Universiteit laat vliegtuig verlies van warmte opsporen Kritiek CDA op raadsfractie Wegwijs in Leiden Engelsen kieken gebouwen vanuit de lucht Bezwaren PvdA tegen verkeers maatregelen Rijnland wil mensen bij waterschapbetrekken "Dif hart niet meer 11 PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 29 NOVEMBER 197 Algerijnse films In het kader van de cyclus Ara bische films in het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscen trum, Breestraat 66, worden vanavond twee Algerijnse films gedraaid. De eerste is "Noma" van de regisseur A. Tolbi uit 1972. Het gaat over een jonge boerendochter die - aangezet door de onderdruk king op het platteland - uit groeit tot aanhangster van de strijd voor onafhankelijk heid. De tweede film is Méktoub van regisseur A. Ghalem uit 1970. Het laat de teleurstelling zien van een Algerijn die zijn land verlaat in de hoop in Pa rijs werk te vinden. De verto ning van "Noua" begint om acht uur en "Mektoub" om kwart over tien. Toegangs prijs f 4,-. Love Leiden Voor het "Love Leiden Festival" dat op zaterdag 9 februari in de Stadsgehoorzaal zal wor den gehouden, is nog plaats voor enkele folkartiesten of -groepen. Ze kunnen zich aanmelden bij Don Hansen, Haagweg 170, Leiden. Aan popartiesten of-groepen heeft men geen gebrek. Daarvan hebben er zich al voldoende aangemeld. Poolse film Vanavond wordt de cyclus Poolse speelfilms in het Kijk huis aan de Vrouwenkerk- koorstraat 17 besloten met de "The Story of Sin" van, de meester der erotiek, de Poolse regisseur Walerian Borowc- zyk. Het is een melodrama over een vroom meisje dat wordt gedreven door haar ge voelens voor een oudere ge trouwde man. De film is uit 1975. De voorstelling begint om acht uur. Toegangsprijs f 4J0. Koopavondconcert In de Lutherse Kerk aan de Hooglandse Kerkgracht wordt vandaag het derde koopavondconcert gegeven door het Wassenaars Kamer koor onder leiding van Jan van Biezen en organist Rijk Jansen. Het programma, dat in het teken van Advent en Kerst staat, vermeldt werken van Van Noordt, Sweelinck, Steenwick, Messaus en JS. Bach. Verschillende koraal bewerkingen zullen afwisse lend door koor en orgel wor den uitgevoerd. Het concert begint om half negen en de toegang is gratis. Schrijfavond Amnesty International Leiden organiseert vandaag een schrijfavond in de Vredeskerk aan de Van Vollenhovekade 21. Er zullen brieven geschre ven aan en voor de vele men sen die gevangen zijn gezet vanwege hun mening, geloof of ras. Er wordt gezorgd voor informatie, voorbeeldbrieven en kaarten. Er wordt om acht uur begonnen. Big Jeff Morgenavond treedt in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 de rock en rollr-formatie Big Jeff and The Hurricane Rollers op. De groep speelt authentieke rockmuziek uit de jaren vijf tig. De samenstelling van de groep is als volgt: Walter van Zon, sologitaar, Jo van Hammond, basgitaar, Henk de la Cousine,slaggitaar, Will Donna, drums, en Jeff van den Akker, zang en saxofoon. Het concert begint om negen uur en de toegangsprijs be draagt f 5,50. LEIDEN - CDA-raadsleden die onlangs stemden vóór een toekomstige opengraving van de Mare hebben gisteravond tijdens de ledenvergadering felle kritiek gekregen van partijleden. CDA-vice-voor- zitter Beenakker zei geschokt te zijn dat in een tijd waarop de regering zoveel mogelijk probeert te bezuinigen, der gelijke voorstellen worden gesteund. "Alsof er op het ogenblik geen belangrijker zaken zijn", al dus Beenakker. Ook oud- CDA-voorzitter Bonda sprak er zijn teleurstelling over uit dat de fractie op dit punt geen eensgezind standpunt heeft ingenomen. Tijdens de vergadering legden vier CDA-leden die sinds vo rig jaar in de raad zitten ver antwoording af voor hun op treden. Mevrouw Van Dee ontkende dat het CDA een ommezwaai heeft gemaakt bij de beslissing over samenvoe ging van Welzijnsraad en LJA. "We komen nog steeds op voor dezelfde den. maar we hebben moeten baseren op resultaten die in de werkgroep voor bei de ondersteuningsinstituten werden bereikt. En die wezen erop dat dat men steeds ver der uit elkaar dreef'. Walenkamp uitte kritiek op burgemeester Vis vanwege zijn passieve houding bij het drank- en horecabeleid. "De PvdA heeft hem alleen zijn wettelijk voorgeschreven ta ken laten houden. Maar zelfs daar doet hij erg weinig aan. De regeling voor de horeca sleept nu al zeven jaar". Mevrouw Kokxhoorn weeserop dat het PvdA de woningwets ector verwaarloost. "In de pe riode '70-'74 toen het CDA in het college zat werden er 60 procent woningwetwoningen gebouwd, de afgelopen vier jaar met de PvdA was het slechts 16 procent". Ze con stateerde dat de PvdA grote lokaties niet wil bebouwen maar