"Valkenburg moet wellicht beroep op Leiden doen" Naai- en breischool Abbenes geen monument": en wat nu? Bouwvereniging moet herstel verzakte huizen zelf betalen 4ESS3H*- "Première" Gewestelijk Orkest in Alphen ALPHEN WIL "LUIERPARK" Quiz-prijs voor ziekenhuis DNDERDAG 29 NOVEMBER 1979 ABBENES - De gemeente Haarlemmer meer zal de voormalige kleuterschool op de hoek van de dr. Hei jelaan en de Corne lia Sophialaan kopen. In een voorstel vragen burgemeester en wethouders van deze gemeente de raads leden 75.000 gulden uit te trekken voor de aankoop. Wat er uiteindelijk met het gebouwtje gaat gebeuren, is vooralsnog niet duidelijk. B en W zeggen toe dat "nader beraad zal volgen". Het voormalige naai- en breischooltje werd tot voor kort gebruikt door het Groene Kruis. Deze instantie zit sinds kort in het voormalige bijkantoor van een bank in Abbenes. Het Groene Kruis zegt door de ouderdom en indeling van het oude schooltje ernstig te zijn belem merd in zijn werkzaamheden. Aanvankelijk bestonden er bij het college van B en W van de Haarlemmermeer plannen om het in de ogen van vele in woners van Abbenes historische pand te laten slopen. Door de bezwaren werd alsnog besloten nog niet tot een defini tieve beslissing te komen. Zoals bekend was de mening van B en W dat tot aan koop moest worden overgegaan om de voor Abbenes gemaakte plannen uit te voeren. Uiteindelijk besloten B en W een onder zoek in te stellen naar de "cultuur-histo rische waarde" van het gebouw en daar bij na te gaan of plaatsing op de 1 ijst voor monumentenzorg tot de mogelijkheden behoorde. De Rijksdienst voor monu mentenzorg ziet echter geen aanleiding om het advies te geven het pand op de monumentenlijst te plaatsen. De Rijks dienst voor Monumentenzorg verklaart letterlijk dat het pand "elke architecto nische uitdrukking van een 19de eeuwse school mist". B en W blijven van mening dat het pand in een slechte staat verkeert. "Er zijn bouwkundige gebreken, halfsteensmu- ren, verzakte vloeren en slecht metsel werk", aldus B en W. Desalniettemin vinden ook zij dat aan de bezwaren tegen sloop niet voorbij mag worden gegaan, zodat verder beraad en overleg over de toekomst van dit pand zal volgen. VALKENBURG - „Valkenburg raakt vol. Het ziet er niet naar uit dat de gemeente voldoende woningen kan bouwen om de groei van de bevolking van het dorp op te vangen. De spoeling wordt steeds dunner". Dat zei wethouder Van der Meij van Valkenburg gisteravond tijdens de behandeling van de begro ting voor het volgend jaar. "Valkenburg zal waarschijnlijk een beroep moeten doen op de omliggende gemeenten, met name op Leiden, om huisvesting te vinden voor woningzoeken den". riet gemeentebestuur van Val kenburg ziet geen kans om in de nabije toekomst huurwoningen te bouwen. De reden daarvoor is Bijzondere vis jraag wil ik even inhaken op het bericht "Noordwijker Duyndam doet op Noordzee bijzondere vis vangst". ilevrouw Duyndam kan dan wel vol trots de vis aan de fotograaf tonen, de vraag die bij opkomt - en velen zullen het wel met mij eens zijn - is: Waarom de vis niet gewoon teruggezet in het water, juist omdat het zo'n prachtig ge kleurd exemplaar was en zo bij zonder leek? "Ja maar", zal me vrouw Duyndam kunnen den ken, "wij weten nu dat het een zogenaamde "6raam" was"! Inderdaad, dat weten wij dan, met als resultaat De nieuws-gierig- heid is bevredigd en de vis kan als "beloning" de vuilnisbak in. Jammer! Mej. E. Spruit, Gangetje 8, Leiden. Dorp ziet geen kans meer voor bouw huurhuizen dat de bouwgrond in de gemeen te te duur is. Daarom worden er koopwoningen gebouwd. Me vrouw De Jonge (WD) had ge vraagd om de bouw van meer huurwoningen. "Er is geen be hoefte aan koopwoningen", merkte zij gisteravond op. "Wél aan huurwoningen. Kunnen die niet gebouwd worden, dan moet er helemaal niet gebouwd wor den". Wethouder Van der Mey wees haar erop dat er door de aankoop van nieuwbouwwo ningen door Valkenburgers re gelmatig huurwoningen vrij komen. Misschien is het mogelijk om ach ter de nieuwbouw van Van der Krogt aan de Hoofdstraat nog enkele huurwoningen te bou wen, maar daarover bestaat nog geen zekerheid, zo deelde de wethouder mee. Het tekort aan woningen is ook de oorzaak van het strakke in- schrijvingsbeleid dat de ge meente voert. "Door een soepe ler inschrijvingsbeleid wordt het aanbod van woningen niet groter", aldus Van der Meij. Het PvdA-raadslid mevrouw Van de Broek pleitte vorige week tij dens de algemene beschouwin gen op de begroting voor een verruiming van de inschrij vingsmogelijkheden, met name voor jongeren