Boeken van, voor en over vrouwen Bij Theo Kars s alles tweedehands Economen (22) geportretteerd Goethe, biografie uit originele uitvalshoek Margaret Trudeau Nieuw op de boekenplank I LEIDEN Als los zand... Handboek voor skiërs: een in de lange rij... ÏONDERDAG 29 NOVEMBER 1979 EXTRA PAGINA 29 'Lijfsbehoud", tien jaar abor- tusstrijd in Nederland; femi nistische uitgeverij Sara. De strijd om een vrije abortus houdt al ruim tien jaar de ge moederen in Nederland ver hit. Het is dan ook niet verba zingwekkend dat er in die ja ren heel wat pro's en contra's over dit onderwerp op papier zijn gezet In "Lijfsbehoud" hebben Joyce Oudshoorn en Marjo van Soest veel van dat geschreve ne bij elkaar gezet. Voor ie dereen die hierin is geïnteres seerd derhalve een belang wekkend overzicht van een strijd, die nog niet is beslecht. "Vrouwen vooruit", de weg naar gelijke rechten; feminis tische uitgeverij Sara. Ook over de vrouwenstrijd werd heel wat geschreven. iaat ik beginnen met soort num- mero één: de wijsneuzerij, op pervlakkigheid, dwaas gekwek, interessantdoenerij. Zo vat ik Theo Kars' laatste boek Be schermengelen samen. Met de ti tel bedoelt hij ongetwijfeld dat de in dit boek behandelde auteurs hem op de been houden, hem boeien of geboeid hebben; hem troost hebben geschonken. Mij best! Als hij het maar allemaal voor zich had gehouden. Bij Kars namelijk is namelijk alles twee dehands. Anno 1979 heeft hij Siekiewicz ontdekt. Schrijver van de lang geleden verschenen, populaire roman Quo Vadis (1896). Historisch gezien een best aardig boek maar reeds door onze ouders terzijde gelegd als verou derd. /at doet Kars? Met veel poeha Quo Vadis als een literaire heront dekking presenteren in het ope ningsessay van zijn boek. Het is waar: het boek Quo Vadis is ver geten, maar niet onterecht, zoals Kars ons wil doen geloven, maar heel terecht! Op deze manier weet ik ook nog wel enkele dui zenden pulpromans uit de negen tiende eeuw die ik zou kunnen gaan opblazen! herder Lars is echter verder gegaan dan een essay over Sienkiewicz, hij heeft een uitgever gevonden om Quo Vadis te herdrukken! Uitge vers begrijp ik toch al heel slecht maar deze keer helemaal niet. )p de eerste plaats: Quo Vadis kun je bij elke tweedehands boeken winkel voor een gulden kopen en op de tweede plaats: dan bezig je de integrale tekst. Want Kars zijn ontzag voor zijn geliefde Sien kiewicz gaat blijkbaar niet zover dat hij de reeds in 1916 overleden Poolse schrijver een volledige herdruk gunt. Kars kent geen I ADVERTENTIb Nog verkrijgbaar: binnen en buiten de stadswesten van Dr. Ir. H. A. van OERLE De geschiedenis van de stede- bouwkundige ontwikkeling tot aan het einde van de gouden eeuw. Het werk bestaat uit 2 delen: Beschrijving: 488 bladz. tekst, met 49 afbeeldingen. Atlas: 62 uitvouwbare kaarten Prijs 360,- Er komt geen herdruk. Het boek is uniek. Het krijgt t.z.t. ongetwijfeld antiquarische waarde. Een uitgave van E. J. Brill, Leiden. Verkrijgbaar bij alle boekhandelaren o.a. BOEKHANDEL DE KLER Nieuwe Rijn 45-46 Leiden. Vooral de gelijke rechten voor zowel man als vrouw wa ren rond 1900 onderwerp van verhitte discussie en soms van "harde actie". Over die tijd hebben Anje Bos wijk en Dick Couvée een boekje samengesteld waarin foto's, artikelen, cartoons en citaten een kleurrijk beeld geven van deze turbulente periode. Ingeborg Oderwald: "Nellie"; feministische uitgeverij Sara; f 10.50. Ingeborg Oderwald won inder tijd met "Nellie" de prijs van de Vereniging van Vrouwen met Academische Opleiding. Dat is natuurlijk een aanbe veling voor dit boekje, maar al lezende raakt men toch ver- Theo Kars: Beschermengelen, Loeb Van de Velde, Amster dam 1979, f27,50. Andreas Burnier: De Zwembad mentaliteit Querido 