Komst van Luxemburgse tv is geen bezwaar" Onderzoek mogelijke verstekelingen-moord Aanklacht tegen marechaussee Oneigenlijk gebruik van lijfrente moet aangepakt 3SEEÜBEE Kabinet contra PvdA en CDA Overwerk bij PTT aan banden IINSDAG 27 NOVEMBER 1979 ROTTERDAM (ANP) - Het bu reau zware criminaliteit van de Rotterdamse politie is be zig met een onderzoek naar een mogelijke moord op een 20-jarige Ghanees aan boord van het Nederlandse koel- schip 'Emmely'. Volgens be manningsleden heeft de kapi tein de jongen - een versteke ling- overboord laten gooien, toen het schip (991 ton) ver trok uit Nigeria. De Ghanees is verdronken, zeggen ze. Twee bemanningsleden, onder wie de eerste stuurman, zijn kort na het voorval op staande voet ontslagen. Ze geloven zelf, dat dit te maken heeft met hun protest tegen de gang van zaken aan boord en vooral tegen het 'over de muur zetten' van de verste keling uit Ghana. 'Het lijkt er inderdaad op, dat ze om die reden ontslagen zijn', zegt Hylke Hylkema, adjunct secretaris van de federatie van werknemersorganisaties in de zeevaart (FWZ). Hylke ma heeft protest aangetekend tegen het ontslag. 'Ik kan bij voorbeeld niet geloven', zegt hij, 'dat de eerste stuurman Ontslagen matroos: Koelschip was drijvend gekkenhuis ongegronde beschuldigingen heeft geuit tegen de gezag voerder. Toch beschuldigt de rederij de man daarvan'. Volgens de bemanning zelf heeft rederij Cool Trans in Rotterdam in totaal vier Ne derlandse bemanningsleden vervangen door Portugezen. Van twee van de vier Neder landers is bij de FWZ nog niet bekend of ze ontslagen zijn of zelf opgestapt zijn. Harde bewijzen over de verste kelingen-zaak heeft de FWZ nog niet, maar Hylkema vindt het wel opvallend, dat bij voorbeeld de verklaring van eerste stuurman Harry Bijl op essentiële punten overeen komt met die van matroos John Collewijn. Bijl wil buiten de publiciteit blijven, maar Collewijn is wel bereid om te vertellen wat er gebeurd is aan boord van de 'Emmely'. Hij is degene die de verstekeling ontdekte en later op bevel van de kapitein overboord moest gooien. Dat gebeurde op 24 oktober, zegt Collewijn, toen de 'Emmely' een partij vis had afgeleverd in Port Harcourt (Nigeria). Na een week lossen moest de 'Emmely' vrij haastig weer vertrekken. De bemanning heeft het schip maar vluchtig kunnen controleren op ver stekelingen, die vaak in Nige ria aan boord klimmen. Pas toen het schip over Bonny River de zee naderde werd de verstekeling onder een dek zeil ontdekt. De melding daarvan op de brug veroorzaakte volgens Colle wijn paniek. "De kapitein schreeuwde eerst we moeten terug. Even later draaide het schip, maar bleef in cirkels rondvaren op de rivier". Ten slotte, aldus Collewijn, voer de 'Emmely' weerrichting zee, zonder dat er op de brug een beslissing was genomen. Met de jongen werd volgens Collewijn heen en weer ge sjouwd, terwijl de kapitein op de brug bleef. Tenslotte kwam het bevel: de versteke ling moet zonder meer over boord. 