'Begin nu met vrijplaatsen' Directeur staat terecht voor miljoenenzwendel Pandbriefbiljetten Pandbriefbiljetten Spaarpandbiljetten oO/o Westland/Utrecht Hypotheekbank Plaatsen waar delinquenten niet vervolgd mogen worden 29 NOVEMBER 1979 VARIA PAGINA 17 - „We moeten nu beginnen met experimen ten met vrijplaatsen, waar delinquenten hun toevlucht kunnen zoeken en waar ze ju ridisch niet vervolgd mogen worden. Daar moet met de ge rechtelijke vervolgers vrij onderhandeld kunnen wor den over het conflict dat is ontstaan na een misdrijf of een overtreding. De komende paar jaar wil ik een aantal ho ge gerechtelijke colleges een uitspraak zien te ontlokken over het privilege van vrij plaats. Heel concreet zou bij voorbeeld een klooster als zo'n asielplek kunnen wor den aangewezen". Dit zegt de Amsterdamse hoogleraar criminologie prof. dr. H. Bianchi, een van de sprekers op het symposium Binnenlands Asielrecht dat morgen in de Amsterdamse kerk De Duif wordt gehou den. Naast de Amsterdamse criminoloog komen ook aan het woord de advocaat mr. Van Bennekom, bisschop Ernst van Breda, die over de pastorale kant van het bin nenlands asielrecht praat, prof. dr. Uwe Wesel van de Freie Universitat in Berlijn en prof. Huismans van de Ka tholieke Theologische Hoge school Amsterdam. Deze laatste zal vooral ingaan op wat er in het katholieke recht staat over het binnenlands asiel. Het idee om vrijplaatsen te scheppen is volgens prof. Bianchi op zich niet nieuw. „Ik heb er zelf al zo'n vijftien jaar aan gewerkt. Volgens mij is de tijd nu echter rijp om de zaak ook praktisch aan te pakken. Je moet gewoon een keer met dit binnenlands asielrecht beginnen, al kan de invoering ervan uiteraard niet van de ene op de andere dag plaatsvinden. Dan zou het ook mis gaan. Er zit zo'n men taliteitsverandering aan vast dat er zeker vijftig jaar voor nodig is om het binnenlands asielrecht helemaal inge voerd te krijgen." De vrijplaatsen zullen vooral ten goede moeten komen aan de sociaal zwakkeren in onze samenleving. „Zij betalen de hoogste tol bij een strafrech telijke vervolging. In een Huis van Bewaring is men van alles afgesneden, van alle vrienden en verwanten. Een intellectueel kan zich in zo'n situatie vaak nog wel hand haven omdat hij gewend is zaken alleen aan te pakken. Voor anderen weegt dat ge mis van zijn „maagschap" veel zwaarder. Bovendien is het scheppen van vrijplaatsen een mogelijkheid om een eind te maken aan de huidige on rechtvaardige situatie waarin een verdachte alle elementai re mensenrechten - zoals kiesrecht, vrijheid van verga dering, petitie en drukpers - ontnomen worden. Als ie mand na het begaan van een delict een toevluchtsoord heeft waar hij zich rustig op zijn verdediging kan voorbe reiden blijven al die rechten behouden." De Amsterdamse criminoloog vindt dat het strafrecht niet hervormd moet worden, maar juist op de lange duur zal moeten verdwijnen. „Straf recht zal gewoon recht moe ten worden. Wij zijn indertijd door zo'n gebureaucratiseerd strafrechtelijk apparaat op te bouwen met parket, open baar ministerie, rechter commissarissen, politie en zo de verkeerde weg opgegaan. De criminaliteit is hierdoor verergerd. Als je weet dat het niet goed gaat zul je een ande re weg in moeten slaan. De oplossing is ook niet - zoals sommigen wel denken - er een hoop psychologen en psychiaters tegenaan te gooi en. Dat maakte de zaak alleen maar nog erger. Al die men sen die eerst in de gevangenis zaten op grond van een ver geldingsdogma, die krijgen nu