Manifestaties tegen apartheid Gastkolom Zuiver water met weinig energie barst uit z'n voegen Meerburg in witboek: clubhuis Klein Matilo Warmte verlies in beeld gebracht PAGINA 4 LEIDEN V] VRIJDAG 30 NOVEMBER li Door W. Bleijie, lid CDA-fractie pjs. p&c Onlangs las ik in de kolommen van dit blad, dat het groot winkelbedrijf p&C plannen heeft, dan wel ontwikkelt om in het winkelcentrum van Al phen aan de Rijn een vesti ging te openen. Ik wil hier niet deze vestiging ter discussie stellen, maar in gaan op de vraag of deze gevolgen zal hebben voor het kernwinkel- apparaat van de gemeente Leiden. Deze eerder genoemde vestiging past in de structurele ontwik keling van de gemeente Al phen. Deze gemeente is on langs de 50.000 inwoners- grens gepasseerd en bij zo'n getal behoort uiteraard een bepaald voorzieningenni veau. De tijd, dat de Alphe- naar voor zijn duurzame con sumptiegoederen op Leiden was aangewezen ligt al ge ruime tijd voorgoed achter Naarmate het Alphense winkel centrum meer soorten winkels herbergt, zal het ongetwijfeld steeds meer inwoners aan zich binden. Niet alleen die uit Al phen, maar uit de gehele Rijnstreek. Soms heb ik de in druk dat deze invloedsfeer de Leidse gemeentegrens erg dicht genaderd is. Bereikbaarheid, parkeermoge- lijkheid en kwaliteit van een winkelcentrum zijn de be langrijke factoren waardoor de consument zich bij zijn keuze laat leiden. Wat dat be treft heeft het centrum van Alphen een goede naam tot in wijde omgeving. Vandaar ook dat men de bovenge noemde vestiging niet geïso leerd moet bekijken, maar als een zoveelste signaal dat het Alphense winkelcentrum een geduchte concurrent aan het worden is van het Leidse kernwinkelapparaat. Is deze ontwikkeling dan zo nieuw? Heeft niemand deze ooit eerder onderkend? Na tuurlijk wel! Vele onderzoe ken hebben in hun conclusies veelvuldig en in diverse toon aarden op dit verschijnsel gewezen. Ik geloof dat er langzamerhand bij vele Leid se gemeentebestuurders een meter boekenplank is inge- ruimd voor de rapporten over de problematiek van de Leid se binnenstad. Ik doe zomaar een greep uit de diverse rap porten. In 1972 verscheen een Verslag van het Binnenstadsonder- zoek dl. 2 waarin reeds op de toenemende aantrekkings kracht van het Alphense win kelcentrum werd gewezen. In 1977 wordt dit herhaald in de rapporten van' de Stichting Leidse B innenstad .En in 1978 wijst het struktuurplan voor de Binnenstad op dezelfde beweging. Terwijl eind 1978 het grondige Distributie Pla nologisch Onderzoek (DJ3.0.) de reeds eerder geuitte ten densen bevestigt en het ook cijfermatig toelicht door middel van de berekening van de verwachte omzetont wikkeling. Met name de twee laatst ge noemde rapporten geven nauwgezet aan waar de zwakke plekken in het Leidse kernwinkelapparaat zitten. Het D.P.O. komt ook met een aantal aanbevelingen. En lijkt me goed om ze nog eens te noemen. a. niveauverhoging door struc tuurverbetering b. niveauverhoging van het aanbod c. fundamentele verbetering van de verkeerssituatie hier bij wordt dan gewezen op een drietal aspekten: 1. parkeerproblematiek. 2. toegankelijkheid. 3. voetgangersgebieden. Voor een uitvoeriger uiteenzet ting verwijs ik naar de be trokken rapporten. Nu kan de gemeente bedrijven niet dwingen om zich te vestigen. Vrouwenavond Morgen organiseren de vrou wengroepen van Troef een open avond voor alle vrou wen. Er wordt een film ver toond, het vrouwenkoor "De Sirenes" treedt op en er zijn drankjes en hapjes. De film die vertoond wordt is getiteld "Hustruer" (Zweeds voor vrouwen) en gaat over drie vrouwen die elkaar na tien jaar weer ontmoeten op een schoolreünie. Ze besluiten verder met elkaar op te trek ken en beleven zowel vrolijke als trieste ogenblikken. De bijeenkomst, die wordt ge houden in het vormingscen trum aan het Noordeinde 2a. begint om acht uur. "De Zanger" De Leidse vogelliefhebbersver eniging "De Zanger" houdt het komende weekeinde