Zware opgave voor Oranje- turnploegen PB Rustig verloop bezoek Turkije Gerben Karstens te duur voor zesdaagse van Maastricht Borg winnaar van toernooi in Milaan Dwight Stones in genade aangenomen JCDA heeft Verdriet' T>ver samenwerking PvdA/VVD in Staten De Bange Duivel' houdt open huis Arrestanten voorgeleid VALKEN '68 - KRV •RIJDAG 30 NOVEMBER 1979 SPORT TORT WORTH (ANP) - Zullen de Nederlandse turnsters volgend jaar in Moskou voor de derde achtereenvolgende maal in het Olympisch turntoernooi uitkomen? Die vraag wordt komende week tijdens de strijd om de wereldkam pioenschappen in Fort Worth beantwoord. De selectie van Leona Horvath en de vier Nederlandse heren, van wie er overigens maar drie aan de wedstrijden mogen deel nemen, zijn sedert maandag in Texas. Het merendeel van de 61 deelnemende landen (29 bij de heren en 32 bij de dames) is vroeg in Fort Worth gearriveerd. De twintigste wereldkampioen schappen turnen zijn dit keer niet alleen een strijd om de wereldti tels maar vormen tevens de kwa lificatie voor de Olympische spelen van Moskou. De interna tionale gymnastiek federatie (F.I.G.) houdt met ingang van dit jaar de strijd om de wereldtitels voor de eerste maal om de twee j jaar. In de voor-Olympische jaren gelden de wereldkampioen schappen tevens als Olympische kwalificatie. )e FIG heeft geleerd van de situa tie, die zich voor de Spelen van Montreal voordeed. Toen immers was bepaald dat de eerste zes landenteams van de wereldkam pioenschappen automatisch ge- plaatst waren voor het Olym pisch turntoernooi. De andere zes plaatsen zouden bepaald worden aan de hand van een aantal wed strijden dat de niet-geplaatste landen onderling hielden. i^pie situatie was de oorzaak van een chaos. Omdat puntentotalen in die zogenaamde kwalificatie wedstrijden veel te hoog werden opgeschroefd, ontstond een to- taal scheef beeld. Drie jaar gele- 5 den deed zich de situatie voor dat bepaalde landen totalen behaal- H den, die bij de strijd om de we- reldtitels goed zouden zijn ge- bt weest voor een medaille. De FIG redde de zaak toen door vier maanden voor de spelen een B kwalificatiewedstrijd vast te stellen waarin de punten behaald in de voorwedstrijden voor een B bepaald percentage meetelden. ■De Nederlandse dames kwamen V destijds uit in Hamburg en de B selectie onder leiding van Eva Bartha haalde toen de reis naar Montreal. Voor Eva Bartha was de tweede maal dat ze de natio nale damesploeg naar de Olym pische Spelen bracht. Die taak ligt nu op de schouders van een andere Hongaarse trainster, Leo na Horvath. De Hongaarse kwam eind augustus naar Nederland en trof een door het slappe regime van Jan Vlacil, de Tsjechische coach die na drie maanden weer verdween, gede moraliseerde damesselectie aan. De taak van Leona Horvath ("Ik kom enkele maanden te kort") was onmenselijk zwaar. Nu echter kan Leona Horvath te vreden vaststellen, dat de ver plichte oefenstof er in ieder geval uitstekend inzit. Ze realiseert zich evenwel maar al te goed dat de kans dat zij de pres taties van haar landgenote Evj Bartha evenaart, uitermate ge ring is. Omdat de Volksrepubliek China voor het eerst na zeventien jaar (Praag in 1962 was de laatste keer) weer op de wereldkam pioenschappen verschijnt en nu door het besluit van het IOC ook gerechtigd is uit te komen op de Olympische Spelen in Moskou zijn de kansen van Nederland nog kleiner geworden. Een onbekende