Senaat wil wel Zuidafrikanen bij Paralympics KAMER KOMT HUISEIGENAREN TEGEMOET Albeda houdt vast aan kortingswet ■69.- massa Botsing met de Tweede Kamer 'CD A-uitgangspunten moeten herschreven Uit in de Randstad 56 GULDEN VOORDEEL Gewapende overval op belastingkantoor DONDERDAG 29 NOVEMBER 1979 DEN HAAG (GPD) - De belastingvrije voet in de vermogensbelasting gaat alsnog op 1 januari omhoog. Dit is gis teravond gebleken bij de behandeling van de belastingplannen van het kabi net voor 1980. Een meerderheid uit de Tweede Kamer steunt dit voorstel. De meerderheid, bestaande uit CDA, WD en SGP, vindt een verhoging van de belastingvrije voet op zo kort moge lijke termijn nodig. Daarmee willen deze fracties die huiseigenaren helpen, die door de waardestijging van hun ei gendom, sinds kort vermogensbelas ting moeten betalen. Het kabinet wil deze wijziging pas op 1 januari 1981 la ten ingaan. Vooral de SGP'er Van Dis verzet zich fel tegen dit lange uitstel. Op zijn initiatief belegde de vaste kamercommissie voor financiën een speciale vergade ring tijdens een pauze in het debat. Staatssecretaris Nooteboom weigerde tijdens dit weinig gebruikelijke bij zondere beraad ook de Kamer de toe zegging te doen met een wijzigings voorstel te zullen komen. Van Dis kon digde daarop aan zelf een dergelijk voorstel in te zullen dienen. Gezien de opstelling van CDA en WD zal dit amendement vermoedelijk op hun steun kunnen rekenen. Naast de vermogensbelasting speelde ook de komende verlaging van de loon- en inkomstenbelasting een belangrijke rol in het debat over het dekkingsplan. Minister Andriessen (financiën) zei hierover dat alle inkomens tot onge veer tweemaal modaal (65.000 gulden) minder belasting behoeven te betalen. In totaal kost de belastingverlaging het Rijk zo'n 230 miljoen gulden. Het kabinet moet het wetsvoorstel nog bij de Tweede Kamer indienen. Voor gesteld zal dan worden om de belastin gen op het niveau van het minimum loon te verlagen met 15 gulden in 1980. Dit bedrag stijgt tot 70 gulden voor modaal (32.500 gulden) en daalt dan weer tot 0 voor inkomens vanaf 65.000 gulden. Hiermee wil het kabinet de koopkracht in het komende jaar hand haven. Andriessen weigerde overigens aan te geven op welke wijze het kabinet de belastingverlaging denkt te financie ren. Wel herhaalde hij de verklaring van premier Van Agt dat er geen extra ombuigingen zullen plaatsvinden in de sociale uitkeringen. De dagbladen zullen per 1 januari zo'n 7 procent duurder worden. Dit is een ge volg van de opstelling van de beide re geringspartijen die weigeren een amendement van de socialist Woltgens te steunen. Dez.e wijst de voorgestelde btw-verhoging van de hand. Woltgens vindt dagbladen zo belangrijk voor de democratie, dat ze zo goedkoop moge lijk verkrijgbaar dienen te zijn. CDA en VVD zijn meer onder de indruk van de extra belastingopbrengst 35 miljoen gulden. Shag en sigaretten zullen beide met 40 cent per pakje duurder worden. Een amendement van de WD-er Portheine om shag maar 35 cent in prijs te laten stijgen, zal het waarschijnlijk niet ha len. Wel vindt een kamermeerderheid van CDA en VVD dat .n het vervolg de procentuele prijsstijging van shag en sigaretten gelijk dient te zijn. Dit jaar heeft het kabinet gekozen voor een stijging van 40 cent per pakje, zodat shag relatief wat duurder wordt. Staatssecretaris Nooteboom kondigde voorts nog aan dat in het vervolg geld boetes niet langer aftrekbaar zullen worden voor de belastingen. „Wij overleggen met het ministerie van jus titie over de aftrekbaarheid van geld boetes". zei hij op vragen van de socia list Kombrink. Belasting op onroerend goed zeer fors omhoog DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer en de Eerste Ka mer zijn gisteren met elkaar in botsing gekomen over het punt