VAN DER WIEL IP HAC™*! Gastarbeider moet ook kunnen stemmen Actiebereidheid bij bewoners van woonwagens Nieuw proces tegen Rode Brigadisten zondergoede bril klopte haar kas nooit 4 Koffie Haq, probleemloos lekker! Want Hag is échte koffie, gezuiverd van schadelijke stoffen zoals coffeïne. Ja, zo'n kopje écht goed! Hag doetje goed. W* Wel eens last van koffie? een goede bril maakt ajje verschil! "Philips doorbreekt wapenembargo VN" DONDERDAG 29 NOVEMBER 1979 ROME - De eerste generatie van de Rode Brigades, met aan het hoofd oprichter Renato Curcio, staat in Turijn opnieuw berecht. Gisteren hadden de gebruikelijke scher mutselingen plaats: de beklaag den wezen hun verdedigers af, de rechter benoemde nieuwe, die op hun beurt tijd vroegen om de dossiers te bestuderen. Het pro ces werd uitgesteld tot vrijdag. De vroegere kazerne „Lamarmo- ra", waar het proces in hoger be roep werd gehouden, is versterkt als een bunker, omgeven door prikkeldraadversperringen, zand zakken en wachttorens en wordt al wekenlang bewaakt door pantser auto's van de carabinieri. Al twee maal is er op deze wagens een aan slag gepleegd Hoeveel honderden terroristen of vermoedelijke terroristen er de laatste maanden ook zijn gearres teerd, het blijkt dat er nog steeds opvelgers te vinden zijn. Het nieu we wachtwoord van de Rode Bri gades luidt „Annientamento" (ver nietiging): sinds enige tiid is het af gelopen met de „waarschuwin gen", waarbij de slachtoffers, po litieagenten, fabrieksbazen, rech ters of journalisten, in de benen werden geschoten. Nu wordt er ge schoten om te doden en er wordt niet meer zorgvuldig uitgezocht wie op enigerlei wijze verantwoor delijk is voor de jacht op de terroris ten. Iedere „slaaf van de staat" komt nu in aanmerking voor vernietiging. De twee carabinieri in Genua die vorige week werden doodgescho ten in de bar waar zij een kopje kof fie stonden te drinken voor ze hun dienst begonnen, de bejaarde po litieagent in Rome die dinsdag voor zijn huisdeur werd vermoord, zij zijn de slachtoffers van de nieuwe strategie. Niemand van politie, van de hoogste tot de laagste rang, is meer veilig voor de politieke moor denaars. Volgens velen is het ook een teken van het verval van de Rode Briga des. Er is geen sprake meer van een politieke lijn, die zo duidelijk was. ten tijde van de Moro-affaire. Geen sprake ook meer van politieke eensgezindheid, zoals wel blijkt uit de boosardige briefwisseling tus sen de verschillende Rode-Briga- defracties, die elkaar voor vijanden van de revolutie uitmaken. Het eni ge punt waarop allen elkaar nog ADVERTENTIE kunnen vinden, is de totale vernie tiging van de burgerlijke staat, te beginnen met degenen die deze staat, ook op het laagste vlak, ver tegenwoordigen. Het dagelijks gevaar in Italië wordt erdoor verhoogd, maar toch zou juist dit het begin van het einde kunnen betekenen voor de terroris tenbeweging. Een politieke organi satie die uitsluitend uit is op vernie tiging van het bestaande en geen duidelijke doeleinden meer voor ogen heeft, is op den duur gedoemd het onderspit te delven. Dit hoopt men althans in Italië, maar voorlo pig ziet het er niet naar uit dat het einde in zicht is. Nieuwe Rijn 62, Leiden. Tel.: 071 - 124108 ROTTERDAM (GPD) - De buitenlandse werknemers in Europa moeten de kans hebben mee te doen aan plaatse lijke verkiezingen. Dat standpunt verdedigde commissa ris Vredeling van de EG gisteren bij de opening van een driedaags congres in de Rotterdamse Doelen over kinde ren van migranten, dat wordt georganiseerd door de Raad der Europese Gemeenten. Uitvoerig stond Vredeling in zijn rede stil bij de problemen van de migrantenkinderen, de zoge naamde „tweede generatie". „De problemen van deze generatie zijn nog gecompliceerder, nog schrijnender dan die van bij voorbeeld de jeugdwerkloosheid in hët algemeen", zo zei hij. Vredeling zei het toe te juichen dat juist de Raad der Europese Ge meenten zich nu zo intensief met de problemen van de tweede ge