Terheggen van de Luxemburgse televisie: Voorlopig geen Nederlandse programma's Nederlandse aanpak jfilebeveiliging fin de belangstelling nmm ILSEVIERS .jo. NDERDAG 29 NOVEMBER 1979 BRUSSEL (GPD) - De even tuele komst via de kabel van de Luxemburgse commer ciële zender R.T.L. in ons land heeft de gemoederen weer aardig in beweging gebracht. Over het feit of het bedrijf Deltakabel al dan niet bin nenkort toestemming krijgt om via Sluis de programma's van de R.T.L. ons land binnen te voeren, zal in de toekomst nog heel wat afgepraat wor den. Sommige politici en om- roepbestuurders zien de komst van de R.T.L. (met daarbij eventueel Neder landstalige programma's) als een bom onder ons omroep bestel. - Maar wil de R.T.L. eigenlijk wel Nederlandstalige pro gramma's gaan uitzenden vanuit het Groothertog dom? Hubert Terheggen, de in Nij megen geboren directeur Ne derlandstalige programma's bij de R.T.L., meent in zijn werkplaats Brussel: „Wij staan zeker niet klaar om morgen al te beginnen met Nederlandse programma's. Dat is ver van de reali teit". Volgens Terheggen wordt er zelfs nog nauwelijks gedacht aan Nederlandse program ma's via de R.T.L. Ten eerste moet blijken of dat wel poli tiek haalbaar is, ten tweede wacht men op een uitspraak van het Europees gerechtshof (waar men zich onder meer buigt over de vraag in hoever re een regering het doorgeven van buitenlandse kabelpro gramma's kan tegenhouden. Dit jaar is dit de aanleiding van een geschil in België, waar de R.T.L. te ontvangen is). En tenslotte vraagt men zich bij de Luxemburgse zender af of het commercieel wel lonend is om Nederland- talige programma's te gaan brengen. Wat dat laatste betreft, zegt Terheggen: „Zeker in Ne derland spelen de concurren- tie-overwegingen een grote rol. Er wordt daar al zwaar ge vochten om de gunst van de kijker en als wij zouden overwegen ook Nederland te gaan bestrijken, dan moet je dat wel verschrikkelijk gede gen bekijken. En zo ver zijn we beslist nog niet. We moe ten toch eerst afwachten wat het Europees gerechtshof zegt". Mochten de kabelmaatschap pijen geen toestemming krij gen om de programma's door te spelen, dan kan de R.T.L. nog altijd gebruik gaan ma ken van de toekomstige om- roepsatellieten. Maar de enorme kosten spelen daarbij een grote rol en die satelliet hangt pas over een jaar of twee boven Europa. - Als alle problemen voor de RTL zijn opgelost, heeft myi dan onmiddellijk program ma's klaarliggen? Terheggen: „O nee, absoluut niet. Daar wil ik heel duidelijk over zijn. Daar gaan we pas over denken als we weten hoe de technische, juridische en politieke ontwikkelingen zijn". - Hoe komt het dan dat er bij de R.T.L. al een directeur Ne derlandstalige programma's is? „Ik werk al 25 jaar bij Radio Luxemburg en was volledig verantwoordelijk voor de Nederlandse radioprogram ma's (die nu overigens niet meer bestaan, omdat men die golflengte liever gebruikte voor Duitse uitzendingen - red.). Momenteel ben ik direc teur muzikale zaken, maar inderdaad, als het zover komt dat we Nederlande pro gramma's gaan brengen, dan verwacht men wel van mij dat ik me daar voor inzet. Er gaan de meest waanzinnige ge ruchten in Nederland. Dat we al helemaal klaar staan om uit te zenden in het Nederlands. Het is gewoon niet waar". -Maar de R.T.L. wil toch zo snel mogelijk Nederlandse pro gramma's in ons land heb ben? Terheggen: „Nee, dat is beslist ons standpunt met. Voor ons komen Duitsland en Frank rijk op de eerste plaats. Wan neer het economisch verant woord is, afhangende van die politieke, juridische en tech nische gegevens, dan zou in derde instantie inderdaad overwogen kunnen worden om Nederlandse program ma's te maken. Er staat dus helemaal nog niets vast". - Het gerucht dat u al personeel aan het werven bent voor de Nederlandse uitzendingen klopt dus niet? „Dat is allemaal de grootste flauwekul. Het is gewoon niet zo. Tegenstanders van vrije communicatie brengen dat soort verhalen in de wereld. Al die overdreven opmerkin gen over Het» Gevaar-Luxem burg, dat is het punt helemaal niet. Voordat ik zal