Eurotop heeft behoefte aan energiebeleid Rabobank Q Sjak Jansen Sint luistert vogelshow in Roelofaiendsveen op Ongekroonde koning op smalfilmgebied wuift elke lof weg Wim van Egmond en de Van Brienenoordbrug Bonn vreest afwijkend standpunt van Nederland in kernbewapening VRIJDAG 30 NOVEMBER 1979 VARIA PAGINA 17 door - Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek Tips en wensen voor "Publiek". kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel 071-144941. toestel 215 Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Die kanten van Rijnsburg en Katwijk uit, geldt Wim van Egmond als de ongekroonde koning op smalfilmgebied. Zelf wil de 54- jarige amateurfilmer daar echter niets van weten. „Och, met m'n super-8-filmpjes wil ik wel es in de prijzen vallen maar dat mag geen naam hebben." Als we Van Egmond moeten geloven, is er niks, werkelijk niks dat enige naam mag hebben. Wat niet wegneemt dat de Rijnsburgse Katwijker in deze contreien dusdanig om zijn films bekend is, dat hij geregeld wordt gevraagd ge zellige avonden van verenigingen en dergelijke op te luis teren met één van zijn vele films. „Nou vele? Het zijn er slechts dertig", aldus de ex-warme bakker van de Katwijkse Voorstraat. ..En zo bijzonder zijn ze nu ook weer niet." Bijzonder of niet, feit is wel dat de plaatselijke WV kenne lijk zoveel vertrouwen in Van Egmonds filmische vermo gens stelt, dat zij hem elk jaar weer de opdracht geeft het bloemencorso te verfilmen. „Da's ook van generlei bete kenis", vindt Van Egmond. „Het is slechts een liefhebbe rij hoor. Een hobby. Meer ook niet!" Muziek Van Egmond noemt het nou wel een liefhebberij, maar het woordje 'hartstocht' komt toch aanmerkelijk dichter bij de waarheid. Onvoorstelbaar soms hoeveel uren hij wel niet zoet is met een film van nog geen half uur. Die van Rijp- wetering bijvoorbeeld of die van de Van Brienenoordbrug. „Ik probeer het echt door de lens te bekijken. En ik ga van de muziek uit. Ik ben dagen kwijt met het zoeken van de muziek. Maar wanneer ik die muziek eenmaal heb, komt het eigenlijk pas. Het monte ren. Dat is een klus hoor" Die Sinterklaas toch. Alsof deze oude baas dezer dagen niet genoeg om handen heeft, laten ze 'm morgen ook nog opdraven in Roelo farendsveen om een vogeltentoonstelling van 'De Diamantvink' te openen. Of de goedheiligman zich maar even stipt om elf uur in gebouw 'De Vierheemskinderen' wil melden. Niet alleen om de deuren voor vogelminnend Nederland wagen wijd open te zetten maar ook om de tekeningen te bekijken, die Roelofarendveense kinderen over vogels hebben gemaakt. Wanneer dat achter de rug is, zit zijn taak erop. Je mag van de Sint immers niet verlangen dat hij de hele zaterdag en zondag op de tentoonstelling de rol van gastheer op z'n schouders neemt. Hoe zeer het Diamantvinkbestuur dit ook had toegejuicht. Op de show pronken een kleine zeshonderd vogels met hun eigen veren. Kanaries, parkieten en tropische vogels in een grote ver scheidenheid. Ook wildzangvogels en hybriden zijn van de partij. En de eveneens aanwezige Patagonische rotsparkieten heten uniek te zijn omdat ze voor het eerst op een Nederlandse tentoon stelling worden geshowd. Ga dat dus zien. verzucht Van Egmond. „Het juiste stukje muziek bij de juiste opname. En maar zien dat je met de lengte van de muziek uitkomt." Imposant Volgens de ex-bakker worden zijn films gedragen door de muziek. „Met dat zogenaam de goede filmen van mij valt het heus wel mee. Neem mijn film over de Van Brie nenoordbrug. Als je die nu ziet, dan moet je toch toege ven dat de muziek van 'Jona than Livingston Seagull' van Neil Diamond het 'm toch doet. Daarom valt deze film zo in de smaak, denk ik." Vijfentwintig minuten duurt die film. Vijfentwintig minu ten telkens weer die Van Brienenoordbrug, maar steeds gefilmd vanuit een an dere invalshoek. Het verveelt niet. „Die brug imponeert mij ontzettend. Dat ie steeds gro ter wordt. Dat vind ik zo'n