1979, f27,50. Pools bewerkte wat aan de tekst en kortte in waar hij Sienkiewicz te langdradig vond. Sienkiewicz te ook te langdradig maar ik heb dan ook nimmer een bewonderend essay over de au teur geschreven. Voor mijn part had hij verborgen en onherdrukt mogen blijven. In elk geval is in Beschermengelen tevens Kars' reclamefolder bij zijn herdruk van Sienkiewicz verschenen. En zo zijn er meer van die vreemde opstelletjes in Kars' boek. Hij zal de lezer wel even in een paar bladzijden ver tellen hoe de echte Casanova in elkaar zit, een stuk over een Fran se moralist begint hij maar even tjes met de inswinger 'La Roche- foucald is een beetje het slachtof fer geworden van zijn manier van schrijven', de Franse policier- schrijver Giovanni wordt bijna tot genie verheven maar vooral tot een ontdekking van Kars. En zoals alles in dit boek: Kars had de lezer zijn ontdekkingen beter kunnen besparen. Hoewel zijn opdiepingen uit de verloren letterkunde niet eens het irritantst zijn. Dat zijn z'n Aantekeningen. Vijftig bladzij den aforismen, flapuitjes en kin derlijke ideetjes. Een paar voor beelden? Alsublieft: 'Lezers, ver gis u niet: niets is moeilijker dan makkelijk leesbare boeken te schrijven', of deze?: 'Een dichter is letterkundige die te jong, te lui of te dom is romans te schrijven'. Pseudo-interessanterighcid, pe danterie. Het kan dan ook een wonder genoemd worden dat één bijdrage in zijn boek de toets der Margaret Trudeau: "Mijn on mogelijk verlangen"; Uitgeverij Teleboek: f19,50. De Canadese premier Trudeau ver baasde degenen die hem kenden door indertijd te trouwen met een meisje dat zijn dochter had kun nen zijn. Dat deze Margaret niet was opgewassen tegen de gebon denheden van het leven van een eerste-ministersvrouwwerd al spoedig duidelijk. Dit voormalige 'hippie-meisje'heeft een nogal damesromanachtig relaas geschreven over haar leven vóór en met Trudeau. Doodonge- In de serie De Haan Monografieën verscheen het boek "Goethe" van de Duitse auteur P. Boerner. Opmerkelijk lijkt op het eerste ge zicht het aantal pagina's: slechts 160, waarvan vele nog gehalveerd worden door beeldmateriaal. Je vraagt je dan af of zo'n opmerke lijke figuur als Goethe daarin wel volledig tot zijn recht kan komen. Bekijkt men het boek echter verder dan is alras duidelijk, dat het be perkte aantal bladzijden een ge volg is van de aanpak van de au teur. Boerner heeft nameliik ge ward in een aantal hink-stap- sprongen van de hoofdfiguur. Het geheel speelt zich af in een kunstenaars-milieu. De ik-fi- guur, een huisvrouw, volgt lessen aan de academie en probeert wat tijd en een ruim te voor zichzelf te vinden. Met behulp van Nellie, een wat losgeslagen vrouw, vindt ze die ruimte. Maar komt dan tot de conclusie dat ze ook van vrouwen houdt. Een comple te chaos tekent zich voor haar af. Het is allemaal nogal abrupt. De echtgenoot van de ik-figuur komt er niet best vanaf. Maar niet duidelijk wordt, waarom hij zo'n rotvent is. Het blijft allemaal nogal duister en ego- tripperig. Geen best beeld van een toch wel interessant gegeven. Theo Kars: wijsneuzerij kritiek kan doorstaan: een inter view met Montherlant dat Kars maakte in 1963 - negen jaar vóór dat de Franse schrijver zelfmoord pleegde. Een heel aardig stuk, dit interview. Hoe kan het ook an ders! Kars behoefde slechts op te schrijven wat Montherlant zei! Mooi De tweede soort van essayistiek - daar houd ik van. Zij is mooi ge schreven, heeft veel te vertellen, niet gemakkelijk maar dubbel in teressant. Het is heel wat moeilij ker essays van dit genere eventjes in een recensie te bespreken. Maarten 't Hart had er in april- mei van dit jaar vijf behoorlijk grote bijdragen in de NRC-Han- delsblad voor nodig. 