Schilderijen gevonden in "Overdekte" Meer kans met goed uiterlijk Provincie wil beter open baar vervoer van Den Haag naar Leiden i? U itwisseling Leidse meao-klas, reclame hier en in Engeland LEIDEN Voor Prof essorenw ijk geen bibliotheekfiliaal 1IJDAG 30 NOVEMBER 1979 Wa Bij de afbraak van het zwembad de Overdekte kwamen de muurschilderijen van de vroegere Mon Père-kerk stdvoorschijn s, li luivEIDEN - Slopers zijn bij 111 hun werk in het voormali ge zwembad "De Over dekte" aan de Haarlem merstraat gestuit op bij zonder gaaf bewaard gebleven muurschilderin- os gen. Lakenhal-directeur P'M. L. Wurfbain sprak van loo|een voor Leiden "unieke eiiivondst". Het bijzondere 7Jvan de schilderingen is dat v^ze op linnen zijn aange bracht. In totaal zijn er vier muurschilderingen aange troffen. |Us ze van de muur zijn gehaald, ho dan zijn het schilderijen gewor- 22 den", zei de Lakenhal-directeur. Volgens een deskundige van de Rijksdienst voor de Monumen- uit Zeist, R. Crevecoeur, We datéren de schilderingen van rond 1880. "Dit is vrij uniek, om dat er niet veel materiaal is uit die tijd". Volgens deze deskundige zijn alle mogelijkheden aanwezig om de schilderwerken te conser- 3t .'veren en een nieuwe bestemming en'te geven, me oijet restaureren van de schilder- is volgens de deskundi- zeker de moeite waard omdat "kunstzinnige waarde van de werken groot genoeg is om ze te zeker voor Leiden" ■vi geheim n ioewel de muurschilderingen al vïruim een week geleden werden heeft men de vondst angstvallig geheimgehouden. "Als het bekend was geworden toen de schilderingen nog op de .Jmuur zaten, dan hadden we er 5£ zeker van kunnen zijn dat ze, 111 voordat we er een vinger naar hadden kunnen uitsteken, onder onze neus waren weggehaald". )e muurschilderingen zijn waar schijnlijk in 1883 aangebracht bij de restauratie van de Mon Père kerk. Toen het gebouw zijn func- tie als kerk verloor en tot zwem- pj bad werd verbouwd, zijn de f schilderingen achter pleister- ee werk en betimmeringen verdwe- OQ nen. Volgens deskundigen heb- eö ben de werken het vochtige kli- &- ïej maat in het zwembad de afgelo- pen veertig jaar goed doorstaan. "Wij zijn er wel wat verwonderd over" Een gedeelte van de op linnen aangebrachte schilderingen. LEIDEN/DEN HAAG - De provincie moet zélf met voorstellen komen om het openbaar vervoer tussen Leiden en Den Haag te verbeteren. Dat is de strekking van een motie die het CDA-statenlid Van Atten gisteren indiende bij de behan deling door Provinciale Staten van de provinciale begroting voor 1980. Het voorstel van Van Atten wordt door alle fracties ge steund, maar er zal pas over twee weken over worden gestemd. Van Atten vond het ,,de hoogste tijd om het experimenteerproject Leidse Baan uit het slop te ha len". Dit project is zeven jaar ge leden opgezet om te komen tot een beter openbaar vervoer tus sen Leiden en Den Haag. Tegelij kertijd werd afgezien van aanleg van de zg. Leidse Baan als auto weg. Uit een onlangs door de provincie vervaardigde nota is gebleken dat de resultaten die in deze zeven jaar geboekt zijn, aan de magere kant zijn gebleven. Als een van de oorzaken daarvoor wordt gezien het moeizame overleg tussen de verschillende partners die als wegbeheerder bij het project zijn betrokken: ver schillende gemeenten en Rijks waterstaat. In de motie dringt Van Atten er bij Gedeputeerde Staten op aan met voorstellen te komen om dat overleg doelmatiger te maken en meer op resultaten te richten. Concrete verbeteringsvoorstel len moeten, aldus Van Atten, van het begin af aan openbaar wor den gemaakt. Ook wil hij dat Ge deputeerde Staten jaarlijks aan geven hoe de stand van zaken bij het experimenteerproject is en waarom bepaalde verbeterings voorstellen niet kunnen worden gerealiseerd. Onderzoek in Leeuwenhoek is afgerond LEIDEN - Het gevarenonderzoek voor het gebied Leeuwenhoek (tussen Wassenaarseweg en Plesmanlaan) is afgerond. De zogenaamde "risico-analyse" was bedoeld om te bekijken of de aanwezige laboratoria in het gebied zoveel gevaren zouden opleveren dat woningbouw in het gebied niet verantwoord is. De resultaten, die op het ogenblik nog angstvallig ge heim worden gehouden, zullen op 17 december openbaar wor den gemaakt. Deze week besprak de begelei dingscommissie onder voorzit terschap van wethouder Van Dam de resultaten van het on derzoek dat werd verricht door een bureau dat is ondergebracht bij de Technische Hogeschool in Enschede. Onderzoek dr d. G. Dijkstra toont aan: Burgemeester Vis sprak de Engelse gasten