Leiden breidt zuivering van rioolwater fors uit "Een regelrecht beroepsverbod" Daklozencentrum: draad wordt weer opgepakt Capaciteit Leiden-Noord vier maal vergroot Het Hollantsche Huys "Adviezen in wind geslagen" Motie van treurnis horeca- beleid9 Kinderdisco 99de onwennigheid is al snel voorbij DONDERDAG 29 NOVEMBER 1979 LEIDEN Dinie Craane (ex-KWJ) bij Endegeest niet aan de bak: LEIDEN- Omdat ze een "omstre den persoon voor een deel van de personeelsleden" zou worden werd Dinie Craane, ze solliciteer de bij psychiatrisch ziekenhuis Endegeest, niet aangenomen. In een brief aan de raad, het college en de commissie Endegeest noemt Dinie die beslissing "een regelrecht beroepsverbod". Nee, zegt directeur Mojet van Ende geest, "ik weet niet eens welke politieke richting zij aanhangt dus die beschuldiging gaat niet op". Dinie Craane was de afgelopen twee jaar werkzaam bij de KWJ- Leiden, een beweging voor wer kende jongeren. Mede door haar werk bij de KWJ kwam ze in aan raking met de Endegeest-actie en werd (en dat is ze nog steeds) ze actief lid van de werkgroep En degeest. Dat de baan bij de KWJ een tijdelijke zaak was wist ze: de beweging stelt elke twee jaar een nieuwe 'districtsvrijgestelde' aan. Voor Dinie geen probleem. Door de ervaring die ze vier jaar lang bij psychiatrisch ziekenhuis Sancta Maria opdeed en door haar werk in de werkgroep was het voor haar een uitgemaakte zaak dat ze na die twee jaar bij Endegeest zou solliciteren. Wel iswaar had ze kritiek op de inrich ting, maar daar zou ze op Ende geest zelf beter mee uit de voeten kunnen dan daarbuiten. "Alleen dan" zo schrijft ze, "kun je op een opbouwende manier wat met die kritiek doen". Bovendien kreeg ze het idee dat er op Endegeest ontwikkelingen spelen waar Di nie zich heel goed bij zou kunnen aansluiten "en me nuttig kan maken in het veranderingspro- Na het eerste gesprek werd Dinie verteld dat er gezien haar verle den er een afwijkende sollicita tieprocedure voor haar was opge steld. Geneesheer-directeur Mojet zou het vetorecht krijgen wat haar eventuele aanstelling betreft. Samen met hem zou worden bekeken of Dinie Craane kon overgaan naar de tweede ronde. Toen Dinie belde voor de uitslag werd haar verteld dat ze toch maar niet was aangeriomen. De redenen: het KWJ-verleden, de politieke activiteiten en de acties tegen Endegeest. Het was net weer een beetje rustig in het psy chiatrisch ziekenhuis en men, zo werd later ook schriftelijk beves tigd, koos liever niet voor het 'conflictmodel'. De kritiek van Dinie richt zich nu op de aparte sollicitatieprocedu re die er voor haar werd opge steld. Ze stelt dat de directeur, die normaal gesproken niet bij solli citaties is betrokken, zelfs het ve torecht over haar aanstelling had. Bovendien zou de afwijzing (die niet met haar werd doorgespro* ken) op politieke gronden berus ten. Dr. Mojet stelt echter dat Dinie als iedere andere sollicitant is ont vangen. Vblgens de geneesheer directeur is ze afgewezen omdat ze niet op een verblijfs- maar op een opnameafdeling wilde wer ken. Een afdeling waar momen teel geen vacatures voor verple gend personeel zouden zijn. Tweede reden is dat een groot aantal collega's erg veel moeite zouden hebben met het accepte ren van Dinie als een collega. Mojet "Echt, we hebben niks te gen juffrouw Craane, maar we hebben wèl te maken met een personeelsbeleid". LEIDEN - Het algemeen bestuur van het hoogheemraad schap Rijnland heeft gisteren het principebesluit geno men om de waterzuiveringsinstallatie in Leiden-Noord aanzienlijk uit te breiden. De centrale die nu het afvalwa ter van 30.000 personen kan verwerken zal in capaciteit worden verviervoudigd. De centrale in Noord vormt al vele jaren een van de knellendste problemen voor het waterschap en is een bron van overlast voor velen. De installatie heeft een veel te klei ne capaciteit. Gevolg is dat de Slaaghsloot waarop het slechts gedeeltelijk gezuiverde water wordt geloosd, voortdurend stank verspreidt. Datzelfde geldt voor de Haarlemmertrekvaart waarop de Slaaghsloot uitkomt. Zelfs bij de uitwateringssluizen van Katwijk is de invloed van de ze verontreiniging nog merkbaar. Het ontwerp voor de installatie - zo besloot Rijnland gisteren - zal worden gemaakt door een