Hoogte uitkering >een belemmering oij zoeken baan ahrif» Geen vrije concurrentie in luchtvaart Besparingscampagnes hebben nauwelijks zin Betaling buschauffeurs wordt gelijkgetrokken ?NV onthult regeringsnota Havenstaking kostte bedrijven 20 miljoen BENZINE TWEE CENT DUURDER Markt berichten 1HAAG (ANP) - Consumen- die zich sterk inspannen om un energiegebruik te verminde- »n, worden hierbij niet in bete kenende mate beïnvloed door rat zij erover in de media lezen. je campagnes, die de overheid oert en heeft gevoerd via kran- >n. weekbladen, radio en televi se, zijn dan ook een aanzienlijke erspilling van overheidsgeld en -i behoren aan een nauwgezet pderzoek te worden onderwor- /erFn'zowe' wa* betreft de inhoud erjs het bereik ervan. !S B. J. Verhage, wetenschappe lijk medewerker marketing bij de iterfaculteit bedrijfskunde te )elft, concludeert dit aan de and van een onderzoek, dat hij ja een enquête heeft verricht. In [conomisch Statische Berichten oet hij verslag van de resultaten an dit onderzoek. is gebleken, dat de meeste woord gegeven op de schriftelij ke enquête. Duurder Volgens Verhage zal ook het duur der maken van energie door de overheid weinig vruchten afwer pen. Personen met hogere inko mens verbruiken meer energie en kunnen zich beter veroorloven dit bij gestegen kosten te blijven doen. Huishoudens met lagere inkomens kunnen nauwelijks diam is tel$ense iensen van mening zijn dat de i39egering zich actiever zou moeten pstellen om het energiegebruik doen verminderen. De meeste nensen willen meer sturing door overheid. onderzoek is ingesteld in vier msterdamse wijken onder ruim iizend mensen. Van hen heeft ;eveer twintig procent ant- ARNHEM (ANP) - Het elektriciteitsverbruik in ons land zal dit jaar vijf procent hoger zijn dan het verbruik vorig jaar. Dat is anderhalf pro cent meer dan de Samenwerkende Elektriciteitsproduktiebedrijven (SEP) hadden geraamd. Het verbruik steeg vorig jaar met 5,3 procent vergeleken met 1977. Het elektriciteitsplan van de SEP voor de komende tien jaren houdt niettemin rekening met een jaarlijkse stijging van 3,5 procent. Minis ter Van Aardenne van economische zaken heeft dit plan onlangs goed gekeurd. De minister vindt het wel vreemd, dat de SEP-prognose dit jaar niet is uitgekomen. In een brief raadt hij de SEP aan de raming van de stijging van het elektriciteitsverbruik voor de komende jaren zo no dig bij te stellen. hun energieconsumptiegewoon ten veranderen, omdat hun ver bruik al minimaal is. Door prijs verhogingen van energie worden vooral de mensen met lagere en middeninkomens getroffen. Verhage meent dan ook dat uit zijn onderzoekingen de conclusie kan worden getrokken, dat twee van de factoren, waarop de regering haar huidige beleid voornamelijk baseert (het opvoeden of voor lichten van de consument via de media enerzijds en prijsverho gingen van energie anderzijds) het publiek niet in voldoende ma te kunnen motiveren om energie te besparen. Hij haalt aan, dat ook buitenlandse onderzoekers hebben aange toond, dat het benadrukken van het energiethema in reclame campagnes van commerciële on dernemingen en openbare nuts bedrijven de consument nauwe lijks energiebewuster maken. Die acties zijn immers niet objec tief en de geloofwaardigheid er van blijkt gering te zijn. De conclusie van Verhage is, dat welke maatregelen de overheid dein ook voorrang wil geven, de overheid in elk geval haar tradi tionele rol in energiezaken dient uit te breiden. Kernenergie Uit de resultaten van het verken nend onderzoek blijkt verder, dat een overweldigende meerder heid van de consumenten kern- ergie als een oplossing voor het energietekort beschouwt. Deze opvatting overheerst bij de on dervraagde consumenten, on geacht hun politieke opvattin gen. Wel zijn de mensen, die op de PvdA, PPR en D'66 stemmen, in aanzienlijk mindere mate voor een ontwikkeling van kernener gie dan de mensen die anders