"Volgende keer hoop ik er pot vol goud te vinden" UW NIEUWE FIAT* RUIM GULDEN VOORDELIGER PLUS: PLUS: PLUS: ROOF? Noordwij kers groeven in Peru botten en schedels op, waar de haren nog aanzaten Wij Fiat-dealers pakken in december extra feestelijk uit: LEZERS SCHRUYEN _J [DERDAG 29 NOVEMBER 1979 Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiekkunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. „Als je daar een maand gaat grasduinen kom je stinkend rijk terug", vertelt de 23-jarige Peter Bruggeman uit Noordwijk vol overgave. De avontuurlijke Peter die samen met zijn evenoude verloofde Louise vier weken naar Peru in Zuid-Amerika op vakantie is ge weest, deed hier de ontdekking van zijn leven. Nabij het dorpje Nazca (destijds bekend geworden om zijn mysterieuze landingsbanen van naar het schijnt bui tenaardse wezens en in de publiciteit gebracht door Erich von Daniken, auteur van het boek 'Waren de Go den Kosmonauten?') heeft Peter samen met zijn ver loofde een dagje gegraven op het oude kerkhof van de Nazca-indianen, dat dateert uit de zesde eeuw na Chris tus. Peter had deze tip gekregen van één van zijn vele vrienden uit Rotterdam. Vla een bustocht van 15 uur vanaf de hoofdstad Lima door de meest grillige landschap pen is het duizend inwoners tellende dorpje Nazca be reikbaar. De arme inheemse bevolking (afstammelingen van de eeuwenoude Nazca- stam) heeft inmiddels een flinke business van de opgra vingen gemaakt, aldus Peter. Sieraden ,Ik wist van mijn vriend, dat die bewoners een hoop nepspul- len verkopen", vertelt globe trotter Peter Bruggeman ge heimzinnig. „Hij raadde me dan ook aan zelf te gaan gra ven. Binnen een mum van tijd had ik een ceintuur en twee slingers gevonden." De meeste gebruiksvoorwer pen zijn ouder dan 1200 jaar. Omdat het dorpje zo hoog bo ven de zeespiegel ligt, zijn de spullen door de droge en ijle lucht goed geconserveerd gebleven. „Geruchten doen de ronde", weet Peter, „dat als je daar met een metaal-detector op dat kerkhof zou gaan rond dolen, je er ontzettend veel antieke zilveren en gouden sieraden op kunt vissen." Schedels Het kerkhof ligt rond een ruïne van een oude Nazca-tempel. In een rotsachtig gebied, dat bedekt is met geel stoffig zand, liggen de resten van menselijke botten en sche dels verspreid. Ze zijn waar schijnlijk honderden jaren geleden achtergelaten door grafschenners. „Je moet er wat voor over heb ben", vindt Peter. „Want ten eerste is het al een enorme toer om er te komen met trein, bus en ezel. En ten tweede stinkt het er vreselijk. Drie dagen na mijn bezoek aan het kerkhof stonken mijn kleren nog steeds naar de vreemde luchtIedere archeoloog zit in geraamtes en skeletten te porrelen, dus waarom ik niet?" „Ik ben natuurlijk geen ar cheoloog, dus heb ik waar schijnlijk op de verkeerde manier en op de verkeerde plaatsen gezocht. Maar tjeetje wat stonk de boel zeg, toen ik het uit de grond opviste. Ik heb bewerkte botten opge doken, die gebruikt werden voor een weefgetouw. En schedels, waar de haren nog op zaten. Ja zelfs een paar scherven van vazen gevon den." Massagraf De graven liggen op nog geen halve meter diepte. „Als je met je handen ergens begon te graven, zat je negen van de tien keer goed.", zegt Peter niet zonder trots. „Het lijkt wel of die indianen vroeger op en naast elkaar zijn begraven. Het leek wel een massagraf." In Nazca is ook een archeolo gisch museum. Daar zijn va zen, potjes, pijpen, kannetjes, mummies en andere ge bruiksvoorwerpen tentoon gesteld. „De meeste sieraden, die uit de graven tevoorschijn zijn gekomen, heeft de plaat selijke bevolking zelf in hun zakken gestoken", gaat Peter Peter Bruggeman met zijn verloofde Louise terug in Noordwijk. Op de tafel de ceintuur en twee slingers. verder. „En verpatst aan de toeristen voor een habbe- krats." „Maar er moeten nog genoeg verborgen schatten liggen, want het kerkhof is immens groot. Overal rond de ruïne bevinden zich kuilen. Je kunt precies zien waar al gezocht is." Per post Het valt voor een vreemdeling beslist niet mee om de kost bare Peruaanse cultuurschat ten het land uit te smokkelen. De controle is bijzonder scherp. Peter heeft zijn vond sten laten opsturen. Per post. Tot nog toe zijn slechts twee van de vijf pakketjes aange komen. Peter vreest het erg ste voor de overige drie. „Waarschijnlijk zijn deze