Amersfoorts ingenieursbureau. Tijdens de vergadering werd gis teren nogal aangehikt tegen de hoge voorbereidi'ngskosten van ruim een miljoen. Ir. Heere bij- vooroeeld vroeg zich af of het werk niet door eigen ambtenaren zou kunnen worden gedaan. Dijkgraaf Van Knobelsdorff merk te op dat de bouw van de installa tie aan zeer strenge voorwaarden zal moeten voldoen om stank- en geluidsoverlast binnen aan vaardbare normen te houden. Het ingenieursbureau dat nu iiV de arm is genomen heeft ervaring op dit terrein. Het was onder meer betrokken bij de voorberei ding van een installatie in Rot terdam waaraan door het minis terie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne ook strenge eisen werden gesteld. De zaak klemt des te meer omdat de dichtstbij gelegen woningen niet meer dan tweehonderd meter van de installatie gelegen zullen I zijn. Over de uitbreiding van Lei den-Noord wordt al geruime tijd gesproken. In 1969 kwam een in genieursbureau tot de conclusie dat de overbelasting van de in stallatie een urgente zaak was. Hersenschudding wethouder Eind 1974 werd opdracht gegeven door Rijnland, om uitbreiding voor te bereiden, maar een jaar later werd de zaak stopgezet om dat er andere zaken waren die een nog hogere ungentie hadden. Vo rig jaar werden aan de installatie een aantal voorzieningen aange bracht om de stankoverlast te beperken. In die tijd werd met het gemeentebestuur van Leiden overlegd over de aankoop van grond in de omgeving van de be staande installatie. Opk werd be keken of elders nief een geheel nieuwe installatie gebouwd zou moeten worden. De onderhandelingen resulteerde uiteindelijk in het besluit de hui dige installatie te vergroten en daarvoor gronden van gemeente en Nederlandse Spoorwegen aan te kopen. Voor de gemeenteraad zal een bestemmingswijziging moeten plaats hebben wat het be trokken gebied in de Meren wijk staat nu aangegeven als bedrijfs terrein. POSTZEGEL AUTOMAAT GESTOLEN LEIDEN - De PTT ontdekte giste ren dat vanaf de Willem de Zwij gerlaan een complete postzegel automaat was verdwenen. Dal betekent een verlies van 3200 gulden; 300 gulden aan geld en postzegels en 2900 gulden aan au tomaat. De bestaande waterzuiveringsinstallatie in Noord heeft een veel te geringe capaciteit. ADVERTENTIE Verboom LEIDEN - De Leidse wethou der A. Verboom (59) heeft giste ren bij een val in zijn woning een hersenschudding opgelopen. Verboom zou volgens de eerste berichten bij zijn ochtend gymnastiek gevallen zijn en daarna enige tijd buiten bewust zijn zijn geweest, öp het Leidse stadhuis kon men vanmorgen nog niet meedelen hoe lang de wethouder uitgeschakeld zal zijn. Hij zou voorlopig in ieder geval het bed moeten houden. Hoe staat 't met de verkoop van uw huis T Ken huis verkopen is tegenwoordig geen gemakkelijke /.aak. Van een makelaar ol bemiddelaar mag u dus dc grootste inzet l-,..,i;„ it;; iiot LEIDEN - De CDA-raadsleden Kramp en Van der Waals Waals vragen zich af of een centrum voor daklozen in Leiden snel van de grond kan komen als het gemeentebe stuur er negen maanden over doet om een rapport over deze zaak te bestuderen en vervol gens een nieuwe werkgroep- Daklozencentrum instelt. Zij hebben over de procedure die het college bij de opzet van een daklozencentrum heeft gevolgd schriftelijke vragen gesteld. Kramp en Van der Waals willen weten waarom het college het advies van de werkgroep (die uit hulpverleners en raadsleden bestond) in de wind heeft ge slagen. Ook willen ze weten wanneer en hoe de meningen van de gemeenteraad zijn ge peild en of er van de uitkomst van die peilingen verslag is gedaan aan de het voor maat schappelijke aangelegenhe- - den. Wat de onlangs in yet leven ge roepen werkgroep "Stichting opbouw Onderdak i.o." be treft vragen Kramp en Van der Waals zich af welke richt lijnen door het college zijn verstrekt. LEIDEN - Met het eindverslag van de werkgroep Daklozencentrum op zak en met de wetenschap dat er zes ton beschikbaar wordt ge steld door de gemeente is dezer dagen de Stichting Opbouw On derdak i.o. in het leven geroepen. De Stichting wil de draad weer op pakken waar deze begin dit jaar viel. Toen werd door de werk groep een eindrapport uitge bracht waarmee de gemeente niet kon instemmen, omdat bij