"Zolang ik burgemeester ben, blijven commissies besloten" Warmond wil garanties van Leiden Alleen PPR wil forse beperking van verkeer 1-eidse agendi "ROKEN, MOOI NIET" Etalageruit ingegooid Recreatieplek voor jong en oud NOODONDERKOMEN VOOR AMBTENAREN OEGSTGEEST Handel's Samson beste Maandag vertolking Exultate Deo ROND GRENSWIJZIGING MERENWIJK Burgemeester Detmers van Zoeterwoude: ZOETERWOUDE - "Zolang de wet op de openbaarheid nog niet in werking is getreden zullen vergaderingen van commissies niet toegankelijk worden voor het publiek en de pers, tenminste niet zolang ik burgemeester ben" Dit zei gisteren burgemeester Det mers van Zoeterwoude, die nog een periode van tien maanden voor de boeg heeft als eerste bur ger. Tijdens de raadsvergadering van gisteravond laaiden de dis cussies over de openbaarheid hoog op. In de algemene beschouwingen over de begroting voor 1980 had den Progressief Zoeterwoude (PZ)en de WD al gepleit voor openbaarheid van de vergade ringen. P.Z. wees erop, dat het publiek en de verschillende par tijen onvoldoende geïnformeerd worden over de beslissingen die B en W nemen. De eenmansfrac tie van de WD deed dan ook in de algemene beschouwingen het voorstel om commissievergade ringen op zeer korte termijn voor geïnteresseerden open te stellen en niet te wachten tot de wet op de openbaarheid in mei 1980 in werking treedt. VRIJDAG 30 NOVEMBER IS Uitgaven De fractie van het CDA vind dat er sprake is van een stormachtige ontwikkeling op het gebied van de uitgaven van de gemeente. "De uitgaven zijn ten opzichte van 1979 met maar liefst 18 pro cent gesteeen", aldus woord voerder Hogenelst. Hij vindt bij voorbeeld dat er teveel geld wordt besteed aan het muziek onderwijs. "Er zijn zelfs in de welzijnssector financiële gren- P.Z. daarentegen verklaarde grote waarde te hechten aan een goed welzijnsbeleid. Straven "Daar hebben wij best veel geld voor over, want het geld aan bijvoor beeld peuterspeelzalen en mu ziekonderwijs is goed besteed" Op het gebied van woningbouw kwam het CDA in conflict met de WD. Wilde het CDA enkel wo ningen bouwen voor ingezeten van Zoeterwoude, Michielsen (VVD) meende dat het CDA op het verkeerde spoor was als ze de gemeente gaan sluiten voor Jan en alleman. "Als alle gemeenten in Nederland dit zouden gaan doen zou niemand meer de vrij heid hebben om te verhuizen naar een andere gemeente", al dus Michielsen. Als voorbeeld gaf hij de verhuizing van de nieuwe gemeentesecretaris, die gisteravond aan het begin van de vergadering werd geïnstalleerd. Verkeer Burgemeester Detmers parkeren van vrachtwagens in de woonwijken. P.Z. vond dat vrachtwagens allereerst moeten parkeren op de terreinen van de transportbedrijven. Ook zijn er nog mogelijkheden om te parke ren op de Keerweer, het dode stuk van de Miening, de Loëthe, het parkeerterrein van SJZ of op het industrieterrein. Burgemees ter Detmers betoogde, dat het parkeren van vrachtauto's in woonwijken niet verkeersonvei- lig is maar alleen hinderlijk voor de bewoners. Het CDA wees ook nog op de noodzaak van een poli tiepost in Zoeterwoude. Dit in verband met het bevorderen van de openbare veiligheid. Het colllege van B en W zal nu alle reacties op de begroting van de diverse partijen bekijken. Op de raadsvergadering van 20 decem ber volgen de antwoorden aan de raad van Zoeterwoude. Een ander agendapunt was het verwijderen van oude tanks waarin huisbrandolie en derge lijke gezeten heeft. In verband met mogelijke aantasting van het milieu door het verslijten van de ze tanks moeten de voormalige oliereservoirs worden wegge haald. Wethouder Van der Heij den zei dat het een moeilijk probleem was: "We weten niet precies waar die tanks zitten en we kunnen nu eenmaal niet alle tuinen gaan omspitten". B en W van Zoeterwoude zullen naar een oplossing zoeken voor dit