neratie bezig houdt. „Het zijn immers de gemeentelijke over heden die worden geconfron teerd met de werkelijkheid: vechtpartijen in dancings, rellen op straat, ontoereikendheid van het onderwijs, hoge werkloos heid onder deze jongeren". Een oplossing voor met name de problemen van de kinderen van Vliegen op Frankrijk moeilijker PARIJS (DPA) - De Franse lucht verkeersleiders hebben gisteren hun stakingsactie verscherpt. Behalve dat zij gedurende be paalde tijden van de dag geen van Franse luchthavens vertrekken de toestellen willen afhandelen, weigeren zij nu ook hun mede werking aan toestellen uit Ne derland, West-Duitsland, Zwit serland en Italië die via het Fran se luchtruim vliegen. De luchtverkeersleiders besloten tot uitbreiding van hun actie, na dat de Franse luchtvaartautori teiten de stakers hadden ge schorst. Doel van de actie is het afdwingen van betere arbeids voorwaarden. De verliezen van Air France als gevolg van de sta king tot dusver becijferd op 120 miljoen frank (60 miljoen gul den). de buitenlandse werknemers, leek hem gelegen in intensiever onderwijsvormen en begeleiding van de kinderen door een dienst die is gespecialiseerd in beroeps keuzevoorlichting. In dat verband sprak hij de waar schuwing uit: „Bij gebrek aan een dergelijke dienst zullen tien duizenden jonge, onaangepaste en ontevreden immigranten aan de rand van de maatschappij ko men te staan of, als zogenaamde drop-outs, over die rand heen vallen". In haar rede zocht minister Garde niers (CRM) de oplossing van de problemen van migrantenkinde ren vooral in het ouderlijk huis van deze jongeren. De ouders moeten geraadpleegd worden en de mogelijkheid hebben mee te beslissen over de wenselijkheid van maatregelen rond de tweede generatie, zo vond de minis ter. „Met name de mediterrane moe ders, op wie meer dan in de wes terse cultuur de taak van de op voeding rust, dienen betrokken te worden bij het zoeken naar oplossingen. In de Nederlandse samenleving is nog weinig be kend over de positie van de bui tenlandse vrouw. Daarom vraag ik met klem aandacht voor haar", aldus minister Gardeniers. Geen treinen in Italië ROME (DPA) - De bonden van Ita liaans spoorwegpersoneel heb ben besloten tot een 24-uurssta- king, te beginnen vanavond 21 uur. Verwacht wordt dat het spoorwegpersoneel geheel tot stilstand zal komen. Behalve hogere lonen wensen de bonden ook een reorganisatie van de spoorwegen. Op 1 decem ber wordt een tariefsverhoging van 10 procent van kracht. SCHIPHOL-De koning van Tonga,Taufu Ahau Topou IV,en koningin Mala Ahau zijn gisteren op Schiphol gearriveerd voor een on-officieel bezoek aan ons land. Het koninklijk paar uit Tonga (eilandengroep ten noordoosten van Australië) bracht eerder bezoeken aan West-Duitsland en Frankrijk. Vrouwen steken chauffeur neer ROTTERDAM (ANP) - De Rotter- damse politie heeft gisteren de aanhouding bekendgemaakt van de 31-jarige Carmelita S. uit Rot terdam. De vrouw heeft volgens de recherche dinsdagmiddag de 30-jarige chauffeur J.P. Ruts uit Rotterdam neergestoken op het metrostation Rijnhaven. Volgens de politie kwam Ruts zich dins dagmiddag melden op het bu reau, zwaar bloedend. In het zie kenhuis bleek dat één van z'n longen doorboord was. De chauffeur heeft de politie ver teld, dat hij door twee vrouwen aangevallen werd met een mes. De recherche is nog op zoek naai de andere vrouw. De politie heeft geen mededeling gedaan over de oorzaak of aanleiding van de steekpartij. MC Beroep op Van Agt Christi-voettocnten dat eind de cember in Barcelona wordt ge houden. JCerkbegroting De rooms-katholieke bisschop penconferentie heeft de begro ting voor 1980 van de Nederland se kerkprovincie goedgekeurd. Ze loopt tegen de vier miljoen gulden en is bestemd voor vijftig posten. Alleen het bisdom Roermond maakte een voorbehoud ten aan zien van zijn bijdrage aan de Na tionale Raad voor Katechese, het Centraal Adviesbureau voor Priesters en Religieuzen en de Raad van Kerken in Nederland. Het stelt deze bijdrage afhanke lijk van nadere besprekingen in de bisschoppenconferentie. Beroepingswerk Hervormde Kerk: aangenomen naar Wassenaar W. van Bruggen Hillegom, naar Geertruidenberg- Hooge Zwaluwe-Made A. Spaar garen Hoorn, naar Elburg K. A. Abelsma Wateringen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te IJsselmui- den-Zwartsluis H. K. Bouwkamp Gramsbergen. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Capellc aan de IJssel J. Mol Rijssen. Baptistengemeenten: benoemd tot geestelijk verzorger van de rijksinrichting voor jongens te Overberg (Utr.) A. J. Noordhoek te Halsteren. LONDEN (DPA) - Meer dan 25.000 mensen fiebben giste ren in Londen gedemon streerd tegen de bezuinigin gen op de Britse overheidsuit gaven. De demonstratie was georganiseerd door de La- bourpartij. Vanuit Hyde Park liepen de demonstran ten door de binnenstad naar het Lagerhuis. Er was een po litiemacht van 1000 man op de been gebracht. De regering van Conservatie ven wil de overheidsuitgaven in het jaar 1980/83 inkrimpen met 35 miljard pond (onge veer 15 miljard gulden). De Labour-oppositie veroordeelt vooral de bezuinigingen op openbaar vervoer, onderwijs en sociale woningbouw. DEN HAAG (GPD) - Het Landelijk Woonwagenwerk mag minister Gardeniers (CRM) niet verwijten dat zij en haar collega Wiegel (binnenlandse zaken) discrimi neren. Wel mag hen verweten NUNSPEET (ANP) - Philips steunt het apartheidsbewind van Zuid-Afrika en doorbreekt hef wapenembargo van de Verenig de Naties tegen dat land. On danks het sinds twee jaar ver plichte wapenembargo doet Phi lips uitgebreide militaire leveran ties aan politie en leger in Zuid- Afrika. Ook is het bedrijf een van de westerse ondernemingen die de noodzakelijke technologie en apparatuur hebben geleverd voor de militaire opbouw van Zuid- Afrika en Rhodesië. Dit zeggen kaderleden van de Industriebond FNV bij Philips. De kaderleden toonden zich gisteren op een bij eenkomst verontrust over het beleid van de Philips-vestigin- gen in Zuid-Afrika. Volgens de kaderleden zou een dochteronderneming van Philips nog in 1978 militaire apparatuur voor gegevensverwerking op de Zuidafrikaanse markt hebben aangeboden. Een andere doch teronderneming, het Franse So- dern, zou elektrische componen ten voor kernreactoren in Koe berg in de Kaapprovincie leve ren. Philips telecommunicatie- fabriek in Zuid-Afrika verdient ook aan het wapenembargo. Sa men met Pye telecommunica tions (PTY) heeft zij de leiding op de Zuidafrikaanse markt voor mobiele radio-apparatuur voor leger en politie, aldus de kaderle den. In Zuidafrikaanse kranten zouden sinds kort advertenties verschij nen waarin Philips apparatuur aanbiedt voor het maken van vingerafdrukken. De politie ge bruikt die apparatuur voorna melijk voor de controle van de pasjeswetten in dat land, aldus de kaderleden. Volgens de Industriebond FNV is de Nederlandse moedermaat schappij van Philips verant woordelijk voor het beleid van haar dochterondernemingen. De bond gaat een speciale commis sie instellen om contacten te leg gen met de zwarte vakbonden in Zuid-Afrika waarin de Philips- werkers zijn georganiseerd. Een woordvoerder van het Eincf- hovense bedrijf heeft gisteren verklaard dat Philips op geen en kele wijze het embargobesluit van de Verenigde Naties ten aan zien van Zuid-Afrika noch de desbetreffende Nederlandse be palingen overtreedt. Volgens hem bevat de beschuldiging van het FNV geen nieuwe elementen. "Het is een oud verhaal dat als maar terugkeert", aldus de woordvoerder. "Philips kan dan ook alleen maar herhalen dat de onderneming zich pijnlijk nauw keurig houdt aan het beleid van de Nederlandse regering". worden dat van de plannen voor het woonwagenbeleid nauwe lijks iets gerealiseerd is. Dat schrijft mevrouw Gardeniers in antwoord op een protestbrief van directeur Buis van het woonwa genwerk. Dit protest was gericht tegen een schrijven van minister Wiegel aan de burgemeesters, waarin hij hen op het hart drukte dat „een