van de Zuidafrikaanse deelneming aan de Olympi sche Spelen voor gehandicapten. Een meerderheid in de Senaat van VVD en CDA wil dat de regering een in de Tweede Kamer aangenomen afwijzende motie naast zich neerlegt. ROTTERDAM - Met de feestdagen voor dé deur neemt de bereden brigade van de Rotterdamse pof tie haar maatregelen. Met trompetten, vlaggen, trommels en pistoolschoten worden paarden en ruiters getraind in hel werken onder rumoerige omstandigheden. Een motie van die strekking werd gisteren tijdens de algemene be schouwingen in de Eerste Kamer ingediend door de WD. Frac tieleidster Haya van Someren- Kolendamp: dode en drie bedwelmden NUTH (ANP) - In een woning aan de Mariastraat in Nuth zijn vier in een afgesloten ruimte verblij vende bewoners als gevolg van kolendampvergiftiging be dwelmd geraakt. Één van hen, de 48-jarige W. Coffa is om het leven gekomen. Zijn echtgenote (56), zijn zoon en een getrouwde doch ter die op bezoek was zijn in be wusteloze toestand opgenomen in een ziekenhuis in Heerlen. Dit heeft de rijkspolitie van Nuth meegedeeld. Volgens de politie is mevrouw Coffa er zeer ernstig aan toe. Dit in tegenstelling tot haar zoon en haar dochter. Het voorval werd ontdekt door de schoonzzoon, die het verdacht voorkwam dat zijn vrouw zo lang uit bleef van het dagelijks bezoek aan haar ouders. Toen hij pools hoogte ging nemen ontdekte hij het viertal rond een brandende kolenkachel in de voorkamer. UTRECHT (ANP) - Drie gewapen de mannen hebben gistermiddag een overval gepleegd op het rijksbelastingkantoor aan de Walsteeg in Utrecht. Bij de over val werd niet geschoten. De met pistolen of revolvers gewa pende mannen kwamen het be lastingkantoor tegen half vier binnen. Ze zetten vier loketbe zoekers tegen de muur en één van hen klom op de balie en vernielde de ruit tussen de publieksruimte en de loketten, waarna hij een greep deed in de kas van het eni ge geldloket. Volgens de politie bedraagt de buit enkele duizen den guldens. Downer noemde het standpunt van de Tweede Kamer, die vindt dat de regering niet mag mee werken aan de komst van de Zuidafrikaanse gehandicapten- ploeg naar ons land, volstrekt onjuist. Ook de regering vindt dat, maar heeft onder druk van de iSveede Kamer haar medewerking vorige maand toch ingetrokken. Pre mier Van Agt zei gisteren „er van meet af aan geen geheim van ge maakt te hebben dat de regering het Tweede-Kamerbeslui t on juist vindt". „Wij betreuren het ontbreken van onvoldoende steun in de Tweede Kamer voor ons standpunt". Van Agt zei echter dat de regering de uitspraak van de Tweede Ka mer toch zal uitvoeren, gezien de overweldigende meerderheid waarmee die werd gedaan. „Wij vinden het wijs om deze uit spraak te aanvaarden als een poli tiek en maatschappelijk feit, al zijn we het er niet mee eens". Heroverweging Voor de Eerste-Kamerfracties van VVD en CDA was dat echter niet aanvaardbaar. CDA-fractieleider Van Hulst vroeg de regering „namens een unanieme fractie" haar standpunt in heroverweging te nemen en toch mee te werken aan de komst van de Zuidafri kaanse sportploeg. Dit is opmer kelijk aangezien de CDA-Twee- de-Kamerfractie die komst juist De vier ambtenaren achter de lo ketten en de twintig man en vrouw kantoorpersoneel hadden intussen het zekere voor het on zekere genomen en het gebouw via de dienstuitgang aan de ach terkant verlaten. De overvallers zijn verdwenen in een lichtblauwe (metallic) Peu geot 504 met een Belgische nummerbord, waarin een vierde man op hen zat te wachten. De auto reed met zo'n grote snelheid de smalle Walsteeg uit en het Willemsplantsoen in. dat enkele voorbijgangers haastig opzij moesten springen. in grote meerderheid heeft ver oordeeld. Mevr, Van Someren zei dat de rege ring de zaak opnieuw moet be zien, nu duidelijk is geworden