stemmen. Overigens is het on derzoek gehouden in 1978 en het is niet onmogelijk, dat de hou ding van de ondervraagden zich sindsdien heeft gewijzigd. IATA verwerpt Amerikaans voorstel MANILLA (GPD) - Luchtvaartmaatschappijen, verenigd in de IATA. hebben gisteren in Manilla met grote meer derheid het Amerikaanse denkbeeld van vrije concurren tie in de lijndienstsector afgewezen. Dit raakt direct het luchtverkeer tussen Nederland en de VS. De IATA-maatschappijen hebben verder een voorstel aangenomen om de tarieven weer als vanouds vast te stellen in onderling over leg. Tevens vinden zij dat verho- Me TRECHT (ANP) - De hoogte van de sociale uitkeringen is EMet de oorzaak van de knelpunten op de arbeidsmarkt het verschil tussen vraag en aanbod). Het tekort aan lenrakmensen in de metaal en in de bouw is ontstaan door de ondernemers jarenlang hebben nagelaten te inves- in beroepsopleidingen. blijkt volgens de FNV uit de regeringsnota over knelpunten op de irbeidsmarkt, die volgende week verschijnt. 5f bedrijfstakken hebben een ne gatief beeld gekregen door ge- giannes met reorganisatie (CMF, lu0Jederhorst, Machinebouw) en 30loor on heils voorspellingen Vaaraan de ondernemers zelf het lardst hebben meegedaan. De egering verwijt volgens de Vak- van de FNV die be- "lag heeft weten te leggen op de de ondernemers verder het !eel van de arbeidsmarkt waarop zijn aangewezen te hebben terntmocdigd, alsmede een ver keerd opleidingsbeleid door on- joldoende inzicht. —regering concludeert in de nota at de bewering dat de sociale itkeringen te hoog zijn en de lust werken daardoor sterk zou 30 /LEERRAPPORTEN 1 hedenmorgen 7 uur I 9 3 iï I dhoven i Helder Limburg •rdeen w(fene lijn ssel licht bew licht bew. licht bew licht bew. onbew. 12 zwaar bew. 10 onbew. 11 onbew. 10 half bew. 10 onbew. 13 half -bew. 14 onbew. 14 mist 19 licht bew. 14 onbew. 14 geh. bew. 6 zijn verminderd, onjuist is. De regering acht snelle en krachtige uitbreiding van de her-, om- en bijscholing en de bedrijfsoplei dingen noodzakelijk. De gevol gen van de recente „investerings staking" in bedrijfsopleidingen zijn volgens de nota op korte ter mijn onmogelijk ongedaan te maken. De regering wil bij het overleg over de arbeidsplaatsenovereenkomst (afspraken over de kwaliteit en hoeveelheid werk in een onder neming) sterk de nadruk leggen op het opleidingsbeleid. Ze wijst daarbij op de noodzaak van ge zamenlijke prognoses over om vang en kwaliteit van de werk gelegenheid op lange en korte termijn. Ze doet in de nota een beroep op werkgevers en vakbe weging meer te investeren in be roepsopleidingen en bijscholing en zegt ook bereid te zijn tot extra inspanningen. Bereid Werknemers moeten zich meer be reid tonen tot her- en bijscholing. In produktieve arbeid is de vak kennis na zes tot tien jaar volko men verouderd. De werknemer genfurt jenhagen jarno hdden temburg Ind aga nchen licht bew. 15 zwaar bew. 1 onbew. 7 mist 15 onbew. 19 onbew. 9 ROTTERDAM (ANP) - De stukgoedbedrijven in de Rotterdamse haven hebben 20 miljoen gulden verlies geleden door de september-staking in de Rotterdamse haven. In die periode is ruwweg een miljoen ton goede ren 'verdwenen' naar andere havens. Dit heeft de vereniging van Rotterdamse stuwadoors gezegd op een pers conferentie. Volgens voorzitter J. A. R. van Essen (directeur van Quick Dispatch) is er voor de bedrijven een harde noodzaak om hun tarieven te verhogen met ruim 10 procent, omdat de rendementen te laag zijn. De bedrijven zijn nog aan het onderhandelen met het ministerie van eco nomische zaken over tariefverhogingen, volgens van Essen hard nodig, omdat de loonkosten in de haven met 17 tot 18 procent zijn gestegen. Dat komt volgens de vereniging niet alleen door de 28.50 gulden bruto, die de havenwerkers er na de staking hebben bijgekregen in het weekloon zakje, maar ook door de in de cao vastgelegde extra's. moet zich daarop instellen. Een