Khomeini stuurt minister 3ani-Sadr aan uit BEZOEK AAN TURKIJE IN DREIGENDE SFEER Burgemeesters gaan over tot zit-staking Machtsvertoon van VS grootste sinds de Tweede Wereldoorlog Lanslag op Lennedy erijdeld SPAARBRIEVEN NAYO-raad eensgezind Geen overlevenden vliegramp DERDAG 29 NOVEMBER 1979 BUITENLAND PAGINA 19 an onze correspondent Henk f Kolb) ASHINGTON - Amerika heeft naar de Middenoostelij- ^M<e wateren de machtigste va rende strijdmacht afgevaar digd die daar sedert de Twee de Wereldoorlog is bijeenge bracht. Dat is niet alleen een kwestie van machtsvertoon tegenover Irans hysterische geestelijke leidsman en zijn trawanten, doch ook een kwestie van militaire moge lijkheden. De VS hebben geen bases te land in de buurt van Iran die voor een ingrij pen met geweld geschikt zijn en de regering-Carter wil als het enigszins kan geen grond troepen in Iran aan land zet ten. Volgens een woordvoerder van het Pentagon is een vloot van 19 schepen, gestationeerd in de Perzische Golf, de Arabi sche Zee, de Rode Zee en de Indische Oceaan, bijeen ge bracht. President Carter heeft Iran gewaarschuwd dat het Handvest van de Verenigde Naties militaire actie toelaat indien de 49 gegijzelden niet worden losgelaten. Het Ame rikaanse ministerie van de fensie zal voortaan niet meer meedelen of schepen dan wel andere strijdkrachten in staat van verhoogde paraatheid worden gebracht. Het Amerikaanse smaldeel telt twee vliegdekschepen, de Midway en de Kitty Hawk, kruisers, fregatten, jagers, tankschepen en andere be voorradingsvaartuigen, die Iran wat de zeewegen betreft vrijwel van de buitenwereld kunnen afsluiten. Iraans olie echter gaat voor zeer grote gedeelten naar Amerikaanse bondgenoten zoals de Bonds republiek en Japan. Deze om standigheid noopt Carter tot de uiterste voorzichtigheid, omdat een totaal wegvallen van de Iraanse olieproduktie zodoende ook een weerslag zou krijgen op de Amerikaan se brandstofmarkt. Volgens zegslieden richt de Amerikaanse aandacht zich wat een militaire onderne ming betreft onder meer op de olievelden bij de ingang van de Perzische Golf, de in stallaties op het eiland Khark, waar tankers ruwe olie aan boord nemen, en de raffina derij in Abadan. Vernietiging van de raffinaderij zou Iran ontdoen van afgewerkte olie- produkten, maar zou de Bondsrepubliek noch Japan in moeilijkheden brengen aangezien deze landen uit sluitend ruwe olie afnemen. I (Van onze correspondent Harm Botje) 1HERAN - Na een vergadering van de Revolut ionaire Raad in de heilige stad Qom heeft aja- Dllah Chomeini gisteravond zijn minister van ■uitenlandse zaken, Abdolhassan Bani-Sadr, ervangen. een volledig debat plaatsvinden, maar dit werd uitgesteld om Ba ni-Sadr de gelegenheid te geven naar New York te komen om de Iraanse zaak persoonlijk te be pleiten. Naar in Washington ver luidt had de Amerikaanse rege ring daarbij de eis gesteld dat de Iraanse minister van buitenland se zaken inderdaad zou verschij nen. Zo niet, dan zou het conflict zich zodanig verharden dat de VS mogelijk naar militaire middelen zouden grijpen. Intussen wordt de dreiging van een militair treffen tussen de VS en Iran met de dag sterker. De bezetters van de Amerikaanse ambassade staan in direct con tact met Chomeini en zullen zijn bevelen opvolgen, hebben ze gis teren herhaald. „We zullen geen acties ondernemen die tegen de instructies van de cüatollah in gaan", verklaarden ze in een in terview met het Iraanse blad Et- telaat. „We volgen zijn politiek zeer zorgvuldig". Op het binnen landse front blijft de situatie cha otisch. In Teheran zijn gisteren twee bommen ontdekt die net op tijd onschadelijk konden worden gemaakt, terwijl Bani-Sadr een toespraak moest afgelasten nadat er paniek was uitgebroken onder het publiek over een van de toehoorders die zich met benzine had overgoten en blijkbaar