederlandse kabelnetten te mo gen brengen. De nota was gevraagd in een motie, die komende dinsdag zeker zal worden aangenomen omdat deze wordt gesteund door het CDA en de PvdA. In een toelichting bij de motie liet Scholten er geen mis verstand over bestaan dat hij van de regering verwacht dat er geen vergunningen voor het op de ka bel zetten van buitenlandse „sig nalen" zullen worden verstrekt, voordat de nota met voorschrif ten er is. „De aanvraag van Delta kabel mag niet worden gehono reerd. alvorens het debat over de ze nota heeft plaatsgevonden", zo benadrukte hij. Het CDA en de linkse fracties in de Kamer waren welhaast unaniem in hun oordeel dat de vrijheid van de burger door middel van de ka bel helemaal niet wordt vergroot. Er ontstaat voornamelijk een voortdurend toenemende „con sumptiedwang", waarvoor later de rekening wordt gepresenteerd (Scholten). Vermenging van cul tuur en commercie moet worden afgewezen. Dat heeft niets met bevoogding van de burger, zoals in de Oostbloklanden, te maken. De liberaal De Beer had deze ver gelijking ooit eens getrok ken. Scholten achtte dit „onbehoorlijk" en getuigen van „een elementair gebrek aan inzicht". „Wie zich wil verrijken met het brengen van buitenlandse programma's in Nederland, gaat zijn gang maar. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - Provinciale Staten van Zuid-Holland voelen er in de huidige omstandigheden weinig voor om mee te werken aan een tweedeling van de provincie door Rijnmond een zelfstandige status te geven. Dit bleek gisteren op de eerste van de vier dagen die de behandeling van de provinciale begroting voor 1980 door Provinciale Sta ten zal vergen. De plannen van minister Wiegel kregen van ver schillende kanten een dikke on voldoende. Weliswaar hebben de staten zich in februari van dit jaar in meerderheid uitgesproken voor een tweedeling maar daar aan de voorwaarde gekoppeld dat er eerst duidelijke afspraken zouden moeten worden gemaakt over de toekomstige taakverde ling tussen rijk, provincies en gemeenten. Zou die duidelijk heid er niet zijn, dan wensten de staten hun uitspraak voor een tweedeling in te trekken. Het ziet ernaar uit dat het zover zal komen. Tijdens de algemene be schouwingen wees PvdA-frac- tieleider Koenen gisteren op de noodzaak van het verschuiven van taken van rijk naar provin cies en gemeenten, en herhaalde het eerder door de Zuidhollandse staten ingenomen standpunt de reorganisatie mag niet beperkt blijven tot Zuid-Holland. „We hebben niet de minste neiging om iets aan dit standpunt af te doen. Het zonder meer in tweeèn knippen van onze provincie, met voorbijgaan aan alle andere overwegingen, is en blijft voor ons onaanvaardbaar". Koenen staat niet alleen in die op vatting. D'66-fractieleider Van Baarsel ziet „geen enkele reden meer voor medewerking aan de plannen van minister Wiegel om tot een afsplitsing van een deel van Zuid-Holland over te gaan" Maar ook Wiegels eigen partij, de WD, is niet enthousiast over zijn plannen. De liberale fractieleider Verbeek zei het te betreuren dat de minister niet op de wensen van de staten is ingegaan. Plaatsvervangend CDA-fractielei- der Bakker toonde zich ook niet tevreden met de reorganisatie voorstellen, maar wees de staten op hun beperkte macht. Welis waar moet de minister de provin cies eerst horen voor hij tot grenswijzigingen kan overgaan, „maar als de Tweede Kamer knopen doorhakt, is dat nog slechts een formaliteit", aldus Bakker. Maar er moeten dan wel bepaalde normen en waarden worden ge respecteerd. Alleen dan kan die vrijheid van de burger worden beschermd", aldus Jan Nico Scholten (CDA). Satelliet Ook minister Gardeniers (CDA) meende dat het uitgesloten moet zijn dat buitenlandse, speciaal op ons land gerichte programma's ons omroepbestel kunnen on dermijnen. Voorts wees zij erop dat te allen tijde de belangen van de pers in het oog moeten worden gehouden. STER-reclame in de regionale omroep wordt door haar niet toegestaan. Hoe, zo vroeg zij zich af, zijn die belangen nog te verdedigen als er onbe perkt reclame vanuit het buiten land via de kabel binnen komt? Op de vraag vanuit de Kamer hoe zij denkt regels te stellen als over enige tijd met een schotelantenne direct uit de ether satellietpro gramma's kunnen worden opge vangen, antwoordde de be windsvrouw dat opvangen in de ze principiële kwestie heel iets anders is dan het met behulp van het staatsbedrijf PTT thuis bij de kijker brengen van programma's via de kabel. Bovendien is er op internationaal en Europees ni veau overleg mogelijk, óók over satelliet-uitzendingen. Bonds kanselier