QSBÜQBBï Rapport theologen brengt Staphorst niet uit evenwicht Leuk om te geven èn te krijgen.Massief eiken van Meubelfabriek Oisterwijk. Kerk weer een gemeenschap Synode achter gift voor vredesoverleg Volledige aanvaarding van homofiele naaste Meubelfabriek Oisterwijk Gereformeerde synode: toonaangevend in eiken VRIJDAG 30 NOVEMBER 1979 Nederlandse bisschoppen over doel van synode in Rome: "Natuurlijk kunnen niet alle problemen die onze kerkprovincie bewegen worden behandeld en opgelost. Maar wij ho pen dat door het over leg op de synode wegen worden gevonden waarlangs het geloof in God, de verbondenheid met Christus en de een dracht binnen onze kerkgemeenschap worden versterkt en verdiept". Dat schrijven de Nederlandse bisschoppen in een brief die morgenavond en zondag in de rooms-katholieke kerkdien sten wordt voorgelezen. De brief heeft betrekking op de bijzondere synode in Rome over de situatie in deze kerk provincie. De synode, bijeen geroepen door de paus, be gint op 14 januari volgend jaar. De bisschoppen zien als doel van de synode dat deze kerk in ons land weer als een ge meenschap naar voren komt. "Het gaat hier enerzijds om de collegialiteit onderling en met de paus en anderzijds om de verbondenheid en eenheid van allen binnen de Neder landse kerkgemeenschap" Het bijeenroepen van de bij zondere bisschoppensynode noemt de brief "een uiting van het belang dat de paus aan de collegialiteit hecht" Maria In hun brief verwijzen de bis schoppen naar een ernstig meningsverschil al tien jaar na de dood en de verrijzenis van Christus over de Joodse besnijdenis en de wet van Mozes. Op een bijeenkomst van apostelen en oudsten in Jeruzalem sprak Petrus toen het beslissende woord. De Heilige Geest had hem daar bij geholpen, zo schrijven de deelnemers later. De Neder landse bisschopnpn ziin er van overtuigd dat de beslui ten van de komende synode geen vrucht zullen dragen als zij niet met de hulp van de Heilige Geest tot stand ko men. Zij zouden graag zien dat ter gelegenheid van deze synode allen zich richten tot Maria, de moeder van de Heer. "Zij had een uitzonderlijke band met de Heilige Geest". De bis schoppen spreken de hoop uit "dat Maria met ons bidt dat de Heilige Geest de kerk gemeenschap in ons land be zielt". Met een citaat uit Handelingen 2 (de gelovigen legden zich ernstig toe op de leer dei apostelen, bleven trouw aan het gemeenschappelijke le ven en ijverig in het breken van het brood en in het gebed) en de wens dat de Nederland se gelovigen volgens dit ide aal willen leven besluiten de bisschoppen hun schrijven. Voorbede Ter gelegenheid van deze syno de hebben zij een bijzondere voorbede laten maken, te ge bruiken in de eucharistievie ringen. Hierin is de bede op genomen "dat vrede en een heid aan de kerk en wijsheid aan haar leiders worden ge schonken, zodat zij de teke nen van de tijd verstaan en gelovig richting geven aan de vragen en wensen die ondei de gelovigen leven" Doutna en Velema behoren tot andere kring De gereformeerde synode heeft zich na een debat geschaard ach ter haar deputaatschap Wereld- diakonaat inzake de gift aan de delegatie van het Pattriotisch Front die in Londen deelneemt aan het vredesoverleg over Rhodesië-Zimbabwe. Net als enkele andere protestantse hulpverleningsorganisaties had het gereformeerd Werelddiako- naat vorige maand 25.000 gulden gegeven voor verblijfs- en verga- derkosten, omdat de Engelse re gering de onkosten vergoedt van een kleinere delegatie dan Muga be en Nkomo nodig menen te (Van onze correspondent) De oorspronkelijke bevol king van het Overijsselse dorp Staphorst zal de komende weken niet in de rij staan om zich tegen po lio te laten inenten. Twee theologen uit de "gere formeerde gezindte" mo gen dan in een brochure hebben uitgelegd dat inenting niet in strijd is met de bijbel, deze Stap- horsters komen daar niet van onder de indruk. Aan wat anderen zeggen stoort men zich niet, ook al hebben die anderen in kerkelijke kringen een reputatie van formaat. Wat voor hén geldt, dat is het woord van de eigen "Schriftgeleerden", de dominee en de kerkeraad. Naar deze mensen wordt geluisterd, omdat men ervan overtuigd is dat dié de ware leer verkondigen. Tot het deel van Staphorst waar de klederdracht nog overheerst blijkt de inhoud van het rapport van de theologen Douma (vrij gemaakt gereformeerd) en Vele ma (christelijk gereformeerd) na een paar dagen duidelijk nog niet