on derschept", zegt de Noord- wijkse antieke klokkenspe- cialist enigszins beteuterd. Dat nam niet weg dat het al met al een onvergetelijke reis was voor Peter en Louise. „Toen mijn vriendin op een gegeven moment een schedel met zijn Een aardige belevenis natuur lijk voor Peter Bruggeman en verloofde. Leuk dat ie daar zoveel oude dingen heeft ge vonden. Je kunt het echter ook anders interpreteren: Klinkklare roof van Peruaan se eigendommen. Peten „Ach, zo zwaar moet je het niet opvatten. We hebben daar gewoon voor de lol wat zitten te struinen en zijn toe vallig wat dingetjes tegenge komen. Die hebben we mee genomen. Net zoals een gul den die je hier op het strand vindt. Die neem je toch ook mee?" De heer Klok van de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amers foort: „Wij vinden het toch ook niet leuk wanneer een Peruaan in ons land begint te graven en voorwerpen mee smokkelt. Dat je daar met die opgravingen stinkend rijk kunt worden, prima, maar blijf dan in dat land zodat die oudheidkundige voorwerpen voor het land blijven be waard!" haren uit de grond trok. zijn we er maar mee opgehou denToen zag zij het niet meer zitten. Was te begrijpen want ik werd eerlijk gezegd ook een beetje onpasselijk." Pot goud Peter, die inmiddels alle we relddelen heeft bezocht, is zeker van plan om nog eens terug te gaan naar Peru. „Wat we nu hebben gevonden", verklaart hij, „is natuurlijk wel leuk voor de toeristen, maar een volgend keer hoop ik toch thuis te komen met een pot vol goud. Heus, dat méén ik." ADVERTENTIE 300-1000 Het voordeel van een zeer aantrekkelijke inruilprljs voor uw huidige auto. ongeacht welk merk. Dat kan u nog eens honderden guldens opleveren. Het voordeel van nü kopen. Want de 1980-pnjzen zullen o.a. door een belastingmaatregel aan zienlijk hoger worden dan nu. Alweer een belangnjk pluspunt voor u. Het voordeel om straks een Fiat 1980 te rijden, waarvoor u nu een gereduceerde pnjs betaalt. 494 Het prijsvoordeel geldt uitsluitend voor: Fiat Ritmo: f300.-. Fiat 131 diesel en 132 diesel: f 500.-. Fiat 132 2000. 5 versn.: f 500.-. Fiat 132 2000 auto maat: f 1000.-. Alle vernielde bedra gen zijn incl. BTW. Deze Fiat-dealer aktie loopt t/m 27 december 1979, en geldt zolang de voorraad strekt Honderden guldens voordeellaat het u voorrekenen bij: Leiden: KOREVAARGARAGE B.V. Korevaarstraat 19. Tel. 071-142146 Leiden: AUTOMOBIELBEDRIJF H. HUISMAN B.V. Levendaal 80. Tel. 071-144345/122962 Katwijk aan Zee: AUTOMOBIEL- EN GARAGEBEDRIJF SEINPOST B.V. Showroom: Nassaudreef 38. Tel 01718-71135 Noordwijk: AUTOBEDRIJF BEUK B.V. Golfweg 19. Tel. 01719-19213 Voorhout/Sassenheim: AUTOBEDRIJF BEUK B.V. Loosterweg. Tel. 02522-12488 Alphen a.d. Rijn: RODENBURG'S AUTOBEDRIJF B.V. Zaagmolenweg 2 t/m 8. Tel 01720-29325* Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergege ven mening onderschrijft. Brieven kunnen van redac- tiewege worden ingekort. Jan Wolkers (1) Dc toelichting bij de bijzonder ge slaagde foto van Jan Wolkers in boekhandel Kooyker in uw krant van maandag 26 november, geeft mij reden tot het volgende com mentaar. Wanneer gedurende meer dan drie uren steeds lange rijen mensen geduldig in afwachting zijn van een handtekening van een schrij ver, wil dat toch wel iets zeggen. Bovendien telt dat aardig op. Welnu, zaterdagmiddag 24 no vember schreef Jan Wolkers en kele honderden malen zijn naam in zijn nieuwe boek de Doods hoofdvlinders. Daarnaast gingen nog enige tientallen exemplaren van eerder verschenen boeken van deze schrijver over de toon bank. Getuige de zeer grote belangstel ling van de vele bezoekers was het noch voor de auteur noch voor de uitgever en boekhandel een "genante vertoning" en al lerminst "een leeg gebaar"! Paul Bielke adj.