zeggen: we gaan aan de slag en mor gen kijkt er niemand meer naar de TROS, NCRV of KRO. nou ik heb het idee dat er dan nog heel water door de Nederlandse rivieren moet stromen". - A Is alles voor de R .T.Lposit ief uitpakt, wanneer denkt u dan te kunnen beginnen met Ne derlandstalige program ma's? „Daar kan ik geen zinnig woord over zeggen. Dat hangt ten eerste af van de uitspraak van het Europees gerechtshof. Maar dan nog, wat versta je onder Nederlandse pro gramma's. Misschien begin je met een ondertiteling van films, of een uur in de week een Benelux-programma. We zeggen echt niet: we vullen maar even van 's ochtends acht tot 's avonds twaalf het scherm. Dat kan helemaal niet". „Mocht morgen blijken dat er helemaal geen problemen voor ons zijn, dan heb je toch minstens een jaar voorberei ding nodig en daarna een heel voorzichtige start. Dat met de kabel. Als het via de satelliet zou moeten gaan. dan heb ik drie jaar voorbereiding no dig". Als een kabelbedrijf de R.T.L.-programma's wil overnemen, hoeft men aan de Luxemburgse zender niets te betalen. Terheggen: „Men moet wel auteursrechten be talen aan de maatschappij die het programma heeft ge maakt, maar men hoeft hele maal niet aan ons te betalen, omdat wij ons geld van de ad verteerders krijgen. Iedereen die de uitzendingen wil over nemen, krijgt van ons toe stemming. Mits men de pro gramma's integraal over neemt, inclusief de reclame dus". - Begrijpt u de verontrusting van met name de geprofileer de omroepen in ons land ten aanzien van de R.T.L.? „Ja. die begrijp ik wel, maar die heeft dikwijls ook weer heel andere gronden. Ik denk dat de politieke en sociaal-eco nomische angst - dat er men sen overbodig zouden wor den - veel groter is dan de voorgewende angst van het culturele bederf'. - U kunt - als er Nederlandse programma's komen - pro grammeren zonder aan een bepaald ledental te hoeven denken. „Is het de R.T.L. die de Neder landse omroepen de kop zal gaan kosten? Dat geloof ik niet. De Nederlandse tv hoeft geen rekening te houden met de adverteerders wij wel Die adverteerder is, denk ik. veel gevoeliger voor Het niveau dat wordt gebracht". En over de vervlakking die vol gens velen op zal treden als de commercie zich met de pro gramma's gaat bemoeien, zegt Terheggen: „Een goed programma hoeft door de ad verteerder beslist niet kapot gemaakt te worden. Dat is een kwestie van een dialoog tus sen de geldschieter en de pro grammamakers". tyjbert Terheggen komt pas in actie als alles voor de R.T. L. er gunstig uitziet. „Of ik daar nou zo happy mee ben. is weer een andere zaak. Ik vind het een hele onderneming. Ik zie er echt wel tegen op. Per soneel, aanlevering, trans port, het soort programma, dat zijn allemaal dingen die opgelost moeten worden. Daar hebben we nog hele maal niet over nage dacht". - U heeft niet al stiekem een lijst met namen van mensen die u in dienst zou willen ne men? „Nee. ik garandeer u van niet. Ik moet u eerlijk zeggen dat ik de ontwikkelingen misschien wel met grotere angst volg dan de politici in Nederland. Ik zie de problemen waarvoor ik kom te staan als het zover is, en dat zijn er heel wat". KLAAS PIETER RIEKSEN UTRECHT - Met de toename van het autoverkeer wordt het er in J ons land niet veiliger op. Met na- I me op de autosnelwegen groeien de files en daarmee het aantal ongelukken. Uiteraard is dat niet iets van de laatste tijd. Vandaar dat Rijkswaterstaat al zo n tien g jaar bezig is met de ontwikkeling van automatische filebeveiliging Over precies één jaar, in decern- ber 1980, zal het eerste traject 24 uur per dag in werking zijn. Dat g| is op rijksweg 13 tussen Rotter- ~j dam en Delft. In november 1981 moet een groot aantal kilometers autosnelweg rondom Oudenrijn - van hetzelfde systeem voorzien - zijn. Filebeveiliging is niet iets nieuws, rnaar in deze opzet is het uniek in de wereld. Er zit naast de signale- I ring van de file een aantal moge- lijkheden in om de stroom auto's J j te sturen, te stoppen of langzaam snelheid te laten minderen. In het -1 wegdek van rijksweg 13 zitten om f I