factor is Zuid-Ko rea. Van dit Aziatische land is weinig bekend maar Nederland heeft in elk geval het voordeel dat het de Zuidkoreaanse ploeg in de eigen groep heeft. Met Nederland en Zuid-Korea treden dinsdag avond in de vijfde groep, die rond het (Nederlandse) middernach telijke uur begint, Australië en Oostenrijk aan. Daarna turnen nog twee groepen met onder an dere Tsjechoslowakiie. De Sow jet-Unie. Bulgarije en Oost- Du itsland. Nederland zal de greep naar een plaats in Moskou moeten doen in de verplichte oefenstof. Wanneer de voorgeschreven oefenstof een plaats bij de eerste twaalf ople vert. is het vrijwel zeker dat de Nederlandse dames voor de der de achtereenvolgende maal, na München en Montreal, in de Olympische turnarena zullen verschijnen. De strijd om eremetaal bij de lan denteams van de dames zal onge twijfeld weer een duel worden tussen abonnementskampioen de Sowjet-Unie en Roemenië, met Oost-Duitsland en het voor eigen publiek werkende Ver enigde Staten als voornaamste kandidaten voor het brons. Fort Worth levert in elk geval een nieuwe wereldkampioene acht- kamp op want de Russiche ploeg mist Elena Moechina, de titel houders van Straatsburg, die niet is opgenomen in het team. Voor Nadia Comaneci, de tweevoudige Europees kampioene en de ster van Montreal de kans om nu op 18-jarige leeftijd ook de wereldti tel te veroveren. De Nederlandse heren beginnen maandag. Ze komen uit in groep 4. met vertegenwoordigers van Italië, Brazilië. Israel, Oostenrijk, Noorwegen en Polen. Bij de heren gaat de strijd om de ploegenprijs tussen Japan en de Sowjet-Unie, twee teams die el kaar al twintig jaar dwarszitten. In de strijd om de individuele ti tel in de twaalfkamp, waarin evenals in de achtkamp van de dames maximaal drie deelne mers per land (het Olympische principe) mogen uitkomen, zal Nikolai Andnanov het ongetwij feld moeilijk krijgen. Zeker met de jonge Bulgaar Stojan Deltsjev, die bij de Europese kampioen schappen in mei van dit jaar in Essen de titel veroverde, de Ja panners, de Chinese kampioen Huang Yubin en niet te vergeten Kurt Thomas, de Amerikaan die vorig jaar in Straatsburg wereld kampioen vrije oefening werd en zijn land daarmee de wereldtitel bezorgde. Karstens: te duur MILAAN - Björn Borg is gisteren winnaar geworden van het acht- mans-tennistoernooi in Milaan. In de eindstrijd versloeg de Zweed John McEnroe uit de Ver enigde Staten in drie sets: 1-6, 6-1, 6-4. De finale van het achtmanstoernooi in Milaan toonde het beste tennis tijdens dit toernooi. Aan de ande re kant liet McEnroe weer eens zien, dat hij zich maar moeilijk aan fatsoensregels kan onder werpen. Aan het begin van de derde en be slissende set werd de twintigjari ge Newyorker met een punt be straft, nadat hij - uit woede over een lijnrechtersbeslissing - een bal het publiek had ingeslagen. Na het voorval bestookte McEn roe de scheidsrechter met een stroom van obscene woorden. De organisatoren brachten hem tot rust, maar McEnroe verloor toch de zo belangrijke game door twee keer opzettelijk fout te serveren. Aan de andere zijde van het net stond Borg, de viervoudige Wimbledonkampioen. met een lach op het gezicht. Hij beheerste de laatste set en won die uitein delijk met 6-4. Bovendien incas seerde de Zweed een prijzenbe- drag van 50.000 dollar (100.000 gulden). De Argentijn Vilas eindigde als derde doör winst op de Italiaan Panatta: 6-4, 6-4. Basketbal - De dames basket- balploeg van BOB uit Oud-Beij- erland heeft zich gisteravond door een overwinning op ABC Donau (Oostenrijk) geplaatst bij de laatste acht in het Europese bekertoernooi voor landskam pioenen. Na een ruststand van 50-31 bereikte BOB een eindsco- re van 107-59. MAASTRICHT - Een begroting van bijna negen ton is uiteraard niet niks. Toch is juist dit bedrag uitgetrokken om van 14 tot en met 19 december in de Eurohal de vierde zesdaagse van Maas tricht te doen plaatsvinden. Een groot bedrag dat niet alleen op de begroting terecht kwam omdat Maastricht, traditiegetrouw, een bijzonder sterk rennersveld aan de start brengt. De extra kosten werden eveneens weer groter, waarbij de huur van de hal als grootste slokop geldt. Het stichtingsbestuur Zesdaagse Maastricht heeft namelijk niet - zoals de meeste organisatoren - de beschikking over een perma nente baan. Opbouwen en afbre ken van de piste vergt derhalve tijd en dus geld. Dat het voortbestaan van de zes daagse in de Eurohal door dit al les aan een zijden draad is komen te hangen, zou desondanks voor barig genoemd kunnen worden. Niettemin hoopt men op een gro tere interesse dan in het voorbije jaar toen circa 22.000 personen de loketten passeerden. ,,Het veld dat wij aan de start brengen, moet toch zeker 25.000 betalende toe schouwers trekken", meent wed strijdleider Peter Post. En depute Stals voegt hier namens het stich tingsbestuur aan toe: „Een spor tief en financieel succes van de zesdaagse zou belangrijk zijn met het oog op de toekomst. Er be staan denkpatronen in de rich ting van een vaste wielerbaan in dp Limburese hoofdstad" Sport, show en gezelligheid zullen van 14 tot en met 19 december weer de boventoon (moeten) voe ren in de Eurohal. Dat de direct betrokkenen, de renners, het be lang van prolongatie van een evenement als de zesdaagse heb ben onderkend, werd onder meer benadrukt door Eddy Beugels, die sinds kort in het stichtingsbe stuur zitting heeft genomen. Hij: „De professionals hebben begrip getoond voor de extra-lasten waarmee wij in Maastricht, onder meer vanwege het ontbreken van een permanente baan, kampen. Wij zijn in hun financiële eisen derhalve tot het uiterste ge gaan". Gerben Karstens en Roy Schuiten bleken desondanks te duur voor Maastricht. „Sorry jongens, heb ik hun gezegd", aldus Peter Post, „maar ik kan niet voldoen aan jullie vraagprijs". In het deelnemersveld is opnieuw gestreefd naar zo weinig mogelijk krachtsverschil tussen de sterk ste koppels. „Een zesdaagse is een spektakelstuk", merkte Pe ter Post op. „Maar het is toch ook een competi tie. Wij hebben vrijwel de gehele wereldtop aan de start. Patrick Sercu, de keizer van de zesdaag sen; René Pijnen als beste Ne derlandse pistier die momenteel rondrijdt; Jan Raas als wereld kampioen op de weg; Martin Ve- nix, wereldkampioen bij de stayers en in de persoon van Joop Zoetemelk hebben we de weg renner die internationaal beke ken het grootste aantal overwin ningen heeft behaald. Daarbij dan nog de kersverse Europese kampioenen (de Australiërs!) Clark-Allan en het Belgische duo Vaarten-Tournë en het is duide lijk dat het woord „wereldbezet ting" niet overdreven is. Dat Didi Thurau ontbreekt komt omdat hij reeds lang geleden te kennen heeft gegeven weinig te voelen voor de zesdaagse van Maas tricht. Thurau rust momenteel dan ook uit". Bij de beroepsrenners ziet het veld er als volgt uit: