Weinig van omwenteling in jaren '60 gemerkt Begeleiding onderwijs blijft nodig [Le/cfee agenda Drs. M van der Meulen (65): de pedagoog als democraat r>r> Burgerlijke stand Onderwijs Advies Centrum Leiderdorp wijdt nieuwe ruimte in D( r>r> OEGSTGEEST - "Van de omwentelingen in de zestiger ja ren hebben wij weinig gemerkt. In de tijd dat de pedagogi sche academie in Beverwijk door studenten werd bezet organiseerden wij hier drie democratiserings-discussie- dagen. De leerlingen hadden er weinig belangstelling voor, zagen de noodzaak denk ik niet zo in. Wij gingen als leraren soepel met ze om". Dit beeld van de christelijke peda gogische academie (opleiding voor onderwijzer) in Oegstgeest wordt geschetst door drs. M. van der Meulen, leraar pedagogiek, die de school morgen de rug toe keert. Hij heeft er 22 jaar aan de Oegstgeester "p.a." opzitten. Een dood-enkele pedagogische academie in Nederland mag te genwoordig misschien nog "on democratisch" zijn, de rest heeft de leerlingen-inspraak zo lang zamerhand wel onder de knie. Zo ook de Oegstgeester academie. Volgens de scheidende pedagoog heerst er op zijn school een "rus tig" klimaat en verkiest hij ook zelf de democratische opstelling. Hij benadrukt daarbij dat hij de maatschappij vanuit het chris tendom kritisch beoordeelt. Het beeld van de christelijke oplei dingsschool voor onderwijzer waar boeken worden verboden, de haardracht uniform en de sfeer bekrompen is, mag wel Popgroep Out-Cast in Nieuw Nijevelt WASSENAAR - De groep Oud- Cast komt morgen naar Nieuw Nijevelt, een jongerencentrum in Wassenaar. Op het programma van het centrum staat ook nog de film "Messer im Kopf', die op dinsdag 11 december zal worden gedraaid. De film begint om on geveer 21.00 uur. De openingstijden van Nieuw Nij evelt zijn zondag en dinsdag van 20.00 tot 23.30 uur en vrijdag van 21.00 tot 24.30 uur. Zondags ook nog van 12.00 tot 18.00 uur in ver band met Totaaltheater. voorgoed tot het verleden wor den gerekend, blijkt uit de woor den van Van der Meulen. "Toen ik zelf op de kweekschool zat, mochten we bepaalde boeken niet lezen - die lazen we dus het eerst. Maar ik zou echt niet weten waarom we deze boeken niet zouden bestuderen. De werken van Freire en Illich (vernieu- wings-pedagogen red.) staan hier ook altijd op de boekenlijst". Discussie, de confrontatie van ideeën, twistgesprekken tussen de toekomstige onderwijzers over pedagogiek (opvoedkunde) en pedagogische uitgangspun ten, dat is tegenwoordig de werkwijze op de pedagogische academie. Daarbij gaat Van der Meulen er niet van uit dat het ambachtelijk lesgeven, het doce ren, nu plotseling taboe is. "Af en toe moetje een klas stimule ren, iets ondernemen bijvoor beeld om groepswerk weer aan de gang te krijgen. Kijk, ik verval nog vaak in doceren, maar alléén doceren, dat is fout. Een zekere basiskennis, die is bij alle vakken van belang". Pedagoog Zoals hij in zijn lesgeven zegt de democratisch houding te verkie zen boven het opleggen van één idee, zo is Van der Meulen zelf ook geen aanhanger van één be paalde pedagoog. "Ik kan wel zeggen dat ik niet uitga van de optimistische visie die Rogers (schrijver van het boek "Leren in Vrijheid" red.) propageert. Zijn mensbeeld is mij veel te optimis tisch. Dat vind ik in de bijbel en in de wereld om me heen niet terug. De wereld is immers vol met misdaad en oorlogsdreiging"? De vertrekkende leraar heeft per soonlijk meegeholpen om de Drs. M. van der Meulen (65) neemt morgen afscheid van de christelijke pedagogische academie in Oegstgeest. "Een optimistisch mensbeeld kan ik in de wereld om me heen niet terugvinden" universiteit van Utrecht bij de christelijke p.a. in Oegstgeest te betrekken. Er werd een project opgezet, waarbinnen leraren ver trouwd werden gemaakt met al lerlei nieuwe werkvormen in het