een tentoonstelling in de boven zaal van Elvé aan de Veste- straat le in Leiden. Om acht uur vanavond verricht de voorzitter de officiële ope ning. Daarna is de expositie voor het publiek toegankelijk tot 10 uur. Zaterdag is de ten toonstelling geopend van 10 tot 22 uur en op zondag van 10 tot 15 uur LEIDEN - De op te knappen waterzuiverings installatie in Leiden-Noord (die uit 1939 da teert) zal goeddeels door nieuwbouw worden vervangen. Op hetzelfde, maar dan naar het noorden toe vergrote terrein zal medio 1981 een hypermoderne installatie worden ge bouwd. De suggestie om de nieuwbouw in Katwijk te plegen moest worden afgewezen. Het afval water zou een te lange weg moeten afleggen. Bovendien kan men in Noord gebruik maken van de energie die bij de "buurman", de vuil verbranding vrijkomt. De energiekosten zullen ook worden gedrukt door gebruikma king van het gistingsgas dat via het slib bin nenkomt. Voor dat doel wordt een negen me ter hoge toren neergezet De kosten voor de nieuwbouw, die is bestemd voor inwoners van Noord, de Meren wijk, Warmond en Leiderdorp bedragen een slor dige veertig miljoen gulden. Het precieze bedrag is nog niet bekend. Een ontwerp is namelijk nog niet gemaakt. Momenteel regent het klachten over de stank die de Slaaghsloot waarop het momenteel slechts gedeeltelijk gezuiverde water wordt geloosd verspreid. De bouw van een nieuwe installatie zal ook wat overlast met zich mee brengen. Om die zoveel mogelijk te beperken zal Hoogheemraadschap Rijnland een aantal (zowel tijdelijke als permantente) voorzie ningen treffen. Zo wordt de kelder waar het rioolwater binnenkomt afgedekt. Aan het binnenkomend rioolwater zullen chemica liën worden toegevoegd om de stankstoffen te "binden. De capaciteit van de nieuwe installatie zal ze ventig procent groter zijn dan de huidige. Zij zal in drie fasen worden gebouwd omdat het normale reinigingsproces van het water ge woon moet kunnen doorgaan. Het terrein dat voor de uitbreiding van de inrichting nodig is vormt een driehoek ten noorden van de hui dige installatie tussen de spoorlijn Leiden- Haarlem en een industrieterrein ten westen van de Merenwijk. Om Rijnland in staat te stellen deze grond aan te kopen moet het be stemmingsplan worden gewijzigd. Om de omwonenden van de plannen op de hoogte te stellen wordt op 11 december een voorlichtingsavond gehouden in het café, bij de Groenoordhallen. Overigens is de installatie in Noord de oudste in de regio. De capaciteit ervan moet na de (ver) nieuwbouw voldoende zijn voor de ko mende vijftien a twintig jaar. LEIDEN - „Leiden tegen apartheid". Een zin die de ko mende maand vele malen te lezen en te horen zal zijn, want onder dit motto organiseren de Boycot Outspan Aktie (BOA), de Leidse Wereldwinkel en de Werkgroep Zuidelijk Afrika van 1 tot en met 22 december een groot aantal manifestaties. LEIDEN - De Stichting Meerburg, beheerder van "Klein Matilo" aan de Zaanstraat vindt dat de bouw van een stenen clubhuis momen teel een "dringende noodzaak" is. In een gisteravond aan wethouder Tesselaar aangeboden "witboek" stelt de stichting dat het uit hout opgetrokken "Klein Matilo" uit z'n voegen barst. Bovendien loopt de tijdelijke vergunning voor het noodgebouw in februari 1980 af. Het noodgebouw voldoet niet aan de wensen en eisen van de (vol gens de stichting) duizenden ge bruikers. De ontevredenheid over de noodaccommodatie groeit bij diverse groepen. Zo bo den de jongeren uit Meerburg wethouder Tesselaar onlangs een petitie met hun klachten aan. Volgens de samenstellers van het 'witboek' (de bouwcommissiele den) mag de eis van CRM en de gemeente Leiden dat bij subsi dieverlening binnen drie jaar de eerste paal voor een definitief pand de grond in moet best hard worden gemaakt. De stichting Meerburg vreest dat door de toekomstige uitbreiding' van de wijk en door het volbou wen van het Waardeiland het aan tal bezoekers van "Klein Matilo" nog meer zal