de voorgestelde opzet het Leger des Heils teveel bevoegdheden zou krijgen terwijl de controle van de gemeente op de gang van zaken beperkt was. De bestuursleden hebben op per soonlijke titel zitting in de Stich ting. Het zijn de heren Kamphuis (directeur Welzijnsraad), Vervest (MAV), De Bont, Buschman (So ciale Dienst), Korthals Altes en Van der Waals (raadslid CDA) en mevrouw Hes (PvdA-raadslid). Zij vormen de Stichting tot het moment dat het Daklozencen trum werkelijk is verwezenlijkt. Het lijkt het bestuur beter daarna voor een democratische vereni ging te kiezen, ook al omdat het Daklozencentrum een publieke lijke voorziening is. Concrete plannen voor de vestiging van een Daklozencentrum heeft het bestuur (nog) niet. Eerst wil het erkenning van CRM zien te krijgen. Bovendien wil het be stuur een behoeftepeiling doen naar het soort mensen dat een be roep op een centrum voor daklo zen zou kunnen doen. Dat de be hoefte aan een Daklozencentrum er is staat voor de Stichting al wel vast. De vraag is of de hulpverle ning in het centrum zich moet beperken tot alleen het verlenen van onderdak of dat het zich moet uitbreiden tot de behandeling van bijvoorbeeld crisisgevallen. Onderzocht wordt ook welke be stuurlijke structuur het beste is. Volgens het stichtingsbestuur verdient een zo open en contro leerbaar mogelijk beheer de voorkeur. Men denkt in ongeveer driekwart jaar de voorbereidingen voor het Daklozencentrum op papier rond te hebben. Tegelijk zou dan de opzet voor een gebouw (al dan niet bestaand) moeten zijn afge rond. Overigens wordt er in Leiden al ja ren gepraat over de oprichting van een Dhklozencentrum. De gemeenteraad sprak zich in de zomer van 1972 al uit voor de stichting van een opvangmoge- lijkheid voor daklozen. Als mo gelijkheden werden toen de Witte Poortkazerne aan het Noordein de en het Minnehuis aan de Kaar- senmakersteeg genoemd. Ook kwam de Morspoort-kazerne ter sprake. Eerder had de toenmalige wethouder Oosterman toegezegd vóór 1 juli 1978 met een afgerond voorstel over de stichting van een Daklozencentrum te komen. Een voorstel dat achterwege bleef. LEIDEN - De fractievoorzitter van de PvdA in de Leidse gemeenteraad zal tijdens de komende begrotingsbehandeling, in december, een motie van treurnis indienen over het beleid van burgemeester Vis ten aanzien van de horeca en de politie. Fractievoorzitter Peters zei gisteravond in een fractievergadering van zijn partij, de motie in te zullen dienen op grond van twee punten die volgens hem "een stukje frustratie van de gemeenteraad" veroorzaken. Het PvdA-raadslid verwijt burgemeester Vis dat hij systematisch weigert verantwoording af te leggen over het politiebeleid in de gemeente. Het andere punt waarmee Vis de ergenis van de raad zou hebben opgewekt is het beleid ten aanzien van de sluitingstijden voor de horeca. De PvdA- fractievoorzitter zei het bijzonder raar te vinden dat de burgemeester de gemeenteraadsleden over deze kwestie laat praten maar nalaat zelf een standpunt in te nemen. Peters verwacht dat zijn motie in de raad een ruime meerderheid zal halen. Er blijkt een enorme vraag te bestaan naar het werkje "Leiden: een door het rijk ge subsidieerd museum?" van George Gussenhoven (zie Nieuwsspiegel in deze krant van vorige week woensdag). Deze "particuliere binnen stadsnota", die door de schepper "een uitgebreide brief aan het stadsbestuur" wordt genoemd, was aan vankelijk verschenen in een oplaag van ongeveer 100 exemplaren. Gussenhoven: "Sinds die publicatie vorige week in de Nieuwsspiegel heeft de tele foon roodgloeiend gestaan. Vandaar dat ik het werkje heb laten herdrukken. Waar schijnlijk zal het vanaf mor gen weer voor ongeveer drie gulden bij de boekhandel te koop zijn". De Kruisstraat in Leiden gis termiddag om kwart voor twee. Voor de deur van de be faamde Koets-o-theek(elke avond een geliefd onderko men van honderden jongeren) verdringen zich tientallen opgewonden en rumoerige la gere schoolkinderen. Meisjes en jongens in de leeftijd van zes(!) tot 12 jaarHet wachten valt hen zichbaar moeilijk. Enkele "brutale apen" teisteren de bel van de "Koets" en be werken met hun vuistjes de toegangsdeur. Eén knaapje kan zich niet meer beheersen en haalt uit zijn broekzak een