de 500 meter detectielussen die j per rijstrook het aantal voertui- J| gen elke 4 seconden telt. Die in- J formatie wordt aangevuld met de snelheid van de auto's en de on- I gelijkmatigheid van het aan bod. In een computercentrale worden J deze cijfers vergeleken met een aantal criteria die in Het geheu gen zitten. Daarna worden er conclusies getrokken over dezfc verkeerssituatie en geeft de com puter aan wat er dient te gebeu- I ren. Want voorlopig werkt het systeem nog niet volautomatisch en moet de eindbeslissing geno- I men worden door iemand in de l centrale. Grote voorvechter van het systeem is de heer J. J. Klijnhout, die sa men met J. H. Jenezon en R. C. van der Voort het hele project be geleidt. De heren hopen met het filebeveiligingssysteem een on- gevalsreductie op de autosnel wegen te bereiken. Jenezon: „Op drukke autosnelwegen is nu het aantal ongevallen 18 per km per jaar. Daarvan is de helft het ge volg van files. Met dit systeem, dat veel sneller en effectiever werkt dan nu ooit mogelijk is, kan dat tot 4 a 5 teruggebracht worden. Want hoe is het nu bij een ongeluk of andere calamiteit op een autosnelweg? Er wordt naar een praatpaal gehold, be richt doorgegeven, politie komt, maar op z'n vroegst binnen 10a 15 minuten wordt de toename van de al gevormde file door man kracht beveiligd. Dit systeem kan dat verkorten tot 30 seconden. Twintig voor het verwerken van de gegevens en tien om de beslis sing te nemen". Het gevolg van die beslissing zien de automobilisten boven de snelweg op lichtportalen. Om de wisselende afstanden van 500 en 1000 meter is er per rijstrook een lichtbak; een zogeheten matrix met een groot aantal signaalmo gelijkheden. Allereerst een snel heidsadvies, van 30, 50, 60, 70, 80 of 90 km per uur. Verder een rood kruis, verdrijfpijlen naar links of rechts en een teken einde alle aanduidingen, de bekende cirkel met een diagonale streep erdoor heen. Wat gebeurt er nu precies na een ongeluk? Via de detectielussen is binnen 20 seconden bekend dat er zich een file aan het vormen is, bijvoorbeeld vlak bij de afslag naar de Brienenoordbrug in Rot terdam. Tien seconden later weet degene die achter het bedie ningspaneel van de computer centrale zit wat er gedaan moet worden. Een groot aantal kilome ters voor de file wordt er een ad viessnelheid van bijvoorbeeld 80 km per uur aangegeven en dat loopt dan af naarmate de plaats des onheils nadert. Daar waar de mogelijkheid bestaat een andere route te kiezen, wordt dat door verdrijfpijlen de automobilist duidelijk gemaakt (een andere route is bijv. die via de Benelux- tunnel, waar overigens per 1 ja nuari de tolheffing wordt opge heven). De weggebruiker kan ook nog de rood oplichtende X boven een rijstrook tegenkomen. Dat bete kent afgesloten voor alle verkeer. Het voordeel van dit signaal is dat het ook buiten calamiteiten ge bruikt kan worden. Als er tijde lijk door wegwerkzaamheden een rijstrook niet gebruikt kan worden, werkt dit systeem snel ler en dus kosten- en tijdbespa rend. En dat niet alleen voor de wegbeheerder, maar ook voor de automobilisten. In het weekend kan immers door een simpele druk op de knop de gehele rij baan weer opengesteld wor den. Het is duidelijk dat het systeem de beruchte kop-staartbotsingen bij files aanzienlijk zal verminderen. De kans dat er storing in op treedt, is uitermate gering, en mocht dat het geval zijn, dan zal een drietal veiligheden het risico van totale uitval voorkomen. Allereerst is het systeem dubbel uitgevoerd, worden de verbin dingslijnen praktisch continue en automatisch gecontroleerd, en als dat niet voldoende is, resteert een zogeheten minimum-pro gramma. De centrale, die voor Oudenrijn in het gebouw voor de Dienstkring Autosnelweg net over de Gale- copperbrug is gevestigd, zal ze ven mensen in dienst nemen die te zamen 24 uur per dag zullen waken over de filevorming rond dit gebied. Binnen dertig seconden weet de centrale wat er aan deze file moet worden gedaan. Wat opvalt is, dat slechts het korte stuk naar het westen van rijks weg 12 en dat van rijksweg 2 