toenemen. Kortom: "Het verzoek om subsidie voor een normaal, functioneel en goed pand is geen stokpaardje of over dreven wens van de stichting maar een dringende noodzaak voor de wyk" aldus het witboek. Het "Kleine Matilo" werd destijds neergezet als noodpand en met een tijdelijke vergunning van vijf jaar. Al snel bleek het te klein en moest (in 1977) een vleugel wor den aangebouwd. Dankzij be moeienissen van de Leidse Jeugd Actie kon Meerburg daarvoor een lening van 75.000 gulden krijgen. In het 'witboek' wordt beschreven hoe krap het in het noodgebouw is, ook na de aanbouw van de vleugel. Zo is er een peuterspeel zaal, kinder-, tiener-, volwasse nen- en bejaardenwerk in "Klein Matilo" ondergebracht. Boven dien is het programma zo overla den dat een aantal activiteiten buitenshuis moeten worden ge houden. De verschillende activiteiten trok ken vorig jaar zo'n 25.000 bezoe kers. De bouwcommissie gaat er in het witboek tenslotte vanuit dat de kosten van nieuwbouw ongeveer 1.350.000.- bedragen. De jaarlijkse exploitatie van het stenen gebouw zou op 185.000 gulden komen. Eigen risoco De Leidse actiegroep Stop het eigen risico" houdt morgen een demonstratie op de Haarlemmerstraat tegen het eigen risico voor ziekenfonds verzekerden. Iedereen wordt in de gelegenheid om vragen te stellen en protestbriefkaar ten te versturen. Voor nadere informatie: Evert Blankes- teijn, Hooglandsekerkchoor- steeg 8, tel. 071-120855 Sinterklaas De speeltuinvereniging Prinses Beatrix houdt morgen in het speelhuis aan de Schubert- laan het jaarlijkse sin terklaasfeest Aanvang 2 uur 's middags. Jazz on Sunday Na het drukbezochte optreden - afgelopen zondag van de jazz-formatie van Hans van Leeuwen treedt zondag het kwartet van gitarist-fluitist Han Ruigrok (uit Rotterdam) op in de jazzclub "Jazz on sunday". De groep bestaat naast Han Ruigrok uit Rob Schoenmakers (bas) Martin Bonnet (drums) en Wolter Koops (piano en fender). Het kwartet beweegt zich ook op het terrein van latin jazz en blues en heeft een veelzijdig repertoire met veel eigen ar rangementen. Het concert in het zwembadrestaurant aan de Boshuizerlaan begint om 14.45 uur Postduiven Het komende weekeinde houdt de fondclub "Leiden en omge ving" de jaarlijkse tentoon stelling in "De Eendenkooi" aan de Nassaulaan in Zoe- terwoude. De expositie wordt zaterdagmiddag om 16 uur officieel geopend. Om 19 uur volgt een bonnenverkoop. Zondag is de tentoonstelling open van 11 tot 18 uur met een bonnenverkoop om 17 uur. Zij kunnen daarbij rekenen op de medewerking van vele uiteenlo pende organisaties en personen: kerken. kunstenaars, cafés, scholen, schrijvers, politieke par tijen, een vakbond enz. Dat bleek bij de presentatie van het pro gramma door Esau du Plessis (BOA), coördinator van de actie .Leiden tegen apartheid" De Leidse bevolking zal op geva rieerde wijze uitgebreid kennis kunnen nemen van de situatie in Zuid-Afrika. Nog nimmer voerde de BOA een plaatselijke actie waarin de bevolking op zo'n grote schaal werd gemobiliseerd als nu het geval is, vertelde Du Plessis. Die eer is Leiden te beurt geval len doordat de gemeenteraad (in meerderheid, 30-8) vorig jaar be sloot een actie tegen de apartheid in Zuid-Afrika te bevorderen door daar 10.000 gulden voor be schikbaar te stellen. „Een mooi voorbeeld hoe een gemeente aan buitenlandse politiek kan doen" vindt Du Plessis. Waaggebouw De actie „Leiden tegen apartheid" krijgt voor het eerst op 10 decem ber en verder gedurende de pe riode tot en met 22 december vorm in een tentoonstelling in het Waaggebouw. In dit sinds kort als „kunsthuis" bekend staande on derkomen laten kunstenaars uit voornamelijk Leiden, maar ook uit Noordwijk, Arnhem en Deur- ne werk zien over Zuid-Afrika en de apartheid. Dat gebeurt door middel van zowel schilderijen, etsen, zeefdrukken, beeldhouw werk, een voorstelling als een dia presentatie. „Alleen al doordat de kunstenaars zijn gevraagd om mee te