probleem. OEGSTGEEST - Alleen de raads fractie van de PPR in Oegstgeest heeft zich gisteravond tijdens de commissievergadering van ver keer uitgesproken vóór alterna tief drie van de voorgestelde op lossingen van de verkeers problematiek in deze gemeente. Het zogenoemde alternatief drie gaat het verst in het terugdringen van autoverkeer uit de woonge bieden naar de randwegen. Af sluiten van de Terweeweg neemt in dit plan een centrale plaats in. Alle andere partijen spraken zich uit voor alternatief twee dat iets minder rigoureus is in het terug dringen van het verkeer. Ingrijpend voor de Oegstgeester verkeerssituatie wordt, wanneer dit plan nummer twee wordt aangenomen, de afsluiting van de doorgang Marelaan-Nassaulaan. Dit speciaal om het sluipverkeer door deze lanen terug te dringen. Eveneens zal hiervoor de Lange Voort ter hoogte van het winkel centrum worden afgesloten. Met deze maatregelen moet het au toverkeer gedwongen worden van de voorgestelde randwegen gebruik te gaan maken. Dit zijn: Warmonderweg, Rhijngeester- straatweg, Kennedylaan en Rijnsburgerweg/Geversstraat. Met name Kakebeeke (CDA) maak te zich sterk voor een vrijliggend fietspad in plaats van de voorge stelde suggestiestrook op de Kennedylaan. Ir. de Jager van Dwars Hederik en Verhey, het bureau dat het verkeersplan heeft opgesteld meende echter dat hiervoor ter plekke te weinig ruimte zou zijn. Wanneer alternatief twee uitge voerd wordt moet nog worden gezocht naar een oplossing voor de noord-zuid verbinding Ter weeweg, omdat die door een woongebied gaat en zijn belang rijke verkeersfunctie in dit alter natief behoudt. "Ik ben voor alternatief twee plus de oplossing van de Terweeweg omdat de burgers nog niet het vergaande alternatief drie willen aanvaarden" aldus Kohlbeck (PvdA). Hij vindt evenwel alter natief drie het beste plan. Een aantal commissieleden vond dit ook wat uit de publieke tribune de opmerking ontlokte: "Maar waarom kiezen jullie daar dan ook niet voor"? Behalve de door gaande functie van de -Terwee weg is eveneens de voorgestelde doorgang Korenbloemlaan-Flo ralaan een probleem in alterna tief twee. Verkeersdeskundige Westerduijn meende ook dat al- Auto in het water geduwd LEIDEN - Drie jongelui hebben vannacht een auto in het water van de Nieuwe Rijn geduwd. De Leidse politie, die omstreeks vier uur werd gewaarschuwd, heeft kort daarop de daders, twee Engelsen van 22 en 26 jaar en een Ier van 22 jaar, aangehouden. De auto werd door de brandweer uit het water gehaald. Waarom de jongelui de auto in het water duwden, is vannacht niet duide lijk geworden. DEN HAAG/WASSENAAR - Bur gemeester Staab van Wassenaar heeft gisteren in zijn functie van voorzitter van de stichting Volksgezondheid en Roken in Den Haag het boekje "Roken, mooi niet" aan staatssecretaris mevrouw Veder Smit aangebo den. Hij over handigde het boek dat vertaald is uit het Zweeds op het ministerie van Volksgezond heid ter begeleiding van de door de stichting opgezette actie "Niet-roken afspraak". Het boek is geschreven door de Zweedse onderwijsinspectrice Elza Helde. Inhoudelijk probeert de schrijf ster rokers te begeleiden naar het punt van stoppen. Op deze weg probeert het boek met adviezen een "duwtje in de rug" te geven. De stichting Volksgezondheid en Roken werd in 1974 opgericht. Sinds 1976 heeft men- de be schikking over een bureau in Den Haag. Een jaar later werd de heer Pompvoort als directeur van de stichting aangesteld en tegelij kertijd werd de burgemeester van Wassenaar gekozen tot voor zitter. Het door mr. Staab aangeboden boekje moet tien gulden gaan kosten in de boekwinkels. LEIDEN - Aan het Diamantplein is gisteravond de etalageruit van een sigarenwinkel gesneuveld. De winkelruit werd vernield doordat er een stuk trottoirtegel doorheen werd gegooid. Uit de etalage werd een kastje met 850 gulden