dat de Zuidafrikaanse ploeg toch komt. „Je kan die mensen dan niet buiten het stadion houden", zei zij. De WD-fractieleidster vroeg zich af of de regering - zoals uit een eerdere brief blijkt - alle steun aan de Olympische Spelen voor gehandicapten stopt bij de komst van de Zuidafrikanen. Dat kan volgens haar nooit de bedoe ling zijn. Zij vroeg de regering dan ook een nieuwe brief aan de Tweede Kamer te sturen. Van Agt deed die toezegging niet. Hij zei dat het voor de regering wel erg moeilijk is om zich tegen de VVD-motie te verzetten, om dat daarin juist dat staat wat de regering ook vindt. Maar aan vaarding zal de regering ook in problemen brengen. De minister- 'president schortte daarom zijn oordeel op tot na de stemming, die op 11 december wordt ge houden. Het is namelijk nog maar de vraag of de motie ook zal worden aan vaard. Het CDA overweegt na melijk de motie te verwerpen, hoezeer ze het ook met de inhoud ervan eens is. CDA-fractieleider Van Hulst zei gisteren de rege ring niet in extra problemen te willen brengen. Wanneer de rege ring de motie zou aanvaarden, wordt zij in de Tweede Kamer onmiddellijk geïnterpelleerd. De Tweede Kamer zou de regering dan opnieuw voor het blok kun nen zetten. Dat zou een onhoud bare situatie opleveren. Aan de andere kant kan de regering de motie niet afwijzen, omdat Van Agt heeft gezegd het met de in houd ervan volledig eens te zijn. DEN HAAG (GPD) - Minis ter Albeda (sociale zaken) ziet geen reden verande ring te brengen in het wetsvoorstel tot korting op de sociale uitkeringen, dat per 1 januari moet in gaan. Het CDA had voor gesteld „oude" uitkerings trekkers wat meer tege moet te komen, maar Al beda vindt dat het CDA- voorstel allerlei techni sche bezwaren heeft en bovendien te veel geld kost. Het kabinet heeft voorgesteld de oude uitkeringstrekkers per 1 ja nuari een toeslag te geven om de overgang naar de lagere sociale uitkering wat te verzachten. Deze toeslag wordt echter geleidelijk verminderd. In het gisteren ver schenen antwoord van Albeda op de talloze vragen die vanuit de Tweede Kamer over de kor- tingswet zijn gesteld, blijkt dat het CDA-voorstel tussen de 50 en 175 miljoen minder oplevert dan de kabinetsplannen. Het kamerdebat over de kortings- wet wordt een week uitgesteld. De memorie van antwoord arri veerde gisteren weliswaar bij de Arrestaties in 'moordzaak' verstekeling ROTTERDAM (ANP) - De re cherche in Rotterdam heeft gisteren enkele arrestaties verricht naar aanleiding van het overboord zetten van een verstekeling op het Neder landse koelschip 'Emmely'. Om hoeveel aanhoudingen het gaat, wil de politie niet kwijt. Wie er is aangehouden en waarom zegt de politie ook nog niet. De zaak van de 'Emmely' kwam dinsdag in het nieuws met verklaringen van beman ningsleden dat op 24 oktober een verstekeling uit Ghana "over de muur" zou zijn gezet in opdracht van de gezag voerder van het schip. Dit volgens hun verklaring ge beurd in Nigeria. De verstekeling is verdronken, zegt de bemanning. Voor zover bekend is de gezag voerder van het schip nog steeds aan boord. De 'Em mely' ligt volgens de laatste gegevens voor de kust van West-Afrika. H Albeda - technische bezwaren - Tweede Kamer maar de Kamer vond dit te laat om zich goed op het debat, dat was vastgesteld op 4 en 5 december, voor te berei den. Het debat zal nu in de week van 11 december gehouden wor den. Dit hoeft niet te betekenen dat de ingangsdatum van 1 janua ri niet gehaald wordt, maar dan moet wel de Eerste Kamer bereid zijn de wet nog in de week voor Kerstmis of anders vlak voor nieuwjaar te behandelen. Minister Albeda houdt ook vast aan de vermindering van belastingaf trek voor niet-actieven. Volgens DEN HAAG (ANP) - Het dage lijks bestuur van de AR-partij stelt zich op het standpunt dat de tekst van