Chomeini afwijzend tegenover debat VN Chef-staf marine Iran bang voor nederlaag Carrington: "Crisis tussen Londen en EG familieruzie 4000+2000m2 keukens, badkamers, zitkomfort onder één dak Nog schoten rond moskee in Mekka Muzorewa akkoord met Brits organisatieplan SÖSSS- PERRV© ■gS' SPORT Rechts-extremisten in W.-Duitsland actiever DINSDAG 27 NOVEMBER 1979 NEW YORK (Reuter/UPI) - De Iraanse leider Chomei ni heeft gisteren heftige kritiek geleverd op het be sluit van de Verenigde Na ties de Veiligheidsraad bijeen te roepen om "al leen te praten over de vrijlating van de gegijzel den in de Amerikaanse ambassade in Teheran". Over de bezetting van de ambassa de zei Chomeini dat "ons doel niet is wraak te nemen maar om voor de wereld de ware aard te onthullen van diegenen die de af gezette sjah steunden en het Iraanse volk onderdrukten en uitbuitten". De geestelijke leider vindt de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad eenzijdig als alleen de kwestie van de gegijzelden in de ambassade aan de orde komt en niet wat hij noemde de "on geordende politiek van de sjah en die plunderaars die hem steun den". Iran zal een dergelijke dis cussie niet erkennen, aldus Chomeini. De leden van de Veiligheidsraad dracht andere groepen in Iran er aan te herinneren dat het uit moest ziin met de verdeeldheid. "Het moet nu voorbij zijn met de onrust", aldus Chomeini. "Alle krachten moeten voor hetzelfde doel gebundeld worden". Cho meini zei het een islamitische plicht voor iedereen te vinden te leren autorijden en schieten. "De jeugd van ons land zal moeten worden uitgerust met wapens, zodat we er 20 miljoen schutters bij krijgen, een jeugdleger van 20 miljoen man". NEW YORK - De Iraanse afge zant, Saeed Sanjabi, verklaart op een persconferentie in New York, dat de komende dagen van het "grootste politieke en religieuze belang" zullen zijn voor Iran. Hij verzocht uitstel van de bijeenkomst van de Veiligheidsraad tot volgen de week, opdat de Iraanse minister van buitenlandse zaken de verga dering kan bijwonen. DJEDDAH (AFP/DPA) - In de om trek van de grote moskee van Mekka werd gisteren nog steeds geschoten. In Djeddah wordt vernomen dat het immense ge bouw omsingeld blijft door Sa- oedische veiligheidstroepen. hebben echter vannacht nog autoriteiten van Saoedi-Arabië In een telfoongesprek met het AFP- kantoor in Beiroet zei een woord voerder van die beweging dat de deelnemers aan de bezetting "de moskee nog steeds in handen hebben en dat de pogingen van de Saoedische autoriteiten hen te verwijderen mislukt zijn". van een speciale medewerkerk Admiraal Achmed Madari (50) is chef-staf en daarmee opperbevel hebber van de Iraanse marine. Hij is een van de mannen, die in geval van een Amerikaanse aanval op Iran de kastanjes uit het vuur moet halen. Madari acht de kans op een gewapend treffen met de Verenigde Staten klein, maar mocht het zover komen, dan vreest hij weinig partij te kunnen bieden. Een sombere uitspraak vooreen opperofficier in het Iran van ajatollah Chomeini, terwijl zijn hoog ste geestelijke leider geen kans onbenut laat de VS uit te dagen. Admiraal Madari is een gelovig islamiet, die wegens zijn verzet tegen de sjah in 1970 door de marine werd ontslagen. Hij is tevens gouverneur van Koerdistan - waar het onafhankelijkheidsstreven van de Koerden in bloed wordt gesmoord - en de gedoodverfde toekomstige president van Iran. Onze medewerker George Mavros voerde een onthullend vraaggesprek met admiraal Madari. - Admiraal Achmed Madari. hoe groot is de kans op een oorlog tussen Iran en de Verenigde Staten „De kans op oorlog is naar mijn mening niet groter dan 15 procent. Ik moet u wel zeggen dat wij geen angst hebben om te sterven. Wij zijn tot alles bereid. God staat aan onze kant". - Hoe komt het dat „bijna alle Iraniërs" geen angst voor de dood hebbenIs het de islam of is het de strijd tegen het imperialisme? „Islam betekent strijd tegen imperialisme. Volgens de islam moet