Vart der Wereld is veldrit favoriet in Nieuwkoopse 'Beschamende' zege nationaai ijshoekeyteam op Denemarken O? EBBC presteert onmogelijke Wilskracht houdt Jan Peters nog op de been bij Feyenoord S/MONS. swtr/oos 7SPOG- STOP STOP M£t/A/£l&QP- KOl6W£l £A/ Toé winterspelen voor Decloe? BREEDEVELD i Oude Vest 215. Leiden. tel 144755. Koopavonden ^^pen /RIJDAG 30 NOVEMBER 1979 ASSEN (ANP) - Het 22ste ijshockeytreffen tussen Neder land en Denemarken dat gisteren in Assen plaats vond, heeft de verwachte zege (6-3) voor het Nederlandse team opgeleverd, maar imponerend was het optreden van de Westberg-formatie beslist niet. Een misplaatst superioriteitsgevoel bij Nederland speelde daarbij een grote rol, omdat de spelers zich teveel bezon digden aan 'Gallery-play' en de combinaties daardoor te wensen overlieten. James Lister veert omhoog en deponeert de hal in de basket. Twee Fran sen staan erbij en kijken ernaar DEN BOSCH - Wat eigenlijk nie mand meer voor mogelijk had gehouden, geschiedde dan toch nog. Louter door een beter pun- tengemiddelde slaagde de Bo- sche basketbalploeg EBBC er toch in de eindstrijd van het Eu ropese basketbaltoernooi voor landskampioenen te bereiken. De Boschenaren versloegen zelfs het Franse Le Mans met duidelij ke cijfers: 94-65. Maar met deze overwinning alleen zou de landskampioen nog niet tot de eindronden zijn doorge drongen ware het niet dat de Bel gische kampioen Royal Brussel een zeer belangrijke steek liet vallen in Oostenrijk. UBSC We nen deed, ondanks het feit dat de ploeg vrijwel kansloos was voor kwalificatie, haar sportieve plicht en mede door deze zege eindigde EBBC nog onverwacht op de eer ste plaats. De bevrijding van EBBC kwam na 33 minuten van de strijd tegen Le Mans. EBBC was toen, op de stand 79-57 al een zekere winnaar, maar alles hing nog af van het re sultaat dat Brussel in Wenen te gen UBSC zou behalen. Het be richt van de Belgische nederlaag in Wenen zette de Bossche sport hal de Vinkenkamp op zijn kop. EBBC had zich geplaatst voor de eindronde van het toernooi van de landskampioenen met erken de groten als Maccabi, Real Ma drid, Bosna Serajewo en Sinudy- ne Belogna en Partizan Belgrado. En terecht, het meesterschap dat in het Bossche sporthalletje al eer der getoond was tegen o.m. UBSC werd herhaald tegen Le Mans, dat na de vijfde minuut van de wedstrijd een kansloos duel speelde en in de slotfase volledig werd "uitgekleed" door de ontke tende Bosschenaren. EBBC begon met loden schoenen aan het duel, maar de ploeg maakte zich snel los van de idee dat UBSC in eigen hal tegen Fresh Air de sportieve plicht zou verzaken. Dat losmaken van die druk gebeurde eigenlijk heel eenvoudig. Een sterke zone van Le Mans hield de Bossche ploeg aanvankelijk vrij ver van de bas ket, maar dat was geen probleem voor EBBC. Er werd van iets grotere afstand ge schoten. Akerboom was daarin een meester, voor rust plukte hij 21 punten tegen een schotpercen tage van 75. Achtereenvolgens vond hij Cain, Lindsey en Lamo- the tegenover zich. Geen van de drie kon Akerboom weerstaan. De eindstand in groep F: EBBC (Ned) 6 3 3 9 523-450 73) UBSC (Oos) 6 3 3 9 524-546 (-22) Le Mans (Fra) 6 3 3 9 514-538 (-24) Brussel 6 3 3 9 541-568 (-27) in uren. Ik constateer daarbij dat ik tot dezelfde of betere prestaties dan vorig jaar kom. Er zit dus een opgaande lijn in". Van der Wereld koerste tot nu toe twintig keer in het veld en ver overde vijf overwinningen en vy f tweede plaatsen. Afgelopen zon dag eindigde de Nieuwkooper in Son en Breughel met ruim twee minuten achter de kersverse pro fessional