veel betere beroepsopleiding is het voornaamste wapen in de strategie van de regering bij het oplossen van de knelpunten op de arbeidsmarkt, aldus de FNV De regering wil naar een loonstruc- tuur waarbij monotoon en zwaar werk beter beloond worden, maar waarschuwt dat dat niet mag leiden tot een algemene ver hoging van de loonschalen, zo concludeert de FNV Volgens de FNV in de Vakbonds krant stelt de regering zich in de nota „buitengewoon kritisch op" tegenover de commerciële uit zendbureaus. "Ze opereren in strijd met de wet op het tijdelijk uitzendwerk - die uitgaat van op vang van pieken - door "wegko pen van werknemers met aan biedingen boven normale con tracten. waardoor een behoorlijk werking van de arbeidsmarkt versteend wordt" Summier De regering gaat in de nota slechts summier in op de begrippen „passende arbeid" en „passende werkgever". Ze kondigt wel een striktere toepassing aan van de bestaande regels over het aan vaarden van werk door mensen die in de sociale wetten lopen. De regering verwijt de werkgevers tenslotte een te streng selectie beleid (ook op leeftijd) en consta teert dat de leeftijdsgrens voor allerlei functies erg laag wordt gesteld, vanwege de pensioenlas ten die oudere werknemers mee brengen. RAAMSDONK - Deze afgedankte autobanden vinden, als afdekking van een grote berg kuilmais, nog e nuttige laatste bestemming op een boerderij in Raamsdonk. UTRECHT (ANP) - Alle chauf feurs in het streekvervoer krij gen op 1 januari 1980 dezelfde arbeidsvoorwaarden als hun collega's bij de stadsbusdien sten. Minister Tuijnman (ver keer en waterstaat) heeft dit on langs beloofd. Een woordvoerder van het ministe rie van verkeer en waterstaat be vestigde gisteren berichten hier over in het blad "Onderweg" van de Vervoersbonden FNV Volgens de woordvoerder gaat het om ongeveer 9.000 chauffeurs in het streekvervoer die zijn aange sloten bij de pensioenstichting Transport. Ongeveer 3.000 streekvervoerchauffeurs die zijn aangesloten bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds had den al dezelfde arbeidsvoor waarden als de chauffeurs bij het stadsvervoer. Over deze zogenoemde "harmoni satie" is al twintig jaar gepraat. De laatste etappe er van kost on geveer 3.3 miljoen gulden. De bonden hebben met stakingen gedreigd als de zaak niet voor 1 januari rond is. Als de ambtelijke brief waarin de belofte van de minister moet worden bevestigd niet voor de feestdagen binnen is, zitten die acties er alsnog in, al dus bestuurder Brouwer van de Vervoersbonden FNV In 1959 voerden de streekbuschau f- feurs voor het eerst acties tegen de ongelijkheid in beloning. In 1969 sprak een commissie uit dat de verschillen moesten verdwij nen. Twee jaar later werden de loonschalen in het stads- en streekvervoer gelijkgetrokken. Maar omdat de chauffeurs van de gemeentebussen ambtenaren zijn en de streekchauffeurs niet, bestaan er nog steeds verschillen in de netto-beloning. Dit komt doordat ze niet dezelfde sociale premies en pensioengelden be talen. Deze verschillen moeten nu nog worden weggewerkt. Overigens krijgen dan nog met alle chauffeurs evenveel in het handje, want volgens Brouwer "lokken de gemeenten chauf feurs met extra geld dat door de mazen in de ambtenaren-regle menten kan worden uitbetaald" "Geen beperking prijscompensatie" DEN HAAG (GPD) - Het CNV is tegen het beperken, (aftoppen) van de prijscompensatie voor hogere inkomens. Dat schrijft deze vakcentrale aan de leden van de Tweede Kamer. Als reden geeft het CNV op, dat een landelijke regeling voor de aftopping van de prijscompensatie zoals dit jaar is gebeurd, niet goed mogelijk is in verband met de korting op de ambtenarensalarissen. ging van de brandstofprijzen au tomatisch moet worden doorbe rekend in de tarieven, zonder voorafgaande goedkeuring door de overheden. Zij willen in dit kader met ingang van 1 januari 1980 opnieuw een verhoging van de