imposant iets. Daar kan ik naar blijven kijken." Machinekamer Dagen heeft hij er gefilmd. Ook vanuit die kolossale machi nekamer. En met sneeuw, mist en regen. Toen het deze zomer erg helder weer was, is hij zelfs opnieuw naar de brug gegaan om het bouwwerk onder dat stralende zonnetje op de film vast te leggen cn dat in de oorspronkelijke film te monteren, zodat-ie een nog „Dat zijn de leuke dingen", zegt Van Egmond. „Je kunt er meer in kwijt dan in die wed strijdfilmpjes. Die mogen immers hooguit zeven minu ten duren. Maar dat wed strijdelement is wel aardig natuurlijk." Sop g? Komen we terecht bij het on derwerp fotografie. Van Eg mond zegt dat hij nooit foto grafeert. simpel omdat hij er de ballen verstand van heeft. Hij wenst ook niet voor onze fotograaf te poseren, zegt hij. „Daar prakkizeer ik niet over Ben je gek, het sop is de kool niet waard." „Nee", schudt hij, „daar ben ik niet belangrijk genoeg voor. Da's hetzelfde waarom ik op mijn films nooit mijn naam zet", zo besloot Van Egmond zeer beslist. Waarop ik ben gaan twijfelen of ik er al dan niet een verhaaltje van zou maken. -.üq Driemaal de Van Brienenoordbrug Voor velen dé brug van de files, maar amateurfilmer Wim van Egmond is er zeer van onder de indruk. "Die brug imponeert mij ontzettend. Dat ie steeds groter wordt. Dat vind ik zo'n imposant Iets. Daar kan ik j naar blijven kijken'' (Van onze speciale verslaggever Jan Gerritsen) DUBLIN - De Epropese negen EG- landen hebben dringend behoefte aan een gemeenschappelijk ener giebeleid. Dit kwam naar voren op de Eurotop van de regerings leiders van de Europese Negen" die gisteren in een bijna tropisch zacht Dublin is begonnen. Tegen de achtergrond van sombere ver wachtingen over de economische ontwikkeling waren de regering schefs van de Negen het erover eens dat er - in de woorden van premier Dries van Agt - nu ein delijk e.en gemeenschappelijk energiebeleid moet komen. Vooral de Duitse bondskanselier Helmut Schmidt drong aan op een gemeenschappelijk Europees beleid op energiegebied. Schmidt toonde zich ook de grootste pessi mist bij de discussie over de eco nomische vooruitzichten in de EG. De sombere perspectieven kunnen een nog veel donkerder werkelijkheid worden, zo betoog de Schmidt, als de olieprijs snel omhoog gaat. De OPEC-landen komen half december bijeen om over een verhoging van de olie prijs te beslissen. Volgens Van Agt werd er metjclem en kracht" over het energievraag stuk gesproken. Maar dit gebeur de mede om de hoogspanning weg te nemen die ligt over het vraag stuk dat de Dublin-top over heerst: de Britse eis tot verminde ring van de Britse bijdrage aan de EG-begrotingOpvallend was dat de Britse minister van bui tenlandse zaken, Lord Carring- ton, na de eerste discussieronde de indruk probeerde weg te ne men dat Londen uit is op een bot sing met de andere EG-part- ners. ,fen crisis is het laatste wat we willen", aldus Carrington op een persconferentie enkele uren na dat de regeringsleiders van de Negen met hun beraad waren be gonnen. Dat verhinderde de Brit se premier mevrouw Margaret Thatcher niet om „met vuur en verve" (Van Agt) te pleiten voor de Britse zaak. Die komt erop neer dat de Britten volgend jaar 4,4 miljard gulden te veel aan de EG zoiiden moeten betalen, een ver plichting die door de andere EG- partners zou moeten worden overgenomen. ,Na drie uur dis cussie waren we echter nog knap ver van een oplossing verwij derd", aldus Van Agt. De Negen herhaalden hun bekende standpunt. Van Agt bepleitte namens de Benelux-landen een oplossing die in het kader van de bestaande EG-regels zou passen, een tijdelijk karakter (drie jaar) zou hebben en de grens van 1 pro cent btw-opbrengsten voor de EG niet zou doorbreken. Van Duitse kant werd nog eens duidelijk ge maakt dat de Britse eis op „een zijdige" berekeningen stoelt. Wat de netto-bijdrage aan de EG be treft, was Duitsland in de periode 1975-1978 koploper met ruim elf miljard mark in vergelijking tot slechts 185 miljoen mark voor Londen. ADVERTENTIE Premier Van Agt tijdens de Europese top in gesprek met zijn Deense en Engelse collega's Jorgensen m) en Thatcher. Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken, links op de fotoluistert mee Het debat over de Britse EG-bijdra- ge bereikt pas vandaag zijn hoog tepunt. Intussen bleken de Negen elkaar wel te vinden in bezorgdheid over de economische vooruitzichten. Bondskanselier Schmidt knoopte daar de directe oproep aan vast dat de landen waar veel weer stand bestaat tegen invoering van kernenergie ,Jiard zouden moeten worden" om die te over winnen. Van Agt zei desgevraagd dat hij het met Schmidt eens was. maar „de vraag of in een dichtbe volkt land als het onze twee kern centrales moeten worden ge bouwd, moet los daarvan worden bezien." De Deense premier Anker Jorgen sen bepleitte een energieprogram van drie punten: afspraken over maatregelen tot beperking van consumptie 'en van import van olie in 1980, beperking van de vrijheid van oliemaatschappijen en andere bedrijven om olie aan te kopen op de Rotterdamse vrije markt en afspraken ter vermij ding van onnodige opslag van olie. Van Franse kant kwam in stemming met de suggestie de Rotterdamse vrije markt aan banden te leggen, een oude wens van Parijs. HAMBURG (ANP) - "Wij verwach ten dat het Nederlandse kabinet en parlement zov eel verantwoor delijke politici tellen dat het lot van de regering niet in de waag schaal wordt gesteld", zo zegt men in regeringskringen in Bonn, over de mogelijkheid dat de Tweede Kamer het standpunt dat de ministers Van der Klaauw (buitenlandse zaken) en Scholten (defensie) over twee weken op de NAVO-conferentie in Brussel zullen innemen niet voldoende zal ondersteunen. Toch bestaat de vrees dat "de rege ring zal worden gedwongen tot een houding die afwijkt van haar zakelijk inzicht", met andere woorden, dat zij onder druk van het tiental CDA-afgevaardigden dat bedenkingen heeft tegen de invoering van nieuwe kernwa pens voor middelgrote afstand bij de NAVO-strijdkrachten. een standpunt zal innemen dat af wijkt van dat van de meerderheid der NAVO-regeringen. Deze re geringen menen dat in Brussel moet worden besloten over zowel produktie als opstelling van 572 Pershing II en Cruise-raketten (waarvan 49 in Nederland). De Amerikaanse minister van de fensie. Brown, heeft eerder deze maand in Den Haag reeds laten weten dat het congres geen geld voor de produktie beschikbaar zal stellen als het niet weet of West-Duitsland, Engeland. Italië en de Benelux bereid zijn deze wapens op hun grondgebied toe In Bonn zegt men catagorisch dat men, terwille van de geloofwaar digheid van de preventieve taak van de NAVO, de tegenstander niet in het ongewisse mag laten. dat wil zeggen dat men niet slechts over produktie maar ook over opstelling moet beslissen. De argumenten welke men in rege ringskringen in de Westduitse hoofdstad hoort, wijken niet af van die welke in Nederland wor den aangevoerd: het Westen heeft een achterstand op het ter rein van de kernwapens voor middelgrote afstand; dergelijke wapens zijn noodzakelijk om de koppeling met de Amerikaanse strategische kernwapens te ver zekeren; onderhandelingen over wapenbeheersing moet men voe ren vanuit een positie van gelijk waardigheid; door te onderhan delen zonder een termijn te stel len, stelt men zich bloot aan het gevaar van vertragingsacties van de Sowjetunie die ondertussen doorgaat met de versterking van haar eigen potentieel. voor spaarders goed nieuws voor spaarders goed nieuws De rentevergoeding op onderstaande spaarbrieven is nu met verhoogd Spaarbrieven op naam 2 4 jaar vasl Spaarbrieven op naam 5 jaarvasi Spaarbrieven op naam 6 jaar vasl Spaarbrieven aan toonder 2 4 jaar vast Spaarbrieven aan toonder 5 jaar vast Spaarbrieven aan toonder 6 jaar vast 8'/V\,.l 9-V'„ 9VÜ 8".,.8' 9'2"., 9'2"„ geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17