onderwijs. Diverse confrontaties in Noordwijk werden door Van der Meulen geleid. "We gingen er van uit dat leraren zich bedreigd voelen wanneer je met iets nieuws komt", aldus Van der Meulen. Inmiddels neemt het werken met nieuwe vormen in het onderwijs steeds toe. Opvang Bij gebrek aan meer pedagogische academies in de directe omge ving vervult de christelijke aca demie een "opvangfunctie" voor Leiden en omgeving. Vandaar dat leerlingen uit allerlei bevol kingsgroepen de school bevol ken. hoewel het Van der Meulen de laatste tijd is opgevallen dat er wéér méér leerlingen uit de "ei gen kring" komen. Van een "terugval" als gevolg van dat laatste naar de periode van vóór de grote veranderingen in het onderwijs wil Van der Meulen niet spreken. Volgens hem gaat het eerder om een "verdere ont wikkeling". De scheidende le raar "Het zou een echte terugval zijn wanneer we hier op school weer teruggingen naar het zuive: re leerwerk. In plaats daarvan hebben we steeds meer discus sies". En met die discussies kun je, zo blijkt uit de woorden van de heer Van der Meulen, ook Marx met een gerust hart op een christelijke pedagogische aca demie "te lijf' gaan. Het vele studeren, waarmee Van der Meulen zich in de jaren voor de oorlog en daarna bekwaamde voor verschillende akten en later in de psychologie en pedagogiek, was eigenlijk bittere noodzaak. Zeker vóór de oorlog, toen hij al leen maar als "kwekeling met ak te" op scholen terecht kon. Wie dan voor een volwaardige baan aan de bak wilde komen, moest wel over de boeken gebogen zit ten. In de oorlog, zo vertelt hij, was er eigenlijk geen andere keus dan maar zitten te studeren. Het spijt Van der Meulen dat hij af scheid moet nemen van de aca demie in Oegstgeest. "Lesgeven is prachtig werk. Een prachtig vak, het is jammer dat ik er mee moet ophouden". HENK VEGTER Wisselingen in bestuur van D '66 in Leiderdorp Leiderdorp - Op een goed bezochte ledenvergadering van de Leider- dorpse afdeling van D'66 in de Menswordingskerk werden gis teravond enige bestuurswisse lingen goedgekeurd. Suze Jon ker en Gerda Streijers traden af, terwijl Joep Fakkel tot het be stuur toetrad. Vervolgens werden uitvoerig de plannen besproken, waarmee de afdeling tracht zich in de nabije toekomst duidelijk te manifeste ren. Yvonne Beindorff; Toni, Peter Ferris; Maaike Gerarda van Dooremaal; Johan na Cornelia van Leeuwen; Maijolein Margaretha van der Krogt; Maarten Leonard Oudshoom; Marguerite Jo hanna Gemma Briede; Constantijn Thomas Smit; Joost Knetsch; Cornelis Maria van der Meer; Roeland Wilhelmus Onderwater; Evelyne Laman; Eva Ma- rije Blokker; Peter Paul Mekking; Pieter Thijmen Burgert; Dennis Andre van Gessel; Farah de Graaf; Hendrik van Iterson; Jacob Maarten van Eenden burg; Maria Mathilda Beljon. Gehuwd; Petrus Johannes Lodewijk Mooijman en Herma Yvonne van Hooi donk; Johannes Cornelis Antonius van Leeuwen en Elisabeth Sophia Wilhel- mina Mallo; Petrus Adrianus Hendricus Maria Romijn en Pieternalla Gerarda Maria Rietveld; Franciscus Theodorus Maria Bos en Monika Brussee; Alexan der Johannes Tijssen en Margaretha Hendrika Maria de Jong; Bertus Anto nius de Rooy en Antonia Elisabeth Maria Slingerland; Hendrikus Franciscus Ma- i Maria Thecla Elderhorst; Willem Fre- derik Cornelisse en Masje Petronella Verhoeven; Hendrik Buijs en Marrigje de Heer; Jacobus Verhoogt en Maria Wilhelmina Witte. Overleden: J. Middelkoop (1900); T.H. Lubbe (1917); J. van der Post (1887); J.G.J. van den Berg (1900). Ondertrouwd Leiden - P.H. Bassalieren M.H. van Tilborg; J. Beeuwkes en M. Flapper en C.H.M. Smits; J. de Jong e G.A. Horstman; A. van der Linden en Sjardijn; A.M.J.A. Schimmelpennink e Gehuwd: L.J. Ouwerkerk en E.M. Uiter dijk; P.J.J. de Groot en F. Roodakker; J.M. van der Pouw Kraan en J. Witte- man; R. van den Broek en C.J. Verbaan; H