te horen dat ze nog ziek zijn ook. Die mensen komen helemaal niet meer aan de slag". „Wij zijn in een situatie terecht gekomen waarin de mensen die de wetsmachinerie, het recht beheersen altijd denken dat je nieuwe wetten moet maken en dat dan maat schappijverandering komt. Wetten dienen echter even vaak om maatschappijveran dering tegen te gaan. Het idee van binnenlands asielrecht is nu juist dat - niet alleen ten aanzien van vreemdelingen maar ook ten aanzien van criminaliteit - de mensen zelf weer wat mondiger moeten gaan worden. In andere cul turen weten de mensen veel beter om zelf met conflicten waaruit criminaliteit ontstaat om te gaan. Ook bij ons was dat vóór de Franse revolutie zo. Dit verliep echt lang niet altijd via bloedige vetes. De mensen regelden dat bijvoor beeld met een contract bij de notaris." Slachtoffers „De Justitie heeft heel wat meer slachtoffers gemaakt dan de Professor Bianchi: "Door binnenlands asielrecht moeten de mensen weer mondigec worden". mensen onderling. Het is he lemaal niet zo dat de mensen dan zouden gaan lynchen zo dra ze geen gevangenis heb ben. Het hele instituut gevan genis is trouwens Westeuro pees. Ik geloof dat we prak tisch zonder kunnen als de mensen weer mondig wor den. De mensen moeten zelf hun problemen en conflicten kunnen regelen, ook conflic ten die uit criminaliteit ont staan. Dan zijn de mensen erg inventief, die bedenken een hele hoop dingen. Dan kan de staat bepaalde plekken - dat kan een kerk maar ook een bepaalde enclave zijn - aan wijzen als vrijplaatsen waar men naar toe kan gaan als de emoties te hoog lopen", „Vroeger - in de tijd van de Re publiek der Verenigde Ne derlanden - was dat ook al zo, je had bepaalde vrijplaatsen zoals Culemborg en Vianen. Daarheen vluchtten bijvoor beeld mensen die hun scha deloosstelling wegens ge pleegde doodslag niet kon den betalen. Als de wolken wat waren overgedreven, zak te bijvoorbeeld de schade loosstelling tot een betaalbaar niveau zodat de asielzoeker zich kon vrijkopen. Dat werk te preventief. Je moet niet denken dat iemand daarna dacht van „Kom, nu ga ik maar weer eens lekker doodslaan". Dat is helemaal niet waar". - Onderzoekers hebben inmid dels geconstateerd dat gevan genisstraf niet of nauwelijks helpt om criminaliteit de kop in te drukken. Waarom is dat zo? Prof. Bianchi: „Het erge is niet eens de gevangenisstraf zelf, maar wat daarna gebeurt. De mensen krijgen een stempel opgedrukt. Je bent je carrière kwijt als je hogerop zit of je baan als je wat lager in de maatschappij zit. In de tijd dat je in de gevangenis zit, ben je haat aan het opfokken tegen de maatschappij die je dit aandoet. Je ervaart het meestal niet als schuld en boete. In elk geval werkt ge vangenisstraf niet preventief. Dat is bekend". - Waarom zijn de vrijplaatsen nodig? Prof. Bianchi: „Mijn idee is om te gaan zoeken naar moge lijkheden voor het privilege van vrijplaats. Die is nodig wanneer we het met palave- ren - er met zijn allen over gaan praten - alleen niet red den. Vaak kun je door praten een conflict voorkomen. Maar het kan ook zijn dat de emo ties hoog oplopen doordat er een doodslag is gepleegd of een roof en de mensen bang of boos worden. In een vrij plaats kan iemand dan een aantal maanden of een half jaartje rustig zitten en naden ken, over zijn verdediging nadenken en de emoties wat laten kalmeren. „Er is momenteel een moge lijkheid om vrijplaatsen in kerken te scheppen. Vooral de katholieke kerken kennen het binnenlands asielrecht of ficieel