'De kapitein moti veerde dat met de bewering, dat de jongen anders de nek zou worden afgesneden'. Volgens de matroos ontstond daarop een verwarde situatie met protesten ('Geef hem een zwemvest' en 'Breng hem met de reddingboot aan land') en geschreeuw. "Die jongen was doodsbang, toen hij het be greep", aldus Collewijn. Hij zei in het Engels: "Dit wordt mijn dood. Ik kan niet zwemmen". De kapitein beriep zich volgens de bemanning op bevelen van de wal. De havenautoriteiten zouden hem over de radio die opdracht gegeven hebben. "In de journaals", zegt Colle wijn nu, "hebben we later niets teruggevonden over het overboordzetten of over ra diogesprekken met de wal". Op het dek werd de discussie afgebroken toen de kapitein woedend van de brug af kwam, aldus Collewijn. De verstekeling werd door twee man beetgepakt en over boord gezet. "Als in een waas", zegt de matroos nu, "En we zagen de jongen on dergaan in de sterke stroom en niet meer bovenkomen". Hij is er zeker van, dat dè Gha nees is verdronken. Een kano kwam op het geschreeuw van de bemanning aanvaren en heeft nog gezocht. Volgens Collewijn keerde het scheepje terug zonder 'dren keling. "We hebben dat goed kunnen zien, ook al gaf de ka pitein volle kracht vooruit op het moment, dat de jongen in het water belandde", aldus de matroos. Dai dit heeft kunnen gebeuren, ligt volgens Collewijn aan de absurde sfeer aan boord van de 'Emmely'. Hij typeert het koelschip als een drijvend gekkenhuis en eerste stuur man Bijl wil dat nog wel bea men. Kort na de affaire in Nigeria zijn matroos Collewijn en stuur man Bijl op staande voet ont slagen. Bij aankomst thuis bleek dat ze hun salaris over twee maanden niet hadden ontvangen. De FWZ heeft ook daarover geprotesteerd bij de rederij, maar volgens Hylke ma is er nog geen reactie bin nen. De Goede: wij werken niet met fascisten lEN HAAG (ANP) - D'66-euro- parlementariër De Goede heeft zich in een brief aan de Neder landse CD A-delegatieleider in het Europese parlement Bouke Beumer beklaagd over uitlatin gen vorige week van diens colle ga Penders. De Goede vindt dat Penders hem en zijn partij in goede naam en eer heeft aange tast door de beschuldiging van samenwerking met de Italiaanse neo-fascisten. LJ en ik hebben ons tijdens de ver kiezingscampagne sterk ge maakt voor het zoveel mogelijk weren van nazi- en fascistoide elementen uit het Europees par lement. lat er vier neo-fascisten in het Eu ropees parlement zitten, zullen wij beiden, en vele anderen met ons, betreuren," aldus De Goede in zijn brief. Ten onrechte wordt nu gesteld dat D'66 met andere niet-ingeschrevenen „één pot nat" vormt, meent de D'66-er. Met de neo-fascisten heeft hij nooit contact gehad en binnen het bureau (presidium) van het Europese parlement vertegen woordigt hij ze ook niet. Behalve de vier neo-fascisten is er voorlopig een vijfde parlements lid dat ik niet zal groeten. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Anders dan CDA en PvdA is de rege ring van mening dat doortrekking van de Delta-tv-kabel van Sluis naar de rest van Nederland slechts een techni sche zaak is. Staatssecretaris Smit-Kroes ver klaarde gisteren dat de discussie over de vraag of buitenlandse tv- programma's wel of niet in Ne derland bekeken moeten kunnen worden, niet opnieuw hoeft te worden gevoerd nu het om de import van commerciële pro gramma's van de Luxemburgse RTL gaat. „Het is nu alleen nog aan de ge meentebesturen om te beslissen of zij zulke programma's in hun gemeente willen", aldus de staatssecretaris in een openbare vergadering van de Tweede-Ka mercommissie van verkeer over de PTT-begroting voor 1980. „Voor de regering is het een technische zaak, en voor de PTT dus ook", aldus mevrouw Smit- Kroes, een opvatting waarin zij volledig werd gesteund door haar partijgenoot De Beer. Maar PvdA en CDA zien dat niet