je je leven geven als het leven van anderen in het geding is. Van daar..." Hoe is het militaire evenwicht tussen Iran en de Amerikaanse oor logsschepen die in de buurt van Iran varen „De Amerikanen hebben een overwicht. Zij zijn met vliegdeksche pen, de Midway en de Kitty Hawk. De Midway is met vier andere schepen sinds zaterdag in de Straat van Hormoez, en de Kitty Hawk koerst op dit moment samen met zes andere schepen ook richting Hormoez. Zodra ze elkaar ontmoeten zullen ze volgens mij naar de Perzische Golf opstomen om ons te provoceren". - Van welk type zijn de andere schepen? „Jagers, fregatten en bevoorradingsschepen". - U gelooft dat dit smaldeel sterker is dan uw vloot? „Zij zullen ons zeker verslaan. In het mogelijke geval van een totale confrontatie zullen zij ons op de knieën krijgen". - Uit hoeveel schepen bestaat uw vloot? „Ongeveer veertig". - U heeft toch een numerieke meerderheid? „Onze raketboten zijn danig verzwakt omdat Italië ons geen onder delen en raketten stuurt. De Italianen staan niet vijandig tegenover ons, maar conservatieve regeringen spelen het Amerikaanse ver- tragingsspel mee". - En hoe staat het met de luchtmacht? „Onze luchtmacht is tegen de vliegtuigen op de vliegdekschepen opgewassen, maar als de Amerikanen de vliegtuigen die enkele dagen geleden naar Portugal zijn gevlogen, mobiliseren, dan heb ben wij geen schijn van kans''. - li bent niet erg optimistisch „Het is helaas de waarheid en niet anders. Het is toch geen schande door een supermacht die met gestolen geld zijn supervloot heeft gebouwd, verslagen te worden". - U creëert toch een atmosfeer van defaitisme? „Helemaal niet, u weet weinig van islamieten af. Als de Amerika nen ons willen overwinnen zullen ze ons allemaal moeten doden. Goed. in een bliksemstrijd worden wij verslagen, maar op langere termijn zijn de Amerikanen toch de verliezers, dat staat vast. De hele islamitische wereld zal dan tegen de Amerikanen in opstand komen. Dat wordt dan een tweede Vietnam". - Admiraal Madari,even terug naar de actualiteit. Wat doet u als het Amerikaanse smaldeel naar de Perzische Golf opstoomt? „Zolang zij buiten de territoriale wateren blijven zullen wij ze op afstand volgen. Komen ze echter binnen de territoriale wateren, dan geven wij ze een waarschuwing, en dan..." - En dan....? „Wij zullen ze met man en macht proberen te stoppen". - Zijn uw raffinaderijen en olievelden ondermijnd? „Nee, ze zijn niet ondermijnd. Maar we kunnen direct de olievelden opblazen zodra de leiding van de revolutie daartoe bevel geeft". - Er gaan geruchten dat de Amerikanen de Straat van Hormoez zullen afsluiten om op die manier Iran te boycotten. „Dat zullen ze nooit doen omdat dat in ons voordeel is. Er kan dan namelijk geen olie meer verscheept worden". - Maar als ze alleen schepen met bestemming Iran tegenhouden zoals indertijd met Cuba? „Dan zullen alle landen die Iraanse olie kopen protesteren. Nee, dat zal nooit gebeuren. Maar in elk geval zullen wij niet aanvallen. Wij zullen ze hoogstens van repliek dienen". - Waarom heeft u een maand geleden uw ontslag aangeboden? „Omdat ik het niet eens was met de gang van zaken. Er zitten te veel onverantwoordelijke mensen in de regerende macht die zich met het land bemoeien". - U heeft ook metdr. Chamran meningsverschillen gehad en hij is nu uw opperbevelhebber als minister van defensie? „Ik heb garanties gekregen met betrekking tot het commando van de marine. Datzelfde geldt voor de opperbevelhebbers van land- en luchtmacht". - Volgt Chomeini de gang van zaken bij de strijdkrachten? „Ja, maar hij is meer geïnteresseerd in de moraal van de jongens, die natuurlijk zeer hoog is. Niet fanatiek, wel anti-imperialistisch fanatiek, dat wel". - Is de marine intact gebleven na de revolutie? „De marine is intact gebleven. Met het leger was dat anders gesteld. Maar als wij niet indirect door Frankrijk en Italië geboycot waren geweest, waren we nu drie keer zo sterk". geen