Schmidt heeft hier on langs op gewezen. De liberale staatssecretaris van verkeer en waterstaat, mevrouw Smit-Kroes, verklaarde dat er nog veel uitgezocht zal moeten worden voordat er een vergun ning aan Deltakabel zal worden verleend. Het verzoek van Delta kabel om de PTT aanvoerverbin- dingen beschikbaar te laten stel len bevindt zich in een oriënte rend stadium. Ook de kwestie van de auteursrechten is nog niet aan alle kanten bekeken. De kos ten van straalverbindingen, die het Deltakabelpakket naar de grote steden moet transporteren, schatte Smit-Kroes op 8 ton a één miljoen per jaar. Haar partijgenoten, de WD'ers Keja en De Beer, toonden zich giote voorstanders van commer ciële televisie op de Nederlandse kabel. Verbieden van deze pro gramma's mag en kan gewoon niet, aldus Kéja. De PTT mag volgens de wet niet weigeren haar medewerking te verlenen bij het doorgeven van deze pro gramma's. En waarom wel com mercie in de geschreven pers en niet in de „beeldpers"?, vroeg De Beer zich af. DEN HAAG (GPD) - D'66 zal de volgende week desnoods een uit spraak vragen aan de Tweede Kamer waarin de regering wordt voorgehouden in de NAVO niet akkoord te gaan met 572 nieuwe kernwapens in Europa. De fractie zal het voorstel doen als duidelijk is dat de Tweede Kamer niets meer aan de Nederlandse opstel ling kan veranderen nadat de NAVO eenmaal een besluit heeft genomen. D'66-woordvoerder Brinkhorst onthulde dit plan gisteren in Den Haag tijdens een radioprogram ma. De Tweede Kamer zal één dezer dagen van de regering te horen krijgen welke invloed zij theoretisch nog heeft nadat de ministerraad van de NAVO een besluit heeft genomen over de nieuwe kernwapens. Als die in vloed niet blijkt te bestaan zal D'66 met het voorstel komen om de regering vast te leggen op een standpunt vóórdat zij medio de cember in de NAVO gaat onder handelen. zal in haar ontwerp-motie niet absoluut elke vernieuwing van kernwapens uitsluiten. Daarmee zou volgens Brinkhorst bij voor baat steun van het CDA voor de motie uitblijven. D'66 wil met de motie bereiken dat het parlement zoveel mogelijk invloed houdt op het regeringsbeleid over de nieuwe kernwapens. De kamercommissie voor defensie zal dinsdag met de regering overleggen over de positie van Nederland in de NAVO-besluit- vorming. De PvdA heeft aange kondigd dat zij een volledig ka merdebat zal vragen als niet ge garandeerd is dat het parlement het laatste woord heeft over Ne derlandse medewerking aan de modernisering van kernwapens. Minister Gardeniers van CRM in gesprek met CD A-ka merlid Scholten, indiener van een motie tegen commerciële programma's via de kabel-tv "Discriminatie bij benoemen burgemeesters" (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - Vrouwen, buiten kerkelijken en ongehuwden zijn een onderbedeelde groep als het gaat om het benoemen van bur gemeesters. Deze stelling is af komstig van fractieleider Koenen van de PvdA in Provinciale Sta ten van Zuid-Holland. Van de 811 gemeenten in Neder land hebben er maar tien een vrouwelijke burgemeester, ruim één procent dus. Buitenkerkelij ken schoppen het niet veel ver der vijftien burgemeesters dra gen dat predikaat, minder dan twee procent. Het is niet bekend hoeveel ongehuwde burgemees ters er zijn, wel dat het er in ieder geval weinig zijn. Een situatie die moet worden ver anderd, zo liet Koenen gisteren in de vergadering van Provinciale Staten bij de behandeling van de begroting weten. Hij verweet de overheid maatschappelijke ont wikkelingen niet voldoende te volgen en drong er bij de Com missaris van de Koningin, mr. Vrolijk (die voor Zuidhollandse gemeenten de voordrachten bij burgemeesters vacatures mag maken), op aan zijn visie te ge ven. Oud-minister naar Lelystad DEN HAAG (ANP) - De oud-minis tervan volkshuisvesting en ruim telijke ordening, drs. Hans Gruij- ters, wordt waarschijnlijk bur gemeester van de gemeente Le lystad. In kringen rond het kabinet-Van Agt is gisteravond vernomen dat drs. Gruijters zich met de be noeming akkoord heeft ver klaard. UTRECHT (ANP) - Volgens de soldatenvakbond WDM is er op geslagen, aldus de de legerplaats Oirschot de laatste De soldatenvakbond geeft nog wat tijd regelmatig sprake van mis standen door intimiderend en sadistisch optreden van be roepskader tegen dienstplichti gen. Het uitdelen van collectieve straffen, opdruk-oefeningen met het geweermagazijn onder het kruis geplaatst en het in het kruis trappen van een soldaat, dat zijn volgens WDM praktijken waar van sergeant-instructeurs zich bedienen bij het "opleiden" van dienstplichtigen in Oirschot. De WDM werd door