ontvreemd. De totale schade bedraagt 900 gulden. De daders konden nog niet door de Leidse politie worden aangehou den. ZOETERWOUDE - Tussen de Corbuloschool en de bejaarden woningen "Emmaus" (op de achtergrond) in Zoeterwoude zal in de nabije toekomst een recreatieterreintje worden aangelegd. Dit besloot de gemeenteraad van Zoeterwoude gisteravond. Op dit open stukje grond tussen Westeinde en de Bennebroekweg moet volgens het plan een wandelgebied voor met name bejaarden, een trapveldje voor de jeugd en een visvij vertje ontstaan. ternatief drie wel het beste de verkeersproblemen oplost en met name goed aansluit op de uitgangspunten voor een ver keersplan in Oegstgeest, "waarin het creeëren van echte autoluwe gebieden een doelstelling is" zo zei hij. Vrijdag Leiden - Leids Vrijetijdscentrur Breestraat 66, optreden van Big Jef The Hurricane Rollers, 21 uur. Troef - Noordeinde 2a, Open vro avond, 20 uur. Stadsgehoorzaal - Breestraat, naamse toneelgroep met "Wï Pasi" 't Parlement - Nieuwe Rijn 52, club alleenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20a - NVSH-trefcentr open weekendcafé, 21.30 uur. Wassenaar - Jeroenhuis, Kerksti pluimveetentoonstelling, 20 ut Zaterdag Leiden - Augustinus - Rapenburg optreden van "Touchwood", 21.30 t Stadsgehoorzaal - Breestraat, voor den van de Nederlandse danskampi< schappen, 10 - 17 uur. Schouwburg - "Glazen speelgo 20.15 uur. Lak-theater - Toneelgroep "Theat! met "Mensch Maier", 20.30 uui Sanders - hoek Levendaal/Korev straat, antiekmarkt, 9.30 - 17 uur.Wa) naar - ontmoetingsruimte Oostdu Broekweg, bezoek van Sinterklaas, 1} De noodgebouwen naast de parkeerplaats bij Endegeest. OEGSTGEEST - In Oegstgeest is men nu bezig met de bouw van een Zondag noodonderkomen voor een deel van de gemeente-ambtenaren. In de cember zal worden begonnen .met de verbouwing van het huidige raad huis. 17 december is aangestipt als verhuisdatum. Bij Endegeest verrijzen nu naast de parkeerplaatsen de noodgebouwen waar een deel van de gemeentelijke diensten ongeveer één tot anderhalf jaar in zullen blijven. De rest gaat naar gemeentelijke panden in het Wilhelminapark. De raadsvergaderingen zullen in die periode worden gehouden in de aula van de Terweeschool. De huwelijksvoltrekking vindt plaats in de nood gebouwen. VOORSCHOTEN - De Moeder- godskerk herbergde zowat 700 toehoorders voor Handel's 'Sam son" door Exultate Deo. Dit ora torium van 3 Va uur lengte ont kwam niet aan coupures in het derde deel. Het ontstond in het jaar van de Messiah en is óók niet meer weg te stoten. Dat de luiste raar van de ene in de andere ver rassing valt, laat begrijpen dat de koren, die er zich aan wagen, er een welvarendheidsbesmetting aan overhouden. Het werd dan ook de beste vertolking van Exul tate, die ik ken. Handel behandelt de fase in Sam sons leven tussen het geweldda dig vernielen van z'n gezichts vermogen, annex dwangarbeid door de Filistijnse chantage van Delila, en de dood van de man. Er zitten allerlei lamento's in, een vieringsdag voor de god der vij anden, al de snoeverijen van de reus Harapha en de instorting van de heidentempel door de mi raculeus herboren kracht van Samson, bij welke daad hij zelf omkomt. Dat alles schept een middentoe stand tussen toneel en gewijde muziek. Van belang worden daardoor de verpersoonlijkingen in de zang-solo's en duetten. En de treurmars van het orkest! So praan Nelly v.d. Spek en alt Aatje Heynes waren er als plaatsver vangsters. Henk v.d. Brink en Charles van Tassel bedienden de basrollen en Anton Trommelen die van tenor. De alt gaf geheel wat van haar verwacht wordt. De sopraan, vocaal niet in haar hoogste kunnen, maar beslist' goed, miste wel het hier wense lijke stemvolume en het element tegenspel. De baritonale bas Van Tassel verblufte daarentegen door een fantastisch sterke voor dracht, door