overeenstemming kunnen bereiken over de procedure van een bijeenkomst over het geschil tussen Iran en de Verenigde Sta ten. De beraadslagingen zullen om 17.00 uur Nederlandse tijd wor den hervat en moeten in principe uitlopen op een openbare bijeen komst om ongeveer 21.00 uur Nederlandse tijd. Uitstel Iran heeft gevraagd elke discussie in de raad uit te stellen tot vol gende week wanneer de Iraanse minister van buitenlandse zaken Bani-Sadr aanwezig kan zijn om "het standpunt en de eisen van ons volk uiteen te zetten". Uit welingelichte bronnen is ver nomen dat de niet-gebonden le den van de raad de Amerikaanse delegatie ervan af trachten te houden een diepgaande discus sie te beginnen voordat de Iraan se minister van buitenlandse za ken is gearriveerd. Zij en ook een aantal andere leden van de raad geloven dat het beter is een ope ningsbijeenkomst te beperken tot verklaringen van secretaris generaal Waldheim en van de voorzitter van de raad, de Boli viaan Palacios de Vizzio, en daar na de vergadering voor ongeveer een week te schorsen, aldus de bronnen. Tijdens een interview voor de tele visie gisteravond zei Waldheim dat Washington voorlopig heeft ingestemd met zijn idee voor een internationale commissie die de beschuldigingen van Iran moet onderzoeken dat de sjah de men senrechten heeft geschonden en zich gelden heeft toegeëigend. In reactie op de bezetting van de Amerikaanse ambassade in Te heran heeft Vietnam steun be tuigd aan de Iraanse leider Cho meini. De organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) dringt er bij Iran op aan de 49 gegijzelden in de am bassade vrij te laten. Ook China heeft zich uitgesproken tegen de gijzeling. Jeugdleger Chomeini heeft de Iraanse jeugd gisteren opgeroepen zich te ver enigen om de Amerikaanse drei ging het hoofd te bieden. Een groep islamitische revolutionaire gardes die naar Chomeini's resi dentie in de heilige stad Qom wa ren getogen om Chomeini op nieuw hun onvoorwaardelijke steun te geven, kregen de op gaven gisteren desgevraagd te kennen dat de nationale garde nog verscheidene bezetters heeft opgepakt die zich hadden ver borgen in de ontelbare uithoeken van het enorme moskee-com plex. Opmerkelijk hierbij is dat dezelfde autoriteiten zondag morgen met een identieke ver klaring waren gekomen, maar dat zij in de loop van zondagmiddag hadden aangekondigd dat de laatste opstandelingen nu waren gevangen genomen. Feit is wel dat de onderaardse gewelven, de vertrekken en de uithoeken van de moskee uiterst talrijk zijn en dat geïsoleerde mensen zich ge makkelijk kunnen verspreiden of verplaatsen. Het is echter vooral het stilzwijgen van het Saoedi sche ministerie van binnenland se zaken en het steeds weer uit stellen van de publikatie van een officieel communiqué, dat waar nemers in Djeddah intrigeert en dat de Saoedische bevolking steeds ongeruster lijkt te maken. De waarnemers vragen zich af of het officiële communiqué niet nog verscheidene dagen, ja zelfs weken, op zich zal laten wachten. Dat wil zeggen de tijd die men nodig heeft om alle bezetters te ondervragen en hun motieven uit te zoeken. Een organisatie die zich noemt "de beweging van de mohamma- daanse revolutionairen op het Arabisch schiereiland", had gis teren de verantwoordelijkheid opgeëist voor de aanval op de grote moskee in Mekka. ADVERTENTIE TIPVANHETREISBURO (Van onze correspondent Jan Ger ritsen) BRUSSEL - Drie dagen voor de Dublin-top van de regeringslei ders van de Europese Negen heeft de Britse minister van bui tenlandse zaken, Lord Carring- ton, zich opmerkelijk gematigd uitgelaten over het probleem van de te hoge Britse bijdrage aan de EG-begroting, dat bij het beraad ^ntn' per bungalow excl. toer.bel.) BEL020-966866 - Rook stijgt omhoog uit de Grote Moskee, nadat Saoedische troepen een bestorming op het heiligdom uitvoerden. De foto is een reproduktie van een krantefoto in het Al Nawda uit Mekka. De krant werd later uit roulatie genomen, hetgeen