geregelde surveillance door de woonwagenwijken on misbaar is". In diezelfde brief van Wiegel staat dat de politie ook meer bescher ming zou moeten bieden aan „ambtenaren van sociale dien sten, deurwaarders of andere functionarissen, die op woonwa gencentra bezigheden hebben te verrichten, die de bewoners trachten te vêrhinderen". De brief van Wiegel heeft in kringen van woonwagenbewoners en hun belangenorganisaties veel kwaad bloed gezet. In antwoord op het protest van het Woonwagenwerk beweert me vrouw Gardeniers dat er „duide lijke aanwijzingen zijn dat de criminaliteit zich in ernstige mate onder de woonwagenbewoners verbreidt". En dat „uit informatie van het openbaar ministerie en de politie blijkt dat de georgani seerde vermogenscriminaliteit in het zuiden van het land toeneemt en dat personen uit de woonwa genbevolking voor een meer dan evenredig deel van deze delicten aansprakelijk zijn". Eerder heeft de interdepartemen tale commissie voor woonwa genbeleid een nota geschreven met grove verwijten aan het adres van woonwagenbewoners, met name ten aanzien van bijstands- misbruik. Onder de woonwagen bewoners is de bereidheid tot ac tie sterk toegenomen. Staf en studenten van de Hoge school voor Oecumenische Stu diën te Bossey in Zwitserland vragen in een brief premier Van Agt en minister Scholten van de fensie onmiddellijk alles in het werk te stellen om een eind te maken aan de versterking van de nucleaire bewapening. Afschrif ten zijn gegaan naar de voorzit ters van de kamerfracties van PvdA, CDA en WD. De studen- ten zijn afkomstig uit 35 landen. Zij verklaren iedere beslissing ten gunste van de modernisering van deze bewapening af te wijzen omdat deze een bedreiging vormt voor de toekomst van de mens heid en strijdig is met het Ko ninkrijk Gods. De Hogeschool sluit zich aan bij de oproep van de wereldconferentie over geloof, wetenschap en toekomst (We reldraad van Kerken) die in juli dit jaar verklaarde dat de politiek van de grootmachten van een "machtsevenwicht" zo ontwrich tend werkt dat nuchtere weten schappers vóór het eind van deze eeuw een atoomoorlog waar schijnlijk achten. De brief dringt er bij de heren Van Agt en Scholten op aan, positief te werken aan het herstel van ver trouwen tussen de mensen, de bestrijding van angst en wan trouwen, van haat en militarisme en van de politiek van diegene die belang hebben bij oorlog. Prior in Chili Roger Schutz, de prior van de oe cumenische gemeenschap in het Franse Taizé, verblijft op dit ogenblik in het zuiden van Chili, waar hij een maand lang wil doorbrengen bij de arme In diaanse bevolking van de stad Temuco. Afgelopen zondag heeft hij in de hoofdstad Santiago met kardinaal Silva deelgenomen aan een gebedsdienst voor de mensenrechten. Kond Temuco is een gordel van In- dianenwijken. De mensen leven er in bittere armoede. De meesten zijn vroegere plattelanders die naar de stad zijn getrokken nadat hun land in beslag was genomen. Over het algemeen zijn ze werk loos. Roger Schutz wil over zijn ervarin gen een rapport maken en dat aanbieden op het internationale jongerenconcilie van de Pac- ZIEKENFONDSEN - De zieken fondsen hebben vorig jaar via de Ziekenfondsraad meer dan tien miljard gulden uitgegeven voor medische hulp. Het grootste deel van de kosten kwam voor reke ning van de verplichte zieken fondsverzekering. ruim 6.3 mil jard gulden. Voor de vrijwillige verzekering werd 1,5 miljard uit gegeven en de bejaardenverzeke ring nam 2,3 miljard voor zijn re kening. Dit blijkt uit het jaarver slag van de Ziekenfondsraad over 1978. LIJK - In de IJssel ter hoogte van Olst heeft de politie het lyk van een ongeveer dertigjarige vrouw gehaald Het moet volgens de po litie tussen de vier en veertien dagen in het water hebben gele gen. Een wandelaar ontdekte het stoffelijk overschot. Omdat het resultaat van de sectie nog niet bekend is kan de politie in Olst nog niets zeggen over doodsoor zaak.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 23