zo. Zij vinden dat over dit onderwerp nog wel degelijk een discussie moet worden gevoerd, en wel aanstaande donderdag bij de beantwoording van vragen die onder meer door PvdA'er Aad Kosto zijn gesteld aan minister Gardeniers van CRM. Om die re den mocht PvdA-woordvoerder Hartmeijer nu niet ingaan op dit onderwerp, maar CDA'er Evers- dijk deed dat wel. Eversdijk stelde dat in 1975 en '76 geen normen zijn vastgesteld voor de tv-programma's die hier ontvangen kunnen worden, om de eenvoudige reden dat de in vulling van die namen pas aan de orde zou komen wanneer de vraag zich feitelijk aandiende. Dat is nu het geval, aldus Evers- dijk. De Luxemburgse RTL is van plan Nederlandstalige pro gramma's uit te zenden die door spekt zijn met reclamebood schappen. Eversdijk noemde het MOERDIJK - Dit bleef over van het sportvliegtuigje, dat gistermiddag een noodlanding moest maken vlakbij Amerikaanse voorbeeld, waar de MoerdijkbrugGeen van beide inzittenden liep verwondingen op. Het toestel was van Apeldoorn op weg naar films door een bedrijf als Coca Cola op de buis worden gebracht die dan voortdurend worden on derbroken door een reclame boodschap van Coca Cola zelf. Eversdijk vond dat strijdig met de „zorgvuldig opgebouwde" ver houdingen in Nederland, waar de reclameboodschappen worden uitgezonden door de STER, ter wijl het parlement controle heeft op wat de STER wil en mag uit zenden. De staatssecretaris en de WD'er De Beer wezen op het standpunt dat het vorige kabinet over deze zaak had ingenomen, waarbij het voornaamste punt de regeling van de auteursrechten was ge weest en dat de huidige minister van CRM, mevrouw Gardeniers, toen als woordvoerdster van de KVP geen kritiek op die opstel ling had laten horen. De Beer wees erop dat België geen Nederlandse tv-programma's weert, hoewel de Belgen zelf geen reclameboodschappen voeren, en dat Eversdijk in feite vecht voor een verloren zaak. „Wanneer over een paar jaar elk land zijn eigen tv-satelliet heeft, kunnen we hier ontvangen wat we willen, zonder dat een regering daarop kan ingrijpen". vliegveld Seppe bij Oudenbosch. Bewindslieden financiën: DEN HAAG (GPD) - De mogelijk heden om lijfrenten en andere periodieke uitkeringen voor de belastingen af te trekken, zullen flink worden beperkt. Op het mi nisterie van financiën wordt druk gewerkt aan een systeem om deze aftrekbaarheid te verminde ren. Dat schrijven minister Andriessen en staatssecretaris Notenboom aan de Tweede Kamer ter voor bereiding op de behandeling van het belastingplan, waarmee van daag in de Tweede Kamer is be gonnen. Met de maatregelen willen de bewindslieden het on eigenlijk gebruik van deze af trekmogelijkheid aanpak ken. Zo kunnen mensen met bepaalde lijfrentes, zoals levensverzeke ringen die aan een hypotheek zijn gekoppeld, zowel de koopsom (het onroerend goed) onbelast la ten als de periodieke aflossingen voor de belastingen aftrekken. Andriessen vindt dat niet juist en hij wordt daarin gesteund door de meerderheid van de Tweede Kamer. De nieuwe maatregelen moeten alle constructies van deze aard treffen, ook de zogenaamde lijf- rente-buitenland-constructie, waarbij in het buitenland op le vensverzekeringsbasis onroe rend goed wordt gekocht. Overi gens laten de bewindslieden van Financiën weten dat zij nog tal van moeilijkheden moeten op lossen eer zij zover zijn. Andriessen laat de Kamer ook we ten dat een zogenaamde