naar het zuiden beveiligd is. De heer Jenezon daarover: „Het hele systeem is niet goedkoop. Als in '81 alles gereed is, dan heeft dat 50 miljoen gulden gekost en dat is exclusief de 17,5 miljoen ontwikkelingskosten. Per kilo meter komt dat op een half mil joen aanlegkosten. Te meer daar zeker is dat dat deel van rijksweg 13 en het gebied rond Oudenrijn geen belangrijke wijzigingen zuilen ondergaan, beperken we ons tot deze stukken rijks weg". Natuurlijk willen alle belangheb benden na een tijdje wel eens we ten of het systeem werkt en nog meer of het voldoet. Daarom is er in het midden van 1982 een eva luatie gepland en is er, om tegen die tijd ergens zinnig over te pra ten, in rijksweg IE een groot aan tal extra research-kabels gelegd. Het is overigens nu al haast zeker dat dit project, waar over de hele wereld veel belangstelling voor is, een Europees demonstratie project zal worden. Daarvoor is er al vijf jaar een stichtng in de weer, Euco-cost geheten. Die zorgt voor uitwisseling van kennis op dit terrein. De uiteindelijke be slissing of het Nederlandse sys teem een demonstratieproject voor Europa wordt, zullen de di verse parlementen volgend jaar nemen. Uiteraard is het Rijkswaterstaat met dit systeem alleen om de vei ligheid te doen. Wat dat betreft is wellicht in de toekomst extra in formatie over bijvoorbeeld een glad wegdek of mist in het sys teem op te nemen. Maar er is meer mogelijk, dat is evenwel een zaak van de politie. Te denken valt aan automatisch werkende fotocamera's of video die het weggedrag controleren. En een stap verder is niet zo denkbeel dig. Verkeersovertredingen wor den door een koppeling aan het kentekenbureau in Veendam, au tomatisch verwerkt. Het is zelfs mogelijk de „bon" (acceptgiro) de volgende dag in huis te heb ben. SIEM LEEUWENKAMP hervormd nederland De opiniebladen worden deze week sterk beheerst door alle heisa rond de kernwapens. Vrij Ne derland portretteert polemoloog en CD A-lid H. J. Neuman, De Tijd ontkomt er ook al niet aan en in Hervormd Nederland komt de kwestie maar liefst twee maal ter sprake. Allereerst in een vraagge sprek met de Nijmeegse collega van Neuman, Léon Wecke, die zich een tegenstander toont van fabricatie en plaatsing van de bewuste wapens in Nederland. Wecke vindt dat de nadruk in de discussies te zeer ligt bij de aan tallen raketten, "terwijl de be doelingen van beide blokken en het feitelijk gedrag buiten be schouwing blijven". Kernwapens komen ook ter sprake in het interview met Arjos-voor- zitter Klaas de Vries. Hij heeft weinig goede woorden over voor het werk van de commissie- Neuman: "Als je naar de discus sie kijkt en je ziet het rapport- Neuman dan komt het bezien van dit vraagstuk in het licht van het evangelie er wel erg bekaaid af'. De Vries is evenmin te spreken over partijgenoot en minister van defensie. Scholten: "De wijze waarop hij een dialoog weigert met z'n eigen CDA en het IKV is niet netjes". Iets luchtiger is het verhaal over het verschijnsel Sinterklaas. Gerard de Haas bekijkt de opwinding rond de goedheiligman in het licht van de psychologie en con stateert dat het calvinisme er niet in is geslaagd ons land van de weldoener te bevrijden. "Het is een sotte en ongefondeerde ma nier van de kinderen haare schoenen met allerley snoeperije ende slickerdemick te vullen", probeerde men nog in de zestien de eeuw. De toch altijd al uitstekende bijlage van Vrij Nederland komt nu met een reactie van Aad Nuis op het Weinreb-rapport van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumenta tie. Het is een voorpublikatie uit Nuis' boek Het monster in de huiskamer dat in december vér- schijnt. Nuis is (uiteraard) niet zo over het werkstuk te spreken. "Het beeld van Weinreb, waarin hij nauwelijks te onderscheiden is van de baarlijke duivel, is naar mijn overtuiging niet veroor zaakt door feiten, maar door de instelling van de onderzoekers ten aanzien van de feiten, "stelt hij in het begin. Zij slotconclusie: "Verraad door Weinreb is in het rapport in geen enkel geval aan getoond. Weinreb moet na zes jaar