René Pijnen-Jan Raas; Michel Vaarten-Stan Tour- né; Joop Zoetmelk-Udo Hempel; Willy Debosscher-Roman Her mann; Patrick Sercu-Albert Fritz; Gerrie van Gerwen-Her- man Ponsteen; Fred Rompel- berg-Martm Venix; Donald Al lan-Danny Clark; Gerrie Knete- mann-Wilfrid Peffgen; Leo van Vliet-Cees Priem. Amateurs: George Walstock-Jos Paumen; GerSlot-Barend Huveneers; Eric Stevens-Bennie van Brabant; Michel Geelen-Leon Deusse; Pe ter Hellemons-Derek Hunt; Pas cal Hanssens-Bernhard Maise; Ad Wijnands-Quido van Meel; Mathé Pronk-René Kos; Theo van Tol-Dick Groenewegen. LAS VEGAS - Oud-wereldrecord houder hoogspringen Dwight Stones mag weer aan wedstrijden deelnemen en zich zelfs prepare ren op de Olympische Spelen in Moskou. Achttien maanden na dat hij bestraft werd met een schorsing wegens het ontduiken van de amateurbepalingen (hij zou ruim 30.000 dollar aan zijn uitkomen in de superstarcompe titie hebben overgehouden) be paalde de Amerikaanse amateur atletiek unie (AAU) dat Stones weer actief mag zijn. Een stemming viel duidelijk ten gunste van Stones uit 62 stem men voor rehabilitatie, 18 tegen. Stones stemde er in toe het ge wraakte geld aan amateursport- organisaties te schenken en een aangespannen gerechtelijke pro cedure tegen de AAU te laten vallen. Drie andere klasse-atleten werden destijds ook geschorst. Dat wa ren Francie Larrieu, Jane Fre drick en Kate Schmidt. Dit drie tal mocht een jaar later weer in wedstrijden uitkomen nadat het in de superstarcompetitie ge wonnen geld op de rekening van de AAU was gestort. Toto en Lotto DEN HAAG (ANP) - In de lotto en toto van week 47 vielen in totaal 34.655 prijzen. De uitslag van de lotto van zondag 25 november 1979 is: Eerste prijs: 1 winnaar, bruto f666.666,67, tweede prijs: 9 winnaars, bruto f 19.079,60, derde prijs 168 win naars, bruto f 1.533,10, vierde prijs: 10.052 winnaars, elk f34,10, vijfde prijs: 22.447 winnaars, elk f 15,20. Jackpot bestemd voor week 48 f54.655,83. T oto/normaal-sy steem Eerste prijs: 3 winnaars, elk bruto f36.327,80, tweede prijs: 60 winnaars, elk bruto f 1.135,20. derde prijs: 936 winnaars, elk f 101,80. Toto-gelijk Eerste prijs geen winnaars, tweede prijs geen winnaars, derde prijs 10 win naars, elk f981,80, vierde prijs: 383 winnaars, elk 32,20, vijfde prijs: 586 winnaars, elk f 18,10. Jackpot be stemd voor week 48: f3.904,44. A S. ZATERDAG 19.15 UUR WATERPOLO-WEDSTRIJD ZIJL/LGB-P.S.V. Zwembad „De Zijl" Advertentie aangeboden door Mercasoi Van paus Johannes Paulas II A.S. ZATERDAG SPORTPARK DE VLIET VOETBALWEDSTRIJD AANVANG 14.30 UUR DE SLEUTELS-'S-GRAVENZANDE GOEDHART VASTGOED i/oor betaalbare woningen. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - De CDA-fractie in de Provinciale Staten van Zuid- Holland heeft „verdriet" over de groeiende samenwerking in de staten tussen PvdA en VVD. Dit liet plaatsvervangend-fractielei- der Bakker gisteren blijken tij dens de algemene beschouwin gen over de provinciale begroting voor 1980. ,Het komt herhaaldelijk voor", zei Boete geëist van f 725.000 GRONINGEN (ANP) - De officier van justitie bij de Groninger rechtbank mr. W. R. Rosingh heeft gisteren tegen de Groninger Jan K, ex-directeur van het be drijfsfonds voor bakkerijen. 