Veiligheid Estec wel goed geregeld" 'Keur van cavia's, konijnen en kippen in Alphen ien maanden voor telen van oplegger Wil Stennekes en Cor Lotz exposeren LEIDEN/REGIO PAGINA 21 De initiatiefnemers tot de gospel-stichting v.l.n.r. Dirk Jan Wamaar, Eric Bette en Arie van der Graaf IIJDAG 30 NOVEMBER 1979 Estec-medewerker H. Thoma: "Zulke waardevolle spullen laatje niet in een auto achter In Bodegraven gJORDWIJK - Estec, het -Juropese ruimtevaart- centrum in Noordwijk, fteeft het nog niet eerder _neegemaakt dat er vaardevolle apparatuur /oor het samenstellen ran satellieten is gesto- -en. Hét is de eerste maal lat elektronische goede- en van grote waarde in van dieven zijn fevallen. 1 ingenieur van het Saab-Skania oncern in Zweden, op weg naar iet laboratorium van Estec in het Belgische Redu (Aardennen), dit weekeinde in het imerican-hotel aan het Leidse- in Amsterdam. Omdat de aan de drie koffers waarin de pparaatjes waren opgeborgen te efyvaar vond, liet hij ze 's nachts in iajjn auto achter. De volgende ieichtend, toen de ingenieur zijn ;is wilde vervolgen, kreeg hij de _jhrik van z'n leven: de koffers, ie hij enkele uren eerder nog yad afgedekt met dekens, waren erdwenen. die erin zijn opgebor- en vertegenwoordigen een /aarde van niet minder dan ze- Ienhonderdduizend gulden. De inder krijgt van de verzekering en forse beloning. Nu al trekt de iolitie een paar tips na, die bin- ienkwamen op advertenties. Een xpertiesebureau publiceerde ze ia de diefstal. ;wak 'ne veiligheidsmaatregelen waren _ian de zwakke kant", laat de heer Thoma van Estec, afdeling |Mouane en transport, weten. *"Maar niet van onze kant. De le verancier had wel wat voorzich- iger mogen zijn. Als mensen van Jstec met zulke waardevolle spullen op stap gaan, krijgen ze duidelijke instructies: bij een eventuele stop de boel mee naar binnen nemen. Zoiets laatje niet in een auto achter. Ik denk dat de chauffeur er niet bij heeft stilge staan dat er in Amsterdam om de haverklap auto's worden open gebroken." Wanneer er bij Estec apparatuur wordt vervoerd die miljoenen kost, gaat er achter de auto waarin de spullen liggen, een volgwagen. De bestuurders heb ben onderling contact. De plaat sen waar een stop wordt gemaakt zijn van tevoren bekend. Altijd in de directe omgeving van een poli tiebureau. "Maar", zegt Thoma, "als je teveel maatregelen neemt vestig je wél de aandacht op je. En dat moet je nu ook weer zien te voorkomen. Als je bijvoorbeeld naar Italië rijdt met dure spullen, weet de mafia al heel gauw wat er aan de hand is. Vóór je de grens overgaat ben je al gesignaleerd." Zoek Hoewel er bij Estec nog niet eerder apparatuur is gestolen, gebeurt het wel eens dat er iets zoek raakt. Met name bij het overladen van het ene naar het andere vliegtuig. Maar die goederen komen na en kele dagen weer boven water. Estec zelf is niet van plan de touw tjes strakker aan te halen als er dure apparaten over de weg wor den vervoerd. "Bij ons", aldus Thoma, "is alles goed geregeld. En ik denk ook niet dat wij Saab- Skania op de vingers hoeven te tikken. Ze zullen in Zweden on getwijfeld goed begrijpen dat dit zo niet kan. Die mensen zitten dik in de zorgen, dat is wel duidelijk. Die goederen zijn enkelvoudig. Gelukkig is het mogelijk om een nieuw pakket samen te stellen. Een deel zal helemaal opnieuw moeten worden gemaakt. Dat vergt tijd." dVan