heil zoekt in open gaten in de binnenstad. Volgens haar is dat de oorzaak van ge ringe bouwproduktie en de groeiende lijst van woning zoekenden. LEIDEN - De gebouwen van de Leidse universi teit zijn gisteravond vnauit de lucht afgetast om na te gaan hoeveel warmte er via de daken verloren gaat. Een klein vliegtuigje met aan boord deskundigen van het En gelse bedrijf Fairey Sur veys heeft het warmte verlies via infraroodme- tingen vastgelegd. De re sultaten van die metin gen zal over enkele maanden bekend worden gemaakt. Naast de Leidse universiteit wor den dergelijke metingen ook ver richt bij de Groningse universi teit, Fokker op Schiphol en Phi lips in Eindhoven. Ze vormen de eerste werkobjecten van het be drijf. Fairey kan zijn cliënten tot in de kleinste details vertellen hoeveel warmte er in hun inrichting of bedrijf verloren gaat. daartoe maakt dit bedrijf gebruik van kleine vliegtuigjes die op een hoogte van 500 meter over het te onderzoeken object vliegen. Binnen vijftien minuten wordt aan boord van het vliegtuig op magnetische band en op foto alle warmtestraling vastgelegd. De apparatuur aan boord kan zelfs minimieme temperatuursver schillen van 0,2 graden celsius waarnemen en details op een grootte van 1 vierkante meter. Zijn de foto's eenmaal ontwik keld, dan is het nog slechts een kwestie van interpreteren waar precies het grootste warmtever lies plaats vindt. Op deze foto's kan niet alleen worden gezien waar in de dakconstructies warmte verloren gaat, het oog van de camera kijkt zelfs door het gebouw heen en kan zelfs stuk ken garage en schoorstenen van af de vloer tot aan het dak aftas ten. 's Avonds Er kan overigens aleen maar 's avonds gefotografeerd worden, omdat de zonnewarmte op daken een totaal vertekend warmte- beeld geeft. Er wordt gevlogen met kleine Amerikaanse Beach Queens. Aan boord bevinden zich een piloot, een navigator en de man die de apparatuur be dient. In Engeland heeft Fairy al ruim tweehonderd van dergelijke projecten uitgevoerd; om het ter rein wat te verbreden zoekt men nu klanten op het vasteland van Europa. LEIDEN - De PvdA-fractieledei Bordewijk en Koning uitten gij termiddag tijdens de vergaderin van de gemeentelijke verkeerj commissie nogal wat bezware tegen de verkeersmaatregele die door het college van B en zijn voorgesteld met betrekkin tot de marktenroute en met he oog op de komende werkzaam heden aan de Nieuwe Rijn, tus sen de Hoogstraat en de Karne melksbrug. De voorgestelde maatregelen b( heizen in grote lijnen een moge lijke doorstroming van het auto en (bedienende) vrachtwager verkeer via de Koornbrugstee (naast het Stadhuis), de Vismark en de Aalmarkt, over de Kipper brug, Stille Rijn en Stille Mare. Konig en Bordewijk hebben hie nogal wat bezwaren tegen omcU met een dergelijke route twe keer enorm drukke voetganger: gebieden worden gekruist, n« melijk de Aalmarkt bij de vest ging van Vroom en Dreesman en de Haarlemmerstraat. Zij vr< zen dat het voetgangersverkec en ook het fietsverkeer door de2 maatregelen enorm in de ve drukking komen. Gemeenteraadslid Bordewi; pleitte daarom voor afsluitir van de Aalmarkt voor het ai toverkeer tussen de Mandem: kerssteeg en de Visbrug. D voorstel werd door andere con missieleden, ondermeer hoofc inspecteur La Rivière van c Leidse politie, van de hand gew* zen. La Rivière: "Een dergelijk afsluiting is ongewenst omd; het zowel de brandweer als d politie belemmert in hun ui rukmogelijkheden, die in dit g« bied van de binnenstad toch i zeer beperkt zijn. Wanneer d gebeurt vrees ik het ergste en aJ de nood aan de man komt krijge brandweer en politie de zwart piet toegespeeld". Wethouder Waal van Ruimtelijk Ordening stelde voor om ee: proefperiode van een paar maar den in te lassen om de maatrege len in de praktijk uit te testen. "I die periode kunnen we ook mc de betrokken winkeliers ever tuele toevoerproblemen bespr< ken", aldus de wethouder. De commissie ging met dit voorst* akkoord al drong raadslid K< ning er bij de wethouder op aa om er voor te ijveren dat er op d Aalmarkt en Vismarkt voldoend ruimte wordt vrijgehouden vo( het fietsverkeer. Engelsen sporen energieverlie zen vanuit de lucht op van de Leidse universiteit. Hier één van de piloten van het vliegtuigje, Da vid F. Williams, met op de achter grond de gebruikte infrarood-fo- to-apparatuur. Snelheids- controles LEIDEN - „De opkomst bij de re cente verkiezingen voor het be stuur van het Hoogheemraad schap Rijnland lag zo ongeloof lijk laag dat we ons afvragen of we op die manier moeten door gaan. We zullen daarover overleg voeren met het provinciaal be- Dat concludeerde gisteren dijk graaf Van Knobelsdorf tijdens de