D. van Weeren en I.B. van Wezel; G.B. Oudshoom en N.A. van den Boogaard; A.P. Postelmans en J.H. Jonker; R. Pot- tinga en A. Schiebroek; R. van Meeteren en J. Westerbeek; P.M. Heijmans en S.M. Oosterhof; P. Kruit en A. J.M. Schamper; G. Ligtvoet en S.C.L. van Veen; L. Borst en C.C. Ciere. Geboren: Rebecca dv C.J. van der Ham en J.A. Zuijderduijn; Robertus Lucas zv C.G. Romijn en A.H.M. Touw; Marcia dv H. Verhoeven en E.H. Bol; Menno Leo- nardus zv H.L.J. Leenen en E. Serné; Stefan Alexander zv W. Buitenbos en A.E. Waaijer; Nanine dv R.J. Schoop e dv T.A.W. Hakkaart en Y.A. Bol; Mare Herman zv J. Jansen en C.M.M. van der Berg; Aleida Marrigje dv B.E. Nieuwen- huis en M. de Jong; Floris zv H.J. Streef kerk en N.W. van Amstel; Eveline dv A.J. van der Weijden en M.E.H. van de Kooy; Pieter Evert zv G.J. van Gemeren en D. Koelewijn. Overleden: J. van Leeuwen (1913) ge huwd geweest met W. Kapaan; H.M. Meijntz (1933); E. Verstappen (1915); J. Koevoet (1902) gehuwd geweest met T. van den Berg; F.C. van der Velden (1910); A.M. de Best (1913); K. Kijk in de Vegte (1910). De full-time krachten van het Onderwijs Advies Centrum in Leider dorp, gisteravond tijdens de informele bijeenkomst in het nieuwe onder komen samen met wethouder Verdier. Van links naar rechts: Wim Klaas- sen, Ineke Warnau, Jos Verdier en Frits Darlang. DONDERDAG 29 NOVEMBER 197 D L Subsidie voor j emancipatie in Wassenaar WASSENAAR - Jwee Wassenaar- se instellingen, de Wassenaarse Vrouwenraad en de werkgroep L Ontmoetingsplaats voor Vrou wen hebben een subsidie aange vraagd voor het organiseren van emancipatie-activiteiten". Aan beide instellingen is door het ge meentebestuur een "startsubsi die" toegekend van 1000 gulden, I Tegelijkertijd hebben burge- meester en wethouders het mi-, nisterie van CRM om een finan- ciële bijdrage verzocht. De staatssecretaris van CRM heeft de gemeente laten weten dat er ondersteuning van de emancipa tie-activiteiten een bijdrage zal worden toegekend van 5400 gul- den. Deze bijdrage mag alleen worden gebruikt voor activi- teitskosten en niet voor huisves- tings- of organisatiekosten. Burgemeester en wethouders zijn van plan dit bedrag als volgt te verdelen: 1450 gulden voor de Wassenaarse Vrouwenraad en 3950 gulden voor de werkgroep Ontmoetingsplaats voor Vrou- I In de hal van het verpleegtehuis;" "Mariënhuis" in "Warmond" zal zaterdag een expositie geopendj worden van Godfried ClaassenJ Er zullen op tentoonstelling, die nog tot 29 december duurt, Ne derlandse rivierlandschappen en berglandschappen van Grieken land te zien zijn. De expositie is alle dagen geopend van 10.00 tot 21.00 uur. Donderdag Leids Vrijetijdscentrum - Breestraat 66, vervolg van de Arabische film-cyclus, 20, uur. "Noua" en 22.15 uur "Mektoeb". Gesprekcentrum - Vrouwenkerkchoor- straat 17, Poolse filmcyclus nr. 9,20 uur. Stadsgehoorzaal - kamerconcert, 20 uur. Vredeskerk - Van Vollenhovenkade 21, schrijfavond van Amnesty Internatio nal, 20 uur. Schouwburg - OFFSMBOET IPPQ DPEF (b is), Neerlands Hoop voor het laatst samen, 20.15 uur. Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open caféavond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidse weg 33, Voorschoten, tel: 01717 - 3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hoogland sekerk- gracht 32, vrij advies, 19.30 - 21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 19, vrij advies 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werklo zen adviescentrum, vrij van 14-16 uur, tel 130983. Volkshuis - Haarlemmerstraat 73b, open middag van 14 - 16 uur, kaarten, sjoelen en andere spelletjes. Werkgroep Dienstweigeren - Noordein de 2a, van 20 - 21.30 uur, voorlichting en begeleiding dienstweigeren ook tel: 140866. Femke - ontmoetingscentrum voor vrouwen, do van 10 - 12.30 uur. Oegstgeest - Cie verkeer en vervoer, 19.30 uur. Gemeentehuis. Wassenaar - Cie finan. 