één onzer verslaggevers) "SN HAAG - De 22-jarige J. J. M. '"lit Zaandam en de 26-jarige A. D. "lit Wormer zijn door de recht- >ank in Den Haag beiden veroor- leeld tot tien maanden gevange nisstraf, waarvan twee voor waardelijk. Zij hadden in de lacht van 14 op 15 september van jaar in Alphen aan den Rijn ien oplegger gestolen met daarop ien lading (geluids- en beeldap- alsmede onderdelen scheepsmotoren) die een '"vaarde van 250.000 gulden verte- (enwoordigde. n diefstal die een roemloos slot Jeeg, doordat M. met de truck 'ie hij in Zaandam had gestolen) Alphen de bocht bij de Albert shweitzerbrug te snel nam, 'aardoor zowel de truck als de plegger kantelden. M. is degene ie de diefstal daadwerkelijk eeft uitgevoerd (zo heeft hij ook elf toegegeven), maar net als de fficier van justitie twee weken eleden (wiens eisen zijn gehono- eerd) is de rechtbank kennelijk an mening dat aan D. evenveel chuld toekomt. Deze beroeps- hauffeur had M. in een Zaan- ams café verteld welke kostbare ading hij die bewuste dag in Al- 'hen aan den Rijn had achterge hij had M. getipt waar en ioe hij in ZaandaifTeen truck kon telen en hem in Alphen aan den Rijn geholpen met het wegrijden van de truck en de oplegger. De 21-jarige J. V. uit Zaandam is, eveneens overeenkomstig de eis van de officier van justitie, door de Haagse rechtbank tot vier maanden gevangenisstraf ver oordeeld, waarvan twee voor waardelijk. Hij had die nacht met zijn auto voor vervoer van Zaan dam naar Alphen en terug ge zorgd, maar had in de diefstal zelf verder geen aandeel. Maanden Het testen van de apparatuur, be stemd voor communicatie met de satellieten, loopt hierdoor een flinke achterstand op. Het zal ze ker drie tot vier maanden duren voor er een nieuw pakket is sa mengesteld. Wachten tot iemand met de koffers op de proppen komt, doet men niet. Estec wil te allen tijde ver mijden dat de achterstand nog verder oploopt. Volgens Thoma zal de diefstal van de apparatuur geen gevolgen hebben voor de lancering van de raket. Die is in de tweede helft van 1981. "Daarmee krijgen we absoluut geen problemen. Je zult alleen je planning nu anders moe ten gaan opzetten." Over de schade die het Europese ruimtevaartcentrum heeft opge lopen, is niet veel zinnigs te zeg gen. Duidelijk is wel dat dit geld gaat kosten. Maar hoeveel is nu nog niet te berekenen. "De zeven ton die de gestolen appa ratuur zou kosten, is eigenlijk fic tief. Misschien zijn de kosten wel veel hoger. Je kunt het moeilijk bepalen, omdat het geen produk- tie-artikel is. 't Is van weten schappelijke waarde en daarom moeilijk in geld uit te drukken." Probleem Thoma geeft toe dat men er bij Es tec toch wel mee in de maag zit. "We ontvangen de goederen niet op tijd, de planning loopt daar door in de war. Daarnaast kan Saab-Skania zijn verplichtingen niet nakomen. In een contract is vastgelegd dat dit concern de ap paraten op tijd moet afleveren. Dat kan het niet." Leken die de apparatuur in handen zouden kunnen krijgen, kunnen er niets mee beginnen. Zelfs zen damateur kunnen er geen onder deeltje van gebruiken. BODEGRAVEN - "We leven nog" Arie van der Graaf, voorzitter van de stichting Singing Religion in Bodegraven, wil daarmee duide lijk maken dat de stichting een inspannend en duur jaar achter de rug heeft. Een jaar waarin de droomwens van de stichting werd gerealiseerd niet echter dan ten