nog. Dat is bij het tweede Vaticaans Concilie nog eens wat duidelijker ge formuleerd. Verder hebben we artikel 123 in het Wetboek van Strafvordering nog, dat zegt dat aanhouding in Ne derland overal plaats mag vinden met drie uitzonderin gen. Arrestaties mogen niet plaatsvinden in kerken tij dens godsdienstoefeningen, in de parlementsgebouwen en in de gerechtsgebouwen. Die uitzonderingen staan in de wet. Daarnaast zijn er nog twee plaatsen waarvan alge meen wordt aangenomen dat er geen arrestaties mogen worden verricht de ambas sades en de paleizen van het Koninklijk Huis". Zelf doen ProfmBianchi is overigens niet van plan om zelf een vrij plaats te gaan openen. „Dat moeten de mensen zelf doen. Ik ben alleen maar een weten schapper die dingen bestu deert, maar ik wil wel eens een keer een experiment be ginnen om eens wat rechter lijke uitspraken op gang te brengen, met gebruikmaking van ons kerkelijk recht. Wat dat betreft volg ik gewoon de conventionele weg. Maar je moet er een keer mee begin nen. Hoe lang heeft het bij voorbeeld niet geduurd voor dat algemeen kiesrecht werd ingevoerd? Het is gewoon een kwestie dat mensen voor een idee rijp moeten wor den". „Ik zou me kunnen voorstellen dat te zijner tijd een privilege van vrijplaats ergens aan een enclave zou worden gegeven, bijvoorbeeld aan een kloos ter. Je moet dit heel klein be ginnen. Er is momenteel een functionerende vrijplaats in Europa- Christiania in Ko penhagen. Daar gaan ook wel delinquenten zitten en de de politie laat ze ongemoeid, waarschijnlijk ook wel in de hoop dat daar psychopaten tussen zitten, die dat Chris tiania van binnen uit kapoi gaan maken. Ik ben daar eens een dagje geweest en er waren ook wel flinke ruzies, maar aan de andere kant was er een open sfeer". Zouden we als het binnenlands asielrecht en de vrijpla its en na vijjtig jaar ingeburgerd zijn de strafrechter kunnen afschaffen? „In het merendeel van de ge vallen wel. Ik kan me echter nog voorstellen dat mensen wanneer ze een criminali- teitsconflict willen regelen er niet uitkomen en daarom naar de rechter lopen voor een oplossing, net zo goed als je nu naar de rechter stapt bij een civielrechtelijk conflict. Dan treedt de rechter als een scheidsrechter op". Het afschaffen van gevangenis straf heeft volgens prof. Bian chi veel voordelen. „Neem bijvoorbeeld het geval van jongens die in dronkenschap een man in elkaar slaan zodat die invalide wordt. Laat die jongens in plaats van naar de gevangenis te gaan op zich nemen om vijfentwintig jaar voor die man te zorgen. Dat is echt boete doen. Maar dat moet hen niet opgelegd wor den door de strafrechter. Dan ontstaat een stuk spanning omdat ze iets moeten doen wat ze niet willen. Het moet uit hen zelf komen. Ook de man die ze mishandeld heb ben moet die hulp aanvaar den. Wie weet kan er dan zelfs op den duur een vriend schapsrelatie ontstaan. Het is niet lollig om in elkaar gesla gen te worden, maar zo'n slachtoffer heeft er ook niets aan als de daders bijvoor beeld zes jaar in het gevang zitten. Zijn toestand wordt er niet beter op. Hij heeft er dan meer aan dat ze voor hem zor- gen." De afschaffing van het straf recht betekent voor de Am sterdamse criminoloog ove rigens niet dat zijn negatieve waardering van criminaliteit zal veranderen. „Ik wil niets afdoen aan mijn afkeuring en walging van een hele hoop criminaliteit. Ik wil dat zeker niet goedpraten. Er zijn wel een hoop mensen in het maat schappelijk werk die dat doen, maar dat vind ik niet de oplossing