eerste vergadering van het alge- i bestuur vanRijnland in het 2 gebouw in de Breestraat. Daaraan voorafgaand had de heer Bonnike al de suggestie gedaan om het stemmen op machtiging te vergemakkelijken om op die manier een bijdrage te leveren aan een hogere opkomst. De heer Straathof constateerde dat hij als inwoner van Alphen aar den Rijn naar Zoetermeer had moeten rijden om zijn stemmer uit te brengen. "Ik kan me voor stellen dat 52 kilometer per auto reizen om te stemmen voor vele kiesgerechtigden wat veel is". LEIDEN - Vierenvijftig automobi listen werden gisteren bij radar controles betrapt op een te hoge snelheid. Op de Hoge Morsweg werden gistermiddag in ander half uur tijd 143 auto's gecontro leerd en acht overtredingen ge constateerd. De grootst gemeten snelheid was 68 kilometer per uur. Op de Lange- gracht was dat gisteravond 92 kilometer per uur. Daar werden tussen half acht en negen uur 605 auto's gecontroleerd, 46 te hard reden. CDA-lid Vervoorn tegen concentratie buitenlanders LEIDEN - "Hier worden grenzen overschreden. Dit kan niet meer". In deze felle bewoordingen riep het CDA-lid Vervoorn gisteravond de raadsle den van zijn partij op om te voorkomen dat in Leiden-Noord een te grote concentratie van buitenlandse werknemers ontstaat. Tijdens de ledenvergadering van het CDA in Wienerwald deelde Vervoorn mee dat er een scherp protest van de werkgroep wonen van het wijkcollectief in Noord op komst is tegen de vestiging van 26 Marokkanen in vijf wo ningen binnen deze stadswijk. Volgens Vervoorn (die deel uit maakt van het wijkcollectief) wonen in de wijken Noord en Groenoord samen evenveel bui tenlanders als in de rest van de stad. "In het overleg met de ge meente was er aanvankelijk sprake van dat één leegstaande woning in de Prins Hendrikstraat zou worden opgeknapt om er Ma rokkanen in te huisvesten. Dat hebben we aan de buurt kunnen verkopen. Naderhand is er nog een tweede woning bijgekomen waarop we niet hebben gerea geerd. Maar vanavond staat in de krant dat het al om vijf woningen gaat. En allemaal binnen een straal van vijftig meter", aldus Vervoorn. Hij vroeg zich af of de plaatsing van nieuwe groepen buitenlanders de beloning is voor het feit dat de wijk het zo goed gedaan heeft op het punt van de integratie. "Maar vergeet niet, dat er mensen zijn die er dagwerk aan hebben om alles in goede banen te leiden", zo zei Vervoorn die ernstig waar schuwde voor ontsporingen zoals die zich hebben voorgedaan in de Haagse Schildersbuurt en in de Utrechtse wijk achter het spoor. "Noord moet het steeds opknap pen, terwijl de andere wijken er niets aan doen", oordeelde het CDA-lid. In een reactie liet het CDA-raadslid mevrouw Kokxhoorn weten dat de gemeente tot dusver alleen een aantal panden in de stad heeft aangewezen, dat in aanmerking komt om te worden verbouwd voor één- en tweepersoonshuis houdens. Staatssecretaris Brokx heeft de gemeente Leiden daar voor in eerste instantie twee mil joen toegezegd. Later is dat be drag verhoogd tot bijna vier mil joen. Ze vond het onjuist om de Marok kanen af te schilderen als een aparte bevolkingsgroep. "Het gaat in de meeste gevallen om mensen die hier al tien tot veer tien jaar wonen. Die mag je lang zamerhand best gewone Leide- naars noemen". Overigens zei mevrouw Kokxhoorn, dat de be stemming voor de panden op dit ogenblik nog niet vast ligt en er alle gelegenheid moet zijn om te schuiven wanneer het noodzake lijk is. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden Koombrugsteeg 7, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelij k werk Bureau Maatschappelijk werk. Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, mevr. A. van DewaU, Kloksteeg 6, tel. 140917. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven. tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. JanSsen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtsbulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di.. 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur, Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligérscentrale Leiden, Lan- gelijks geopend van 9-17 i Dienstencentrum Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15, 20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur. Tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Noordeinde 2a, klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), tel. 769253. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur, vrij. 14-16 uur. tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Duderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. Huurcommissie Voor geschillen over huren, Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4