z'n kristalheldere dictie, zijn overrompelende doorzetten, z'n coloratueerbe- drevenheid, zijn Mozart-articula- tie. Van de Brink blijft onder alle om standigheden de geloofwaardige vertolker met de ruime, diepe mooie zittende bas, die hij in zich heeft. Ook hem ging de bas-colo ratuur goed af (triolen-aria van Manoah!). De tenor bewees de onderzoek nog meer diefstallen Dierenartsen uitstekende vakman te zijn, zijn naam borg staat, maar ik had hem boven de zang uitgeteld gewild. Intussen lijkt het of ik Sander van Marion, de grote bezieler van de avond, achter zoveel namen schuil houd. Door zijn koren wordt hij op de handen gedragen. Ik haal enkel naar voren de Pries terkoren, waar de vier in de Vene- tiaanse zesstemmingheid over ging. Exultate raderde er moei teloos doorheen. Marion stond voor het als instru mentaal koor nimmer falend. Re sidentie Kamerorkest, had Tijh van Eijk als cembalist en Addie de Jong als organist ter beschik king. De klank van het klankor gel deed in dit geheel wat bui tenissig aan, maar dat is Addie's schuld niet. Van dit schouwspel in tonen zullen velen wel een reprise wensen in afzienbare tijd. KEES VERHOEF. Belangrijke aanhouding in Leiderdorp LEIDERDORP - De Leiderdorps^ politie verwacht dat met de aan houding van een inbreker afge lopen dinsdagnacht nog meer diefstallen kunnen worden op gelost. De politie hield in die nacht een 17-jarige Leiderdorper aan die samen met enkele ande ren op vier plaatsen in Leider dorp had ingebroken. Daarbij werd onder meer het gemeente huis aangedaan. De daar gestolen kantoormachines werden later bij de jeugdige Leiderdorper aangetroffen. De politie werd gewaarschuwd door een burger die rond half vijf 's morgens, glasgerinkel had ge hoord. Snel ingrijpen van de rijkspolitie leidde tot de aanhou ding van de 17-jarige. De mede daders zijn nog niet gearresteerd. Wel verwacht de politie dat naar aanleiding van het nu lopende onderzoek nog meer diefstallen worden opgelost. Leiden - Jazz on Sunday - rest. Bosh' zerlaan, 14.30 uur. i Lak-theater - kindervoorstelling: Pt pentheater Jozef v.d. Berg: "Appeloo;, 15.00 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelli Leids Poppentheater, 14.30 uur. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73 Femke, ontmoetingscentrum ve n, 13 - 16 uur. Stadhuis - Gemeenteraad, 19.30 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshi zerlaan, bejaardensoos Zuid - Wé 14.30 uur. Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt j artsen: Wijk 1 (Morsweg, noord-binne stad, Noorderkwartier en Groenoorf M. van Tol, Sitterlaan 80, tel: 14242 Wijk 2 (Kooi en Merenwijk) F. Krui Klaproos 34, tel: 126371. Wijk 3 (Waaï Professorenwijk, Tuinstadwijk en zui| binnenstad), W. de Bruyne, De L. Kanterstraat 32, tel. 126866. Wijk 4 (Zui West, Haagwegkwartier) tot zo. 8 uur vf F. Lahr, Zoeterwoudsesingel 11, t< 120347. Zo. va. 8 uur vm. A. Boer, Kei nedylaan 46, tel: 310420. Leiderdorp - F. Kemme, Grotiuslaan l! tel. 893139 (za. 1 dec.) en zo. 2 dec. H. vi Wijk, Van der Valk Boumanweg 198, t< hoek, Bachlaan 1, tel: 2356. Zo. 2 dec., Tromp, Leidseweg 328, tel. 071-762156 Warmond - A. de Gijzel, Dorpsstraat l! tel. 01711-10834. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst dé apotheken in de regio Leiden woré waargenomen van 1-6 dec., Zuiderapi theek, Lammenschansweg 7, tel. 123551 4 Indien het na 11 uur 's aonds niet met mogelijk is om met het openbaar vervot naar de apotheek te komen, kan mei uitsluitend in spoedgevallen van ee taxi tel: 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, té ten noorden van de Rijn 134604, ten zu den van de Rijn 121753. Leiderdorp - Zoeterwoude Rd. - Gi zondsheidscentrum, Berkenkad 41031, spreekuur ma. t/m do. van 14-1 Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, te 