Sluitingsuur cafés: discussie sleept zich voort Nieuwe kantoren in 'gat' Schuttersveld kantonrechter Borden op Trekvaart beter regelen Raad eist standpunt van burgemeester Vis Gevecht afsluiting onbeslist PAGINA 4 DINSDAG 27 NOVEMBER 1979 Stad in beeld De Stichting Leidse Hofjes en de Vereniging Oud-Leiden hou den vanavond de jaarlijkse gezamenlijke bijeenkomst in het stedelijk museum "De La kenhal" aan de Oude Singel. Drs. C. H. Slechte zal een le zing houden, getiteld "Een stad in beeld". De lezing zal worden begeleid met een dia vertoning. De bijeenkomst be gint om acht uur -precies. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap belegt vandaag een lezing avond in Het Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. De titel van de lezing is "De wederge boorte van de ziel en haar ge volgen". Aanvang 8 uur. Thailand De educatieve dienst van het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat 1 organiseert morgen een edu catieve middag voor de jeugd van 7 tot en met 12 jaar. De middag staat in het teken van Thailand. Om twee uur wordt begonnen met de vertoning van een diaserie over zijde, gevolgd door een bezoek aan de Thailand-afdeling van het museum. Nadat er creatief gewerkt is wordt afgesloten met een film over Thailand. Deelneming kost 0.75 kaar ten kunnen morgenmiddag vanaf één uur worden afge haald bij het Vrouwengroep Het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 wil van avond beginnen met een Vrouwengroep. De bedoeling is om op tien dinsdagavonden met een vaste groep vrouwen bij elkaar te komen. De deel nemers bepalen zelf waarover zal worden gepraat. Wie be langstelling heeft kan van avond langskomen of voor nadere informatie bellen met tel. nummer 071-149180. De vrouwengroep begint om acht Arabische vrouw Het Filmhuis van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 organiseert vandaag een thema-avond over de positie van de Arabi sche vrouw. Over de onderge schikte positie wordt onder meer ingegaan in de speelfilm "De Schreeuw" van de Tune siër Omar Khlifi. Verder zal op deze avond wor den gesproken door de heer Tounshi, medewerker van de Stichting Rijn en Lek, die zich bezighoudt met belangenbe hartiging van buitenlandse werknemers in ons land. De thema-avond begint om acht uur en de toegangsprijs be draagt drie gulden. Mensenrechten "Economische belangen en de rechten van de mens". Dat is de titel van de lezing die van avond wordt gehouden door dr. H. Achterhuis, docent fili- sofie aan de universiteit van Amsterdam. De lezing wordt gehouden in het Academiege bouw aan het Rapenburg 73 en maakt onderdeel uit van een cyclus die wordt georga niseerd door het Nederlands Genootschap voor Interna tionale Zaken in samenwer king net het Instituut voor In ternationale Studiën van de Leidse universiteit. De lezing begint om acht uur. FNV-avond Het FNV-district Zuid-Holland Noord organiseert vanavond in de Stadgehoorzaal een re gionale bijeenkomst voor le den en kaderleden. Federa tiebestuurder Herman Bode spreekt over een aantal ac tuele vraagstukken. De bij eenkomst begint om acht uur. Carl Gustav Jung j In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond de laatste le zing gehouden in de serie over het leven en werken van de Zwitserse psychiater Carl Gustav Jong. Er wordt een inleiding gehouden door Ria Exel onder de titel "Alchemie en psychologie". Aanvang 20 uur en toegangsprijs f 3.50 Jeugdfilm. "Spijkers met koppen" is de titel van de jeugdfilm die mor genmiddag in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt vertoond. De film gaat over de zenuw achtige politie-assistent George die een grote verkeers opstopping veroorzaakt en in handen valt van een stelletje gangsters. De voorstelling be gint om half drie en kost drie gulden. Dat zou onzin zijn", sprak kantonrechter Oomen on verbloemd. "Ik dacht al dat u me niet zou geloven, daarom