koste van veel inspanning van de bestuursleden en forse happen uit hun maandsalarissen Investeringen die echter met liefde werden gedaan, want voor de bestuursleden van Singing Religion is het koor en alles dat er het afgelopen jaar is bijgekomen een belangrijk deel van hun le ven. En er is nogal wat gebeurd. Van oorsprong is Singing Religion een gospelgroep van ruim twintig enthousiaste jonge mensen uit heel Midden-Holland. Een groep die met verve eigentijdse geeste lijke muziek ten gehore brengt en, getuige de drie platen die in middels zijn uitgebracht, met succes. Van der Graaf, samen met de muzikaal leider Dirk Jan War- naar oprichter van het koor, vond in de groep ruimschoots steun voor het idee om Singing Reli gion uit te breiden tot een stich ting met méér activiteiten dan alleen het koor. Activiteiten die binnen het bereik van de stich ting kwamen toen de hand kon worden gelegd op het pand Nieuwstraat 53 in Bodegraven. In dat pand is nu de stichting Sin- ging Religion gevestigd met 'n eigen studio, een eigen uitgeverij en een informatiecentrum voor gospelmuziek. Die studio is een zogenaamde demo-studio. Met een "demo" wordt een professio nele geluidsopnamen bedoeld, die dient om te beoordelen of een koorwerk wel of niet perfect wordt uitgevoerd (geschikt voor opname op een grammofoon plaat of, als het een nieuw werk is, interessant voor een uitgeverij?). Op 60 vierkante meter werd een .studio gerealiseerd met daarin het uitgebreide instrumentarium van de groep zelf. In die studio kwam bovendien een informatiecentrum. „Velen hou den zich bezig met het compone ren van gospelmuziek. Er is dus erg veel aanbod, net zo goed als er ook erg veel vraag is. Vooral veel jeugdkoren zoeken het in die ei gentijdse geestelijke muziek. Maar bijna niemand weet wat er "te koop" is, zodat veel koren de overbekende muziek gaan zin gen. En dat terwijl het repertoire zo veel veelzijdiger en verschil lend zou kunnen zyn. Vandaar dat we besloten om gospelmu ziek op banden en bladen te gaan verzamelen en onder te brengen in een informatiecentrum. Voor iedere belangstellende" Uitgeverij Een derde, nog bescheiden poot van de stichting Singing Religion is de eigen uitgeverij. Die uitge verij zal proberen te komen tot het uitgeven van evangelisatie materiaal als bijvoorbeeld dicht bundels. Dirk Jan Warnaar bracht zijn eigen dichtbundel "Dichterbij" in in het fonds van de uitgeverij, zodat ook dit on derdeel van de stichting morgen bij de opening al kan wijzen op een proeve van zijn bestaan. Dat de stichting begint te draaien gaat overigens niet onopge merkt voorbij. Morgenmiddag wordt de studio geopend en van half drie tot zes uur geeft Sin- ging Religion "open huis". Het koor, van waaruit het allemaal begon, houdt morgen een nieu we langspeelplaat ten doop met daarop gospelmuziek die voor een groot deel nog niet eerder te horen was in Nederland. Boven dien wordt 's avonds om 20 uur in de Gereformeerde kerk aan de Spoorstraat een concert gege ven waaraan wordt meegewerkt door de Lofstem uit Oosterbeek; Keinata Heemskerk; Joy for People uit Dokkum; kinderkoor De Andantino's en vanzelfspre kend Singing Religion. Voor het bestuur van de nieuw bakken stichting breekt dan ver volgens een spannende tijd aan Hoe zal gospelminnend en -zin gend Nederland reageren op het Bodegraafse initiatief. Volgens Arie van der Graaf zijn de