't Hart had echter nogal wat bezwa ren - die, voor zover ik het kan overzien mij niet allemaal even ter zake en terecht leken - tegen het boek dat De Zwembadmen taliteit heet en de laatst versche nen pennevrucht is van Andreas Burnier. Beroemd geworden als schrijfster van romans en in het dagelijkse leven werkzaam als criminologe te Nijmegen. Burnier's boek bevat negen essays die zij eerder allemaal ergens an ders publiceerde. Nogmaals: het lunKiy voelt zij zich tijdens offi ciële bezoeken. Het nauwe keurs lijf, waarin de veiligheidsdienst haar dwingt, wordt steeds strak ker om haar heengespaxinenUit eindelijk neemt zij de vlucht uit huwelijk en openbaar leven. Zij gaat fotograferen en in films spelen, maar een succes is dat tot nu toe niet gebleken. Het lijkt erop dat de nu 30-jarige Margaret nog steeds op zoek is naar zichzelf. De manier waarop zij een en ander beschrijft maakt duidelijk dal ze er nog heel veel bij moet leren. AJi. poogd op basis van eigen getui genissen en eigen teken- en schilderwerk van de dichter tot een overzicht van diens leven te komen. Het blijft en dat is bij een dergelijk uitgangspunt onver mijdelijk, een globaal overzicht. Het is jammer, dat de vertaler van het boek de oorspronkelijke titel: "Johan Wolfgang von Goethe in Selbstzeugnissen und Bilddo- kumenten" niet geheel heeft overgenomen. Het eerste hoofd stuk "Goethes zelfonderzoek" zou dan niet allerlei vraagtekens oproepen. Martien Carton: "Teruggaan naar verder"; uitgeverij De Kern, Bussum, f 17,50. Van Martien Carton zijn al een aantal succesvolle publika- ties verschenen als Het groe ne boekje voor meisjes, Me dusa en de groene weduwen en Nefertete en de cruise- vaarders. Haar onderwerpen betreffen voornamelijk vrouwen, al of niet met problemen. In "Teruggaan naar verder" be schrijft zij enkele jaren uit het leven van een vrouw rond de veertig. Jenny is vastgelopen en uit een ontmoeting met een "donkere vreemdeling" groeit iets moois, dat haar le vensloop zal veranderen. Wanneer de vreemdeling uit haar leven verdwijnt, lijkt het m geeft geen pas deze werkelijk prachtig-evenwichtig geschre ven verhandelingen, over de meest uiteenlopende onderwer pen (maar vooral over 'cultuur' in het algemeen, masculinisme en Jung), in de paar regels die mij nu nog resten van commentaar te voorzien. Dit dan nog maar: zel den heb ik een prachtiger analyse gelezen van Pirsig's beroemd geworden 'filosofische' roman Zen and the art of motorcycle maintenance. Ik heb werkelijk genóten van het stuk over Enid Starkie, de Engelse biografie van onder andere de dichters Rim baud en Baudelaire. Ik doe Burnier's boek ongetwijfeld te kort. Doch wellicht dien ik een ander doel - indien de lezer mij wil geloven: dat, als een lezer lust heeft in de lectuur van een boek met verstandige essays, hij of zij Kars rustig in de boekhandel kan laten liggen (dat koment vanzelf wel bij De Slegte terecht) en dat die hij of zij morgenochtend, zo dra de boekhandels open zijn, Burnier's De Zwembadmentali teit gaat aanschaffen. Want dat vrouwen verdomd goed kunnen schrijven heeft Burnier maar weer eens bewezen! BOUDEWIJN BÜCH Het boek volgt Goethe via kinder jaren en jeugd (waar de unieke situatie waarin Goethe kon op groeien naar voren komt), studie tijd, Sturm und Drang-periode, Weimar en Italiaanse reis naar de "tien jaren met Schiller". Veel materiaal komt uit Goethes "Dichting und Wahrheit" en "die Italienische Reise". De kennismaking met Schiller be vrijdde Goethe, aldus Boerner, uit het geestelijk isolement, waarin hij - mede door eigen toe doen - na de Italiaanse reis was alsof Jenny achterop is ge raakt. Maar na enige tijd zai zij de winst uit deze periode er varen. Een actueel gegeven, bondig beschreven door mevrouw Carton. Al springt zij wat veel van