heb ik een foto gemaakt", zei de verdachte. Op die foto de Haarlemmertrekvaart, afge sloten voor autoverkeer. Daar staat een. bord: verboden voor auto's. Daarnaast staat een bord: fietspad. Maar nu een motorrijder. De verdachte, die de route over de Haarlemmertrek vaart al acht jaar reed, en die nu ineens (21 augustus) afge sloten vond, voelde zich mis leid door het bord "verboden voor auto's". Hij nam het fietspad. Officier Van der Ham eiste schuldigverklaring zonder straf. Maar rechter Oomen handhaafde zijn uit spraak dat een dergelijke plaatsing van verkeersbor den onzin is. "Ik spreek u vrij", zei hij tot de verdachte. "Dan moet dat maar beter geregeld worden met die borden. Je kunt er nu niet achterkomen of het om een fietspad gaat of om een weg die alleen voor auto's verboden is". Een jonge Marokkaanse man werd door de politie aange troffen in een auto zonder dat hij een geldig rijbewijs had. Hij zou toen gezegd hebben: "Ik heb in Amsterdam nog een auto, ik blijf toch rijden". Gis teren voor de kantonrechter zei hij dat niet. Hij beweerde daarentegen dat hij wel de gelijk een rijbewijs heeft. "Ik heb een rijbewijs gekocht in Marokko omdat ik wist dat ik het hier niet zou halen, te moeilijk". Kortom geen rij bewijs. Want dat wat hij had was vals. Bovendien kon hij dat niet eens tonen hoewel hij met de auto van Amsterdam naar het kantongerecht in Leiden was gekomen. Officier van justitie Van der Ham: "Ik denk dat mijnheer altijd rijdt zonder rijbewijs. Zijn hele houding geeft me niet veel hoop, hier is een ge voelige straf op zijn plaats". Die straf zou dan volgens de officier moeten bestaan uit 150 gulden boete, verbeurd verklaring van de auto en nog eens honderd gulden boete voor defecten aan de uitlaat en verlichtingRechter Oomen pakte de man nog iets harder aan, hij maakte er in totaal 400 gulden boete van en ver beurdverklaring van de auto. Een andere verdachte begreep niet hoe hem ten laste kan worden gelegd dat hij "heeft doen of laten rijden" met zijn auto. Met die auto was op de Willem de Zwijgerlaan te hard gereden. De man kon echter niet zeggen wie er op dat moment met de auto had gereden. Hij kon het zelf zijn, het kon ook zijn vrouw zijn. "Er staat doen rijden of laten rijden, maar ik kan ook zelj gereden hebben", verweerde de verdachte zich. Rechter Oomen: "Ja,zo kan elke overtreding het bos ingaan. Met: "Ik weet niet of ik heb ge reden", kan justitie niets. Het is heel normaal dat u dan verplicht wordt om te zeggen wie er gereden heeft. En het gaat toch maar om 35 gul den?" Daar ging het de man niet om, hij vond dat de offi cier van justitie speculeerde of op zijn juridische onkunde of op zijn gemakzucht (ach, betaal maar). "Als u niet weet wie de bestuurder van die au to was, heeft u kennelijk niet voldoende orde gebracht in uw wagenpark", zei officier Van der Ham, en eiste vijftig gulden boete. Rechter Oomen zal op verzoek van de ver dachte over veertien dagen schriftelijk vonnis wijzen. Een meisje was in de trein van Alphen naar Den Haag zon der kaartje aangetroffen Ze vertelde gisteren dat ze die maandagochtend minstens een kwartier bij het enige lo ket dat in Alphen geopend was had staan wachten om een kaartje te kunnen kopen. Dat was haar toen de trein voorreed nog niet gelukt. Be pakt en bezakt in de volle trein heeft ze de condcuteur niet zelf opgezocht, maar hem haar verhaal gedaan toen hij zelf langs kwam. Toen kon ze alleen nog maar een kaartje kopen dat met vijftien gulden was verhoogd. "En er komt steeds meer bij", zei de officier van jiistitie. Hij eiste vijftig gulden boete. Het meisje was het met de gehele gang van zaken niet eens. Dat bleek ook rechter Oomen overduidelijk. Hij legde daarom 51 gulden boete op, zodat ze in hoger beroep kan gaan. MARGA WU1S LEIDEN - In de gemeente Leiden ligt een flink aantal waterleidin gen dat in geval van brand onvol doende