initiële, algemene loonstijging van an derhalf procent in 1980, in plaats van de door de regering verwach te 0,5 procent, ernstige gevolgen zal hebben voor de economie. DEN HAAG (GPD) - Het overwerk bij de PTT zal in 1980 worden te ruggebracht tot maximaal 12 uur per persoon per week. Een dub bel antecedentenonderzoek voor sollicitanten zal alleen worden gehandhaafd voor bepaalde functies. Het assortiment tele foontoestellen zal opnieuw wor den uitgebreid en de PTT zal be zien of er een afzonderlijk tele foonnummer kan komen voor de waterstanden. Dit waren enkele toezeggingen die staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer gisteren heeft gedaan bij de behandeling van de PTT-be- groting voor 1980 in de vaste Tweede-Kamercommissie voor verkeer. De behandeling van de PTT-begroting diende ter voor bereiding van die van verkeer en waterstaat zelf, eind februari. Op het ogenblik wordt bij de PTT in allerlei sectoren nog veel te veel overwerk verricht, zo toonde CDA-er Eversdijk aan aan de hand van cijfers, die de instem ming kregen van mevrouw Smit- Kroes. Hoewel per week maxi maal twaalf uur is toegestaan, had een steekproef over oktober uitgewezen dat in Den Haag per week 14,6 overwerkuren waren gemaakt, in Den Bosch 14,5, Rot terdam 13,9, Utrecht 15,1, de Cen trale Directie in Den Haag 19,4 en bij de Postgiro zelfs 27,7. Eversdijk vroeg dan ook of er ei genlijk wel sprake was van de toegezegde afbouw van over werk, te meer omdat er voor 1980 liefst 64 miljoen gulden voor de betaling van overwerkuren op de begroting is gezet. Desgevraagd zegde de staatssecretaris toe in februari een overzicht van de af bouw te zullen overhandi gen. WD'er De Beer had flinke kritiek op de neven-activiteiten van de PTT in postkantoren, waardoor niet zelden de plaatselijke mid denstand wordt beconcurreerd. Hij achtte het onjuist dat een staatsbedrijf zich onledig hield met de verkoop van pakpapier, wenskaarten en meer van zulke grappen, met als argument dat het publiek er „waardering" voor zou hebben. „Dan kun je ook wel kroketten aan het loket leveren", aldus De Beer, „terwijl het publiek het ook stel lig zal waarderen dat de PTT lo ketruimte verhuurt aan de ABN of de Rabo-bank. Maar dat laatste zie ik de PTT nog niet doen". De staatssecretaris, bijgestaan door een leger PTT'ers, had evenwel geen bezwaar tegen handhaving en dus ook uitbreiding - van het assortiment PTT-vreemde zaken. De verkoop van wenskaarten omvat slechts anderhalf procent van de totale verkoop in Neder land. De staatssecretaris was wel be zorgd over de nog steeds teruglo pende kwaliteit van het dienstbe toon van de PTT, zoals de socia list Hartmeijer haar had voorge houden, maar ze gaf niet aan wat er aan verbeterd zal worden. Hartmeijer had gewezen op de invoering van de postcode die geen merkbare versnelling van de post tot gevolg heeft - net zo min als post zonder postcode langzamer blijkt te gaan - de slui ting van postagentschappen en in een eerder stadium de verminde ring van bestellingen. Mevrouw Smit-Kroes deed de toe zegging dat het gratis telefoon nummer 0017 ook zal openstaan voor klachten over de post en de postbestelling, en deelde voorts mee dat naar Antwoordnummer 0017 klachten ook schriftelijk kunnen worden gericht. Die laat ste mogelijkheid bestaat al en kele jaren, maar de PTT had daar tot dusver niet op gewezen. Vraagtekens rond handelwijze ten aanzien van verdronken