19.30 uur, Ge meentehuis. Gebouw Sjalom - Duinrellweg, lezing door Brinkhorst over "vrede, veiligheid en kernwapens", 20 uur. Zoeterwoude - raadsvergadering, 19 uur, Gemeentehuis. Warmond - raadsvergadering, 20 uur, in het bejaardencentrum. LEIDERDORP- "Wij ko men niet om te vertellen wat het beste is. In overleg met de scholen, het be stuur en de ouders willen we de leerrichting bepa len. Er wordt wel eens ge zegd dat de onderwijsbe geleiding zichzelf overbo dig moet maken. Het zou ideaal zijn als de school samen met de ouders en het bestuur zover zou zijn dat ze de richting zelf zou den kunnen bepalen. Niet alleen financieel maar ook onderwijskundig. Zolang dit echter nog niet het ge val is, blijft de begeleiding nodig". Aan het woord is Frits Darlang, on- derwijsbegeleider en één van de drie full-time krachten van het Leiderdorpse Onderwijs Advies centrum dat nu haar eerste lus trum viert en gisteravond met een bijeenkomst in de informele sfeer het nieuwe onderkomen aan mensen uit de onderwijswe reld en het publiek voorstelde. Begin september is het centrum al verhuisd van twee kamers in het Trefpunt in de Hoofdstraat naar een voormalig kleuterschoolge bouw aan de Kom van Aaiweg waar de drie vaste medewerkers en de twee part-time logopedis tes de beschikking hebben over drie kantoortjes en een vergader en documentatieruimte. Het Onderwijs Adviescentrum (0AC), waar binnen het gemeen tebestuur en alle Leiderdorpse scholen zijn vertegenwoordigd, richt zich op het gehele onderwijs binnen de gemeente. "De ge dachte op de achtergrond bij het instellen van een dergelijk cen trum is geweest om mee te helpen bouwen aan een beter lager- en kleuteronderwijs. Het is de be doeling de vorm en organisatie te verbeteren zodat leerlingen met hun mogelijkheden en hun be perkingen beter tot hun recht komen", aldus Frits Darlang. Collega Ineke Warnau voegt er aan toe dat het zich richten op een extra begeleiding voor kinderen met bijvoorbeeld gedragsmoei lijkheden onderdeel uitmaakt van het werk van het adviesteam. Zij geeft aan dat het begeleidende werk, dat onder meer één hele dag aan schoolbezoek per veer tien dagen omvat, met zyn drieëen goed haalbaar is. "Als je het landelijk bekijkt, verkeren wij met dit aantal medewerkers nog in een gunstige positie". Het OAC is eigenlijk ontstaan uit een initiatief van de kleuter- en lagere scholen in Leiderdorp zelf. Zij vroegen de gemeente enkele jaren geleden om een deskundige begeleiding. Het moest daarbij gaan om iemand die op profes sionele wijze zou kunnen toetsen wat de effecten zijn van de ver schillende veranderingen, ver nieuwingen en verbeteringen in het onderwijs. Vooral deze laatste facetten zijn de afgelopen jaren in een stroomversnelling terecht gekomen. Om wegwijs te worden binnen deze ontwikkeling en de stroom van nieuwe onderwijs hulpmiddelen en wijzigingen van leermethodes vroegen de Lei derdorpse scholen om deskundi ge begeleiding. "De scholen staan nu ook zeer open voor de bijdragen van het OAC. Je stelt natuurlijk de werkwijze op de scholen ter discussie met je andere kijk op het onderwijs en dat is niet altijd even prettig te zijn voor het onderwijzend per soneel. Je maakt daarbij als het ware toch vaak een inbreuk op hun "privacy". Maar we overleg gen samen en moeten gewoon aan elkaar wennen". Een van de belangrijkste ontwik kelingen op onderwijsgebied is momenteel het samengaan van kleuter- en lagere school tot het basisonderwijs. "De onderwij zers zijn zich duidelijk al meer bewust hoe de nieuwe school er uit gaat zien. Maar hoe het in de praktijk moet werken is nog on duidelijk. En daar proberen wij nu juist op in te spelen", zegt Frits Darlang. Hij is zelf van mening dat het prettig zou zijn wanneer schoolbesturen