voorte kenen in elk geval hooggevend "Een "demo" ligt bij een muzie kuitgeverij in Engeland, bij Es sex Music en dat is niet de eerste de beste. Die uitgeverij zie wel wat in de drie liedjes op die demo Twee gospelgroepen, waaronder een groot koor uit IJmuiden, hebben al aangekondigd dat ze van onze faciliteiten gebruik zullen komen maken. En voor de rest zullen we het moeten hebben van de mond-op-mond reclame, waarbij we nu in elk geval geïnte resseerden niet alleen iets te ver tellen hebben, maar ook iets kunnen laten zien" Drie wandkleden uit de collectie van Wil Stennekes. ALPHEN AAN DEN RIJN - In ga lerie Van Zwieten aan de Hooft- straat is tot en met 14 december werk te zien van Wil Stennekes en Cor Lotz. Wil Stennekes maakt wand- en raamdecoraties. Ze maakt daarbij gebruik van de weef- en knooptechniek of ze steekt naald en draad door een opgespannen ruitjesweefsel en vlecht zo transparanten, die je te genwoordig nogal eens voor de ramen ziet hangen. Kleurkracht en structuur zijn voor haar de middelen om te komen tot even wichtige composities. Haar werkstukken, inhakend op een modeverschijnsel, zijn met zorg afgewerkt. De tweede exposant, Cor Lotz. heeft de afgelopen tijd in Zuid- Afrika doorgebracht. Dat is dui delijk merkbaar aan enkele teke ningen en aquarellen die in zijn "Zuidafrikaanse periode" zijn gemaakt. Over het algemeen ech ter heeft het Hollandse landschap zijn voorkeur. Aansprekend zyn zijn pastels "Garnalenvissers" en "Lekdijk na de sneeuwstorm" Het werk van Wil Stennekes en Cor Lotz is te zien van: dinsdag tot en met zaterdag van 9.00 tot 18.00 uur en op vrijdagavond boven dien tot 21.00 uur. HAZERSWOUDE - Hoe groter het aanbod van zenders op de televi sie hoe meer kans op huiselijke onenigheid. Onder dit motto heeft raadslid J.F Kaashoek (SGP/RPF) zich tegen de aansluiting van Hazerswoude op kabeltelevisie uitgesproken. Kaashoek deed dat gisteravond bij het uitspreken van zijn alge mene beschouwing op het ge meentelijk beleid voor 1980, in welk jaar de verschillende Ha- zerswoudse woonwijken op ka beltelevisie zullen worden aan- ''Liever bijbel cultuur dan kabel-tv ding ten opzichte van (kabel-Ke ievisie. Zijn voornaamste reden is het principiële bezwaar, dat Kaashoek heeft vanwege zijn streng-christelijke opvattingen, gesloten. Dat zal het raadslid niet In plaats van kabeltelevisie zou de meer kunnen voorkomen. Overigens noemde Kaashoek de mogelijkheid op meer ruzie in de gezinnen slechts als bijkomende reden voor zijn afwijzende hou- Hazerswoudenaar volgens Kaas hoek meer hebben aan wat bij belse cultuur. Hij zou graag zien dat de plaatselijke Kulturele Raad bijvoorbeeld het Katwijks Mannenkoor naar Hazerswoude haalt. De wijze waarop deze raad nu werkt roept by Kaashoek nogal wat vraagtekens op. Hij vindt dat er te weinig rekening wordt gehouden met bijbelse normen en Gods Woord. En dat laatste kunnen burgemees ter en wethouders zich ook per soonlijk aantrekken, wat betreft Kaashoek. Overigens vol lof over de door het college gepresen teerde begroting, heeft hij met "gemengde gevoelens" geconsta teerd dat met geen woord wordt gerept over "de ondergeschikt heid van het bestuurlijk orgaan dezer gemeente aan het gezag van God en Zijn Woord". De bede moet dus terug in de Hazers- woudse 'troonrede', vindt hij. i de Alpheuse Gouwsluis van Cor Lotz. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Leidse postperikelen zijn er de oorzaak van dat het aantal inzendingen aan de kleindie- renshow in het Alphense Avifauna dit jaar iets onder de verwachting zijn gebleven. Gerekend was op een kleine 1.000 inzendingen, maar omdat de uit nodigingen van de kleindierensportver- enigingen Ons Belang uit Alphen aan den Rijn en Rijnland uit Leiden te laat werden bezorgd bleef de deelname ste ken bij ruim 800. Een aantal waarmee de verenigingen zich overigens heel tevre den betoonden. Insiders die gisteren aanwezig waren bij de grote keuring lieten zich bovendien zeer lovend uit over de kwaliteit van de dieren, die nog tot en met zaterdag be keken kunnen worden. "Vergeleken met voorgaande jaren is er beslist sprake van vooruitgang", aldus de succesvolle kleindierenfokker J. J. Schellingerhout uit Hazerswoude. Grote verrassingen biedt de tentoonstel ling overigens niet, al is de vrij grote in zending Noordhollandse Blauwe kippen tamelijk opvallend. "Dat ras is een tijd helemaal zoek geweest, maar die kleur- slag is er nu ineens weer ingekomen bij een aantal fokkers." Opvallend maar niet onverwacht is bij de konijnen de hoeveelheid Franse hangoren. "Die hebben echt de overhand gekregen", al dus Schellingerhout. Deze twee soorten kleindieren zijn onder deel van de tentoonstelling die vele tien tallen rassen omvat. Alleen de konijnen zijn al met 27 rassen in allerlei kleuren te bewonderen; de Vlaamse Reuzen (nog altijd de grootsten) tot dwerghangoren, Engelse hangoren (met een oorlengte van niet minder dan 65 centimeter), pa- pillons en dwergkonijnen, in welke ca tegorie de Roodoog Polen de overhand gaan krijgen. Cavia's in verschillende kleuren, zowel gladharig, borstelharig en langharig zijn net als de konijnen rustige tentoonstel- lingsdieren. Anders is het met de vele soorten kippen. Van heel groot tot heel klein zijn de hanen best bereid om van tijd tot tijd te laten horen dat ze er zijn. Groot en indrukwekkend zijn de Brah ma's, de Noordhollandse Blauwen, An- dalusiers en de Auracan (een kip die groene eieren legt). Dwerghoenders zijn ook volop te zien. Zo als de Nederlandse sabelpoten, de Bar nevelder Cochin's, Orpingtons, Wyan- doote's, Vechtkrielen om maar een paar van de vele soorten te noemen. De ten toonstelling wordt compleet gemaakt met een hele serie duiven en enkele wa tervogels. Voor de kinderen is als attrac tie nog de van de tv bekende caviabaan aanwezig op de tentoonstelling, die van daag tot en met 22 uur en morgen van 10 tot 17 uur geopend is voor het publiek. Een tiental keurmeesters had gisteren de handen vol met de keuring van de ruim achthonderd tentoongestelde dieren. De belangrijkste uitslagen zyn: mooiste konijn: Nederlandse hangoordwerg van mevrouw A. J. Roozendaal-Verspoor uit Rotterdam: mooiste ram op eén na: Blauwe Wener van W. v. d. Voort uit Koudekerk aan den Rijn; mooiste voed ster: Tan Zwart van P. Dekker uit Lek- kerkerk; mooiste cavia: gladharige zwarte beer van D. Zwaan uit Bodegra ven; mooiste grote hoender: Brahma- hen van J. J. Schellingerhout sr. uit Ha zerswoude; mooiste dwerghoender: Antwerpse baardrkielhen van H M. van Noord uit Oegstgeest. mooiste sierduif: wit-roek pauwstaartduif van H. J. Ros malen uit Halfweg; mooiste watervo gel; Péposaca (eendesoort) van Arie Blanken uit Boskoop.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21