bluswater zal kunnen le veren. Dat heeft een onderzoek uitgewezen dat de afgelopen maanden is ingesteld. Probleem is echter dat vervanging van deze leidingen zoveel geld kost dat de gemeente dat niet kan betalen. Burgemeester Vis erkende dat het alles bij elkaar een griezelige zaak is, maar dat zo'n fors bedrag niet ineens op tafel te brengen is. Vol gens burgemeester Vis wordt op het ogenblik bekeken of de ver vanging in gedeelten kan worden uitgevoerd. Daarvoor zal een soort prioriteitenschema worden ontworpen. CDA-raadslid Walenkamp drong gisteravond aan op openbaarma king van het rapport dat tot dus ver alleen bekend is bij het colle ge van B en W. De zaak van ae gebrekkige bluswatervoorzie ning kwam aan de orde tijdens de brand in de school "De Horst" in het Morskwartier. Ter plaatse bleken de leidingen een te gerin ge capaciteit te hebben om vol doende bluswater te kunnen le- Wellicht vluchtelingen op Leidse universiteit LEIDEN - Het universiteitsraads lid J.D. Enthoven wil dat de Leidse universiteit onderzoekt of men vluchtelingen uit Z.O. Azië in Leiden kan laten studeren. "Deze universiteit heeft naar mijn mening een rijke traditie in het opnemen van vluchtelingen in haar "bolwerk der Vrijheid", vindt het raadslid. LEIDEN - Nog altijd bestaat er in Leiden geen duidelijk heid over de toekomstige sluitingstijden van horecaza ken. Ook de gisteravond gehouden bespreking in de ge meentelijke commissie bestuurlijke aangelegenheden- de zoveelste van een lange reeks in de afgelopen jaren - bracht een definitieve uitspraak geen stap dichterbij. Grote vraag bleef gisteravond wat burgemeester Vis zal doen met het advies dat de raad uitbrengt op dit punt. Felle kritiek werd er gisteravond geleverd op het feit dat de bur gemeester - de enige die onthef fingen mag verlenen van het offi ciële sluitingsuur - zich in een stuk aan de raad op de vlakte heeft gehouden. Vis zegt daarin slechts dat hij op het punt van de sluitingstijd graag de suggesties van de raad afwacht. CDA-raadslid Walenkamp had daar gisteravond ernstige bezwa ren tegen. "Ik vind het de plicht van de verantwoordelijke porte feuillehouder om met voorstellen te komen, en eventuele alterna tieven aan te dragen", aldus Wa lenkamp die het raadsvoorstel betitelde als "misleidend" en "onbeduidend". CV an één onzer verslaggevers) LEIDEN - De Kroon heeft het be sluit van B en W uit 1977 om een deel van de Breestraat op proef al te sluiten, vernietigd. Hetzelfde geldt voor een aantal maatrege len om doorgaand verkeer door de Pieters-en Academiewijk te Deze beslissing van de Kroon is slechts op papier van betekenis, Toch betekent zij het einde van een langdurige juridische strijd met aan de ene kant het college van B en W en aan de andere kant het Leids City Centrum, de win keliersorganisatie van de bin nenstad. Het enige gevolg is dat voor verkeersmaatregelen op de Breestraat en de omliggend^ straten die in het geding waren, nieuwe besluiten van B en W zijn vereist. Maar verder kan het re- worden beschouwd, hoewel de uitspraak zelf op een zege van de winkeliers duidt. De Raad van State, het adviesli chaam voor de Kroon, heeft d€ Breestraat-kwëstie echter niel principieel bekeken. De Kroori constateert in haar uitspraak dat de gemeenteraad in 1978 heefi toegestemd in een onderzoek naar de mogelijkheid van twee richtingsverkeer in de Breestraal (dat is er inmiddels), waaruit de conclusie is getrokken dat de toekomst van deze straat „in her overweging" is genomen. Verdei merkt de Kroon in de motivering bij haar uitspraak op dat er nu „onvoldoende duidelijkheid be staat over het door de gemeente verkeersbeleid". Walenkamp (CDA) Glaubitz D'66 De Kroon verdiept zich niet in d< vraag of het besluit dat in 1971 door B en W was genomen op dal moment op zichzelf juist was. D( bezwaren daartegen van het LCC zijn door de Kroon niet in be schouwing genomen. Dat