het ontwerp-program van CDA-uitgangspunten, opge steld door een studiecommissie onder leiding van de Limburgse gouverneur kremees, moet wor den herschreven. Zowel in artikelen als in de toe lichting van het ontwerp zijn "aanpassingen en verbeterin gen" nodig, aldus het dagelijks bestuur. Ook zegt het bestuur van oordeel te zijn, dat de meest we zenlijke elementen uit het ont werp beter tot hun recht moeten komen en dat het de voorkeur verdient de tekst indringender te formuleren. Het dagelijks bestuur zegt één en ander in een ontwerpresolutie, die zaterdag wordt behandeld op de najaarspartijraad van de AR in Ede. In een tweede ontwerpre solutie neemt het dagelijks partij bestuur afstand van het eind ok tober gepubliceerde rapport van het wetsontwerp mogen niet-ac tieven niet langer de verwer vingskosten die actieven hebben, van de belasting aftrekken. In plaats van deze 4-procentsrege- ling mogen niet-actieven voor taan slechts 150 gulden aftrek ken, met als argument dat ze in feite geen beroepskosten ma ken. Het is niet mogelijk, zo vindt het kabinet, ook voor 1981 een koop krachtgarantie te geven, zoals PvdA, CDA en D'66 in hun schrif telijke inbreng hadden gevraagd. De koopkracht blijft echter ge koppeld aan die van de actieven, terwijl bovendien na een over gangsperiode van èèn a twee jaar de volledige parallelle inko mensontwikkeling tussen actie ven en niet-actieven wordt her steld, aldus Albeda. Het wets voorstel houdt wel in dat bij voorbeeld bij de wao de verhou ding tussen nettoloon en netto uitkering wordt teruggebracht van 90 procent naar 85 procent en bij de wwv van 81,5 procent naar 80 procent. Een verdere terug dringing van het uitkeringsper- cen tage van de wao ligt echter niet in de bedoeling, aldus minis ter Albeda. Uit het antwoord van Albeda blijkt dat er in ons land 406.000 mensen zijn die moeten rondkomen van het wettelijk minimumloon. On der hen zijn 206.000 jongeren, die vallen onder het minimum jeugdloon. de commissie-Steenkamp over de politieke koers van kabinet en CDA-fraktie. In de ontwerpre solutie wordt gesteld, dat dit rap port aan actualiteitswaarde heeft ingeboet en dat de plannen van het kabinet en de opstelling van de CDA-fraktie met name "on voldoende weerslag" hebben kunnen vinden in het rapport van de commissie-Steenkamp. Het dagelijks bestuur zegt dat het abortus-vraagstuk en het wel zijnsbeleid bij het onderzoek be trokken hadden moeten worden. Het bestuur wil een aantal on derwerpen uit het rapport voor een andere studie doorverwijzen naar de wetenschappelijke insti tuten van het CDA, waarbij voor al wordt gedacht aan nader on derzoek op de terreinen van het energiebeleid, het vraagstuk van de herverdeling van de arbeid en een samenhangend inkomens beleid. DEN HAAG (GPD) - Veel bewo ners van een eigen huis zullen het komend jaar aanzienlijk meer on- roerend-goedbelasting moeten betalen. Die verhoging kan in be paalde gevallen oplopen tot en kele honderden guldens. Het ve nijn zit hem niet zozeer in een ta riefsverhoging, maar in het her- taxeren van de woning. Veel aan slagen voor onroerend-goedbe- lasting zijn gebaseerd op de prijs van het huis van jaren gele den. Uit een in 44 grotere gemeenten ge houden onderzoek van de Ver eniging Eigen Huis en Konsu- menten Kontakt blijkt dat de on- roerend-goedbelasting in 1980 in enkele gevallen met honderd procent zal worden verhoogd. In een kwart van alle gemeenten in ons land vindt een hertaxatie van het huis plaats. De Vereniging Eigen Huis zegt dat een aantal gemeenten in het jaar van hertaxatie de tarieven welis waar verlaagt, maar dat dit be paald niet tot gevolg heeft dat de waardestijging hierdoor onge daan wordt gemaakt. Dat hertaxatie van het huis een aanzienlijk hogere aanslag tot gevolg kan hebben, blijkt uit