speurwerk opnieuw wegens gebrek aan bewijs worden vrijge sproken. In het eigenlijke Vrij Nederland een analyse van Jan Stoof over de situatie in Iran. Hij wijst op het gevaar dat de ajatollah Chomeini "verwesterde" landen als Koe weit en Qatar zal aanvallen. Als de strijd tegen de VS ooit in het militaire stadium komt, ligt het vernielen van olie-installaties aan de Perzische Golf, volgens Stoof, voor de hand. Zoals gezegd wordt in VN ook de doopceel van Neuman gelicht. Zeggen medewerkers van het Nederland Instituut voor Vre desvraagstukken (waar Neuman directeur van is): "De duif van weleer heeft een metamorfose on dergaan." Het omslagverhaal van de almaar dikker wordende Haagse Post (het blad wordt werkelijk over spoeld door advertenties) gaat over de "klassenstrijd in school land". In gesprekken met leerlin gen van een gymnasium en een mavo-leao wordt nog eens op de ongelijke scholingskansen gewe zen. Zegt de één: "Als ik hulp vraag bij mijn huiswerk schiet ik er niets mee op en ik kan ook niets opzoeken of het zou in een kook boek moeten zijn". Zegt de ander "Ik heb zelf een heleboel boeken in mijn kast staan en voor de rest hebben we thuis twee wanden vol met boeken" Ischa Meijer praat met schrijver Guus Luijters over de aanval van Jeroen Brouwers op hem. Brou wers verwijt Luijters min of meer de verloedering van de literaire kritiek in Nederland. De meeste ruimte heeft Meijer nodig om zijn eigen bezwaren tegen het verhaal aan te voeren, maar hij laat Luy- ters nog wel melden dat deze zich gegriefd voelt door de betichting van fascisme. Boekenbijlagen vormen een onui troeibaar verschijnsel in de va derlandse opiniebladen. Kenne lijk kan geen enkel zich zelf res pecterend blad daar onderuit. Vorige week de Haagse Post, nu De Tijd. Met onder meer een vraaggesprek met auteur Günter Grass. Uiteraard komt ook het terrorisme ter sprake, waarover Grass zegt "De reactie op het ter rorisme is veel gevaarlijker dan het terrorisme zelf', maar van een dreigend nieuw Nazi-bewind wil Grass niets weten: "Men zegt in het buitenland dat de Bondsre publiek weer fascistisch wordt. Dat lijkt me onjuist, overdreven en onrechtvaardig". Afgezien van het boekenwerk ook een verhaal over het Nicaragua- na-Somoza in De Tijd. Jan Glis- senaar is niet ontevreden. "Wat het meest opvalt, nauwelijks twee maanden na de oorlogis hoe bevrijd de meeste mensen zich voelen en hoe blij ze daarmee zijn". Tenslotte een verhaal in De Tijd over "de buschauffeur en zijn frustraties". Frustraties over het chaotische verkeer, de grote agressie, maar ook over het on vriendelijke publiek. Psycholoog Van der Linden, werkzaam bij de Haagsche Tramweg Maatschap pij (HTM): "De chauffeur beleefde vroeger veel duidelijker dat hij er voor de mensen was". De grote moskee in Mekka siert de omslag van Elseviers Magazine deze week. Binnen verhaalt Rex Brico over het losbarsten van de Islam. Dat woord betekent, zo weet Brico, onderwerping en de echte islamiet onderwerpt zijn gehele leven aan Allah. Dawud Cowan, moslim-lector in Londen legt uit hoe het komt dat de islam juist nu losbarst. Na de onafhan kelijkheid waagden de moslim staten zich aan westerse staats vormen als kapitalisme en com munisme. waarbij geloof en staat zijn gescheiden. Nu is er een ster ke stroming die het geloof be schouwt "als een gids voor poli tiek en sociaal gedrag". Sex voor bejaarden, één van onze laatste taboes wordt ook in Else- viera Muga/inr bi handalt Hal blad houdt het netjes, maar con stateert aan de hand van diverse onderzoeken wel dat "relatief ge zonde, oudere mensen die van sex houden, m staat zijn, er vaak tot op hoge leeftijd, plezier aan te beleren" Tenslotte aandacht voor onze aca demische ziekenhuizen, waar het volgens Elsevier 'rommelt en kraakt". De ziekenhuisdirecties spreken van een onhoudbare toe stand. Patiëntenzorg, onderwijs en wetenschappelijk onderzoek zitten in de knel, aldus het blad. En over minister Pais zijn de aca demische ziekenhuizen ook al niet te spreken. BART JUNGMAN

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21