3 jaar gevangenisstraf en 725.000 gulden boete geëist. Mr. Rosingh acht K. schuldig aan het plegen van verduistering, meermalen gepleegd en valsheid in geschrif te, eveneens meermalen ge pleegd. De officier ging in zijn bijna drie uur durende requisitoir uitvoerig in op de malversaties die K. pleegde met effecten ten koste van het pensioenfonds en ten ba tevan zichzelf en ondernemingen waarvan K. zelf het merendeel der aandien bezat. 1 Bakker, „dat er tijdens staten vergaderingen in de koffiekamer fractieleden van de PvdA en de WD zich buigen over een stuk, dat dan later een motie of amen dement blijkt te zijn. Over de in houd en de tekst daarvan blijken beide fracties het in de sfeer van compromissen eens te zijn ge worden. Nadat de inhoud van zon uitspraak onwrikbaar is vastgelegd, wordt ons soms ge vraagd of we willen mee-onder- tekenen. Soms gebeurt zelfs dat niet eens". Het CD A-statenlid drong erop aan dat waar PvdA, VVD en CDA ge zamenlijk het dagelijks bestuur van de provincie (Gedeputeerde Staten) bemannen ten opzichte van elkaar de „egards" van vroe ger ten volle in ere te herstel len. Indienen klachten AMSTERDAM (GPD) - Klachten over het optreden van de Am sterdamse politie zullen met in gang van volgend jaar-binnen zes weken worden afgehandeld. In overleg met de burgemeester en de politievakorganisaties wordt een nieuw systeem ingevoerd, waarbij iedere klager persoonlijk zal worden gehoord door een adjudant of inspecteur, die niet de directe chef mag zijn van de politieman tegen wie de klacht is gericht. ISTANBOEL Het pauselyk be zoek gisteren aan Istanboel, waarvan werd gevreesd dat het tot ongeregeldheden zou leiden, is tot nu toe zonder moeilijkhe den verlopen. Dat is mede te danken aan grootscheepse vei ligheidsmaatregelen, waaronder de preventieve inhechtenisne ming van honderden personen. Tanks waren op de voornaamste pleinen van Istanboel gestatio neerd om demonstraties tegen te gaan. De verbroedering tussen de ortho doxe en katholieke kerken, het hoofddoel van het pauslijk be zoek, kwam een stap naderbij met de kerkdienst in de rooms- katholieke kerk van de Heilige Geest gisteravond en vooral met seld. Hij begon de zijne met de woorden: „Heilige Broeder, wel kom in de stad van de moeder Gods". Hetgeen ook alweer enig wenkbrauwfronsen in nationalis tische islamitische gelederen zal hebben gewekt. De paus reist vandaag per vliegtuig naar Izmir, en vandaar weer per helikopter naar het 100 km zui delijker gelegen Efese, waar hij evenals Paulus VI een pelgrima ge zal volvoeren naar het huisje waar Maria na de dood van Chris tus met de discipel Johannes zou hebben geleefd. Dit is een rooms- katholiek heiligdom dat het toe risme in Turkije geen windeieren legt. Gt en vervoljnn die van vanmorgen in de patriar- AMSTERDAM (ANP) Tegen de 30- spannigheid', waarin het dage lijks nieuws en de recente ge schiedenis bijeengeplaatst zijn. Zowel vandaag als morgen kan men van half twee 's-middags tot tien uur 's-avonds bij 'De Bange Duivel' terecht. LEIDEN - Lydia Luyten en Pol Jong houden vandaag en morgen in hun werkplaats 'De Bange Duivel' aan de Rijnstraat open huis. Er is een tentoonstelling van wandkleden, die Lydia Luy ten in het afgelopen jaar heeft gemaakt. Van Pol Jong zijn alle iri oplage gedrukte etsen te zien, waarbij meestal gebeurtenissen en beelden uit zijn directe omge ving de hoofdrol spelen. Van Lydia Luyten is bekend, dat zij graag met gevonden, bijeenge zochte materialen werkt. Ab- ROTTERDAM (ANP) - De Rotter- chaatskerk, waar voor het eerst sinds 925 jaar een gemeenschap- peljke mis werd