de hak op de tak door het heden met vooruitblikken te larderen. Katherina Havekamp: "De lief- deval"; Free Spirit Produc tions; f24,50. Anorexia nervosa heet de ziekte die zich bij veel jonge vrou wen manifesteert. De symp tomen bestaan uit een ab normale drang om te verma geren, gekoppeld aan een on begrensde vraatzucht. Na zo'n vreetpartij wordt al het genuttigde even snel weer uitgebraakt. De patiënte "Dat bonte economenvolk" Auteurs: Arnold Heertje en Ria Kuip Uitgever: Loeb en Van dei Velden Prijs: 32.50 Economen hebben een masochis tisch trekje over zich. Zo lijkt het althans als je de titels van hun boeken ziet. Had de Groningse hoogleraar Jan Pen het drie jaar geleden over "Dat stomme eco nomenvolk met zijn heilige koeien", het nieuwste boek van professor Heertje heet "Dat bon te economenvolk". Heertje schreef het samen met Ria Kuip. Het boek is een bundeling van de serie portretten die Heer tje eerder schreef voor Elseviers Weekblad en de serie interviews met ten dele dezelfde economen die Ria Kuip had voor het weekblad De Tijd. In totaal worden de visies van 22 economen belicht Van den Doel die vindt dat de lonen gematigd moeten worden ten gunste van de overheidsuitgaven, Stevers die zegt dat er juist meer ruimte moet komen voor de particuliere sec tor, Van den Beid die nog eens wijst op de noodzaak van loon matiging, Halberstadt die de hoogte van de sociale uitkeringen en ons belastingstelsel weer eens ter discussie stelt enzovoort. Kortom 22 economen met 22 me ningen. Een pasklare oplossing van de eco nomische crisis hoeft ook niet van die kant te worden verwacht. Heertje schrijft dat ook in zijn voorwoord: "Te vaak wordt ge dacht dat economen op grond van hun wetenschap allerlei poli tieke uitspraken kunnen objecti veren, zodat daaraan een absolu te betekenis kan worden ge hecht". Zoals Heertje in het voorwoord verder schrijft is het doel van het boek in de eerste plaats inzicht te verschaffen in de aard en omvang van de publicaties van betrokken economen. Het is jammer dat de schrijvers zich daartoe hebben beperkt. Een paar conclusies zijn toch wel te trekken. Het boek blijft nu een beetje als los zand aan elkaar hangen, temeer daar de portretten en interviews voor plaatsing in het boek nauwelijks zijn herschreven. Zo is het bijvoorbeeld een raadsel wat de opvatting van CDA-eco- geraakt. Het is, volgens de auteur, Schiller geweest die Goethe weer tot dichterlijke produktie heeft aangespoord. Van dergelijke zeer direkte conclu sies, staan er vele in het boek. Dit maakt het aan de ene kant zeer lezenswaardig, omdat de lezer even het gevoel krijgt zeer dicht bij Goethe te staan. Anderzijds moet men zich hoeden voor der gelijke „zekerheden" In dit werk mag het echter. Zoals ook in dit boek het ontbreken van een ex pliciete bronvermelding mag. wordt steeds magerder, komt geestelijk in de knoop en niet zelden volgt op deze ellende een poging tot zelfmoord. Onlangs was op de televisie een documentaire te zien over dit verschijnsel, dat wordt ver oorzaakt door traumatische ervaringen (vaak ook od seksueel gebied) van de pa tiënte. In de liefdeval beschrijft Kathe rina Havekamp haar strijd te gen deze ziekte, die in haar geval het gevolg is van de overheersende en verkeerde invloed van haar vriend. Haar strijd tegen autoritaire art sen en verpleegsters lijkt ein deloos, maar tenslotte weet zij te winnen. Met behulp van een vriendin komt dan het trage genezingsproces op gang. ANNEMIEK RUYGROK Arnold Heertje noom Goudzwaard over de op volging van CDA-fractievoorzit- ter Aantjes doet in een boek over economen. Zijn mening was inte ressant toen het interview op 19 januari j.l. in De Tijd verscheen, maar doet totaal niet ter zake in een boek over "het bonte econo