Argentijn (Van één onzer verslaggevers) ÏOORDWIJK - Noordwijker H.F. Witjes dient vandaag via de Am sterdamse politie een aanklacht in tegen de brigade van de Ko ninklijke Marechaussee in Vlis- singen. De klacht is gericht tegen de handelwijze van de mare- chausse dit weekeinde die een kennis van de familie Witjes, de 22-jarige Argentijn Sergio Mario Meijnet terugstuurde naar En geland. De jongeman sprong uit angst dat hij door de Engelse au toriteiten op het vliegtuig naar Argentinië zou worden gezet overboord en is vermoedelijk verdronken. Er zijn twee factoren die beslist niet kloppen", zegt mevrouw Witjes over de manier van optre den van de marechaussee: "Ten eerste het ultimatum dat de ma rechaussee stelde in verband met de borgsom en ten tweede het feit dat Sergio op de boot is gezet, terwijl duidelijk te zien moet zijn geweest dat hij wanhopig was". Ie jonge Argentijn wilde in ons land zijn kennissen in Noordwijk en Amsterdam opzoeken. Vrij dagnacht arriveerde hij met de veerboot uit Engeland in Vlissin- gen. Maar hij mocht ons land niet binnen omdat hij te weinig geld bij zich zou hebben. Ondanks de toezegging van zijn vrienden dat zij bereid waren om de borgsom te betalen werd Sergio Meijnet zaterdagmorgen weer op de boot naar Engeland gezet. In zijn wan hoop sprong hij, toen de boot op de Westerschelde voer, over boord. Hij hoopte zwemmend de Nederlandse kust te bereiken. De sterke stroming en de koude van het water werden hem waar schijnlijk fataal. Staatskosten Om half negen zaterdagochtend belde de Vlissinger marechaus see mevrouw Witjes in Noord- wijk op, met de vraag of zij be zoek van de Argentijn verwacht te. Dat kon zij bevestigen. Een kleine drie kwartier later belde de marechaussee opnieuw naar Noordwijk. Gebleken was dat Meijnet niet voldoende geld bij zich had om in ons land te worden toegelaten als toerist. Tenzij er een borgsom van 2071 gulden be taald werd, zou de Argentijn weer op de boot naar Engeland worden gezet. De borgsom moest, zo eiste de ma rechaussee, om tien uur diezelfde ochtend in Vlissingen worden betaald. "We namen dat verzoek van ae marechaussee eerst niet serieus", aldus mevrouw Witjes gistermorgen. "We dachten dat het een foefje was om aan de weet te komen of Sergio echt welkom was. Want hoe krijg je op zater dagmorgen als de banken geslo ten zijn 2071 gulden bijelkaar? Bovendien lukt het natuurlijk nooit om dat geld binnen drie kwartier van Noordwijk naar Vlissingen te brengen". De heer Witjes wees de marechaus see daarop en verzocht om Sergio in elk geval niet om half elf op de veerboot te zetten, maar des noods vast te houden tot 12.00 uur 's avonds, zodat er gelegen heid was om de borgsom bijeen te krijgen. Witjes had toen niet de indruk dat de Argentijn zou wor den teruggestuurd. De Noordwijker heeft nog even met zijn Argentijnse vriend mogen praten. "Maar slechts heel kort. Het was een telefoontje op staatskosten is mij uitdrukkelijk gezegd", aldus Witjes. Welkom Het lukte Witjes contact te krijgen met enkele Amsterdamse vrien den van Meijnet die daar een res taurant drijven. Ook bij hen was Meijnet welkom en de vrienden brachten geld bijelkaar voor de borgsom. Om kwart voor elf belde Witjes naar de marechaussee in Vlissingen. Toen hoorde hij dat Sergio toch op de boot naar Engeland was ge zet. Op verzoek van Wiljes kreeg hij het telefoonnummer van de marechausse in de Engelse aan komsthaven Sheerness. Hij belde daarnaartoe en verzocht Meijnet na aankomst te laten terugbellen. 