van het probleem. Je kunt niet bij criminaliteit alles maar gaan terugschui ven op zoiets als emotionele verwaarlozing. Het is best mogelijk dat als je aan emo tionele verwaarlozing lydt je agressief wordt. Maar dan hangt het er nog maar van af wat je daarmee gaat doen. Je kunt bij de politie gaan, je kunt strafrechter worden of officier van justitie, generaal of politicus en je kunt delin quent worden". ROEL SCHUT ADVERTENTIE NieuweRentes! Pandbriefbiljetten, looptijd 2 jaar. De rente is ongewijzigd: 8(effectief rendement 8.75%). In coupures van f 1.000,- en f 10.000,-. Aan toonder. Groeit in een vaste looptijd van 2 jaar naar f1183,- en f 11.830,-. Rente ingaande de le of 16e van de maand. Pandbriefbiljetten, looptijd 5 jaar. De rente is verhoogd van 9'/-% naar 9'/% (effectief rendement 9.75%). In coupures van f 1.000,- en f 10.000,-. Aan toonder. Groeit in 5 jaar naar resp. f 1592,- en f 15.920,-. Na twee jaar reeds inwissel baar tegen rente-aanpassing. Rente ingaande de le of 16e van de maand. Spaarpandbiljetten, looptijd 5 jaar. De rente is verhoogd van 9.6% naar 9.8%.Groeit in een vaste looptijd van 5 jaar naar f 1.000,-, resp. f 5.000,-. Aan toonder. Het huidige aankoopbedrag is f 625,- resp. f 3125,- aa m (door afronding op f 5,- resp. f 25,- naar beneden wordt het effec- fQ rief rendement 9.86Dage!i|ks ingaande rente. Verkrijgbaar bij: kantoren van Westland/Utrecht Hypotheekbank. Uw assurantieadviseur of makelaar Leiden, Botermarkt 28/hoek 't Gangetje, 071-13 26 45 KONINGEN (ANP) - Verduiste ring, fraude, valsheid in geschrif te, belastingontduiking, met een batig saldo van minstens zes miljoen gulden in ongeveer tien jaren. Daarvoor stond gisteren de 73-jarige Jan K. uit Groningen te recht voor de Groningse recht bank. 2 tenlastelegging tegen K. telt tien beschuldigingen. De rechtbank besteedde de hele dag aan de be handeling van de zaak tegen de voormalige directeur van de stichting bedrijfspensioenfonds voor het bakkersbedrijf, eigens de aanklacht heeft K. op grote schaal effectennota's ver valst, heeft hij tussen 1968 en 1976 ruim 240.000 gulden uit de kas van de bedrijfsvereniging ge haald als extra-salaris, en stopte hij in 1969 228.000 gulden in eigen zak. Dat bedrag was een afreke ning van een Amsterdams effec tenmakelaarsbureau, dat daar mee een foutieve afrekening her stelde. Tussen 1975 en 1977 heeft K. verder vijf miljoen gulden aan inkomsten en bezittingen in de vorm van effecten voor de belas tingen verzwegen. "Ik heb dat bewust verzwegen", zo vertelde K. de rechtbank. "Het was allemaal speculatiewinst, waarover ik dacht datje geen be lasting hoeft te betalen. Na mijn pensionering heb ik een accoun tant aangetrokken, en nu weet ik wel beter. Ik vulde zelf m'n aan giftebiljet in om een accountant uit te sparen". Voor de vier tenlastegelegde belas tingdelicten had K. steeds een zelfde verklaring: "Het was alle maal verdiend uit speculatie, en dat hoeft niet te worden opgege ven, meende ik". Rechtbankpresident mr. J. Mein liet herhaalde herhaaldelijk dit niet geloofwaardig te vinden. "Het komt wel erg vreemd over dat u zo onkundig was, terwijl u dagelijks in de effectenhandel zat", zo zei hij. Op zijn opmerking "Dat gelooft toch niemand wat u zegt" antwoordde K.: "U praat net als mijn belastingadviseur". Boete Inmiddels heeft K. aan de belastin gen 1,9 miljoen gulden betaald aan achterstallige verplichtingen en boete. Van september 1952 tot april 1976 was K. directeur van de stichting bedrijfspensioenfonds voor