menvolk. De informatie die in de interviews en de portretten wordt gegeven, verschilt ook nog wel eens. Zo wordt bijvoorbeeld in het "zelf- protret" van Heertje gesproken over het PvdA-lid, terwijl hij in het interview dat Ria Kuip met hem had nog geweigerd wordt door de PvdA-afdeling uit zijn woonplaats. Aan de andere kant kunnen uit spraken die zo aan een datum vastzitten ook wel weer aardig zijn. Zo zei Den Uyl op 9 februari van dit jaar tegen Ria Kuip: "De nullijn voor de inkomens was nog mogelijk bij de verkiezingen van in 1977, maar nog twee jaar dit beleid en het is niet meer moge lijk. De mensen verdommen het". Den Uyl heeft sneller gelijk gekregen dan hij zelf toen dacht. De looneisen liggen namelijk nu al bij de regering op tafel. De vooruitziende blik van de ande re economen valt wat tegen. Want één van de opvallendste dingen uit het boek is dat de economen (met uitzondering van Heertje zelf) haast met geen woord spre ken over de invloed van de tech nologische ontwikkeling op de samenleving. Wat dat betreft is de omslag van het boek, een pan met elektronische rekenmachines, de inhoud vóór. MARK KRANENBURG "Het grote ski-handboek". Onder auspiciën van de Neder landse Skivereniging verscheen dit handboek, waarin alles staat wat met skiën, langlaufen en ver der winterplezier heeft te maken. Een van de boeken in een lange rij. Daarom niet beter of slechter dan de meeste anderen. Maar de win tersportliefhebber heeft aan één zo'n tamelijk uitgebreid boek ge noeg. Het boek pretendeert geen water dichte wetenschappelijke studie te zijn. Het is er niet voor de we tenschapper. Het is er om de in Goethe geïnteresseerde lezer vanuit een tamelijk originele in valshoek te informeren. Soms is de tekst wat zwaar, maar het op genomen beeldmateriaal maakt dit ruimschoots goed. P. Boerner, "Goethe". Uitgeverij Unieboek (Haarlem) Prijs: 29,50. SJOERD BRONSGEEST "Het Matarese Mysterie" Robert Lud- lum. Uitg. Zomer en Keuning. Prijs 23.50 Een nieuwe thriller vdh deze Ameri kaanse bestseller-schnjver, nummer acht in de rij. "Het smaragd syndicaat". Gerald Browne. Uit*. Veen. Prijs 24.90. Thriller. Av,. mr zoekende New-Yor ker en vriendin rollen machtig mis daad-syndicaat op "Christendom en politiek" Dr. G. Ub- bink. l'ilg. Zomer en Keuning. Prijs 14.50. Achtergronden, plaats en grenzen van een christelijke politiek in de wereld van het geloof. "De alternatieve dokter", Jean-Claude Bourret. Uitg. Hollandia. Prijs f 24.90. "Genieten op reis in Normandie en Bre- tagne". Elisabeth de Stroumillo. Uitg. Hollandia. Prijs 24.50. Geen reisgids in de gebruikelijke zin, ook geen kookboek - al houdt de schrijfster duidelijk van smakelgke taferelen - maar een poging om van het reizen door Normandiè en Bretag- ne iets meer te maken dan uitsluitend een tocht langs geografische, klima tologische of architectonishe tafere len. "De Tilsit Erfenis". Catherine Gaskin. Uitg. Veen. Prijs 24.50. Ginny Tilsit, 19 jaar oud. is enige erfge name van een onmetelijk fortuin. Bij de afwikkeling Von het testament krijgt zij te horen, dat daarin is be paald - ter bescherming van het fami liekapitaal - met wie ze moet trouwen. Een belangrijke beslissing voor een jonge vrouw .Veel romantiek dus. "De straatkatten en andere verhalen" Lloyd Alexander. Uitg. West Fries land. Prijs 18.50. Acht prachtige verhalen over katten en de mensen waarmee ze in aanraking komen. Een fraai geïllustreerde bun del. waars oor Laszlo Kubiniyi in dub bel opzicht tekent, vol katachtige hu- "De geschiedenis van Benny Beentjes en zijn lachende badkuip". Marbeth Reif. Uitg. West Friesland. Prijs f 14.50. Benny Been(jes' badkuip kan lachen. Hu lacht al, als een kind in hem stapt, want dat kietelt zo.. Een buzonder grappig kinderboek, uit