gisterochtend toe en gaf hun een tas vol informatie mee. Een groep van veertien leerlin gen en twee docenten van het Engelse Loughborough Tech nical College is de afgelopen dagen gast in Leiden geweest. Het betreft een uitwisseling met de Leidse school voor meao middelbaar econo misch en administratief on derwijs) aan het Lammen- schanspark. De laatste dag van de uitwisseling tussen beide scholen ging gisteren gepaard met een toespraak van burgemeester Vis en een bezoek aan het Leidse winkel centrum de Kopermolen. De Engelsen, zes meisjes, acht jong ens en twee heren, werden ondergebracht bij Leidse gastgezinnen. De uitwisseling is mogelijk gemaakt door het ministerie van onderwijs.dat jaarlijks een aantal scholen in staat stelt contact te leggen met het buitenland. Eén van die scholen is dit jaar de Leid se school voor meao. Nu is zo'n uitwisseling natuur lijk erg leuk; de Engelsen kre gen van burgemeester Vis be halve een korte uiteenzetting over hoe het stadsbestuur van Leiden in elkaar zit elk een in formatiepakket inclusief vaantje en tegeltje en zo zullen ze die drie dagen nog wel meer hebben opgestreken. De vijf tien Leidse leerlingen die vol gend jaar april een tegenbe zoek aan Engeland brengen zullen daar ongetwijfeld veel plezier beleven. Maar de minister vraagt er ook iets voor terug. De leerlingen moeten een project uitvoeren waarvan ze iets dienen te le ren en moeten verantwoor ding afleggen aan de geld schieter. De tweedejaars commerciële economie van de meao kozen in samenspraak met de Engelse klas voor het onderwerp reclame, met na me reclame voor auto's, was middelen en tiener mode. Ze namen enkele maanden lang alle reclamefilmpjes voor die artikelen van t.v. op video over en toonden die de afgelo pen dagen aan de Engelse studenten. Ze vertelden er een algemeen verhaaltje bij over de reclame in Nederland. De Engelsen konden helaas niets laten zien wegens een staking bij de I.T.V., de commerciële zender daar. Maar ze hadden wel al iets meer op papier staan, statistieken van hoe vaak en hoe lang voor de genoemde artikelen recla me wordt gemaakt, wat de in houd daarvan is en welk ver band er is met de verkoopcij fers. Bovendien hadden ze straatinterviews gehouden om te kijken in hoeverre men sen zich in hun koopgedrag laten beïnvloeden door reclame. Dat soort dingen moeten de Leidse meao-ers nog doen. Over het nut van dit project ver telt schoolhoofd Van Oort van de meao. "In de eerste plaats natuurlijk het contact met het buitenland, het is zeer nuttig dat de leerlingen een tijdje alleen maar Engels horen. Èn verder leren ze de kennis van de Engelse studenten kennen, hoe steken die het op, hoe ver woorden ze het en hoe kijken ze tegen bepaalde dingen aan. Het is een algemene oriënta tie, zowel op het gebied van de taal als van de economie". De Engelsen oriënteerden zich op het gebied van de economie door bezoeken aan het Utrechtse winkelcentrum Hoog Catharijne en het be drijf Europe Video, de Am sterdamse dochteronderne ming van R.T1in Luxem burg die binnenkort Neder landstalige commerciële tele visieprogramma's wil gaan uitzenden. De Leidse meao-leerlingen veertien jongens en een meis je, bezoeken volgend jaar april Loughborough, dat tus sen Derby. Nottingham en Leicester ligt. Dan staan on dermeer bezoeken aan de Rolls Royce-fabrieken, een kolenmijn en een brouwerij op het programma. ADVERTENTIE Nog verkrijgbaar: binnen en buiten de stadswesten van Dr. Ir. H. A. van OERLE De geschiedenis van de stede- bouwkundige ontwikkeling tot aan het einde van de gouden eeuw Het werk bestaat uit 2 delen: Beschrijving: 488 bladz tekst, met 49 afbeeldingen Atlas: 62 uitvouwbare kaarten. Prijs 360,- Er komt geen herdruk Het boek is uniek. Het krijgt t.z t. ongetwijfeld antiquarische waarde Een uitgave van E. J. Brill. Leiden Verknjgbaar bi) alle boekhandelaren BOEKHANDEL DE KLER Ton voor sport gehandicapten 9? rOpzet bij brand in sociale werkplaats? LEIDEN - Voor de tweede maal binnen één maand is gister avond brand uitgebroken in de Gemeentelijke Sociale Werkplaats aan de Willem Ba- rentzstraat. Het vermoeden bestaat dat de brand is aange stoken. De brand is gisteravond om streeks tien uur uitgebroken. Toen de brandweer ter plaat se kwam stond het hele ge bouw vol rook. De spuitenj van de sociale werkplaats stond op dat moment al in lichterlaaie. Volgens de Leid se brandweer is het vuur te gelijkertijd op drie plaatsen ontstaan. De spuiterij is ge heel uitgebrand. Vandaag zou door de recherche een onderzoek worden inge steld naar