-dir. Boekhandel Kooyker Splinterlaan 124 Leiderdorp Jan Wolkers (2) In deze krant trof ik maandag een berichtje over Jan Wolkers die za terdagmiddag bij boekhandel Kooyker zijn laatst verschenen boek heeft gesigneerd. Enigszins wrevelig heb ik mij zitten afvragen', waarom deze krant, die ik doorgaans zeer objectief en re delijk uit de bus vind komen, het nodig heeft gevonden om, in de eerste plaats een negatieve kri tiek van René de Bok uit Else- viers Magazine aan te halen en, in de tweede plaats, zelf daar nog een schepje bovenop te doen door in het tweede gedeelte van het berichtje de schrijver aan te duiden als "de uit Oegstgeest af komstige grutterszoon", het nogmaals aanhalen van de zins nede 'Teeg gebaar" uit de kritiek van De Bok, terwijl, lest best, er nog een "toeschouwer" bij wordt gesleept die het "een eigenlijk toch wel genante vertoning" had gevonden. Waarom plots zo negatief over Jan Wolkers? Op 17 november kon er zelfs nog een hele pagina af voor een inter view met hem naar aanleiding van zijn nieuwe boek. Iets, watje als krant toch niet voor de eerste de beste zult doen. Vergelijkenderwijs wil ik nog even de Leidse auteurs Maarten Bies heuvel en Maarten 't Hart er bij halen. Deze twee literaire cory feeën, die vergeleken bij Wolkers pas veel later hun sporen hebben verdiend, signeerden enige tijd terug ook hun nieuw verschenen boeken. Waren dit nu ook lege gebaren"? Waren bij hen ook toeschouwers aanwezig die het gênant vonden? Uit de berichtjes hierover in deze krant blijkt het in elk geval niet. Als lezer zou ik het toch op prijs stellen eens te vernemen welke maatstaven deze krant hanteert, waardoor de verrichtingen van Wolkers in het openbaar t.o.v. die van "onze Leidse auteurs" zo ne gatief worden beoordeeld. J. Haasbeek Bartokstraat 72 Leiden (Naschrift redactie): Het lege ge baar is niet voorbehouden aan Jan Wolkers alleen. Dat en vele honderden nieuwsgierigen op de schrijver afkomen is een feit om te signaleren, maar het gebaar van het handtekening zetten blijft au tomatisch en leeg, zelfs al ge schiedt het met een volle vulpen. Peuter speelzalen (3) Ellen van Dee, Leids raadslid van de CDA tractie, reageerde maan dag in deze rubriek op een ver slag in deze krant. Dit verslag ging o.a. over een standpunt van de CD A-fractie t.a.v. een bepa ling in de ontwerp subsidie-ver ordening peuterspeelzalen. Deze bepaling stelde een democratise- rings-tendens in de peuterspeel zaalwereld zeker. Het is een goede en wenselijke zaak, als gebruikers van wel- zijnsinstellingen. zoals een peu terspeelzaal. zeggenschap krij gen in het beleid dat door een be stuur wordt vastgesteld. Het gaat in dit geval immers over de wijze van opvoeden van je eigen kind!! Het opnemen van ouders in het bestuur van een peuterspeelzaal, dat verplichten, is de bedoeling van het gewraakte artikel, kan de zeggenschap zeker stellen. Ja, zegt de CDA-fractie, dat is een goede zaak. Nee, zegt de CDA- fractie als het gaat om besturen van levensbeschouwelijke peu terspeelzalen. Dan mogen niet- gelovigt-n niet het beleid mee- bepalen over de opvoeding van hun kind. Ik hoor u denken, dan moeten ze hun kinderen maar op een alge mene peuterspeelzaal plaatsen. Helaas, de schaarste op dit gebied is zo groot dat dit niet mogelijk is. Bovendien verschilt de dagelijk se praktijk in een christelijke en openbare zaal niet veel. Welnu, als de identiteit van de le vensbeschouwelijke instellingen wordt gebaseerd op de identiteii van elkaar opvolgende be stuursleden, dan is er iets vrese lijks mis. In de eerste plaats met de democratisering. Bovendien mag de gemeenschap wel instellingen subsidiëren die zichzelf als een mytge in stand houden? Niet in het minst ge steund door allerlei bescher mende maatregelen, zoals Ellen van Dee nu wil gaan voorstellen t.a.v. peuterspeelzalen. Of moeten we niet gaan erkennen dat in sommige situaties de rol van het christelijk particulier ini tiatief is uitgespeeld. In elk geval voor een groot aantal gebruikers van deze voorzieningen wel! En is de overheid niet juist ver plicht om een eind te maken aan de langzamerhand karikaturale bevoogding van deze christelijke instel lings besturen9 Met name wanneer deze instellingen een beroep doen op de algemene middelen. Dit kan door te eisen dat alle gebruikers van deze voorzieningen zeggenschap krij gen over deze voorziening. Deze overheids-ondersteuning van een rechtvaardige democratise ringstendens is volgens my een goede zaak. Willen de besturen van christelijke instellingen niet hun gebruikers mee laten praten, dan zal zij terug moeten gaan naar de moeder schoot, oftewel subsidies van de verschillende kerkgenootschap pen vragen. De overheid zal dan echter haar ei gen subsidie-conclusies moeten trekken. De vraag zal dan zijn hoeveel levensbeschouwelijke instellingen er dan nog overblij ven! Bert de Jong Hooigracht 52A, Leiden

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15