's Avonds belde Witjes de mare chaussee in Sheerness. Van hen hoorde hij dat er iemand van de boot gesprongen was. "We vrees den toen al dat het Sergio zou zijn", zegt mevrouw Witjes. Een telefoontje naar de marechausse en de rijkspolitie te water in Vlis singen wees uit dat daar hetzelfde vermoeden was gerezen. Tenslot te werd uit Engeland bevestigd dat de jonge Argentijn niet onder de passagiers was. Meijnet is vermoedelijk ter hoogte van het Nollenstrand (twee kilo meter uit de Walcherense kust) over boord gesprongen. Een on- middelijk in gang gezette zoekac tie leverde niets op. Bang "Sergio wilde beslist niet terug naar Argentinië", zegt mevrouw Witjes. "Hij was erg bang dat hij toch teruggestuurd zou worden. Het kan best zijn, dat hij daarom een wat onsamenhangend ver haal heeft opgehangen, maar de handelwijze van de marechaus see is naar mijn mening bijzonder onredelijk geweest. Ik weet dat ze strenger zijn bij de grenzen in verband met de economische si tuatie, maar wat er nu is gebeurd is heel vreemd". Volgens Witjes woog de financiële verantwoordelijkheid voor Meij net niet zo erg zwaar, omdat Meijnet in Argentinië een moeder heeft die wel eerder geld naar haar zoon heeft overgemaakt. HANS VELDHUIZEN Volgend jaar zouden de effecten nog gering zijn, maar in 1983 zou zo'n verhoging zorgen voor 25.000 werklozen méér een bijna 3 procent hogere loonsom, 1,2 procent hogere prijzen en een 0,5 procent hoger financieringste kort dan bij de huidige rege ringsplannen het geval zou zijn. Andriessen houdt vooralsnog vast aan de voornemens om de belas- tingvrije aftrek voor arbeidson geschikten te bevriezen en die TA,-.,-.,-! -I»-. r*fA voor bejaarden vanaf 1981 gelei- 111 TC-1 delijk te verlagen. AOW'ers met alleen hun uitkering zullen daar niet onder lijden. AOW'ers met neveninkomsten (en dat zijn er in ons land 750.000) gaan iets inleve ren als hun totale neveninkom sten (zoals pensioentjes) hoger zijn dan 1900 (bij gehuwden) of 4700 (bij ongehuwden). AOW'ers met 5000 gulden nevenin komsten gaan er 24 (ongehuwd) dan wel 43 gulden (gehuwd) op achteruit. Zijn de neveninkom sten 10.000 dan zijn die cijfers resp. 30 en 75 gulden en bij 15000 gulden resp. 52 en 75 gulden. Voor de allerlaagste categorieën wordt de verminderde aftrek ge compenseerd door een hogere sociale uitkering. AMSTERDAM (GPD) - In haar cel in de zogenaamde Bijlmerbajes in Amsterdam is zaterdagoch tend de 20-jarige gedetineerde vrouw M. van der P. uit Den Haag dood aangetroffen. Uit het voor lopige sectierapport blijkt dat zij door medicijnen vergiftiging is overleden. Er wordt nu een toxologisch onderzoek uitge voerd dat de exacte doodsoor zaak moet opleveren. Volgens de voorlichtingsdienst van de Amsterdamse politie had de vrouw in haar cel over hoofdpijn geklaagd. Zij heeft daar medicij nen voor gekregen. Volgens een justitiewoordvoerder zou de vrouw niet ziek zyn geweest. ADVERTENTIE Alleen cultuurbarbaren gooien hun oude boeken weg. Dus brengt ze naar De Slegte. Zoals wetenschappelijke boeken, ency clopedieën, literatuur, atlassen, oude pren ten, enz. Misschien krijgt u er nog meer geld voor dan u denkt. De Slegte is een goeie Ak voor uw oude boeken(Jj Boekhandel J. de Slegte k Breestraat73.2311 ('J Leiden.'IVI.«71 122007.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7