tekenend is voor de geheimzinnigheid waarmee de Saoedi-Arabische autoriteiten de gebeurte nissen rond de moskee omgeven. m staan. „Het gaat om familieruzietjes, die door eerlijk spel kunnen worden opgelost", zei de Britse be windsman in een rede die hij gis teravond uitsprak voor de Paul Henry Spaak Stichting in Brus sel. De toon van de toespraak van de chef van de Britse diplomatie was in duidelijke tegenspraak met het krijgsgehuil dat de laat ste weken en dagen uit Londen was te horen. Groot-Brittannië heeft een reële en legitieme klacht over haar uit zonderlijk hoge bijdrage aan de begroting van de Europese Ge meenschap en over de ernstige tekortkomingen van de gemeen schappelijke landbouwpolitiek in zijn huidige vorm. Maar deze moet ons niet afleiden van de bredere en uiteindelijk veel be langrijker vraag waar de gemeen schap naar toe gaat, aldus de Britse bewindsman. de Ierse hoofdstad centraal zal De2e uitlatlngen staan in scherp (Van onze redactie buitenland) LONDEN-SALISBURY - De rege ring van Zimbabwe-Rhodesië onder leiding van premier Muzo rewa heeft gisteren de Britse plannen voor de organisatie van een wapenstilstand aanvaard. Muzorewa's tegenstanders, de leiders van het Patriottisch Front, Robert Mugabe en Joshua Nkomo, weigerden de wapens neer te leggen onder wat zij noe men „Britse dreigementen". „Het Patriottisch Front zwicht niet voor dreigementen en aan termijnen hebben we geen bood schap", aldus PF-woordvoerder Eddison Zvobgo. Muzorewa noemde de plannen deels onaan genaam, maar acht ze niettemin „de best mogelijke basis voor het tot stand brengen van een doel matig bestand". Nkomo en Mugabe waren gisteren niet op de vergadering versche nen omdat zij het oneens waren met de door Lord Carrington, de leider van de conferentie op Lan caster House, gestelde uiterste termijn van 12 uur 's middags. Op dit tijdstip zouden de guerrilla leiders ja of nee moeten zeggen tegen de Britse voorstellen. Zij spraken wel privé met de Britse minister van buitenlandse zaken. Later werd bekend dat zij van daag weer op de conferentie aanwezig zouden zijn. Volgens woordvoerder Zvobgo zullen de nu al 12 weken durende Londense besprekingen „net zo lang als noodzakelijk is" worden voortgezet voordat ook Nkomo en Mugabe akkoord gaan. „De Britse voorstellen zullen meer in detail moeten worden uitge werkt", aldus Zvobgo. Ian Smith, de vroegere premier van (Van onze correspondent) BONN - Over de Bondsrepubliek ligt nog steeds de schaduw van een heroplevend neo-fascisme. Hoewel de aanhang van neo-na- zigroepen is verminderd, zijn haar militante extremisten actie ver dan ooit. De op een hoorzit ting van de Bondsdagfractie van de sociaal-democratische rege ringspartij SPD gisteren in Bonn als gevaarlijk geklassifïceerde „harde kern" van de neo-fascis- ten blijkt 1300 man sterk. Deze groep deinst niet terug voor ter reurdaden, bomaanslagen, ban kovervallen en mishandelingen van politieke tegenstanders. Het aantal georganiseerde rechts- extremisten wordt - zoals uit de rapporten van de Westduitse binnenlandse veiligheidsdienst en de centrale recherche blijkt - op ongeveer 17.000 geschat. Dit is weliswaar een vermindering van 1000 geregistreerden in vergel ij- king met twee jaar geleden, maar dat betekent volgens de experts die in de hoorzitting aan het woord waren geenszins een ver mindering van hun activiteit. Behalve van een steeds militanter optreden van de verschillende groeperingen wordt ook een ver sterking van de samenwerking met neo-fascistische groepen in het buitenland gesignaleerd, met name in Nederland, België, Frankrijk en Amerika. Ook deze ontwikkeling werd tijdens de hoorzitting met cijfers gestaafd. Voor 1977 werden 616 rechts-ex- tremistische rellen vermeld. In 1978 waren het er 929 en in de eerste zes maanden van dit jaar reeds 890. Op het ogenblik vindt in 837 gevallen een strafrechtelijk onderzoek plaats. Sinds begin 1978 zijn 287 rechts-extremisten veroordeeld. De hoogste