het bakkersbedrijf. In 1953 richtte hij met drie anderen de onderlinge risicoverzekering Noord-Neder land (ORV) op. Verder had hij de meeste aandelen in de landelijke disconteringsbank en de alge mene risicoverzekeringsmaat schappij Mercurius, waarvan zijn zoons directeur waren. Zijn winst in de effectenhandel maakte K. door te knoeien met de data. Hij kocht en verkocht effec ten via het Amsterdamse effec tenmakelaarskantoor Kempen en Co Op zijn aanwijzing anteda teerde dat bureau de effecten. Door de data pas achteraf in te vullen kon K. in alle rust uitreke nen hoe zijn transacties het voor deligst konden verlopen. Liepen bepaalde aandelen vanaf 14 juli op, dan bepaalde K. op 1 augus tus dat hij ze op 14 juli had ge kocht op naam van de ORV, of op naam van zijn vrouw. Liepen ze terug dan werden ze verkocht aan het bedrijfspensioenfonds, dat daar op den duur gevoelige ver liezen door leed. 'Het effectenkantoor heeft me zelf de suggestie gedaan het zo te doen, en aandelen voor mijzelf te gaan kopen", zo vertelde K. dc rechtbank. Medewerkers van het kantoor verklaarden echter dat het heel ongewoon was wat hier gebeurde. "K. was de enige cliënt bij wie dit gebeurde". De direc teur van Kempen en Co verklaar de: "Ik begreep dat K. zich ver rijkte ten koste van het bedrijfs fonds, maar ik liet het maar zo omdat hij een goede klant van ons was". Speculatie K. gaf toe dat hij effecten had gean tedateerd met het doel winst te maken. "Ja, zo gaat dat bij spe culatie", zo antwoordde hij de rechters. De officier van justitie, mr. Rosingh, vroeg hem: "Noemt u het achteraf aandelen hoger in waarde verkopen dan ze op dat moment zijn speculatie?" "Precies, en voor speculeren moet je moed hebben", antwoordde de directeur in ruste. Tussen januari 1972 en maart '73 heeft K. samen met zijn hoofd administrateur Douwe D, het concept-jaarverslag en de balans van de onderlinge risicoverzeke ring Noord-Nederland vervalst. De post reserves was te laag en de bedragen voor administratie en beheerskosten waren onjuist. "Er kwam nooit iemand op de leden vergadering en ze werden er zelf niet slechter van", voerde K. als verweer aan. Hij gaf toe de balans "gedeflatteerd" te hebben. "Hoe komt u aan dat woord? Kunt u niet gewoon vals zeggen", vroeg de president. Hij merkte op dat het uitschrijven van een leden vergadering tussen Kerst en de jaarwisseling voor bakkers wel een zeer ongunstig moment was. "Zover dachten wij echt niet na", aldus K. Tussen 1969 en 1975 nam K. regel matig geld uit de kas van de ORV, waarmee hij privézaken betaalde, onder meer de viering van zijn veertigjarig ambtsjubileum dat 250.000 gulden moest kosten. In de nota's die hij later moest overleggen draaide hij dat bedrag terug tot tachtig mille en voor de sociale verzekeringsraad mocht het nog maar 22 mille zijn. Ook gingen er forse bedragen aan kerstgratificaties naar verschil lende medewerkers. Volgens K. kreeg éen hunner 30.000 gulden, een ander vijftien mille en een derde vijf. De teruggevonden kwitanties daarvan dekken die bedragen slechts voor een fractie. Hij verklaarde dat hij toestemming had te doen wat hij wilde met het geld van de'ORV. zolang het be ginkapitaal maar heel bleef. "We zijn gestart met een ton, het saldo is nu een miljoen". De voormalige adjunct-directeur van het pensioenfonds Douwe D. en de 62-jarige administrateur Jan V zullen maandag terecht staan voor hun aandeel in de malversaties bij het bakkerspen sioenfonds.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17