en alleenstaan den. Zij vond de huisvestings verordening van de gemeente verouderd. Van der Meij kon digde gisteravond een herzie ning van de verordening aan. Ook vond het progressieve raadslid dat B en W niet moeten toestaan dat mensen die niet economisch gebonden zijn aan Valkenburg in het dorp een leegkomende huurhuis kopen. Renovatie Er zit weinig schot in de aankoop van grond door de gemeente in het uitbreidingsplan 't Joght- tweede fase. "Alles hangt af van de bereidheid van de eigenaars van de grond om te verkopen. Daar staat of valt het hele plan mee", aldus Van der Meij. Teleurstelling was er over het feit dat slechts zes bewoners van huurwoningen na bezichtiging van de modelwoning aan de Burgemeester Lotsystraat hun woning willen laten renoveren (opknappen). De gemeente ont werpt daarvoor nu een plan. Van der Meij hoopte dat er alsnog een sneeuwbaleffect zou ont staan, zodat meer woningen kunnen worden opgeknapt. Dijkhuizen (CDA) adviseerde de wethouder de bewoners van gemeentewoningen de renova tieplannen nog eens persoonlijk voor te leggen. Van der Meij zeg de toe zich daarover nog eens te beraden. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Gewestelijk Orkest begint aan staande zaterdag in Alphen een nieuwe serie herfstconcerten. Voor deze "première heeft men zich verzekerd van de medewer king van de Lyrische Komedie uit Amsterdam. Dat is een groep afgestudeerde zangers en zangeressen, die een muziektheater voor iedereen wil brengen. Op het repertoire van het vier koppen tellende gezel schap prijken stukken die de "echte" operagezelschappen nooit uitvoeren. Het zangwerk wordt in de Nederlandse taal uit gevoerd. Voor zaterdag staan drie werken op het programma. Men begint met "St. Paul's suite voor strijkers" van Gustav Holst, een werk dat geschreven is in typisch Engels- romantische stijl. Maurice Ravel is ook vertegenwoordigd, en wel met zijn "Tzigane". Dat werk componeerde hij in 1924 voor viool, er werd later dat jaar ook nog een orkestbewerking van gemaakt. "De impresario", zo heet het laatste werk van de avond, van Mozart. Het geeft ironische muzikale por tretten van zangers en zangeres sen die de componist als "lastige portretten" ervaren heeft. Het concert in de Adventskerk be gint om 19.30 uur. Kaarten zijn o.m. verkrijgbaar bij de culturele raad aan de Wilhelminalaan 12 (tel. 94583). ALPHEN AAN DEN RIJN - De gemeente Alphen aan den Rijn wil de noordelijke oever van de Zegerplas omtoveren tot een Juierpark" in de dub bele betekenis van het woord. De bomen die daar geplaatst worden kunnen namelijk worden geadopteerd door de ouders van de kinderen die in 1980 geboren zullen worden. De actie "Een baby: een boom" wordt gehouden in het kader van het zilveren jubileum van de Alpheuse dienst openbare werken. Voor elke baby die volgend jaar geboren wordt kunnen de ouders of andere familieleden een boom adop teren. Ze zijn hiervoor een be drag van f 25 kwijt; geld dat voor een belangrijk deel ten goede zal komen van Unicef voor één van haar projecten op het terrein van de wereld gezondheidszorg en lof milieu elders in de wereld Op deze manier wil openbare werken het gezegde "een boom doet leven" dubbel gestalte geven. Bomen produceren het belangrijkste dat een mens nodig heeft: namelijk zuur stof. Daarnaast zal de adop tie-opbrengst meewerken aan ondersteuning van het leven elders in de wereld. Men kan de boom adopteren bij de afdeling Burgerzaken van de gemeente. Tegen de beta ling van 25 krijgt men een persoonlijk certificaat. Aan het eind van het kwartaal waarin de geboorte heeft plaatsgevonden krijgt men een plattegrond waarop is aangegeven waar de boom te vinden is. Op de boom komt bovendien een bordje met de naam en de geboortedatum van het kind. In het gebied ten noorden van de Zegerplas, tussen de Burge meester Bruins Slolsingel en de plas, kunnen volgens de huidige plannen zo'n 900 bo men komen. Jaarlijks wordt in Alphen aan den Rijn een zelfde aantal babies geboren. Overigens loopt het toekomstige Juierpark" wel enigszins ge vaar door het tegen hei plan Zegersloot ingediende be zwaarschrift van de Vereni ging van Eigenaars Flat Kla verhof. Deze vereniging keert zich met name tegen het grote aantal bomen dat tussen hun flat en de recreatiepias is ge dacht. HAZERSWOUDE - De wo- nieuw onderheien van ningbouwvereniging twee verzakte woning- "Volksbelang" zal het op- wetwoningen aan de Jan Vermoedelijk door slecht heiwerk zijn de huizen danig gaan scheuren. De woningbouwvereniging moet deze schade nu uit eigen zak herstellen, zo