Reinier Groenendaal, die al acht keer tot winst kwam. Een nederlaag, die hem wel aan het denken zette. "Ik ben daar wel van geschrokken. Maar Groenendaal rijdt momenteel zeer sterk. Het is nog vroeg in het seizoen en derhalve de vraag of hij die vorm kan vasthouden". "Zelf heb ik goede hoop op dit sei zoen", vertelt Van der Wereld. "Ik heb dit jaar serieus geleefd en hoop zeer zeker kampioen van Nederland te worden. Verder wil ik me by de WK in Zwitserland in de kijker rijden". De Nieuwkoper is een van de tach tig vertrekkers en behoort tot de favorieten. Dat laatste geldt niet voor de Leidse coureurs Jos Kuyvenhoven en Reinier Hoog kamer en de Alphenaar Peter Zij- erveld. Maar zij moeten tot een goede rol in staat worden geacht, 's Middags om drie uur valt het startschot voor de amateurs en professionals. Daarvóór komen de liefhebbers, nieuwelingen en junioren aan bod. WIM VAN WANROOY ADVERTENTIE AANBIEDING op al onze veld- en zaalsport schoenen, -kleding, ballen, rackets enz. 20% korting; ook op de bekende merken zoals Adidas. 20% KORTING Mogelijk dat de snelle voorsprong van 3-0 na zeven minuten door treffers van Larry van Wieren, Brian de Bruyn en Jos Bles deze gedachte voedsel heeft gegeven, feit is dat Nederland na het flit sende begin erg terugviel. De Denen die met een grote neder laag leken te worden geconfron teerd, herstelden zich echter schitterend en toonden zich - als land uit de C-groep - bijna ge lijkwaardig aan de nieuwbakken A-groep-natie Nederland kon alleen in het eerste kwartier indruk maken. Vooral de befaamde Heeren veen-lijn van Wieren-De Heer- Janssen deed met sterk spel de verwach ting opbloeien dat een grote overwinning in het verschiet lag Door een geweldig hoog tempo was Denemarken gedwongen zich uitsluitend tot verdedigen te bepalen, maar bleek desondanks niet in staat de Nederlandse aan- valmachine goed af te stoppen. Van Wieren opende na aangeven van De Heer en Janssen de score na amper één minuut spelen, Brian de Bruyn passeerde de uit blinkende Deense doelman Erik Stiller na vier minuten na aange ven van Klooster voor de tweede keer en drie minuten later rondde Bles het voorbereidende werk van De Graauw met een derde doelpunt af. Publiek Het publiek - slechts 1500 toe schouwers waren komen opda gen - ging er eens goed voor zit ten. Maar op dat moment juist stokte de machine. De spelers gingen zich te buiten aan soli en het schieten werd onzuiverder. Denemarken kreeg daardoor de gelegenheid de openingsklap te boven te komen. Vooral Kenneth Henriksen en Preben Sörensen gaven daarbij blijk snel te willen leren. Hun checken verraste de Nederlandse ploeg, die steeds slordiger ging spelen. Herstel De tweede periode zette het herstel van Denemarken door - er werd afgesloten met een achterstand van 1-2 - en in de derde periode oefenden de Denen een grote druk uit. Nederland, dat toen pas begreep dat individueel spel niets uithaalde, slaagde er on danks georganiseerder spel niet in de macht geheel terug te win nen. Wel was de ploeg sterk ge noeg om met een (beschamende) overwinning van 6-3 de wedstrijd af te sluiten. Het scoreverloop was als volgt: 1.06 Van Wieren 1-0. 4.00 Brian de Bruyn 2-0, 7 05 Bles 3-0, 23.57 Pluymers 4-0. 27.40 Peter Luc- kassen 4-1, 38.52 Berteling 5-1, 42.36 De Heer 6-1. 