opgedragen, ter ere van Andreas, beschermheili ge van het patriarchaat, die van daag zijn feestdag heeft. Patriarch Dimitrios ontving de paus gistermiddag in zijn kerk met een eigen mis, tijdens welke boodschappen werden uitgewis- jarige Amsterdamse hoofdagent P. van Z., die begin vorig jaar is gearresteerd op verdenking van corruptie, zal geen strafrechtelij ke vervolging worden ingesteld. Justitie heeft deze week de zaak tegen Van Z. geseponeerd, omdat het onmogelijk is gebleken het bewijs tegen hem "rond" te krij gen. Akkoord over Rliodesië is op handen LONDEN (AFP/Reuter) - Bij de vredesbesprekingen over Zim- babwe-Rhodesie in Londen is gisteren enige vooruitgang ge boekt. De leiders van het Patriot tisch Front, Joshua Nkomo en Robert Mugabe, hebben gisteren een half uur met de minister van buitenlandse zaken van Enge land, Lord Carrington, gespro ken en na afloop verklaard dat er inzake de regeling van het staakt- het-vuren vooruitgang is ge boekt. Afgevaardigden verklaarden dat de mogelijkheid er in zit dat volgen de week een volledige overeen komst getekend kan worden. Lord Carrington vloog na afloop van de bespreking met het Pa triottisch Front naar Dublin voor de Europese topconferentie Vandaag keert hij weer terug naar Londen. Hij zei te hopen dat dan de laatste details van een staakt-het-vuren geregeld kun nen worden. Het plan van Carrington stelt dat gedurende de overgangsperiode de Rhodesische troepen statio nair dienen te blijven in de leger plaatsen waar zij zich bevinden. In die tijd zouden de troepen van het Patriottisch Front zich vanuit hun jungleposities naar vijftien vastgestelde verzamelplaatsen in Rhodesie moeten begeven. De Front-leiders willen dat de Rho desische troepen worden terug geroepen naar hun kazernes, zo dat niet alleen hun eigen man schappen hun strategische posi ties moeten verlaten. Wat voor Mugabe en Nkomo blijk baar de doorslag heeft gegeven is dat Lord Carrington aan hun eis tegemoet is gekomen om het aan tal manschappen van Gemene best-landen die het toezicht op de wapenstilstand moeten gaan uit oefenen. te verhogen van 350 tot ruim 1000. stracte doeken met een geheel ei gen karakter zijn het resultaat. Verder zijn er geweven kleden, waarin het landschap centraal staat en een serie applicaties geinspireerd op muurschilderin gen in Barcelona. Een diaserie geeft een indruk van Lydia Luy- tens werk in de afgelopen tien jaar. Pol Jong toont tijdens dit open huis ook zijn serie 'Ongerichte weer- man A. B. (25), matroos W. D, (32) en matroos J. C. (27). De eerste twee zijn gisteren voorgeleid bij de officier van justitie in Rotter dam. C. zal maandag worden voorgeleid. Officieel wordt het drietal verdacht van "enig misdrijf tegen het le ven". Dit komt ongeveer neer op doodslag. Over de verklaringen van de drie wil de politie nog niets kwijt. Wel worden meer ar restaties verwacht. ADVERTENTIE damse politie heeft gisteravond iets meer bekendgemaakt over de arrestatie van drie beman ningsleden van het Nederlandse koelschip 'Emmely Het schip kwam dinsdag in het nieuws toen bekend werd dat er op 24 oktober een verstekeling overboord is ge zet in Nigeria. Sportcomplex Duyfrak zaterdag a.s. aanvang 14.30 uur Henny Blikman behangers Valkenburg Specialist in wandbekleding UNITECTA - SIERPLEISTERS - MUURVERVEN Showroom/verkoop: Kruisweg 11. 01718-73035

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15