bete kent dat de eerder in deze kranl gedane voorspelling dat de Bree straat-affaire (die in 1977 de ge moederen zeer bezighield) als eer nachtkaars dreigt uit te gaan, ii uitgekomen. "Praten over sluitingstijden is al leen zinvol", volgens het CDA- raadslid, "als de burgemeester zegt dat hij zich iets gelegen zal laten liggen aan het advies van de commissie". Mocht de burge meester daartoe niet bereid zijn, dan vond Walenkamp dat over wogen zou moeten worden de hele sluitingstijdenkwestie maar in de algemene plaatselijke ver ordening te regelen. PvdA-raadslid Peters waarschuw de vooreen dergelijke stap omdat de gemeente daarmee een be langrijke strafmogelijkheid, na melijk het intrekken van de ont heffing, uit handen geeft. Overi gens was hij het volledig met Walenkamp eens dat de burge meester een standpunt had moe ten innemen. Dat laatste vond ook D'66-er Glaubitz. Burgemeester Vis beargumenteer de zijn vrijblijvende houding met LEIDEN - Een drietal bedrijven in d' Oude Morsch (het gebied dat wordt omsloten door Beestenmarkt, Morssingel en Galgewater) heeft het afgelopen weekeinde uit eigen beweging een aantal uitneembare paaltjes geplaatst voor hun bedrijven. Het gaat om het carrosserie bouwbedrijf van Kempers, het aannemersbedrijf v.d. Broek en de rijwielhandel De Geest in de Narmstraat. De eigenaars van de drie bedrijven gingen tot de plaatsing over omdat zij het „zat" zijn dat hun bedrijven steeds moeilijk of helemaal niet te bereiken zijn in verband met geparkeerde auto's. De bedrijven hebben de gemeente verzocht om de paaltjes te plaatsen, maar daaraan was nog geen gehoor gegeven. De bedrijfseigenaren vonden dat het alle maal wel wat lang ging duren en hebben daarom besloten zelf de paaltjes maar te kopen en te plaatsen. Dat laatste gebeurde het afge lopen weekeinde. Op de foto: de eigenaren van de bedrijven nadat het karwei was ge klaard. de opmerking dat zijn ideeën over sluitingstijden toch niet ge deeld worden door een meerder heid van de raad. Daarom zei hij het juister te vinden dat de ge meenteraad eerst een beslissing neemt. "Ik zal een besluit niet zonder meer naast me neer leg gen, maar laten onderzoeken of het besluit uitvoerbaar is", aldus burgemeester Vis. Diverse raadsleden zien in dat laatste het gevaar dat de raad een advies uitbrengt, maar dat de burgemeester het toch als onuitvoerbaar afwijst en zelf een beslissing neemt. Vandaar de aandrang van diverse raads leden op burgemeester Vis "om het achterste van zijn tong te la ten zien". Walenkamp zei ervan overtuigd te zijn dat de commissie eruit komt, maar dat burgemeester Vis dan ook zal moeten zeggen of hij het daarmee eens is. Overigens liet de burgemeester gisteravond op aandrang van diverse raadsleden weten het onjuist te vinden dat er nog horecabedrijven in Leiden zijn die los van de gebruikelijke ontheffing (op werkdagen tot 1 uur en in het weekeinde tot 2 uur) nog een aparte ontheffing heb ben. "Ik wil van die uitzonderin gen af', zo liet hij de commissie weten. Overigens wil hij die uit zonderingspositie wel handha ven voor de houders van C- nachtvergunningen, waarvan in Leiden op het ogenblik alleen ac tief gebruik wordt gemaakt door een aantal studentensociëteiten. Burgemeester Vis bracht gister avond ook nog het fenomeen nachtcafé ter sprake. Zoals be kend is de WD voorstander van een of twee van dergelijke cafés. "Als de raad daartoe beslist zie ik nog niet hoe dat uitgevoerd moet worden. Ik zou niet weten welke cafés ik daarvoor zou moeten uit kiezen. En Horeca Nederland in Leiden heeft al laten weten het ook niet te zullen doen", aldus burgemeester Vis. Weinig waardering Woordvoerder Visser van Horeca Nederland had gisteravond wei nig waardering voor de hele gang van zaken. Hij vond dat nieuwe bedrijven teveel aan banden worden gelegd en dat het erop lijkt dat horecabedrijven uit be paalde wijken in