doen, zijn zij aangezet tot denken over de situatie in Zuid-Afrika". zo verkondigde de Leidse beeldend kunstenaar Willem Breddels gis teren het eerste positieve resul taat. Scholen Een belangrijke rol bij de actie „Leiden tegen apartheid" is weg gelegd voor de scholen. Ver schillende scholen zullen in de cember aandacht besteden aan Zuid-Afrika. Enkele leerkrach ten hebben een speciaal les boekje geschreven, dat gericht is op de hogere klassen van het voortgezet onderwijs. De BOA heeft daarnaast een boekje uitge geven voor de schooljeugd van 11 tot en met 14 jaar. Het blijft niet bij het overbrengen van informa tie: er wordt door de scholieren actieve steun gegeven aan scho lingsactiviteiten van leerlingen die uit Zuid-Afrika zijn gevlucht. Een school in Morogoro (Tanzania) wordt voorzien van allerhande materiaal, variërend van gum metjes tot voetbalschoenen. Een lid van de leiding van deze Tan- zaniaanse school - de Solomon Mahlangu-school - brengt in de cember een bezoek aan de Agnes Scholengemeenschap. Op deze scholengemeenschap werken de HAVO-4-leerlingen aan een spe ciaal project waarvan de resulta ten op een Zuid-Afrikamarkt in de school (20 en 21 december) te zien zullen zijn. Een werkgroep van de Leidse Stu denten Ekldesia heeft belang stelling van een aantal Leidse kerken weten te wekken voor de actie. Zij zullen in de meeste ge vallen op 16 december aandacht schenken aan de situatie in Zuid- Afrika. Ook enkele andere ker kelijke activiteiten staan op het programma. De Industriebond FNV (rayon Den Haag) zal onder zijn kaderleden een extra nummer verspreiden van het blad „Kort en Bondig" Daarnaast wordt in alle Leidse bedrijven een pamflet verspreid (oplage 20.000). Bedrijven die be horen tot een multinationale on derneming krijgen een apart pamflet met daarop informatie over de activiteiten van het eigen concern in Zuid-Afrika. Die pamfletten worden verspreid bij Heineken, de Philips-bedrijven, de NKF, de NEM, de NCW, Sik- kens en de Unilever-bedrijven Emery in Gouda en Calve in Delft. LEIDEN - Het eerste deel van het pro gramma van de actie „Leiden tegen apartheid" ziet er als volgt uit. DONDERDAG 6 DECEMBER: Discus sie-avond in Minerva. MAANDAG 10 DECEMBER: Opening om 20.15 u. van de expositie van beeldend kunstenaars in het Waag gebouw door Frank Gribling. Albert van der Weide verzorgt bij die gele genheid een voorstelling De tentoon stelling duurt tot en met 22 decem ber. In het Prentenkabinet van de Leidse universiteit (Kloksteeg 25) wordt ongeveer tegelijkertijd werk getoond van Zuidafrikaanse ballin gen, onder wie Gerald Sekoto. MAANDAG 10 DECEMBER: Discussie avond in Catena. DINSDAG 11 DECEMBER: Poézie avond in het Waaggebouw, te presen teren door de Leidse dichter Manuel Kneepkens. Medewerkende dichters zijn Mazisi Kuneme (een Zuidafri kaan in ballingschap), Simon Vinke noog, Vernie February, Huub Oos terhuis, Frank Koenegracht, de poë- ziegroep van het PEN-centrum en Poëzie Hardop. Aanvang 20.15 u. DINSDAG 11 DECEMBER: De film „Stemmen uit het vagevuur. Dag boek uit Zuid-Afrika" van Roeland Kerbosch, die zelf als gastspreker zal fungeren. Aanvang 20.00 u. DINSDAG 11 DECEMBER: Discussie avond SSR. WOENSDAG 12 DECEMBER: Vrouwen tegen apartheid. Bijeenkomst in het Vrouwenhuis aan de Nieuwe Rijn met een optreden van het Vrouwen orkest. een inleiding door een spreekster van de AABN, een dia-se rie, een meisje uit Zuid-Afrika dat over haar ervaringen vertelt en tot slot discussie. Aanvang 20.00 u. WOENSDAG 12 DECEMBER: Discus sie-avond Augustinus. DONDERDAG 13 DECEMBER: Pro- test-meeting Industriebond FNV in het St. Anthoniusclubhuis. 