de mogelijke oor zaak van de brand. De schade wordt door de Leidse brand weer geschat op 20.000 gul den. LEIDEN - Mensen met een "lekker bekkie" hebben in de huidige maatschappij meer kansen dan mensen die onder een zichtbare handicap gebukt gaan. Dit is iets wat iedereen eigen lijk allang wist. De Leidse wetenschapper dr. A. Dijkstra, die werkzaam is bij het Nederlands Insti tuut voor Preventieve Ge neeskunde (NIPG) aan de Wassenaarseweg in Lei den, is er nu ook in ge slaagd dit op wetenschap pelijke wijze aan te tonen. "Lichamelijk aantrekkelijke men sen leggen gemakkelijker gun stige sociale contacten, lijken eerder voor een baan in aanmer king te komen en worden eerder als een respectabel mens be schouwd dan zij die het moeten doen met minder uiterlijk schoon", schrijft hij in-zijn zojuist verschenen boekwerk "Stigma tisering, maatschappelijke ge volgen van een afwijkend uiter lijk". "De mens overtreft op het eerste gezicht zijn mede-aardbewoners in tolerantie ten aanzien van een afwijkend uiterlijk. Al werden nog niet zo lang geleden joden, zigeuners en zwakzinnigen met uitroeiing bedreigd, als minder waardig geachte verianten van het mensenras. De huidige Westerse cultuur kent zorg voor gehandicapten, veelal wettelijk vastgelegd. Het anders zijn geeft met name in Nederland omschreven rechten. Waarom dan verder zeuren?". De Leidse wetenschapper plaatst echter enkele vraagtekens bij onze ge moedsrust en vraagt in zijn boek naar de kwaliteit en bestendig heid van het vernis. De persoon in kwestie gaat automa tisch de rol spelen die hem wordt toebedacht en de cirkel is rond. Het veelal onbewuste "stigmati seren" bij zichtbaar gehandicap ten gebeurt niet alleen door het "grote publiek", maar zelfs door professionele hulpverleners. Hetgeen doorwerkt in het gezin, sociale contacten, op school en werk, ja zelfs tot in het loonzakje van de getekende mens" Er leven in Nederland meer dan één miljoen mensen met een handi cap. Van hen zijn er velen die we gens hun hulpbehoevendheid volledig afhankelijk zijn van ma teriële ondersteuning. Het aan deel van gehandicapten in het ar beidsproces is gering. Door allerlei oorzaken zoals bij voorbeeld de toenemende werk loosheid, zal men er rekening mee moeten houden dat mensen die op enigerlei wijze zijn gehan dicapt, steeds minder kansen krijgen om via arbeid in hun ei gen levensonderhoud te voor zien. Deze problematiek wordt samen gevat onder het begrip "stigmati sering". Onderzocht werd of mensen met een afwijkend uiter lijk ook eerder terechtkomen in maatschappelijke posities die als minder aantrekkelijk worden gewaardeerd dan mensen met een "normaal" uiterlijk voorko men, waaraan niets bijzonders opvalt. Niet alleen blijken de "betere" ba nen voor mensen met een zicht bare handicap niet te zijn weg gelegd, maar ook financieel ko men ze er bekaaid af. Met andere woorden: "hoe zichtbaarder de handicap, des te lager het loonni veau en omgekeerd: hoe minder zichtbaar de handicap, des te ho ger het loonniveau. Dit geldt zo wel voor mannen als voor vrou wen", zegt dr. Dijkstra. THIJS JANSEN LEIDEN - De Pro fessoren wijk hoeft wat de gemeente betreft voorlopig nog niet op een eigen bibliotheekfiliaal te rekenen. Volgens wethouder Tesselaar is het tekort bij de Centrale (Het voor malige Heerenlogement) te hoog om naast de nieuwbouw in de Mors in andere wijken aan filia len te denken. Wijkbewoners uit de Professorenwijk. zij waren gisteravond aanwezig bij de commissievergadering onder wijs en maatschappelijke zaken, lieten weten eventueel zelf de be nodigde 60.000 gulden voor een filiaal bijeen te willen zamelen via een collecte. Tesselaar benadrukte nog eens dat "alle hens aan dek" moet worden gezet om de diverse gaten te stoppen. Ook bibliotheekdirec teur De Caluwé verklaarde dat "soep wel soep moet blijven" en dat er voor de Professorenwijk voorlopig geen mogelijkheden zijn. DEN HAAG - Het liberale Twee de-Kamerlid Erica Verkerk-Terp stra heeft gistermiddag een cheque van 100.000 gulden in ontvangst mogen nemen voor het Nationale Fonds Sport Gehandicapten. Het bedrag was de opbrengst van het Boerhaave-voctbaltoernooi dat in mei van dit jaar in Leiden werd gehouden. Onder meer won daar een ploeg parlementariërs met 4-2 van een elftal hoogleraren van het Academisch Ziekenhuis in Leiden De cheque werd overhandigd door toernooi-orqanisator T ran Duin. In het midden (met brilnaast ka merlid Van der Ploeg directeur T Bak van het Nationale Fonds.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3