de stad geweerd worden. Hij bepleitte een ver ruiming van de sluitingstijd uit een oogpunt van gelijke behan deling van burgers ten opzichte van studenten en met het oog op de verkeersveiligheid (een meer gespreid vertrek van het cafébe zoek). Door de commissaris van politie in Leiden is het voorstel gedaan in het weekeinde voor elk horeca bedrijf een ontheffing te verlenen tot drie uur 's nachts. Tijdens een proeftermijn van drie of zes maanden zou bekeken moeten worden wat het effect daarvan is op de overlast voor de omwonen den. De commissie nam gisteravond het besluit binnenkort nog eens met elkaar om de tafel te gaan zitten om te proberen burgemeester Vis een uitspraak over een gemeen schappelijk voorstel te ontlok ken. LEIDEN - Tussen de twee flats op de hoek van het Stationsplein en Schuttersveld zal binnenkort een derde kantoorgebouw verrijzen. Het hoekpand dat gebouwd zal worden door B.V. Interprojectuit Amsterdam, wordt bijna 30 meter hoog. Het is een ontwerp van het architectenbureau D- en T- van Manen uit Noordwijk. De Wel standscommissie, die alle bouw werken op esthetische kwalitei ten beoordeelt, is met het bouw plan akkoord gegaan. Het college van burgemeester en wethouders van Leiden heeft een bouwvergunning verleend hoe wel het nieuwe bouwwerk af wijkt van het geldende bestem mingsplan (uit 1960) voor het Sta tionsplein en omgeving. Zowel de toegestane oppervlakte als de maximaal toegestane hoogte worden door de nieuwbouw overschreden. Ook wordt niet voldaan aan de bouwverordening omdat niet in, op of onder het ge bouw wordt voorzien in de be hoefte aan voldoende parkeer gelegenheid. Door de geringe oppervlakte van het hoekpand is het erg moeilijk om onder h^t ge bouw parkeergelegenheid te rea liseren. Het college van B en W meent dat nu en in de toekomst voldoende parkeergelegenheid te vinden zal zijn op het Schuttersveld en is daarom met de bouw akkoord gegaan. Het bouwplan ligt de komende twee weken ter inzage op het stadsbouwkantoor aan de Langegracht. Tijdens die periode kunnen bezwaren tegen het ver lenen van de bouwvergunning worden ingediend. Het comité Schuttersveld (be staande uit Leidenaren die onge- Het "gat" in het Schuttersveld waar wellicht een nieuw kantoorgebouw gaat verrijzen. rust zijn over een mogelijke grootschalige ontwikkeling van het Schuttersveld) heeft in een brief aan de LeidSe gemeente raad aangedrongen op goedkope' woningbouw op het Schutters veld. Volgens dit comité is het Schuttersveld het enige gebied in de binnenstad waar woning bouw, op grote schaal, voor Leid se woningzoekenden mogelijk is. In de brief wordt de Leidse ge meenteraad gevraagd om vroeg tijdige openheid bij de planont wikkeling van het Schuttersveld. Het comité ziet geen noodzaak in de bouw van kantoren omdat in de komende jaren kantoorruimte zal vrijkomen door de verhuizing van de universiteit, van de huidi ge behuizing aan het Stations plein, naar het Witte Singel- Doelencomplex. Verder wijst men er op dat nu reeds leegstand van kantoorruimte bestaat en dat Leidse werklozen niet gebaat zijn bij werk in de kantoorsector. Politie wil haast maken met crisis opvang in weekeinde LEIDEN - De Leidse politie heeft alle hulpverlenende instanties in de stad een brief geschreven met het verzoek om te kijken of het mogelijk is een crisisopvangcen trum te maken gedurende het weekeinde. Commissaris Van Voorden deelde in de gemeente lijke commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden gisteravond mee dat alles in het werk wordt gesteld om nog dit jaar om de tafel te gaan zitten. Tot dusver vindt de hele crisisop vang in het weekeinde plaats in het politiebureau aan de Zonne veldstraat. CDA-raadslid Ham vond dat er op korte termijn een oplossing moet komen omdat hij twijfelde aan een snelle realisering van het daklozencentrum.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4