het Duits ver taald door C. van der Hulst en geïllu streerd door Sabine Wilharm. "Bomen en Heesters voor de kleine Tuin". J. W. Los. Uitg. Hollandia. Prijs 22.50 Een gids voor de tuinliefhebbersom zonder veel moeite een boompje of struik op te zoeken die in een kleine tuin kunnen worden geplant. "Handboek voor de liefhebbers van Australische papagaaien en parkie ten". Dr. Thijs Vriends. Uitg. Hollan dia. Prijs 29.50. Thijs Vriends heeft de papagaaiachtigen in hun natuurlijke milieu geobser veerd. Volièrehouders en geïnteres seerde bioloog-omithologen kunnen uit dit handboek heel wat wetens waardigheden putten. "Pate". Joyce van Doorn. Uitg. Bert Bakker. Prijs 17.90. Met de feestdagen voor de boeg is dit werkje met recepten voor pate's, pas teien enz. een welkome gast. "Energiebronnen in de oudheid". Fons Brunes. Uitg. De Kerk. Prijs 24.90 Bij de bestudering van oude bronnen kwam de Deense ingenieur Brunés tot de ontdekking, dat de energiebronnen waarover de oude cultuurvolken heb ben beschikt van grotere betekenis zijn geweest dan wc tot nu toe hebben aangenomen. "De elfen komen". Arthur Conan DoyIe. Uitg. Sirius en Siderius. Prijs 17.50. "De wonderlijke avonturen van Oom Lubijn". Verteld en getekend door W. Heath Robinson. Uitg. Sirus en Side rius. Prijs 17.50. Een boek voor kinderen en volwasse nen. op smaak gebracht met een beetje Odysseus Don Quichotte en Baron von Münchhausen. "De Koningsdochter van Elfenland". Lord Dunsany. Uitg. Sitius en Side rius. Prijs 17.50 Herdruk van dit poëtische sprookjes- verhaal voor volwassenen "Een wolf in de stal". Carl-Anders Norrlid. Uitg. West Friesland. Prijs f 18,90. Jongensboek dat zich afspeelt in 1809 en de Russische inval in Zweden als ach tergrond heeft. Daarbij komen vragen aan de orde die vandaag de dag nog net zo actueel zijn als gisteren of in het jaar 1809. "Tante Jet in de flat". Marianne Keser. Uitg. West Friesland. Prijs f 12,90. Zes kinderen vinden in het park een tam wit konijn en wat moet je daar nu mee aan? "Er is vandaag niets gebeurd". Catalijn Claes. Uitg. West Friesland. Prijs f25.-. Realistische streekroman. Twee jonge weduwen met opgroeiende kinderen onderhouden een fjne vriendschap. Maar dan komt kostganger Karei op de proppen... "Vogel, zing je lied". Leni Saris. Uitg. West Friesland. Prijs f 17,90. Dochter van ex-chirurg, blij en opge wekt karakter, ontmoet op het kan toor. waar zij bij de administratie werkt, twee jongemannen en raakt daardoor in benarde omstandighe- den. "De Boeren van de Baakhoeve". Nel van der Zee. Uitg. West Friesland. Prijs f 22,50. Streekroman van de produktieve en veelgelezen Nel van der Zee. "Kinderen van de overkant". Els de Groen. Uitg. West Friesland. Prijs f 18.50. Een verhaal over twee Noordierse kin deren uit de industriestad Belfast, beiden katholiek, dus de "prods", de protestanten zijn slechte mensen want dat is hun van jongs af bijge bracht. Neelie Smit-Kroes, de staatssecretaris van verkeer en waterstaat schreef het voorwoord, C. van Bockel, voorzitter van de Stichting H p Nccrl-Ierland, de introductie. "De Muisca vogel". Ad Gerard Jansen. Uitg. West Friesland. Prijs f 17,90. Chartervliegtuig maakt noodlanding in Columbiaanse oerwoud. Passagiers en bemanning worden gevangen ge nomen door indianen, die alle blanken wantrouwen. Tenslotte zullen zij el kaar, op een hachelyk moment in hun leven, de hand toesteken. Ir bestaan, blijkbaar, twee soorten essayisten. Die ervaring was ik rijker geworden na het lezen van twee boeken mei opstellen over letterkundige en wijsgerige opstellen. )e eerste soort van essayistiek zou niet moeten bestaan. De tweede soort komt in de tweede helft van deze bespreking aan de beurt.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 29