straf (in het neo-fascitische proces in Bü- chenburg jl.) was 11 jaar gevan genis. Ten aanzien van deze getallen rees op de SPD-hoorzitting de vraag, of de ter beschikking staande wetgeving voldoende is om het neo-nazistische gevaar te keren. Nieuwe wetten worden op het ogenblik niet nodig geacht. Wel wil de SPD de noodzakelijkheid van „nieuwe en actieve initiatie ven" onder ogen zien en enkele passages in bestaande wetten meer waterdicht maken. Tevens streeft de partij voor de bestrij ding van het neo-fascisme in West-Duitsland naar een hechte re samenwerking met jeugdor ganisaties en politieke oplei dingsinstanties. Rhodesië, heeft gisteren in Salis bury verklaard bereid te zijn sa men te werken met een regering met het Patriottisch Front wan neer dit samenwerkingsverband de verkiezingen zou winnen. „Komen zij aan de macht, dan zullen we met hen samenwerken. Het heeft geen zin in het verleden te leven", aldus Smith. Hij voeg de eraan toe: „Of we het nu leuk vinden of niet. we krijgen te ma ken met het Patriottisch Front als legale partij. Daar moeten we mee leren leven". Met de besprekingen over de toe komst van Zimbabwe-Rhodesië nog in volle gang, reist de Zuid- afrikaanse minister van buiten landse zaken, R. F. Botha, voor de tweede keer naar Europa. Vol gens welingelichte bronnen in Pretoria zal hij in Londen met de Britse minister van buitenlandse zaken Lord Carrington en in Bonn met diens ambtgenoot Genscher besprekingen voeren over de toestand in Zimbabwe- Rhodesië en Namibië. Aange nomen wordt dat Botha in Enge land zal voorstellen zo spoedig mogelijk een Britse gouverneur naar Salisbury te sturen en de sancties op te heffen. In Bonn zal waarschijnlijk Namibië, de vroe gere Duitse kolonie Zuidwest- Afrika, het belangrijkste punt van de agenda zijn. Weer arrestant in zaak-Moro ROME (UPI) - De politie heeft gis teren een man gearresteerd die ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij de ontvoering van en de moord op oud-premier Moro vorig jaar. Hij werd aange houden bij een inval in zyn wo ning in een buitenwijk van Rome. De politie verdenkt de man, de 27- jarige Giancarlo Davoli. ervan een medeplichtige te zijn van Valerio Morucci en Adnana Fa- randa, die op 29 mei in Rome zijn gearresteerd. Zij waren in het be zit van een vuurwapen dat vol gens experts was gebruikt bij de moord op Moro. contrast met de houding van de Britse premier mevrouw Marga- reth Thatcher. Een week geleden zei ze nog, dat Londen niet bereid is 4,5 miljard gulden „of zoiets" te betalen om bij de EG te behoren. Dit bedrag, of zelfs nog meer - ook 6,6 miljard gulden is ge noemd - betaalt Londen in 1980 meer dan het uit de Brusselse EG-kas aan inkomsten ontvangt, zo is berekend. Mevrouw Thatcher heeft verklaard dat de Dublin-top een oplossing moet vinden voor het Engelse probleem, omdat de Britse EG- bijdrage „politiek onverdedig baar" is. Vorige week bleek dat de Benelux-landen en de Euro pese Commissie Londen maar een klein eindje tegemoet wilden komen: 1.4 miljard gulden is de limiet waarover Den Haag en Brussel willen praten. Parys heeft zich tot nu toe volledig af wijzend tegenover de Britse eisen opgesteld. De Britse dagbladen herhalen al wekenlang dag in, dag uit dat mevrouw Thatcher zich diep heeft ingegraven voor de beslis sende slag in Dublin. In de zorg vuldig georkestreerde campagne paste zondag de onthulling in twee Britse zondagsbladen dat twee Britse ministeries zich al hadden bezonnen op de vraag welke houding Londen in de EG zou kunnen aannemen als de Dublin-top op een nederlaag voor mevrouw Thatcher zou uitdraai- Opvolger Boulin in ziekenhuis PARIJS (DPA1- De nieuwe Franse minister van arbeid. Jean Mat- teoli, is nauwelijks twee weken na zijn ambtsaanvaarding, met een acute hartaandoening in een ziekenhuis opgenomen. De 56-jange minister volgde op 3 november Robert Boulin op. die zich van het leven heeft beroofd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9