vliegprijzen. Aangenomen mag worden dat de KLM-delegatie. die onder leiding staat van president Orlandini, te gen de verwerping van de vrije concurrentie heeft gestemd. De KLM heeft sinds maart vorig jaar een luchtvaartprotocol met de VS dat op vrije concurrentie is gebaseerd. Daardoor konden de vliegtarieven tussen Nederland en de VS belangrijk worden ver laagd en kreeg de KLM een al tientallen jaren gewenste lijn dienst op Los Angeles. De vrije concurrentie is het gevolg van president Carters wens, in het begin van zijn ambtsperiode, een spectaculaire daad te stellen waarvan het effect beter merk baar werd naarmate zijn herver kiezing dichterbij kwam. De eco noom Kahn adviseerde Carter de tot dan zeer strak georganiseerde luchtvaart zowel nationaal als in ternationaal te „dereguleren" (van strakke regels te ontdoen), waarna Kahn, na Carters in stemming, met de uitvoering werd belast. Enkele landen, Nederland als eer ste, sloten daarop met de VS een luchtvaartprotocol dat op dit nieuwe principe was gebaseerd. Dit geschiedde echter in de we tenschap dat alleen de goed ope rerende luchtvaartbedrijven uit de r(jke landen zich deze vrije concurrentie kunnen veroorlo ven, op lange, ononderbroken trajecten waarover zeer veel ver voer plaatsvindt Een gevolg er van is dat een retour naar Stock holm thans duurder is dan een naar New York. De deregulatie, zo is ook in Manilla nog eens beklemtoond, verrijkt derhalve de rijken ten koste van de armen, en dan vooral de belas tingbetalers in de derde wereld. Het luchtvaartprotocol tussen Nederland en de VS komt over circa anderhalve maand in be handeling in de Tweede Kamer, op initiatief van Piet van Zeil (CDA). DEN HAAG (ANP) - Een liter ben zine wordt morgen twee cent duurder. Dit geldt voor gewone en voor superbenzine. De maxi mumprijzen van dieselolie en petroleum gaat met 2,4 cent per liter omhoog. Een liter huis brandolie en gasolie gaat twee cent per liter meer kosten, exclusief btw. De verhogingen zijn een gevolg van gestegen prijzen van ruwe olie. „In feite heeft deze korting een zelfde effect als de aftopping van de prijscompensatie", zo schrijft het CNV. Het CNV schrijft in de brief voor stander te zijn van een matiging in de inkomensontwikkeling met het doel werkgelegenheid te ver beteren. Het CNV meent dat ge streefd moet worden naar een samenhangend inkomensbeleid, dat alle groepen van inkomens trekkers omvat. Daarnaast wordt gesteld dat indien er offers ge bracht moeten worden voor een verbetering van de werkgelegen heidssituatie, de hogere inko mensgroepen een extra bijdrage daaraan dienen te leveren. VEILING LEIDEN 30-11 1979 - Aard appelen 21-24, Andijvie 126-141, Snijbo nen 10.50-11.00, Kroten gek. 100, Boe renkool 48-66, Prei 92-107, Spruiten A 89-91, Spruiten B 93-95, Spruiten C 82. D 93-109. Uien 27-38. Winterpeen 35. Witlof 335-395. Bloemkool 1 x 6 260-280, Bloemkool 8 st 225, Bloemkool 10 st 150, Knolselderij 56-61, Sla zwaar 35-46, Bleekselderij 48-49, Peterselie 53-62, Selderie 27-35. KATWIJK AAN DEN KUN - Groente veiling; andijvie p. kg. 57, bloemkool p.st. 25-58, rode kool p.kg 18. groene kool p kg 35-37, nrftikool 62. Waspeen AI p kist 8-1120. All 3 20-8.50. BI 7.80-16. Cl 7 10, CII 2 50-2 90. Breek- peen 4.80 AI, 6.30 Cl, 5.60 Dl, prei A p.kg. 65-75, knolselderij p.sL 41-53. kmlpeter- selie p.bos. 49-58. KOOPA\ OND De Rotterd mers kunnen weer op vrijdag avond gaan winkelen. Dit heeft de gemeenteraad van Rotterdam besloten. Ongeveer een jaar geleden besloot de raad om de donderdagavond tot winkelavond te maken. Uit onderzoek bleek echter dat mid denstand en de consument het daar niet mee eens waren. 13 drmet^d^alve^en." Mark ,100, no 113 is, en de gespannen verh 1„ tussen Amerika en Iran. HL. X^d^pu^erint.^ 'rr.r SS «S empblKlen en wel tot f214.50 Olie f 1.40 op f 151.1 J."':;..?;',1sp D^nn.nwle!LLt.,r»'as

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23