43.07 Preben Sörensen 6-2, 47.30 Steen Thom- sen 6-3. Nederland kreeg in totaal 18 straf- minuten, Denemarken tien min der. John Bles scoort met een schuwer het derde Nederlandse doelpuntDe Deense sluitpost Stiller kijkt de puck na Rechts is Corcky de Graauw aandachtig toeschouwer ASSEN (ANP) - Gast bij de ijs- hockeywedstrijd tussen Ne derland en Denemarken was Dick Decloe. De Nederlandse international, die enkele weken geleden een rugwer vel brak in de Westduitse ijshockeycompetitie, maak te een opmerkelijk fitte in druk. Nog steeds gehuld in een gipsen corset, oefent hij nu dagelijks met gewichten om zijn conditie enigszins op peil te houden. Een van de Nederlandse top scorers van Galati heeft nog steeds een stille hoop dat hij toch nog aanwezig kan zijn bij de Olympische Winter spelen in Lake Placid. "En dan als speler, niet als toe schouwer", zei hij monter, "het gaat erg goed. De artsen staan ook verbaasd. Dus wie weetAl begrijp ik zeer goed dat de tijd erg kort is". Hij genoot zichtbaar weer bij zijn ploeggenoten te zijn, met wie hij in het Roemeense Galati zulke prachtige suc cessen heeft geboekt. RENTREE GEELS ROTTERDAM (GPD) - Na een af wezigheid van bijna twee maan den maakt Ruud Geels zondag zijn rentree voor Sparta tydens de Rotterdamse derby tegen Ex celsior. Hoewel trainer Petescu nog niet exact weet of hy de ka lende spits in het basisteam zal zetten, dan wel gedurende de tweede helft laat opdraven op Woudenstein, wordt de ontwik keling rond Geels op Spangen beschouwd als het eerste licht puntje sinds vele weken. ROTTERDAM (GPD) - De wilskracht van beton houdt Jan Peters mentaal nog wel even overeind. Het spook beeld van fatale missers ach tervolgt de spits van Feye noord, maar ogenschijnlijk verwerkt hij die tegenslagen manhaftig. De realiteit ver bergt de ranke aanvaller ach ter een masker van zelfspot. „Ik moet die teleurstelling wel van me af zetten, anders ga ik hieraan kapot", lacht hij na het afgrijselijke optreden tegen Eintracht Frankfurt enkele uren later de droeve ontgoocheling weg. Maar hij geeft het wel toe: „Op het moment zelf zou ik liever heel diep de grond in gaan na zo'n misser. Dat zijn de rotste ogenblikken van een voet baller". Jan Peters zal het nooit ontken nen. De technische kwalitei ten bezit hij niet, om die on macht in de afwerking te compenseren met een dege lijk aandeel in het collectief. O Vechtlust en een verbeten ij- ver. daar teert hij nog alleen i dit rampzalig begonnen Vorig jaar koppelde de gevierde aankoop die dwangarbeid aan een oppor tunistisch inzicht. Sindsdien is de vorm gekelderd en de trefkracht was navenant. Slechts in het topduel met Ajax haalde Jan Peters weer even het oude niveau. „Daarna is het weer weggezakt. Daar knok ik tegen in iedere wedstrijd, ik blijf gewoon gaan. Het moet toch eens weer lukken en daar klamp ik me aan vast. Zit die kopbal erin tegen Eintracht, dan ben ik het mannetje. Pure pech noem ik dat, tegen de onder kant van de lat. Tegen Ajax ging zo'n bal wel tegen de touwen. Nu scheelt het een paar centimeters en dan heb je gefaald". De vraag is alleen of Vaclav Je- zek de zwakke verrichtingen van zijn aanvalsspits nog veel langer tolereert. De Tsjechi sche oefenmeester heeft zijn aanvankelijk onbegrensde vertrouwen in Jan Peters al vaak genoeg laten blijken, maar na het echec van Frank furt kunnen de maatregelen niet meer uitblijven. In Frankfurt heeft Jezek vooral kunnen zien, dat de speelwij ze met drie specifieke aan vallers in een uitwedstrijd te gen een Europese topploeg dodelijk kan zijn. Eintracht speelde het totaalvoetbal zo als het Nederlands elftal dat vaak heeft gedicteerd. Met hangende spitsen, opkomen de middenvelders en voort durend wisselende posities achterin. Jan Peters: „Die Duitsers waren niet te stuiten, ze kwamen langs alle kanten. Dat flitsende hadden wij te gen Malmö. In zo'n