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - A. Looyen, Merellaan 2, té Weekendregeling dierenartsen Muur ling/Roest/Helder - A. Helder, Herme lijnvlinder 36, tel: 146686. Weekendregeling dierenartsen Krol Van Gool/Vestjens - Y. Krol, Pres. Ken nedylaan 260, tel. 153266. WARMOND - De gemeente Warmond zal medewer king verlenen aan een grenswijziging, die het Warmondse deel van de Merenwijk naar Leiden doet overgaan, als die ge meente bepaalde garan ties geeft. Tot deze garanties behoort onder meer de aanleg van een groen- gordel die de bebouwing in dit gebied grotendeels aan het oog onttrekt. Verder moet Leiden er voor zorgen dat de bebouwing in dit deel van de Merenwijk vol gens de planologische regels plaatsheeft. Dit stelde burgemeester De Vreeze gisteravond tijdens de raadsver gadering in Warmond. Hij verde digde daarmee de houding van "zijn" gemeente in de grenswijzi gingskwestie. De Vreeze vertelde verder dat de haast die nu ge maakt wordt door de gemeente Leiden om tot grenswijziging te komen vooral te danken is aan de initiatieven van burgemeester en wethouders van Warmond. Na jaren van onzekerheid en on duidelijkheid, met name wat het financiële deel betreft, wilden zij nu eindelijk van Leiden weten waar zij aan toe waren. Dit heeft onder meer geleid tot het inscha kelen van deskundige hulp van buiten de gemeente. Naam De gemeenteraad boog zich gister avond verder nog over de naam geving van de ontsluitingsweg van het gebied nabij de Warmon- derhekbrug, waar nu bungalows in aanbouw zijn. De raadsleden gingen akkoord met het voorstel van B en W de naam "Warmon derhek" aan deze weg te geven. Van Leeuwen (CDA) stelde nog voor het gebied naar één van de vroegere bewoners Wickevoort- Crommelinpark te noemen, maar dat voorstel kreeg geen meerder heid in de raad. De deining rond de vergunningsaanvraag nieuwbouwwoning Zijldijk 1, die voor Progressief Warmond aanleiding was geweest schrifte lijke vragen aan B en W te stellen, bleek een storm in een glas water, te zijn geweest. De indruk was gewekt dat medewerking aan de bouw van een woning zou wor den verleend, wat later in ver band met een wijziging van het bestemmingsplan niet mogelijk bleek. Bezorgdheid Het gemeentebestuur voelde zich niettemin verplicht en had reeds met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (de andere ver gunning verlenende instantie) contact opgenomen. Achteraf bleek dit niet nodig te zijn ge weest, omdat aanvrager bij nader inzien het plan financieel niet haalbaar vond. Een nieuwe aan vraag voor een bouwvergunning, die wel aan de bestemmings planbepalingen voldoet, zal nu worden ingediend. Bezorgdheid viel te bespeuren bij de raadsleden rond de totstand koming van nieuwe openingstij den van het hulppostkantoor Warmond. Met name PW-raads- lid Timmerman was gebelgd over de huis-aan-huis circulaire van dp PTT die suggereerde dat de nieuwe openingstijden in over eenstemming met B en W tot stand gekomen waren. Niets was minder waar. Tevergeefs, zo bleek achteraf, schijnt het ge meentebestuur gepleit te hebben voor een sluitingstijd rond 18.00 uur in plaats van 17.00 uur. Dit omdat dan ook de categorie woonforensen van de Warmond- se bevolking na afloop van het werk nog op het postkantoor te recht kan. De aanwezige verontwaardiging nam nog toe bij het vernemen van het resultaat van al dit pogen. Vooral doordat in de brief van de hoofddirectie van de PTT ver band werd gelegd tussen het ont staan van de nieuwe openingstij den en het al dan niet tijdig verle nen van een woning aan de kan toorhouder van het hulpkantoor. Timmerman, die dit al eerder had zien aankomen vond dat de PTT nu wel door "zijn eigen postzak was gezakt" LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoon Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 J aarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2