heeft de rechter bepaald, Lievenslaan zelf moeten betalen. Dat betekent voor de bouwvereniging een schadepost van l'k tot 2 ton. Dezer dagen deed de raad van arbi trage uitspraak in de rechtzaak, die de woningbouwvereniging tegen de bouwer van deze wo ningen (de firma Groen Breg- man uit Benthuizen) had aange spannen. De raad besliste dat geen enkele partij verantwoor delijk kan worden gesteld voor het verzakken van de huizen in Dorp Zuid III, waardoor de reke ning uiteindelijk aan de woning bouwvereniging wordt gepresen teerd. Daarbij liet de raad buiten beschouwing of de sloten inder tijd wel goed zijn gedempt èn de vraag of er wel goed is geheid. Vooral over dat laatste heeft de voorzitter van de woningbouw vereniging, J. de Wit, zijntwijfels. "Het moet in het slaan van de pa len hebben gezeten", meent hij, "maar dat zal wel altijd een strijdvraag blijven. Bewijzen kun je zoiets natuurlijk nooit". Het geschil tussen "Volksbelang" en de bouwer is al zo'n vijf jaar aan de gang. Ongeveer een half jaar na de oplevering van de be treffende woningwetwoningen, in 1974, bleek dat twee van deze huizen ernstig verzakten. Tijdens een bouwvergadering werd de zaak ter tafel gebracht. Groen Bregman zegde toen toe tegen betaling van een halve ton de zaak te willen repareren. De woningbouwvereniging besloot echter nog even te wachten en eerst te kijken of de woningen niet verder gingen verzakken. Want dan zou die halve ton im mers weggegooid geld zijn. Een juiste beslissing, want de twee woningen bleven zakken. Zover zelfs dat ze onbewoonbaar wer den. De vloeren liepen scheef en de binnenmuren kwamen los te staan zodat ze elk moment kon den omvallen. Slechts het feit dat de twee woningen tegen elkaar aan "leunden" voorkwam erger. De kosten van de reparatie liepen daardoor sterk op. Er werd dan ook een advocaat in de arm ge nomen door Volksbelang. De zaak werd aanhangig gemaakt bij de raad van arbitrage, de hoogste rechtsinstantie voor deze zaak, en die heeft nu beslist dat de bouwer niet aansprakelijk kan worden gesteld. De Wit noemt de uit spraak "een slecht verteerbare zaak", maar aangezien er geen beroepsmogelijkheid meer is, moet Volksbelang het wel accep teren. Hij vertelt van de bouwer in deze zaak "toch wel een andere opstelling te hebben verwacht", maar neemt het Groen Breg man toch niet kwalijk dat het be drijf niet voor de kosten wil op draaien. "Zakelijk is de opstel ling van de bouwer juist, vind ik", aldus de Wit. Het verzakken van de woningen is inmiddels, na een dikke decime ter dalen, tot stilstand gekomen en ze zullen zo snel mogelijk op- Zo op het oog twee aantrekkelijke eengezinswoningen. Ze staan echter leeg omdat ze onbewoonbaar zijn wegens verzakkingen. nieuw worden onderheid. Op kosten van de woningbouwver eniging. De Wit daarover "We moeten nu maar rustig doorgaan en niet meer omkijken. Dat klinkt misschien wel vreemd, maar ik zie het zo: je kunt je nog drie keer boos maken, maar het helpt allemaal toch niets meer". Het Alpheuse team (met aanhang) op weg naar de EO-quiz in Hilversum. Het programma wordt 1 januari uitgezonden. ALPHEN AAN DEN RUtf - Vergezeld van familie, vrienden en bekenden togen de Alphense broers L.G. van der Horst en C. van der Horst en hun Nieuwkoopse zwager H. Francois gistermorgen in alle vroegte naar Hilversum. Daar werden vanaf kwart over negen in de NOS-studio de opnamen ge maakt voor de EO-quiz "Kennen en Kunnen", waar bij de kandidaten niet alleen op hun parate kennis worden getoetst, maar ook een zekere handigheid tentoon moeten spreiden. De drie vormen in de quiz het team "Alphen aan den Rijn". Ze moesten het gisteren opnemen tegen teams uit Veenendaal en Nijkerk. Hoe het allemaal is uitge pakt, is te zien op nieuwjaarsdag, 's avonds om acht uur. Geld is er in elk geval verdiend (de bijeengegaarde punten worden uitgekeerd in geld), zodat het met de kleurentelevisie voor het Emma-kinderziekenhuis in Amsterdam wel goed zit. En daar was het de broers Van der Horst en hun zwager Francois allemaal om begonnen. De familie Van der Horst heeft met dat ziekenhuis een speciale band, omdat het vorig jaar overleden zoontje van L.G. van der Horst er ver pleegd is. Voor het vertrek naar Hilversum gistermorgen werd er druk gerepeteerd. L.G. Van der Horst "Dan zeg ik straks: Goedemorgen, gelukkig nieuwjaar. Ja, je moet je verplaatsen naar nieuwjaarsdag". Een be kende corrigeert hem: "Ja, joh., maar dan moetje wel goedenavond zeggen. Het wordt toch 's avonds uit gezonden...."

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 27