soldaten van een infanterie-opleidingscom- pagnie gelegerd in Oirschot geat tendeerd op het optreden van het kader. De dienstplichtigen meldden onder meer dat bij een veldoefening, die op 22 novem ber plaatsvond, bij het "in dek king gaan" een soldaat toen hij op zijn buik lag van achteren door een sergeant in zijn kruis werd getrapt "omdat hij te langzaam reageerde". De soldaat durfde geen aangifte te doen bij zijn commandant uit angst dat hij door de sergeant in elkaar zou voorbeelden van het optreden van het kader in Oirschot. Een gebroken ruit op een barak le verde de hele soldatenbevolking ervan, 33 man, de volgende avond een mars van vijf kilometer op, terwijl het geven van collectieve straffen is verboden. Het laten vallen van het geweer of het niet naar behoren schoonmaken er van is in Oirschot aanleiding om soldaten te dwingen zich tien maal op te drukken, waarbij het geweermagazijn onder het kruis wordt geplaatst. Andere soldaten moesten hun helmen, nadat die eerst door een sergeant waren weggegooid, in "tijgergang" op halen. De soldatenvakbond bij de com mandant van de eenheid verhaal gaan halen, maar deze wees de WDM-mensen de deur omdat zij zich zouden bemoeien met zaken die hen niets aangingen. Volgens de soldatenvakbond zijn er al eerder soortgelijke problemen geweest bij de opleidingscokfr pagnie in Oirschot. die toen gere sulteerd hebben in overplaatsing van een kapitein. Doortastend AMSTERDAM (ANP) - Dank zij het doortastend optreden van een 20-jarig meisje heeft een 73-jarige Hongaar gister middag het bedrag van 20.000 gulden teruggekregen, waar van hij even tevoren in de Amstelstraat in Amsterdam was beroofd. De dader was de 19-jarige G.N. uit de hoofd stad, die de Hongaar overviel toen deze met het geld in een tas de Amro-bank op de hoek van de Amstelstraat en de Utrechtsestraat verliet. Hij ontrukte zijn slachtoffer de tas en nam de benen. Het meisje, dat de beroving zag. zette de achtervolging in. Zij wist de overvaller te over meesteren en vast te houden tot de politie arriveerde. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - CDA en WD zijn het alsnog eens geworden over de kinderbij slagmaatregelen voor de komende jaren. De twee fracties bereikten overeenstem ming op basis van een voorstel van staats secretaris De Graaf (sociale zaken). Om het compromis mogelijk te maken moest echter elk van de drie partijen één van haar wensen inslikken. Het voorstel van het kabinet komt neer op een totale bezuiniging van 395 miljoen gulden in de komende drie jaar. Daarna zullen de uitgaven elk jaar ongeveer 175 miljoen gulden lager zijn. Dit is een gevolg van de doorwerking van de nu in gang gezette bezuiniging. De WD wilde in to taal 550 miljoen gulden besparen; dat zou leiden tot een jaarlijkse doorwerking van 245 miljoen. De bezuiniging zal er toe leiden dat de kin derbijslag voor het eerste kind bevroren blijft tot 1 januari 1982. De bijslag voor het tweede en de overige kinderen zal daar naast jaarlijks met de lonen stijgen. De WD heeft met lede og>n moeten zien, hoe regering en kabinet samen zo'n 150 miljoen gulden van de totale bezuinigin gen afsnoepten. Het kabinet is er ten slotte niet in geslaagd het CDA de invoering te laten accepteren van de prijsindex, in plaats van de veelal hogere loonindex. Een tweede onderdeel van het compromis betreft de tegemoetkoming voor zelfstan digen zonder kinderen. Dezen behoefden tot nu toe geen premie te betalen, omdat voor kinderen van zelfstandigen een af trekregeling via de belastingen gold. Deze regeling komt nu te vervallen. Het kabinet had voorgesteld zelfstandigen zonder kinderen in twee jaar te laten wennen aan het betalen van de premie. Op voorstel van het CDA is nu tot een driejarige over gangsregeling besloten. De regering zal geen moeite hebben om het wetsvoorstel, dat beoogt viji bestaand* regelingen samen te voegen tot éen kin derbijslagwet, door de Kamer te loodsen. Zowel CDA ais WD steunen nu de plan nen van het kabinet. De oppositie wijst de plannen van het kabi net fel af. Poppe (PvdA) en Mevrouw Bec- kers-de Bruijn (PPR) hebben de handen ineengeslagen bij een aantal wijzigings voorstellen. Centraal hierbij staat een verhoging van alle bijslagen. Komfort, kwaliteit en door dacht design. Kenmerkend voor een Poggenpohl keuken Met veel praktische snufjes Met vele verborgen kwaliteiten Kom eens langs Ziet u zelf hoeveel extra's een Poggenpohl u biedt Zonder dat u meer betaalt bv Gebr Rolffs Handelmij. Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel 071-899206

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7