van plan was brandend en wel de zaal in te rennen. Referendum De vereniging van Iraanse juristen deed voorts een vernietigende aanval op de nieuwe Iraanse grondwet, die volgens de advoca ten onherroepelijk tot een nieu we dictatuur moet leiden. Zowel van links als rechts, door reli gieuze- en lekenorganisaties werd de ontwerp-grondwet een onding genoemd en een groot aantal groepen heeft opgeroepen het zondag te houden referen dum over de grondwet te boycot ten dan wel nee te stemmen. Rond de Amerikaanse ambassade was het gisteren rustig, in af wachting van de grote demon straties die voor vand aag en mor gen zijn aangekondigd. Kabinet Kenia gewijzigd NAIROBI (UPI) - President Daniel Arap Moi van Kenia heeft giste ren zijn kabinet gewijzigd en uit gebreid, na de algemene verkie zingen die eerder deze maand zijn gehouden. In het nieuwe kabinet zijn twaalf nieuwe ministers op genomen. Tot minister van buitenlandse za ken werd Robert Ouko benoemd. Munyua Waiyaki, die voor hem deze functie bekleedde, werd minister van energiezaken. Charles Njonjo blijft minister van justitie en Mwai Kibaki blijft aan als minister van financiën. i-Sadr, die wel de portefeuilles in economische zaken en finan- ën blijft beheren, is met onmid- ïllijke ingang opgevolgd door adegh Ghotbzadeh. Deze is nds de verdrijving van de sjah i februari directeur van de aanse radio en televisie. Hij ïldt als eeri van de meest toege- ijde spreekbuizen van Chomei- i. ds de gijzeling van Amerikaans nbassadepersoneel in Teheran, u ruim drie weken geleden, en et collectief ontslag van de rege- ng-Bazargan dat daar op volg- e, was Bani-Sadr de belangrijk- je woordvoerder van de Revolu- onaire Raad, die alle regerings- lacht aan zich had getrokken, [aar hij stelde zich - in tegen- telling tot Chomeini en de stu- enten in de Amerikaanse am- assade - in het gijzelingsconflict iet de Verenigde Staten ook het leest verzoenend op. liet hij nog deze week weten dat. ran de gegijzelden zou vrijlaten idien de VS bereid waren de erdreven sjah nog tijdens diens erblijf in New York te veroor- elen. Klaarblijkelijk werd dit lem door Chomeini en de meest rthodoxe leden van de Revolu- ionaire Raad niet in dank afge- lomen. Zij lieten weten dat er lechts te praten viel na uitleve- ing van de sjah. ;bat t het ontslag van Bani-Sadr be- ïkent voor het spoeddebat van e Veiligheidsraad, dat zaterdag loet beginnen, was gisteravond og niet duidelijk. Zijn opvolger «hotbzadeh deelde slechts mee at de Revolutionaire Raad nog .een beslissing had genomen. Oorspronkelijk zou dinsdag al iSHINGTON (AP) - Twee leden ^an de geheime dienst hebben jisteren een vrouw gearresteerd lie met een mes op weg was naar iet kantoor van Senator Edward tennedy. 'n van de agenten kreeg een prik "n de pols toen de vrouw werd rjverweldigd. ^aanvalster, Susan Osgood gehe- "en, is overhandigd aan de politie 'an het Capitool. n secretaresse van de Senator verklaarde dat de aanvalster, die }en groot jachtmes in de hand lad, gillend en schreeuwend de ontvangstruimte was binnenge- jaan. De secretaresse maakte dat !ij wegkwam maar vrijwel on middellijk kwamen de mannen van de geheime dienst aangezet om de indringster te overweldi gen en te ontwapenen. Namens een grote relatie zoeken wij tegen contante betaling aan toonder waarvan de looptijd gedeeltelijk verstreken is. Van der Hoop Co. N.V. Commissionairs in effecten sinds 1895 Prins Hendrikkade 123-1011 AM Amsterdam, tel. 020-223131 JERUZALEM (DPA/UPI) - Ver scheidene burgemeesters van de westelijke Jordaanoever hebben gisteren besloten uit protest te gen het gevangen houden van hun collega, burgemeester Sjaka van Nabloes, voor de gevangenis in het Israëlische Ramle een zit- staking te houden. Wanneer Sja ka, die er van wordt beschuldigd zich in positieve zin te hebben uitgelaten over