's Mid dags een film en een inleiding van een Zuidafrikaanse vakbondsverte genwoordiger, discussie, 's Avonds een openbare protestbijeenkomst met FNV-voorzitter Wim Kok, Sietse Bosgra van het Comité Zuidelijk Afrika en de muziekgroep Jabu- la. DONDERDAG 13 DECEMBER: In het LAK-theater het stuk 'Hello and Good-Bye' van Athol Fugard, uitge voerd door de Engelse toneelgroep ESTA. VRIJDAG 14 DECEMBER: Teach-inn in het Sociologisch Instituut (Sta tionsplein). Sprekers, flim, poëzie, muziek en discussie, vanaf 10.15 VRIJDAG 14 DECEMBER: Manifesta tie 'Pop tegen apartheid' in het Leid se Vrijetijdscentrum met de Zuid afrikaanse zanger Brian Isaacs, het LVC Workshop Orkest, de Leidse po litieke popgroep Grote Bluf en de groep de R.K. Veulpoepers B.V. Ver der de film 'Brief aan Vorstel** van Roeland Kerbosch. itIkMjstift. tf; mndiU - Een van de kunstwerken die op de tentoonstelling te zien zullen zijn. Wel kan de gemeente door be leidsmaatregelen het vesti gingsklimaat beïnvloeden. Vooral de punten a en c zijn door de gemeente beheers baar. Toch is het merkwaardig stil geworden na het verschijnen van de laatste rapporten over de problematiek van het kernwinkelapparaat. De oplossing van het vraagstuk, dan wel de aanzetten tot een beleid zullen hopelijk in het nog uit te brengen economisch beleidsplan naar voren ko men. Maar over de definitieve verschijningsdatum daarvan is men erg vaag. De informa tieve nota spreekt over eind 1979. De dagelijkse gang van zaken laat zien dat de situatie alleen maar verergerd wordt. De onderhoudswerkzaamheden aan riolering en wallekanten, hoe noodzakelijk ook, ver slechteren de bereikbaarheid. Volgens Wethouder Waal zal die er in de komende jaren niet beter op worden. Door de onduidelijkheid rondom het Sanderscomplex (wel of niet een parkeergarage) is de op lossing van de parkeer problematiek zeker niet nabij Waarom om zo nadrukkelijk pleiten voor versterking van het Leidse kernwinkelappa raat? Omdat mijn inziens aan het verzwakken twee na delige kanten zitten. Ten eer ste voor de Leidse consument. Wanneer de ontspecialisering zich blijft doorzetten zal ook de Leidenaar zich naar elders moeten begeven. Dit betekent niet alleen wegtrekken van koopkracht maar ook een aantasting van de ontmoe tingsfunctie van de binnen stad (zie Integraal Plan voor de Binnenstad) Het zijn niet alleen de binnenstadbewo ners en toeristen, die het "zitje" op het Stadhuisplein bevolken. Tweede nadeel geldt voor de werkgelegen heid. Volgens schattingen van de Stichting Leidse Binnen stad zijn plm. 4000 mensen werkzaam in de winkelfunc tie. Vermindering van de be tekenis van het kernwinkel apparaat zal ook voor hen ge volgen hebben. Resumerend wil ik stellen, dat consumentenbelang, werk gelegenheid maar de sociaal- culturele aspekten, voor mij belangrijke faktoren zijn, die me doen pleiten voor een ge meentelijk beleid, dat gericht is op versteviging van de, po sitie van het Leidse kernwin kelapparaat. Ideeën? Wat komt er in de vrij komende panden van C&A. Een nieuwe "publiekstrek ker" die een kwalitatieve ver betering is zou bijzonder wel kom zijn. En wat te denken van de gedachte van de Stich ting Leidse Binnenstad om onder het Galgewater een parkeergarage aan te leggen? Winkelen in een historische bin nenstad met haar vele so ciaal-culturele voorzieningen (musea, wandelroutes, biblio theek, monumenten e.d.) kan zo nyeer worden dan het in huis halen van boodschappen. Het wordt een stukje recrea tie. Op deze wijze gezien is Leiden winkelstad een goede aanvulling op Leiden mu- seumstad. Vandaar dit ps. LEIDEN - „Thermografieën: zo he ten de infraroodopnamen die woensdagavond boven Leiden zijn gemaakt om te zien waar het warmteverlies het grootst is. Op de foto hiernaast is een gedeelte van zo'n opname afgebeeld. De plekken waar het wit het felst is is het verlies aan warmte het om vangrijkst. De opnamen werden gemaakt door het Engelse bedrijf Fairey Sur veys en zijn met name bedoeld om het energieverlies van uni versitaire gebouwen vast te leg gen. Op de foto linksonder een gedeelte van het AZL-complex. De witte vlek in het midden is de garage waar de bussen van de NZH staan achter het station.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4