wedstrijd kan iedere speler net iets meer. Kom je dan snel op een voorsprong, dan loop je die tegenstander onder de voet. Woensdag waren wij het slachtoffer. In de Kuip kun nen we misschien terugslaan, want door die tegengoal van Stafleu zijn we niet helemaal kansloos". Die gewaagde uitspraak heeft Peters serieus bedoeld. „Het moet alleen juist in die wed strijd allemaal mee zitten", bedenkt hij. NIEUWKOOP - Het wielercomité Nieuwkoop is er op nieuw in geslaagd een sterk bezet rennersveld te contrac teren voor de zondag te verrijden vierde internationale veldrit in dat dorp. Alle Nederlandse toppers geven acte de présence. Op professional Hennie Stamsnijder na dan, want diens vraagprijs ligt te hoog voor de organisatoren. Supporters gearresteerd FRANKFORT (ANP) - Acht Neder landse en twee Westduitse voet balsupporters zijn door de poli tie van Frankfort in hechtenis genomen na ongeregeldheden rond de UEFA-cupwedstrijd Eintracht-Feyenoord. Een woordvoerder van de politie van de Westduitse stad ver klaarde gisteren dat tijdens vechtpartijen voor en na de wedstrijd in het Waldstation vijf Nederlanders en twee West duitsers met verwondingen in een ziekenhuis zijn opgenomen. Drie personen hebben voorts ter ontnuchtering de nacht in een politiecel doorgebracht. Kees van der Wereld hoopt dit jaar kampioen van Nederland te worden bij het veldrijden Harry van der Wereld, lid van het comité, hoopt dat de drager van twee Oranje-tricots (Stamsnijder veroverde bij de amateurs zowel de titel op de weg als bij de veld rijders) op het laatste moment nog zal besluiten om water bij de wijn te doen. "Want hy vroeg 500 gulden en dat vinden we teveel. Ook al is hij tweemaal kampioen. Wij z(jn bereid om hem de helft als startgeld uit te betalen en willen daar eventueel nog iets bij doen. Onze reiskostenvergoe ding ligt zeker niet slecht. De jongens komen altijd graag", zegt hij. "Kijk", vervolgt hij, "het geld komt die jongen natuurlijk wel toe. Maar wij moeten ook met een budget werken. We heffen geen entree, dus daar kunnen we geen geld vandaan halen. De plaatse lijke middenstand doet erg veel" Stamsnijder, die begin dit jaar in het Italiaanse Saccolongo een knappe tweede plaats haalde tij dens de wereldkampioenschap pen en inmiddels naar de rijen der professionals is overgestapt, vormt zondag niet de enige trek pleister. Ter compensatie van de eventuele absentie van de Twent zijn de Duitser Paus, de Fransen Bertout en Bouchet en vier Polen (Jaroszewski, Crelecki. Kowal- kowski en Makowski) van de par tij. Vooral van de Polen, van wie Crelecki in Saccolongo nog zesde werd, verwacht men veel in Nieuwkoop. "Aantrekkelijk voor het publiek. Tijdens de laatste WK zaten er vier by de eerste tien", aldus Kees van der Wereld, de plaatselijke favoriet. De fietsende zoon van de Nieuw koopse bloemist, regerend prof kampioen, beschouwt de wed strijd van zondag als een belang rijke testcase. Hij heeft z'n sei zoen anders opgebouwd dan voorheen. "Vorig jaar heb ik tot Nieuwkoop goed gereden. Daar na ging het slecht. Ik heb te lang met een peesontsteking doorge lopen. Ik heb toen ook teveel ge traind en raakte in december geestelijk vermoeid. Lichamelijk kun je veel hebben, maar in de maand januari, met de NK en de WK. moet je er wel zijn. Daar werk ik nu helemaal naar toe". Van der Wereld (23) besloot om in overleg met bondscoach Bert Zoontjes in da zomermaanden door te fietsen maar ook om daarna minder te gaan trainen. "Ik wil niet opnieuw overtraind raken daarom train ok nu minder

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13