te zijn doorgedrongen. Enkele vrouwen bij de supermarkt, van de conclusies op de hoogte ge bracht en om een reactie ge vraagd, nemen hun typische houding van de laatste jaren te genover de pers aan: zwijgend keren zij zich af. Staphorst heeft geen behoefte aan commentaar. Ook de hervormde dominee Dorsman, voor wie de rech terflank van de Hervormde Kerk, de Gereformeerde Bond, nog te licht is, geefi de hele dag niet thuis. Ingenomen De inspecteur voor de volksge zondheid in Overijssel, dr. Land heer, komt met een bedenking als hij ziet dat Staphorst wat al te na drukkelijk in beeld wordt ge bracht. "Het is niet alleen Stap horst waarvoor het rapport is be doeld. De bedoeling is het op gang brengen van een discussie met die bevolkingsgroepen die zich tot dusver hebben verzet te gen inenting" Het is tot nu toe eigenlijk een "welles-nietes- zaak" geweest. Daarom is dr Landheer erg ingenomen met de studie van Douma en Velema. "Dat zijn twee zeer deskundige theologen. Wij moeten nu tot de tegenstanders van inenting zeg gen dat bepaalde teksten in de bijbel anders kunnen worden uitgelegd. We zullen moeten pro beren daarover een gesprek op gang te brengen" Met vrij grote zekerheid kan nu al worden aangenomen dat een dergelijke poging ijdel zal zijn. Een man die de verhoudingen in Staphorst door en door kent maar ongenoemd wil blijven wijst erop dat de twee theologen die met het onderzoek werden belast beho ren tot gereformeerde groeperin gen waar inenting nu juist géén weerstanden oproept. Kerkelijk Staphorst zal daarom, zo meent hij, aan hun bevindingen geen doorslaggevende waarde hech ten. De tegenstanders zullen het rapport zien als een menselijke poging hen van hun overtuiging af te trekken. "De gewenste dis cussie zal er daarom niet komen" Kentering Die mening heeft ook oud-burge meester Nawijn van Staphorst, al zegt hij het wat milder. "Een overtuiging is een overtuiging" In zijn woorden laat hij wel door schemeren dat het rapport van Douma en Velema niet tot een omkering in het denken zal lei den. Een bijbeluitleg van verte genwoordigers van andere groe peringen is daar onvoldoende Overigens wil de nu gepensioneer de eerste burger nog wel zeggen dat er sinds het trieste gebeuren in het begin van de jaren zeventig toch een kentering is gekomen in de opstelling van de oorspronke lijke bevolking. "Toen was 42 procent van de hele bevolking te.- gen polio ingeënt, nü zo'n 87 pro cent". Hij heeft daar niet direct een verklaring voor maar denkt toch dat de explosie van toen er mee te maken heeft. "De jonge ren staan er misschien wat anders tegenover dan de ouderen" hebben om over de toekomst van hun land te kunnen onderhan delen. Over deze gift was in sommige kerken onrust ontstaan die voor enkele synodeleden re den was van de synode de uit spraak te vragen dat de gift wordt betreurd, terwijl anderen juist voorstelden steun te betuigen aan deze daad. De eersten, onder leiding van ds. D.H. Borgers uit Den Ham, rede neerden dat de gift uit de kas van het Werelddiakonaat in strijd was met de geest van een besluit van de vorige synode. Deze had gere geld dat het programma ter be strijding van racisme (Wereld raad), waaruit onder meer huma nitair werk van bevrijdingsbe wegingen wordt gesteund, slechts geld krijgt dat speciaal daarvoor is gegeven. Met ouderling H. Weststraten uit Vlaardingen vond een grote meerderheid dat het hier om een heel andere zaak gaat. Toen ging het over steun aan de bevnj- dingsstrijd, nu over steun aan vredesoverleg. "Tegen het eerste kan men gewetensbezwaren hebben, tegen het tweede toch onmogelijk". De synode gaf hiermee te kennen dat de gift past in het beleid van het Werelddia konaat dat volgens de vergade ring moet zijn afgestemd op de verantwoordelijkheid van chris tenen om op noodsituaties in te haken. Aan het binnenlandse diakonaat vroeg de synode om speciale aandacht voor hen die lijden on der de economische teruggang. Deze maakt dat de directe hulp verlening aan leden van de ge meente in het werk van plaatse lijke diakon leen weer een grotere plaats gaat innemen. De directeur van het Algemeen Diakonaal Bureau, dr. J. van Klinken, kondigde een gesprek aan dat diakonale instanties gaan voeren met onder meer de volks kredietbanken over de vraag in hoeverre banken schuldig zijn aan de grote financiële moelijk- heden waarin gezinnen kunnen raken. Bij te vlotte toekenning van leningen en hypotheken doen