wat meer onder wijskundige inbreng binnen hun bestuur zouden kunnen brengen. "Er zitten vaak mensen in het be stuur met bijvoorbeeld een enorme juridische en financiële kennis. Maar juist aan de onder wijskundige kant ontbreekt het nog wel eens aan deskundig heid". "Een vraag die zich voordoet is hoe je het onderwijs moet organise ren. In veel gevallen zal het indi vidueel onderwijs voorop staan en niet het klassikale, waar je dan naar toe moet werken". "Neem bijvoorbeeld het leeson derwijs. Daarbij kun je je afvra gen of dat geordend of georgani seerd is en of het leesonderwijs individualistisch moet plaats vinden. Wij halen onze theorieën daarover uit boeken en van de landelijke pedagogische centra. Onze ervaringen moeten dan in de vorm van informatie overge dragen worden naar de scholen. Zo ontstaat een praktijkbegelei ding die zich doorzet tot in de klas". Het adviserende team is zich ervan bewust dat de beweging van het onderwijs naar een nieuw sta dium geleidelijk aan moet gebeu ren. "Het is niet een kwestie van revolutie" waarschuwt Frits Darlang. Hij, Ineke Warnau en de derde me dewerker Wim Klaassen vertel len dat door hun gezocht wordt naar wat de school wil. De school geeft aan welke richting men uit wil. "Daarnaast proberen wij aan te geven welke richting in zo'n si tuatie men landelijk uitgaat. Dan blijft de vraag over welke richting je nu wilt. We moeten dan geza menlijk met de school tot een be sluit komen", vertelt Frits Dar lang. De drie geven aan te probe ren hun begeleiding zo objectief mogelijk te brengen. Wim Klaas sen tekent daarbij aan dat objec tiviteit niet bestaat, maar "het uitgangspunt blijft in elk geval dat de school de richting samen met de ouders en het bestuur aangeeft". "Je kunt je eigen in breng nauwelijks uitsluiten, maar je legt die niet als maatstaf op. Je moet als adviescentrum niet indoctrinerend gaan werken op de scholen", vult Frits Darlang "Wij moeten ertoe bijdragen dat de scholen op den duur zelf hun probleem kunnen oplossen. Maar daarvoor moet eerst duidelijk worden gepraat over wat je wilt met het onderwijs, zodat er een bewustwording binnen de scho len ontstaat waardoor ze weten wat ze willen" aldus Ineke War nau. Frits Darlang voegt daaraan toe dat het woordje "probleem" eigenlijk niet zo op zijn plaats is. "Het is meer een verschijnsel. Een verschijnsel bij iets wat in beweging is. Door de ontwikke lingen binnen het onderwijs ont staat onrust en instabiliteit bij de ouders; moeilijkheden". Met de nieuwe ruimte waar binnen ook tentoonstellingen over het onderwijs zullen worden inge richt, moeten er volgens de drie gespreksplaatsen komen. "Dat kan binnen de school of in de schoolraad of hier. De mensen moeten niet maar er is een moge lijkheid om het OAC te gebrui ken. Hopelijk blijft men er veel gebruik van maken. Ik dacht dat we dicht bij de scholen stonden en juist daardoor kennen we hun problematiek wel", besluit Frits Darlang. CHARLES LENNARTZ Apotheken De avond-, nacht- en zondagdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 23-30 nov, door apo theek Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel: 120502. Apotheek Beker, Lijt- weg4, tel 155482. Indien het na 11 uur's avonds niet meer mogelijk is om met het opeijbaar vervoer naar de apotheek te komen, kan men uitsluitend voor spoedgevallen van een taxi, tel; 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604. tel: ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude RD - Ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m do van 14-15 uur. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v. d. Waalslaan, tel: 4641. Warmond - Zr. R. Koster, Helmstraat 43, tel 02523-3398. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement per post if 60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2