krijtje tevoorschijn. Met sier lijke letters schrijft hij "Kiss" op het houtwerk en brult: "I was made voor loving you Baby". Eindelijk wordt het lange wach ten beloond en mag de kudde de "discotempel" binnentre den. De Kinder-discoin de "Koets-o-theek" draait die middag voor de zevende keer. En met succes want er is een recordaantal van 130 lagere schoolkinderen over de vloer. Het uit Amerika overgewaai de fenomeen "Kinder-disco" blijkt ook in de Sleutelstad enorm aan te slaan. ,fiet gaat geweldig", weet Leo Steeds meer bevallingen in eigen huis LEIDEN - Steeds meer babies worden in hun toekomstige huis geboren. Het populairst is echter nog steeds het poliklinisch (waarbij het verblijf in een zie kenhuis maximaal 24 uur duurt) bevallen. Dat blijkt uit de cijfers van Kraamcentrum "Rijn en Vliet". Vorig jaar verzorgde het 1142 poliklinische/ziekenhuis bevallingen en 299 thuisbevallin gen. In 1978 werden er 159 kraam gezinnen meer geholpen dan het jaar daarvoor. Omdat het niet waarschijnlijk wordt geacht dat het aantal geboorten toe neemt concludeert het Kraam centrum dat men liever in de ei gen omgeving blijft of daar zo snel mogelijk weer naar terug keert tijdens en na de bevalling. Ondanks de flinke uitbreiding van het kraamverzorgsters-bestand kon in een aantal gevallen de ge vraagde hulp niet meteen of he- lemaal niet worden verstrekt. Het Kraamcentrum zal daarom het bestand aan kraamverzorgsters vergroten, onder meer door zich actief met de opleiding van de verzorgsters bezig te houden. "Rijn en Vliet", die verantwoorde lijk is voor de kraamzorg in Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Wassenaar en Zoe- terwoude, verwacht dat de vraag naar kraamhulp de komende ja ren nog meer zal toenemen. Kamphues, eigenaar van de "koets". "De kinderen zijn laaiend enthousiast. In het begin stonden ze nog wat on wennig om zich heen te kijken maar dat was snel over. Nu wordt er gedanst bij het leven. Sommige kinderen staan van twee tot vijf uur aan een stuk door op de dansvloer". Op de dansvloer kostelijke tafe relen. Voornamelijk meisjes (de jongens hebben meer oog voor de flipperkasten) staan zich ijverig in het zweet te werken. Het is verbluffend en zeer vermakelijk om te aan schouwen hoe met grote preci sie de verschillende danspas jes van de popidolen in prak tijk worden gebracht. Er wor den schitterende imitaties weggegeven van de dames "Luv",de "Dolly Dots"ABBA en Jerney Kaagman. Twee moeders, die wel eens wil len zien in welk donker hol zij hun kroost wekelijks laten binnengaan, slaan het geheel glimlachend gade. Kijken el kaar vervolgens aan, knikken instemmend en banen zich een weg naar de uitgang. Het zit kennelijk wel goed. Leo Kam phues: "In het begin gebeurde het wel vaker dat ouders even bleven kijken, nu nog spora disch". De jeugdige Koets-gangers mo gen hun eigen "Top 5" samen stellen. Zelf een lijstje maken en die inleveren aan de bar. Aan deze oproep wordt in gro te mate gehoor gegeven. Het hitgevoelige lijstje van de 11- jarige Sandy ziet er aldus uit: "1: Wistars, 2: Kwien, 3: He had de howel,4: Recy en 5: De Kommedoors Bij het af draaien van de "Top 5" wor den de prijsioinnaars bekend gemaakt. Uit handen van Henriëtte Kooloos, ex-hoofd van een kleuterschool bij wie de leiding van de "Kinderdis co" berustkrijgen zij een pla- tenbon of een eenvoudig schoolpakket. De limonadesiroop vloeit rijke lijk. Ook de chips vinden gre tig aftrek. Dansen maakt dor stig en hongerig. Opeens klinkt Elvis Presley uit de speakers. "Da's pas muziek", verzucht een 12-jarig ventje en voert vervolgens het tempo van zijn heupbewegingen aanzienlijk op. Volleerde roc kers zitten ertussen. Knielen neer en werpen het lichaam a. swingend achterover. Toch het merendeel hoort liever de nieuwe hit van "LUV". "Yes I do, heet-ie", weten enkele meisjes in professionele disco outfit te vertellen". Wanneer dit verheffende werkje op de draaitafel ligt stijgt er gejuich op. Op de dansvloer een gekrioel van jewelste. De gebaartjes van dit populaire trio worden vol overgave na gedaan en uit volle borst wordt er meegezongen. "Till the midnight I love you, yes I do". De bewegingen van pop-sterren worden ijverig nagedaan

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3