zich die steeds meer voor in gezinnen waarvan het inkomen plotseling slinkt. Van nature hebben mensen zich altijd 't beste thuis gevoeld bij massief eiken meubelen. Omdat ze warmte, huiselijkheid en geborgenheid geven. Dat zie )e mooi bij de collectie van Meubelfabriek Oisterwijk. Vakwerk naar de beste tradities. Eigen vakmenseneigen ontwerpen (Van een medewerker) LUNTEREN - In het confe- rentie-centrum „De blije werelt" in Lunteren is gis teren een belangrijke stap gezet in de richting van volledige aanvaarding van de homofiele naaste in de Gereformeerde Kerken in Nederland. De synode van deze kerken besloot na jaren van interne discussies rapporten en bijbelstudies de ambtsdragers en gemeenteleden op te wekken tot aanvaarding van de homofiel in zijn geaardheid en de beleving daarvan. Homofilie mag geen beletsel zijn voor deel neming aan het Heilig Avond maal of voor het vervullen van kerkelijke ambten. De synode vraagt de kerken om een gesprek tussen heterofielen en homofie len en geeft zelf het voorbeeld door de vorming van een lande lijke werkgroep die het gesprek in de gemeenten moet stimule ren. Studie het, door de voltallige synode, op twee blanco-stemmers na, ge steunde besluit wordt de ge meenteleden gevraagd „de min achting en de achterstelling van de homofiele mens in de samen leving te signaleren en te helpen overwinnen".Omdat over de bij belse visie op homofilie geen eenduidigheid bestaat, stak de synode de deputaten Kerk en Theologie nog eens een hart on der de riem om de studie hierover voort te zetten. Daarbij moeten ook de vooronderstellingen ter sprake komen die bij de uitleg van de bijbel gehanteerd worden Maar hoezeer de Schrift ook aanleiding geeft tot verschil in vi sie, de synode vindt niet dat het mensen toekomt medemensen in hun homofiele geaardheid en beleving te veroordelen, daar het laatste woord ook in deze zaken aan de Heer zelf is. De eensgezindheid ter synode kwam eigenlijk toch nog onver wacht. Vele jaren immers is er over dit onderwerp binnen de Gereformeerde Kerken gestu deerd en gediscussieerd. In sep tember van dit jaar moesten de deputaten berichten dat ze er niet uitkwamen. Een eenduidige pas torale handreiking zat er gewoon niet in. Twee leden hielden vast aan de bijbelteksten die homofi lie veroordelen, terwijl anderen meenden dat de bijbel geen ge openbaarde ethiek geeft inzake homofilie, maar alleen in grote lijnen aangeeft hoe mensen met elkaar hebben om te gaan. Depu taten kwamen niet verder dan een pleidooi voor een gesprek met homofielen en de constate ring dat homofielen niet als pas toraal probleem behandeld mo gen worden. Gelijkwaardig synode-commissie die het werk van deputaten beoordeelde, bleek wel verder te kunnen ko men. In een rapport dat gisteren ter synode veel lof oogstte, for muleert de commissie de „evan gelische gezichtspunten" die ba sis dienen te zijn in het pastorale beleid. De principiële gelijk waardigheid van alle gemeente leden wordt daarin onderstreept: „We aanvaarden elkaar in de kerk voor alles als mensen, die zonder enige uitzondering slechts leven en toekomst hebben door de ge nade van de Here Jezus. Deze ge nade geeft iedereen de kans om individueel en in gezamenlijk overleg te zoeken hoe ook ieder voor zich met zijn eigen persoon lijkheid de Heer kan dienen". Dat geldt ook voor het homofiele ge meentelid. De commissie erkent dat „be vreemding en verontrusting over iemands homofiele geaardheid" mensen van elkaar kunnen ver wijderen. Desondanks blijft het in de gemeente van Christus zaak met elkaar de eredienst te blijven beleven. Hervormde Kerk: beroepen te Zetten-Andelst M. B. van den Akker Rijssen. Gereformeerde KERKEN: beroepen te Zeist H. Bonestroo Hoorn, te Workum (voor zendingsdienst in U ruguay) J. Dijkstra te Oegstgeest; aange nomen naar Bergum H. N. de Mooij Buitenpost. IDEEËN GENOEG in geloogd massiefeiken! En stuk voor stuk om 't in huis heel gezellig te maken. Wijnrekjes, telefoonkastjes, mimi-sets, lectuurbakken, krukjes, reproduktics en wandtegels in eiken lijstkeus genoeg voor iedereen en ieders smaak, om zó mee te nemen. Ei.K STUK VAKWERK van Meubelfabriek Oisterwijk draagt het eigen brandmerk. Altijd 12 jaar schriftelijke garantie. Dus is er iets.we komenKost niets. Dat kunnen wc doen, omdat we bi| Meubelfabriek Oisterwijk alles zeil in eigen hand houden. Veilig idee! r'lRI Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19