voorbeelden die de Vereniging Eigen Huis geeft. In 1977 betaal de iemand in Hengelo (O) 332 gulden aan onroerend-goedbe- lasting. In 1978 werd het tarief met 5 procent verhoogd en moest 348 gulden worden betaald. Vorig jaar vond hertaxatie plaats, waardoor de aanslag werd vast gesteld op 541 gulden. In Den Bosch, waar de tarieven vorig jaar met 21 procent werden ver laagd, zorgde de hertaxatie er toch voor dat de onroerend- goedbelasting voor bepaalde mensen omhoog ging van 405 gulden naar 579 gulden. Debat in Kamer uitgesteld AMSTERDAM Concertgebouw - grote zaal: vrij 30 en za 1 dec., 20.15 uurAmster dams Philharmonisch orkest, o.l.v. Anton Kersjes/Anie Fisher, piano. Za 1, grote zaal: 15 uur. Matinee op de vrije zaterdag, o.l.v. David Porcclein/Guus Janssen, piano. 20.15 uur, Amsterdams Philharmonisch Orkest, o.l.v. Anton Kersjes/Annie Fisher, pia no. Zo 2, Nederlandse Omroep Stichting, spiegelzaal, "Fur Eli- se", 11 uur. Zo 2, grote zaal: 14.15 uur. Rotterdams Philharmo nisch Orkest, o.l.v. David Zinman. 20.15 uur, fiffaurlzio Polinni, piano. Ma 3, kleine zaal: 20.15 uur. Marien van Staalen, violoncel, Frëdéric Meiders, piano. Stadsschouwburg - do 29, vrij 30 en za 1 dec., foyer derde balkon, 18 uur, Publiekstheater "Antigone" van Anouilh. Vrij 30 nov. en zo 2 dec., De Nederlandse Operastichting, (vrij 20 uur en zo 14 uur). Carré - ma 3, 20.15 uur. Berjozka. Tom za 29 dec., Paul van Vliet (beh. zo., ma. en woe 5 dec.) "Vandaag of Morgen", 20.15 uur Theater de Balie - t m za 8, (beh. zo) 20.30 uur. Toneelwerkgroep "Fact", "Woede om gisteren", van John Osborne. Centrum Bellevue - t m za 1, kleine zaal: 20.30 uur, Wim Hogen- kamp: "Heel gewoon Tingel Tangel - t m za 5 jan, (beh. za, ma. di, woe 5 en do 6). 20.30 uur. Marijke en Sito Hoving, "Viva Europa Westerkerk zo 2, 19.30 uur, een tweetal Bachcantates DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - do 29. en za 1 dec., Haagse Komedie, "Volponc of de Vos", 20.15 uur. Vrij 30 nov, 20.15 uur, Haagse Komedie: 'De Kleine Eyolf'. Zo 2 dec.. Haagse Komedie: 'Het Wederzijds huwelijks bedrog". 20.15 uur Ma 3, Zuidelijk Toneel Globe: "Bloed van de hongerlijders", 20 15 uur Diligentia - vrij 30 nov, en za 1 dec., "De Club", met o.a. Jenny Arean. Adèle Bloemendaal, 20.15 uur, zo 2, Kindertheater Van Alles Wat: "Landenpotpourri", 14 uur HOT-theater'- vrij 30 nov za i dac Hai voor mijn dochter". 20.30 uur. Zo 2,14 uur. Kindertheater Pssttt: "Comedia del Smarte". Theater aan de Haven - do 29 en vru 30. Theatraetion "Do Kleine Prins", 20.30 uur. za 1 dec., Toneelgroep Sater "Het Nest", 20.15 Theater de Tobbe (Voorburg) do 29. 20.30 uur, "Mcdianeuroze" door het Vrouwencabaret, vrij 30,20.30 uur, Herman Finkers. Za 1 dec, "Per ongelukken avond", met MoniekToebosch. 20 30 uur Zo 2, Kindervoorstelling: "Van de koning die een kip werd", 14.30uur. Dl4,20.30uur, film: "II provod orchestra", van Kellini LEIDEN Schouwburg Do29.OFFSMBOETIPPQ DPEF(b a>. Neerland* Hoop voor het laatst samen, 20.15 uur. Vrij 30 nov. en za 1 dec., 20 15 uur. "Glazen Speelgoed LA K-theater - vrij 30, PentaTheatei iVnta danst. 20 30 uur Zal dee.. Toneelgroep Theater "Mensch M.m i21» 30 um Zo 2 kin dervoorstelling: Poppentheater Jozef van de Berg Appeloog", 15 uui Micro-theater Imperium "Huize Bella Mira' 20 30 uur Stadsgehoorzaal 'Gmideagnu 201 Godskerk, concert van Exultatc Deo. 20 uui Luthei s<* Kerk Was senaar - concert van het Wassenaars Kamerkoor. 20 uui ADVERTENTIE Voor alle goede, gulle Sinterklazen. Nu een computerspel voor iedere beurs! Want voor dit machtig interessante, uitdagende Merlin Computerspel voor jong en oud, met maar liefst 6 variaties en bekend van T.V., betaalt u geen 125.- (adviesprijs). Dat is natuurlijk bij 90 SPECIAALZAKEN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7