tegen Israël ge richte terreurdaden, uitgewezen wordt, dan willen de burgemees ters een algemene staking uit roepen. Deze besluiten zijn gevallen op een vergadering in Nabloes. Op die vergadering eisten de burge meesters de onmiddellijke vrijla ting van Sjaka en het vernietigen van het regeringsbesluit over de uitwijzing van Sjaka. De advoca te van Sjaka, Felicia Langer, is bij een militaire rechtbank in beroep gegaan tegen het regeringsbe sluit. Mocht deze het beroep af wijzen, dan kan zij nog in beroep gaan bij het hooggerechtshof in Jeruzalem. Het militaire bewind op de weste lijke Jordaanoever heeft gisteren toegegeven aan de eis van Arabi sche grondbezitters en besloten een stuk land op de westelijke oever niet te onteigenen. In een brief aan het gerechtshof ver klaarde het militair bewind er van af te zien het land, dat be stemd was voor Israëlisch ge bruik, in beslag te nemen nu was gebleken dat Arabieren hadden verklaard dat het land hun eigen dom is. Dit heeft de advocate van de Arabische grondbezitters, de zelfde mevrouw Langer, meege deeld. Een officier had de Arabie ren op 12 oktober laten weten dat het land "voor militaire doelein den" was onteigend. Aanvanke lijk had het militaire bewind ver klaard dat de eigendomsaan spraken van de Arabieren niet werden erkend. Sinds het Israëlische hoogge rechtshof op 22 oktober de ont ruiming van de nederzetting Elon Moreh gelastte, omdat deze op privë-grond was gevestigd, heeft Israël verklaard geen privé-land meer te gebruiken voor het vesti gen van nederzettingen. -★ Een van de Iraanse studenten die de ambassade in Teheran bezet houden, houdt, staande voor meer dan levensgrote portretten van de ajatollah, een toespraak voor de verzamelde menigte. BRUSSEL (UPI) - De NAVO-raad heeft, naar van gezaghebbende Amerikaanse zijde vernomen wordt, gisteren in Brussel over eenstemming bereikt over een voorstel tot modernisering van de kernbewapening in Europa, gekoppeld aan een reeks voor stellen aan het Oostblok inzake beperking van de bewapening. Het goedgekeurde document zal 12 december worden besproken op een bijeenkomst van de ministers van defensie en buitenlandse za ken van de NAVO-landen. Een Deens voorstel om een besluit over de ontplooiing van nieuwe kernwapens een half jaar uit te stellen, werd verworpen. Er was evenmin steun, zo verluidt van Amerikaanse zijde, voor het Ne derlandse standpunt, dat met de ontplooiing dient te worden ge wacht tot onderhandelingen met de Russen over wapenbeperking niets blijken op te leveren. De NAVO-raad was gisteren ver sterkt met David Aaron, onderdi recteur van de Amerikaanse vei ligheidsraad, David McGifïord, onderminister van defensie voor veiligheidszaken, en Reginald Bartholomew, directeur voor po litieke zaken van het departe ment van buitenlandse zaken. ADVERTENTIE Zac ;WV*CÏ' (Van onze correspondent Frans van Hasselt) ANKARA - „Liefde is groter dan gevaar". Dat zei paus Johannes Paulus II na aankomst gister middag op het kille en zwaarbe wapende vliegveld bij de Turkse hoofdstad Ankara. De paus brengt een driedaags bezoek aan Turkije, dat van fanatiek-islami- tische en nationalistische zijde met allerlei dreigingen is omge ven. Na de grond te hebben gekust, zo als hij gewend is te doen bij bui tenlandse bezoeken, nam hij met president Koruturk op een rode loper deel aan de militaire cere monie terwijl enkele honderden mensen, voornamelijk journalis ten en politieagenten in burger, het tafereel aanschouwden. Ook premier Demirel en minister van buitenlandse zaken Erkmen wa ren op het vliegveld aanwe zig. Uit veiligheidsoverwegingen werd de kerkvorst per helikopter naar Ankara vervoerd, terwijl de pre sident in zijn auto naar Ankara ging. Bij het bezoek aan het mau soleum van Ataturk, stichter van de Turkse republiek, schreef de paus in het gastenboek: „Volke ren van de wereld leveren op de geëigende tijden de geëigende leiders. God bestuurt het lot der volkeren". Aangenomen wordt dat bij de daarop volgende be sprekingen ook de gespannen toestand in Teheran is aange roerd. Over de islam zei de paus na aan komst, dat hij deze respecteerde als godsdienst die net als het christendom monotheistisch is. „Op het tweede Vaticaanse con cilie heb ik het bestaansrecht van andere godsdiensten dan het christendom leren aanvaar den". Vandaag was het de meest kritieke dag van het d riedaag^e bezoek. In Istanbul zal de paus een ontmoe ting hebben met de oecumeni sche patriarch van de oosters-or- thodoxe kerk Dimitrios, geeste lijk leider van de 100 miljoen christenen, o.a. in de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Met hem hij een mis opdroeg in de armoedige kerk van het Patriar chaat ter ere van de apostel An dreas, beschermheilige van die kerk die op 30 november zijn feestdag viert Toen Paulus VI in 1967 Istanbul bezocht, kwam het nog niet tot zo'n gemeenschap pelijke plechtigheid. Van fanatiek-islamitische zijde ziet men in deze geste, zoals in het hele bezoek, een bevestiging dat Istanbul nog altijd het „christe lijk wereldcentrum" is waar de Turken slechts tijdelijk vertoe ven. „De paus komt als kruis vaarder", aldus allerlei blaadjes uit deze gelederen en ook in een manifest van rechtse groeperin gen, die echter demonstraties af raadden. .Alleen als de paus zich in openlijk gebed begeeft in de Aya Sofia zal hij de mohamme daanse gevoelens in het hele land gevaarlijk kwetsen". Zijn voor ganger, Paulus VI, deed dit in 1967 tot consternatie van minis ter van buitenlandse zaken Caglayangil, die naast hem stond. In de Aya Sofia, die eerst christe lijke hoofdkerk was, daarna moskee en nu museum, is elk os tentatief gebed verboden. Zuidafrikaanse ambassadeur ontvoerd in El Salvador SAN SALVADOR (AFP) - De Zuidafrikaanse ambassadeur in El Salvador, Archibald Gardener Dunn, is gisteren door tien tot vijftien personen ontvoerd toen hij de ambassade verliet De overvallers, gewapend met au tomatische pistolen, omsingel den de ambassadeur en gooiden hem achterop een open bestel wagen, die later gestolen bleek te zijn. Er is niet geschoten, zo zei den ooggetuigen. De berg Eberus, een xmlkaan op Antarctica, waartegen de DC-10 te pletter vloog. CHRISTCHURCH (Reuter/UPI) - Alle 257 inzittenden van de CD-10 van Air New Zealand, die giste ren boven het Zuidpoolgebied verongelukte, zijn omgekomen. Dit heeft een woordvoerder van de Amerikaanse marine in Christchurch bekendgemaakt. Deze bevestiging kon pas worden gevonden nadat een reddings- ploegje van drie Nieuw-Zeeland- se bergbeklimmers met een Amerikaanse marine-helikopter naar de hellingen van de berg Erebus was gevlogen, toen het weer terplaatse beter was gewor den. Men neemt aan dat de oor zaak van het ongeluk moet wor den gezocht in laaghangende wolken rond de berg Erebus. In verband met de weersomstan digheden heeft de reddingsploeg slechts gezocht naar eventuele overlevenden, en niet naar de zwarte doos van de DC-10 die op heldering over het gebeurde zou kunnen verschaffen. Aanvankelijk was er onduidelijk heid over de plaats, waar het vliegtuig was neergestort. Vol gens de eerste berichten die over de ramp binnenkwaman, zou het in zee zijn gestort. De politie van Nieuw-Zeeland is van plan een grootscheepse ber gingsoperatie te beginnen, maar het ijs en de Antarctische winden langs de hellingen van deze vul kanische berg maken dit een ui terst gewaagde onderneming. Premier Robert Muldoon van Nieuw-Zeeland zei vanmorgen dat in de loop van de dag een team van 25 politiemensen en bergbeklimmers naar het Zuid poolgebied zal vliegen. Dit kaartje toont de plek waarde DC-10 tegen de berg is gevlogen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 19